FLIT BUITENLANDSCH OVERZICHT Een Verzoenings-Commissie? ENGELAND'S MOEILIJKHEDEN IN PALESTINA. DE KLAAGMUUR. Motten HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1929 HERSTELCONFERENTIE. Die op voorstel van Duitschland of België in werking zal treden. Geen bevoegdheid tot controleeren. In tweede instantie een Internationaal Scheidsgerecht. 's-Gravenliage, 24 Augustus. Minister Loucheur heeft na afloop van de avondvergadering der aanbiedende mogend heden, te zamen met Duitschland en den Engelschen gedelegeerde Graham, nog eenige jnededeelingen aan de pers gedaan. Hij begon met te vertellen dat, naar hij vernomen had, gisteren de Duitschers en Engelschen een langdurig onderhoud gehad hadden. Omtrent de besprekingen in de avondbij eenkomst vernamen wij, dat men zich aller eerst had bezig gehouden met de kwestie van het toezicht op de leveringen in natura in geval van een moratorium. Men besprak de eventueele wenschelijkheid daarvoor een commissie in te stellen, en zou heden deze besprekingen voortzetten, die volgens Lou- cheur's opvatting ongetwijfeld tot een goed einde zouden kunnen worden gebracht. Op een zeer laat uur bracht de Engelsche vertegenwoordiger het onderwerp van de kolenleverantie door Duitschland aan Italië ter tafel, onderwerp dat hij voor Engeland van het grootste belang noemde. Er vond hierover een Italiaansch-Engel- sche gedachtenwisseling plaats en en men besloot dat hedenochtend te 11 1/4 uur Ita lianen, Engelschen en Duitschers te zamen zullen komen, teneinde gezamenlijk dit vraag stuk te bespreken, om daarna het resultaat van hun overleg ongeveer een uur later aan de overigen mede te deelen. Met betrekking tot de verwerping door Snowden van de voorstellen der vier aanbie denden, welke hem mondeling door Jaspar waren overgebracht, gaf de heer Loucheur als zijn meening te kennen, dat ten gevolge van taalmoeilijkheden, er een misverstand gerezen was en de Engelsche kanselier van de schatkist niet goed begrepen had, wat Jaspar hem had aangeboden. De heer Loucheur zeide nog: „Snowden heeft verhooging van de annuïteiten ver zocht, welnu wij doen ons aanbod thans in annuïteiten". Aan het slot zijner mededeelingen merkte Minister Loucheur nog op, dat de Engelsche delegatie gisterenavond te kennen gegeven zou hebben van plan te zijn Zondag te ver trekken. In dit verband kunnen wij mededeelen, dat wij van Engelsche zijde vernamen, dat men daar van een dergelijk voornemen niets afweet. Stresemann, Briand en Loucheur, Snowden en Jaspar hebben heden te zamen geluncht. Van Belgische zijde werd hierna verklaard, dat er een volkomen optimisme heerscht, en dat men elkaar zeer dicht genaderd is (tout est racroché). Na de bijeenkomst van hedenmiddag over de ontruimingskwestie verklaarde minister Wirth, dat de vooruitzichten zeer hoopvol zijn en dat in de politieke vraagstukken, afge scheiden van de financieele, een toenade ring zich afteekent, zoodat men in het begin van de volgende week wel tot overeenstem ming zal komen. Hedennamiddag hebben de delegaties van Frankrijk, Italië, België en Japan vergaderd ter onderzoek van den brief van Snowden. In een bijeenkomst hedenmiddag van de 4 aanbiedende mogendheden en Duitschland zijn de leveringen in natura besproken. De resultaten van deze besprekingen zullen door deskundigen schriftelijk worden vastgelegd, waarna men morgenochtend bijeen zal ko men voor de opstelling van het definitieve Protocol. De zitting der 6 uitnoodigende mogendhe den, die hedennamiddag plaats zou hebben, is uitgesteld tot nader order, omclat Snowden verzocht heeft om een schriftelijk aanbod en het daarom nutteloos geacht werd, voordat dit is ingekomen, besprekingen te voeren. Hedenochtend hebben Jaspar en Francqui een bezoek gebracht aan Snowden, die hun opnieuw