BUITENLANDSCH OVERZICHT Een Duitsche stem tegen het Young-plan BEDRIJFS- li KLEEDINGI HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG, 17 AUGUSTUS DERDE BLAD DE FORMULE GEVONDEN 'Althans geen verdaging der Conferentie EEN NOTA AAN SNOWDEN De toestand in China T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Conflict in Malta Het plaatst Duitschland onder een vreemd juk. Een plan dat het internationaal crediet in gevaar brengt. Door Dr. HUGENBERG. (Dr. Hugenberg is een van de meest voor aanstaande industrieele leiders in Duitsch land. Van 1909 tot 1918 was hij voorzitter van de directie van de beroemde Krupp-fabrie- ken te Essen. In 1919 werd hij lid van den Rijksdag. Hij is voorzitter van de Duitsch- nationale Volkspartij en ook voorzitter van de fracti^dier partij in den Rijksdag. Verder is Dr. Hugenberg lid en voorzitter en finan cieel adviseur van de Duitsche Vereeniging voor de verdediging van mijnbouwbelan- gen.) Men vraagt mijn meening over het plan- Young voor een nieuwe regeling van het her- stelvraagstuk en ik wil die gaarne geven in alle eerlijkheid en oprechtheid. Ik geloof dat het in het belang van alle betrokken landen zou zijn als het plan een plan bleef en geen wet werd waaraan de wereld zich zal hebben te onderwerpen. Een van mijn vrienden, Dr. G. W. SchïeleNaumburg, maakte een in teressante een passende vergelijking tus- schen de inflatie van betalingen welke Rus land, Duitschland, Frankrijk en andere Euro- peesche landen hebben doorgemaakt na den oorlog en de inflatie van kapitaal die bestaat in het scheppen en instandhouden van kunstmatig kapitaal. De laatste kan in het leven geroepen worden met behulp van be schermende tarieven, monopoliseerende car tels, inmenging van den Staat zonder succes en allerlei andere manieren. dat hun door onbilljjke exploitatie wordt af genomen. Doch de idee der nationale vrijheid kon geen enkele natie ooit worden ontzegd. Het is al zoo dikwijls gebeurd in de geschiedenis der economie dat de scheppers in wanhoop hun werktuigen en hun machines vernielden, de werktuigen door middel waarvan zij in hun levensonderhoud voorzagen. Hoe minder vrij, hoe afhankelijker en hoe democratischer Duitschland zal zijn, des te minder zal het in staat zijn zich op natuurlijke wijze te ont wikkelen, en des te grooter zal het gevaar zijn van het ontstaan van catastrophes en verwikkelingen en des te minder zeker zal het lot zijn van het geweldig groote kapitaal dat door vreemdelingen in Duitschland be legd werd. Uit een economisch oogpunt in het PariJ- sche plan dus pure onzin. Het is niet moge lijk het zelfs in vijf jaar uit te voeren. Het brengt het redelijke systeem van het wereldcrediet in gevaar evenals de zekerheid van de particuliere leeningen aan Duitsch land. Het kan alleen begrepen worden als het resultaat van den invloed uitgeoefend door diegenen die de volledige ontwrichting van Duitschland wenschen. Wij zullen ons best doen in Duitschland om het plan schip breuk te doen lijden, door middel van een volksstemming. Zelfs als het plan Young aanvaard werd. zou het een Verdrag in strijd met de goede zeden zijn en dus niet geldiz voor een rechtvaardig Wereld-Hof. De Haagsche gedelegeerden van Frankrijk, België, Italië en Japan hebben dan toch de formule weten te vinden om althans een di recte blamage door het afbreken der confe rentie, te voorkomen. Thans staat immers vast dat de conferentie hoe dan ook voortgezet zal worden. Bovengenoemde gede legeerden hebben een nota opgesteld, en die aan de Engelschen doen toekomen. Verder weet onze berichtgever uit Den Haag te melden, dat de zitting der finan- cieele commissie die hedenmorgen gehouden zou worden is uitgesteld. En hiermede