Vannacht om half twee overeenstemming bereikt BUITENLANDSCH OVERZICHT OVEREENSTEMMING BEREIKT. GRANDI TELEFONEERT MET ROME. Waarheid omtrent Philip Snowden HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1929 DERDE BLAD „Engeland krijgt op buitengewone wijze voldoening." Overeenkomst betreffende steenkolen met Italië. Voorzitter Jaspar. s-Gravenhage27 Augustus. Vannacht omstreeks half twee is de zitting tier uitnoodigende mogendheden, welke om 5 uur was aangevangen, geëindigd met een principieel accoord tusschen de vijf credi- teur-staten, waarin enkele punten aan de toestemming van Duitschland onderworpen zijn. De Duitsche gedelegeerden, die de ver gadering in den loop van den avond hadden verlaten, zijn omstreeks 1 uur daarin terug gekeerd. Voordat zij kwamen werd in een Engelsche persconferentie het volgende me degedeeld over het bereikte accoord: Te middernacht is een principieele over eenkomst bereikt door de delegaties der uit noodigende crediteur-mogendheden, betref fende de methode om tegemoet te komen aan de Britsche eischen, wat betreft de verdee ling der annuïteiten en de leveringen in na tura. Er is in beginsel overeengekomen, dat de andere crediteur-mogendheden door een cor rectie binnen het kader van het Young-plan, welke aan de goedkeuring van Duitschland zal zijn onderworpen, aan Groot Britannië extra 40 millioen Mark per jaar zullen verze keren, waarvan 36 millioen Mark zal bestaan uit sommen ineens, in annuïteiten, gegaran deerd door de andere crediteurmogendheden en dat Groot Britannië deze 36 millioen zou ontvangen als een onvoorwaardelijke annuï teit, 18 millioen uit het saldo der onvoor waardelijke annuïteiten, beschikbaar onder het plan voor de verdeeling en ten slotte extra 42 millioen Mark, welke beschikbaar zou worden gesteld door een anderen regel, behoudens goedkeuring van Duitschland, van de jaarlijksche bedragen der onvoor waardelijke annuïteiten, zonder het totaal te verhoogen op zoodanige wijze, dat het be drag, beschikbaar voor de verdeeling onder de crediteurstaten na te hebben voldaan aan den dienst van de Dawesleening, ieder jaar een vaste som zou zijn. Aldus zou Groot Britannië in totaal 96 mil lioen Mark ontvangen als onvoorwaardelijke annuïteit; verder, als toevoeging tot de reeds overeengekomen punten met betrekking tot de leveringen in natura, aanvaardde de Ita- liaansche delegatie, dat de Italiaansche staatsspoorwegen gedurende 3 jaren jaarlijks 1 millioen ton Engelsche steenkool tegen de beste exportprijzen op de Britsche vrije markt, geldende op den datum van ieder contract, zullen afnemen. Een slotovereen- komst, omvattende deze punten wordt voor bereid. Aan het slot der persconferentie werd meegedeeld, dat de overeenkomst be treffende de steenkolen was opgemaakt door Graham en Pirelli. Er werd opgemerkt, dat Engeland door deze overeenkomst op buiten gewone wijze voldoening krijgt en dat het geen in het accoord is opgenomen, geheel verschilt van wat om 5 uur, bij den aanvang der vergadering, bestond. Aan Jaspar werd lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij zijn taak als voorzitter heeft vervuld. Hedenochtend ver gaderden de 4 bij de bezetting betrokken mogendheden. Na af loop van deze bijeen komst verklaarde Mi nister Wirth, dat de voor een laatste pas sen "klaar gelegde po litieke kleedingstuk- ken met oog op den nog onopgehelderden financieelen toestand aan den kapstok wa ren gehangen. Op een vraag wat hij met deze laatste uit drukking bedoelde, antwoordde hij, dat de kleeren die men aan den kapst-ol? hangt, niet in de kast gaan, maar dat men ze ieder oogenblik van den