H. D.-VERTELLINGEN FEUILLETON Liefde de Leid-ster PUROL er op! HAARLEM'S DAGBLAD „Ik heb er genoeg van. Ik heb er genoeg van! Ik ga scheiden". Zoo sprak mijn vriend Nestor Radel tot mij. Ik zelf heb een afkeer van echtscheiding Bovendien zag ik waarlijk in den huize Radel, waar ik geregeld kwam, geen ernstige aanleiding tot zulk een kort en bondig be sluit. Maar Radel vervolgde: „Mijn vrouw is on- verdragelijk. Ze heeft het karakter van een hond. Ze heeft er geen begrip van wat geld is. Ik heb er genoeg van. Ik ga scheiden". Van haar kant sprak Julienne Radel tot mij: „Mijn man Ls een tiran. Wij kunnen niet meer met elkaar overweg. Hij wil scheiden en ik vraag ook niets liever dan dat. Ge kunt u niet voorstellen hoe gierig hij ls. Hij heeft zoo even nog opgespeeld over een ongeluk kige japon van 1200 francs. Hij zou willen dat ik 2e klasse ging zitten in de Metro. Ge lukkig da tik mijn bruidsschat nog heb". Ik probeerde Julienne tot kalmte te bren gen, daar ik veel sympathie voor haar heb. Zij vervolgde: „Ik zal de eerste stappen zeker niet doen, want ik heb, evenals jij een afkeer van echtscheiden. Maar omdat Nestor al vin een advocaat voorzien is, zal ik ook voor den mijne zorgen. Wij hebben geen kin deren, dat maakt de zaken veel gemakke lijker. Machteloos stond ik tegenover deze be treurenswaardige verhouding. Ik herhaal het: Ik vond hun grieven niet zoo ernstig. Bij Julienne een zekere lichtzinnigheid, een neiging om geld uit te geven voor beuze larijen. Bij Radel een duidelijk merkbare gierigheid die hem bekrompen deed leven, terwijl zijn eigen zaken en het fortuin van zijn vrouw hem een ruim en aangenaam bestaan veroorloofden. Van zelf sprekend brengen dergelijke karakterverschillen in het gewone leven, twist, verwijten, enz. met zich mede, maar welk huishouden zou kun nen bestaan, wanneer niet een ieder de noodige inschikkelijkheid betrachtte? Toch in mijn binnenste gaf ik Radel ongelijk. Ik beken dat Radel mij dikwijls hinderde. Wat me vooral in hem tegenstond was, dat hij altijd alles voor zich zelf nam. Hij gaf de •keukenmeid op wat hij eten wilde, zonder ooit zijn vrouw hiernaar te vragen. Ik her inner me nog dat ik eens bij hen de lunch gebruikte en hoe Julienne zich toen tevre den moest stellen met een overrijpe banaan omdat haar man totaal vergeten was, dat zij noch van hutspot, noch van oeufs a la neige hield. Radel had Julienne geen kamenier gewei gerd: maar zij gebruikte het meisje voor al lerlei persoonlijke boodschappen, zoodat Julienne op het oogenblik, dat ze haar het •beste gebruiken kon van alle hulp verstoken was. Radel had ook ergerlijke manieren. Op Nieuwjaarsdag had hij haar een klein hals bontje cadeau gedaan. Oh, dat was voorzeker geen overdreven uitgave. Maar er ging geen dag voorbij of het eerste wat hij zei, was: Zul je vandaag mijn bontje aandoen? Of: Waarom heb je vandaag mijn bontje niet aan gedaan? Het was toch koud genoeg. Doch men kan maar niet zoo op staanaen voet scheiden. De wetgever heeft gelukkig een stokje hiervoor gestoken. Men had ver nomen dat Nestor Radel. die zijn vrouw niets ernstigs te verwijten had, alle schuld op zich wilde nemen. De echtscheidingen, op grond van verschil van karakter worden dikwijls zoo geregeld. Van haar kant had Julienne aan de recht bank gevraagd, haar het recht te geven, de echtelijke woning te mogen verlaten. Maar voordat dat recht haar zou worden toege staan, moest er eenigen tijd verloopen, zoo dat de beide echtelieden onder hetzelfde dak bleven vertoeven. Zij gebruikten dezen tijd met hun financieelen toestand te regelen. Toen gaf Radel (die zich bij de gedachte aan zijn aanstaande vrijheid heel gelukkig voelde), plotseling blijk van een edelmoedig heid, welke zijn gewoonlijk gierig karakter logenstrafte „De notaris zal je je bruidsschat teruggeven, welke ik niet heb aangeraakt, want ik ben een eerlijk man", zei Radel tot zijn vrouw. „Maar ik zal er je een geschenk bij geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. •Jfcvvt filtuw Uit het Engelsch van CHARLES GARVÏCE. 