SNELTREIN PARIJS-WARSCHAU ONTSPOORD. Het vlotbrengen van den trawler Geziena 37e Jaargang No. 14164 VerscEflnf dageEjEs, BeEalve op Zon- en Feestdagen Maandag 26 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUR ElfX C. PEEREBOOM EHP.W.l UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.2734, met Geïflnstreerd Zondagsblad ƒ032 Per 3 maandenHaarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5734, Franco per post door Nederland 13.87K. Losse nmnmers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden /0.57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij; Zoider Baitenspoarae 12 Telefoon No*.: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38610 ADVERTENTÏEN: 1—5 regeb ƒ1.75, elke regel meer 1035. Reclames fO.ÓO per regeL Reductie bij abonnement- Vraag en Aanbod 14 regels O.óO, elke regd meer ƒ0.15, buiten Arrood. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. /CL25, elke regel meer ƒ0.10. uitsl. a contant. Gratis OnjcTiHenTerrekering roor Wetkabonnó. Uitkeeringeo: Urenlange ongeschiktheid ca Orer^jden f WO.-, Verliet ran Hand, Voet of Oog f WO.-, Duin f 258.-, Wjarioger f 150.-, Elke andere ringer i 50.-, Arm- of Beenbreuk 1198. DIT NUMMER BESTAAT UTT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD InDultschland nabij Dueren. 8 DOODEN, 18 ZWAAR GEWONDEN. DE MACHINIST DE SCHULD? BERLIJN, 25 Aug. Zondagmorgen te acht uur is de sneltrein ParijsWarschau bij het binnenkomen van het station Buir bij Dueren ontspoord. Zes personen werden gedood, terwijl on geveer tien reizigers zwaar werden gewond. Voor zoover kon worden nagegaan waren de meesten buitenlanders. Direct is een hulptrein met de onderzoe kingscommissie van de Staatsspoorwegen naai de plaats van de ramp vertrokken. Een later telegram meldt: Keulen 25 Aug. (V.D.) Mét aantal der zwaargewonden is gestegen tot 18. KEULEN, 25 Aug. (V.D.) Omtrent den oorzaak van het spoorwegongeluk te Buir bij Dueren vernemen wij nader, dat de machinist, Nordhaus genaamd, op een voor loop ig spoor, aangelegd wegens het bouwen van een brug op de baan, te snel reed. Nog op het station in Dueren was de machinist gewaarschuwd en had hij bevel gekregen op dit spoor langzaam te rijden. Nordhaus, die niet zware verwondingen geborgen werd is inmiddels in het ziekenhuis te Buir opgeno men, waar hem een arm is afgezet. Levens gevaar bestaat er niet voor hem- De stoker wist zich nog bijtijds door van de machine te springen in veiligheid te brengen. Dc be langstelling uit de omgeving is uiteraard groot. Spoedig nadat het ongeluk gebeurd was, kwamen reeds hulptreinen met gereed- schapsw,aggons uit Dueren en Keulen aan. Doctoren, verplegers en brandweer ijlden uit de omgeving te hulp. Vertegenwoordigers van de rijksspoorweg-directie en andere autoriteiten begaven zich onmiddellijk naar de plaats des onheils. Het aantal dooden is intusschen tot 8 ge stegen, dat der zwaargewonden tot 18. Bo vendien werden 25 personen lichtgewond. Voorzoover echter tot dusver bekend is be vinden zich onder hen geen Nederlanders. De plaats des onheils biedt een tooneel van ontzettende verwoesting, zoodat de rui mingswerkzaamheden nog langen tijd in be slag zullen nemen. De baan Aken—Keulen is voor 24 uur ver sperd, zoodat de treinen moeten worden ge leid ov§r een ander spoor. De locomotief en de tender zijn gedeeltelijk in elkaar gescho ven en gedeeltelijk omgevallen. De rails zijn uit elkaar gerukt. Bij het op- ruimingswerk moest men herhaaldelijk de wagens losbranden, daar zij geheel in elkaar geschoven waren. de „graf zeppelin". Met groote snelheid naar Los Angeles VLAK BIJ HET DOEL. NEW YORK, 25 Aug. (V.D.) Volgens een radiobericht van den graf Zeppelin bevond het lucht-schio zich om 9 uur 's Zondags morgens (M.Ê.T.) op 44.20 graden N.B. en 152.10 W.L. Aan boord is alles wel- Verder meidt het luchtschip, dat het met groote snelheid op de Californische kust afstuurt. De snelheid bedroeg gedeeltelijk 150 KM. per uur, daar het schip een krachtigen wind achter heeft. Aan boord van het lichtschip zijn talrijke begroetingstelegrammen ontvan gen. NEW YORK, 26 Aug. (V.D.)