ZWEMMEN DE NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN TE UTRECHT. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 SPORT EN SPEL Zus Braun verbetert drie Nederlandsche records en één Europeesch record. Vrijdagavond, werd het eerste deel der Nationale Zwemkampioenschappen aan den yossegatschedijk te Utrecht verzwommen. Het aantal deelnemers(sters) was öp dezen avond gering, doch het aantal had niet grooter moeten zijn, anders had het laatste deel der wedstrijden in volslagen duisternis gehouden moeten worden. Het was dan ook een gelukkige greep van de Technische Com missie van den N. Z. B. om'al was 'Iwdan ook op 't nippertje te bepalen dat er in plaats van om 7 uur reeds om half zeven begonnen moest worden. Als eerste nummer stond de 1500 M. vrije slag voor heeren op het programma. Dit werd een gedecideerde overwinning voor De Man (U. Z. C.) terwijl Knijper (Dolfijn) en de jonge Jan van Hemsbergen (Haarlem) een spannenden strijd om de tweede plaats leverden, die tenslotte ten gunste van den Amsterdammer beslfst werd. Hetzelfde nummer voor dames was geen strijd doch, een recordjacht. Dat Zus Braun de overwinning zou behalen bleek al heel spoedig. De wedstrijd zou dan ook zeer een tonig verloopen zijn, ware het niet, dat de Rctterdamsche alller aandacht trok door aanvallen te doen op de records over 500, 1000 en 1500 M. Zij heeft hiermede veel suc ces geboekt, want niet alleen moesten de Ne derlandsche records op die afstanden er aan gelooven, doch ook het Europeesch record over 500 M. dat met 8 min. 17 8/10 sec. op naam stond van de Oostenrijksche Löwy, werd door Zus Braun verbeterd en wel met 261/5 sec. De 400 M. schoolslag voor heeren was een gemakkelijke overwinning voor den record houder L. Korpershoek (R. Z. C.) terwijl bij de dames C. v. Gelder (R. D. Z.) en J. Huij- bers (IJ) een vfnnigen strijd leverden, die met gering verschil door de eerste gewonnen, werd. Op de 400 M. rugslag voor heeren was De Haas (Zian) de primeur. Hij was voor Lie- zenberg (Haarlem) en Wolters (U. Z. C.) onbereikbaar. Deze beiden kampten echter hevig om de tweede plaats. Onder groote spanning wist de Utrechtenaar even eerder dan de Haarlemmer aan te tikken. CRICKET. OVERZICHT. De laatste loodjes in de Nederlandsche cricket-competitie wegen het zwaarst. Zoo moet Rood en Wit een der moeilijkste wed- .strijden spelen, nl.'tegen de 'a.s. kampioenen, /de Haagsché reserves. Gelet op den bijzonder goeden vorm van het huidige Rood en Wit- team kunnen wij een zeer spannenden strijd tegemoet zien, waarbij het den Hagenaars genoeg moeite zal kosten om het ongeslagen record te handhaven. Het Haarlem-elftal speelt zijn laatsten wedstrijd in de Sleutelstad. Haarlem heeft het dus op papier niet zoo moeilijk, evenwel is ook bij cricket alles mogelijk; onze stadge- nooten moeten de tegenpartij vooral niet onderschatten. Door het winstpuntenaantaL op 9 te bren gen, zouden de Haarlemmers zich een be hoorlijke plaats op de ranglijst kunnen ver zekeren. Ten slotte spelen de kranige Haarlem-re- serves hun laatsten wedstrijd tegen Albion. In geval van. winst zijn onze stadgenooten kampioen van af deeling B; dan zullen zij .zich met de Rood en Wit-reserves moeten meten om het kampioenschap van de ge- heele tweede klasse. UMPIRE. WIELRIJDEN VAN DE STADIONBAAN. Voor den aanvang van den revanchewed- istrijd der wereldkampioenen