ZWIMMIÜ DE NEDERLANDSCHE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. GYMNASTIEK. VIJF EN TWINTIG JAAR INTERNATIONAAL VOETBAL. HONKBAL Zaterdag. Ruim kwart na drie werd aangevangen met de 400 Meter vrije slag heeren. Aan den start verschijnen Th. J. de Man (U.Z.C.), v. Oos- trom Soede (IJ), van Hemsbergen (Haarlem) en G. v. Voorst (A.Z.) Braam van H.P.C., die ook had ingeschre ven, verscheen wegens ziekte niet aan den start- Het begint met een kalm tempo en de eerste 100 Meter brengen van Hemsbergen en de Man aan den kop. Na 200 Meter loopt de Man iets uit en vergroot zijn voorsprong langzamerhand. Van Hemsbergen wordt op 300 M. gepasseerd door van Voorst, op de laatste 50 M. spurt v. Hemsbergen bij, om nog met een fractie van een seconde voor van Voorst aan te tikken. Voor het volgende nummer, 400 M. vrije slag, dames, startten de dames Braun (OD- Z.), Agtereek en Bongertman (beiden van het IJ). Mej. Agtereek zwom schoolslag. Mej. Braun neemt de leiding, doch mej. Bongert man blijft op een tiental meters achter haar. Het tempo is vreeselijk langzaam, en het is duidelijk, dat mej. Braun slechts te doen is om als eerste aan te komen, onverschillig den tijd welken ze maakt. In aanmerking genomen, dat het Europ. en Ned. record op haar naam staat met 5.53.6, is een tijd van 7.8.4 bitter slecht. Dan was de strijd op de 200 M. schoolslag heeren, met als deelnemers Bisschop iZuider- bad Gr.). Schep, (Zwemlust), Vrugt (D.W-R.) en Korpershoek (R.Z.C.) een ganscn andere. De deelnemers gaven zich geheel en Korpers hoek slaagde er in reeds in de eerste 100 M. een behoorlijken voorsprong te nemen, dien hij in- de laatste baan met een formidabele eindspurt nog vergrootte. Vrugt bleef de eerste banen prachtig aan hem hangen, doch kon het tempo in de tweede 100 M. niet ge heel volgen. Hij liep echter op de andere twee deelnemers ruimschoots uit en eindigde als tweede in een zeer goeden tijd. De 200 M. schoolslag dames gaf veel strijd te zien tusschen mej. Huybers en C. v. Gel der, resp. van het IJ en R.D.Z. Mej. Kollerie kon het snelle tempo der leidsters niet volgen, die vooral in de rechte baan uitliepen. Met betrekkelijk gering verschil bleef Cor van Gelder meesteresse van het terrein. Tenslotte klopte mej. Kollerie nog de O.D.Z. zwemster Delwel, waardoor zij een goede derde werd. Voor de 100 M- rug kwamen slechts drie deelnemers uit. De Haas was niet zoo „überlegen" als we gewend zijn. Wolters van U.Z.C. bleek een flinke rugzwemmer te zijn. Hij was althans niet zooveel achter. In aanmerking nemen we natuurlijk dat de Haas zich spaarde voor de 200 M. vrije slag. Op de 100 M. rug voor dames misten we de kampioene en recordhoudster mej. Braun. Van haar vereeniging startten twee dames, welke in goeden stijl zwommen. Mej. Grendel (0-D.Z.) werd een goede eerste in 1.26.0. Door de afwezigheid van van Essen en Braam startten voor de 200 M. vrije slag slechts 2 zwemmers. Nadat beide zwemmers afwisselend een zeer kleinen voorsprong hadden gehad werd op 150 M. gelijk gekeerd. De Man spurtte toen onmiddellijk, doch de Haas eerst op 30 Meter. Dit kostte de Haas de eerste plaats,want hij kon de Man on mogelijk meer bereiken. Een even fraaie strijd werd geleverd op de 200 M. vrije slag voor dames. De kleine Braun nam met een geweldig tempo in de eerste 50 M. reeds een voorsprong, doch Baumeister van de R.D.Z. bleef keurig bij. Een record verbetering bracht deze wedstrijd echter niet. Integendeel bleef Zus Braun nog verscheidene seconden boven het record. Bij het nu volgende schoonspringen der dames ondervonden de deelneemsters veel hinder van den sterken wind. Het was zeer moeilijk om in evenwicht te blijven, waardoor de sprongen niet ten volle tot hun recht kwamen. De dames hadden 3 verplichte en vier vrije sprongen