37e Jaargang No. 14156 VerscKïJnï iJageïu'Es, EeKalvé öp Zon- en FeesiHagéri Vrydag 16 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD pIBECTEUREIf: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57$4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers f0J06. Gelik Zondagsblad per 3 maanden /0-57J4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Bmteospaarne 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 11.75. elke regel meer ƒ035. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regel» elke regel meer 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. /0.25, elke regel meer ƒ0.10. ttitsl. i comaot. Crati» Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies ran Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Palace. Cinema en Variété. „De Eenmans- wagen". Tooneel: John Awegey and partner. 8.15 uur. Luxor Theater: „Wilddooder" en „De Mees terzanger van Neurenberg". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Getemde Feeks". Tooneel: Refala. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Zijn Doodsvijand". 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. IJmuiden: Concert „Voorwaarts" in de Casembrootstraat. 7.459.45 uur. B e v e r w ij k: Raadhuis. Gemeenteraad. 7.15 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Schakels' Revue fcDoor Dik en Dun". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en "5 avonds. T e y 1 e r's Museum. Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandags. IJmuiden: Groot nationaal Muziekcon cours Harmonie „Concordia". Kleps (Tsjecho Slowakije) en Lusser Duitschlandde vermoedelijke overioinnaars in de eerste en de tweede categorie van de rondvlucht door Europa. BIJNA VERDRONKEN. Een voorbijganger redt een kind. Gisterenmorgen te ongeveer tien uur ont waarde een employée van het Krelagehuis naar zij ons mededeelde dat een jon getje van ongeveer 5 jaar in de Leidsche- vaart lag. Zij schrok hevig, zag het jongetje zinken en tot driemaal toe de handjes boven het water uitsteken. Politie was niet in de nabijheid. Het kind scheen reddeloos verlo ren. Doch op het laatste oogenblik zag zij hoe een man van zijn fiets sprong, en ge kleed in het water dook. Hij redde het kind, liet zich en den drenke ling door de omstanders op het droge hel pen (de walkant is daar hoog) sprong weer op zijn fiets en reed, nat als hij was, weer weg. Het kind liep schreeuwend weg. Ook naar huis waarschijnlijk. Een en ander ging zeer snel in zijn werk. Men kon ons niet me- dedeelen wie de drenkeling, en wie de red der was. ASPHALTEER1NG. De verdere plannen voor de binnenstad. HET PRINSEN-BOLWERK EN DE KLOPPERSINGEL. Ons gemeentebestuur werkt gestadig het asphalteeringsprogramma af. De raad heeft onlangs weer credieten toe gestaan voor het asphalteeren van de Jans straat, den Jansweg, de Riviervischmarkt, het Klokhuisplein, het resteerende gedeelte van de Groote. Markt en de Smedestraat. Eigenlijk was het plan geweest om die stra ten en wegen al verleden jaar van dit mo derne plaveisel te voorzien, maar toen is door de hangende reorganisatie van de tram lijnen een kink in den kabel gekomen. Het gevolg was, dat onverwachts de bewoners van de Krocht, de Nieuwe Groenmarkt, de Van Eedenstraat en de Gasthuisvest met as phalt gelukkig gemaakt werden. Maar nu er eindelijk een beslissing genomen is in de tram-aangelegenheden, zullen de verleden jaar teleurgestelden tot tevredenheid ge bracht worden. Er zal weldra met dit asphalteeringswerk begonnen worden. Meteen zal dan een gedeelte van het tram net gewijzigd worden, de N. Z. H. T. M. ver dwijnt dan uit de Smedestraat om via de Jansstraat en den Jansweg het Stationsplein te bereiken. Het afbreken van het oude hotel „Het Haasje" op den hoek van de Groote Markt