verzekerde dat. het mondelinge aan bod van gisteren ontoereikend was. Op het moment waarop we deze mededee- ling doen, is nog geen schriftelijk aanbod der vier ingekomen, doch het is mogelijk, dat zulks zeer spoedig het geval wezen zal. In de hedenochtend gehouden bijeenkomst der vier bij de bezetting betrokken mogend heden, heeft Minister Briand het Fransche standpunt ontwikkeld ten aanzien van een verzoenings- en vaststellingscommissie, waar voor men de beide locale commissies in ge- combineerden vorm, als permanente com missie zou kunnen gebruiken Wij vernemen dat Snowden een brief heeft geschreven aan Jaspar, in zijn hoedanigheid van president der Conferentie, ter uiteen zetting van het Britsche standpunt in ver band met het mondelinge aanbod van giste renochtend, welk schrijven verder allerlei punten behandelt, die de te nemen beslissing betreffen. Vaz Dias seint ons nog: Naar van goed ingelichte Fransche zijde verluidt, zou men in de kwestie der commis sie van conciliate en constatatie tot een principieele overeenstemming zijn gekcfoien. Volgens deze mededeeling zouden Frankrijk en Duitschland, onder toestemming van En geland op de volgende punten overeenstem ming hebben bereikt. De in het Locarno-verdrag voorgenomen Fransch-Duitsche en Belgisch-Duitsche ge rechtscommissies zullen in een commissie worden asmengevat, die bestaan zal uit een Franschman, een Belg, eèn Duitscher en 6 neutralen, in totaal 9 personen. De commis sie wordt dan verzoeningscommissie genoemd en zal geen eigen rechten bezitten, doch hoofdzakelijk op voorstel van Duitschland of België In werking treden. Zij heeft ook geen bevoegdheid tot het instellen van on derzoekingen, controlemaatregelen of der gelijke. Ingeval bij een conflict geen overeenstem ming te bereiken is tusschen de betreffende regeeringen, zal de commissie de eerste in stantie vormen. Wordt binnen de commissie ook geen overeenstemming verkregen, dan zal een internationaal scheidsgerecht als, tweede instantie optreden. Van Fransche zijde wordt verder medege deeld, dat de Duitsche regeering reeds prVi- cipieel haar toestemming gegeven zou hebben tot dit voorstel. Een bevestiging van Duit sche zijde hiervan is echter nog niet ont vangen. HET MUZIEKCONCOURS TE IJMUIDEN. Zondagmiddag 25 Aug. De enorme belangstelling voor dezen laatsten concoursdag van „Concordia" ver raste ons geenszinsgezien de uitsluitend hooge en hoogste afdeelingen hadden we niet anders verwacht. Nadat weer zooals op vorige wedstrijdda gen om elf uur in den morgen de afgevaar digden der vereenigingen waren ontvangen in Hotel No. Een, ving om 12 uur de wedstrijd ean tusschen de korpsen, die uitkwamen in de eerste afd. harmonie. Flotow's ouverture „Stradella" vond in „Linker Maasoever", Rotterdam geen ideaal vertolker. Er was weinig harmonieklank, de stemming en het tempo lieten te wenschen en het rythme werd niet beheerscht onder de zeer overdadige directie. Het vrije num mer was niet beter, schoon de klarinetten wat op verhaal kwamen. Men komt ons daar juist meedeelen, dat de dirigent wegens ziekte verhinderd was en nu een der leden diens taak overnam. In dit licht bezien is veel onvolkomens te verklaren, schoon het beter is, in zulke omstandigheden niet uit ti komen. „Kunst en Vriendschap", Krommenie, zeer vakkundig aangevoerd, maakte een uitne- menden indruk. Schoon het hout klankrijker kon, maakte dit korps vooral met een goed geschreven werk van Brusselmans een goed figuur, hoewel de absoluut zuivere intonatie niet werd bereikt. Het prettig en gezond rythme echter hief het geheel op hooger peil, zoodat voortdurend de aandacht bleef geboeid. „Kunst na Arbeid" IJmuiden-Oost stemde niet absoluut, en de spelers volgden ryth- misch niet steeds de bedoelingen van den di rigent. Daarom vond ik het