BUITENLANDSCH OVERZICHT DEN HAAG IN EEN NEVEL VAN VAAGHEID. MEN ONDERHANDELT ECHTER VERDER. SNOV/DEN accepteert het hernieuwde voorstel niet GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag, 28 Augustus 1929, des namiddags ten 11/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prin senhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Kohier straatbelasting en precario-rech- ten 1929, 2e gedeelte. 3. Ie suppl. kohier schoolgelden middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs 1928-1829 4. Beschikbaarstelling gelden inrichting gem. concertgebouw. 5. Balansen, enz. 1927 Woningbouwvereeni- ging „St. Bavo". 6. Verkoop grond: a. Duinoordstraat- (G. Kamminga) b. projectstraat ten westen Middenweg (J. Bennik). c. Deckerstraat (Blom en De Vries) d. Van Nesstraat (M. Jacobs) e. Zaanenlaan (A. Ph. Romeijn) f. Rijksstraatweg (H. Hijnen). 7. Aankoop: a. perceelen Oude Weg. b. grond met opstal Leidsche Plein. 8. Beschikbaarstelling gymnastiekzaal voor de Haarlemsche Montessorischool. 9. Beschikbaarstelling gelden aanschaf fing schoolmeubelen, enz. voor de Haarlem sche Montessorischool. 10. Beschikbaarstelling gelden aanschaf fing banken, enz. voor bijzondere school ge woon lager onderwijs Jansstraat 83. 11. Toekenning vergoeding ex artikel 84 L. O. Wet bijzondere school voor gewoon lager onderwijs Jacobijnestraat 28. 12. Beschikbaarstelling gelden aanschaf fing banken en inrichting parallel-klasse R.-K. Jongensschool u. 1. o. Ged. Oude Gracht No. 120. 13. Vernieuwing gordijnen Gem. Lyceum. 14. Instellen rechtsvordering tegen gemeen te Haarlemmerliede c.a. 15 Aanwijzing wegbedekking en benaming straten Haarlem-Noord. 16. Beschikbaarstelling gelden openbare werken ten Westen van Nesstraat, Midden weg, enz. 17. Wijziging besluit inbreng perceelen v.m. Spaarndam in grond- en woningbedrijf. 18. Vergunning aanleg smalspoor langs Leidschevaart in gemeente Hillegom. 19. Verleenen vrijstelling artikel 10, 1, 2e bouwvergunning voor houten bergplaats Beukenstraat. 20. Benoeming:' a. tijdelijke leerkrachten Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. b. onderwijzend personeel school voorbe reidend lager onderwijs No. 4. CROOKS KOMT NAAR AMSTERDAM Impressario Ernst Krauss is het gelukt, den tenor Richard Crooks voor een concert in Nederland te winnen. Het concert zal te Amsterdam, Concertge bouw, plaats vinden en is vastgesteld op Dinsdag, 8 October. AFWIJKING BOUWVERORDENING. C. J. van Pelt, te Amsterdam, heeft aan B. en W. ter voldoening aan art. 9 der Bouw verordening der voormalige gemeente Scho ten, een plan ingediend voor den bouw voor den tijd van 5 jaren van een houten bergplaats aan de Beukenstraat. Deze bebouwing is echter ontworpen op meer dan 10 Meter afstand van den open baren weg. Tot den bouw kan derhalve niet worden overgegaan dan nadat door den Raad vrijstelling is verleend van het bepaal de bij art. 10, 1, 2e der Bouwverordening, voornoemd. Tegen het verleenen van die vrijstelling be staat bij B. en W. geen bezwaar. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Aan de school voor voorbereidend lager onderwijs no. 4 aan de Cornelis van Noorde straat no. 15 (hoofd: mejuffrouw M. C. Nies ten), zijn tot en met 31 Augustus 1929 als tijdelijk onderwijzeres werkzaam o.a. de da mes: P. C. van Maaren, H. J. Plak en H. IJ. Kaptein. B. en W. stellen aan den raad voor, deze onderwijzeressen met ingang van 1 Septem ber 1929 voor vast te benoemen. AANKOOP VAN GROND De eigenaren van de perceelen aan den Oude Weg Nos. A2 en A5 resp. groot 164 en 173 c.A.. hebben zich bereid verklaard, die perceelen aan de gemeente te verkoopen ieder perceel voor een prijs van 5.500. Aangezien aankoop van die perceelen voor de gemeente van belang is te achten stellen B. en W. den raad jvoor daartoe te besluiten. Snowden wijst Weer. af. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Belangrijkste nieuws van heden geeft geen aanleiding tot commentaar. Het be perkt zich tot de verslagen van de Herstel conferentie elders in dit nummer, en eenïge verspreide berichten hierover. Wat de Her stelconferentie aangaat: Het Engelsche antwoord op het jongste verzoek om iets van wat Engeland eischt op te geven, is, dat het daartoe niet bereid is, en het wenscht ook niet, dat men op kosten van anderen, met name van de kleine sta ten van wier bereidwilligheid daartoe trou wens tot dusverre nog niets te bemerken viel, aan de Engelsche verlangens tegemoet tracht te komen, de Engelschen denken er niet aan toe te laten, dat de kleine staten hun iets zouden moeten geven, wat sommige grooten hun eerst zouden willen ontnemen. Het zal aan die grooten zijn en met name werd hier nog in het bijzonder Italië ge noemd, om datgene te doen, waardoor En geland zal behouden, wat het thans heeft. Engeland is niet langer bereid tot eenig ge baar. Telkenmale toch, heeft Groot Brft- tahnië in den loop der jaren opofferingen moeten doen. Daarvan is nu de uiterste grens bereikt en de Britsche delegatie is niet van zins, op deze conferentie wederom of fers te brengen. Engeland wil ook niets weten van eenlge verhooging van hetgeen Duitschland in to taal zal hebben te betalen. Wij vernemen uit Duitschen kring, dat Duitschland geen enkel aanbod heeft gedaan noch op eenigerlei wijze heeft geboden. Met hetgeen door de vier overige crediteur- staten heden Engeland werd aangeboden, zouden de Duitschers niets hebben uit te staan; zij hadden tegenover dit viertal alleen over het Duitsche welstandspunt gesproken en hadden geen enkele verbintenis aange gaan. De conclusie ligt voor de hand. De toe stand is nog even vaag als tevoren. Men kan met even veel recht pessimistisch als opti mistisch zijn. Doch dat de zaak nog inge wikkelder is, sedert ook Duitschland zich heeft moeten werpen in de compliceerende discussies, (men denke aan Stresemann's vraag: „Hoe of wat; waar heeft Duitsch land zich 1 September nu eigenlijk aan te houden?") is zonder twijfel zeker. Men zet de zaak in ieder geval nog niet stop. L. A. Belangrijke reorganisatie der Labour Party. Blijkens een draadloos bericht uit Londen wordt groot belang gehecht aan de de vol gende maand' te houden bijeenkomst der Ar beiderspartij, en wel aangezien daarin het nieuwe ontwerp-partij reglement ter goed keuring zal worden aangeboden, aldus het Handelsblad. In het nieuwe ontwerp worden aanzienlijk gewijzigde richtlijnen aangegeven, die de ba sis van het lidmaatschap der partij verbree- den en toch de deugdelijker uitsluiting van ongewenschte elementen waarborgen. De belangwekkendste wijziging in de voor waarden tot toelating tot de partij is het in het leven roepen van een nieuwe categorie van leden: de „national associate members". De partijleiders geven toe dat deze nieuw® leden meerendeels zullen worden gerecru- teerd uit den middenstand en de vroegere libellen. MacDonald midden October naar de V. S. Uit Washington wordt medegedeeld, dat thans gelijktijdig door Jiet Witte Huis en door de Britsche ambassade te Washington wordt bekend gemaakt, dat MacDonald in het mid den van October naar Amerika zal komen, ten einde met president Hoover besprekingen te voeren over de ontwapening ter zee. Ter handhaving der orde iri Oostenrijk. Naar de Neue Preie Presse verneemt, heeft de Regeering de laatste dagen met de leiders der Selbstschutz-bonden contact gezocht. Veregenwoordigers van de Heimatschutz en den republikeinschen Schutzbund hebben met vice-kanselier Schumy breedvoerig be raadslaagd over de door den ministerraad ge nomen maatregelen, waarbij Schumy er op wees, dat zij niet eenzijdig tegen één partij waren gericht, en dat zij zoowel het voor komen van betreurenswaardige voorvallen als van nadeelige gevolgen op economisch, gebied ten doel hadden. Oplossing in 't 'textielconflict met gemengde gevoelens ontvangen. LONDEN, 23 Aug. (Reuter). De uitspraak van het arbitragehof in het textielconflict wordt in Lancashire met gemengde gevoelens begroet. De werklieden zijn over het algemeen teleurgesteld en sommige fabrikanten mee- nen, dat zij niet alles hebben verkregen, wat noodzakelijk is om eenige welvaart in de in dustrie te brengen. De werklieden weten echter, dat toen zij arbitrage hebben aan vaard, zij voor het feit stonden de bevin dingen van het hof te aanvaarden en zij onderwerpen zich daarom hieraan loyaal. HERSTELCONFERENTIE. LOUCHEUR over de poging om de Engelschen te overreden. *s Gravenhage, 23 Augustus Omtrent de voorstellen, welke hedenoch tend namens de 5 in het Eerste-Kamerge- bouw vergaderde mogendheden door Jaspar aan Snowden werden overgebracht, wordt van Engelsche zijde medegedeeld, dat zij niet schriftelijk waren gedaan en zeer weinig vooruitgang