OP HET BINNENHOF. BIOGRAPHIEEN IN EEN NOTEDOP Wedden dat hot u gaat zooals mij. Br zijn telkens van die momenten, dat je even zou willen ingrijpen, als je merkt dat ze d'r tegen aan zingen of er finaal uit zijn. Zoo nu weer met de conferentie. Ik heb al 'n dag of drie 'n zekere vrees dat het mis zal gaan en dan kunnen mij m'n kennissen ergeren, die rustig op de Witte 'n broodje en 'n kop koffie ver slaan, eens op hun horloge kijken en dan op staan met een: „Kom lui, we gaan weer regeeren". Wij hebben er helaas bitter weinig mee te maken, zal men zeggen, en toen onze minis ter van Buiten land sche Zaken tegen Snowdcn bij de opening zeide, dat Nederland aan den kant bleef staan, hoeft deze pittige, maar ietwat ondeugende Brit dan ook heel laco niek geantwoord: Dat is 'n felicitatie waard! Hij had ook onhoffelijk kunnen zijn en zeg gen: Wij zuilen confereeren bij u en zonder u. Zooals ze ons het vroeger al eens in de ruif hebben gestoken. En daar was wel 'n kleine kans op geweest, want Snowden is permanent geladen, in de eerste plaats met cijfers maar.... ook met antwoorden, die heel erg ad rem zijn. Hij is erg outspoken, neemt geen blaadje voor den mond. Zelfs geen hand, zooals wij fatsoenlijke Hagenaars dat van de Trammaatschappij geleerd heb ben te doen. En die recht door zee gaande Lichtelijk onhebbelijke, steeds 'n sympathi-ek-getempe- reerde dosis beschaafde beschoftheid Ln zijn wijze van argumenteeren in het vuur bren gende Snowdcn, heeft niet den vlindervleu- geligen donzen toon, dien men bij confe renties van groote staatslieden gemeenlijk bezigt. Dat liet mij maar niet los, het ver ontrustte mij. Ik krijg 's avonds op eens 'n inval; ik denk, ik zal er 's met hem gaan pra ten. Ik heb het avondblad (dat vrouw Groen, met wie ik samenlees, altijd op de derde tree van de trap legt onder het schoteltje van m'n glas karnemelk) nog even doorgelezen en ben er den volgenden dag op uit gegaan. Daar was 's Maandags trouwens ai heel wat gebeurd. Kan heeft „de" portefeuille plech tig ofschoon dat wel niet al te best ge lukt zal zijn aan den nu permanent dóór excelleerenden oud-collega Ruys overge dragen en is weer in z'n nederige secretaris kamer binnengestapt, het zelfde ruime tocht - rijke vertrek, hetwelk wij, Nederlandsche natie, nacht en dag voor hem hebben open gehouden; toen hebben negen afdeelingschefs ieder 'n vaas met theerozen voor zich uit dragend den nieuwen minister in optocht 'n bezoek gebracht en toen hebben ze, hoor ik weer gelegenheid gekregen om met Kan op nieuw kennis te maken. Enfin, ik wou eens zien of ik het Binnen hof niet in kon, maar daar stond zoo dik- veel politie te voet en te paard voor, dat had ik al gezien, over de hoofden van de menschenhaag, die sterk pro-Briandgezind lis en daar uren lang staat te wippen en te biggen, in de hoop 'n glimpje vtan hem te zien of 'n knevelhaar machtig te worden. Dus geen gekke dingen doen, niet met 'n auto het zwaar versterkte Binnenhof bin nenstormen, denk ik. En toen kreeg ik wéér een idee Ik denk: ze kennen de nieuwe be wind slui tóch nog niet en ik neem het Maandagochtendblad weer even ter hand, bestudeer de Gesammteindruck en ga mijn Smidsslop uit en het dorp in, naar Feld in de Keizerstraat en nog 'n andere goede zaak, koop er 'n complete uitrusting, wat erg ge makkelijk was, want ons nieuwe stel heeft precies hetzelfde pakean-deftig op de foto: omgeslagen puntboordje, stemmig slipdasje, effen zwarte jas met dofzijden revers, zwaar gezoolde zwarte schoenen, tevreden uiterlijk ietwat te hoogen hoogen hoed