RAADSELS BRIEVENBUS POSTZEGELRUBRIEK y y y V V Y V V HET SPROOKJE VAN DE TONDELDOOS. van HANS ANDERSEN Een soldaatje ging uit wandelen Door een dicht en donker bosch. Maar opeens, wie stond daar voor hem Op 't zachte, groene mos? 't Was een heks, heel dun en mager, Met een stokje in haar hand. De soldaat, die nimmer bang was, Dacht: „jij bent een rare klant". „Dag soldaat", zei 't vreemde vrouwtje, „Dag juffrouw," zei de soldaat, ,,'k Schrok heusch eerst een beetje van je, Maar je lijkt me toch niet kwaad." „Kom soldaat, sta niet te zeuren, 'k Wil Je helpen, kort en goed, Je kunt heel wat geld verdienen, Als 't Je niet ontbreekt aan moed." Beste juffrouw," zei 't soldaatje, „Geld, dat heb ik o zoo graag, 'k Ben platzak en ik heb honger, 'k Hoor het rammelen in mijn maag." „Luister goed, ik zal je zeggen, Waar Je schatten vinden kunt. Koper, zilver, goud om 't even, Alles wordt je graag gegund. Zie Je bij dat eikeboschje Daar dien hoogen, witten berk? Klim daar in tot in het topje, Houd Je flink en toon je sterk. Boven in den stam daar zie je Een diepe spleet, je kunt er door, 'k Toovcr je vlug naar beneden, Want daar moet je wezen, hoor! Diep in de aarde zijn drie holen, Alle drie gevuld met geld, Maar Je treft er ook drie honden, Die als wacht zijn aangesteld." ,.'t Is er toch niet donker vrouwtje? Doen de honden mij geen kwaad? Kan ik vlug weer boven komen?" Vroeg de dappere soldaat. „Och, hoe kan 't er donker wezen? Honderd lampen geven licht. En de honden kunXy<? tf.Yimen, Trek maar niet^gprrbang gezicht." „Temmen? 'k Kan geen honden temmen, Zeg mij maar hoe 'k dat moet doen." „Luister, 'k zal het je vertellen. Wees niet bang, houd je fatsoen. Hier heb je mijn bonten boezelaar, Die leg je straks op den grond Ben Je bij 't eerste hol gekomen, Dan leg je op dit schort een hond. 't Beest ruikt dan bekende geuren, 't Doet Je niets en houdt zich stil En jij gaat gerust naar binnen En Je grijpt zooveel je wil. Wil je liever zilver hebben Dan ga je naar 't tweede hol. Ja, die hond, die brult en tiert wel En Je denkt: hij lijkt wel dol. Maar Je neemt maar weer mijn boezelaar En Je zet hem vlug daarop En Je aalt hem heel voorzichtig Op zijn ruigen, grooten kop. Ga behoedzaam dan naar binnen, Neem een zak met zilver vlug, Kijk vooruit, loop op je teenen, Doe vooral geen stap terug. Wil Je ook nog goudgeld hebben, Je kunt in kamer drie terecht, Maar doe dan toch heel nauwkeurig Alles, wat ik heb gezegd, Voor die kamer zit een hondje Reuze groot en reuze kwaad, Oogen heeft hij als theekopjes, Wacht voordat je binnengaat. Zet hem rustig op je boezelaar En hij doet je niemendal Ga dan vliegensvlug naar binnen, Goud vind Je daar overal." Ons soldaat lachte glunder, 't Voorstel leek hem lang niet slecht Als hij deed wat er gezegd was, Kwam het zaakje wel terecht. „Beste Juffer, 'k ga al klimmen, Breng me straks maar in den grond, 'k Heb Je schort al aangetrokken. Voor den eersten boozen hond. Maar, zeg vrouw, wat kan 'k voor jou doen? Deelen wij te saam den buit? Of had je soms andere wenschen. Stort je hart maar voor mij uit." „Goed je kunt me een dienst bewijzen, Luister, wat ik gaarne had, Daar beneden in de kelders, Ligt van mij een groote schat, Grootmoeder 't is lang geleden Ging beneden in den grond. Want ze had wat zilver noodlg, Waar ze ook genoeg van vond. Vroolijk kwam ze dan ook boven. Maar opeens riep grootva boos: ..Vrouw, Je hebt wat laten liggen, Waar is toch Je tondeldoos?" (Wordt vervolgd.) VOOR DE MUZIKALE RUBRIEKERTJES. WIM LASSCHUIT, Leidschevaart 244 vraagt, of er onder de Rubrie- kertjes ook cellisten of pianisten zijn die mee willen spelen in een kwartet. Aanmelding 's avonds na 7 uur. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.)", 1. (Ingez. door Mannetje.) a. Wat doet Han Merkoecs? b. Wat doet Piet IJst? c. Wat doet Leo Gradraier? d. (Ingez. door Napoleon). Wat doet Ric Krunlde? e. En Albert Meaweker? f. En Riek Bednob? g. En To Rieleh? 2. (Ingez. door Jopie Slim) Strik vragen. a. Welke boomen dragen £een takken? b. Welke twee meisjes vormen een specerij c. Wat l}gt midden in den Rijn? 3. (Ingez. door Goudsbloem). Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Amico. Draaitol, Jupiter. Zwart oogje, Libra, Floris V, Pioenroos, Violetta. 4. (Ingez. door Margriet.) Zet achter een deel van een wagen een klinker en daarachter een rivier en ge krijgt den naam van een vogel, die tevens een schuilnaam is. 5. (Ingr door Goudhartje.) Vul onderstaande kruisjes in met medeklinkers zoodat je een bekend gezegde krij"t. xooaxx xx xxoxxe xxuix xixx xixx xex xexxexx. 6. (Ingez. door Hagenaar.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 13 letters. 11 12 is een verkorte meisjesnaam. 1 5 12 is een hemellichaam. 3 2 3 woont in een klooster. 7 8 6 is een boomsoort. 10 8 is een verkorte jongensnaam. 10 11 lv 13 behoort in een huls. 7 8 is een lidwoord. 5 6 4 is een gewicht. 9 11 12 13 heeft men in het leger. AFDEELING IT (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.)' 1. (Ingez. door Draaitol.) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Kee Briloaeks. b. En wie is Ennle Revredjrd? c. En wie is Mie Koeklj? d. En wie is Til Raado? 2. (Ingez. door Roetkopje.) Mijn 1ste is een klinker, mijn 2de is een zangnoot, mijn 3de is een ver korte jongens- en meisjesnaam. En mijn geheel is een schuilnaam. 3. (Ingez. door Hagenaar.) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt: Hageroos, Graspieper, Hagenaar, Enrico, Attalant-a, Jopie Slim, An jelier, Obione, Rompelsteeltje, Juf fertje Schrijfgraag, Bloemenfee. 4. (Ingez. door Goudhartje.) Vul de kruisjes in door klinkers, zoodat er een Rubriekertjesnaam komt. Fxbrxxksmxntxxrtjx. 5. (Ingez. door Hagenaar.) Strikvragen. a. Welk dier is het langst? b. Welk dier is na onthoofding honderd jaar? C. (Ingez. door Hagenaar.) 6 x e en 3 x k, 1 X w en 1 X r, 1 X i en 1 X D. Dan 1 n en nog 1 1, je kent dit Rubriekcrtje vast wel. Raadseloplossingen Raadseloplossingen van de vorige week zijn: AFDEELING H 1. Scheveningen. 2. Zwartoogje. 3. Palestina. 4. a. Kuilenburg, b. Deventer, c. Almen. 5. Zevenster. 6. a. een gaatje, b. Alles ln de puntjes, c. vingerhoed, d. zijn voet stap. e. tusschen zijn geboorte en zijn dood. AFDEELING I 1. Poppenmoedertje. 2. Helpt elkander. 3. Achter de wolken schijnt de zon. 4. Roetkopje. 5. Arretje Noff. 6. Hageroos. Goede oplossingen ontvangen van: Zonnestraaltje 5 Alba 0 Zangvo geltje 0 Amico 6 Boerinnetje 6 De kleine Vlolist 6 De kleine Vogelvriend 6 Pelikaan 4 Dwingeland 4 Brieven aan de Redactie van de Klnder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. (In de bus gooien zonder aan bellen.) ALBA. Ben Je nu in het Kinder huls? En bevalt het je weer goed? Ik ben zoo blij voor je. dat het weer zoo mooi is. Moeder neemt onze Jeugd misschien wel mee, als ze je komt bezoeken. Of lezen ze Haar lem's Dagblad daar ook? Ik zal het heel prettig vinden, als moeder me af en toe op de hoogte houdt, hoe het met je gaat. BLOZE KRIEKSKE. Wel be dankt voor je kaart uit Bussum. Ben Je ook naar den Gooischen boer ge weest? En begon de hei al te bloeien? Is mijn kaart nog terecht gekomen? GOUDELSJE. En jou dank ik voor die mooie spoorbrug. Dat duurt zeker wel een 5 minuten, eer je daar over geloopen hebt. Wanneer kom je weer in Haarlem? Heb je mijn kaart nog gekregen? BABBELKOUS. Wat heb ik van Jou een aardige kiek gekregen