47) Misschien kan ik nog wel een paar op helderingen geven, zei Spon op zijn rustige manier. ik heb John Gray gekend en ik kende zijn arme vrouw, ik ben half en half met haar yerloofd geweest tot John Gray kwam. Toen we samen op hetzelfde schip voeren, sprak hij altijd over dat kind, een zoontje. Sherborne haalde onverschillig do schouders op, alsof hij Spon's mededeeling weinig be langrijk vond. We zullen die zaak natuurlijk tot in. de puntjes uitzoeken. Wat mij betreft, kunt u zich die moeite besparen, zei Larry kalm of het verhaal waar is of niet, ik zal van mijn kant geen eischen stellen. Spon wilde tegenwerpingen maken, maar Reuben legde de hand op zijn arm en knikte goedkeurend. Heel goed, Larry, heel goed, zei hij ernstig- Even later kwam de dokter naar buiten. Het is afgeloopen, zei hij ernstig. Ik heb om een paar vrouwen gestuurd om het lijk af te leggen en ik zal wachten tot ze komen. Die oude man, haar vader, hoorde hier te zijn. Misschien komt hij gauw terug. Een rare kerel, geloof ik. Ze noemen hem de Snapper. Larry schrok, doch zei niets en zwijgend gingen de drie mannen naar den molen WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929. A Ik zal een chèque van 20.000 francs voor je teekenen. Wij zullen scheiden; maar ik sta er op, dat je een aangename herinnering aan me bewaart. Je hebt me genoeg mijn gierig heid verweten. Ziehier mijn chèque. Wat ga je nu met die belangrijke som doen?" Julienne kon een kreet van verrassing niet onderdrukken, maar ze beheerschte zich snel en heel gewoon antwoordde ze: „Ik ga op staanden voet een kleine auto koopen". „Een auto?" „Ja, men heeft mij verteld van een „Oc casion", een kleine (conduite intérieure), heel practisch, kost 18000 francs. Het is reeds lang mijn droom geweest een auto te bezitten, ik dank je wel voor je geschenk". „Maar wat wil jij met een auto doen?" „Ik wil er mee gaan rijden". „Maar je kunt hem nog niet besturen!" „Ik ga het leeren: ik heb toch niets anders te doen". Radel was overwonnen. Hij kon niet meer terug, en daarbij klemde Julienne de chèque reeds vast in haar handje. Acht dagen later v/ard het keurige wa gentje aan Mad. Radel afgeleverd. Het was een kleine lieve auto, bijna nog nieuw, die plaats bood voor drie personen, meer dan voldoende, daar Julienne nu alleen ging leven en slechts exrkele vriendinnen zou meenemen om inkoopen te doen of korte ritjes te maken. Binnen zeer korten tijd had ze het besturen geleerd. Reeds toonde ze zich een zeer knap chauffeuse. Radel zag haar wegrijden, lief het leven dige gezichtje onder het voiletje uit, de han den gestoken in te groote handschoenen. Radel bleef in autobussen rijden, ging de verdiepingen van de Metro bekijken of sloop binnen (zoo min mogelijk) in taxi's van twijfelachtige zindelijkheid en met moord dadige springveeren. Radel vond dat hij op deze wijze een somber leven leidde en dat Julienne gelukkiger was. Op een morgen zeide mad. Radel tot haar man: „Ik heb een oproeping van mijn pro cureur gekregen. Ik geloof dat onze scheiding nadert. Ik zal mijn best doen te weten te komen of ik eindelijk het recht heb op me zelf te gaan wonen". „Wel", zei Radel, „Dat treft. Ik heb ook een oproeping van mijn advocaat gekregen. Hij woont in de Rue Saint Honoré; de jouwe woont in de Rue Saint-Roch, op kleinen af stand. Wil je me in je wagen meenemen?" „Heel graag". Zij vertrokken. Het stortregende: maar wat deed het er aan toe? Radel lette .achteloos op de voorbijgangers, die in de modder plasten. In waarheid was het toch wel een zalig iets zoo'n wagentje voor jezelf te hebben, 's Nachts droomde hij ervan. Den volgenden dag, toen Julienne bij haar naaister op de boulevard Haussman was ge weest, gaf