heeft men positief te kennen willen geven dat men er niet aan denkt de conferentie op een dead lock te laten uitloopen. Nu heeft men den tijd om in het Engel- sche kamp het voorstel van vier te beoordee- len, dat in ieder geval ruimte overlaat tot verdere onderhandeling, en Houtart, de Bel gische voorzitter der commissie zal de leden der commissie niet eerder oproeper^, alvorens men den tijd daartoe rijp acht. De „Tel." meent te weten wat de genoemde nota hoofdzakelijk inhoudt. Het is volgens den correspondent van dit blad een docu ment van 5 pagina's. In de navolgende pun ten worden de voordeelen opgesomd, die En geland ten deel vallen bij aanvaarding van het voorstel, zooals dat in de nota is vervat. lo. Belangrijke provenuen uit de samen- valling, gedurende vijf maanden van het Young-plan met het Dawes-plan. Het bedrag dat hierdoor wordt opgeleverd, wenscht men in annuïteiten ten gunste van Engeland om te slaan. 2o. De sommen, die vrijkomen, naarmate de amortisatie der Dawes-leening vordert. 3o. Met de zoogenaamde kleine crediteur- staten wordt een regeling getroffen, waarbij zij het hun volgens het Youngplan toeko mende bedrag ten behoeve van Engeland af staan. 4o. Frankrijk zal in overleg en samenwer king met België, Italië en Japan compensa ties verstrekken aan bedoelde kleine credi- teurstaten. 5o. De her-uitvoer van leveringen in na- tura zal geheel verboden worden. 6o. In geval van een moratorium ten be hoeve van Duitschland zal de vervanging van betalingen in baar door leveringen in natura geregeld worden door een daartoe aan te wij zen commissie, die te Genève zetelt. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aanbieden de mogendheden de sub 1 en 2 bedoelde be dragen zoomede de opbrengst van eventueele likwidaties als onvoorwaardelijk d.w.z. niet aan transferbescherming onderhevige uitkee- ringen wenschen te beschouwen. Men ziet dat men den Engelschen toch aan zienlijk tegemoet treedt, en al zal deze nota niet de basis worden van een eventueel later succes, zij houdt toch de kans op slagen op andere gronden in. Een eigenaardige wending wordt uit Sjang hai bericht. De Ohineesche gezant in Wash ington heeft den onderteekenaren van het Kellogg-pact doen weten dat het inderdaad juist is, dat de Sovjets den eersten inval op Chineesch gebied hebben gedaan. Ondanks dit feit zal de Chineesche regeering zich strikt aan het Pact houden Met het zenden van troepen uit Moekden naar de grens is nog niet begonnen en ge meld wordt, dat men niet van plan is haast te maken bij het nemen van militaire maat regelen. Beweerd wordt, dat de Chineesche troepen opdracht hebben gekregen in hun loopgraven te blijven en het vuren der Rus sen niet te beantwoorden. Doch dit klinkt waarlijk al te onwaar schijnlijk en onaannemelijk. Het eenige dat men veilig kan gelooven is. dat de Chinee- zen, die genoeg te doen hebben om de orde in eigen huis te handhaven, er niets voor voelen om het geschil, door middel van een uitputtenden oorlog te beslechten. En het is ook wel bijna zeker dat de Russen het daar op niet willen laten aankomen. Het heeft er allen schijn van dat, nu de onderhandelingen op het doode punt zijn geraakt, de geïrri teerde legers, die elkaar bijna aan weerszij den van de grens liggen aan te gapen, zich te buiten zijn gegaan aan wederzijdsche strooptochten. En in dit feit schuilt natuurlijk ook een groot oorlogsgevaar. De eenige factor dit dit gevaar kan op heffen is het belang dat beide partijen bij den vrede hebben. Het komt ons bovendien voor dat de Russen hun funeste propaganda beter kunnen uitoefenen in een troebele on zekere sfeer zooals deze thans is dan tijdens een oorlog. Er wordt echter aan beide kanten braaf gestookt. En