kapstok kan nemen om ze op reis mee te nemen, of indien men ze niet betalen kan om er kinderkleertjes van te maken. Wirth. Nog werd hem gevraagd of de wil tot over eenstemming nog bestond, welke vraag hij bevestigend beantwoordde. NOG GEEN OVEREENSTEMMING MET DE DUITSCHERS. In een Duitsche perconferentie hedennacht werd medegedeeld, dat de 5 mogendheden het eens zijn geworden over de punten, die hen verdeeld hielden, doch nog niet over de punten die Duitschland betreffen. Dit- zijn: le de overschotten van het Dawes-plan; 2e de verhouding tusschen voor waardelijke en onvoorwaardelijke annuïteiten en 3e. de bezettingskosten. Omtrent die 3 punten zullen de Duitschers hedennacht nog een schriftelijk voorstel ontvangen, waarna om 11 uur des ochtends de 6 mogendheden weder zullen bijeenkomen om daarover te spreken. Om 4 uur 's middags zullen de bij de be zetting betrokken mogendheden vergaderen, waarna om 5 uur de politieke commissie zal bijeenkomen ter bespreking van de ontrui- mingsquaestie van de commissie voor vast stelling en vergoeding. Komt men met een en ander dien dag ge reed, dan zal Donderdag de plenaire zitting van de conferentie gehouden worden. Wat het accoord betreft dat tusschen de 5 mogendheden is tot stand gekomen, dit zou neerkomen op 78 a 781/2 pet. van de oorspronkelijk 7ngelsche vordering. Van Fransche zijde vernamen wij te 1 uur 's nachts, dat het accoord hetwelk ten slotte tot stand is gekomen en waarvan de Duit schers thans in kennis werden gesteld, zou neerkomen op meer dan 70 pet. van de oor spronkelijke Engelsche vordering en dat vooral Italië tot de totstandkoming van dit accoord heeft bijgedragen. Een spannende nacht. De onrustbarende gans van zaken in Palestina. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Toch een accoord bereikt! De mogendhe den hebben in een nachtelijke vergadering nogmaals een blaam van de conferentie we ten af te wentelen. Een blaam die voorze ker verdiend geweest zou zijn. Reeds sprak men smalend over het vruchtelooze gemar chandeer in 's Gravenhage. reeds had men alle hoop op een accoord laten varen, toen het bericht kwam, dat men nogmaals een middel had gevonden om den onverzadigba- ren honger van Snowden te stillen. De zes uitnoodigende mogendheden vergaderden tot diep in den nacht. Grandi telefoneerde met Rome, en Pirelli eii Graham legden de basis voor een accoord ten aanzien van de leveringen in natura. Men neemt trouwens aan dat het vooral aan Italië te danken is, dat de kloof tusschen Engeland en „de 4" overbrugd kon worden. Het nachtelijke tele foongesprek met Rome zal daar niet vreemd aan zijn. In ieder geval heeft de taaie Snowden nu het voornaamste deel van zijn eischen in gewilligd gekregen! De oude heer met het starre masker heeft dus ten slotte aan het langste eind getrokken. De uit Fransche bron komende mede- deelingen, volgens welke het aantal dooden in Palestina reeds gestegen zou zijn tot 500 a 600, worden in Londen niet bevestigd. In weerwil van het verdere bloedvergieten zijn de gebeurtenissen sedert Zondagochtend niet van dien aard dat dit hooge getal waarschijnlijk lijkt. De verschil lende ingekomen berichten noemen het doo- dencijfer van ongeveer 250. De uittochten duren op verschillende punten, in weerwil van de Britsche troepen voort. In Bothalfal en Esdaelen vielen Britsche vliegtuigen Arabieren aan die een ernstige aanval op de Joden aldaar deden. Uit Jeruzalem komen slechts tenden- tieuse berichten. Pantserwagens en troepen doorkruisen'" de straten, terwijl tegelijkertijd een bommenwerper boven de stad vliegt. In verschillende wijken moet de strijd tusschen Joden