AGENDA. Eert herinnering aan J. v. d. Bos 47e Jaargang No. 14165 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 27 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD piKECTEURENi X C. PEEREBOOM Elf P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR* ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0-27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ032 Pt 3 maanden: Haarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57*4. Franco per post door Nederland 337*4. Losse nummers 0.06. Geïli Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4, franco per post Groot» Hoatstraat 93 Drukkerij: Zoider Boitenapaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukker^ 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1-5 regels 1.75, elke regel meer 03X Re«lam«* 10.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<V elke regd meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdajfc Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 035. elke regd meer ƒ0.10. aitsL i com an* Gratis Ongevallenverzekering toot Weekabonnéa. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600*-, Verlies ran Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbrenk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS Groot© of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Brongebouwtuin: Ledenconcert H. O. V. O. 1. v. Marinus Adam. 8.15 uur. De Centrale: Huishoudelijke ledenverga dering V. A. R. A., 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Napoleon". 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater. „Achter het Clownsmas ker" en „Lady Raffles". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Blind Geluk". Too- neel: Paul Collin en zijn gezelschap. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater: „Dank U". 8.15 uur. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Statenzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. PLAATSGEBREK IN HET ST. ELISABETHS GASTHUIS. DE NIEUWE UITBREIDING ZAL ER IN VOORZIEN. Maandag namen wij een bericht op over een dame uit IJmuiden, die te Haarlem op den Kruisweg een fiets-ongeval kreeg, doch •die wegens plaatsgebrek niet opgenomen kon worden in het St. Elisabethsgasthuis, en daarom naar Beverwijk vervoerd is, ter opneming in het Roode Kruis Ziekenhuis. De dame was niet zeer ernstig gewond, anders was zij natuurlijk in een ander Haarlemsch Ziekenhuis opgenomen. Naar aanleiding echter v.an de mededeeling dat er plaatsgebrek is in het St. Elisabeths- Gasthuis wendden wij ons, tot den genees heer-directeur dr. L. C. Kersbergen. Deze zeide ons, dat dit geen buitengewoon ver schijnsel is. Er zijn dezen zomer zooveel vrouwelijke patiënten, dat de vrouwenaf- deeling geheel vol is. Gewoonlijk worden de patiënten daarom verwezen naar de Mariastichting. Bij de nieuwe uitbreiding van het gasthuis, die in voorbereiding is, zal in dezen noodtoestand voorzien worden. Met het inruimen van plaats voor even- tueele Alastrim-patiënten staat het plaats gebrek niet in verband. OPENBARE WERKEN.) DE KEUZE VOOR EEN NIEUWEN DIRECTEUR. Wij hebben reeds medegedeeld, dat Ir. L. C. Dumont het voornemen heeft tegen 1 Januari 1930 eervol ontslag te vragen. Binnenkort zal men dus voor de noodza kelij ltheid komen te staan onv een nieuwen directeur van Openbare Werken te benoe men. Omdat de ontslag-aanvraag van den heer Dumont niet onverwacht komt, is in belanghebbende kringen, zij het dan ook zeer voorloopig, al eenigen tijd de vraag ge steld: wie moet den heer Dumont opvolgen? Ongetwijfeld zal getracht worden om bij de aanstelling van een nieuwen directeur tevens de zekerheid to verkrijgen, dat ver schillende wenschen, die nu ten opzichte van Openbare Wérken bestaan, vervuld zul len worden. Wij hoorden de meening verkondigen, dat in het belang van Haarlem zou zijn, als een directeur gekozen zou worden uit het vrije bedrijf. Het moet zoo werd ons ge zegd natuurlijk een ingenieur zijn, of al thans iemand met bekwaamheden gelijk te stellen met het ingenieursdiploma, omdat drie ingenieurs onder hem zullen werken. Van andere zijde werd ons gewezen op de verdiensten van de twee adjunct-directeuren, die aan Openbare Werken