het publiek bemoeit zich voor zoover het de groote Russische steden be treft intens met de gebeurtenissen. Ten minste volgens de Russische telegram men. Dit is een omstandigheid die men ter dege in acht moet nemen, want de Sovjets hebben tot nu toe altijd stemming trachten te maken door middel van een valsche, op geschroefde berichtgeving. L. A. En de vermindering der sterkte aan kruisers In officieele Washingtonsche kringen was men algemeen van meening, dat de bespre kingen tusschen MacDonald en generaal Da wes zouden kunnen leiden tot een nog veel grooter vermindering der kruiser-sterkte dan op de conferentie van 1927 was voorzien. De marinedeskundigen maken thans op last van president Hoover een diepgaande studie van den toestand in verband met de vlootconf eren tie tusschen Engeland, Ame rika Frankrijk, Italië en Japan, welke waar schijnlijk in December as. te Londen zal bijeenkomen. Men meent hier dat de Engelsche regee ring zich in een delicate positie bevindt, wat betreft de vermindering der kruisersterkte en dit in verband met de weinig inschikke lijke houding van Frankrijk en Italië. Lord Strickland, de premier van Malta en lady Strickland, zijn gisteren te Plymouth aangekomen Lord Strickland hoopt geduren de zijn verblijf in Engeland gelegenheid te hebben om met den minister van Koloniën te spreken over den toestand op Malta, welke ontstaan is door het conflict met het Vati- caan, als gevolg van Malta's weigering om aan een geestelijk overheidspersoon toe te staan Maltezer monnieken uit te wijzen. Demonstraties in Rusland In een groot aantal steden in de Sovjet- Unie zijn in werkplaatsen en fabrieken pro testdemonstraties gehouden tegen de ver volging van Sovjetburgers in Mandsjoerije. In aangenomen moties eischen de demon stranten van de regeering van de Sovjet- Unie, dat zij energieke maatregelen neemt en besluiten zij de noodige gelden bijeen te brengen voor het bouwen van vliegtuigen en tanks: Vele vrijwilligers hebben den wensch te kennen gegeven, in dienst te treden van het Roode leger. Een roode bende aan het werk? Een officieel telegram dat te Sjanghai uit Charbin is ontvangen meldt, dat een bende roode Russen een samenzwering had ge smeed om de ijzeren brug over de Soengari in de lucht te laten vliegen en de scheeps werf te vernielen, wat Zondag had moeten zijn geschied. De politie heeft evenwel de samenzwering tijdig ontdekt, het hoofd kwartier van de samenzweerders overvallen en daar bij elf machinegeweren en de noo dige bommen buitgemaakt. De samenzweer ders zijn intusschen ontsnapt. Er zijn reeds meer dan tweehonderd Rus sische ambtenaren van den Ghineeschen Ooterspoorweg in hechtenis genomen in af wachting dat zij over de grens gezet zullen worden. HERSTELCONFERENTIE. Eert reddende nota? Uitstel van executie. s-Gravenhage16 Augustus. Naar wij vernemen heeft Jaspar heden morgen om 12 uur het schriftelijk voorstel der 4 mogendheden Frankrijk, Italië, België en Japan, aan de Engelschen aangeboden. Hedennamiddag heeft Jaspar opnieuw een bezoek gebracht aan Snowden, waarbij zij een onderhoud gehad hebben over het aan geboden memorandum. Opdat de onderhandelingen verder zullen kunnen worden voortgezet, zijn zij overeen gekomen. dat morgen geen vergadering der financieele commissie zal worden gehouden, waarmede de andere delegaties zich veree- nigd hebben. De financieele commissie zal eerst bijeen geroepen worden op voorstel van Houtart, wanneer deze daartoe de tijd gekomen acht. Het memorandum zal niet worden gepu bliceerd, omdat de onderhandelingen daar over nog niet geëindigd zijn. Stresemann heeft heden een onderhoud van ongeveer een uur gehad met Hender son. Henderson heeft in dit onderhoud, naar wij