en Arabieren voortduren en het getal slachtoffers gestadig toenemen. In Jeruza lem zijn 1500 Britsche soldaten aangekomen. Uit Cairo zijn afdeelingen infanterie en artillerie naar Palestina vertrokken. Naar uit New-York wordt gemeld zijn ver schillende delegaties van Joden bij president Hoover en Staatssecretaris Stimson ver schenen, wien zij ernstige klachten over het Britsche bestuur In Palestina overbrachten. Stimson gaf de verzekering dat de regeering der Vereenigde Staten reeds al het mogelijke in de aangelegenheid gedaan heeft. Hoover verklaarde, dat de regeering zich over de on lusten in Palstina ernstig bezorgd maakt, doch dat van Engeland de verzekering is ontvangen dat alle maatregelen zijn getrof fen om den toestand meester te worden. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat de aan komst van sterke Britsche troepencontin genten, die in volledig® uitrusting door de straten trekken, kalmeerend werkt. Een nog sterker indruk.maakt de landing van het eerste troepencontingent. De patrouille- dienst in de straten van Jeruzalem is. nu er meer troepen beschikbaar zijn, aanzienlijk uitgebreid en wordt door vliegtuigen onder steund. Een officieel bericht over het totaal aantal dooden is nog niet gegeven. De afzonderlijke berichten in de Engel sche avondbladen laten alle doorschemeren dat met de aankomst van de Britsche ver sterkingen het grootste gevaar voorbij is en dat de kalmeerende invloed van de gewapen de macht reeds merkbaar is. Het, regent inmiddels protesten bij de En gelsche regeering. Men verwijt de mandaat autoriteiten grenzelooze tactloosheid ten op zichte van de Joden. Berichten uit andere dan Engelsche bron zijn niet zoo geruststellend. Zoo spreekt men in Palestina, van de groote vrees die wordt gekoesterd ten aanzien van de Arabische bergstammen. De kans schijnt niet uitgeslo ten, dat deze stammen zich in den strijd zul len mengen. Het zou ons niet verwonderen, als de Joodsch-Arabische onlusten zouden over slaan in een Engelsch-Arabischen tweestrijd Het is immers nu duidelijk, dat de Arabieren de aanvallers zijn. De Joden sloten zich in hun huizen op en werden bij tientallen gelijk, door de Arabieren, op een beestachtige wijze afgemaakt. Vrouwen en kinderen werden niet ontzien. Het baart geen verwondering, dat de Ro- thermere pers in buitengewoon scherpe ar tikelen de stelling oppert, dat het beste zou zijn, als Engeland spoedig afstand deed van het mandaat Palestina, waar het slechts on aangenaamheden en geen voordeel van heeft te verwachten. Inderdaad, doch de zaak is niet zoo een voudig als de organen van Rothermere haar believen voor te stellen. L. A. Ook elders in Palestina onlusten? Naar de „Daily Telegraph" uit Beyroet meldt, deelden daar aangekomen vluchte lingen uit Palestina mede. dat de Arabieren Maandag een aanval op Haifa gedaan heb ben. Talrijke personen zouden hierbij ge dood of gewond zijn. Een deel der soldaten werd door de Arabieren ontwapend. Bevestiging van dit laatste bericht is even wel nog niet ontvangen. De officieele be richten van het ministerie van Koloniën hebben slechts betrekking op de gebeurte nissen tot Zondagmorgen. De verdedigings maatregelen duren voort. Behalve de oor logsbodems, die reeds van Malta naar Pale stina onderweg zijn, worden acht torpedo jagers voor vertrek naar Palestina gereed ge- maakt. Waarom Thomas in Canada is. ST. JOHNS. (Nieuw Brunswijk), 27 Aue. (Reuter). Het woord voerend op de jaar lijksche bijeenkomst van het Canadeesche congres van vakvereenigingen, heeft J. H. Thomas, de Britsche minister voor de werk verschaffing, verklaard, dat het doel van zijn