en facultatieve paraplu. Vervolgens heb ik Van der Lugt Melsert om 'n goed adres gevraagd, heb me 'n beetje laten bijschminken, wat netter, wat stem miger, ietwatnu ja, hoe zal ik dat nu netjes zeggenKortom, toen ik mijn Smidsslop uitging, in m'n linkerhand één donker gekleurde garen handschoen (dr. Hofstede de Groot heeft heel Europa en Amerika wel bereisd met één handschoen, zoaals hij me heeft toevertrouwd), toen werd ik al hier en daar gegroet en gingen zelfs Scheveningers voor me het trottoir af, wat ze niet gauw doen. Ik kreeg bij 't Mauritshuis even 'n be nauwd oogenblikje. Zou het lukken? Maar toen denk ik: nu of nooit, zette 'n erg strak, deftig, beetje benepen gezicht, nam m'n portefeuille onder m'n arm en ging rechts en links groetend door de menigte heen, de politie te paard salueerde, ik tikte even aan m'n hoogen hoed, ging steeds heelemaal Rechts houdend (je moet met je tijd meegaan, waar of niet?) het Binnen hof in en verzocht om Snowden te spreken. Die v/as natuurlijk dadelijk bereid en ik denk: nu maar brutaalweg er op los, dat doet hij ook! „Topping!" zeg ik, „dat u thuis bent. How do you do?" „Very well", zegt hij, „thank you". ,And you like the Hague?" „Darlingest place", zegt hij. „Good egg", zeg ik weer gemoedelijk en min of meer als 'n bedankje voor zijn ap preciatie van onze mooie stad. Het is maar de kwestie, hoe je je houdt bij zoo'n gelegen heid. En toen hij met een „pray be seated" me 'n stoel had aangewezen, ben ik zoo ge zel! igweg aan 't praten geraakt. Ik zeg: „Look here,, niet dat ik er iets mee te maken heb, maar ik kom u toch even complimen teeren met uw wijze van debatteeren". Ramsay McDonald heeft me 'n tele grammetje gestuurd, hij zegt óók: fight for your colours, red, white and blue „Just as your forefathers told ye to do", val ik neuriënd in. „Quite right, old thing", zegt hU, geeft me 'n knipoogje. „You like dogs", zeggen ze. .,1s that so?" vraag ik glimlachend. „Ik houd ook van honden". „I do, mij old bird. I do", zegt hij weer, ook vriendelijk kijkend. Het ijs was ge broken! „Nu" zeg ik, „dan kunnen we praten. Ik zal 't niet te lang maken, want ik heb het toevallig nogal druk en we zitten hier niet om vliegen te vangen, ik kan hier bovendien niet voor de rest van m'n leven in Den Haag blijven, ik moet weer vóór donker naar Scheveniiingen", lanceer ik met één oog dicht. „Ripping", zegt hij. „Time is money!" „Right ho!" herneem ik, „en daar gaat het nu juist om. 't Gaat om de centen. Mag ik even?" „Zeker", zegt hij, „ik heb als t ware op u gewacht, vertel eens wat u „Nu dan", zeg ik. „Lloyd George heeft het óók ,al gezegd, maar ik zeg ook, het is precies als in voetbal. Keep on worrying, blijf d'r op zitten. Jullie hebben al heel wat voor de vriendjes betaald, maar ik zou zeggen leg het er 'n beetje dik op". „Quite right", zegt hij, „daar had ik niet zoo dadelijk aan gedacht. Dank voor de tip". „Enzeg ik, „overvraag desnoods ':i klein beetje. Het is precies als wanneer je bij 'n antiquair komt. Hij vraagt 'n eindje boven den prijs, je lacht, hij slaat een stevig stuk of, je haalt je schouders op. Dan komt z'n laatste bod. Dan schud je je hoofd en je gaat de deur uit. Vervolgens komt ie je wel terugroepen, je doet er nog zeven stuivers bij en je hebt je bullen onder je arm!" „What do you mean?" vraagt hij. Ik zeg: ,,Laat ze stil foeteren over je manier van spreken, call a cow a cow, noem de dingen bij den naam, dat schrikt ze op. Dan krabbelen ze vanzelf bij, geloof mij maar". En ik stond op, nam vriendelijk af scheid van den