- Volgens een uit San Francisco ontvangen radiobericht was het luchtschip „Graf Zeppelin" om 23 uur 45 M.E.T- nog 170 mijl van San Francisco verwijderd. FRIEDRIECHSHAFEN, 25 Aug. (Volgens bij den luchtscheepsbouw binnengekomen be richten van boord van den Graf Zeppelin, bevond het luchtschip zich om 21 uur MJS.T. op 131 graden Wl. en 39.3 N.B. Het radiobericht meldt verder dat alles aan boord wel is- Volgens berichten uit New York wordt op grond" van in San Francisco ontvangen radioberichten aangenomen, dat de Grat Zeppelin tusschen 4 en 5 uur M.E.T. Maan dagmorgen over San Francisco zal vliegen en nog in den loop van den morgen m Los Angeles" zal ankeren. de gerestaureerde concertzaal. STOFFEERING EN MEUBILEERING. Het is gewenscht zoo deelen B. en W. aan den gemeenteraad mede m de ver- schillende ruimten van het gemeentelijk con certgebouw nieuwe stoffeering te doen aan brengen en de kapstokken, toonbanken e.d. in de garderobes door nieuwe te vervangen en uit te breiden. Voorts is het gewenscht de bovenzaal en het kantoor aan te sluiten aan de in het gebouw aanwezige centrale verwarming en m die zaal nieuwe verlichtingsornamenten aan te brengen. Ten einde ook de voormalige biljart-zaal plaats biedende voor 304 personen voor vergaderingen e.d. beschikbaar te kun nen stellen is het noodzakelijk, dat tot aan schaffing van 304 nieuwe stoelen werdt over gedaan. De 238 stoelen aanwezig in de bo venzaal kunnen worden gebruikt voor de voormalige biljartzaal, zoodat van de nieuwe stoelen 66 stuks zullen moeten worden ge plaatst in laatstgenoemde zaal en 238 stuks in de bovenzaal. De kosten voor de hiervoorbedoelde aan schaffingen e.d. worden geraamd op resp. 9.800. 1.500 en 3.500, alzoo in totaal op 14.800. VOOR DE AGENDA Het woord is aan George Meredith: plat ingestort. TWEE PERSONEN GEWOND. Zondagavond omstreeks zes uur is ten hui ze van den schilder J. Lugthart, wonende Kleiwegstraat 33, t-e Gouda, een ongeluk ge beurd, waarbij twee personen werden ge wond, maar dat toch nog bijzonder goed af- geloopen mag heeten, zoo meldt het N. v. d. D. Aan de achterzijde van zijn woning aen de eerste verdieping bevindt zich een plat, bestaande uit een houten plankier met zin ken platen overdekt. Op dit plat, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 60 M2., ver toefden tien leden der familie Lugthart. De oude heer Lugthart wordt morgen 85 jaar en te dezer gelegenheid zou een foto genomen worden. Alle aanwezigen gingen daarom in een hoek staan, maar nog voor zij op de ge voelige plaat waren vereeuwigd, scheurde plotseling het plat over de geheele breedte in. Allen stortten neer en kwamen vijf meter lager terecht in de gelijkvloers gelegen re paratie-inrichting voor rijwielen. Een groote consternatie maakte zich van allen meester. Tóen het dichte menschen- kluwen zich na den eersten schrik had los gewerkt, bleek, dat twee personen gewond waren. Eén had enkele lichte kwetsuren be komen, de andere, mej. Lugthart, verpleeg ster te Arnhem, had haar arm gebroken. De overige familieleden waren allen wonder bo ven wonder ongedeerd. De,krasse 84-jarige heer Lugthart maakte den val met een klein kindje in zijn arm, maar dit werd door opa zoo stevig vastgehouden en goed be schermd, dat het eveneens niets mankeerde. Direct na het ongeluk waren de politie en dr. Mantagne ter plaatse De eerste hield de vele belangstellenden op een afstand, de laat ste verleende de eerste hulp. De verpleegster, die haar arm brak, werd per auto naar de Wij kverpleging overgebracht. Naar de oorzaak van het gebeurde zal een onderzoek worden ingesteld. Vermoedelijk is het reeds oude plat overbelast geworden, toen allen zich voor het nemen der foto in één hoek hadden vereenigd. In de fietsenmakerij werden verschillende karretjes bedolven en gedeeltelijk ingedrukt en vernield. Toch is de totale schade niet groot. uitbreiding der trawler- vloot te ijmuiden. DIT JAAR REEDS 30 SCHEPEN AANGEKOCHT. Men schrijft ons uit IJmuiden: De Visscherij Maatschappij Mercurius, directie de fa. wed. S. I. Groen heeft drie Duitsche stoomtrawlers aangekocht. Het aantal in den loop van dit jaar door verschillende IJmuidensche reeders aange kocht bedraagt thans bijna 30. BOUWTERREIN B. en W. stellen aan dfn raad voor H. Hij- ner 65 M.2 grond te verkoopen aan de Oost zijde van den Rijksstraat-weg, tegen f 14 per M.2. De grond wordt bij andere grond ge trokken voor den bouw van 3 woonhuizen. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 24 Augustus. Geëxamineerd De waarheid is, dat wij ons zelden over geven aan melancholie totdat wij er een weelde-artikel van gemaakt hebben. schaak. Heden eindigt ginds in Karlsbad. Het tournooi van 's werelds helden, In de eedle kunst van 't schaken, Op de vierenzestig velden; Er is hard en lang gestreden, En men maakte korte metten, Als men listig en vernuftig, Tegenstanders mat kon zetten.... En terzelfdertij d beoefent Men in onze Residentie, Ook een spel dat veel op schaak lijkt, Maar men noemt het: Conferentie; En ook daar doen vele meesters, Met een wereldnaam aan mede, Om den hoogsten prijs op aarde. Om de rust en wereldvrede; Tal van nieuwe combinaties. Worden ook weer hier verzonnen. En men schuift met de "millioenen En de landen, als pionnen; Ieder speler stelt de andren, Telkens weder voor problemen. Men eischt offers en tracht stukken, Van de andren af te nemen; Dikwijls meent men dat er eentje, Een mooi voordeel zal verwerven. Maar dan eensklaps komt een raadsheer, Die illusie glad bederven; Het publiek leest in de kranten. Eiken dag weer de verslagen En het leert zich, bij dit lezen, Vol verbazing af te vragen: Is het noodig dat de spelers, Bij dit zeer speciaal soort schaken, Het zichzelve en de andren, Zoo ellendig moeilijk maken? Waar blijft nu die combinatie. Waar zij allen toch naar streven En die elk de zoo verlangde, Groote zegepraal kan geven? Want reeds komt de tijdnood dreigen. En er wordt al van gesproken, Dat dit vrij effectloos spelen Onbeslist wordt afgebroken; Waarna op een later datum, 't Zelfde spel weer kan beginnen, Zonder dat het er naar uitziet, Dat er iemand ooit zal winnen; Dat er zoo geen resultaat komt, Laat de spelers koeltjes, blijkbaar, Maar de prijs van rust en vrede, Blijft intusschen onbereikbaar. P. GASUS. ALASTRIM. 7 J eandidaten. Geslaagd de heeren J. H. de verwijzen wij naar de tweede pagina van Beurs, Amsterdam; G. den Duik, IJmuiden; fLit blad, 1 h Wyna, Hoorn. HAARLEM VOORBEREID OP EVEN TT E EL E EERSTE GEVALLEN (Zie ook elders in dit nummer.) Naar aanleiding van de hernieuwde oproe ping van den Directeur van den Geneeskun digen Dienst te Amsterdam inzake inenting tegen alastrim, laadden wij een onderhoud met den waarnemenden Directeur van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst, dok ter W. J. H. Maschhaupt (de Directeur is met verlof). Dokter Maschhaupt toonde zich tevreden over 't aantal menschen, dat gebruik maakt van de door de gemeente gegeven gelegen heid om zich te laten inenten. In de vorige week kwamen zich 155 a 180 personen per zitting aanmelden. Wij brachten de gelegenheid voor verple ging ter sprake, voor het geval alastrim ook te Haarlem zou geconstateerd worden. „Er is", zoo zeide de directeur ons, „in het St. Elisabeth's Gasthuis gerekend op vol doende ruimte voor de eventueele eerste ge vallen. Zouden er véél gevallen komen, dan moeten natuurlijk weer maatregelen worden getroffen". „En raadt u inenting aan?" vroegen wij. „Menschen die langer dan drie jaar gele den ingeënt werden moeten zich in ieder géval laten inenten. Dokter Heyermans, de Directeur van den Amsterdamschen Genees kundigen Dienst, wil zelfs alweer inenten na een half jaar. De opvattingen hierover zijn verschillend. Drie jaar is de termijn, die in Indië in acht genomen wordt voor de gewone pokken en ik heb mij daar altijd aan ge houden. Vroeger werd wel gesproken