te maken. Over het algemeen werd er door de dames Klapwijk (R.D.Z.) en Lotgering-van Leeuwen (IJ) het best gesprongen. Deze dames waren inderdaad kampioens-„fahig". Het baarde dan ook geen verwondering, dat mej. Klap wijk haar titel op fraaie wijze behield- Door de vrije sprongen wist mej. Braun nog flink in te loopen op mevr. Lotgering. Voor de nu volgende 4 x 100 M. estafette vrije slag heeren startten in de eerste serie H. Z. P. C.. U.Z.C. en het IJ. Voetbal het wereldspel. Denemarken het oudste Palestina. Duitschland de grootste voetbalnatie. C. A. W. Hirschman. Dezer dagen heb ik eenige uren besteed aan het lezen van het door den heer Hirsch man samengesteld jubileumboek ter herden king van het vijf en twintigjarig bestaan van de P. I. F. A. Alle mannen, die in den loop der jaren aan de leiding van het inter nationaal voetbal hebben medegewerkt", schreven bijdragen voor dit boek, vrijwel al die bijdragen leggen een overtuigend bewijs af van de geweldige ontwikkeling van voet bal in de laatste kwart eeuw. Als men dit boek gelezen heeft is men meer dan ooit over tuigd dat voetbal een wereldspel is geworden. Ik zou tenminste geen enkelen tak van sport kunnen noemen, die zóó over de geheele we reld is verbreid, die zóó tot in de verste uit hoeken is doorgedrongen en overal duizen den en duizenden beoefenaars een millios- nen aanhangers en bewonderaars heeft ge vonden. Lawntennis is misschien de sport voetbal het dichtst nabij komt, doch n wat de verbreiding, noch wat het aantal be oefenaars °n de populariteit betreft, is het met voet' vergelijken. Voetbal staat wer kelijk ai .ernationale sport op een eenza me hoogte. Merkwaardig en leerzaam tevens, is. b.v. de lijst van de 46 landen, welke tot de F. I. F. A. zijn toegetreden, waaraan tevens zijn toege voegd eenige bijzonderheden omtrent de bon den, welke die landen vertegenwoordigen. Het blijkt daaruit, dat de Deensche Voetbal Bond de oudste tot de F. I. F. A. toegetreden bond is. hij werd opgericht op 18 Mei 1889. Indien men in Nederland wat eerder gehoor had gegeven aan de stem van Muiier, dan zouden we Denemarken dat record hebben afgesnoept. Nu duurde het tot 8 December van datzelfde jaar voor men officieel tot het. oprichten van een leidenden bond in ons land is overgegaan. Wel is ons land het eerste geweest, dat het denkbeeld om een wereld bond voor voetbal te vormen, heeft overwo gen. Reeds op 8 Mei 1902 heeft de N.V.B. zich daartoe met verschillende andere landen in verbinding gesteld doch de belangstelling De H.Z. P.C. liep schitterend in elke baan uit, en de Man voor U.Z.C. het laatst afgaand verloor zelfs nog terrein aan Ingenhuyff van H.Z. P.C. het IJ kwam niet met zijn beste menschen uit en werd trouwens, wegens te vroeg afgaan gediskwalificeerd. In de tweede serie werd gezwommen door L.Z.C., H.V.G.B. en A.Z. In de eerste baan zwom voor H.V.G.B. Schouw die voorlag, v. Ommeren, als tweede man zwemmende, verloor op Ambagtsheer van A.Z. Bannen berg (A.Z.) en Kemper (H.V.G.B.) vochten om de leiding. Gelijk gingen van der Meer (H.V.G.B.) en van Voorst (A.Z.) af. In de laatste 50 M. spurtte van Voorst geweldig, v. d. Meer kon hem niet houden, en moest in deze serie tevreden zijn met de tweede plaats. Het eindresultaat bracht H.V.G.B. op de derde plaats. Een alleszins fraaie prestatie. Voor de 4 x 100 M. estafette vrije slag voor dames gingen vier ploegen af, het IJ, O.D.Z., R.D.Z. en U.Z.C. Een geweldig aantal aanmoedigingskreten doorkliefde de lucht. R.D.Z. nam in de eerste 100 M. de leiding, door Nel Visser, Klapwijk verloor als tweede op Grendel van O.D.Z. Intusschen lagen het IJ en U.Z.C. ver achter. Ook in de laatste banen kon R.D.Z. het niet meer ophalen en was O.D.Z. gedeci deerd eerste, Het Nederlandsch record, met 5.29.1 staande