sportleven ouden heer. „Play the game!" zeg ik nog. „I want to pop off. Toodle-oo!" „Bye bye, old man", zegt hij hartelijk en ik ga weer door de menigte terug, die eerbiedig groetend, 'n breede vore van mij openliet. PIM PERNEL. Een vreemdsoortige visch heeft een hard, scherp en mesvormig verlengstuk aan den staart. Dit moet ongetwijfeld een gemak zijn voor het geval de visch een dozijn oesters tegen komt. Een groote boot joeg onlangs een enorme golf op het strand te X. Men zegt dat tal van jongedames, die zich in badcostuum aan het strand bevonden, ternauwernood aan een bad ontkwamen. Directeur: Maar de Bruin, Je hebt deze maand nu al drie keer om salarisverhooging gevraagd". Klerk: Inderdaad meneer, maar mn vrouw heeft het geld hard noodig. Directeur: Mug lk misschien weten waar voor? Klerk: U wel meneer maar ik niet. Kan je kleine broertje a! praten? Dat is niet noodig. HU schreeuwt. En als le schreeuwt dan krygt ie alles wat ie noo dig heeft. „Een slaapje dat 500 gulden kost" stond boven een courantenbericht betreffende een inbraak, gepleegd, terwijl de nachtwaker sliep. Dat is nog niets vergeleken bij dien man die op een verkooping al knikkebollend in slaap viel. Toen hü ontwaakte bleek het, dat hU voor 7000 meubelen had gekocht. ..Dus een bandiet heeft je van alles be roofd? Ik dacht dat Je een revolver had!" „Ja. maar die heeft hij gelukkig niet ge vonden." Professor X. heeft op noodlottige wijze den dood gvonden. Hij vloog naar Parijs, het toestel verongelukte en de geleerde moest gebruik maken van de parachute. Maar hij opende het valscherm niet, omdat het niet regende. Klefn meisje: „Laten we vader en moeder spelen." Klein jongetje: „Nee, laten we voetbal match spelen. Dan hoeven we niet zoo'n le- yen te maken." WEERVOORSPELLINGEN LANGEN AFSTAND. OP Volgens den beroemden Poolreiziger, Sir Hubert Wilkins, zal het binnen eenige weinige jaren mogelijk zijn het weer zeven jaren van te voren te voorspellen. Hij be weert dat door studie van de stroomingen in de lucht en van andere weersomstandig heden zoowel aan de Noord- als aan de Zuidpool, weervoorspellingen „op langen af stand" mogelijk zullen worden. Maar dit is niet geheel nieuw: ln deze rich ting zijn al eenige merkwaardige dingen ge daan. Buchan, de beroemde meteoroloog, heeft in de vorige eeuw ontdekt, dat in zekere perioden het weer elk jaar tajzonder koud zou wordan. HU had den moed zijn gevolgtrekkingen te publiceeren en zy blekeïi iverwonderhjk juist te zyn. Andere onderzoekers, die de theorie aan hangen dat de weerstoestanden een neiging hebben met geregelde tusschenruimten na een bepaald aantal jaren terug te keeren, hebben ook eenige merkwaardige voorspel lingen gedaan en zy zijn door de gebeurte nissen in het gelyk gesteld- Het zal den lezer genoegen doen te hooren dat deze zelfde deskundigen thans een heele serie van mooie zomers voorspellen! GROOTE SCHOONMAAK VAN KLOKKEN. Op 't oogenblik is het de tyd waarop alle klokken van het Paleis van Westminster (beter bekend als de Parlementsgebouwen) In Londen een grooten schoonmaak onder gaan. Dit is niet zoo'n kleinigheid daar er in de ..Houses of Parliament" ongeveer 500 klokken van verschillende soort aanwezig zyn. Onder het personeel leeft de overtuiging, dat het juiste aantal van al deze klokken nooit bekend is geweest en ook nooit bekend zal worden. Veel pogingen zijn gedaan om tot het Juiste aantal te geraken, maar nooit hebben de totalen precies „geklopt". De schoonmaak van de groote torenklok „Big Ben" eischt ontzettend veel werk. Het