UIT DE NATUUR De Nederl. Natuurhistorische Vereeniging te Haarlem hij een. Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD Eerste deel van het Augustus-Congres bijzonder geslaagd. De ontvangende afdeeling organiseerde belangrijke excursies. (Van onzen verslaggever). Qroep der deelnemers aan de excursie in de duinen "bij Camperduin. „Het schrift der natuur is overgankelijk". F. W. v. Eeden. De afdeeling Haarlem van de Nederland- fcche Natuurhistorische Vereeniging ontvangt dit jaar het Augustuscongres van die ver eeniging. Het congres, dat door een kleine 150 dames en heeren wordt bijgewoond werd Zaterdagmiddag 1 uur geopend met een ver gadering van bet hoofdbestuur in Hotel Lion d'Or. Vertegenwoordigende vergadering. Deze vergadering stond onder presidium yan Dr. Joh. H. v. Burkom uit Den Haag, al gemeen voorzitter. Betreffende de begrooting valt op te mer ken de verhooging van de bijdrage aan het Ned. Comité voor internationale Natuurbe scherming en de instelling van een„Cath. Cool- fonds", voor wijlen het ledaat van 2500 door wijlen mej. Cool aan de Vereeniging geschon ken. Een bestuur voor het beheer van dit fonds werd gekozen. Lof werd gebracht aan den heer A. L. C. A. van Nijnauten uit jBreda, den redacteur van het orgaan ^Natura" ook voor zijn administratief werk. Bij de rondvraag kwam ter sprake het niet loenemen van het ledental. Als oorzaken worden genoemd de sectari- fcche vereenigingen, de radio, de Volks-Uni- yersiteiten, het gemis aan overheidssubsidie, doch geconstateerd werd dat waar een actief afdeelingsbestuur is de afdeelingen zeker bloeien en een flink ledental hebben. Gememoreerd werd het geslaagde kamp voor vereenigingsleiders, georganiseerd in samenwerking met het Ned. Jeugdleiders- Instituut, aan welke laatste organisatie lof yoor de samenwerking niet onthouden werd. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer Chr. H. J. Raad uit Hilversum, deelde mee, dat hij zich niet langer beschikbaar kan Stellen voor deze functie. De congressisten, die deze vergadering niet bijwoonden, bezochten Teyler's Museum. Bezoek aan Teyler's Museum. Zaterdagmiddag werd door de gewone leden een bezoek gebracht aan Teyler's Museum. Prof. Eug. Dubois zou in de aula eerst een lezing houden over wat in het Museum te zien is op palaeontologisch gebied, speciaal wat betreft de vondsten den fossielen 'mensch betreffend. Deze inleiding kon echter niet doorgaan, daar Prof. Dubois naar Limburg was ge roepen, waar opgravingen gehouden worden. Er werd dus dadelijk een begin gemaakt met de bezichtiging van het museum, in vier groepen onder leiding van de heeren H. Buisman, Dr. J. F. Steenhuis, A. Meilink en Dr. P. Tesch. Met veel belangstelling werd een en ander door de aanwezigen bezichtigd en de deskun dige toelichting aangehoord. In een der zalen was tentoongesteld een afgietsel vah de vondst van Prof. Dubois bij Trinil: den Pithe canthropus erectus. Bezoek aan den Hout. Te half vijf vereenigden de beide groepen van deelnemers zich in „Dreefzicht" om de thee te gebruiken en daarop een wandeling door Den Hout te maken, waarbij de direc teur van den Dienst van Den Hout en Plant soenen, de heer J. L. Bouwer het gezelschap rondleidde. Hij lichtte toe, hoe de adviseur van den Dienst van Hout en Plantsoenen, de bekende tuinarchitect Leonard A- Springer in den aanleg van Zocher eenige reorganisatie gebracht heeft. Vooral de groei van onder gewas werd bevorderd, wat het voordeel op leverde, dat meer vogels hun broedplaatsen zochten in Den Hout. De wandeling duurde ongeveer drie kwar tier. Extra-trams brachten te half zes de natuurvrienden naar Hotel Duin en Daal. Aan den hier gebruikten maalhijd. werden verscheidene