vernemen, vastgesteld, dat. wanneer hij gedoeld heeft op een tegemoetkoming van Duitschland met betrekking tot de z.g. Pa- tijn-vorderingen, dit niet praejudicieert op de bezettingskosten na 1 September. VERSCHEIDENE ONTMOE TINGEN Hedenochtend hebben de Duitsche Minis ters Hilf erding en Curtius een bezoek gebracht bij de Belgen, ter bespreking van de finan- tieele aangelegenheden. Vervolgens heeft de heer Gutt zich naar de Franschen begeven. De heer Pirelli had een onderhoud ïn hotel De Witte Brug met Minister Jaspar insgelijks Sir Maurial Hankey. Naar wij vernemen is men nog druk doende, gelijk uit deze besprekingen blijkt, om vast te stellen, wat men den Engelschen zal aanbieden. Hedenochtend heeft de heer Briand een bezoek gebracht bij den heer Stresemann. In dit onderhoud hebben deze beide minis ters de verschillende vraagstuken ook de financieele kwesties die de conferentie bezig houden, besproken. Zij behandelden mede de verdere procedure van de conferen tie, met name wanneer weer een bijeenkomst der politieke commissie zou plaats hebben. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Bul- tenlandsche Zaken Benesj werd vanmorgen in Den Haag verwacht met den Berlijnschen trein, aankomst Staatsspoorstation 10.25 uur. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin het voornemen om de gedelegeerden ter Conferentie te 's-Gravenhage aan een feest maal uit te noodigen op Vrijdag 23 Augus tus a.s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct», per regel. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn 9 Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct., OVER INENTING ZWAKKERE ENTSTOF IN ENGELAND? De Londensche medewerker van „De Avondpost", schrijft aan zijn blad: Volgens het geneeskundig weekblad „The Lancet", zal men hier in de naaste toekomst waarschijnlijk overgaan tot nieuwe vormen van inenting tegen pokken .De entst-of zou minder krachtig worden en de bewerking eenige malen worden herhaald. Deze mededeeling van het blad is een aan- wijziglng voor de ongerustheid die in medische kringen heerscht in verband, met een serie onderzoekingen naar doodsoorzaak bij kin deren, die na inenting jwaren overleden aan een geheimzinnige ziekte, welke in de sympto men herinnerde aan die bijzondere slaap ziekte, in de geneeskunde encephalitus ge heet-en. De meest verbreide opvatting is op het oogenblik dat een zekere sluimerende infectie door inenting wakker en actief kan worden gemaakt. De lijkschouwers die de gevallen te behandelen krijgen, dringen echter aan op nauwkeurig en energiek onderzoek opdat licht in deze duistere zaak worde ontstoken. „The Lancet", de zaak verder besprekend, zegt dat vaccinatie nimmer populair kan worden wanneer er zooveel tragische onge lukken bij voorkomen dat de bevolking in paniekstemming raakt. In zwakkere entstof ziet het blad voldoende bescherming tegen pokken, terwijl het bijkomend gevaar naar evenredigheid afneemt. Dezer dagen had bij een lijkschouwing in Oost-Londen van een tienjarig meisje dat binnen een week na inenting was gestorven, een medisch getuige een scherp verhoor van den „coroner" te doorstaan. De dokter zeide dat hij regeeringsinentstof had gebruikt en op de normale wijze had aangewend, er aan toevoegend dat de stof wat te krachtig leek ln sommige gevallen. Een bekend patholoog hier waarschuwt tegen te snelle gevolgtrekkingen. Het onder werp van encephalitis na inenting vereischt veel studie, en erkennend, dat er een ziekte scheen te zijn, verband houdende met in enting, meende de patholoog dat de aard van die ziekte nog onbekend moest worden geacht. V Inmiddels voorspellen de geneeskundige ambtenaren voor den a.s. winter een ernstiger pokkenepidemie