uit Heiloo. Als Je je adres hadt opge geven, zou ik je een kaart hebben teruggezonden. MIMI POESEKAT. Aardig, dat ik van jou een kaart uit Haarlem en wel van zoo'n bekend plekje ont ving. Ik stuurde Jou ook een kaart en hoop maar dat die terecht is ge komen, maar ik weet heelemaal niet waar de Bleekenbergstraat is. WILLEM VAN DER L. Harte lijk dank voor die mooie kaart uit Putten. Daar is het zeker ook prach tig, hè? Wanneer ga je weer op huis aan? BREEROO. Wat kreeg ik van Jou een fijne kaart. Ik ben ook wel eens in Laag Soeren geweest. Waren Jul lie daar in pension? De volgende week heb je zeker nog vrij? FAM. v. d. L. Hartelijk dank ik U voor die prachtige Zwltserschc kiek. U heeft zeker ook heerlijk ge noten om frisch weer aan 't werk t« kunnen gaan. W. L. 't Deed me genoegen weer eens wat van je te hooren. Wanneer zal 't Rijnrelsje nu plaats hebben? Je vacantie nadert zoo zachtjes aan 't einde. Ik ben benieuwd naar de nieuwe plannen voor O. B. Hoe is het met Je broer? Dat is zeker een heel pijnlijke geschiedenis geweest. Is je nichtje nu in Z.? Doet de ver andering haar goed? ZONNESTRAALTJE. Je hebt maar een leuk dagje in IJmuiden ge had! Dat is een mooi gezicht hè, zoo'n groot zeekasteel te zien bin nenkomen. Ik heb je een kaart ge stuurd en hoop dat ze terecht is ge komen, want ik kon niet goed lezen, wat er achter 19 stond. ZANGVOGELTJE en AMICO. 13 Zangvogeltje nu in Zullen? Dus I Amico heeft nog een prettig tijdje te I goed. Wel gezellig, dat jullie er nog I een dag samen zijn. Ja, je moet vast eens op de Ehze gaan kijken. PELIKAAN. Hoe heb je het in. Deventer gehad? Hebben jullie er mooi gezongen? Ik geloof, dat je een heerlijke vacantie hebt gehad. Is 't niet? Je hebt tenminste heel wat afgereisd. Prettig, dat je straks naar een hoogere klas gaat. Dat is ple zierig beginnen. DE KLEINE VIOLIST. Het doet me plezier, dat jullie ook zoo heer lijk genoten hebben. Nu je den smaak van kampeeren beet hebt, zul je het een volgend jaar vast weer gaan doen. Was Frits nu niet een beetje Jaloersch Of heeft hij geen kam- peerdersbloed in zich? W. v. d. L. Wel bedankt voor ons Haarlemsche stadhuis. Ben je weer in Haarlem? Ik denk, dat je met heel veel prettige herinneringen bent teruggekeerd. Is 't niet? ROODWANGETJE en PIOENROOS Jullie dank ik wel voor de mooie kaart van ons Stationsplein. De vol gende week schrijven jullie me ze ker wel eens, hoe jullie je vacantie hebben doorgebracht. TILBURGERTJE en DON FREDE- RIK. Wel bedankt voor Jullie prachtige kaart van den Zeeweg. Wat is het daar toch ook mooi. Heb ben jullie er in de vacantie wel eens langs gewandeld naar Zandvoort? BOERINNETJE. Wat ben jij ook fijn uit geweest. De Veluwe is altijd mooi. Ik heb ook dikwijls langs den Amersfoortschen straatweg geloopen naar de Echoput of naar Laag-Soe- ren. Leuk, dat jullie weer veel foto's hebben gemaakt. Je ingezonden, raadsels zijn goed. AAN ALLEN. Wiiien jullie eraan, denken, dat ik weer thuis ben, zoo dat de briefjes en raadsels aan mijn oude adres Marnixstraat 20, of aan 't Bureau van Haarlem's Dagblad gestuurd kunnen worden. Winnaars van de raadselprijzen kunnen Woensdag na 2 uur bij mij de raad sels komen halen. Ik hoop, dat jullie allen een heerlijke vacantie hebt ge had en met frisschen moed weer aan 't werk zult gaan. Zoo zoetjes aan, zoo heel ongemerkt worden nu de avonden langer en onze winter-cam- puagne staat voor de deur. De oude Rubriekertjes en de oud-Rubrieker- tjes weten wel, wat ik daarmee be doel. Voor we aan ons groote winter werk beginnen, schrijf ik nog even een wedstrijd uit, waaraan ook oud- Rubriekertjes beneden den leeftijd, van 20 jaar aan mee mogen doen. Ik hoop straks dus veel