en de Jansstraat heeft eenige stagnatie on dervonden, omdat een muur moest worden opgetrokken voor steun van het aangrenzen de perceel. Die muur is nu bijna klaar, zoo dat de rest van „het Haasje" wel gauw ver dwenen zal zijn. De gemeente is ook eigenares van dit aan grenzende perceel (een horloge-winkel) als ook van het weer daarnaast liggende hote' „Hof van Holland" Blijkbaar is het de be doeling om die panden voorloopig nog intact te laten. Er is alleen tot aankoop overge gaan om de perceelen in handen te hebben voor het geval in de toekomst nog meer op geofferd zal moeten worden aan de verkeers- eischen. Wel zou er veel voor te zeggen zijn om dén kleinen uitbouw van het hotel „Hof van Holland", die in de Jansstraat uitkomt, te sloopen. Dan kan de verbreeding van de Jansstraatdoorgetrokken worden tot het gebouw van „Zang en Vriendschap", dat rqeds een meter achteruit springt. Er ligt nu in de Jansstraat en op den Jansweg nog dubbel spoor van de opgeheven Ceintuurbaan. Dat zal vervangen worden door enkel spoor van de N. Z. H. T. M. Op enkele punten kan volstaan worden met één rail van 't oude smalle ceintuurbaan-spoor te verleggen, waardoor breed spoor verkre gen wordt. De nieuwe Jansbrug is bijna klaar, zoodat daar meteen het breede spoor gelegd kan worden. Over het algemeen zijn de bewoners van de Jansstraat en den Jansweg er mede in genomen dat er weer een tram komt. De ne ringdoenden verwachten, dat daardoor meer levendigheid en dus ook koopers zullen ko men. Dat de tram uit de Smedestraat verdwijnt is vooral van beteekenis, omdat daardoor ook het dubbele tramverkeer in de smalle Kruisstraat tot het verleden zal behooren. Dan komt eindelijk aan dien inderdaad on- houdbaren toestand een einde. Het is een wonder, dat daar geen ernstige ongelukken zijn voorgevallen. Blijkbaar moet de verkla ring daarvan in het feit gezocht worden, dat elk zoo van het gevaarlijke van den toestand overtuigd was, dat hij driedubbel oplette! Als bovengenoemde straten en wegen ge- asphalteerd zijn, is het asphalteeringsplan voor de binnenstad voor een groot gedeelte afgewerkt. Op het programma staan natuurlijk nog het Stationsplein (dat aan de beurt komt bij de verdere uitvoering van de reorganisa tie van het tramnet), de Kampervest, de Kampersingel, de Gasthuissingel, de Raam- vcst, de Raamsingel, de Wilhelminastraat en het Houtplein. Het, Houtplein komt het volgend jaar aan de beurt als ook de nieuwe Houtbrug klaar is. Dan zal ook het Plein gereorganiseerd worden, opdat daar aan de verkeerschaos een einde komt. Hoe de oplossing het best gekozen zal kunnen worden, maakt thans een onderwerp van studie uit. Ook buiten de eigenlijke binnenstad zullen nog heel wat wegen geasphalteerd moeten worden. Er is al begonnen met het Kennemerplein. Thans is in bewerking de verbetering van het Prinsenbolwerk. Daar komt een zelfde Bitumenwegdek als onlangs op den Terspijt- weg (zijweg van de Kleverlaan naar de Hoogerwoerd-buurt) is aangebracht. Op en kele plaatsen zal de rijweg vermoedelijk meteen wel iets verbreed worden. In de toe komst is te verwachten, dat het Prinsenbol werk een vrij drukke verkeersweg zal wor den, omdat het.de verbinding is tusschen het Noorder Spaarne en het Kennemerplein. Maar daarvoor zal het dan eerst noodig zijn om het smalle bruggetje over het spoor- slootje bij den Schalkwijkerbrug te verbree- den. Op die plaats zullen in de toekomst belang rijke veranderingen plaats hebben. Als de erfpacht van het Phoenixterrein in 1932 af- geloopen zal zijn, worden daar nieuwe ver keerswegen aangelegd, die aansluiting zullen geven op een nieuw viaduct dat tusschen het Spaarne en den Jansweg ontworpen is. Dan komt er ook een nieuwe brug over den Klop persingel tegenover het Rozenhagenplein. Dit