omdat het publiek er te licht over denkt. BRUTALE OPLICHTER KöPENICKIADE TE BUITENZORG Armelijk, in vuile sarong en kabaja ge kleed, vervoegde zich dezer dagen iemand aan het politiebureau te Buitenzorg, mede- deelende dat hij behoorde tot het escorte dat een beruchten dief en moordenaar ach ter de vodden zat. Zijn superieuren hij zelf was vermomd rechercheur waren doorgereisd naar Soekaboemi. Daar hij wa pens noodig had, verstrekte een Europeesch hoofdagent van de wacht hem een dienstre volver met patronen. Den volgenden dag meldde hij zich wederom aan en vroeg om een witte uniform met dienstpet, alsmede contanten, waarmede hij zijn intrek nam in het voornaamste hotel ter plaatse en den' grand seigneur uithing, druk uitgaande en een f 500 stuk slaande aan taxi's. Ook werd hem op zijn verzoek een volledige opzieners- uniform plus revolver der veldpolitie ver strekt, hetgeen alles goed ging, totdat men, na ruim een week bij den neus rondgeleid te zijn, het hoofdcommissariaat van politie te Batavia eens opbelde, waar men den man absoluut niet bleek te kennen als recher cheur Bekker. Dit helaas te laat opgeko men lumineuze telefoonidee was aanlei ding dat de moderne Vogt van zijn nieuw verworven waardigheid vervallen werd ver klaard en achter de tralies werd gezet, waar bij tevens uitkwam, dat hij anderhalf jaar in het tuchthuis had doorgebracht en pas kort geleden daaruit was ontslagen. ECHO'S UIT DE WERELD RUIMTE? In de laatste maanden van het vorige Jaar verschenen in de pers berichten over merk waardige door Professor Störmer te Oslo waargenomen radio-echo's, die in tegenstel ling met de reeds bekende echo's van zoo'n langen duur waren, dat hun optreden niet -kon worden verklaard uit het een of meer malen omcirkelen van den aardbol. Dr. Balth v. d. Pol van het- Philips Labora torium heeft in samenwerking met Profes sor Störmer nauwkeurige proeven genomen, teneinde den waren aard van het verschijn sel te kunnen constateeren. Bij deze proeven zijn de echo's met groote zekerheid waar genomen, zoowel te Eindhoven als te Oslo, terwijl sommige echo's op beide plaatsen te gelijkertijd werden gehoord. Professor Stör mer tracht deze echo's te verklaren door re flectie der radiogolven tegen de oppervlak ken der electronenstroomen, welke hij aan wezig veronderstelt in verband met zijn theorie omtrent het noorderlicht. Gezien deze verklaring zouden de radiogol ven de Kennelly Heaviside-laag moeten door boren en afstanden buiten de atmosfeer der aarde doorloopen, vergelijkbaar met den af stand aarde-maan. Nu doorboren meestal de korte radio-golven de Kennelly Heaviside- laag niet, daar in dit geval radioverbindin gen over zêer grooten afstand niet mogelijk zouden zijn. Een andere verklaring van de waargeno men verschijnselen kan volgens Dr. v. d. Pol worden gevonden in het feit-, dat de golven wel in de Kennelly Heaviside-laag doordrin gen. doch er niet door heen gaan. Zooals Pro fessor Appleton heeft aangetoond, bezit deze laag een scherp begrensde onderzijde, waar tegen nagenoeg verticaal voortplantende gol ven scherp worden gereflecteerd. Indien nu onder bepaalde omstandigheden deze onder grens niet zoo scherp is, kan het voorkomen, dat de radiogolven in de Kennelly Heaviside- laag doordringen en zich daarin voortplan ten. Daar echter tengvolge van den geïoni- seerden toestand der lucht in deze laag de z.g. diëlectrische constante kleiner wordt en zelfs tot 0 of een negatieve waarde kan af nemen, kan als gevolg daarvan ook de voort- plantingssnelheid van de radiogolven zeer afnemen en wel zoodanig, dat daardoor ver tragingen ontstaan, die als oorzaak van de radio-echo's kunnen worden beschouwd. Het zal duidelijk zijn, dat onder deze