BUITENLANDSCH OVERZICHT DE STEMMING IN LONDEN EN PARIJS. SOMBERDER BERICHTEN UIT CHINA. Stresemann's ingrijpem WEENSCHE BRIEF Zal Den Haag een fiasco opleveren HAARLEM'S DAGBLAD 's-Gravenhage, 21 Augustus. Hedennamiddag hebben de zes uitnoodi- gende mogendheden op verzoek van Strese- mann een vergadering gehouden in het Eer ste Kamergebouw. Hier heeft Stresemann een uiteenzetting gegeven van de redenen, die hem hadden genoopt, deze vergadering aan te vragen. Briand en Snowden hebben zijn rede be antwoord. Daarna heeft Stresemann opnieuw gespro ken. Daar het Inmiddels acht uur geworden was, heeft men besloten, de vergadering te schorsen en de discussie morgen om halfelf voort te zetten. Aangezien de beraadslagingen nog niet ge ëindigd zijn, heeft men besloten, omtrent het verhandelde nog geen mededeelingcn aan de pers te verstrekken. De besprekingen moeten het karakter ge had hebben van een vrije discussie, die op aangenamen toon gevoerd is. Het officieele communiqué luidt als volgt: Op verzoek van minister Stresemann heb ben de delegaties der zes uitnoodigende mo gendheden te half zes vergaderd voor het onderzoeken van den huldigen stand der werkzaamheden van de conferentie en van de maatregelen, die genomen moeten worden, teneinde resultaten te bereiken. De beraadslaging zal morgenochtend om half elf hervat worden. De correspondent van de Telegraaf schrijft nog: Het is thans zeker, dat de bespreking tus- schen de zes mogendheden met haar ver volg van vandaag, beslissend zal zijn voor het lot der conferentie. Men neemt aan dat in de opeenvolgende besprekingen tusschen drie en acht uur, men zich slechts in feite met één ding heeft bezig gehouden; namelijk met de consequenties, die een échec der conferentie met zich zou brengen. Wij meenen te kunnen zeggen, dat de be spreking der zes uitnoodigende mogendhe den het volgende verloop heeft gehad. Het eerst werd zooals men weet het woord gevoerd door Stresemann. Deze gaf een uit eenzetting van de gevaren, die dreigen van de zijde der openbare meening in Duitsch- 3and en van zijn eigen politieke positie. Hij zou pertinent gevraagd hebben of Duitsch land met ingang van 1 September a.s. zijn betalingen zou hebben te doen volgens het Young-plan, dan wel volgens een provïsoi- rium, gebaseerd op het Dawes-plan. Hij zou als zijn oordeel te kennen hebben gegeven, dat ingeval het Young-plan op genoemden datum nog niet geratificeerd mocht zijn, de Duitsche betalingen geschoeid dienen te wor den op de leest van het Young-plan. Briand, die vervolgens het woord voerde, zou verklaard hebben, zich niet geheel met deze zienswijze te kunnen vereenigen, doch veeleer van oordeel te zijn, dat in geval van niet-ratificatie, het Dawes-plan voorloopig van kracht dient te blijven. Hij moet verklaard hebben, dat men bij zulk een voortduring der Dawes-regeling eventueel later, na de aanvaarding van het Young-plan, aan Duitschland de bedragen zou kunnen terugbetalen, waarop het uit hoofde van terugwerkende kracht recht zou hebben. Minister Snowden schijnt vervolgens het zelfde standpunt verdedigd te hebben, doch ook hierbij is een uiteenloopende stelling- name der verschillende crediteurstaten tot uiting gekomen. Hierop was nogmaals het woord aan Stre semann, die ditmaal scherpe critiek uit oefende op de arbeidsmethode van de confe rentie. Men schijnt zich thans terdege bezig te houden met de vraag, wie hiervan de Heel Warschau spreekt.op het oogenblik over de bijzonder romantische geschiedenis van een vondeling, welke den lieden, die het kind bij zich in huis opnamen, in den waren zin des woords rijk heeft gemaakt. Eenigen tijd geleden vond een politie-agent Zgura geheeten, toen hij van zijn nacht dienst huiswaarts keerde, een in luiers in gepakt kind dat ongeveer drie maanden oud moest zijn, op een tottoir liggen. Aan dit kind, een meisje, was een briefje vastgespeld, waarop het volgende te lezen stond: „Dit is een gelukskind. Wie het bij zich opneemt, zal daar nooit spijt van hebben". De agent, die zelf geen kinderen had, nam het kind mee naar huis, waar zijn vrouw het dade lijk onder de wol stopte en goed voor het arme wicht zorgde. Den zelfden dag nog kwam er een kruier, die een gesloten couvert bracht, in hetwelk zich vijfhonderd zloty bevonden. Elke!