redevoeringen gehouden. De algemeen voorzitter, richtte hartelijke woor den van dank tot den scheidenden heer Raad en deze dankte daarvoor. Ook tot de ontvan gende afdeeling richtte zich de heer Van Burkom, hij bracht lof aan de voorbereidings commissie uit de afdeeling. De voorzitter daarvan, mr. J- D. v. d. Plaats uit Bloemen- daal, tevens voorzitter der afdeeling Haar lem, dankte voor deze woorden. Hij, de pen ningmeester, de heer Kamp en vooral de secretaris de heer J. Sybrandi verdienen huide voor de uitnemende organisatie die zeer omvangrijk was. Thysse's Hof bewonderd. De avond van den eersten dag werd be steed met het brengen van een bezoek aan „Thijsse's Hof", het „reservation" in hei- zelf was de gastheer. In een krachtige en "geestige toespraak belichtte hij de "geschie denis van den Hof, welke door de werk kracht van den heer L. A. Springer 4 jaar geleden ontstond uit een dor aardappelveld, dr, Thijsse ten geschenke gegeven op zijn 60sten verjaardag. Dr. Thijsse kon den tuin niet zoo toonen als hij het graag gewenscht had, omdat de strenge winter en de droge zomer veel verwoest hebben. Dr. Van Burkom sprak zijn dank uit aan den gastheer. Deze, in zijn antwoord, wekte op tot strijd voor het behoud van de duinen, die kwijnen onder den invloed der cultuur. De heer J. L. W. Blokhuis, houtvester te Assen voegde daaraan namens het Staats- boschbeheer woorden van waardeering toe voor de samenwerking tusschen dat bedrijf en de natuurvrienden. Een bezoek aan het Wilhelminaduin kon niet doorgaan, want in stralen droop de regen. Zondag zou de groote excursie zijn. En het bleef regenen.... De Kennemer duinen ïn. Maar Zondagmorgen scheen de zon. Van alle herinneringen aan de regendagen van de vorige excursies, verleden jaar, bleef niets over dan de vreugde van er over te praten als van iets dat voorbij is en dat, vandaag althans, niet weer zou gebeuren. Dat was een vreugde, die den geheelen dag opnieuw be leefd werd. En dit is voor een gezelschap, dat noch tans zucht onder den last van regenmantels en andere water-proof kleeding moedgevend. Vier groote Brockwaybussen liepen vol, op het Lorentzplein en op het Kennemerplein. Weinig tientallen minuten later snorden de leden van de Nederlandsche Natuur Histo rische Vereeniging Santpoort voorbij en Vel- sen door naar Beverwijk en Castricum, door Noorddorp en Bakkum, voorbij de Egmonden naar Bergen. De uitspanning ,,'t Woud" aan den Bakkum- merweg was de''eerste pleisterplaats, en even na tien uur wandelden 140 dames en heeren, gewapend met rugzak en botaniseertrommel, met verrekijker cn wandelstok 't zandig pad langs, dat door het Klampduin naar de Heerenweide voert, tusschen elzen en berken, langs braamstruiken, waaraan de vruchten reeds paars-blauw rijpten, en hondsdraf cn ossetong en dalkruid. Er waren twee groepen, de botanische, en die der vogelvrienden. De plantenliefhebbers vonden een uitermate kundig leidsman in den heer C. Sipkes en in dr. Van Burkom, de be langstellenden in de fauna werden niet min der voortreffelijk voorgelicht door twee van Neêrlands grootste vogelkenners, de heeren Jan P. Strijbos en J. Drijver en door den heer Sybrandi. In de absolute stilte van het duin werd dit een heerlijke Zondagmorgenwandeling. Van lichtschakeeringffii rijke Augustus- luchten hingen boven de door versch geval len regen bruine zandhellingen. De heer Strijbos was de eerste, die de zilvermeeuw zag, en dc ekster, die den leeuwerik hoorde en den fitis aanwees. Zijn blik is scherp, op grooten afstand, door den kijker dikwijls her kent hij en stelt de diagnose met de zeker heid van een jarenlange ervaring. De heer Drijver doet daarin voor hem niet onder. Hoe Noordelijker men