BUITENLANDSCH OVERZICHT J. Lottgering Morgen de genadeslag of de oplossing? Het gezinsleven in het moderne HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1929. DERDE BLAD HERSTELCONFERENTIE. Crisisstemming. 's-Gravenhage, 15 Augustus. Hedenmiddag zijn gedelegeerden van Frankrijk, België, Italië en Japan weer in hotel Des Indes bijeen geweest Loucheur heeft in een persconferentie hieromtrent later meegedeeld, dat, indien Zaterdag over het voorstel van Snowden gestemd zou moe ten worden, dit op een verwerping zou moe ten uitloopen. Men kan thans in de cijfers die a.an het Youngplan ten grondslag liggen en in het schema van het Youngplan geen ver anderingen meer aanbrengen, zonder mede werking van Amerika, want deed men dit, dan zou men het heele Youngplan weer op losse schroeven zetten. Engeland moet met het deel, dat men dit land zal aanbieden, tevreden zijn. Daarmee is aan Engeland uit het Youngplan voldoende tegemoet gekomen. Intusschen is er nog geen overeenstemming met de Engelsdhen bereikt. De vier genoemde delegaties zullen morgen weer bijeen komen en als men tot dien geen accoord tot stand heeft kunnen brengen, zal men een schrifte lijk voorstel doen zoodat Snowden zich daar over zal kunnen uitspreken. Van Duitsche zijde vernemen wij het vol gende omtrent de opvattingen der Duitsche delegatie ten aanzien van de kwestie eener commissie van vaststelling en verzoening: Duitschland zou er de voorkeur aan geven de ontruiming van de derde zóne liever te laten wachten tot het in het verdrag van Versailles voorgeschreven tijdstip van 1935 dan zulk een commit, ie voor altijd, die zich over het heele gedemilitairiseerde gebied zou moeten uitstrekken te aanvaarden. Men is tot zulk een altijd durende verhypothekiseering van Duitschen bodem niet bereid. Ook een ondercommissie van den Volken bondsraad zou men geen aanvaardbare op lossing achten. Wel zou Duitschland te vin den zijn voor een commissie van vaststelling en verzoening alleen voor de derde zóne en niet langer durende dan tot 1935. Wij vernemen dat minister Stresemann en zijn deskundigen heden in'nDuitsche perscon ferentie een uiteenzetting hebben gegeven van een moeilijkheid die zich voordoet met betrekking tot de te betalen vergoeding voor schade uit de bezetting voortvloeiend. Duitschland meent op grond van de be treffende overeenkomst van 5 Mei 1925 en van de jurisprudentie van den in dezen aan gewezen scheidsrechter mr. R. J. H. Patijn, tot 1 September aanspraak te hebben op een be drag van 38 millioen Rijksmark. Wanneer echter het Younplan in werking treedt, doet zich de vraag voor waaruit die kosten en eventueel tot na 1 September, betaald zul len worden, aangezien het Youngplan hierin niet voorziet Van den kant der bezettende mogendheden zouden er pogingen aangewend worden om Duitschland er toe te brengen van deze vor deringen af te zien. WAT IS ER GAANDE IN HET OOSTEN? Bevestigingen en ontkenningen. TER HERSTELCONFERENTIE. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit Tsjiita via Moskou gemeld wordt, hebben wit-Russische afdeelingen, 600 man sterk de Mandsjoerijsche grens overgestoken en zijn 't Russische gebied binnengedrongen. De Russische grenswacht heeft hen met ma chinegeweren ontvangen. Toen de Wit-Russi sche troepen desondanks verder trokken, is ook veldartillerie in werking gesteld. Daar op hebben de witte troepen zich teruggetrok ken. Een Reuter-telegram meldt volgens offi- cieele berichten uit Moekden, dat Russische troepen 2 plaatsen aan de Chineesche grens tegenover Khabarovsk hebben bezet. Tenslotte zijn zooals men onder lezen kan eenige berichten binnengekomen, waaruit blijken moet, dat er in het geheel geen vijandelijkheden plaats vinden. Dit is karakteristiek voor de ontwikkelingsgeschie denis van de Chineesch-Russische oneenig- heid. Als China een Russischen inval meldt, volgt een Russisch dementi. En omgekeerd. En wat er nu precies waar is weet niemand hier in