ten name van de OD.Z. bleek verbeterd te zijn tot 5.26. De ploeg bestond uit de dames Oversloot, Grendel, Braun en Baron. Het was een prachtig en opwindend slot van den tweeden dag. Zondag. Onder groote belangstelling, dank zij het buitengewoon fraaie weer, werd de laatste dag van de Nederlandsche zwemkampioen- sc-happen ingezet. Geopend werd met 200 M. rugzwemmen voor heeren, waarvoor een tweetal zwemmers aan de start verschenen. De Haas liep onmiddellijk uit op Wolters van U. Z. C. om tenslotte met een voorsprong van een vijftiental meters te Winnen. Ook voor de 200 M. rugzwemmen dames kwamen slechts twee deelneemsters aan de start, beiden lid van O. D. Z. 'te Rotterdam. Mej. Grendel nam een kleinen voorsprong, dien zij langzamerhand vergrootte. In den niet zeer fraaien tijd van 3.21.2 tikte zij voor haar clubgenoote aan. De 100 M. schoolslag voor heeren was zeer opwindend. Onder de vijf deelnemers waren de Haarlemmers Kooij (H. V. G. B.) en ,Vrogt (D. W. R.) Bij het keerpunt had Kaoij een kleinen voorsprong genomen, doch Korpershoek zette een formidabele spurt in. Geruimen tijd la gen de twee zwemmers gelijk, doch op de laatste 10 M. ging Korpershoek onweerstaan baar naar voren. Vrugt trachtte toen nog Kooij te achterhalen doch moest zich met den derden prijs tevreden stellen. Een fraai succes voor de Haarlemsche vereenigingen. De 100 M. schoolslag dames was een goede zege voor mej. van Gelder. Slechts mej. Huy bers van het IJ maakte het haar lastig, doch zij bleef tenslotte met een viertal meters in de meerderheid. Mej. Kollerie (D. W. R.) was vierde in deze race. Voor de 100 M. vrije slag heeren werd o.a. gestart door S. v. d. Meer (H. V. G. B.) Het was een opwindende strijd. De Haas (Zian) keerde het eerst, en behield dien voorsprong, niettegenstaande de felle poging van v. Voorst om gelijk te komen. De derde plaats werd tenslotte in de laat ste paar meters nog beslist ten gunste van Dijkema van Z. C. Groningen, hetgeen een succes voor de noordelijke provincies Is, hoe wel de tijd van dezen zwemmer 1.8.0 niet fraai is. Een bijzondere fraaie strijd werd geleverd in het nummer 100 M. vrije slag voor dames. Aan de start verschenen vijf dames. Mej. Vierdag keerde het eerst, en bleef v<jor, niet tegenstaande de verwoede pogingen van Braun en Baron om in den eindspurt op te halen. In deze volgorde werd aangetikt, ter wijl H. Bongertman (IJ) en I. Groot (Purm. Z. en P, C.) de 4de en 5de plaats bezetten. Het was een verdiend succes voor Mej. Vierdag, die dezen tijd nog nooit heeft ge maakt, en mej. Braun nog nimmer sloeg. Een bijzonder spannende race was de 5 m. 50 M. estafette heeren. U. Z. C. had bijna steeds de leiding, doch Schouw, als vierde man voor H. V. G. B. ingaande, haalde fraai op, waardoor van der Meer tegelijk met den U. Z. C. man kan afgaan. Onmiddellijk daar lid van de FIFA. Voetbal op IJsland en in De toekomst van de FIFA- Het werk van was toen nog slechts gering. Blijkbaar was de tijd er nog niet rijp voor. Een jaar latei- kwam echter de Frenschman Robert Guérin bij Hirschman op de zaak terug. Deze twee hebben met den Belg Mühlinghaus de zaak nog eens besproken, waarvan het resultaat was, dat men begon met steun te zoeken bij Engeland. De heer Guérin is naar Londen getrokken om te trachten Engeland als de bakermat van voetbal, er van te overtuigen, dat het ook het initiatief behoorde te nemen tot het oprichen van een wereldbond, doch hij had geen succes. Het bleek hem dat Enge land toen reeds niets wist en niets begreep van de voetbaltoestanden buiten het Veree- nigde Koninkrijk. Precies derhalve als thans nog het geval is. De heer Guérin heeft toen zelf de ver schillende bonden tot een bespreking uitge- npodigd waarvan het resultaat was, dat op 21 Mei 1904 de F. I. F. A. werd