komt, hoe kalk-armer de duinen zijn. Hier tusschen de Bokken» weide en de Vertraande Pan was de schei dingslijn zelfs scherp te trekken, door de aanwezigheid van hei. Eigenlijk waren de botanici teleurgesteld, want de droogte en de strenge winter hebben ook hier veel vernietigd- Een natte duinpan wordt hier bijna niet meer gevonden. De wat er onttrekking aan deze duinen is echter niet zoo sterk, als elders, ofschoon draineer- greppels, zooals wij er aantroffen veel kwaad gedaan hebben. De vogelvrienden konden zich verheugen in het opstijgen van den torenvalk, hoog boven de Verbrande Pan, waar ook een stormmeeuw broedt, bij uitzondering ver van zee, 5 K.M. zelfs. Een half opgegeten muis legde van de aanwezigheid van den valk een smartelijk ge tuigenis af. Hier vertoonden zich ook de grasmusch en de witte kwikstaart. Goed volkJ Zoo halverwege de wandeling dreigde een klein incident, dat op te tactvolle wijze is opgelost om het onvermeld te laten. Een jachtopziener hield de vogelvrienden-groep staande en vroeg de kaarten. Dat zou niet zoo ontstellend geweest zijn, als wij die maar gehad hadden. Edoch, die ontbraken en reeds zagen wij ons met zijn honderdveer- tigen voor het Kantongerecht te Alkmaar, toen de heer Drijver zich als leider bereid verklaarde om zich schriftelijk bij den eige naar van het jachtveld, den heer Van Rhee- nen, oud-burgemeester van Bergen, te ver ontschuldigen voor den overigens uit den aard der zaak totaal onschadelijken aanval op zijn gebied gedaan, in de meening dat het publiek terrein was. Hij vroeg daartoe den naam van den koddebeier. En de man In manchester met het karakteristieke groene hoedje, die, hem zij daarvoor lof gebracht, aldoor zeer heusch was opgetreden stelde zich voor als Roosing. „Wat?", zei de heer Drijver, ..Roosing, die voor de Vogelbescherming loopt?" Wel ik ben de secretaris van de vogelbescherming! En met een fermen handslag was de vrede ge sloten tusschen werkgever en werknemer, terwijl de vroolijkheid even algemeen was over de onverwachte oplossing van het con flict als over de ontsluiting van de verdere duinen door de onmiddellijk van Roosing ver kregen permissie. Beboschte duinen. Bij „de Franschman" wachtten de bussen, die ons brachten naar het Staatsboschbeheer, de uitgestrekte reep duinen tusschen Bergen en Schoorl, die de Staat door bebossching beter heeft vastgelegd dan met de dure helm beplanting mogelijk was. Toch was die bosch- aanleg zeer moeilijk wegens de kalkarmoede van de hier zeer kwartsrijke duinen. De be kende landhuishoudkundige Staring begon er mee in 1865, in 1900 zette het Staats boschbeheer zijn werk en dat der Heide maatschappij voort. Het plantte er den Oostenrijkschen den, die de beste houtsoort geeft, den zeeden en den Corsikaanschen. Met loofhout daaronder werd het een bebossching, die behalve het behoud van de duinen ook een aantrekkelijkheid beteekent voor dc badgasten, welke hier vooral komen om te wandelen. Hoe hoog dit hout reeds opgaat, zagen wij in de boschies van Staring, waar de heer Sipkes bovendien een gelukkige vondst deed. De hellingen zijn er schier wit van de den nen-orchis, een orchidee, die door vogels hier gebracht is en die door haar ruime ver breiding een verrijking van de overigens ver armende duinflora beteekent. Het ranke witte bloempje is uit het midden- gebergte afkomstig, gedijt echter in dennen - bosschen en gemengd bosch in een mild klimaat evenzeer, wat de verbreiding in Friesland en Drente bewijst, terwijl deze kalkschuwe orchidee op de Veluwe niet voor komt. Verder zagen wij op een wandeling van anderhalf uur den zeeden in reeds respec tabele hoogte, met de karakteristiek lange naalden, talrijke paddenstoelen, waarvan