het Westen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sovjet-regeering besloten, de vraag van het herstel der Engelsch-Russisohe betrekkingen aan een revisie te onderwerpen Onder voor zitterschap van Rudsutak werd een conferen tie gehouden tusschen de Raden vair de Volkscommissarissen, waar de te onderne men stappen voor het herstel werdeh bespro ken. De eischen van Henderson werden af gewezen en nieuwe compromisvoorstellen werden uitgewerkt. Men neemt aan, dat het herstel van de betrekkingen op grond van deze voorstellen mogelijk zal zijn. De Russi sche regeering geeft nu te kennen, dat beide regeeringen ieder één vertegenwoordiger naar Moskou en Londen moeten zenden. Waarschijnlijk zal de samenroeping van het centraal uitvoerend comité naar aanlei ding van de besprekingen tusschen het pre sidium van het centraal uitvoerend comité van de Sovjet-Unie en den raad van volks commissarissen op 29 October a.s. plaats hebben. De conferentie van het centraal uit voerend comité zal ongeveer drie dagen du ren. Tenslotte nog eenige woorden over den gang van zaken ter Herstelconferentie. Mor gen zal de beslissing vallen, de beslissing over de vraag, of de gedelegeerden onver richter zake naar huis kunnen terugkeeren, of dat het met zooveel animo begonnen werk, met vrucht zal kunnen worden voortgezet. Men mag pessimistisch gestemd zijn intus schen want zooals elders op deze pagina vermeld wordt Loucheur heeft ter pers conferentie verklaard, dat, indien het Za terdag op een stemming over het voorstel- Snowden uitloopt, dit voorstel verworpen zal moeten worden. Van Engelsche zijde heeft men herhaalde lijk doen uitkomen, dat „er niets meer te zeg gen is". De Engelsche voorstellen liggen ter tafel. Men besluite slechts. Voor de zitting van morgen hebben de ge-1 begeerden nog gelegenheid om die nood zakelijke maatregelen te treffen, die de cri sis een gunstigen keer zouden kunnen doen nemen. Men neemt in Den Haag echter aan, dat de toestand vrijwel hopeloos is, daar Enge land er niet aan denkt concessies te doen, en daar de overige gedelegeerden vastbesloten zijn het Young-plan niet aan ingrijpende veranderingen te onderwerpen. L A. Natuurlijk weer een tegen spraak. Een Reuterbericht uit Tokio meldt, dat de berichten uit Mantsjoerije volgens hetwelk de Chineesch-Russische vijandelijkheden zouden zijn begonnen, blijkbaar ongegrond zijn. De jongste berichten uit Mantsjoerije melden namelijk dat tegen het vallen van den avond het geschutvuur ophield en dat er geenerlei vermeldenswaardige ontmoeting ge volgd schijnt te zijn. Negen-en-dertig sovjet-ambtenaren, die bij de huiszoeking in het consulaat gearres teerd werden, zijn begonnen voedsel te weige ren om te protesteeren tegen hun al meer dan tien weken durende gevangenschap zon der dat hun zaak berecht wordt. Moeilijkheden voor de Duitsche regeering? BERLIJN, 15 Aug. (V. D.) De Rijksdagcom missie voor sociale politiek is heden onder voorzitterschap van den Centrum-afgevaar digde Esser bijeengekomen teneinde zich te beraden over de problemen der werkloos heidsverzekering. Bij deze gelegenheid ver klaarde de minister van arbeid, Wissell, dat de regeering helaas nog niet in staat is aan de commissie een afgerond voorstel voor te leggen. Wel is waar heeft het ministerie een plan bij het kabinet ingediend, doch op en kele punten bestaat in den ministerraad nog geen overeenstemming. Het Centrum en de Werkloos heidsverzekering. Over de bijeenkomst van het bestuur der Rijksdaggroep van het Centrum is een offi cieel communiqué uitgegeven, 't welk zegt dat het Centrum zich dient te verzetten te gen uitstel van de herziening der verzeke ringswet. De daarmee samenhangende kwes ties moeten zoo spoedig mogelijk worden ge regeld omdat de voorgenomen hervorming der rijksfinanciën pas haar beslag kan krij gen als er zekerheid bestaat over de kosten der werkloosheidsverzekering. Het centrum acht het noodig op die kosten bezuinigingen