waren althans de voorloopige plannen die al eenigen tijd hangende zijn. Of die vol ledig uitgevoerd of gedeeltelijk gewijzigd zul len worden, zal van nadere overwegingen af hangen. Reeds nu wordt met een drukker verkeer op den Kloppersingel rekening gehouden. Dc grintweg wordt binnenkort geasphalteerd. Er wordt daar een volledig puinbed gemaakt waarop een 3 c.M. dikke laag asphalt kom' De klinkerweg naast den grintweg blijf voorloopig ongewijzigd. Misschien wordt die later ook nog wel eens geasphalteerd, maa; dat is voorloopig nog niet aan de orde. De bewoners van den Kloppersingel zijn voorloopig al blij met het asphalteeren van den grintweg, want daardoor zal voor een groot deel een einde komen aan de stofplaag, waartegen sproeien niet veel hielp. De Pijlslaan krijgt ook een betere wegbe- dekking. Het is evenwel nog niet uitgemaakt of dit asphalt zal zijn. De Fonteinlaan is de laatste maanden wat opgeknapt. Er wordt evenwel nog door het gemeentebestuur overwogen of nog iets meer aan dien weg gedaan zal worden. De gemeenteraad heeft in het eind van 1928 een voorstel verworpen om 80 000 aan de verbetering ten koste te leggen, maar het is nu mogelijk dat B. en W. met een goedkooper plan komen, dat toch veel verbetering za: brengen. Want de Fonteinlaan is toch een zeer belangrijke verbindingsweg met het Zuiden, ook al gaat het groote verkeer over den Wagenweg. Over eenigen tijd zal ook overgegaan wor den tot het verbeteren van den Zijlweg. De gemeente heeft nu de meeste sta-in-den- weg's aangekocht of onteigend. De op enkele plaatsen onzinnig breede trottoirs zullen worden versmald, waardoor de rijweg een flinke breedte zal krijgen. Vermoedelijk zal dan meteen wel tot asphalteering besloten worden, want het is wel gebleken, dat as phalt alleen bestand is tegen zwaar verkeer. Dan zullen de groote toegangswegen tot de stad uit het Noorden via den Schoterweg. uit het Oosten via den Amsterdamschen straatweg, uit het Zuiden via den Wagenweg en uit het Westen via den Zijlweg geas phalteerd zijn en dus aan redelijke eischen voldoen. WEER: DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Te Twisk, zoo wordt aan de Tel. geméld, is een auto op den onbewa akten overweg door een trein aangereden. De auto werd doorr midden gereden, terwijl de chauffeur zwaar gewond werd. BIJDRAGE VOOR HET LORENTZ- COMITé. Het Lorentz-comité ontving een bedrag van f 1000 van het Treub-comité als bijdrage door prof. mr. M. W. F. Treub bestemd voor het gedenkteeken van den. overleden hoog leeraar prof. Lorrentz. Het woord is aan Karei V: Zooveel talen iemand kentzooveel malen is h\j een mensch. GRAF ZEPPELIN 't Machtig luchtschip is vertrokken, Op zijn groote wereldvaart, Door de gansche Duitsche natie, Trotsch en hoopvol nagestaard; Een veroveraar der luchten, Statig zwevend in 't azuur. Als een zelfbewuste larting, Van den mensch aan de natuur; Over steppen, over bergen, Over bosch en oceaan, Overdag in 't helle zonlicht, 's Nachts in 't zilver licht der maan; Maar ook onder zwars luchten, En in storm en regenweer. Moet een vaste hand het leiden, Veilig, door de atmosfeer; En de passagiers zien zwijgend, Neder op het aardsch gewoel, Mieren tusschen kinderspeelgoed, In een doelloos gekrioel; Mogen deze globevliegers. Op hun tocht rondom de aard, Alle talrijke gevaren, Meester blijven en gespaard; Mogen zij behouden landen. Op het veilig aardsch tooneel. Deze moedige bevolking. Van dit grafelijk luchtkasteel. ALASTRIM. Een geval te Soest? Naar het „U.D." verneemt zou zich te Soest een geval van alastrlm hebben voorge daan. Te officieeier plaatse is geïnformeerd, doch men heeft nog geen volstrekte zeker heid gekregen. Een onderzoek is Ingesteld. Pleegzusters ingeënt. Op een vraag van de N. R. Ct. heeft