bezoek aan Canada niet was om het Britsche werkloosheidsvraagstuk op te los sen door Canada met handarbeiders te overstroomen. doch meer om de wederkeerige handelsbetrekkingen te begunstigen, ten einde aldus voor Britsche emigranten de mogelijkheid te scheppen iets nieuws te on dernemen in een nieuw land met kans op succes. Thomas voegde er aan toe, dat hij geen enkele gunst vroeg, doch alleen arbeids- mo,gelijkheid voor zijn landgenoten op econo- mischen grondslag. OM DEN SCHNEIDER CUP. DOEN DE ITALIANEN TOCH MEE? Naar reeds is gemeld, is ook het tweede verzoek der Italianen om den wedstrijd uit gesteld te krijgen afgewezen. Intusschen meldt een Engelsch sportblad, dat niettegenstaande de geruchten en tegen strijdige berichten, Italië toch aan den wedstrijd zai deelnemen. Op een vergadering van Italiaansche vliegers zette Balbo, onder secretaris van het departement van lucht vaart den huidigen toestand uiteen. Na de uiteenzetting van Balbo toonden de vliegers zich meer enthousiast en vroegen eenstem mig in slaat- te worden gesteld aan den wedstrijd deel te nemen. Deze manifestatie werd zeer door Balba op prijs gesteld, al dus de N.R C. De vliegtuigen bestemd om deel te nemen aan den wedstrijd ie Calshot werden daar op uit de loodsen gehaald en er werden vijf proefvluchten meer gemaakt. Italië vestigt thans haar hoop op het laatste Macchi-vliegtuig, dat bij de proef vluchten met een gemiddelde snelheid van 375 mijl per uur moet hebben behaald en op een ander toestel, waarmede nog geen proefvluchten zijn gemaakt. Na vier dagen zoeken heeft men gisteren in het Gardameer op een diepte van 45 a 60 Meter het lijk gevonden van kapitein Motta. die naar men weet. verleden week tijdens een proefvlucht met een nieuw Macchi-vlieg tuig uit onbekende oorzaak plotseling met zijn toestel in het meer is gevallen. Intieme onthullingen. Kreupel en een genie.'2 Door JOHN NAIRN. De fermheid, de „fut" van de mannen van Yorkshire is spreekwoordelijk en daar Philip Snowden, de Britsche Minister van Financiën, afkomstig is uit dat beroemde graafschap, behoeft het geen verwondering te wekken, dat hij de pionier is van een nieuwe methode om internationale onder handelingen te voeren, waarin pittige ver klaringen, zonder omwegen en een onwrik baar besluit om daden te verrichten in de plaats van een hoffelijk spelen met woorden zijn gekomen. Philip Snowden is wel vergeleken met Robespierre; maar toch zijn deze beide mannen geheel verschillend. Zelfs de vurigste verdediger van Robespierre zal niet kunnen ontkennen dat hij een dweper was. De Brit sche minister is absoluut niet dweepziek, ook is hij niet blmd voor de goede eigen schappen van zijn bitterste, politieke tegen standers. Bovendien bezit hij veel humor en er zijn weinig menschen die meer plezier hebben van een „mop" uit het land van Yorkshire, verteld in het daar gesproken dialect, dat spéélt met de algemeen geldende uitspraak der Engelsche klinkers. Wanneer er zoo iets bestaat als een over winning van den geest over het lichaam dan is Philip Snowden daarvan het levend be wijs. Gedurende het grootste deel van zijn leven heeft hij veel geleden doordat hij niet behoorlijk kan loopen en voor iemand als hij die de natuur en het vrije veld lief heeft is dit inderdaad een beproeving. De Britsche Arbeiderspartij heeft de wereld bekend gemaakt met heel wat figuren die het uit de nederigste en niet veelbelovende omstandigheden brachten tot posities van nationale en wereldbeteekenis. Maar afge scheiden van de ontembare wilskracht waar door zij getriumpheerd hebben over de gren zen. hun door hun oorspronkelijke omge ving en