schoonmaken van één der vier wyzerplatcn eischt een dag werk. Vroeger waren voor het opwinden van dit geweldige uurwerk twee man noodig. die geregeld drie middagen per week zich met dezen arbeid onledig hielden. Nu gaat dit opwinden langs electrischen weg; het kost nu iedere week maar 20 minuten. In dien tyd haalt een electrïsche motor het 2 1/2 ton wegende gewicht 160 voet omhoog. Vele beroemde klokken in Buckingham Palace en Windsor Castle, de koninklyke verblijven in en bU Londen, krygen om dezen rijd ook een beurt. DE SCHNEIDER CUP. Wie was Schneider?, DE ENGELSCHE MACHINE (Van onzen Londenschen correspondent) De Britsche ploeg, die op 7 September moet beproeven den Schneiderbeker, door Brit- tanje in 1927 boven de wateren van Venetië gewonnen, te behouden, is met de machines gestationneerd te Calshot, aan de Solent, tegenover het eiland Wight, waar dit jaar de vermaarde wedstrUd zal plaats hebben. De wedstrijd voor den Schneiderbeker is een kamp van snelle watervliegtuigen, die be halve groote snelheid ook zeewaardigheid moeten hebben. En de gebeurtenis begint al- rijd met proeven voor zulke zeewaardigheid. Ze werd Jaren geleden ingesteld door den Franschman Schneider, toen het byzonder belang van de luchtvaart nog niet zoo sterk naar voren was gekomen en toen vliegen nog een hachelyke sport was, die werd be oefend door eerzuchtige en moedige pioniers. De wedstrUd om dezen beker was toen nog een particuliere sportgebeurtenis. Dat is hy nu niet meer. De kosten, aan deelname ver bonden, zijn zoo hoog dat een particulier persoon ze niet kan dragen. Er is ook een belangrijk economisch element in dezen wed strijd gekomen. De overwinning is een on schatbare reclame voor de vliegtuigindustrie van het land. dat de zege heeft behaald. Daarom is de Schneiderbeker geleidelyk een trophee geworden, die door naties in plaats van door personen wordt begeerd. De voorbe reiding is een officieele taak, die wordt on dernomen door de militaire of maritieme vliegdiensten der verschillende landen. Het is een internationale sportgebeurtenis ge worden waarin landen of hun regeeringen de deelnemers zijn. Men zegt dat de kosten, aan mededinging verbonden, dit jaar in Brittanje de twee millioen pond nabykomen. Daarover is men wat ontsteld. En aangezien het levensgevaar by de groote snelheden (meer dan 500 K.M. per uur) ook steeds groo- ter wordt, hoort men hier reeds vragen om afschaffing van dezen wedstrUd. Deze raad zal zeker in den wind worden geslagen. Na tionaal aanzien .gebiedt dat men voortgaat den overwinnaar zUn kleinood te betwisten, vr -.aam maar energiek. De Britten zijn reeus eenige dagen met de vooroefeningen voor den machtigen strijd bezig. Hun machi nes zyn in uiterlyk en type gelyk aan die van verleden jaar. Het zijn „supermarine' eendekkers met twee dry vers en voorzien van ongewoon lichte, tevens ongewoon sterke motoren. Zeer veel komt natuurlijk op den motor aan. In den bouw der toestellen is het beginsel, luchtweerstand op te heffen, nu wel tot het uiterste toegepast. Dit geeft de machines byzonder fraaie lynen. Verhoo ging van snelheid kan nu alleen nog wor den bereikt door per pond gewicht een steeds grooter aantal paardenkrachten in den mo tor te stoppen. Dat wordt een zaak van nauwkeurige berekening. Door middel van compressors of „blazers" wordt de spanning in de cylinders (in verband met den lichten bouw toch reeds tot diéht bij de veiligheids marge opgevoerd) verhoogd. De vraag wordt dan hoe lang zulk een krachtsmachine de spanning kan verdragen. Ze wordt dan een