aan te brengen, aldus de N. R. Ct., die ten deele reads in het ontwerp van den rijks minister van arbeid zijn voorzien. Woensdag a.s. 21 dezer, komt het bestuur der Centrumgroep opnieuw bijeen. Duitschland verhoogt zijn kolentarief. Nederland en Engeland getroffen. De Duitsche rijksspoorwegen hebben met ingang van 1 October a.s. voor alle zeehaven- overlaadplaatsen het algemeene kolen-uit zonderingstarief No. 6 niet meer van toe' passing verklaard. Voortaan zal voor deze plaatsen het kolentarief F (zonder belasting) worden toegepast. Met deze maatregelen herstellen de rijks spoorwegen den toestand, die vóór 1 Octo ber 1919 heeft bestaan, na welken datum de spoorwegen door de desbetreffende be palingen van het vredesver drag van Versailles verplicht waren, aan buitenlandsche kolen dezelfde tarieffaciliteiten toe te staan als aan binnenlandsche steenkolen. In later jaren moesten des spoorwegen in tijden van kolengebrek ernaar streven, zoo goedkoop mogelijk buitenlandsche kolen te verkrijgen. Deze maatregel treft bijna uitsluitend de Engelsche en Nederlandsche kolen, waarvoor vrachtverhoogingen van Mk. drie a Mk. acht intreden. De nieuwe Finsche regeering STOCKHOLM, 15 Aug. (VD-) Naar uit Helsingfors wordt gemeld, is de lijst der nieuwe Finsche ministers gereed gekomen.' Procope blijft minister van buitenlandsche zaken, terwijl Kaila minister van justitie wordt. Verder komt binnenlandsche zaken aan Linturi, oorlog aan Niukkanen, financiën aan Reinikka, onderwijs Kukkonnen, verkeer aan Landensuo, handel aan Heikkinen, sociale zaken aan Leppaelae en de portefeuille van landbouw aan Ellilae. Het meerenaeel dezer ministers had ook reeds in het vorige kabinet zitting. Successen der Venezolaansche opstandelingen? NEW YORK, (V.D.) In strijd met de mede- deelingen der Venezolaansche regeering wordt gemeld, dat de gevechten tusschen regeeringstroepen en opstandelingen langs de geheele VenezolaanschColumbiaansche grens en op vele plaatsen in het binnen land van Zuid-Venezuela nog voortduren. Eveneens in strijd met de officieele mede- deelingen der regeering van Venezuela schij nen de opstandelingen, verre van verslagen te zijn, verschillende successen te boeken hebben gehad. Zoo moesten de regeerings troepen Barquisimeto ontruimen en hebben de opstandelingen Guanta en Maturin ver overd. Te Caracas is een groot aantal burgers, dat met de opstandelingen sympathiseert, gearresteerd. Ook van Engelsche zijde wordt vernomen dat ondanks de officieele verklaringen van de regeering van Venezuela de opstand nog geenszins onderdrukt is. Een telegram uit Trinidad meldt, dat de beweging tegen de Venezolaansche regeer ing van veel grooter beteekenis is dan deze het wil doen voorkomen. In dit telegram wordt tevens medegedeeld, dat de opstandelingen over onbegrensde middelen beschikken, die uit Europa en uit Zuid-Amerika afkomstig zijn. De revolutionairen beschikken over ver scheidene schepen en over vijf vliegtuigen, terwijl de revolutionnaire bevelhebbers op vele platsen over sterke troepenmachten de beschikking hebben en de bevolking, ook op plaatsen, waar de regeering het bewind in handen heeft, een nauwelijks verholen sympathie voor de opstandelingen koestert. Lord Home gestorven. Op de jacht op zijn buiten Stirkoke bij Wick in Schotland is generaal Lord Horne plotseling overleden. De generaal, die 68 jaar is geworden, was een befaamd artillerieoffi cier, die den geheelen Transvaalschen oor log heeft meegemaakt en ook in den grooten oorlog, van Augustus 1914 af tot het sluiten van den wapenstilstand toe, vrijwel voort durend in het veld is geweest, aldus de N. R. Ct. Men heeft Lord Horne wel eens den uitvinder van het verlegbaar afsluitingsvuur genoemd, d.w.z. het afsluitingsvuur, dat ge leidelijk naar voren verplaatst wordt, ten einde de infanterie gelegenheid te geven op te rukken. Hij zelf heeft die eer van de hand gewezen, doch zeker schijnt te zijn, dat dit vuur voor