opgericht. Ze ven landen traden bij de oprichting tevens als lid van de F. I. F. A. toe en wel: België, Denemarken, Nederland, Frankrijk, Duitsch land. Spanje en Zwitserland. Op het oogen- blik zijn 46 landen tot de F. I. F. A. toegetre den. Behalve dan de bonden van Engeland, Schotland en Wales en die van de Engelsche Dominions. Canada, Zuid Afrika en Australië hebben vrijwel alle landen van eenige betee- kenis zich onder de vaan van de F. I. F. A. geschaard. Tot mijn niet geringe verwonde ring las ik, dat de IJslandsche Voetbal Bond de jongste loot van den F. I. F. A.- stam reeds in 1912 is opgericht. Jammer is het dat men in het jubileumboek geen nadere bijzonderheden over 't spel op IJsland vindt, vermoedelijk zal men daar nog wel in ernsti ger mate als men het in Noorwegen doet, klagen over den korten tijd, die voor voetbal beschikbaar is, tenzij men in IJsland voetbal speelt op het ijs. Dit jaar is ook de voetbalbond van Pales tina tot de F. I. F. A. toegetreden. Over Pa lestina schrijft de voorzitter van den Pa- op ging ook A. Z. af, doch van der Meer bezorgde op fraaie wijze de overwinning. De winnende ploeg bestond uit de zwemmers v. Ommeren, v. d. Meer Jr., Kemper, Schouw en v. d. Meer Sr. Voor denzelfden wedstrijd voor dames startten de ploegen van het IJ, U. Z. C. R. D. Z. en O. D. Z. Een zeldzame race. De dames van R. D. Z. zwommen verbluffend, met een fighting spi rit, waartegen de recordhoudster O. D. Z. niet op kon. Zelfs mej. Braun kon in haar baan zoo goed als niets ophalen. In nieuwen recordtijd wonnen de R. D. Z. sterren. De winnende ploeg bestond uit de dames Nel Visser, Cor v. Gelder. Tr. Klapwijk, Ch. Slg- mond en Truus Baumeister. Aan het schoonspringen voor heeren werd door vier springers deelgenomen. Ieder sprin ger moest 5 verplichte en 6 vrije sprongen maken. Lotgering, de kampioen, bleek in minder goede conditie te zijn, doch haalde in zijn vrije sprongen geweldig op. De 4 maal 50 M. wisselslag heeren was spannend. Zian had de leiding, en wist die tot op de laatste baan te behouden. Met eenige meters achterstand ging Schouw (H. V. G. B). af en wist een voorsprong van een me ter te behalen op de Hagenaars en het kam pioenschap te veroveren. De winnende ploeg bestond uit v. d. Meer Jr., Kooij, v. d. Meer Sr., Schouw. De 4 maal 50 M. wisselslag dames was een gemakkelijke zege voor de O. D. Z., die op het IJ en U. Z. C. met elke baan een grooter voorsprong nam. Tenslotte bleek het Ned. record, dat nog eerst sedert kort was gemaakt door de O. D. Z„ met 1.6 sec. verbeterd. De winnende ploeg bestond uit de dames Grendel, N. Deiwei. Baron en Braun. Het feest werd besloten met een polowed strijd tusschen een tweetal zeventallen, sa mengesteld uit leden van verschillende op het feest aanwezige vereenigingen. Deze wedstrijd had, als beoordeelingsgele- genheid voor de P. C. absoluut geen waarde, daar de spelers in kwaliteit te zeer uiteen liepen. Zuiderzeetocht mislukt. Zondag deden mej. Martha Snel, uit Den Haag en Alex. Bakker, uit Bergen op Zoom een gezamenlijke poging om de Zuiderzee tusschen Stavoren en Enkhuizen over te zwemmen, om uit te maken wie hunner in September op kosten van het weekblad Het Leven een poging zal kunnen doen, om het Kanaal over te zwemmen. Mej. Snel moest na ruim een uur zwem men reeds wegens ongesteldheid opgeven. Bakker zwom acht uur en 10 minuten, voor hij zich, in 't gezicht van Enkhuizen gewon nen moest geven voor den sterken ebstroom owaaraoor hij het laatste uur In het geheel "niet meer gevorderd was. Vergadering Kennemer Turnkring. Zaterdagmiddag vergaderde de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring ter bespreking van de verdere afwikkeling van het technisch programma. Besloten werd, betreffende de vaardig- heidsproeven