om standigheden een aanzienlijke tijd kan ver- loopen alvorens de echo ontvangen wordt, hoewel de golven nimmer de atmosfeer heb ben verlaten. Dit gezichtspunt kan ook de merkwaardige echo's, waargenomen door Hoyt-Tailor en Young, verklaren, zoowel als het feit, dat het tijdsinterval tusschen sig naal en echo zeer veranderlijk is, aangezien het verschijnsel uitsluitend bepaald wordt door de gradiënt van de electronendichtheid in de Kennelly-Heayisïde laag. Maar de beste voorbeelden van het schep pen van kunstmatig kapitaal zijn de verschil lende methoden van herstelbetalingen. Het kapitaal dat door deze methoden is gecreëerd is feitelijk al lang geleden, gedurende den oorlog, in rook opgegaan. Het bestaat niet meer. Het blijft bestaan, ja, maar alleen op papier, in den vorm van nationale schulden. Om deze staatsschulden eenigszins op levend kapitaal te doen gelijken, tracht men ijverig ze te vervormen tot particuliere schulden van de betrokken naties, ze „Commerciali- seeren". Het eenige dat men hierdoor kan bereiken is het krachteloos maken van het economisch stelsel in die landen die deel heb ben aan het plan, hetgeen gelijkelijk alle vol ken zal benadeelen, onverschillig of zij schuldeischers of schuldenaren zijn. Het ge- heele internationale schuldensysteem wordt door het plan vergiftigd. Het kan alleen ein digen volgens economische wetten, die in een ernstige crisis onverbiddelijk zijn. Het onvoltooide plan van Dawes had, als het op -verstandige wijze was toegepast, dit eene voordeel, dat het als gevolg van zijn beschermende regelingen betalingen alleen uit overschotten, de revisie-paragraaf zich zelf na een zekeren tijd zou te niet gedaan hebben. Nu moet er een geweldig groote ver gaarbak voor schulden gemaakt worden, die twee geslachten lang aan den eenen kant Amerika aan zijn schuldenaren en aan de andere zijde Duitschland aan zijn schuld eischers zal binden. Het geheele internatio nale schuldenstelsel zal absoluut ontwricht, en een fictie worden door dit plan en een enorm groote hoeveelheid „kapitaal" wordt in het leven geroepen, maar slechts kapitaal op papier, waarvan de waarde louter berust op een regeeringsverklaring. De deskundi gen te Parijs, de grootste economische auto riteiten ter wereld, werden geplaatst tegen over een vraagstuk dat onoplosbaar is, om dat geen gezond economisch systeem gevon den kan' worden voor de regeling van dezen schulden-warklomp, die eigenlijk niets anders is danlucht. Het is ook onbegrijpelijk hoe economisch- gezonde staten zich zouden kunnen blootstel len aan den invloed van een wereld-bank. Want het zieke Duitschland wordt gemaakt tot den pakezel voor alles wat de schul denaren der Vereenigde Staten met geen mogelijkheid zelf konden dragen. Natuurlijk zal het er op den duur bij neervallen! Wij Duitschers moeten de vraag stellen: is dit misschien het doel der geallieerden? Is dit alles niet uitsluitend een tusschenspel voor nieuwe „sancties" tegen Duitschland in Oost en West? Duitschland ging buitenlandsche schulden aan, gedurende de vijf jaren van de regeling van Dawes, tot een bedrag van 15 milliard mark. Zijn verplichtingen aan het buitenland verminderen niet, maar vermeer derden gedurende die periode. Volgens wel bekende economische wetten moet iedereen eenige duizenden marken werkkapitaal hebben (bestaande in land, huisvesting, ma chines enz.) ten einde in staat te zijn zich te voeden en te onderhouden 1), Dit werkkapitaal kan in het bezit zijn van buitenlanders zooaLs het geval is met vol ken die koloniën hebben maar het kan in geen geval weggenomen worden. Duitschland is niet bijster goed voorzien van zulk werk kapitaal, integendeel: het heeft er gebrek aan. Het kan daarom