het eerst op groote schaal is toe gepast in den slag aan de Somme in 1916 bij het XVe Engelsche legercorps, dat toen on der bevel stond van generaal Sir Henry Horne. Aan het eind van den oorlog is Sir Henry in de peerage opgenomen als baron Horne van Stirkoke in Caihness, hij kreeg een dankbetuiging van het parlement en een gift van 30.000 pond sterling. DE ITALIAANSCHE WRAAKNEMING De „Daily Tel." meldt, dat de vader van mevrouw Rozelli, echtgenoote van prof. Ro- zelli, wien het gelukt is het verbanningseiland Lipari te ontvluchten, van plan is eventueel stappen te doen bij de Engelsche regeering om de invrijheidstelling van zijn dochter te verkrijgen, indien men haar in Italië nog lan ger gevangen houdt. Zooals wij gisteren meedeelden, is zij ge arresteerd na het bekend worden van de vlucht van haar man. SMOKKELARIJEN IN GROOTSCHEN STIJL. Te East-Chicago, een plaatsje in Indiana, heeft de politie een groote smokkelaffaire ontdekt. In de stad is een soort staat van be leg afgekondigd. Meer dan honderd ingeze tenen, de burgemeester en het hoofd der politie zijn gearresteerd. De orde wordt er thans gehandhaafd door 150 agenten van het drankverbod, terwijl de burgemeester tijdelijk is vervangen. Alle gearresteerden zullen ver volgd worden wegens overtreding van de drankwet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL toc/imaap He adrez-* •^koningstraat HOEK paarlaarsteeg HAARLEM TELEFOON 11685 Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a r»7 •r* n 1 Ui Hoe de Chineezen het huwelijk beschouwen. De gelijkheid der geslachten in het verre Oosten. Door Dr. SHANG LING FU, de bekende autoriteit inzake het Chineesche volksleven. MMMR Het gezin is de eenheid in de Chireesche maatschappij. Sedert onheuglijke tijden is deze instelling geweest wat de zon is voor het zonnestelsel: het middelpunt van allen anderen maatschappelijken arbeid; het ge zin verrijkt de geheele maatschappij met ideeën, met goede gezindheid en liefde. He den ten dage zijn de sociale instellingen, waarin het maatschappelijk leven zijn oor sprong vindt, in een overgangstoestand en het gezin staat op een punt waar de weg zich in tweeën verdeelt. Het gezin past niet goed in de nieuwe maatschappelijke orde en chaos en strijd zijn daar de gevolgen van. Het nieuwe gezin vormtd us de basis voor den maatschappelijken wederopbouw. De socialistische denkbeelden hebben de jeugd van China aangeraakt; de beweging voor de emancipatie der vrouw opent nieuwe perspectieven. China is inderdaad <zal er goed of kwaad uit voortkomen?) in een staat van revolutie en het woelt en bruist in het oude land. Het alouds gezin is sterk genoeg om het beste uit onze maatschappelijke in stellingen te bewaren en elastisch genoeg om tegemoet to komen aan de behoeften van de maderne maatschappij. Als gevolg van het niet-gelijken-trek-hou- den met de veranderingen in het leven en het conflict tusschen de gezinsgemeenschap en het moderne kapitalisme wordt het maat schappelijk stelsel omver geworpen; de pols van het gevoel voor publieke moraliteit houdt op te slaan. Wetenschappelijk en poli tiek gevormde mannen trachten te vergeefs een werkelijke democratie op te bouwen; politieke economen uit de school van Karl Marx hebben geen oog voor de belangrijk heid van het Chineesche gezin. Elke maat schappelijke hervorming die niet uitgaat van de eenheid der Chineesche maatschappij zal geen succes hebben en de eenheid der Chineesche maatschappij is het gezin. Welk een groote verandering er in China heeft plaats gehad in de laatste jaren blijkt wel uit het feit dat de Tempel des Hemels geopend is voor het publiek bij de stichting van de republiek, zoodat thans Europeesche bezoekers kunnen zitten op den troon die vroeger alleen voor den Keizer gereserveerd was! Niet alleen de macht van het hoofd van het gezin is aangetast, maar ook die van den opsten heerscher en het verband tusschen het gezin en den staat is ook verdwenen. Het