Radel te kennen dat hij een klant wilde bezoeken in de Rue Miromesnil. „Wil je dat ik je daar afzet?", vroeg Julienne liefjes. „Daar zou je me een groot genoegen mee doen". Sinds dien ging er geen dag voorbij dat Nestor Radel niet profiteerde van de auto van z'n vrouw. Langzamerhand was hij het, die zonder er zich v.an bewust te zijn, de in koopen van Julienne tegelijk met de zijne regelde, en hij vond deze combinatie heel geslaagd. Tezeifder tijd. ofschoon hij geenszins de advocaten had aangespoord de echtscheiding eerder te doen plaats vinden, zocht hij tijd te winnen om het vertrek van mad. Radel, die natuurlijk de auto zou medenemen, uit te doen stellen. Hij was veel beminnelijker tegen Julienne, toonde zich oplettender, kocht bloemen voor haar, noodigde haar uit met hem naar den schouwburg te gaan. „Daar je toch een auto hebt, zal je dat niets ver moeien". Dit duurde zoo reeds ruim een jaar. Men sprak niet meer over scheiden in den huize Radel. Julienne, die niet hield van een rede loos besluit, had erin toegestemd om het ver zoek tot echtscheiding in te trekken. Ze brengt nu haar dagen zoek met haar man naar al zijn klanten te brengen. Hij leest zijn krant, terwijl Julienne in vliegende vaart in gespannen aandacht tus- schen de vrachtwagens en autobussen doorglijdt, op gevaar af bij alle kruispunten een bekeuring op te loopen. Maar ze geeft er zich geen rekenschap van welke rol ze speelt: ze is een goed vrouwtje, dat blij is, omdat Nestor goed gehumeurd is, die, weg gedoken in de kussens, zich in de handen wrijft. terug. Het was inmiddels avond geworden. Larry voelde zich beduusd en verward. Was het mogelijk dat hij werkelijk de markies van Belmayne was? Een gevoel van blijdschap lichtte door zijn geest, niet omdat hij iets gaf om titel of bezit-, maar omdat, als het verhaal waar was. hij in stand de gelijke zou zijn van Lady Marie; ze zouden dan zelfs van de wieg af voor elkaar bestemd zijn ge weest. Spon verbrak het stilzwijgen, toen zij bij de molenhut kwamen. In verband met wat jij zei Larry, pardon ik bedoel mylord.... Larry maakte een afwerend gebaar. Ik heet Larry, zei hij droog. Luister, zei Spon. we weten allemaal en die advokaat weet dat ook drommels goed, dat die vrouw de waarheid heeft gesproken: jij bent de markies van Belmayne. En ik vind dat het je plicht is om een actie te beginnen. Zonder den man die een vader voor je geweest is, en die meent dat je het stilzwijgen moet bewaren, te willen tegen spreken, vind ik dat je moet handelen. Het zal natuuxiijk geld kosten, veel geld, rechts zaken zijn dure dingen, maar ik heb er graag mijn aandeel in de mijn voor over. Dat vind ik verbazend hartelijk v,an je. Spon, je bent een bovenste beste kerel, maar mijn besluit staat vast. Wat- moet ik begin nen met een markiezentitel? Ik ben een vis- schersjongen, een zeeman en een zwerver. Als markies zou ik waarschijnlijk geen erg schitterend figuur maken. Hij lachte geforceerd. Minstens zoo goed en misschien nog wel beter als alle andere markiezen samen, verklaarde Spon met nadruk. Het is altijd gemakkelijk om achteraf iets te zeggen, maar ik heb altijd gevonden dat je op en top een heer was en ik heb altijd zoo'n vermoeden gehad dat je van heele goede afkomst was. Larry lachte weer, nu heel ongedwongen. HET LAGER ONDERWIJS. TOENEMING VAN DE BIJZONDERE SCHOLEN. Uit de door de gemeente Haarlem gepu bliceerde statistische gegevens over het le halfjaar van 1929 blijkt, dat de bevolking der bijzondere lagere scholen nog steeds veel sterker toeneemt d,an bij het openbaar onder wijs. Van Juni 1928 tot Juni 1929 steeg het aantal leerlingen der bijzondere scholen te Haarlem van 7676 tot 8159. Een vermeerdering dus van 417. Het aantal leerlingen der openbare lagere scholen steeg in datzelfde tijdvak van 7120 tot 7222. Die toeneming is dus slechts 102. Twee jaar geleden, in Juni 1927, waren er 7181 leerlingen aan de openbare lagere scholen en 7279 aan de bijzondere lagere scholen. Het aantal leerlingen aan de open bare lagere scholen is dus in die 2 jaar vrij wel stationnair gebleven, terwijl het aantal leerlingen der bijzondere scholen in dien tijd met 880 is vooruitgegaan. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 13 Augustus. Geslaagd de hee- ren J. Kroes, Haarlem, J. J. de Wit, Heerhugo- waard; C. J. Mol, Helder, W. J. Dijksma, Halfweg, J. Th. Hendriksen, Axxisterdam. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Door de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den wordt op Woensdag 14 Augustus in het gebouw De Centrale een vergadering belegd, waar behalve een aantal andere punten o.m. aan de orde zal komen de verkiezing van een lid van den Bondsraad, waarvoor de afdeeling Haarlem als grootste afdeeling buiten Am sterdam in Noord-Holland candidaat heeft gesteld haar voorzitter, den heer C. F. Kruijff. SPEENHOFF TE NEW YORK. Speenhoff schrijft uit New York aan de Tel., dat hij op de „Statendam" een zeer voorspoedige reis heeft gehad. Te New York is hij met zijn vrouw opge treden vor de Nederlandsche Club. Het echt paar behaalde een grot succes en er werden vele oude liedjes gezongen, want sommige leden hadden de Speenhoff's in geen vijf tien jaar gehoord. Voor het opti-eden voor andere vereenigln- gen was het te laat in het seizoen en het optreden in het openbaar is verboden voor vreemdelingen, tenminste zoo goed als voegt de heer Speenhoff hieraan toe. „Van de film is niets gekomen, omdat de reis naar Hollywood wel wat heel erg ver en kostbaar is; maar daar waren we ook niet voor gegaanhoofdzaak was en is het boek dat ik nu schrijf over de „Statendam" en mijn verblijf te New York, aldus eindigde onze dichter-zanger zijn mededeelingen. In November gaan de heer en mevrouw Speenhoff opnieuw scheep exi dan zal de American Netherland Foundation voor langer verblijf haar steun veiieexien, zoo meldt de N.R-Ct. ORGELBESPELING. in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 15 Augustus 1929, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Ciacona, Joh. Pachelbel. 2. Toccata, G. Muffat. 3. Kleines harmonisches Labyrinth, J. S. Bach. 4. Zwei Choralvorspiele, Herzlich tut mich vei-langen, Joh. Brahms. 5. Fant-aisie, C. Saint-Saëns. 6. Psalm, B. Marcello. CONCERT MUZIEKVEREENIGING EXCELSIOR. Door de muziekvereeniging Excelsior wordt op Zaterdag 17 Augustus a.s. des avonds in Dx-eefzicht een tuinconcert gegeven, waar o.m. ten gehoore zullen worden gebracht de beide nummers waarmede deze vereeniging deel neemt aan den muziekwedstrijd te IJmui- den op 18 Augustus a.s. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag a.s. 20 dezer, zal het echt paar B. Wassenaarvan der Vossen, dat al 40 jaar woont Raaks 7 e rood, den dag herdenken waai-op het vóór 50 jaar in den echt verbonden werd. De man, die 74 jaar oud is, was vroeger smid; thans is hij reeds 20 jaar rijwielbewaarder aan het Notaris huis. Mej. Wassenaar is 77 jaar oud. Zoo'n soort vermomde prins zeker? Neen Spon, ik ben je heel dankbaar en ik weet hoe graag je me helpen wilt, maar zelfs als ik er toe zou willen overgaan, heb ik nog zoo'n idee, dat we nog heel wat moeite zou den hebben om mijn aanspraken te bewij zen. Maar ik blijf erbij, ik voel er niets voor. Denk eens aan dien ander, aan den tegen- woordigen xnarkies, wat heeft die voor slechts gedaan om zoo opeens van alles beroofd te worden? Hij is grootgebracht en heeft steeds geleefd in de overtuiging, dat hij degene was waarvoor de wereld en hijzelf hem hielden en hij, die zijn heele leven gewend is aan luxe is bovendien niet in staat om zijn brood te verdienen zooals ik. Reuben knikte instemmend, doch Spon was niet tevreden en verdedigde zijn standpunt met groote vasthoudendheid. Larry luisterde geduldig, maar was niet van zijn