minder juist ge zien van Peter Wit, zijn Suite no. I thans te kiezen als vrij nummer, al bekortte hij dit vljfdeeltg werk tot drie. In de nu volgende eere-afd. harmonie, waar we rythmisch en technisch hooge eischen moeten stellen, voerde de muziek kapel „Zandvoort" Vlessing's „Scènes de Carnaval" uit op een wijze die ons in die beide opzichten niet algeheel voldeed. Daal de moeilijkheidsgraad van dit werk in ver gelijking tot die der vorige lagere afd. \ouverture Stradella). geen climax was, mochten we hier terecht veel verwachten, 't Vrije werk, het ballet uit Coppélia, had bevredigende momenten, inzonderheid waar de klarinetten het lage- en middenregister bestreken. Volgde thans de eere-afd. fanfare met als verplicht werk het volksliederen-conglome raat van Wesly, de ouverture „Neerlandia". Bij „Eensgezindheid", Wormer konden te- recht bij 't koper de te lage kwinten „niet door den beugel". Bij de passage „hou je roer recht, Wilhelmus!" kwam men echter op dreef, zoodat de „Suite Oriëntale" alles zins voldeed. Het nu volgend „Onder Ons", Dirkshorn is ingesteld op een uiterst gere serveerde en beschaafde klankgeving. Het mocht als een buitenkans gelden, dat dit korps als vrij werk het schoone muziekstuk koos, waarmee de vorige week Zuid-Schar- woude (Kunst na Arbeid) zulk een roemrijks overwinning behaalde. Deze ouverture „Al- cée" werd door de aanwezigen met zicht bare voldoening aangehoord. Een gebeurte nis. die mee telt in de historie van Concor dia's feest. Bij „Crescendo", Spaarndaim kwam het hoofdnummer der ouverture nog al in 't ge drang; de doorwerkingen hielden echter stand en het slot was zelfs triumphant. 'In afwijking van het programma, dat Men- delssohns ouverture „Heimkehr aus der Fremde" aankondigde, voerde het korps een fantaise uit over „Cavalleria", die behou dens enkele plaatsen waar 't rythme te zeer aan banden lag, wel voldoening schonk. Dirigent Vink, die de vorige week het korps uit Ilpendam aanvoerde in de gelijk namige afdeeling, kwam nu met „Crescendo" Middelie, een korps met groote klankgeving, al telt het 20 leden minder dan 't voorgaan de. Jammer dat in het forte de klank scherp is en de piston nogal eens laboreerde aan „overblazen". Met Vlessing's „ouverture sympli." gaf het echter een gunstigen kijk op zijn technisch kunnen. „Amsterdam-Noord" onder den bescheiden kor^snaam „Veni Vidi Vici" gaf mooien klank prettig ryhme en stond onder alleszins vak kundige leiding. Dirigent Hooiberg gaf het detailwerk met groote nauwkeurigheid, m.i. de meest elastische weergave der vijf korp sen die deze ouverture „Neerlandia" uitvoer den. In 't vrije werk van Riff gaf de leider naast, uitgesproken zin voor klankschoon heid een kerngezond rythme. prachtige fra seering eivzeer mooie nuances. A1 spoedig volgde nu dc uitslag, die na een inspannenden arbeid van vijf uren nauwlettend toeluisteren werd vastgesteld door de jury. Naast den voorzitter den heer Martin Woiters fungeerden weer de heeren Sam Vlessing, A. L. Hasebroek, G. Schuit maker en H. A. Haas. Die uitspraak luidde aldus: le Afd. harmonie le prijs 114 p. „Linker Maasoever", Rotterdam; le prijs 129 p. „Kunst en Vriendschap", Krommenie; le prijs 115 p. „Kunst na Arbeid", IJmuiden- Oost. Eere afd. harmonie 3e prijs 100 p. „Zand- voort's Muziekkapel". Eere afd. fanfare 2e prijs 108 p. „Eensge zindheid", Wormer; le prijs 135 p. „Onder Ons", Dirkshorn; 2e prijs 111 p. „Crescen do", Spaarndam; 2e prijs 108 p. „Crescendo", Middene; le prijs 126 p. „Veni Vidi Vici", Arnst erdam-Noord. Om nu een overzicht te krijgen over den geheelen wedstrijd, aan wie in de onder scheiden afd. de hoogste aantallen punten zijn toegekend, vatten wij de uitslagen ook der vorige concoursdagen aldus samen: Sectie fanfare, A in 3e, 2e en le afd. on derling (zilveren kruis» „Kunst na Arbeid", De Ryp met 126 punten. B. in aid uitmuntendheid, eere-afd. en super-afd. (zilveren plaquette) „Onder Ons", Dirkshorn met 135 punten. Sectie harmonie, A in 3e, 2e en le afd. onderling (zilveren kruis) „Kunst en Vriend schap", Krommenie met 129 punten. B, in afd. uitmuntendheid, eere-afd. en super-afd. „Zaanland's kapel", Koog a. d. Zaan met 125 p. In de nu volgende pauze werd alweer niet gerust, maar toog men met de deelnemers aan den marschwedstrijd naar het Sluis- plein, waar een onafzienbare menschen- menigte zich had opgesteld in twee rijen en waar alweer de orde uitstekend werd be waard. We mochten des avonds vernemen, dat in dezen marschwedstrijd, waarin alle korpsen zonder onderscheid een goed figuur sloegen, de prijzen als volgt waren toege wezen: „Kunst en Vriendschap", Krommenie le pr. 35 p.; „Kunst na Arbeid", IJmuiden le pr. 34 p.; „Zandvoort's Muziekkapel" le pr. 34 p.; „Crescendo", Spaarndam le pr. 34 p.; „Veni Vidi Vici", Amsterdam-Noord le pr. 36 p. Zondagavond. Het was op dezen mooien Augustusdag, allicht den mooisten der drie, neen vier concoursdagen, dat Concordia het muziek festijn beëindigde, op zoo grootsche wijze opgezet. Een ontzaglijke menschenmassa luisterde naar den eerewedstrijd. Men be grijpt dien grooten toeloop, wijl nu ook de vertegenwoordigers der korpsen, die op vo rige dagen hadden gespeeld in den eere wedstrijd, doch den uitslag moesten afwach ten tot na beëindiging van den wedstrijd, aanwezig waren en uit alle oorden des lands belangstellenden hadden meegebracht. Daar het korps uit Rotterdam alreeds was afgereisd, betrad „Kunst en Vriendschap", Krommenie het podium en speelde zeer mooi de fantasie „Au pays de Huyllère". „Kunst na Arbeid", IJmuiden-Oost was met „Les sabots de Susanne" niet zoo gelukkig, wijl de dirigent zijn intenties niet verwezenlijkt zag; inzonderheid het slagwerk werkte rem mend op het verkrijgen van een goed ryth me. Met „Onder Ons", Dirkshorn gaf de ouverture „Vita" van Paul Jacquot alweer zeer veel genot van klank en kleur; op ver- eerend verzoeok der jury speelde het korps nog een extra marsch, waarvoor de compo nist Sam Vlessing zijn dank bracht. Als dan het korps uit Amsterdam-Noord „Veni Vidi Vici" met 'de ouverture „Ariane" van Bover een zeer mooie en beschaafde uitvoe ring gaf, die eveneens door een extra marsch werd gevolgd, maakte de jury haar slotrekening op, den uitslag van den Eere- v/edsirijd over het geheele concours. Zij luidt: Eere-wedstrijd fanfare 3e, 2e en le afd. le eere-prijs „Kunst na Arbeid", De Rijp 57 p.; 2e eere-prijs „Tavenu", Opperdoes 56 p.; 3e eere-prijs „Wilhelmina", Santpoort 52 p. Eere-wedstrijd fanfare afd. uitmuntend heid, eere- en superafd.: le eere-prijs A „Kunst na Arbeid", Zuid Scharwoude, 67 p.; le eere-prijs A „Onder Ons", Dirkshorn 67 p., (wegens het hoog gehalte der uitvoe ring wilde hier de jury niet loten, doch kende 2.eerste prijzen toe); 2e eere-prijs „Veni Vidi Vici", A'dam 64 p.; 3e eere-prijs „Hugo" te Heer Hugowaard 62 p. Eere-wedstiTjd harmonie 3e, 2e en le afd.: le eere-prijs „Kunst en Vriendschap", Krom menie 62 p.; 2e eere-prijs „Harmonie", A'dam-Noord 59 p.; 3e eere-prijs „Winkels Harmonie" 58 p. Eere-wedstrijd-afd. uitmuntendheid, eere en superafd. le eere-prijs „Zaanland's Ka pel", Koog a. d. Zaan 67 p. Het hoogst aantal punten over het geheele concours, v;aarvoor een gouden medaille was uitgeloofd, werd behaald door „Onder Ons", Dirkshorn (674 p.), terwijl voor de mooiste uitvoering eener Nederlandsche compositie werd bekroond „Zaanlandsche Kapél", Koog a. d. Zaan, met een zilveren krans met lied (aantal punten 367). Over den aard der prijzen, zooals die op den gewonen wedstrijd worden toege wezen, kunnen wij berichten ter gelegen heid der