op den afstand van 100 K.M. achter groote motoren werd Vrijdagavond een aantal wielerwedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen de volgende zijn: Omniumrace voor beroepsrijders, te verrij den in drie ritten, nl. sprint met klassement, inhaalwedstrijd en met levende gangmaking: 1. J. Pijnenburg (10 punten), 2 P. van Kem pen (11 punten), 3 R. Brilman (15 punten). Sprintwedstrijd voor nieuwelingen: te ver rijden in drie ritten: l.a J. Engelmeer; 2 P. Domhof, 3 H. van der Linden, 4 H. van Heezik. Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M.: 1 G. van der Helden (13 min. 31 sec.) 2 J. W. Visser, 3 II. Engelmeer. Om eenige minuten over half tien werd gestart voor het nummer 100 K.M. achter groote motoren voor de stayers, die te Zü- rich hebben deelgenomen aan de wereldkam pioenschappen. De volgorde aan den start is de volgende: Krewer, Linart, Paillard, Schle- baum, Leddy, Benoit. Als er vijf ronden zijn gereden neemt Pail lard de leiding, respectievel k gevolgd door Schlebaum, Leddy, Krewer, Linart en Benoit. Na 14 ronden krijgen Linart en Krewer hun eerste lap, terwijl drie ronden later Schle baum een spurt inzet en de tweede plaats weet in té nemen, die hij echter 15 ronden later moet afstaan aan Benoit. Na 40 ron den wordt Leddy, die intusschen was afge zakt naar de vierde plaats, voor de eerste maal gelapt. Als er om ruim 10 uur 25 K.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Slechts twee dames, n.l. Grendel en Van Oort, beiden van de O. D. Z., hadden voor de 400 M. rugslag ingeschreven. In deze volg orde bereikten zij ook de finish. De 4X200 M. estafette, vrije slag, voor hee- hen, het laatste 'nummer van het program ma deed slechts een drietal clubs aan de start verschijnen, n.l. Het IJ, U. Z. C. en A. Z. Op de eerste baan kreeg het IJ de lei ding, terwijl U. Z. C. en A. Z. resp. op de tweede en derde plaats lagen. Bij de tweede baan moest Het IJ de leiding aan U. Z. C. afstaan, terwijl deze club ook door de A. Z. gepasseerd werd. Toen U. Z. C.'s derde man te water ging, was Het I-J aanmerkelijk achter geraakt. Bannenberg (A. Z.) wist U. Z. C. van de eerste plaats te verdringen, ter wijl zijn clubgenoot v. Voorst de voorsprong kon behouden. De uitslagen luiden als volgt: 1500 M. vrije slag voor heeren: 1. de. Man (U. Z. C.) 23 min. 10 sec.; 2. Kuijper )Dol- fijn) 23 min. 48 1/5 see. 3. J. van Hemsber gen (Haarlem) 23 min. 50 3/5 sec. 1500 M. vrije slag voor dames: 1. M. Braun (O. D. Z.) 24 min. 24 2/5 sec. (nieuw Neder- landsch record) 500 M. in 7 min. 51 3/5 sec. (nieuw Nederlandsch en Europeesch record). 1000 M. in 16 min. 15 sec. (nieuw Neder landsch record); 2. T. Baumeister (R. D. Z.) 26 min. 44 3/5 sec.; 3. M. v. Galen (D. W. R.> 30 min. 2 sec. 400 M. schoolslag voor heeren: 1. L. Kor pershoek (R. Z. C.) 6 min. 35 sec.; 2. J. Bis schop (Zuiderbad, Groningen) 7 min. 91/5 sec.; 3. C. Schep (Zwemlust) 7 min. 12 2/5 sec. 400 M. schoolslag voor dames: 1. C. v. Gel der (R. D. Z.) 7 min. 10 4 5 sec. 2. J. Huij- bers (IJ) 7 min. 13 2/5 sec. 400 M. rugzwemmen voor heeren 1. J. de Haas (Zian) 6 min. 17 2/5 sec.; 2. D. Wolters (U. Z. C.) 6 min. 41 sec.; 3. A. Liezenberg (Haarlem) 6 min. 41 4,5 sec. 400 M. rugzwemmen voor dames: 1. J. Grendel O. D. Z.) 6 min. 413/5 sec.; 2. C. v. Oort (O. D. Z.) 7 min. 10 2/5 sec. 4X200 M. estafette vrije slag voor heeren: 