dr. Burgerhout, de directeur van het ziekenhuis aan den Coolslngel te Rotter dam meegedeeld, dat de verpleeesters uit deze inrichting, die aan alastrim lijdende zijn. allen waren ingeënt. Van 20 tot 25 Juni zijn de eerste gevallen onder het verplegend per soneel vastgesteld; de diagnose is door den hoofdinspecteur van de volksgezondheid ge steld op 29 Juli. Daarna heeft de inenting plaats gehad. Van 5 Augustus af zijn onder deze gevaccineerde verpleegsters de nieuwe gevallen van alastrim voorgekomen. De mogelijkheid bestaat, dat deze verpleeg sters op het moment van de inenting, reeds geïnfecteerd waren. Degenen die negatief gereageerd hadden, zijn voor een tweeden keer weer gevaccineerd. Dr. Burgerhout's conclusie is, dat verple- genden zich zoo spoedig mogelijk moeten laten vaccineeren en niet wachten tot zij met patiënten in contact zijn gekomen. AUTO VOOR ALASTRIM-PATIëNTEN. Naar de Tel. verneemt heeft de Gem. Ge- neesk. Dienst te Rotterdam een bepaalden auto aangewezen, die de alastrim-patïënten van hun woning naar het ziekenhuis zal ver voeren, terwijl één der verplegers speciaal bij dezen auto zal dienst doen. Tot nog toe bezigde men hiervoor verschil lende auto's en kwamen verschillende ver plegers hiervoor respectievelijk in aanmer king. Aan deze methode kleefde dit nadeel, dat telkens de auto's moesten worden ont smet. Nu heeft men het vervoer zoo doel matig mogelijk ingericht en is het met lang zaam doch gestadig toenemend aantal pa tiënten vooral minder tijdroovend. DE TOCHT VAN DE „GRAF" Europa in spanning MOSKOU IN AFWACHTING JAPANSCHE MAATREGELEN (Zie ook onder telegrammen.) DANZIG, 15 Aug. (V.D.) Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" den Poolschen corridor had overgevlogen, arriveerde men om drie uur boven de stad Danzig. Verschei dene vliegtuigen waren ter begroeting opge stegen. De bevolking wuifde de opvarenden geestdriftig toe. Enkele minuten later zette het luchtschip "koers naar Königsberg. In Riga verwacht men het luchtschip met spanning. Talrijke daken en kerktorens zijn vol nieuwsgierigen. Groote schijnwerpers zoeken den horizont af. Intusschen verluidt, dat het luchtschip een zuidelijker koers heeft gekozen en koers gezet heeft over Dunaburg, LONDEN. 15 Aug. (V.D.) Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn de vlootstations in Yoko- suka, Maizuru en Omlnata door het Japan- sche marineministerie aangeschreven om oorlogsschepen in gereedheid te houden, ten einde den Graf Zeppelin te hulp te snellen, wanneer deze op zijn vlucht over zee in moeilijkheden mocht geraken. KOWNO, 16 Aug. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, staan op alle pleinen van de stod groote menschenmassa's om den Graf Zeppelin, die tusschen 12 en 1 uur 's nachts verwacht wordt, te zien voorbijtrekken.. Een groot bulletin voor het gebouw van de „Iswestija" deelt mede, dat de Moskou- sche draadlooze dienst in contact is met den Zeppelin. Om kwart over 11 werden de schijnwerpers in werking gesteld, om het. luchtschip den weg te wijzen. De Moskousche draadlooze dienst is in voortdurend contact met het luchtschip. Er gaan geruchten dat aan Erich Maria Remarque de Nobelprijs zal worden toege kend, voor zijn boek: „lm Westen nichts Neues". Alleen in Duitschland werden reeds 600.000 exemplaren van dit meestertoerk ver kocht. Tevens staat het thans vast dat de Amerikaansche filmmagnaat Carl laemvüc een contract heeft afgesloten met den auteur voor de verfilming van zijn boek. Een krans voor Duitsche krijgsgevangenen die in Siberië gestorven zijn. Eckener zal deze krans op een gevangenenkerkhof in Siberië werpen. Tokiohet doel der, tweede etape der, „Graf Zeppelin De Graf Zeppelin"- boven Berlijn,.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1