zijn. Deze zegs man achtte het wel waarschijnlijk, dat op de aanbeveling, waarmede B. en W. ter zij ner tijd tot den raad zullen komen, ook de naam van een der tegenwoordige adjunct directeuren zal voorkomen. De heer Dumont is thans ook directeur van het Grondbedrijf. Het salaris voor Openbare Werken is f 9000, voor het Grond bedrijf f 1000. In belanghebbende kringen is over de wenschelijkheid gedacht om beide functies in de toekomst te scheiden. Toch is het waarschijnlijk, dat in de quaestie of beide functies gescheiden moe ten worden, voorloopig geen beslissing ge nomen zal worden, omdat de mogelijkheid denkbaar is, dat de gemeente beslag zou kunnen leggen op een eerste werkkracht, die voor telde functies de bekwaamheid heeft. Zooals vanzelf spreekt, zijn dat slechts voorloopige opmerkingen. Eerst als de ont slag-aanvraag van den heer Dumont inge komen is, kan officieel aandacht gewijd worden aan de vragen die grijzen in ver band met de keuze van een opvolger. ALASTRIM. OUDE VROUW TE ROTTERDAM OVERLEDEN. Een oude vrouw die in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, lijdende aan alastrim, werd verpleegd is ten gevolge van de ziekte overleden, meldt het Hbld. Het aantal patiënten, lijdende aan alastrim dat in het ziekenhuis aan de Hildegardis- straat te Rotterdam moet worden opgenomen wordt allengs minder, meldt de Tel. Zoo zijn er Zaterdag drie en Zondag vier patiënten binnengebracht. De ziekte breidt zich dus nog wel uit, doch in mindere mate dan dit korten tijd geleden het geval was. Nieuwe gevallen van encephalitis hebben zich niet meer voorgedaan. Een oude man, die aan alastrim lijdende was, is dezer dagen in het ziekenhuis te Rot terdam overleden, aldus de Msb. Voor het overgroote deel zijn de patiënten echter niet ernstig ziek, terwijl de kafferpokken ook geen blijvende sporen achterlaten. De sterf gevallen zijn tot nog toe steeds bij lichame lijk zwakke personen voorgekomen. DE VERMISTE POSTZAK TERECHT. IN NEW-YORK ACHTERGEBLEVEN. De vermiste postzak is terecht, schrijft het Hbld. Achteraf is vast komen te staan, dat er feitelijk niet van vermissing gesproken mag worden. Er is n.l. gebleken, dat de post zak niet met de „Olympic" te Cherbourg is aangekomen. Het bericht, dat de zak reeds te Paris Nord vermist zou zijn, was dus juist. Het hoofdbestuur der P.T.T. hier te lande heeft Zaterdag echter bij Paris-Nord naar de juistheid daarvan geïnformeerd. Waarschijn lijk als resultaat van deze vraag ontving het hoofdbestuur Maandag uit New-York bericht, dat de postzak niet als vermist behoeft te worden beschouwd,-aangezien de zak te New-York is achtergebleven. De postzak is nu Vrijdag j.l. met de „Majes tic" afgezonden en kan aan het eind© van deze week hier te lande worden verwacht. DE GOOISCHE STOOMTRAM. GROOTE VERBETERINGEN OP KOMST. De directie van de Gooische Stoomtram deelde aan de Tel. mede. dat over het ge- heele traject met ingang van 1 November de stoomtramwagens door motorwagens zullen worden vervangen. De tien nieuwe rijtuigen voor dezen dienst zijn reeds in Duitschland besteld. Met dat genoemde aantal zal het mogelijk zijn tusschen Amsterdam en Laren een half-uurdienst te onderhouden. De wagens zullen belangrijk van de tegen woordige verschillen. Ook de baanverbetering zal de directie zelf onderhanden nemen. Er worden plannen uitgewerkt om halfweg Naarden en Muider- berg een trambaan aan te leggen rechtstreeks naar Muiderberg. De trams naar Amster dam behoeven dan niet meer naar laatstge noemde plaats terug te rijden. De Hakkelaarsbrug wordt daardoor ver meden. De beruchte Muiderbrug ligt dan eveneens buiten dit traject. De tram krijgt dan dubbel spoor. De rijtijd wordt door de geheele oplossing aanmerkelijk bekort. De bedoeling is voorloopig op Amsterdam met zeven wagons een uurdienst te onder houden. In den zomer wordt dit een half-uur dienst. N De tegenwoordige stoomlocomotieven zul len niet' definitief worden opgeruimd, want op extra drukke dagen zullen nog stoom treinen in het verkeer worden gebracht. GOED ZOO! De politie heeft op het Spaarne bij de Waag een vcor een schillenwagen gespan nen paard doen uitspannen, omdat het schaafwonden had aan beide