K. N. G. V. het athletisch ge deelte op 25 September en het gymnastisch gedeelte op een nader te bepalen dag in No vember af te nemen. De uithoudingsproef in loopen kan worden afgelegd ter gelegenheid van den 3en competitie-wedstrijd in athle- tiek (dames 5 September, heeren 6 Septem ber), die in wandelen op Zondag 22 Septem ber, en die in zwemmen op 5 en 12 Septem ber voor dames en op 12 September tevens voor heeren in de zwem-inxichting aan de Kleverlaan. De gymnastiekwedstrijden zullen zoowel voor dames als voor heeren in Haarlem wor den gehouden, voor dames onder leiding van den heer D. Beets op 21 en 22 October en voor heeren onder leiding van den heer T. Dekker op 23 en 24 October. De athletiekkampioenschappen van den kring, waarvan wij het programma reeds hebben vermeld, zullen worden gehouden on der leiding van den heer G. Borkent. Ten slotte werd besloten, de gelegenheid te openen tot deelneming aan een op te richten dames-keurkorps. Bato. Naar aanleiding van het bezoek van ad- spiranten van Bato aan winteravondscholen wordt voor de daarbij betrokken jongens een nieuw lesuur ingesteld, n.l. op Zater dagavond van 7.158.15 in- het Dienstge bouw voor Lichamelijke Opvoeding, ingang Badhuisstraat. A.s. Vrijdag houdt Bato een ledenvergade ring in Olympia. lestijnschen Bond in het jubileumboek eeni ge aardige bijzonderheden. Reeds voor den oorlog werd er hier en daar in Palestina voetbal gespeeld, doch men leerde het spel eigenlijk eerst recht kennen door de Engel sche bezetting tijdens den oorlog. Thans is voetbal door geheel Palestina populair. De jeugd in Judea. Samaria en Galilea speelt opgewekt voetbal, zelfs in de Bedoeinenkam- pen ziet men de doelpalen staan. Palestina heeft reeds internationale wedstrijden gehad. Clubs uit Oostenrijk en Hongarije hebben ei- wedstrijden gespeeld en daarmede veel bij gedragen tot het nog mee populair maken van het spel. Het is te betreuren, dat eigenlijk geen van de Britsche landen tot de F. I. F. A. is toege treden. Er zijn bovendien nog enkele landen, waar voetbal wordt gespeeld en die zich nog niet onder de vanen van de F. I. F. A. heb ben geschaard, doch alleen het niet-toetre- den der Britsche bonden is voor de F. I. F. A. van beteekenis. Er is op het oogenblik een sterke strooming in Engeland in de richting van de F. I. F. A. Het zou mij dan ook niet verwonderen in dien, zoodra de oude leiders die al sedert tal van jaren in Engeland de leiding van het spel in handen gehad hebben, eindelijk ver vangen worden door jongere krachten, Enge land spoedig ook in de F. I. F. A. de plaats zal gaan innemen, waar het als oudste voet balnatie recht op heeft. Dezer dagen werd een statistiek gepubli ceerd van het aantal tot de landelijke bonden toegetreden vereenigingen en het aantal le den. Heel nauwkeurig is die statistiek niet, daar men bij sommige landen ook de veree nigingen der plaatselijke en gewestelijke bonden heeft gerekend en bij andere landen niet. Maar het blijkt toch wel, dat Duitsch land aan het hoofd gaat met 6300 vereeni gingen en 900.000 leden. België heeft 1200 vereenigingen met 100,000 leden. Verder heeft Frankrijk 5392 vereenigingen, Nederland 1030 waarbij dus ook de bonden gerekend zijn Tsjecho Slowakije 939 en Hongarije 530. Verrassend is het echter te lezen, dat Boli via 130 vereenigingen heeft, Peru 142, Uru guay 306, Japan 300. Turkije 289, Griekenland 83 en Siam 14. Siam is een van de Aziatische staten, die niet -tot de F. I. F. A. zijn toege treden. BILJART. (Biljartles niet alleen prac- tisch, doch ook theoretisch bij wis- en natuurkundig biljart- leeraar. Adv.) Wilt gij een goed biljarter zijn? Bedenk dan bij den eersten stap, Biljarten is geen tijdverdrijf. Biljarten is een wetenschap: U bent misschien nog van de soort, Die enkel het