het gezelschap uitmuntende kenners telde. Kraai- enheide en struikheide begroeien dezen be- boschten duingrond, het karakter van duinen is er dikwijls geheel in verloren gegaan. De houtvester, die ons rondleidde, de heer J. L. W. Blokhuis, mocht vele blijken van waar deering voor deze cultuur ontvangen. Waar deering vooral ook voor de gastvrijheid, die de bebossching voor ieder open stelt. Zaterdagavond brachten de congressisten een bezoek aan Thijsse's hof te Bloemendaal. Dr. Thijsse spreekt bezoekers toe. Het leiderskamp voor Natuurstudie te Epe (Geld.). Gedurende een week had deze bijeenkomst i plaats in dat dorp tusschen Zwolle en Apel- I doorn, dat één van de weinige plaatsen in ons land is waar je in Augustus vrijwel geen toeristen ziet. Wel natuurlijk op den grooten weg, ook bij de groote zweminrichting, maar al heel veel minder op de prachtige rijwiel paden naar Oldebroek en Tongeren, in 't geheel geen om en in het Wisselsche veen en Paalveen, welke laatste nog in vrijwel ongerepten staat is met de prachtige flora van insectenetende planten, Wollegras, or chideeën, Gentianen, Wolfsklauw en nog meer moois. Het Wisselsche veen daartegen is vrijwel geheel ontgonnen en waar vroeger massa's van de merkwaardigste planten groeiden graast nu r'ood-bont vee in goed weiland. En nu dat kamp. 't Was een nieuwtje uit de Vereenigde Staten, dat Dr. Bijhouwer aldaar bijwoonde, een kamp waarin leiders van alle mogelijke vereenigingen bijeenkwamen om onder lei ding van deskundigen iets meer te weten te komen van plant- en dierkunde, geologie, sterrenkunde, folklore en nog wel meer. Dr. Bijhouwer schreef erover aan ondergetee» kende die dit plan voorlegde aan de Neder landsche Natuurhistorische Vereeniging, de zelfde die dezer dagen haar jaarlijksche bij eenkomst heeft hier in Haarlem. En deze op haar beurt riep de medewerking ln van het Nederlandsch Jeugdleiders-Instituut te Amsterdam, die het Kamphuis „de Heem hoeve" te Epe afstond voor dit doel, zich be lastte met de materieele leiding, terwijl ik namens de N.N.V. de natuurhistorische lei ding had. En dank zij deze combinatie van de kamp- huishoudelijke ervaring van het Ned. Jeugd leiders-Instituut en de hulp van verschillen de deskundigen, die bereid gevonden waren één of meer dagen op de Heemhoeve mede te werken, enkele uren te spreken, vragen te beantwoorden en excursies te leiden is die samenwerking zeker een succes geworden. De lezer zal misschien denken dat dit zwaar-geleerde en vermoeiende dagen geweest zijn, maar de beschrijving van een dagpro gramma zal wel van het tegendeel over tuigen. Om 7 uur werd op een gong geslagen en stond ieder op, om 8 uur werd ontbeten en na het ontbijt werd tot 10 uur groente schoongemaakt en aardappelen geschild. Van 10 tot 12 uur had de lezing plaats van den spreker van den dag, hetzij over den Vogeltrek, over den Sterrenhemel, over de flora van ons land, over boschbouw, over de hoogvenen of over geologie. Iedere dag had één onderwerp. Om 12.30 had de middag maaltijd plaats, meestal buiten, aan een lange tafeL Daarna was er een vrij uur tot gloemendaalsche Bosch. Dr. Jac. P. Thijsse 3 uur en werd thee gedronken tot 4 uur. Tijdens die thee werd op initiatief van Mej. Lugt, die namens het Jeugdleiders-Instituut de huishoudelijke administratie voerde, door ieder op zijn beurt van het eigen vereeni- gingswerk verteld en daar dit werk nu niet altijd in de neutrale zone ligt, (er waren immers vereenigingen van allerhande rich ting vertegenwoordigd), vond ik dit haast een gevaarlijk plan. Maar Mej. Lugt had hiermede met andere cursussen juist zooveel goeds bereikt dat we geen oogenblik twijfel den of het zou bijdragen tot de goede