ééndags-machine, bij wijze van spreken. In werkelijkheid zullen de motoren, die stx-aks de watervliegtuigen boven de Solent voort zullen jagen, slechts luttele uren kunnen le ven. Het nieuwste Britsche Schneider-beker- toestel is de „Supermarine S6V. Het is dit jaar speciaal gebouwd onder leiding van de afdeeling voor Technische Ontwikkeling van het ministerie voor Luchtvaart. Het ver schilt in zooverre van het toestel, dat in 1927 d'.n beker won, dat het geheel var. metaal is en wat grooter van afmetingen. Dit laatste werd gebiedend omdat de motor wat zwaar der is, en ook van een ander fabrikaat, hoewel de bekende Napier-motoren in andere toe stellen ook meedoen. Een nieuwigheid in de S6 Is dat de brandstof is opgeborgen in de dryvers, die voorts ook de olie-bevatten. Het lastig vraagstuk van het koelhouden der mo toren is opgelost door de koelers of radiato ren aan te brengen in de vleugels. Het nor male vermogen van den nieuwen motor, die door Rolls Royce is gemaakt, is 830 P.K. Maar die kracht wordt door toepassing van com pressors en andere geheime middelen (ook de samenstelling van de brandstof spreekt hier een woordje mee) aanzienlijk verhoogd.. Het is al zeker dat Frankrijk ook ditmaal niet in den wedstryd uitkomt. En het deelnemen van Amerika wordt minder en minder zeker. Waarschijnlyk zal het dus weer tusschen de twee groote rivalen Engeland en Italië gaan. Italiaansche toestellen zUn reeds voor oefe ningen aan de Solent aangekomen. HET ROSENTHAL-PORSELEIN. De leidende persoonlUkheid van de Duit- sche porselein-industrie Dr. Philipp Rosen thal, viert einde Augustus, het vUftigjarig jubileum van zyn fabriek. Daarmede wordt een tijdperk van een halve eeuw afgesloten, van de moderne ontwikkeling van de Duit- sche, zoowel als van de internationale por seleinindustrie. Wat Rosenthal heeft gewrocht is een im posant bewijs hoe ook in het industrieele le ven van onze dagen, tenslotte een groote persoonlykheid triomfeert. De geheele we reld weet, wie Philipp Rosenthal is, want wie kent niet het Rosenthal-porselein? Maar hoe hU, in den loop der vyft-ig jaren geworden is een der grootste leiders der Duitsche nyverheid, dat is van een betoo- verende aantrekkelykheid voor allen, die aan de macht en de noodzakelUkheid van de persoonlykheid, zoowel in het geestesleven, als in dat van de industrie gelooven. De loopbaan van Philipp Rosenthal Is Amerikaansch. Hij heeft zich een weg ge baand als een Rockefeller, een Edison, een C'arnegie, een Ford. ZUn geboorteplaats is de kleine Duitsche stad Werl in Westfalen. Hier kwam Philipp Rosenthal den 6den Maart 1855 ter wereld. Als jongen van zeventien jaar, gaat hy naar Amerika, Hy wordt hier achtereenvol gens loopjongen, cowboy, liftjongen, dan, na eenige jaren reeds leider van een porselein, glas en speelgoedafdeling van een groot handelshuis. Na een verbluf van zeven jaar in Amerika, keert hij. op verzoek van zyn ouders, terug dat was in 1897 en begint in Selb, een klein atelier voor porseleinschil deren, eerst met een enkelen werkman. Drie jaar na de stichting werkt zyn inrichting reeds met 60 man. Had hy vroeger het witte porselein om te beschilderen, ergens anders gekocht, in 1891 richt hU zelf een eigen porseleinfabriek op. en nu is zijn fabriek een der grootste en voornaamste der wereld, waar duizenden arbeiders werk vinden. Als 74-jarige man staat hij nog aan het hoofd van de zaak. Hy is sedert 1916 de leider van de belanghebbenden by de Leipziger Messe. DE JAVANEN EEN „GROEIEND" VOLK Uit „The Races of Java", de jongste pu