biljartspel ziet, Als queues waarmee j' om beurten stoot, En ballen die je raakt of niet; U gaat met honderd in een uur, Misschien al hoogst tevreden heen, Omdat hij die verloor betaalt, Maar dat meneer, kan iedereen; O, ik was vroeger net als u, Maar heb sindsdien mijn les geleerd, Ik ben nu tot den diepen ernst, Van de biljartcultuur bekeerd; Ik zie de tafel als een vlak, Ik zie de queue als rechte lijn, Hoe zelden ook in de practijk, Dit tweetal vlak en recht mag zijn- Ik spreek niet meer van bal maar bol, Zoo eischt het het wiskundig beeld. En zoo ook slechts wordt op 't biljart, Wis-natuurkundig juist gespeeld, Ik heb er lang op gestudeerd. Nu ben ik eindlijk klaar en zie: Ik leer het nooit in de practijk. Maar speel enorm in theorie. P. GASUS. Europ. Zwemkampioen- schappen. Merkwaardig is de vooruitgang in Polen waar men betrekkelijk korten tijd geleden begon met 36 clubs en 485 spelers en waar men thans*heeft 595 clubs met 27379 spelers. Tot nog toe werd beweerd dat de grootste belangstelling van het publiek voor voetbal, bestond te Glasgow. Percentsgewijze komt daar een grooter gedeelte van de bevolking bij de wedstrijden dan in eenige andere stad. Maar dat record van Glasgow wordt waar schijnlijk door Tallinn overtroffen. Misschien heeft u nog nooit van die plaats gehoord. Eerlijk gezegd ik evenmin. Het jubileumboek van de F. I. F. A. vertelt, dat dit een der voornaamste plaatsen van Estland is. Het blijkt dat daar vrijwel de geheele bevolking komt kijken bij wedstrijden van eenige betee kenis. De voorzitter van den Estlandschen Voetbal Bond, welke bond den schoonen naam draagt: Eesti Jalgpalli Liit, voegt aan die mededeeling echter toe, dat de recettes niet in verhouding staan tot de opkomst van het publiek, daar Estland een zeer arm land Is en men dus maar een uiterst gering bedrag als entreegeld bij wedstrijden kan vragen. Voor beroepsvoetbal is derhalve Estland nog niet rijp, waarom de Estlanders zeker niet te beklagen zijn! De Nederlandsche pers houdt zijn lezers vrij geregeld op de hoogte van hetgeen bui ten onze grenzen op voetbalgebied gebeurt, doch er zijn altijd nog belangrijke voetbal evenementen, waarin duizenden en duizen den belang stellen, waaromtrent niets of slechts heel weinig tot ons land doordringt. Zoo heeft men in het verre Oosten geregeld een tornooi, waaraan wordt deelgenomen door China. Japan en de Philippijnen. Verle den jaar kwam Japan als overwinnaar uit den strijd. Dit geheele tornooi, waarvoor eenige belangwekkende wedstrijden werden gespeeld, is buiten de F. I. F. A. om georga niseerd, zoodat er dus voor de F. I. F. A. nog nieuw terrein te veroveren is. Een Japansche ploeg heeft voorts een toer naar Australië gemaakt, terwijl Australische spelers wed strijden in Nederlandsch Indië hebben ge speeld. Dan heeft men en hiervoor Is de toe stemming van de F. I. F. A. verleend nog de Zuid Amerikaansche kampioenschappen, die over eenige weken weer gehouden zullen worden en die een in ons land ongekende Is afgeloopen. of wellicht nog voortduurt. De deelnemers aan dezen wedstrijd weten, wan neer zij beginnen niet. wanneer zij zullen ophouden, want de prijs gaat in dit geval niet naar den speler, die het geringste aan tel slagen noodig heeft om de 9 holes van de course een of meer keer te maken, maar naar hem, die het het langste weet uit te houden. Het is dus een golf-Marathon, of eigenlijk ook weer niet. want een aantal Ki lometers is niet vastgelegd. ZU spelen maar tot zij er bij neervallen wie de laatste is om dit te doen. krUgt den prijs. Het is zeker iets nieuws, maar het lijkt ons geen verbetering. Voetbal in Engeland. De Nederlandsche voetballiefhebber is ge neigd om het Engelsche voetbal in zijn ge heel als een financiöcle zaak te beschouwen, als een groep