Chineesche gezinsleven wordt meer of minder beïnvloed door den nieuweren Boeddhistischen godsdienst. De leer van Confucius is slechts een soort van zedeleer om de menschen tot een beter gedrag te brengen; het is niet een godsdienst op zich zelf. Daarom is er een verlangen in de men- schelijke natuur naar iets hoogers dat ver. klaart dat het Boeddhisme door de Chinee zen werd aanvaard, de gedachten die onder het volk leven beheerschte en er toe bijdroeg dat de vrouwen vrijheid kregen. Vele monumenten zijn opgericht ter eere van vrouwen die volgens de hoogste beginse len der kuischheid leefden, hetgeen in vroe gere tijden beschouwd werd als een soort van deugd en zoowel het gezin als de staat had den daar eerbied voor. Soms schreven de Zonen des Hemels, of de Koning zelf eigen handig, een opschrift te harer eer en dat in het monument gegrift werd. Zulke monu menten zijn zoo talrijk dat ik geloof dat wanneer zij alle naast elkaar geplaatst zou den worden, zij tezamen zoo lang zouden zijn als de groote Chineesche muur! In den te- genwoordigen tijd staan de denkbeelden der jonge vrouwen, jongens en meisjes onder den invloed van de moderne leer der liefde en de begrippen betreffende de „psychologie der sexen". Wij moeten trachten te behouden wat goed is in het oude familieleven, als dat eenigszins mogelijk is. De denkbeelden en normen vanh et verleden moeten worden afgeschaft maar er moet bewuste leiding en controle zijn en nieuwe begrippen en idea len moeten voor de oude in de plaats ko men. De bioscoop en andere dergelijke dingen hebben 8en menschen veel slechts geleerd. Wij vénvijten den Westerlingen niets, maar wij moeten met hen samenwer ken om nieuwe grondbeginselen te vinden, China is een groot landbouw-land en de toestand der gezinnen wordt bepaald door den landbouw: zoo komt het dat, daar de economische toestanden veranderde zijn, de groote gezins-organisaties inéénvallen. Bij de landbouwwerkzaamheden wonen de man nen die tezamen arbeiden water uit de rivieren halen enz. gewoonlijk onder één dak, misschien met hun vrouwen en hun ouders; zelfs vier of vijf geslachten wonen soms samen. Zij voelen zich één met den grond en deze soort van beschaving doet een groot familie-geheel ontstaan. De grond bepaalt hun kijk op het leven ij maakt hen vredelievend. Maar zoodra de industrie haar intrede doet wordt alles anders; alles spant dan samen om hen van hun sociale groep te verwij deren, ofschoon ongeveer 75 pCt. van de bevolking nog landbouwend is. Het oude systeem van oogsten, ofschoon het zeer saai is, wordt nog altijd toegepast en gewoonlijk werken verschillende families tezamen zonder slaven of knechts; bloed verwanten werken samen en de arbeid wordt verdeeld volgens het geslacht. Maar deze menschen moeten bevrijd worden uit hun zwoegend leven en de Chineesche regeering is nu bezig te trachten een coöperatieve be weging in te voeren volgens het Deensche model om het leven der boeren op hooger peil te brengen. De vrouwen hebben haar eigen plaats in het huis en aan het spinnewiel, terwijl de mannen in de boerderij werken. De kinde ren leeren langs den natuurlijken weg: door toekijken. Niet. alleen de mannen doen het werk, maar soms doen de vrouwen hetzelf de werk en er bestaat volmaakte gelijkheid tusschen de geslachteni n de lagere stan den. Alleen de aristocratie en het oude leen stelsel hebben de ongelijkheid der geslachten ingevoerd. Van 75 pCt. der bevolking leefden de echtgenooten in volmaakte gelijkheid. Natuurlijk werd onder het aartsvaderlijk systeem het mannelijk kin beschouwd als de instandhouder der familie; meisjes werden altijd uitgehuwelijkt aan andere families en daarom niet beschouwd als van voortduren de waarde voor het gezin, maar thans war den de jongens en meisjes volkomen op voet van gelijkheid behandeld. Gewoonlijk, dit wijzen de familiereglsters uit wordt, de Chinees uit den middenstand ongeveer 70 jaar oud. Ik heb van dit punt in den