standpunt af te brengen. Steeds weer zei hij: Ik doe het'toch niet, sinds zijn kinder jaren is hij markies geweest, hij is het nu nog en zal het wat mij betreft altijd blijven. Ten eerste heb ik den titel en het geld niet noodig en ten tweede wil ik ze niet. Ik ga met jou mee terug naar de mijn, Spon en dan word ik millionnair. Dan komen we terug naar Engeland, koopen een paar hui zen naast elkaar in Parklane en maken kennis met onze mede-milllonnairs in die aristocratische buurt- Zijn vroolijke toon was xiiet echt, maar Reuben, die niet veel gezegd had, knikte weer toestemmend. Spon echter bleef obsti naat en vond het eenvoudig een schande, dat Larry zijn rechten niet wilde laten gel den. De petroleumlamp was aangestqken en er werden onnoemelijk veel pijpen gerookt, het was echt „knus" in de hut en Larry had het onuitsprekelijke-gelukzalige gevoel van „thuis" te zijn. Plotseling stond hij op en z?i opgewekt: Ik moet eens een luchtje gaan HET ONGEVAL' TE KIJKDUIN. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER OP GEMEENTEKOSTEN. De teraardebestelling van den politie-agent K. Uittïen, die Zondagmiddag in zee bij Kijkduin bij zijn pogingen tot redding van een in nood verkeerende dame het leven ver loor, zal heden, Woensdagmiddag, op kosten der gemeente en met corpseer plaats hebben. Het politiemuziekkorps zal den rouwstoet, die te twaalf uur van het woonhuis van het slachtoffer aan de Ribesstraat naar „Nieuw Eik en Duinen" vertrekt, met treurmuziek be geleiden. Behalve de vei*tegenwoordigei-s en een groot aantal agenten van de Haagsche politie, worden deputaties van de politie uit andere plaatsen, o.a. Amsterdam, vei-wacht. DOODELIJK ONGEVAL. OP DEN DORDTSCHEN STRAATWEG. Dinsdagmorgen kwart over tien heeft op den Dordtsche Straatweg een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij een ongeveer der tigjarige vrouw, wier identiteit nog niet is vastgesteld, het leven verloor, zoo meldt de Tel. De vrouw reed per fiets op den Dordt sche Straatweg, ter hoogte van paal 746 in de ichting van Rotterdam, dus rechts van den weg, naast de tramrails. Op onverklaar bare wijze kwam zij met haar fiets op de rails, waar zij door een achter haar opko mende motortram werd gegrepen. De vrouw werd ongeveer 70 a 80 M. meegesleurd, voor dat men de tram tot stilstand had gebracht. Deerlijk verminkt is de ongelukkige door den G. G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel ge bracht, waar zij kort na aankomst is overle den. De N.R.Ct. meldt dat de dame is gebleken te zijn de 41-jarige mej. C. L. uit Kinderdijk. DE MOORD TE St. WILLIBRORD. NADERE BIJZONDERHEDEN. Omtrent den te Sint Willibrord gepleegden moord kan nog het volgende gemeld wor den: De verslagene Jan Roks, 34 jaar, gehuwd en vader van twee kindex-en, was Zondag avond gekomen in het café Buikmans op het Hoevensche gedeelte van St. Willibrord, waar ook zekere J. v. d. Z„ een 25-jarige pas ge huwd man, afkomstig van Etten Leur, als mede diens schoonvader P. B„ bij wien v. d. Z. inwoont, waren. In dit café kwam het tot een woordenwisseling, waarbij Poles werd uit gescholden. Laatstgenoemde verliet het café juist voor sluitingstijd. Hij liep den weg en kele meters af, naar de woning van zijn zwager A. de Jong, waar hij eenige minuten met zijn zuster en haar man zat te praten. Hij bleek toen onder den invloed van sterken drank te zijn. Even later kwam de vr,iw van Roks bixinen, die haar man vroeg naar huis te gaan. Roks verliet de woning even voor zijn vrouw, maar nauwelijks was hij vertrok ken of men hoorde hem gillen De Jong en voruw Roks liepen naar buiten. Toen zij de straat opingen en voorbij het erf van den dichtbij wonenden P. B. kwamen, liep deze lamenteerende heen en weer, roepende: „Wie zou dat nou gedaan hebben. Ik weet van niets". Men zag Roks languit op den grond liggen. Hij had een messteek in den hals en een in de