blicatie van het Indisch Comité voor Weten schappelijke Onderzoekingen, waarvoor de gegevens werden bewerkt door het Ant-hro- pologisch Laboratorium te Bandoeng, leeren we de Javanen kennen als een groeiend volk. Het is algemeen bekend, dat de bevolking van ons eiland sterk aangroeit. Maar dat ze ook groeit en in lengte toeneemt was tot nu toe onbekend. Door vergelyküig van de be- bevolking van het platteland van Priangan met onder Westersch toezicht gevoede Soen- daneezen, o.a. volwassen leerlingen der in ternaten te Bandoeng, is gebleken, dat de laatsten belangrijk langer zijn geworden. In hun eigen omgeving zou dit hoogtwaarschyn- lijk niet het geval zijn geweest. Door verhooging van de volkswelvaart is in Europa de laatste halve eeuw de lichaams lengte belangrUk toegenomen. Ook hier te lande is door tal van regeeringsmaatregelen de welvaart zeer vermeerderd. Dit is vooral merkbaar in de nabyheid der spoorwegen en andere groote wegen. Dc-ch ook in het diepe binnenland dringt die gunstige invloed door. Doordat meer voedsel beschikbaar wordt, maar vooral doordat het beter bereid en op vaste rijden genuttigd wordt, verbetert de voedingstoestand. Langzaam maar zeker dringt kennis der hygiëne door. De meisjes trouwen niet allen meer zoo vroeg, dat de groei plotseling wordt stopgezet door te vroegtijdige zwangerschap. Door al die Wes- tersche invloeden in de Oostersche maat schappij zullen de Javanen over 25 jaar zoo lang blyken te zyn geworden als een deel der bewoners van Zuid-Europa, Om te be- wUzen, dat de maatregelen der Regeering gunstig hebben gewerkt, behoeft het huidige onderzoek dan slechts herhaald te worden. Doch ook op andere wyze toont „The Races of Java" ons een groei, die al lang vóór onze tijdrekening is begonnen. Zeestroomingen en regelmatige winden vergemakkelijkten de ver plaatsing van de primitieve volken in Zuid- Oost-Azië en omgeving ten zeerste. Vooral de Zuid-Oost Passaat oefende belangrijken in vloed uit op deze natuurvolken. Van de oud ste tyden af werd door deze winden en stroomingen menschenmateriaal' naar het vruchtbare Java gevoerd. Zelfs uit West- Azië kwamen er hier. De afgesloten dalen der Preanger bevatten nog elementen die 'n dui delijk Zuid-Europeesch type vertoonen. Maar vooral Dravida's uit Voor-Indië, Negerach- tigen uit Achter-Indië, de Filippynen en Me- lanesië, Mongoolschen uit Oost-Azië en Australoïden uit het zesde werelddeel lieten zich hier op de vleugels van den wind heen dry ven. Daardoor werd het eiland het eerst bevolkt en wordt de bevolking op het huidige oogenblik nog steeds vermengd en veran derd. Wel is de functie der winden en stroo mingen tlians grootendeels door de machine overgenomen, die allerlei heterogene elemen ten aanvoert. Ook in dezen geen stilstand maar groei! Een bekend Oostenrijksch beeldhouwster, iemand die zeer fijn waarneemt, merkte op, dat op ieder Javaansch gezicht, hoe „brani" de persoon zich ook moge voordoen, de vrees ligt: Uit ieder Chineesch gezicht daarente gen spreekt de sluwheid, meende ze. Men moge het hier al niet geheel mee eens zijn, zeker is het, dat niettegenstaande de zoo uiteenloopende afkomst, toch op alle Ja- vaansche gezichten min of meer hetzelfde stempel is gedrukt. Tlians kunnen Dravida's, Negrito's, Australoiden en Aïno's alleen door het geoefende oog van den vakman gemak kelijker worden onderscheiden. Het Mon- goolsche t-ype overweegt daartoe te zeer. Doch ook de invloed der omgeving is dui delijk te bemerken. Dit wordt in het jongste boek o.m. door het ontstaan van het