oude, goede be kende namen te lezen. WILLEM VAN DER L. Hartelijk dank voor je mooie Haarlemsche k«.art. Heb je een bezoek gebracht aan 't Frans Halsmuseum? En zit je weer midden in Je werk? Zijn vader en moeder ook weer teruggekeerd? MARIA, HENKIE. en GRETHA B. Wat was dat een mooie kaart uit Lochem! Zijn jullie daar allemaal geweest? Wat Is het daar mooi hè? Verleden jaar ben ik daar ook menig keertje geweest. FABRIEKSMONTEURTJE. Jou bedank ik wel voor dat beeldige ge zichtje van het Wilhelminapark uit Utrecht. Je zou niet zeggen, dat je zoo direct in de drukte van het stadsleven bent. Heb je er prettig ge logeerd? DRAAITOL. Wat ziet het er daar in Hoorn ook gezellig uit. Wel bedankt voor je kiek. Je hebt zeker fijn gelogeerd bij tante. Heeft Hoorn ook nog een mooie omgeving? Of viel dat niet mee? A. B. C. Jij bent net zoo'n va- cantieklantje. Ik wil graag geloo- ven, dat het stil was in Abcoude. Dat is juist prachtig om te gaan vis- schen. Je hebt in Tilburg maar vroo lijk feest gevierd. Leuk, dat ze daar nog zulke folklore-feesten hebben. Dat waren vroolijke Brabanders op dio boerekarren. Die glldentrom- men maken eventjes lawaai hè. Bra bant is zijn eigen land, zegt de Bra- banter. Daar steekt wel veel waars ln. Nu je er een poosje geweest bent, zul je dat zeker toch beamen. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. Haarlem, 17 Augustus 1929. BIJVOEGSEL Vrijdag 16 Augustus 1929. No. 139 AAN ALLEN! Als jullie dit lezen, ben ik al weer thuis. Misschien zijn de meesten van jullie ook weer thuis, omdat de vol gende week vele scholen geopend worden. Zoo is de vacantie weer voor bij. Maar de mooie herinneringen aan al het genotene blijven ons nog lang bij. Ik heb jullie in mijn vori- gen brief beloofd, dat ik met jullie nog drie wandelingen zou maken. De eerste wandeling is door het Rots park van Valkenburg. Vroeger kon je daarin vrij wandelen, maar 't is daar gegaan, zooals 't op vele plaat hen is gegaan: planten en boomen werden vernield, van de paden wer den vuilnisbakken gemaakt en het Rotspark werd alleen toegankelijk gesteld voor hen, die een kwartje entree betaalden. Het rotspark is eigenlijk een rotsachtig bosch met prachtige vergezichten en groote spelonken, waarvan de grootste, de Heksenkeuken wordt genoemd. Tegenover die heksenkeuken ligt ln een krans van opgaand geboomte het Openlucht-Theater. Links en rechts van de zitplaatsen zijn stee- ncn trappen. De voorstellingen heb ben in den seizoentijd 's middags en 's avonds plaats. Vooral 's avonds verlicht door bengaalsch vuur doet dit alles aan een heel mooi sprookje denken. Er is hier nog een Openlucht theater, n.i. in het Vogelbosch. Dit vogelbosch is genoemd naar het groot aantal vogels, dat hier zijn broedplaatsen heeft. Een steenen trap voert naar het bosch. Gelukkig is de toegang nog vrij. Ook hier zijn prachtige vergezichten. In dezen tijd zijn helaas de meeste en de mooiste vogels afgereisd. Hier bevindt zich ook de Model- Steenkolenmijn. Een werkelijke steenkolenmijn mag niet meer be zichtigd worden daar dit te veel stoornis geeft. En omdat de direc ties der mijnen talrijke aanvragen kregen om zoo'n mijn te mogen be zichtigen, is deze mpdel-steenkolen- mijn ontstaan. Alles gesceledt precies hetzelfde als in een werkelijke mijn. Op zichzelf is de grot al heel inte ressant. In den mergel ontwaart men hier en daar schelpen, een bewijs, dat vroeger de zee deze plaats heeft bespoeld. Op de wanden zijn talrijke teokenlngen aangebracht door den Valkenburgschen schilder Eug. Dor ren en den overleden kunstschilder Hartlgh uit Strijen. Verder staan er allerlei gegevens vermeld, hoeveel steenkolen de Ne- derlandsche mijnen leveren, de loo- nen der mijnwerkers, enz. Met een lift daal Je af in de mijn. Je ziet dan den bouw van een schacht, de kooien de laadplaatsen en ten slotte de ont ginning. Hiervan is zooveel te vertel len, dat ik er zeker nog wel eens op terug kom. Ik weet wel. dat ik voort aan met bewondering, maar ook wel met een beetje medelijden zal den ken aan de mijnwerkers. W. B.