* maand opnieuw ontvingen de politie agent en zijn vrouw dit zelfde bedrag en de man liet het kind in de kerk doopen en adop teerde het. Op den avond van dien zelfden dag kwam er alweer een brief, en ziet: daar in bevond zich nu een chequé van twintig duizend zloty. Het echtpaar was geheel in de war. Man en vrouw staken de hoofden bijeen en spraken lang en ernstig met elkaar. Het gevolg van deze bespreking was. dat de agent naar zijn superieuren toestapte en dezen de geheele geschiedenis vertelde en ook de chèque liet zien. Het kon wel zijn, dat men hier te doen had met de een of andere politieke samenzwering of zoo! Men telefoneerde naar de bank, die het geld moest uitbetalen, en kreeg ten antwoord, dat de chèque volkomen gedekt was- Men spoorde den kruier op, die de eerste maal het geld had gebracht, doch deze wist niets anders te vertellen, dan dat hij den brief van een elegant gekleeden jongen meneer had ge kregen. De zaak werd nóg geheimzinniger, toen het echtpaar wederom een brief kreeg met vijf- DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929 schuld draagt. Nogmaals drong de Duitsche minister aan op aanvaarding van zijn ziens wijze, waarbij hij er nogmaals op wees, dat Duitschland niet de oorzaak was van het niet-ratificeeren van het Young-plan en daarvan dan ook geen nadeelige gevolgen behoefde te dragen. Wij meenen te weten, dat in den loop der besprekingen tusschen Stresemann en Briand nog van meening is gewisseld over de ont ruiming. Stresemann zou het verlangen heb ben te kennen gegeven, dat ook bij niet-aan- vaarding van het Young-plan buiten Duitsch lands schuld Frankrijk zijn troepen in ieder geval zou terugtrekken. Briand moet zich hierop strikt afwijzend hebben betoond, betoogende, dat de politieke concessie aan Duitschland gelegen is in het feit. dat de ontruiming bij anticipatie wordt toegezegd en dat zij voor de derde zóne be ginnen zal, zoodra de herstelkwestie gere geld is. Wat de tweede zóne betreft, is Briand be reid, deze door de Fransehe troepen vier maanden vroeger te laten ontruimen dan de gestelde termijn, d.w.z. met September. Dit wil dus zeggen, dat de tweede zone door de Franschen tegelijk met de Belgen ontruimd wordt. Verschillen in becijfering. Omtrent de bijeenkomst der gedelegeerden van Frankrijk, België, Japan en Italië in Hotel des Indes, welke van 11 uur tot onge veer half een duurde, werd na afloop door Loucheur medegedeeld, dat de gedelegeerden waren bijeengekomen om van het rapport der commissie van financieele experts kennis te nemen en tevens om het verslag te vernemen van de besprekingen tusschen Briand en Snowden en tusschen Pirelli en Snowden. door een en ander wes de atmosfeer ontspan nen en misverstanden waren voor het groot ste gedeelte verdwenen al bleven er nog pro blemen over, waaromtrent overeenstemming nog niet bereikt was. Om 4 uur zouden de Vier bij Henderson bijeenkomen en te 5 1/2 uur zouden zooals reeds gemeld is de gedelegeerden van de zes ontvangende mogendheden in het Eerste Kamer-gebouw bijeenkomen om de voorstel len aan te hooren, welke Duitschland wil doen voor den overgangstijd met het oog op de nadering van 1 September. Bij deze bij eenkomst gouden geen experts of secretaris sen aanwezig zijn. Vermoedelijk zou hierom trent te 7 1/2 uur een communiqué worden uitgegeven. Eveneens van Fransehe zijde werd mede gedeeld, dat de financieele experts van de