ver schil tusschen Soendaneezen. Midden-Ja va nen en Madcereezen aangetoond. Sterk spreekt dit uit een onderzoek der bergbevolking aan weerszijden der Tji Laki in den Zuid-Preanger. Wanneer de kam pongs door gemakke.lyke wegen verbonden zyn, is er groote overeenkomst tusschen deze menschengroepjes op te merken. Wanneer daarentegen terreinscheidingen als ravijnen gebergten of oerwoud den samenhang ver breken, valt sterk verschil tusschen de be volking der afzonderlyke kampongs op. Dit kan alleen hieruit verklaard worden, dat de omgeving deze menschen door selectie ver andert. In dit afgesloten dal plaatst ze deze in n ander dal andere elementen op den voorgrond. Het is een proces van eeuwen maar de werking ervan is duidelUk te be speuren. Uit „The Races of Java" leeren we de Ja vanen daarom in de eerste plaats kennen als een groeiend volk. Wanneer men eenmaal op hUit-T6^ -Ijnv 15 opmer'czaarn gemaakt, blykt het in hooge mate belangwekkend. EEN MOOIE GIFT. Dr. Scholl van Chicago, de welbekende voetspecialist, heeft 100.000 dollars geschon ken aan het Illinois Instituut voor pedicure en voetchirurgi te Chicago, welke gift zal worden aangewend voor een nieuw school gebouw, waarvan de kosten op 200.000 dol lars worden geschat. Het Illinois Instituut is het grootste van dien aard in de geheele wereld en zijn leer lingen vindt men in alle deelen van de we reld. Verbonden met dit instituut staat de beroemde kliniek, waar tegenwoordig meer dan 20.000 personen geregeld him voeten la ten behandelen. Sinds de oprichting van de school, nu zeventien jaar geleden, heeft de inrichting zich zoo uitgebreid, dat ondanks haar vier groote gebouwen in het centrum van Chicago, geen voldoende ruimte is, voor het opnemen van studenten, zoodat besloten werd een nieuw gebouw op te richten. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDX 1547—1619 Na een succesrijke loopbaan van vele jaren, beging de winkeldief de eerste foutHij stop te een aambeeld in zijn overhemd! /■(Life), Johan van Oldenbarneveldt was gesproten uit een adellUken stam, welke nog voor de 15e eeuw by Nieuwkerk op de Veluwe de ridder hofstede Oldenbarneveld bewoonde. Hy was geboren te Amersfoort 14 September 1547. Na het elementaire onderwys te hebben genoten legde de jonge Van Oldenbarneveldt zich toe op de rechtsgeleerdheid, welke hij studeerde aan verscheidene hoogescholen, zoowel hier te lande als in Duitschland en FrankrUk. Als doctor in de rechten keerde hU in het va derland weer, waar hy zich waarschijnlijk aanvankelijk te Delft gevestigd heeft. Tot advocaat der Staten voor het Hof van Hol land benoemd, gaf hU reeds spoedig blUken van gematigdheid en rechtvaardigheid. De Rotterdamsche overheid benoemde den eveneens reeds van veel scherpzinnigheid en kennis blijk gevenden man tot pensionaris van die stad. Aan zijn voor uitziend en blik is het te danken, dat als tegenwicht tegen Lei cester's macht prins Maurits tot buitenge woon stadhouder en kapitein-generaal en admiraal van Holland en Zeeland benoemd werd. Toen mr. Paulus Buys afstand gedaan had als advocaat van Holland viel aller keuze op Oldenbarneveldt, die den titel van Raads pensionaris kreeg. 