prijs uitreiking, waarvoor de da tum nog nader zal worden bekend gemaakt. Als nu bij monde van den heer Joh. M. v. d. Plas als voorzitter der feestcommissie, (die in afwisseling met den heer L. Holtslag secretaris dier commissie, op zoo uitnemen de wijze aan de taüooze menigte den uitslag en andere gewichtige mededeelingen had bekend gemaakt) den toehoorders dank werd gebracht, hulde tevens voor hun meer dangewone attentie, mocht hij er zeer te recht op wijzen, dat het voor Concordia was geworden in dubbel opzicht een feest. Niet slechts het concours was uitstekend ge slaagd, maar het hoogere doel, den men- schen goede muziek te doen hooren door dikwijls uitnemende korpsen en daardoor de belangstelling voor de muziek te wekken of levendig te houden, was bereikt. Naast de jury en naast vele stille werkers, mogen wij niet verzuimen, nog de namen in herin nering te brengen van twee mannen uit IJmuiden, die met den heer v. d. Plas onaf gebroken in de weer waren, niet slechts bij de voorbereiding, maar ook tijdens de uit voeringen. Den naam P. Dekker noemden we reeds in onze inleiding. Maar de twee an- deren? Men kon ze vinden in of om het tentje, dat tot opschrift droeg: uitvoerend comité. De een, de heer P. C. Kok, als secretaris-pen ningmeester, leidde een zittend leven. De ander, de heer K. Meyer, was juist daar te vinden waar men hem moest hebben. Was hij alzoo niet in waren zin „de rechte man op de rechte plaats"? G. J. KALT. Staat van beleg in Jeruzalem.' MacDonald komt niet naar Den Haag. De Klaagmuur. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Palestina is voorbestemd om het vader land te worden voor |de Joden. Daardoor wordt 't den Engelschen mandaat-autoritei ten echter niet makkelijk gemaakt. Er zijn immers ook nog Arabieren. En de verschil lende Joodsche en Mohammedaansche gods dienstige groepen kunnen nu eenmaal slecht met elkaar in vrede leven. Te moeilijker is deze kwestie, daar de Arabieren voorloopig nog sterk in de meerderheid zijn. De Klaag muur is een heilige plaats voor de Joodsche bevolking, toevalligerwijze is deze muur ech ter ook een deel van de Mohammedaansche Moskee. Deze situatie heeft al tot heel veel min of meer bloedige relletjes aanleiding ge geven, relletjes die een formeelen opstand werden toen de Mohammedanen een poortje in den Klaagmuur maakten, dat zooals later bleek hoofdzakelijk gebruikt werd om zoo gauw mogelijk bij de biddende Joden te komen, en deze dan volgens de regelen der kunst te mishandelen. De laatste gevechten waren van zeer ern- stigen aard. Er vielen vele dooden en gewon den. Vliegtuigen cirkelden boven de stad. om de plaats op te zoeken waar gevochten werd. Inmiddels zijn twee Britsche kruisers naar Palestina vertrokken, en een vliegtuig moederschip is eveneens onder weg. In Jeruzalem is de staat van beleg afge kondigd. De laatste berichten over den toestand in Palestina zijn vrij gunstig. Het Joodsche Te legraaf Agentschap meldt uit Jeruzalem, dat in de omgeving der stad een Joodsche plaats Motza Zaterdagmiddag door een troep be wapende Arabieren is overvallen. 6 Joden werden gedood. In Jeruzalem duurt de on rust voort. Er werden nog 3 Arabieren ge dood. Intusschen is Zaterdag het in verschil lende vliegtuigen van Egypte gezonden deta chement van 50 Britsche soldaten en Zondag een geheel batailon Britsche infanterie aan gekomen. Het gevaar voor uitbreiding van de onlus ten is derhalve niet groot meer. Het ont breken van dagbladen heeft er toe gevoerd, dat allerlei geruchten de ronde doen. Een groep Amerikanen, die op het oogenblik Pa lestina bezoeken zouden den Amerikaanschen consul in Jeruzalem verzocht hebben Ame- rikaansche oorlogsschepen aan te vragen, om hen naar Amerika terug te brengen. De con sul zou toestemmend geantwoord hebben. Een