Vier en de Engelsche financieele experts in hun rapport verschillende punten niet op dezelfde wijze becijferd hebben. Dit geldt met name van de vergoeding aan Engeland voor de 100 miljoen dollars die Engeland jaarlijks aan Amerika heeft te betalen. Over dit be drag wordt een rente berekend, aangezien dit feitelijk buiten de annuïteiten valt. Ter wijl de experts der Vier die rente nu stellen op 6 1/2 pet. stelt Engeland deze slechts op 51/2 Ook over de becijfering van de liquidatie der Duitsche gesequestreerde eigendommen is men het niet eens. Het saldo van Engeland bedraagt, volgens de experts der Vier, 10 a 14 millioen pond sterling. Het rapport door de experts geteekend toont intusschen duidelijk aan, dat er'inderdaad substantieele aanbie dingen aan Engeland zijn gedaan. Men heeft het bedrag daarvan niet nauwkeurig kunnen vaststellen, maar feitelijk is de helft aange boden van wat Engeland verlangt, terwijl het bedrag van Engelsche zijde thans op 35% zou worden geschat. vinder schatten tigduizend zloty, met de mededeeling, dat het nog een zelfde bedrag zou ontvangen, wanneer de agent ergens buiten een huisje met wat grond zou koopen, om daar met zijn vrouw en het stiefkind heen te trekken. Inderdaad kwam al weldra deze beloofde zending opdagen en Zgura nam nu zijn ont slag bij de politie en wilde met vrouw en kind de stad verlaten. Intusschen hadden echter verschillende ijverige kranten reporters, die van het geval gehoord hadden, niet stil gezeten en vóór dat de drie Warschau nog konden verlaten, hadden zij al een en ander weten te ontdekken. Het kind zou uit de allerhoogste kringen van Polen stammen. De moeder van het vondelingetje zou de dochter van een zeer hooggeplaatst politicus zijn, die na de omwenteling van 1926 uit- het politieke leven was verdwenen. Zijn dochter had een liaison gehad met een student, die maar arm was, en haar vader had haar ver boden met dezen jongen in het huwelijk te treden. De student ging naar het buiten land. hij had altijd een goede stem gehad en hij had ook lessen genomen. Hij ont wikkelde zijn zangkunst verder en hij werd binnen zeer korten tijd een van de allerbe roemdste operazangers van de wereld. Hij reist veel en verdient schatten. Ten gevolge van verschillende omstandigheden konden hij en de jonge dame toch niet met elkaar in het huwelijk treden. De jonge dame verliet kortgeleden Warschau en nauwelijks was zij weer terug of het kind we^d op de straat gevonden. Toen dit alles nu bekend was geworden, kreeg Zgura wederom een groote som gelds en tevens kwam iemand hem uit naam van de familie van de moeder van het kind zeg gen, dat het gewenscht zou zijn, dat hij met zijn vrouw en het geadopteerde meisje voor eenigen tijd naar het buitenland zou gaan. Het echtpaar Zgura heeft een lot uit duizenden getrokken. Het kind is werkelijk een gelukskind voor hen geworden!. DE LEGEROEFENINGEN. DE KONINGIN NAAR DE MANOEUVRES. De Koningin zou heden, Donderdagochtend de legermanoeuvres van de 4e Divisie in de omgeving OtterlooOud-Beemst bijwonen. De minister van Defensie arriveerde Dinsdagavond in het Hoofdkwartier te Lunteren en reed vandaar Woensdagmorgen per auto uit om de verschillende ingenomen stellingen der beide partijen te bezoeken. Verder bleef de minister de bewegingen der troepen volgen. DE RADIOREDEVOERINGEN VAN BRIAND STRESEMANN. Naar wij vernemen was de heer Briand Woensdag den geheelen dag door vele en drukke conferentie-bezigheden verhinderd door den AVRO-microfoon het woord te voe ren. Wel is zijnerzijds de toezegging ontvan gen, dat Briand, indien er niets tusschen- beide komt, thans Donderdagavond zijn rede voor de AVRO zal uitspreken. In het voorne men van den heer Stresemann om dienzelf den avond het woord tot de luisteraars te richten, is op het oogenblik geen verande ring gekomen. ARBEIDERS ONTSLAGEN BIJ DE ZUIDER ZEEWERKEN. Bij de Zuiderzeewerken te den Oever op Wieringen zijn 41 arbeiders wegens overcom pleet ontslagen, terwijl binnenkort meer zul len volgen. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in het grootendeels gereed komen van den verbindingsdijk Wieringen-Medemblik. HET CARLTON-HOTEL TE AMSTERDAM. De commissie, benoemd namens een groote groep van schuldeischers, bestaande uit de heeren Mr. E. H. von Baumhauer, L. A. Roo- zen en J. P. C. Bol heeft een vergadering van crediteuren van het Carlton-Hotel bijeenge roepen op Vrijdag a.s. te twee uur n.m. in Hotel Polen om nader over den stand van zaken en uitzichten te rapporteeren. TREINONGEVAL TE BERGEN- BINNEN. PANIEK ONDER DE REIZIGERS. Woensdagmiddag te kwart over vijf heeft op het station Bergen-Binnen (N. H.) een trein-ongeval plaats gehad. Een trein uit Alkmaar is vermoedelijk door een verkeerden wisselstand ingereden op een op het punt van vertrek staanden trein. Onder de reizigers ontstond een kleine paniek. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. DE 300ste VERTOONING VAN BOEFJE. De 300ste vertooning van Brusse's Boefje, Woensdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven, heeft een volle zaal als van ouds kunnen ontroeren en ver maken. Annie van der Lugt-Melsert-van Ees werd gehuldigd met drie bloemstukken en tallooze malen teruggeroepen. Aan het slot volgde een stormachtige ovatie, die minuten lang aanhield. MEISJE GEVALLEN. Woensdagavond omstreeks half elf is te Amsterdam een 6-jarig meisje van de steenen trap van het Centraal Station gevallen en in bewusteloozen toestand naar het Binnen gasthuis vervoerd. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Woensdagavond ongeveer 10 uur is een ge sloten Chevroletauto, die bestuurd werd door den 42-jarigen A. Brouwer uit Vlaardingen in een diepen sloot langs den 's-Gravenweg te Rotterdam gereden. De auto werd ingehaald door een anderen auto, bestuurd door den 45-jarigen A.O. te Rotterdam, die zoo weinig ruimte liet, dat een wiel van de voorste wagen een duw kreeg van het spatbord van den inhalenden auto. De wagen schoot naar rechts, viel van den modderigen berm af, sloeg over den kop en bleef toen steken. Direct liep de auto half vol water- Behalve do bestuurder zaten in den wagen 3 dames, diens 16-jarige zoon en drie kinderen. Een hoofd agent van politie, heeft, geholpen door eenige omstanders het vrijliggende portier van den auto ingeslagen, waardoor de hevig geschrokken inzittenden konden worden ge red. Twee van hen hadden snijwonden opge- loopen. Zij zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg verbonden. De anderen zijn van droge kleeren voorzien en konden huiswaarts keeren. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft het Eere-Voor- zitterschap aanvaard van de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. PAUL BONCOUR EN DE HAAGSCHE CONFERENTIE. PARIJS, 20 Aug. (V. D.) Paul Boncour, die ter gelegenheid van de beslissing door het Permanente Hof van Internationale Justitie inzake de Zwitsersche zone naar Den Haag wasgereisd, heeft zijn verblijf aldaar ver lengd, ten einde in contact te komen met de beide Engelschen Henderson en Sowden. Met eerstgenoemde heeft Boncour reeds een onderhoud gehad. Tegenover een vertegen woordiger van de „Soir" noemde hij het een groote fout, dat men de beslissing in handen van de financieele deskundigen heeft gelegd. Over de vooruitzichten der conferentie wilde hij zich niet uitlaten. Wel wees hij er op, dat het thans de tijd is om het Protocol van Genève te doen herleven. ALS EEN THEEKOPJE Naar bericht wordt, zou in een particu liere mijn een saffier zijn gevonden ter grootte van een theekopje. De steen is fraai van kleur en zonder fouten. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na het onderhoud tusschen Snowden en Pirelli bestaat in de voornaamste kringen in Londen g:een hoop meer, dat de Haagsche conferentie nog eenig resultaat zal opleve ren. De belangstelling richt zich thans voor namelijk op de vraag, hoe onder deze om standigheden de komende" bijeenkomst van den Volkenbonds-Raad zal uitvallen. Het voorstel der Duitsche delegatie vindt in Londen veel instemming, daar men het al leszins billijk acht, dat Duitschland op 1 September slechts de verplichtingen uit het plan-Young op zich neemt. De hoop der Fransehe openbare meening op een voortzetting van de Haagsche con ferentie steunt vooral op het onderhoud van Briand met Snowden, waaraan door alle bladen groote beteeken is wordt gehecht. Men meent te weten, dat Briand in zeer verzoe nenden toon heeft gesproken en den Engel schen minister van financiën heeft doen weten, dat Frankrijk tot nog verder gaande concessies bereid is, ingeval ook de Engelsche delegatie van haar kant tegemoet komen wü. De tegenstelling tusschen de Engelsche- en de Fransch-Belgisch-Italiaansche opvat ting bestaat nog steeds; men kan echter van een ontspanning spreken. In ieder geval is geen sprake van overhaast afbreken. Men houdt het daarentegen wel voor mogelijk, dat de gedelegeerden allen aan het einde der week uit den Haag zullen vertrekken, doch dat zij voordien een acte zullen opstellen, dat het niet mogelijk is geweest tot overeen stemming te komen in de politieke en finan cieele vraagstukken door gebrek aan tijd. In October zou dan een tweede conferentie volgen. De Fransehe avondbladen stellen verder zonder uitzondering vast, dat het nieuwe voorstel der vier machten geen getallen be vatte, dat echter de Franschen, Belgen, Italianen en Japanners bereid waren 50 pet. der Engelsche vorderingen te betalen. Volgens onderstaande berichten, ontleend aan de diverse telegrammen-diensten, is de toestand aan den Chineesch-Mandsjoe- rijschen grens nog somberder geworden. Ten gevolge van het ernstiger worden van den toestand en naar aanleiding van het plegen van sabotage, waardoor een trein verongelukte, hebben de Chineesche autori teiten in de zone van den Chineeschen Oos terspoorweg de krijgswet afgekondigd. Een Reuter-telegram d.d. gisteren uit To kio bericht dat de dagbladcorrespondenten te Mandtsjoeli meldden dat gepantserde Rus sische treinen gisteren tot op vijf meter af stand de Chineesche stellingen te Mantsjoe- li zijn genaderd. Infanteristen sprongen uit den trein en openden het vuur op de Chi- neezen, waarbij zij door artillerie-vuur wer den gesteund. De Chineezen beantwoordden het vuur op krachtige wijze met veldkanon nen en na een hevig gevecht, dat twee uur duurde, werden de Russen teruggedreven. Aan Chineesche zijde sneuvelden dertig man, doch zij maakten een groote hoeveelheid ka nonnen en munitie buit. Wijden wij tenslotte nog eenige aandacht aan een bericht in de Telegraaf, volgens hetwelk Boecharin in ongenade is gevallen. Het centrale executieve comité der commu nistische Internationale bevestigde heden het besluit van het centrale comité der com munistische partij, om Boecharin te onthef fen van alle functies in de Komintern en van zijn lidmaatschap van het executieve comité. In een resolutie ter zake wordt hij ge brandmerkt als „leider van den rechter vleugel der oppositie, die voor een liberale houding tegenover het kapitalisme opkomt, welke onvereenigbaax is met het streven der Komintern en haar vooruitgang op den weg naar de wereldrevolutie". Het is duidelijk dat Stalin het monopolie der macht steeds meer naar zich toe trekt. Dat dit niet zonder slachtoffers gaat is logisch. Het is de gewone gang van zaken, zooals wij die uit de geschiedenis kennen. Dezelfde geschiedenis leert ons echter ook, dat de dictator dichter naar zijn val ge bracht wordt al naarmate zijn pad dich ter bedekt geraakt met de lichamen van zijn