laatsten tijd studie gemaakt en ik kwam daarbij tot de ontdekking dat de Chineezen uit dien stand zeer goed weten wat „gezond ie. ven" is. Bijna elke familie uit den middenstand heeft een rustigen en prettigen tuin en de le den van het gezin trachten in him woning de schoonheid te doen leven. Het economisch leven van het gezin is so cialistisch of communistisch. Allen dragen hun verdiende gelden aan den „penningmees ter" van het gezin af. Allen ontvangen hun aandeel daarvan naarmate van hun behoef ten; geen van hen is uitgesloten. De verdeeling van het werk thuis volgens het geslacht en het gezamenlijk dragen van de verantwoordelijkheid voor het onderhoud van het gezin is een voorbeeld van econo misch communisme. Heel wat wordt gedaan, opdat eenige leden van de familie, die het waard zijn, vooruit kunnen komen. Allen dra gen daartoe hun steentje bij. Wie durft te zeggen dat het gezin den groei der individualiteit en de ontwikkeling der persoonlijkheid tegenhoudt? Die worden juistj mogelijk gemaakt door het economisch com munisme. De psychologische kant van het gezinsleven wordt gevormd door het ontstaan van een toestand van. vrede, orde, harmonie en geluk door het vasthouden aan het begrip „fat soen". De meeste der „complexen" van Freud zijn eenvoudig onbekend aan den Chi- neeschen geest. De verhouding der beide ge slachten wordt zóó goed geregeld door wat behoorlijk en goed is dat verkeerde dingen en abnormale neigingen vanzelf worden onder drukt. De verhouding tusschen vader en zoon wordt altijd beheerscht door een redelijke beheersching aan den eenen en eerbied en vereering aan den anderen kant. Hoe abnor maal sommige uitzonderingsgevallen ook mo gen zijn.de verhouding tusschen de leden van 'n gezin wordt gekenmerkt door 'n menge ling van verstand en liefde. Kussen en om helzingen om genegenheid uit te drukken zijn alleen bekend tusschen moeders en kin deren beneden vier of vijf jaar. Ik geloof dat onze liefde een hoogeren graad van ontwik keling bereikt heeft; zij heeft al die kinder achtige uitdrukkingswijzen niet noodig. De verhouding tusschen man en vrouw is merk waardig. Ofschoon het huwelijk gewoonlijk door de betrokken families wordt „gesloten" en bruid en bruidegom elkaar niet kennen of zelfs te zien krijgen dan na 't huwelijk,houden zij meer van elkaar dan in 't modern huwelijk 't geval is.Zij trouwen jong en krijgen hun lei ding in het gezin. Zij groeien eenvoudig sa men op als jongens en meisjes om mannen en vrouwen en echtgenooten te worden. Er mogen zich enkele tragische gevallen voor, doen, waarbij de karakters niet overeenstem men, maar over het algemeen gaat het in zulke huwelijken buitengewoon goed. Het godsdienstig leven van het gezin be staat in vereering der voorouders. Dit is de eenige „esprit de corps" der families. De eerbied voor ouden van dagen, de trots op een oud verleden, de glorie en de vereering van den stichter der familie in den vorm van een beschermheilige, is een vorm van godsdienst die geheel verschilt van het Wes- tersche begrip „religie". Het is een per soonlijker en ethischer vorm van godsdienst, die den belijder er toe brengt zóó te leven dat hij het verleden eer aan doet en zich di rect aanpast bij het dagelijksch leven. De ethische kant van het gezinsleven wordt uitgedrukt door het woord „Ren" of „Jen": beschaving of veredeling. De verhouding tus schen de menschen is samen te vatten in da drie hoofdbeginselen (Hemel. Aarde en Mensch) zoowel als in de constante deugden: de vader moet liefderijk zijn. de zoon kinder lijk, de oudere broeder vriendschappelijk, do jongere broeder eerbiedig, de echtgenoot vriendelijk, de vrouw trouw, vrienden waar- heidslievend en regeerders en onderdanen eendrachtig. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HANDELSBLAD HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 b\j het Bijkantoor Handelsblad Wensing's (Aig. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9