handwerkslieden, of liever eigenlijk voetwerkslicden, die in die tak "an sport hun broodje verdienen. De kranten zijn hier ook wel een beetje schuld aan, daar zij zich in het vermelden van uitslagen en het geven van beschouwingen bepalen tot de beroepsafdeeling. De' reden hiervan is niet, dat de amateursport te onbeteekenend is in Engeland, maar dat ze veel te uitgebreid is, om er verslag van te doen. De Engelsche pers zelf denkt daar niet aan. Het aantel amateurvoetballers in Engeland wordt geschat op ongeveer een millioen. Er zijn zoowat 50 plaatselijke of districtsbonden en volgens een conservatieve schatting om en nabij 30.000 clubs. Daaruit volgt dat. de clubs gemiddeld maar 33 leden tellen, dus net drie elftallen. Naast dit indrukwekkende totaal zinkt het beroepsvoetbal kwantitatief volkomen in het niet. Er zijn niet meer dan 400 clubs die beroepsspelers in hun dienst hebben en daarvan slechts 100, die meer be- rocpsmenschen dan amateurs hebben. Zoo dat men ziet, dat het amateurvoetbal in het gebooterland van de sport nog allesbe halve aan het tanen is. geestdrift verwekken. Ook in Noord Amerika is voetbal bezig de algemeene belangstelling te veroveren. Dat Amerikaansche voetbal brengt echter groote moeilijkheden met zich. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan de „strooptochten" van Amerikaansche mana gers door Oostenrijk en Hongarije, om te trachten goede spelers over te halen naar Amerika te komen en daar voor beroepsclubs uit te komen. Het Oostenrijksche en het Hongaarsche voetbal heeft hiervan reeds groote schade ondervonden, doch afdoende maatregelen hiertegen heeft men nog niet kunnen treffen. Alleen in Europa heeft men nog een drietal door de F. I. F. A. goedge keurde internationale kampioenschappen voor vertegenwoordigende elftallen. In de eerste plaats de wedstrijden om den Midden- Eurcpeeschen beker, waarvoor Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Italië en Zwit serland spelen. Voorts een dergelijke compe titie voor de Balkanstaten en een voor de Baltische landen. Dat alles breidt zich lang zamerhand zóó geweldig uit dat het de vraag zal zijn of de F. I. F. A. op den duur dat alles wel zal kunnen omvatten. Dr. Manning, vertegenwoordiger van Ame rika in de F. I. F. A., brengt in het jubileum boek deze kwestie tenminste reeds ter spra ke. Hij pleit voor het zelfstandig maken van verschillende onderdeden daar het voor de F. I. F. A. niet mogelijk zal blijken te zijn bepalingen te maken, die voor de geheele wereld toepasselijk kunnen zijn. Elk wereld deel heeft zijn eigen elschen. Aan de F.I.F.A, zou dan echter de hoofdleiding moeten blij ven. Wat de toekomst voor de F. I. F. A. zal brengen, staat dus nog lang niet vast, doch reeds thans kan men aannemen, dat nog tal van moeilijkheden overwonnen zullen moe ten worden. Met voldoening kan de F. I. F. A. echter terug zien op hetgeen in de laatste kwarteeuw tot stand is gebracht, als Neder landers kunnen we daarbij met voldoening gewagen van het belangrijk werk, dat in den loop dier jaren door haar secretaris-penning meester, den heer C. A. W. Hirschman voor de F. I. F. A. is verricht. C. J. OROOTHOFF. Bilthoven, 24 Aug. 1929. Er staan dit jaar op het internationale programma der zwemsport geen Europee- sche kampioenschappen. En dat is jammer, want in meer dan een opzicht zouden deze ditmaal bijzonder interessant zijn geweest. Op waterpologebied hebben we ze toch ge had, zij het officieus, te Boedapest. Daar toonde de Hongaarsche ploeg zich superieur aan de zeventallen van Duitschland, België, Zweden, Frankrijk en Engeland en dit re sultaat kwam zeker niet onverwacht. Ook in de snelzwemmerij echter hebben de Hon garen een belangrijken voortgang gemaakt, die nu vrijwel onopgemerkt blijft. Op de 100 Meter vrije slag is