slaap. De Jong en vrouw Roks na men den bewusteloozen man op en dx'oegen hem in de Jong's woning. De politie, de dok ter, en een geestelijke werden gewaax-schuwd. Dokter Mol van Etten constateerde behalve de reeds genoemde verwondingen ook een hersenschudding. Het slachtoffer is niet meer bij kennis geweest en overleed te één uur in den nacht. De politie nam het lijk in beslag en bracht dit over naar het politiebureau. Tevens werden nog in denzelfden nacht aan gehouden de genoemde v. d. Z„ diens schoon vader P. B. en diens zoon P. B. Maandagmid dag arriveerde het parket, dat in een leeg staand gebouw de eerste instructie hield en de sectie op den vex-moorde deed verrichten. Sinds menschenheugenis is te Sint Willi brord nog nooit een moord gepleegd. De ver slagenheid in het dorp is zeer groot. Nog verneemt het Persbureau Vaz Dias uit Roosendaal: Het onderzoek van het parket met betrek king tot den te St.-Willebrord gepleegden gruwelijken moord is Dinsdag voortgezet, waarvan het gevolg was «dat de beide ver dachten J, van der Z. en P. B. in ver zekerde bewaring zijn gebleven, terwijl de zoon van laatstgenoemde, A. B. uit de hechtenis is ontslagen. De instructie had plaats in de spreekkamer van het zuster klooster, waar een groot aantal getuigen is gehoord. scheppen. Hij liep het pad af, leunde tegen het hek en keek peinzend uit in den nacht. Hij had Spon de voornaamste reden van zijn weigering om zijn aanspraken te doen gelden, verzwegen. Hij had het beste en lief ste opgeofferd om Philip zijn bruid niet te ontrooven, zou hij het nu wel met zijn titel en zijn landgoed doen, die bij dat andere ver geleken niets te beteekenen hadden. Er klonken voetstappen achter hem en Reu ben legde de hand op zijn schouder. Er is nog iets beters dan een grooten naam, een kasteel en landerijen en dat heb jij gevonden. God zegen je jongen! Larry drukte Reuben's handen en de twee stonden in zwijgend begrijpen samen in den helderen nacht. Opeens riep Larry: wat ls dat voor licht, Reuben? Reuben keek in de richting die Larry aanwees. Aan zijn linkerkant zag hij aan den hemel een rossig schijnsel dat steeds grooter en helderder werd. Brand, zei Reuben, zou het een hooi berg zijn? Neen, verbeterde hij zichzelf, naar het schijnsel te oordeelen moet het iets grooters wezen. Hemel, het is de Hall, riep Larry opeens. In deze richting is maar één groot huis, het is de Hall, het kan niet anders. Ze riepen Spon, trokken het poortje open en liepen als razenden in de richting van den brand. Zoodra Lady Marie zich weer eenigermate hersteld had, reed mevrouw Merston met haar man naar huis. Tijdens den rit sprak ze geen woord, er was een dof gevoel van verbijstering in haar hoofd, maar haar plicht stond haar duidelijk voor oogen. Of het verhaal waar was of niet, ze had Philip haar woord gegeven, had zich met hem ver loofd toen niemand er aan dacht hem het bezit van zijn titel en landgoed te betwisten. En die belofte zou ze gestaxid doen. Juist nu HINDERWET. EEN GEWEIGERDE VERGUNNING AANVRAAG. De N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te 's Gra- venhage is in bei*oep gegaan bij H.M. de Koningin, van de bij hun besluit d.d. 3 Aug. 1929 genomen beslissing, waarbij haar de gevraagde vergunning tot uitbreiding van de bestaande ondergrondsche benzinebewaar plaats en aftapinrichting met een tweeden ketel op het perceel aan den Schoterweg no. 186 te Haarlem, kad. bekend Schoten sectie B. No. 7595, door het gemeentebestuur van Haarlem is geweigerd. Mr. Dr. VAN SONSBEEK BURGE MEESTER VAN NIJMEGEN?. OUD-MINISTER WASZINK NAAR BREDA? Men schrijft uit Gelderland aan Het Volk: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zou binnenkort de benoeming te wachten zijn van mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, tot burgemeester vaxi Nijmegen, als opvolger van den heer F. M. A. van Schaeck Mathon, die in het na