ver standhouding en het leeren kennen en waar- deeren van elkanders richting en streven. Zoo werd gesproken over de Meisjes-Gezellen, de A.J.C., de Jeugdbond voor Onthouding, de Algemeen Nederl. Kampeervereeniging, de P.IA. en op een aparten middag over de twee organisaties die de bijeenkomsten be legd hadden, het NJX en de N.N.V. Om vier uur had dan de excursie plaats, meestal met brood mee, om dan tegen donker weer binnen te vallen en dan bij het gezellige petroleum-licht van de huiskamer wat te zitten praten of de lichtbeelden te zien van den een of anderen spreker, als aanvulling van het 's ochtends gesprokene. Een elkelen keer werd het programma ook wel eens geheel veranderd, b.v. voor een fietstocht naar Elburg, die zich wel voor een beschrijving leent. Vanaf Epe werd een rechte grindweg gevolgd naar de Dellen, een terrein dat aangekocht is door een com binatie om het als natuurmonument te be waren. De heide bij Oldebroek was afgezet wegens schietoefeningen maar met een kleinen omweg door uitgestrekte heidevelden, waar op geen bloem te zien was als gevolg van den strengen winter, kwamen we in Elburg,-. een visschersstadje met oude hofjes, poorten en wallen en last but not least een lange pier met zweminrichting. De flora bestond overal uit gewone niet- zeldzame planten, maar dat had voor de cursisten juist de grootste waarde want de zeldzaamheden komen zoo weinig voor, daj; dit bij tochten met de vereenigingen geen rol speelt. Op den laatsten dag werd een voettocht gemaakt onder leiding van den kenner bij uitnemendheid van de plaatselijke flora, den heer Hoogenraad uit Deventer. Deze wees ons de typische heideflora met op de paden: Grondster, in de heide: Struikheide, op be schutte plekken en waar deze niet bevroren geweest is mooi bloeiend. Dopheide op cie vochtiger plekken, verder de Tormentil met honderden gele bloemen en waar we het veen naderden en de bodem vochtiger wordt het Vetblad, een insectenetende plant, de Blauwe knoop en Muntsoorten, de Akker en Watermunt. In de moerassen schitterden d fel-blauwe kelken van de Gentianen, parel de overal het Zonnedauw in drie soorten. kroop de Veenbes over sappige Veenmos- kussens, stond de Galigaan, bekend uit de duinen van het Noorden van onze provincie, meer dan manshoog. De Gagel met haar geurige blad werd als typische heidemoeras- heester door allen genoteerd, de zeldzame Malaxis werd door allen geteld en één exem- paar werd met goedvinden van den leider meegenomen om gedroogd achter een lijstje opgehangen te worden in de Heemhoeve voor de volgende cursisten. Dat de „keien" niet verwaarloosd werden behoef ik nauwelijks te zeggen. Twee deel nemers, een arts en een chemisch student waren nogal eens achtergebleven en haalden het gezelschap in met kapot geslagen stukken steen, die op de breuken allerhande mooie kleuren en teekening vertoonden, daarnaar gedetermineerd konden worden en aanlei ding gaven tot een mooie keiencollectie, die aan het einde van den cursus door de ver zamelaars gedemonstreerd werd. Het weer was van het begin tot het eind schitterend, terwijl enkele nachtelijke regen buien de stof onder den duim hielden. Vermelden waard zijn verder nog de kleine houten zomerhuisjes, soms niet grooter dan een prieel, die op verschillende plaatsen tusschen de dennebosschen staan. In andere gemeenten in onze nabijheid worden zulke tijdelijke woningen op grond van welstands overwegingen geweerd, hier werken de ge meentebesturen mee om het aan vrienden van buiten-wonen ook mogelijk te maken zonder al te groote kosten 's zomers geduren de enkele weken of maanden naar buiten te trekken, zooals dit ook in het buitenland om de groote steden het geval is. Het land