de Hongaarsche kampioen Baranyi al een oude bekende. Op de Spelen te Amsterdam bleef hij reeds juist binnen de minuut en sindsdien heeft hij reeds 59.2 sec. gezwommen. Maar zijn voorbeeld heeft na volging gevonden en Hongarije kan nu een estafette-ploeg 4 x 100 Meter „te water la ten", bestaande uit Baranyi, de gebroeders Wannie en Meszoly, die een gemiddelde ma ken van 1 min. 1,5 sec. Dat wil zeggen, er zijn vier Hongaren, die eiken Nederland- schen 100 Meter specialist met gemak baas blijven. Verder is er dan nog de jonge Franschman Taris, die in de laatste zes maanden buitengewoon snel is geworden en. met den zwakken tegenstand, dien hij van zijn landgenooten ondervindt, reeds 1 min. 2,8 sec. heeft gemaakt. Hij is tot beter in staat tegen de Hongaren en Arne Borg, die de 100 Meter in precies 1 minuut kan afleg gen. Taris is trouwens nog sterker op de 200 Meter en eveneens zeer gevaarlijk op 400 en 1500 Meter, zoodat een strijd tusschen hem en Borg op deze laatste afstanden een bijzondere attractie zou zijn geworden. Bij de dames zijn de Fransche Mile Sal- gado en de Oostenrijksche Frl. Bienenfeld als nieuwe krachten in de laatste maanden zeer vooruitgegaan en laatstgenoemde zou met Lotte Mühe en de Zweedsche Hazelius een prachtstrijd kunnen geven in 200 Meter schoolslag tegen Marie Baron die echter thans, naar wij vernemen, voorloopig rust moet nemen, om haar hart te sparen. Enfin, al die attracties zijn voor dit sei zoen uit de zwemwereld gebannen. Er kon den echter het volgend jaar, wanneer de Europeesche kampioenschappen te Weenen zullen worden gehouden, weieens verschei dene titels in andere handen overgaan. Golf-M arathon. Op golflinks in de buurt van de Ameri kaansche stad Philadelphia is dezer dagen een zonderlinge wedstrijd begonnen, die mis schien op het oogenblik dat u dit leest reeds V. V. G. A. IIIHaarlem II. Hoewel Dijkhuizen lang niet gooide als anders en De Bock als achtervangel veel ballen kreeg die alleen met de voeten te stoppen waren. Is van de tegenpartij niet meer dan twee keer een bal in het verre veld ge- weest De stormwind hinderde geducht en deed vele ballen de hoogte ingaan. Vooral na de derde Innings, die twaalf punten opleverde, vatte Haarlem de zaak zeer kalm op. Blijkbaar vonden de gasten den voorsprong groot genoeg cn achtten zij het niet noodzakelijk ook dezen keer de der tig runs te passeeren. Uitslag in innings: V. V. G. A.: 2, 0. 0. 1, 0, 3, 0. 1 7 Haarlem: 4, 0, 12, 4, 0, 0, 3, 3 26 Haarlem I kampioen. Halverwege de afgeloopen week vroeg Ajax uitstel van den te spelen wedstrijd Haar lem I—Ajax I. De reden was dat Ajax slechts met een zwak negental kon komen en zie li verplicht achtte tegenover Quick cn Blauw Wit met een sterk team te komen. Waar Haarlem echter steeds haar best gedaan heeft, voor September uitgespeeld te zijn en vreesde in September geen behoorlijk negen- tel op de been te kunnen brengen, heeft het bestuur dit verzoek om uitstel niet ge steund. Zaterdag te laat om het nog te publl- ceeren kwam er bericht van Ajax dat geen negental zou komen en Haarlem den wedstrijd gewonnen kreeg. Hierdoor is het puntenaantal van Haar lem tot zestien gestegen, welk aantal door geen ander negental meer bereikt kan wor den. Alzoo is Haarlem I dit jaar kampioen van de eerste klasse van den N.HB. Blauw WitConcordia. In een spannenden wedstrijd, die echter zeer kort duurde, is de helckesluiter Concor dia er in geslaagd Blauw Wit een nederlaag toe te brengen. De eindstand was 6—5. Stand Eerste klasse: gesp. gew. verl. nt. gem'. Haarlem 10 8 2 16 1,60 Quick 8 5 3 10 1.25 Blauw Wit 9 5 4 10 1.11 Ajax 10 4 6 8 0.80 Z. R. C. D 3 6 6 0.67 Concordia 10 3 7 6 0.60 Er rest nog te spelen: Blauw WitQuick en QuickZ. R. C.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11