jaar zijn post te Nijmegen gaat verlaten. Als opvolger van mr. dr. van Sonsbeek te Breda zou in aanmerking komen mr. M. A. M. Waszink, afgetreden minister van Ondei-- wijs, reeds gedoodverfd als opvolger van bur gemeester Schaeck Mathon. De reden van deze verandering van plan nen zou gelegen zijn in de opvatting, dat de bestuurskracht van den oud-burgemeester van Heerlen en oud-minister van Onderwijs niet voldoende stex-k zou geoordeeld worden voor de reeds zeer belangrijke en nog steeds sterk groeiende gemeente Nijmegen, welker belangen veiliger gedacht worden in handen van den krachtigen burgemeester van Bre da. DE STAKING TE ZAANDAM. HEDEN BEGINNEN DE BE SPREKINGEN. Medegedeeld is reeds dat het bestuur van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam toegestemd heeft in het verzoek aan de samenwerkende oganisaties betrok ken bij de staking, om een bespreking te houden ten einde tot oplossing van het con flict te geraken. De Bond van Werkgevers heeft nu de or ganisaties uitgenoodigd tot een bespreking op heden, Woensdag, des middags te half drie in een der vergaderzalen van de Industrieele Club te Amsterdam. HET DRAMA TE WADDINXVEEN BEGRAFENIS VAN DEN OVERLEDENE Naar de Tel. uit Gouda verneemt, is de da der van den doodslag op Schotman te Wad- ainxveen, A. Koster, Dinsdag naar Rotter dam overgebracht en daar in het Huis van Bewaring ingesloten. Het lijk van den versla gene, dat voor de sectie naar Rotterdam weixl vervoerd, zou Dinsdag worden vrijgegeven. De teraardebestelling zou dan heden, Woensdag, op het kerkhof te Waddinxveen plaats heb ben. X-STRALEN BIJ HET OPSPOREN VAN MISDRIJVEN Naar de Tel. verneemt heeft de directie der Philipsfabrieken te Eindhoven aan den Am- sterdamschen politiedeskundige en crimina list, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch de gelegenheid gegeven om met een volledig Röntgen-apparaat proeven te nemen bij zijn deskundige onderzoekingen. De heer Van Ledden Hulsebosch zal trachten na te gaan in hoeverre nieuwe wegen ingeslagen kunxren worden met X-stralen bij het opsporen en het tot klaarheid brengen van misdrijven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest hij in moeilijkheden zat moest ze hem blij ven steunen. Larry had haar maar al te goed geleerd wat haar plicht was. Wat een vreeselijke scène, zei mevrouw Merston, die tenslotte niet langer zwijgen kon. Er is natuurlijk niets van waar, die oude man was gek. Lady Marie huiverde. Ikik weet het niet, zei ze, maar of het waar is of niet, xnijn plaats blijft naast Philip. Ik herinner mij die Miriam wel, ging mevrouw Merston voort, en ik herinner me ook nog hoe ze niemand toestond het kind te zien, omdat het zoo zwak was, zooals ze zei. Maar waar praat ik over? Die man stond immei-s te liegen. Ja, die arme Philip, ik begrijp xiiet waar hij zoo opeens geble ven is. Hij zal wel naar huis zijn gegaan, zei Lady Marie. Ze zwegen verder tot ze aan het kasteel kwamen. Mevrouw Merston wilde dat Lady Marie dadelijk naar bed zou gaan, maar het meisje had daar geen zin in. Ze bleef nog een poos in de huiskamer zitten met dc handen in den schoot en starende oogen. Ze voelde een eindeloos medelijden met Philip in zich opkomen. De kamer werd haar to eng, te benauwd en zij opende de openslaan de deuren en ging naar het terras. En het eerste wat haar trof was hetzelfde wat Lar ry gezien had: een roode gloed aan den he mel. Een paar bedienden schenen het ook gezien te hebben en stonden ook op het ter ras er naar te kijken. Het komt uit de richting van de Hall, mylady, zei Meadows, de kamenier. Het komt beslist van dien kant. Lady Marie wendde zich snel om. De kleine auto moet voorkomen, zei ze. Ik wil er heen. (Wordt vervolgd.)»' (Nadruk verboden; auteurarecht voorbehouden.) Een echtscheiding vermeden naar het Fransch van PIERRE VALDAGNE.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6