8 Maart 1586 legde hy den ambtseed af. Hij nam weldra openlUk stel ling tegen Leicester, wien hU zijn fouten on der het oog bracht. Omdat Oldenbarneveldt niet de medewerking vond, waarop hij gere kend had, bood hy reeds spoedig zyft ontslag aan, men wist hem echter te bewegen dit in te trekken. Oldenbarneveldt ontdekte de be doelingen van Leicester, de overdracht van het land aan Spanje, wist in de Staten vol doende tegenkanting daartegen te wekken en haalde zich daarmee de haat van den landvoogd op den hals. Deze laatste ging zelfs zoover, een aanslag op Oldenbarneveldt en Maurits te beramen, de raadpensionaris zelf wist dien te verU delen. Na Leicester's ver trek verzoende ook diens aanhang zich met den raadpensionaris, die voor zyn belangrU- ke diensten algemeene achting en dankbaar heid ondervond. In 1598 maakte hij deel uit van een gezantschap naar het hof van den Franschen Koning Hendrik IV en naar Eli sabeth om hun te bewegen tot volharden in den oorlog. Van korten tyd daarna dateert het begin van het onzalig geschil tusschen Maurits en den raadpensionaris, waarvan men de juiste redenen slechts gist. Waarschijnlyk vreesde Oldenbarneveldt Maurits' macht. In 1607 deed de Spaansche Koning vredesvoorstellen, die Oldenbarneveldt heilzaam voorkwamen, Maurits, misschien belust op krijgsmansroem bleef voor den oorlog. Het sluiten van het twaalfjarig bestand in 1609 was Oldenbarneveldt's werk, maar be zorgde hem van de zUde der Mauritsgezinde partij een bittere haat, die reeds om zyn dood door beulshanden riep. Uit het aanne men van een geschenk van Hendrik IV door Oldenbarneveldt concludeerde men tevens hoogverraad. Oldenbarneveldt vroeg nu zyn ontslag, maar werd wederom tot aanblijven bewogen. Aan de bemiddeling van den Fran schen gezant Jeannin in de geschillen met Maurits dankt hij veel. Ook de kerkelUke onaangenaamheden waren voor den raad pensionaris, die in tegenstelling met den stadhouder tot de Remonstranten overhelde een bron van verdriet. Door een groot deel van het volk gewantrouwd vroeg hU ander maal ontslag doch zwichtte opnieuw voor den aandrang der Staten van Holland om te blijven. De troost van een gerust geweten, zei hy, verhief hem boven de beschuldigin gen. Een schriftelijke apologie, waarin hy" zijn trouw aan het Huis van Nassau betuigde mocht hem niet baten. 29 Augustus 1618 werd hU ten hove ontbo den en gevangen genomen, gelijk met Hoo- gerbeets en Hugo de Groot, pensionarissen van Leiden en Rotterdam. De gunst van be zoek te mogen ontvangen werd hem zelfs ge weigerd. Het eerste verhoor duurde twintig dagen. De Staten-Generaal benoemden een recht bank van 24 personen, waarin twee, die nog kort geleden door Maurits tot ridder verhe ven waren. Oldenbarneveldt werd voorname- lyk ten laste gelegd de opperheerschappU over de Nederlanden aan Hendrik IV te heb ben willen overdragen. Gezegd werd, dat de Kerk en Staat sinds jaren door de baatzuch tige oogmerken van staatslieden in gevaar waren gebracht. 13 Mei 1619 werd het doodvonnis uitge sproken met verbeurdverklaring zUner goe deren, ondanks de bemiddelingspogingen van de Fransche gezanten, ondanks beden en verzoekschriften van vrienden en familie. Een verzoek om nogmaals gehoord te wor den, was niet ingewilligd. Hij vroeg den prins vergiffenis, zoo hy dezen beleedigd mocht hebben, een verzoek om gratie wilde hy ech ter niet doen. Een uur na het uitspreken van het vonnis werd dit op het schavot vol trokken. ,,'s Vrydom's stut en Hollands Va der" die „Holland had gedragen onder 't hart", zooals Vondel zegt, was toen men hem op zoo gruwelyke en smadeUjke wyze ter dood bracht 71 jaar en 7 maanden. Hy was gehuwd met Maria van Utrecht, die hoog bejaard zyn vreeselyk lot moest beleven. Zyn beide zoons, de hecren Van Groeneveld en Stoutenburg hebben later uit wraak een aanslag op prins Maurits gepleegd, die mis lukte.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14