1. A. Z. in 11 min. 21 sec.; 2. U. Z. C. in 11 min. 35 sec.; 3. Het IJ in 11 min. 513/5 sec. gereden is, luidt de stand als volgt: 1. Pail lard, 2 Benoit (op 250 Meter), 3 Schlebaum (1 ronde); 4. Leddy (2 ronden), 5 Krewer (4 ronden), 6 Linart '5 ronden). Na 94 ronden doet Benoit een aanval op Pail lard, die echter wordt afgeslagen. Nadat 59 K.M. .is afgelegd is Paillard nog steeds voor, gevolgd door Benoit op 100 Meter, Schle baum (3 ronden achter), Leddy (7 ronden achter), Linart (11 ronden achter) ën Kre wer (13 ronden achter). Deze afstand werd afgelegd in 40 min. 37.4 sec. Benoit doet soms zeer gevaarlijke aanval len op Paillard, die de leiding echter weet te behouden en regelmatig lappen uitdeelt. Vooral Krewer levert daarbij echter her haaldelijk fraaien strijd. Na 75 K.M. is Be noit nog steeds tweede en geen enkele maal gelapt. Schlebaum is 4 ronden achter, Leddy 9 ronden, Linart 14 en Krewer komt nog daar achter. Als er nog 22 ronden te rijden zijn; doet Benoit nog een zeer gevaarlijken aanval. Hij ligt in de bocht naast Paillard, doch deze weet zich wederom los te maken en zijn eer ste plaats te handhaven. Als er nog ongeveer 13 rondén te rijden zijn, schiet Leddy plotse ling naar voren en weet onder applaus van het publiek den wereldkampioen te passee- ren, daardoor zijn achterstand tot 9 ronden terug brengend. Benoit doet nog eenige pogin gen om Paillard aan te vallen, doch wordt daari nvooral gehinderd door zijn landgenoot Linart, die zich tusschen hem en Paillard, bevindt. Het eind komt met een overwinning van Paillard, die de 100 KM. gereden heeft in I uur 24 min. en 20 4/5 sec. Benoit is 250 M. achter, Schlebaum 6 ronden achter, Leddy II ronden. Linart en Krewer volgden op grooteren afstand. VOETBAL. ALGEMEENE JAARVERGADERING R.C.H. De Racing Club Haarlem houdt heden Za terdagavond in het gebouw „Olympia" haar jaarlijksche algemeene vergadering. SPARTAANSTORMVOGELS. Stormvogels neemt dit jaar deel aan de Zilveren Wester toren-competitie. Ze spelen daarvoor morgen tegen Spartaan te Sloter- dijk. De Vogels verschijnen met het vol gende team: Thijssen, Haak, Koster, Effern, Tol, v. d. Velde, de Jonge, Kuikens, Groeneveld, Struys, Boekelaar. v. s. v.—LONGA. A.s. Zondag speelt V.S.V. een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Longa uit Tilburg. V.S.V. komt met het volgende elftal uit: Van de Wint, Van de Pieterman, Van der Griendt, Heiligers, Heyerman, P. Wey, Koning, N.N., N.N., de Koning, Hillekamp. BILJARTEN. O. M. S.—DE VIJF QTJEUEN. „Oefening maakt Sterk" speelde Donder dagavond haar laatsten wedstrijd tegen de jubileerende vereeniging. Daar de vierde speler afwezig was kreeg „De Vijf Queuen" een papieren overwin ning te boeken. O. M. S. leed hierdoor een zware nederlaag en komt onderaan op het ranglijstje te staan. De uitslag was: O M. S. 100, 45, 29 is 174 caramboles. De Vijf Queuen: 100, 100, 100, 100 is 400 caramboles. De einduitslag is als volgt: O. M. S. 719 caramboles. De Vijf Queuen 1194 caramboles. »cinci te hebben. Ook de heer Spaan herdacht het overlijden van den heer Groenewegen en .verzocht aan de aanwezigen als teeken van een stillen sportgroet even van hun zitplaat sen op te staan. Spreker feliciteerde den Haarl. Kegelbond met zijn jubileum en sprak den wensch uit, dat deze nog vele jaren mag groeien en bloeien. Hij hoopte dat de komende wedstrij den een