knieën en een open wonrl aan de schoft. Het dier is naar een stal overgebracht. TOESTAND GOED. Naar wij aan de Mariastichting vernamen is de toestand van den 76-jarigen heer H. A. M., die Zondagmiddag op de Groote Markt door een autobus werd aangereden, goed. ZANDVOORT Bij de onthulling van de bank. op het graf van J. v. d. Bos houdt de burgemeester, de heer H. v. Alphen, een rede. Op de algemeene begraafplaats had Maandagavond 7 uur een zeer indrukwek kende plechtigheid plaats, gewijd aan de na gedachtenis van het op 21 April 1.1. overle den bestuurslid, van de Werklieden Vereeni- ging „Onderling Hulpbetoon", den heer Jan van den Bos, die 35 jaar, eerst als lid en daarna als bestuurslid geheel onbaatzuchtig zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven en zoo ontijdig, zoowel aan zijn gezin als aan de vereeniging is ontrukt, na een betrekkelijk korte ziekte. Vrijwel alle familieleden, het voltallig bestuur van „On derling Hulpbetoon" en de besturen van de onöerafdeelingen waren tegenwoordig en om de groeve geschaard, toen de voorzitter, de heer Zwaan het woord nam (hoewel hij eigenlijk wegens eene ongesteldheid het bed moest houden) om het doel van de sa menkomst in te leiden. eD heer Zwaan, begon met te zeggen, dat er een spreekwoord is, dat een klein volk, groot kan zijn door daden en dat hier de vereeniging „Onderling Hulpbetoon", wier leden de bevolking van Zandvoort vertegen woordigden, dank meende te moeten uit spreken voor jiet vele werk dat de overledene in het belang van de vereeniging had ge daan. De vereeniging had gemeend de na gedachtenis van den heer v. d. Bos niet be ter te kunnen eeren dan door een stoffelijk blijk van waardeering van de verdiensten van den overledene als bestuurlid, aan te bieden aan de familie, n.l. een rustbank na bij de groeve. Daarna onthulde dq heer Zwaan deze uit marmer gehouwen bank,, waarin de gorden zijn gegrift: Jan van den Bos Uit erkentelijkheid voor zijn vele werken als bestuurslid der Werkliedenvereeniging Onderling Hulpbetoon en afdeelingen. Daarna nam Burgemeester van Alphen het woord, die sprak als eere-voorzitter van „Onderling Hulpbetoon" en als Hoofd der Gemeente. Voornamelijk getuigde spr. dat de overledene als opperbrandmeester, met wien hij zeer dikwijls in aanraking kwam, steeds was van een onkrenkbare trouw en oprechtheid; zijn adviezen waren steeds om lijnd door' een helderen betoogtrant. Zijr. meeningen'waren als het ware op een rots gebouwd, gelijk aan de hardheid van het gesteente waaruit de aangeboden bank is vervaardigd. Van die rotsvastheid van den ontslapen opperbrandmeester in zijn werk, zag spr. in die bank het symbool. Dc burge meester hoopte dat wanneer er familieleden bij de groeve van den overledene zouden verwijlen, zij zich deze treffende gelijkenis zouden herinneren. Daarna zong het mannenkoor uit de leden van O. H- het Beati Mortui, van F. Men delssohn Bartholdy. Onder ademlooze stilte werd dit eerbetoon aangehoord. Nadat de heer Zwaan aan de familie het geschenk van* de vereeniging had overge dragen dankte de heer L. N. v. d. Bos, een zoon van den overledene, voor de eer aan zijn vader bewezen. Het was een plechtigheid die nog lang in de herinnering van de Zandvoortsche leden van O. H. zal blijven voortleven. Het woord is aan.. Arthur Pinero: Vrouwen zijn meedoogenloos vooral voor degenen die z{j liefhebben, en hebben gekwetst in hun gevoelens. DAKZWAKTE. (Toen een familie te Gouda tijdens een verjaardagsfeestje zou gefotografeerd worden op het platte dak van een huis, zakte dit dak plotseling in. De politie onderzoekt de oorzaak. Courantbericht). Stel je voor dat je gekiekt wordt, Door een fotograaf van 't vak, Dames in hun feesttoiletje, Heeren in hun Zondagsch pak, En je oefent j' in een glimlach, Met je mond wat scheef en strak, Maar je voelt je dan toch verder, Samen op je platte dak, In een feestelijke stemming En volmaakt op je gemak; Stel je voor. dat je daar eensklaps, Met een heidensc.h luid gekrak. Door je dak dat dan je vloer is, Neerdaalt met een harden smak, In je kamer, plots herschapen, In een onbeschrijflijk wrak; Nou, dan ben je al heel dankbaar, Dat er geen zijn nek bij brak, En wanneer dan de politie, Die er gauw haar neus in stak, 'n Onderzoek wil in gaan stellen, Naar de vraag, waarom je dak, Ingezakt is, wel dan vind je. Zooiets, zacht gesproken, lak, En die heele dakinspectie, Een niet al te goede bak. Want je mag dan geen moderne Sherlock Holmes zijn van je vak, Maar dit raadsel baart geen zorgen, Want dat dak was wat te zwak. P. GASUS. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Een ander dan Van O. de dader OVEREENSTEMMENDE GETUIGEN- VERKLARINGEN. De Telegraaf schrijft: „Wij hadden heden (Maandag) een onderhoud met mr. J. H..v. d. Meer, een der verdedigers van den ver dachte Var O. in de moordzaak Lans. Deze deelde ons mede, dat de verklaringen van het tweetal nieuwe getuigen een factor van groote beteekenis geacht moeten worden. „Gelijk men weet, verklaren de twee ge tuigen positief, dat zij op den avond van den moord bij den achteruitgang van het kantoor gebouw der firma De Haas, te vijf minuten voor zeven, een man zonder jas en hoed zagen, die een groot pak droeg, dat hij in het Boeregat te water wierp. Bij een confrontatie met verdachte v. O. hadden zij eveneens pertinent verklaard, dat de door hen waargenomen man forscher en grooter was dan v. O. De eerste getuige is reeds door den rechter-commissaris gehoord. De an dere heeft alleen zijn verklaringen voor de politie afgelegd. Doch indien, aldus mr. v. d. Meer, deze verklaringen onder eede be vestigd worden dan staat de zaak er voor den verdachte gunstig voor, want het is wel zeker, dat positieve bewijzen tot dusver tegen v. O. niet konden worden aangevoerd. „Wat is immers gebleken? „Verdachte v. O. is op den avond van den moord met den trein van- 7.15 naar Den Haag vertrokken. Het mag dus onmogelijk geoordeeld worden, dat hij vijf minuten vóór zeven nog bij den achteruitgang van het perceel dor firma De Haas was. Ook kloppen de verklaringen van de nieuwe ge tuigen volkomen met de getuigenis ter te rechtzitting afgelegd door mej. De Geer, mej. Lans en de heeren Melis en Houtman. De zen toch hadden allen ongeveer tusschen kwart voor zeven en zeven uur een vreem den man op het terrein gezien. Mej. De Geer had zelfs positief gezegd, tien minuten vóór zeven een vreemden man bij het achterhekje van dezelfde firma De Haas te hebben be merkt, die naar boven stond te kijken en al deze getuigen verklaarden, bij een confron tatie met v. O., dat de door hen waargeno men man forscher en grooter was. Dit geeft dus een zeer bijzonder aanzien aan de nieuwe getuigenverklaringen. Alles wijst er ill ait verband op zoo zeide mr. v. d. Meer dat een andere dader den moord moet hebben bedreven. Geen positieve bewijzen tegen Van O. „Zooals gezegd, heeft men tot dusver geen positieve bewijzen tegen v. O. kifnnen aan voeren. Alle gevonden bloedsporen, ging de verdediger voort, zijn zeer logisch te ver klaren. Zoo is gebleken, dat de bloedsporen, op het costuum van v. O. gevonden, af komstig kunnen zijn van den vorïgen eigenaar, die last had van neusbloedingen. „Ook is de mogelijkheid niet buitengeslo ten, dat een der kinderen van v. O., dat een wonde had. cle bloedsporen op het costuum van zijn vader had achtergelaten. Wat de nog aan het licht gebrachte bloedsporen op de schoenen betreft, ook deze oordeelde mr. v. d. Meer zeer logisch te kunnen verklaren. Immers is v. O. met dezelfde schoenen dien avond in het pand geweest, waar de moord werd bedreven. Hij heeft toen op de mat ge staan. welke doordrenkt was van bloed. Me de bevonden zich in het perceel vele bloed vlekken. zoodat het zeer verklaarbaar is hoe het bloed aan de schoenen is gekomen. Ten slotte achtte ae verdediger het zeer aan neembaar, dat het de dader is. die toen weer terugging en" waargenomen werd door de verschillende getuigen. Alles wijst er in dit verband op. zoo concludeerde mr. v. i. Meer, dat een ander dan v. O. den moord heeft bedreven. „Ik acht het daarom geheel niet onmoge lijk. dat in verband met de nieuwe feiten, de beschuldiging van moord bij de nieuwe behandeling der zaak welke ik in Octo ber verwacht vervalt en v. O. verder al leen vervolgd wordt wegens de bewezen ver duisteringen." DE AANKOMST VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Zooals