van 7 jaar, maar dien termijn acht ik bepaald te lang". .,En de kinderen?" „Als kinderen voor het eerst moeten wor den ingeënt, kan men dit het best laten doen als ze 7 a 8 maanden oud zijn. De kans op encephalitis is dan belangrijk minder dan op lateren leeftijd. De ouders moeten zich ook niet angstig maken, als de kinderen na de vaccinatie koorts krijgen. Dit is een ge woon verschijnsel, 'n paar dagen koorts na inenting. Het kan geen kwaad. En dan late men zich ook niet afschrik ken door klachten van menschen. die bij de „operatie" bloed hebben gezien, of klachten over „ruwe behandeling" door een genees heer. De een heeft nu eenmaal een gevoeliger huid dan de ander, maar heusch: verreweg de meeste menschen ondervinden na de in enting niets anders dan wat jeuk, die vooral 's nachts nog al eens lastig kan zijn". Nu het bekende Kon. Besluit van kracht geworden is en alastrim niet als pokken maar als een afzonderlijke ziekte wordt be schouwd, mogen de patiënten niet meer ge- Tegenspoed. De Gezienana den stormvloed van Zaterdag. De firma Saaf van Bussum, die den nabij IJmuiden gestranden stoomtrawler Geziena tracht vlot te brengen, was er na twee maan den in geslaagd, den trawler tot over de hoogwaterlijn te sleepen. Reeds waren staal- trossen aan eenige ankers en op het wrak van het achterschip van de Shonga vastge maakt, om zoodra men het vaartuig tot de laagwaterlijn zou hebben gesleept te trach- en het met het opkomen van het getij met behulp van sleepboot-en los te trekken. De stormvloed van j .1. Zaterdag heeft echter emstigen tegenspoed veroorzaakt en thans heeft ook de firma Saaf onderwonden, dat de element-cn hun prooi niet gemakkelijk teruggeven. Tengevolge van-den hoogen vloed Is de slede onder het schip weggesopeld, waardoor het wederom op het- zand kwam te liggen en wel zoo scheef, dat de stuurboord- verschansing bijna met het strand gelijk lag. Om grooter onheil te voorkomen heeft de uitvoerder met behulp van een ploeg grond werkers een hoeveelheid zand onder den hoogen kant van den bodem doen weggra ven, waardoor het thans minder scheef ligt. De trawler ligt echter diep in het zand. zoo dat verdere werkzaamheden met groote moeilijkheden gepaard zullen gaan. De traw ler ligt thans zwaar verankerd, teneinde te voorkomen dat een onverwachte storm hem weer hooger op het strand slaat. dwongen worden tot isolatie. Ieder patient zal uit zichzelf moeten begrijpen dat isole ment zeer gewenscht Is. Wanneer het noodig mocht blijken zal uit breiding gegeven worden aan de gelegenheid tot vaccinatie, maar het is wel ïaoodig, dat het publiek van de nu gegeven gelegenheid gebruik maakt, want zou er plotseling groote toevloed komen dan is het de vraag of wel plotseling aan een groot aantal aanvragen tegelijk zou kunnen voldaan worden. Reden voor ongerustheid is er niet, maar wel reden voor waakzaamheid en allerminst voor zorgeloosheid. Encephalilis-sterf geval. De geneesheer-directeur van het zieken huis aan den Bergweg te Amsterdam, dr J. Hekman, deelde aan den correspondent van de Tel. mede, dat een kindje, opgenomen in het ziekenhius, tengevolge van encephalitis na inenting is overleden. Een zesjarig kind uit Spangen heeft men, nadat deze ziekte ge constateerd was, eveneens naar den Berg weg overgebracht. Hoewel de toestand ernstig is, is er gegronde hoop op herstel. Alastrim te Dordrecht. Te Dordrecht is een geval van alastrim geconstateerd bij den arts dr. A. ten B. H. De patiënt had tien dagen geleden een bezoek gebracht aan een Rotterdamsch ziekenhuis, ten einde kennis te nemen van de verschijn selen der ziekte. Men veronderstelt, dat hij toen de besmetting heeft opgeloopen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 27 Augustus 1929. 's avonds van 8 1:4—9 1/4 uur, door den heer George Ro bert. Programma: 1. Choralbearbeitung „Auf meinen lieben Gott", D. Buxtchude. 2. Praeludium et Fuga c kl. t., J. S. Bach. 3. Concert d kl. t., W. F. Bach, Allegretto, Grave, Fugue, Largo, Allegro moderato. 