politieke tegenstanders. L. A. Belangrijke mededeelingen van MacDonald. MacDonald, die opnieuw een bespreking met den Amerikaanschen ambassadeur ge neraal Dawes heeft gehad omtrent de ont wapening ter zee, heeft te Lossiemouth, waar hij met verlof toeft, de volgende ver klaring afgelegd: „Generaal Dawes heeft zich naar Schot land begeven om met mij van gedachten te wisselen over een boodschap uit Washington die ik thans bestudeer omdat zij, met een nota die ik kort na mijn aankomst van hier naar Washington heb gezonden, van groo- ten vooruitgang in het overleg blijk geeft. „Wij hebben nauwgezet de vraagstukken onder het oog gezien, die tot dusver de ver tegenwoordigers onzer twee landen (bijvoor beeld ter vlootconferentie te Genève) bezig hielden, n.l. hoe de volgende drie kwesties te regelen: le. De Amerikaansche eisch om een gelijkwaardige vloot als Engeland te hebben Dezen eisch aanvaarden wij. 2e. De Britsche behoeften, die volstrekt geen verband hou den met het Amerikaansche bouw-program, maar bepaald worden door onze betrekkin gen tot en onze verantwoordelijkheden in de wereld en 3e. De wensch van beide regeerin gen om de bewapening ter zee te verminde ren. „Als de gedachtenwisseling en de gebezigde argumenten ooit worden gepubliceerd, zal men zien dat deze aangelegenheden zeer openhartig zijn besproken, met wederzijd- schen goeden wil en toenemend begrip van eikaars standpunt. „Alles, van het scheppen van een „elle- maat", om de wederzij dsche vloten tegen el kaar af te meten, tot de functie der politie- kruisers. is overwogen en de samenstelling der vloten, van slagschepen tot duikbooten, heeft de revue gepasseerd. „Op het oogenblik is alles nog in een sta dium van voorbereiding en het zou mislei ding van de openbare meening zijn, als wij de gewisselde aanbevelingen en voorstellin gen gingen publiceeren. Wij overwegen alles,, wat dienstig kan zijn om ons voornemen te doen slagen. „Een breede overeenstemming laat ons zeggen een weg geruimd en wij tornen thans, met enkele afspraken van algemeenen aard, op tegen harde werkelijkheden. ,,Een breede overeenstemming laat ons zeggen een hervatting van de conferentie van Washington is hetgeen wij ons eigenlijk altijd voor oogen hadden gesteld". Wij zijn er beiden volkomen van overtuigd, dat een overeenkomst tusschen ons geen heel verre strekking kan hebben, tenzij andere mogendheden zich daarbij aansluiten. Dit blijft een voorbehoud voor al ons werk". Nog werd gezegd, dat ofschoon op het oogenblik geen verklaring zou worden afge legd over den voortgang der onderhandelin gen over het vlootvraagstuk, men toch hoop te dat „vrij spoedig" iets zou kunnen worden meegedeeld. De stemming die heerscht in het Witte Huis en aan het departement van Staat te Washington, wordt gekenschetst als een stemming van opgewekt vertrouwen, dat de basis voor een Britsch-Amerikaansche over eenstemming zal worden gevonden. Kentering in het nadeel van Habib Oellah? Volgens de jongste berichten van de grens verergert de toestand in Afghanistan op nieuw. Habib Oellah verliest geleidelijk zijn populariteit en de desertie onder zijn troepen neemt toe. Gemeld wordt dat om Kaboel heen drie rijen loopgraven zijn gegraven. Nadir Khan, die nog te Gardez zetelt, is er niet veel beter aan toe. Men beschuldigt hem er van eenige van zijn getrouwen te begun stigen en dit heeft jalouzie onder zijn par tij gongers gewekt. Eenige familieleden van Aman Oellah bevinden zich in zeer moeilijke omstandigheden en moeten in de straten be delen. De werkloosheidsverzekering in Duitschland. Hoewel het nieuwe regeeringsontwerp tot wijziging der wet op de werkloosheidsverze kering nog niet is gepubliceerd, weet de De- mokratische Zeitungsdienst er de voornaam ste bepalingen van mee te deelen. Het ont werp stelt het gemiddelde aantal werkloo- zen in het Rijk