we die in Heemstede „meemaakten", - Wanneer je weinig of geen verstand hebt van radio en niet eens weet waarvoor al <iie lampen en knoppen, spoelen en condensa toren dienen, dan is het wel een groot» sensatie zoo-maar door een koptelefoon te hooren wat verschillende menschen in Los Angelos staan te vertellen. En iedcren keer weer onderga je toch het wonderlijke van die wereldomvattende radio, die stemmen uit Azic of Amerika tot pe brengen waarvoor gécn afstand en geen tijd meer schijnt te bestaan. Terwijl meer dan een millioen menschen na een slapeloozen nacht 's morgens in Los Angcles om de neergedaalde reuzen-romp van de Graf Zeppelin zich verdringen, zitten wij tegelijkertijd bij een kopje middag-thee voor het radiotoestel van een enthousiasten amateur als de heer B. H. Philippo, Lombok straat 34 in Heemstede is. Je moet er even aan wennen, voor je duide lijk kunt verstaan, wat er gesproken wordt. Fading maakt, dat het geluid nu eens ster ker, dan weor zwakker wordt, maar de brok stukken zijn te combinecrcn tot korto ge sprekken. ,,I am the happiest woman in the world". 't Is lady Drummond Hay die vertelt. ..11c ben do gelukkigste vrouw ter wereld, geluk kig omdat ik hier bëïi, gelukkig omdat ik dezen interessanten tocht maakte". Ze vertelde geestdriftig over dc vlucht boven 3an Francisco, over de zonsondergang en den wonderlijk-mooicn nacht boven „glorious California". „En jullie, Amerikanen, jullie zijn „so kind to me", en mot recht matige ij delheid moest ze ook nog even ver kondigen, gelukkig te zijn, dat ze de eenigo vrouw was die zoo zeeën en landen, rivieren en bergen zag. Even werd het geluid zwakker. Wel re- layeerde Zeesen wat. de General Electric Co. te Schenectady uitzond, maar het was den heer Philippo als ras-echt-amateur er na tuurlijk om te doen, direct Amerika te be luisteren. Hij draaide voorzichtig wat aan de groote knoppen, vertelde cn passant dat hij met zijn toestel kan luisteren op 10 Meter tot 2000 Meter, dat het gebouwd is volgens de Idzerda-schakeling cn dat hoogfrequent - versterking het mogelijk maakt om thans overdag Amerika te hooren, iets wat tot voor kort niet of bezwaarlijk ging. En als we de» koptelefoon dan weer op dé ooren schuiven, spreekt een Duitsche pers vertegenwoordiger. „In onze ooren klonk nog het afscheidsgeroep van dc Japanners, toon het welkomst gejuich van de menschen in Californië ons reeds bereikte", zegt hij. „Ik ben pas uit de Zeppelin gestapt, maai- ilc verlang er al weer naar, dat we ons weer in de ruimte storten voor de laatste étapc". Wat de poolreiziger Wilkins, die dan voor de microfoon stapt, te vertellen heeft, kun nen we niet precies volgen. Hij prijst het Duitsche genie, dat een luchtschip als da „Graf Zeppelin" bouwde, hij zegt, dat dc rei3 een droom is, en dat een betere, uitgebreider weerberichtendienst noodig is, voor van een geregeld verkeer met luchtschepen sprake kan zijn. Een Japanner Koesaka huldigt dr. Eckcncr nog eens, vertelt veel respect te hebben voor officieren en bemanning, enkele brok stukken vangen we nog op, te weinig om er zinnen uit te kunnen reconstrueeren. En dan komt ae omroeper medeaeeien dat dit een uitzending was van den zender W X X A D en dat hij over zou gaan tot het geven van weerberichten. Toen hebben we de koptelefoon maar neer gelegd. een flink stuk van de ontvangst van de luchtreizigers in Los Angeles hadden we nog gehoord. En dat was interessant. Maar van grooter belang is het, dat in luttele jaren de techniek, het menschelijk vernuft zoo ver gevorderd zijn, dat je in Heemstede een groote gebeurtenis aan Amcrika's West- kus kunt „meemaken!" VERKEERSONGELUKKEN. Tc Hillcgom. Bij het oversteken van den weg zonder een waarschuwend teeken te geven, is de heer N. door een auto aangereden. Hij werd be wusteloos binnengedragen bij den heer Z. en is later op advies van den geneesheer per ziekenauto vervoerd. De aangeredene had een ernstige hoofdwond en een schaafwond aan een been. De auto reed langzaam, de chauffeur heeft volgens getuigen des aanrijding onmogelijk kunnen voorkomen. Het rijwiel van de heer N. gas zwaar beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1