sportief verloop zouden hebben en dat de sterkste zou winnen. Met den wensch, dat de Haarl. Kegelbond nog vele jaren een steun voor den Ned. Kegelbond zou zijn, verklaarde de heer Spaan het nationaal con cours voor geopend. De heer Van Maris dankte den heer Spaan voor zijn goede wenschen en voor de bereid willigheid om dit concours te openen. Daarop werden door het strijkje het Wil helmus en ter eere van den heer Spaan het Limburgsche lied ten gehoore gebracht, door allen staande aangehoord. Aan de heeren Ir. G. Spaan, J. Laarman, J. Th. Terburg, J. Scholtz en de dames Mevrouw Deukers en mej. W. Groenewegen werd ten slotte verzocht de verschillende banen in ge bruik te nemen. En weldra rolden de zware ballen weer over de gladde planken: het groote nationale kegelconcours was geopend. ATHLETIEK. ATHLETIEKDAG ARBEIDERSSPORT- BOND Men schrijft ons: Morgen zal, zooals we reeds meldden, aan den Vergierdeweg de eerste d is trie tsa t-h let iék - dag gehouden worden door het district 9 van den Arbeiders-Sport-Bond. In alle stilte heeft de voorbereiding van dezen sportdag plaats gehad. Dat een en an der met groote moeilijkheden gepaard ging, laat zich begrijpen, als men bedenkt, voor welke bezwaren van technisch en zoowel als financieelen aard een zoo jonge beweging als de Nederlandsche Arbeiders Sportbond is, komt te staan. Ditmaal is de dag gewijd aan de sport zelf; er wordt niet naar bultenuit gedemonstreerd. De technische leiding berust bij den sport- leeraar, de heer Dooyes, terwijl de organisa tie door het gewestelijk bestuur is opgedra gen aan een commissie uit de Haarlemsche afdeeling onder voorzitterschap van den heer P. Kaper, secretai'is de heer J. Gies. Het feest zal geopend worden door den afdee- lingsvoorzitter den heer W. Dom. Morgen zal dus geen optocht door de stad worden gehóuden, omdat voor de afwerking van het programma reeds te 10 uur moet worden begonnen. Tegen vier uur hoopt men met de afwer king van het programma gereed te zijn, waarna men met de circa 200 deelnemers van buien de stad gezamenlijk naar hét Volksge bouw „De Centrale" zal trekken om aldaar nog eenigen tijd genoegelijk samen te zijn. SCHAKEN. IIET WERELDTOÜRNOOI TE KARLSBAD. De uitslagen van de partijen in de 19e ron de luiden als volgt: Canal wint van Johner. Capablanca remise met Vidmar. Treybal wint van Maroczy. Mej. Menchik verliest van Rubinstein. Mattison wint van Colle. Grünfeld remise met Gilg. Niemzowitsj—Spielfann afgebroken. Euwe remise met Tartakower. Becker remise met Thomas. Yates verliest van Bogoljubow. Marshall remise met Saemisch. De stand is thans: Capablanca 13 1/2 p. Niemzowitsj 12 1/2 p.'; Rubinstein 12 1/2 p.; Splelmann 12 p. Vidmar 11 p.; Bogoljubow, Becker, dr. Euwe en Grünfeld 101/2 p. Matisson 91 '2 p.*Maroczy, Tartakower en Canal 9 1/2 p.; Treybal 9 p.*; Saemisch 9 punten Colle 81/2 p.; Johner 8 p.; Yates en Marshall 7 1/2 p.; Gilg 61/2'; Thomas 5 1/2 p.; Mej. Menchik 3 p. DAMMEN. OM DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1929,1930 DER „HAARL. DAMCLUB. Op Maandagavond 2 September a.s. zullen de wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1929/1930 der HaarlemscheDamclub aanvangen. De verschillende klassen zijn naar aan leiding van de eindstanden van den ouder lingen wedstrijd 1928/1929 als volgt samen gesteld:

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10