schap wordt natuurlijk niet bepaald ver fraaid door deze woningen doch op geringe oppervlakte profiteeren vele gezinnen er van en de huisjes vallen toch minder op dan de groote opdringerige villa's, die in onze om geving het landschap meer en meer vullen. Van de vele heidedorpen in het oosten van ons land mag Epe dus met eere genoemd worden. Op één dag kunnen plaatsen als Elburg, Zwolle, Apeldoorn, Uddelermeer, Leuvenum- sche Bosch, Harderwijk en Nunspeet met de fiets bezocht worden en naar het oosten ligt het IJsselgebied met zijn geheel aparte flora. De invloed van dit eerste kamp op het ont wikkelingswerk in verschillende vereenigin gen zal uit den aard der zaak nog niet zeer groot zijn. Daarvoor waren nog te veel ver eenigingen nalatig gebleven één of meer leiders te sturen. Maar.de bekendheid van het tweede kamp, dat wel gehouden zal worden in 1930 kan niet beter bevorderd worden dan door de deel nemers aan het eerste. Het systeem, uitsluitend leiders van ver eenigingen toe te laten heeft tot voordeel dat de leiding van een dergelijk kamp erdoor vergemakkelijkt en vereenvoudigd wordt ter wijl de meerdere kennis, die de deelnemers opdoen, afstraalt op een groot aantal men- schen. C, SIPKES. TNGEZONDEN MEDEDEELTNGEN SOPH1APLEIN 6-14 Dc Hondsbossche. Langs de grillig brokkelige duinen van Schoorl ter eene zijde, de malsche weidem van Catrijp, Groet en Hargen ter andere, via Camp bereikten wij de Hondsbossche zee wering. Dc krachtig forschc, de verrassende voor wie haar nooit zag de imponeerende eiken keer, dat men haar weerziet. Bij Cam perduin op de steen-gloolïng en de strek dammen vonden dc geïnteresseerden in de zee-fauna, krabben en alikruiken, den witten aanslag der zee-pokken, afgeknotte schelpen en boormossels. En dicht bij het merkwaar dig wrak van het Engelsche oorlogsschip, waarvan niemand zich den naam herinnerde, maar dat „Prince George" heette, vonden wij een bruinvisch, die voor een tuimelaar gehouden kon worden, tot de heer Strijbos hem aan den tand gevoeld had cn bevonden, dat die tand te weinig talrijk ver tegenwoordigd was om van een tuimelaar to spreken. Zoodat het wel een bruinvisch moest zijn en de heer Strijbos het skelet en dat van een kameraad-bruinvisch die verderop gevonden wex*d voor het Haagsch museum bestemde, dat er juist een noodig heeft. De heer Strijbos zal ze met de auto vorstelijk laten halen. Toch* had de kenner van duin en strand ook graag een dolfijn gevonden of iets bijzonders. Want eigenlijk stelde de fauna van de Hondsbossche in ver scheidenheid teleur. Veel melde werd aange troffen en het vergane lijk van menige koet. De botanisch groep, thans gedoopt als de groep van „lange wandelaars", was heel naar Petten, om nog eens anderhalf uur 't duin in te dwalen. Zij keerde terug met rijke aan winsten van stiurmia en zeer veel parnassia, pirola en specimen van dc merkwaardige flora van de Hondsbossche zeewering als zee-alsem, strandkruid, lamsoor en zooveel andere bijzonderheden. En waar in de verUs de gronden blonken van het Zwanewater bezagen de botanici met belangstelling de dennen beplanting, die ook hier onder zeer moeilijke omstandigheden tot stand kwam. Wij keken over het polderland, waar het wazig groen in de verte gebroken werd door een boomengroep, een toren, een molen ge lukkig nog. Vreemd doen daarin do „wielen" achter den dijk, met gansch verstild vol wier gewassen water, de lucht weerspiegelend in variaties van effen blauw tot purper. En, 't is treffend, bijna tegelijk te kijken over de rustelooze zee, die rammelde en sloopte aan het wrak. De zon zonk naar dc flauwe streep, waarachter het niets moet zijn. Het watei; weerkaatste het licht, verblindend. Zoo eindigde