4. „Aus tiefer Not schrei ich zu Dir", F. Men delssohn Bartholdy. 5. Trauerode, F. Liszt. 6. „Lobet den Herren". S. Karg-Elert. MINISTER SNOWDEN BIJ MR. S. VAN HOUTEN. Zaterdagmiddag hebben de Engelsche mi nister Snowden en mevrouw Snowden een bezoek gebracht aan nar. S. van Houten, oud minister van binnenlandsche zaken, te diens huize in Den Haag. Zij hebben zich meer dan een uur met den heer van Houten onderhou den. In verband met dit bezoek zij vermeld, aldus de N. R. Ct., dat de voornaamste Brit- sche financieele deskundige der Haagsche conferentie, de heer Leith Ross, een kleinzoon is van deia Nedcrlandschen staatsman. SPEELPLAATS B. en W. stellen den raad voor van J. N. v. de Vlerk 245 M.2 grond met opstal te koopen voor f 5.225 voor uitbreiding van de speel plaats bij de school voor voorbereidend L. O. aan het Leidsche plein. De opstal kan ge bruikt worden voor fietsenbergplaats, ko lenhok of iets dergelijks, HAARLEM, 26 Angustu» Ford's Kernwoorden. Groote mannen verkeeren in de pijnlijke noodzaak om af en t-oe eens een kernwoord te produceeren. Sommigen onder hen zijn daartoe volkomen competent, omdat hun bijzondere begaafdheid hen vanzelf leidt tot het kort en bondig formuleeren van hun levensopvattingen en meeningen over be paalde aangelegenhedeia. Anderen bezitten er, ondanks hun groote eigenschappen op ander gebied, nu eenmaal niet dc gave voor. Ongelukkigerwijze wordt door de meeste menschen aaaar al hun uitingen met den- zelfden eerbied, alzoo critick-loos geluisterd. Henry Ford is zonder twijfel een groot man, maar het valt wel eens op dat hij in kort-en-bondigon-vorm soms kort-en-bon- digen onzin verklaart. Een week geleden sein de Reuter dat hij gezegd zou hebben: „Als de prohibitie in Amerika wordt afgeschaft, trek ik mij uit zaken terug". Wat hij daar mee bedoelt is niet duidelijk. Als Ford zich uit zijn zaken terugtrekt, zullen rij er niet minder om blijven voortbestaan. Dat hij zich terugtrekt zal eenige opschuddiiag verwek ken, maar tenslotte geen ernstige gevolgen hebben. Hem moet bekend zijn, dat althans in zaken niemand onvervangbaar is. Voor het overige zou een dergelijke afmarsch uit boosheid, of dépit, alleen maar omdat hij ln het ongelijk was gesteld, een nogal zieligen indruk maken. Zijn faam van groot man zou een zwaren knak krijgen: het einde van een zoo grootsche loopbaan in de industrie en het sociale leven. Het is dus niet duidelijk wat Ford met deze verklaring wilde bereiken, tenzij het alleen maar reclame was, met het doel, de menschen over zich te laten praten. Nu. lees ik weer het volgende kernwoord des grooten mans: „Er is heden ten dage evenveel kans op verbetering in de middelen van het luchtverkeer, als er 25 jaar geleden voor automobielen was". Is Ford zóo groot geworden dat hij, even als vele staatslieden, politici, gelcftrden, kunstenaars enz. het gemiddelde intellect van zijn medemenschen te laag aanslaat? Het heeft er den schijn van, want dit is nu toch werkelijk onzin. Iedereen weet dat de luchtvaart belang rijke technische vorderingen heeft gemaakt en iedereen kan voorzien dat zij ze ook ver der zal blijven maken, maar om haar kansen op écn lijn te stellen met die van de automo biel. 25 jaar geledendat is toch al to sterk. De verbetering van een nieuw ver keersmiddel wordt direct gestimuleerd door de practische mogelijkheden die het opent. De automobiel kwam als zooveelste ver keersmiddel op den beganen grond, als nieu we ontwikkelingsphasc dus in een toestand die al sinds eeuwen bestond. De luchtvaart daarentegen was een veel grooter openbaring, want zij gold de verove ring van een nieuw element door den mensch. Er waren aanvankelijk maar zeer enkelen die het aandurfden op dit nieuwe gebied te experimenteeren. Het'terrein-win nen het technisch verbeteren ging dan ook veel langzamer dan bij de automobiel. De veiligheidsfactor woog naast de technische factoren dadelijk het zwaarst van alle, en

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1