—Z. VERLEGEN TEUNTJE. Teun moet met zijn broertje rijden, Ach, wat vindt hij dat toch naar! Hè, denkt hij, ik mag toch lijden, Dat broer loopt het volgend jaar...! 't Rijden zelf is 't ergste niet, Maar een ieder kijkt je aan, Ais je vriend je soms eens ziet, Blijft hij spottend voor Je staan! Toch, als jongens hem bedotten, Houdt vriend Teun zijn ooren dicht! Maar als meisjes hem bespotten, Krijgt hij snel een rood gezicht! Toch Tom, vind ik, eerlijk waar. Je een flinke, leuke vent! Laat de and'ren spotten maar; Ais jij moeder's hulpe benti ZOEK EENS GOED! Deze dame heeft al langer dan een kwartier een vogeltje op het hek van haar tuin zien zitten en natuurlijk is zij ten laatste een beetje nieuws gierig geworden om te weten wat dat diertje daar doet. Met een ruk heeft zij de deur opengedaan, maar het vogeltje schrok niet eens en bleef rustig zitten. Wel kijkt het voort durend en schichtig naar den grond. Zoekt het misschien Iets? Ja! het zoekt zijn vriendje, dat uit den boom gevallen is en nu er gens op het gras moet liggen. Maar waar? Hoe hot beestje ook kijkt en zoekt, hot vriendje is niet te vinden. De dame weet dit natuurlijk niet en daarom zal zij van zelf niet op de gedachte komen te gaan zoeken. Maar probeeren jullie eens het ge vallen beestje te vinden. Het ligt plat op den rug, met de vleugeltjes wat uitgespreid, maar natuurlijk is het maar heel klein, niet grooter dan het andere vogeltje en daarom zie je het niet zoo gauw. Zoek eens goed en als Je het hebt gevonden, zal je verbaasd zijn. dat Je er zoo lang naar bobt moeten zoeken! HONGARIJE XXII r3:V~ /ff A 'f 40 4 f V /fJÓ- 4/ Gedurende 192627 verscheen een een nieuwe serie in verschillende teekening en formaat. De waarden tot en met 8 filler vertoonen de ko ningskroon met verlichten achter grond, van 10 tot en met 25 filler een burcht, van 30 tot en met 70 fil ler gezicht op Budapest, de pengo- waarden in 't madonna type. Op alle zegels staat een landsnaam „Ma- gyarorszag". De waarden zijn: 1 fU- ler (zwart), 2 filler (blauw), 3 fil ler (oranje), 4 filler (lila), 6 filler (groen), 8 filler (rose lila), 10 filler (blauw). 16 filler (violet), 20 filler (karmijn), 25 filler (bruin). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2,4 c.M. 30 filler (groen), 32 filler (violet). 40 filler (ultramarijn en blauw), 46 filler (ul tramarijn), 50 filler (zwart), 70 filler (karmijn). Grootte van de vakjes 2.4 bij 3.5 c.M. 1 pengo (violet), 2 pengo (karmijn) en 5 pengo (blauw). Groot te van de vakjes 3.5 bij 2,4 cM. Zie voor de indecling 't schetsje. De zendingen van groep m en XVIII heb ik nog steeds niet terug; die zijn natuurlijk ergens blijven liggen. Zorg, dat ik die zoo spoedig mogelijk terug krijg. S. Rustenburgerlaan 23. EEN KLEIN PRAATJE OVER HET WEER. Gaat de zon bleek op en is haar schijf zeer groot en roodachtig, ter wijl de hemel rood In het Noorden Is, dan is storm te verwachten. Ook Is storm to wachten als de maan roodachtig Is en een dubbelen kring; vertoont. Rose getinte wolken voor spellen ook wind. Wanneer er na hevlgen wind regen gaat vallen, zal de wind bedaren. Zie je in den vroegen morgen watervogels langs de oevers van grachten of rivieren, dan is er ook I storm of wind op til. Troepen wildo I ganzen voorspellen ook ongunstig weer.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13