even schoon als hij begonnen was de tocht door 't Kennemer duin. De terugreis over Alkmaar langs den hoofd weg toch, was uit botanisch of biologisch oog punt weinig belangrijk. Te half acht dineerden de excurslsten ln Lion d'Or. DE VERMISTE POSTZAK, VERDWENEN TUSSCHEN AMERIKA EN PARIJS. In aansluiting op het bericht inzake dé vermissing van een postzak uit Amerika, be stemd voor een Amsterdamschc firma, ver neemt de Tel. van het hoofdbestuur der Pos terijen nog de volgende bijzonderheden: De bedoelde zak werd 10 Augustus uit New York verzonden en behoorde tot een zending van negentien zakken alle bestemd voor het postkantoor te Amsterdam. Van die zending zijn er op 17 Augustus achttien zakken te Amsterdam ontvangen. Aanvankelijk behoef de de vermissing van den éénen zak, die niet voor 'n bepaalde firma, doch een gemengde zending voor het postkantoor bevatte, geen groote verwondering te baren. Het gebeurt wel meer, dat van een bepaalde zending om de een of andere reden onderweg een zak wordt afgescheiden, die dan een af twee da gen later wordt ontvangen. Nu echter op 24 Augustus de vermiste zak nog niet terecht is, wordt de waarschijnlijkheid grooter dat; hij verloren is geraakt. Dit staat op dit mo ment nog geenszins vast. De mogelijkheid bestaat, dat de zak bij eerf verkeerde zending terecht is gekomen en per abuis naar een of ander ver verwij derde plaats is geëxpedieerd. In ieder geval staat Nederland geheel buiten deze zaak, want ln Parijs is het ontbreken van den zak reeds geconstateerd. Hij moet dus tusschen Ameri ka en Frankrijk al uit de oorspronkelijke zending zijn weggenomen. Wat den inhoud van den zak betreft vernemen wij, dat de totale zending 207 aangetcekende stukken bevatte, terwijl er met de achttien ontvangen zakken 131 aangeteekende stukken zijn ont vangen. Daaruit valt te concludeeren, dat er 76 aangeteekende stukken in den vermisten zak zitten. Daar de stukken niet met aange geven waarde waren verzonden, kan niet ge zegd worden, wat de waarde der vermiste poststukken is. HET CARLTON HOTEL. VERDERE EXPLOITATIE MOGELIJK. Voor de Vrijdagmiddag onder leiding van! mr. E. H. von Baumhauer in „Polen" gehou den vergadering van schuldeischers van het Carltonhotel bestond groote belangstelling. Ver over de honderd crediteuren waren per soonlijk aanwezig of door een gemachtigde vertegenwoordigd. Voorloopig voorgesteld is een regeling welke de schuldeischers van het Carlton-hotel, resp. de N. V. „Nereïde" uitzicht geeft op fi nale overname hunner vorderingen tegen betaling van 50 pet. of betaling ad 30 pet. met verder een aandeel in de netto-opbrengst van het gezamenlijk te verkoopen hotel en de inventaris, na voorrang van de leening welke deze regeling mogelijk moet maken, van hypotheek en andere zakelijke rechten. Den grooten crediteuren op de Century Trust Ltd. kan, gezien /het totaal bedrag hier mede gemoeid, een dergelijke keuze niet wor den gelaten; zij krijgen 20, resp. 30 pet. cash. afhankelijk van het niet dan wel aanwezig zijn van een zakelijke dekking, alsmede een aandeel in het resultaat der gezamenlijke actie tegen de Century Trust cn hare borgen, hetzij door een minnelijke schikking, hetzij in rechten. Om een schadelijke executie bij faillisse ment te voorkomen zal het bedrijf worden voortgezet door een op te richten Exploitatie Maatschappij, die het pand van de N. V. „Nereïde" zal huren en de inventaris van een daartoe op te richten Hotel-inventaris Mij. Geconstateerd mag worden, dat de kansen aanmerkelijk verbeterd zijn, zoodat Amster dam ongetwijfeld niet met een tweede Pnrk- schouwburgruïne zal worden verrijkt, aldus) mr. Von Baumhauer,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5