op 1,1 millioen en de kosten van hun verzekering op 1119 millioen mark per jaar) gemiddeld zal een werklooze dus zoowat 3 mark per dag ontvangen) Het tekort, waarmee het verzekeringsin stituut thans werkt, en dat op 279 millioen wordt geschat, zal voornamelijk door verla ging van 'den zoogenaamden „wachttijd" (den tijd dien iemand ononderbroken moet hebben gewerkt om voor verzekering in aan merking te komen) en door een verhooging van de premies met y2 pCt. worden gedekt. Een conflict in het Rijnland. Een Reutertelegram uit Wiesbaden aan da Engelsche bladen meldt, dat Zaterdag voor het Briesche Summer Court een begin is gemaakt met de behandeling van het dezer dagen voorgevallen incident ten gevolge van het spelen van gedeelten van het Deutsch- landlied tijdens een concert in den tuin van t' Kurhaus, hetgeen in strijd is, zooals men weet, met een verordening van de Rijn landcommissie. Volgens dit telegram werd het concert gegeven door oud-leden van. militaire ka pellen van het vroegere Duitsche leger, die thans in een bond zijn vereenigd. Een amb tenaar van de Wiesbadensche recherche, Karl Ball, trad daarbij op als dirigent; hij had het verboden lied laten spelen. Hij had dit gedaan, verklaarde hij Zaterdag, omdat hij daartoe vergunning had gekregen van August Krug, voorzitter van de Wiesbaden sche afdeeling van den bond van vroegere militaire musici; hij was in de veronderstel ling geweest, dat deze vergunning had ge kregen van de plaatselijke militaire autori teiten (zooals men weet is te Wiesbaden het hoofdkwartier gevestigd van de Britsche bezettingstroepen) Het gebeurde heeft nogal opzien gewekt, daar verschillende Britsche officieren in uniform het concert bijwoonden. Door het ingrijpen van de Britsche mili taire politie werd een eind gemaakt aan het incident. De ernstige toestand in Oostenrijk. De Weensche correspondent van de „Voss. Ztg." meldt nog over de groote vergadering van de soc. vertrouwensmannen te Weenen, dat op heftige wijze geprotesteerd werd te gen den door het optreden der burgerwach ten geschapen toestand. Er werd een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de leiders van de burgerwacht in Stier marken verantwoordelijk zijn voor het te St. Lorenzen vergoten bloed. Daar alle waar schuwingen vergeefs zijn moet de georgani seerde arbeidersklasse^ van haar middelen tot zelfverdediging gebruik maken: een handvol avonturiers mag het land niet naar den ondergang voeren. Burgemeester Seitz, die van zijn verlof is teruggekeerd en in de vergadering aanwezig was, wees erop hoe nuttig het door hem af gekondigde opmarsch-verbod voor Weenen is. Het uit de vergadering komende verlangen dat hij de gemeente-ambtenaren en beamb ten, die lid van de burgerwacht zijn, zou ontslaan, wees de burgemeester echter be slist af. Het soc. gemeentebestuur duldt geen terreur. Wel was hij voorstander van de oude taktiek om den strijdbaren geest en den moed bij de arbeiders te behouden en daar door de tegenstanders te overtuigen, dat de arbeiders met alle kracht verdedigen wat zij te verdedigen hebben. De bondsleiding van de burgerwacht heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij ver zekert voor niets te zullen terugschrikken, in dien de autoriteiten tekort schieten. Gisterennacht is het weer tot een schiet partij gekomen tusschen patrouilles van bei de partijen even buiten de stadsgrens, het gevolg van het feit, dat na de gebeurtenis sen van Zondag zoowel burgerwachten als Schutzbund eigenmachtig en geheel onnoo-< dig patrouilleeren. HERSTELCONFERENTIE. Uitsluitsel voor 1 September. Zal de ontruiming der tweede zóne vervroegd worden? (Reeds in deel van onze vorige oplaag opgenomen). De gelukbrengende zuigeling. Een vondeling te Warschau, die den jbrengt. (Van onzen correspondent)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10