beteekenden in vergelijking bij de vroeger gedane voorstellen. Na met zijn collegas te hebben geraad pleegd, heeft Snowden aan Jaspar medege deeld, dat deze voorstellen volkomen onvol doende waren. Van dezelfde zijde vernamen wij omtrent de bijeenkomst van de bij de bezetting be trokken mogendheden, dat Henderson de hoop koestert een verzoening tot stand te brengen tusschen het Duitsche en het Fran- sche standpunt betreffende de commissie voor vaststelling en verzoening. In een Fransche persconferentie heeft Loucheur hedenavond een overzicht gegeven van de situatie. Hij zeide, dat men Engeland op verschillende wijzen tegemoet kan komen. Frankrijk en België kunnen daartoe in het plan-Young een tiental mogelijkheden aan wijzen en ook Italië heeft pogingen in die richting gedaan. Den economischen kant van het vraagstuk der leveringen in natura besprekende, zeide Loucheur, dat Frankrijk van oordeel is, dat men niets moet doen, wat het Duitsche eco nomische leven kan bemoeilijken, waarbij men evenwel ook rekening heeft te houden met het economische leven van Engeland. In beide landen heerscht werkloosheid, maar Duitschland moet in staat worden gesteld te betalen en moet dus werk hebben. Boven dien zijn de leveringen in natura een ge makkelijke betalingswijze, waaraan het Duit sche economische leven gewend is en die men niet plotseling stop kan zetten, daar dit een evenwichtsstoring teweeg zou brengen, welke even noodlottig zou zijn voor Duitschland als voor zijn crediteuren. Ten hoogste zou men kunnen overwegen de geleidelijke verminde ring in sneller tempo van de leveranties, welke het Young-plan voorschrijft. Voor Ita lië is de levering in natura zeer belangrijk, daar het voor zijn industrie kolen noodig heeft. Toch zijn Italië, Frankrijk en België het er over eens, dat men met de Engelschen tot overeenstemming moet komen. Men heeft daarom gezegd, dat Engeland en Duitsch land het onderling eens moeten worden. Bij deze besprekingen zullen zich intus- schen ook nog financieele kwesties voordoen, waarbij Duitschland betrokken is, zooals de Dawes-leening en het' onvoorwaardelijke deel der annuïteiten. In dezen zin heeft Jaspar met Snowden gesproken in het onderhoud, waarin die punten ter sprake zijn gekomen, waarover meeningsverschil bestaat. Morgenmiddag om vier uur is er bijeen komst van de zes uitnoodigende mogendhe den. DE DISCH TEN PALEIZE. Aan den disch van H.M. de Koningin en Z.KH. de Prins der Nederlanden, zaten hedenavond ten paleize Noordeinde aan de gedelegeerden ter Conferentie en hunne dames, alsmede de Minister van Buitenland- sche Zaken en Mevr. Beelaerts van Blok land. Het aan- en afrijden van de auto's met de gedelegeerden werd in de omgeving van het paleis door velen gadegeslagen; politie te paard en te voet, onder leiding van hoofd inspecteur Snethlage, zorgde intüsschen voor een behoorlijke afzetting, zonder dat het gewone verkeer op het Noordeinde eenige vertraging ondervond- De beide schildwachts van de militaire politie schilderden bij hun posten terzijde van den ingang tot het paleis welke ingang door tijdelijke schermen was omgeven. Tegen zeven uur reden eenige Hof rij tuigen voor, die een aantal leden van de Hofhou ding ter Paleize brachten en precies te zeven uur kwam de eerste auto voorrijden, waarin een van de Japansche gedelegeerden. Enkele minuten later volgden o.a. Jaspar, de Bel gische premier, een afgevaardigde van Tsjecho-Slowakije met dame, daarna minis ter Chéron en 4 min. over 7 Masconi. Spoedig gevolgd door Stresemann en dr. Wirth; vervolgens weer 'n paar minuten later, minister Henderson met mevrouw, en te kwart over zeven een heele file van auto's waarin o.a. minister Hymans, Venizelos, Snowden, Adatci, beiden met hun echtge- nooten. Hilferding en Briand, wiens markante figuur in den kleinen luxe-wagen wel bijzon dere aandacht van de omstanders trok, van wie velen 'n groet brachten. Daarna kwamen nog de minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Beelaerts van Blokland, die bij het standbeeld even in hun auto gewacht hadden om buitenlandsche gasten te laten voorgaan en tenslotte sir Maurice Hankey, de secretaris-generaal van de Conferentie en Zaleski, de Poolsche minister. Tien minuten voor half acht waren alle gasten binnen het Paleis.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11