geen nieuw kapitaal produceeren dat niet dadelijk noodig is om het gebrek aan werkkapitaal aan te vullen. Men kan zich toch waarlijk niet voorstellen dat onze arbeiders zonder gereedschap en huisvesting zouden gelaten worden! Duitsch- lands crediteuren in het buitenland, als een geheel beschouwd, zullen noch hun kapitaal terugontvangen, noch zelfs betaling van interest van Duitschland krijgen, wanneer öe tegenwoordige toestanden blijven zooals zij zijn. Integendeel: zij zullen moeten -blijven voortgaan met steeds meer kapitaal aan Duitschland te leenen als zij een algeheele ineenstorting van hun debiteur willen ver mijden. Vreemde landen zullen op deze wijze nóg meer de werkelijke ondernemers worden van de fabriek „Duitschland" genaamd en de be volking van Duitschland wordt steeds meer het proletariaat dat in deze fabriek werkt, on der toezicht van vreemde opzichters. Volgens Kar! Marx, die er in slaagde zoo'n grooten invloed op het Duitsche volk te oefenen, be staat de winst van den ondernemer inder daad uit een deel van het loon der arbeiders, 1) Wij teekenen hierbij aan, dat de mee ningen op dit punt zeer verdeeld zijn, en dat Dr. Hugenberg een individueel standpunt inneemt in de internationale politiek, het geen hem bij verschillende gelegenheden, ook van Duitsche zijde, schex-p is verweten. (Red.); INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per re^el. I JOH.G.KORS KomnonitK/KPMetMisTm VOOP ALLE VAKKEN BRUTALE ROOFMOORD NABIJ BELGRADO. Toen de koopman Adamja uit Belgrado in zijn auto familieleden van hun zomerverblijf had afgehaald, werd hij op 30 K M. afstand van Belgrado, door twee gemaskerde roo- vers overvallen. Hij trachtte te ontkomen door vol gas te geven, waarop de roovers schoten op zijn auto losten, waardoor drie der inzittenden werden gewond. s. In het eerstvolgende dorp gekomen, waar schuwde de koopman de politie en vier agen ten begaven zich terstond op weg. Niet ver van de plaats waar de koopman de bandieten ontmoet had troffen zij op den weg een barricade van steenen aan en zagen daarachter de twee roovers zitten. Er volgde nu een geregeld vuurgevecht, gedu rende hetwelk een politieman gedood en twee andere gewond werden. De twee struikroo- vers, die naar men gelooft, eveneens gewond zijn, slaagden er nochtans in te ontkomen. Naar verluidt is men hen reeds op het spoor BOEFJE'S GARDEROBE GESTOLEN. Toen Donderdagavond te Rotterdam, de driehonderdste voorstelling van Brusse's Boefje zou worden herdacht, bleek te elfder ure, dat.... Boefje's garderobe verdwenen was! Weg was het flodderig flarden-hemdje, waarin Boefje driehonderdmaal onder de bed stee had gelegen. Weg was vader's vermaakte broek, die getuige was geweest van zoovele triomfen en zoovele strooptochten. Weg was het heerlijke, veel te lange jasje, dat met zooveel moeite was opgetfuikeld! Weg was de „spurtriem", het eerwaardige stuk hennep draad, dat een gansche reeks van jaren de tengere taille van Annie van Ees had om snoerd.... Weg was Boefje's glorieuze pet, weg zelfszijn haardos! Maar de onbekende Boef, die zich van Boefje's garderobe meester maakte, verwierf zich ook het bezit van Boefje's „mooie" pak, dat de eerwaarde broeders hem hadden ge schonken. En zoo stond Annie van Ees, vlak voor haar driehonderdste Boefje, gansch en al ontboefd Intuschen is de voorstelling, zooals men weet, toch doorgegaannatuurlijk! Het Zondagsche pak was spoedig in de stad gekocht; een reservepruik was nog aan wezig: een nieuw „hemmetje" werd door het kolenhok gehaald en 's kappers schaar hield even huis in een oude broek Met nieuwe bewapening is Boefje toen ziin nieuwe run begonnen, zoo meldt de N.R.C,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9