verder bericht van het Joodsch tele- graafagentschap bevestigt, dat het Ameri- kaansche staatsdepartement overstelpt wordt met telegrammen van Amerikaansche Joden, waarin geprotesteerd wordt tegen de gebeur tenissen in Palestina. Het lid van het Huis van Afgevaardigden Celier heeft den Brit- schen gezant in Washington telegrafisch medegedeeld, dat hij in het Huis een besluit zal voordragen waardoor aan het staatsde partement wordt verzocht actieve belangstel ling te toonen voor de gebeurtenissen in Palestina. MacDonald zcide o.a. nog het volgende: De geruchten volgens welke ik van plan zou zijn om naar Den Haag te vliegen zijn volkomen onwaar. Zij zijn van groot nadeel voor het land. Wanneer onze vertegenwoor digers in Den Haag hard strijden, dan moe ten dergelijke berichten in de pers de posi tie van onze delegatie wel verzwakken en de andere machten aanleiding geven te talmen met hunne aanbieding. Het is logisch, dat een mededeeling, dat ik voornemens zou zijn naar Den Raag te vliegen de diplomaten daar aanleiding geeft te hopen, dat ik nieuwe richtlijnen zou kunnen aangeven. Op de vraag, of hij daarom van plan was naar Den Haag te gaan, antwoordde Mac Donald: Bij het onderzoek van den toestand in Den Haag hebben wij alle denkbare moge lijkheden onder de oogen gezien. Een dezer mogelijkheden was de overweging, dat een uitgebreide conferentie noodzakelijk zou kun nen zijn. De gedelegeerden zelf zouden dit verlangen. Wij houden rekening met alle mo gelijkheden, maar te zeggen, dat ik van Los siemouth naar Londen ben gekomen'om van hier naar Den Haag te vliegen is onzin. MacDonald bevestigde verder, dat hij a.s. Zaterdag naar Genève zou vertrekken. Den Zaterdag daarop, zou hij weer in Londen terug zijn. Voor de overige berichten inzake de Her stelconferentie verwijzen wij naar de des betreffende verslagen. L. A. Staat van beleg in Jeruzalem. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de span ning tusschen Arabieren en Joden als gevolg van de incidenten bij den Klaagmuur giste ren tot een bloedige botsing hebben geleid. In Jeruzalem is de staat van beleg afge roepen. Vrijdagmiddag vóór het intreden van den Sabbat kwam het tot een straatgevecht tus schen Arabieren en Joden, dat meer dan twee uur duurder Negen Joden en drie Ara bieren werden gedood, terwijl het totaal aan tal gewonden aan beide zijden meer dan 100! bedraagt. Alle zaken zijn gesloten en de politie is be langrijk versterkt. Britsche oorlogsschepen zijn naar Jeruza lem vertrokken. LIMAN VON SANDERS OVERLEDEN. Generaal Liman von Sanders, de opperbe velhebber der verbonden legers op 't schier eiland Gallipoll tijdens den wereldoorlog, is gisteren op 74-jarigen leeftijd, te München overleden. Otto Liman werd 16 Febr. 1855 te Stolp (Pommeren) geboren als zoon van een land eigenaar. Hij koos de makelaarsloopbaan en werd in 1875 officier. In 1913 werd hij, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van den keizer, in den adelstand verheven als Leman von Sunders. In hetzelfde jaar vertrok hij als hoofd van een militaire hervormings commissie naar .Turkije; Ruslands verzet daartegen had geen resultaat.'Bij zijn terug komst in 1914- werd hij tot generaal der ca valerie benoemd, hierop volgde in Turkije zijn benoeming tot maarschalk en inspec teur-generaal van het Turksche leger. Nadat Turkije aan den wereldoorlog had deelgeno men werd hem het bevel opgedragen over het Turksche legerkorps dat in de Dardanellen opereerde. Hij schreef een werk getiteld ,.Vijf jaren Turkije". Generaal Liman von Sanders was gehuwd met de Berlijnsche schilderes Elisabeth Al bert!. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. doodt laat geen vlekken na De gele bus met den zwarten band

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8