hun onvoldoend onderwijs gesteld, hebben zij over algemeen steun en aan moediging gevonden in het onwankelbaar vertrouwen van hun ouders en de hulp en medewerking van hun vrouwen- Philip Snowden is zoo gelukkig geweest hel een zoowel als het ander te hebben. Het- is niet zooveel jaren geleden dat de man die nu de bewaarder -is van de finan ciën van een groote natie en op wiens uit spraken de ministeries van financiën van de beschaafde wereld reageeren. in onbekende plaatsen bezig was met al het vuur waarover hij beschikt de socialistische beginselen duidelijk te maken en te propageeren. Leunende op zijn twee stokken, met door beheerschfce emotie verstarde trekken, wekie hij bij zijn hoorders, gedeeltelijk door zijn magere, bijna uitgeteerde gestalte, gedeelte lijk door den eigenaardigen, intensen blik, uit zijn diepliggende oogen, de overtuiging dat een profeet was opgestaan. In doze eerste dagen van zijn loopbaan ontwikkelde en volmaakte hij zijn redenaasr- gaven die hem den bijnaam hadden ver schaft van „den spreker met de zilveren, tong", Snowden is de man, die met uitda gende welsprekendheid de door een con servatief kabinet in 't leven geroepen wetten aanvalt, of zijn politiek als verantwoordelijk minister verdedigt, hij kent en gebruikt alle wapens uit het arsenaal der welsprekend heid: de meed oogen looze veroordeeling: do ontwapenende smeekbede: de eenvoudige, alledaagsclie taal en het- bijtend sarcasme. Hoezeer zijn tegenstanders zijn principes veroordeelen zij brengen gaarne een eere- saluut aan zijn vurige oprechtheid en do onbuigzame kracht, van de taal waarmede hij de politieke draken die hem op zijn pad trachten tegen te houden, néérgeeselt. Uit zijn politieke inzichten blijken geeste lijk evenwicht en diep nadenken. Voor do menschen die zich verbeelden dat de socia listische heilstaat bereikt kan worden door geweld en omwenteling heeft hij maar weinig sympathie. Zijn socialisme beteekfnt: een vooruit gang langs ordelijken weg. waarin de eco nomische veranderingen automatisch de publieke overtuiging volgen. Gelijk zijn leider in het tegenwoordig Labour-kabinet ziet hij de maatschappij ais een organisme dat zich langzaam ontwikkelt naar grooter volmaaktheid en nut. Hij weet maar al te wel uit de harde lessen der geologie en biologie, ook uit de geschiedenis der mensch- heid, dat de ware en bestendige vooruitgang gaat langs den weg der proefneming die al tijd onderworpen is aan de grootere kennis welke de mensch in hcldhaftigen strijd aan den taaien greep der natuur ontworstelt- Hij weet. ook dat. zulk een vooruitgang niet on afgebroken en zonder moeilijkheden voort gaat; het. kan zelfs zijn dat. een geheel ge slacht. niets naders ondervindt dan achter uitgang. Zijn inzichten zijn die van den man der wetenschap die zijn menschelijk gevoel behouden heeft, niet onderworpen is aan het geweld van ongebreidelden hartstocht, noch zich voegt naar het geschreeuw van het vooroordeel. Hij is de meester der tactiek die de metho den uitdenkt waardoor naar zijn overtuiging de sociale overwinningen zonder bloedver gieten door het nageslacht zullen behaald, worden. Het kan ln het Engelsche Lagerhuis zeer vervelend zijn, maar zoodra de Minister van Financiën gaat spreken, maakt naargeestige saaiheid plaats voor gespannen belangstel ling en loopt de leege zaal vol. Het-zij hij met Engeland is zal beoordeelen. Maar zelfs wan neer wij ruimte laten voor de partijdigheid die zelfs de meest nauwgezette geschied schrijver niet kan vermijden, zal toch zeker op de betrekkelijke romantiek van zijn leven algemeen het volle licht vallen. De man die nu toegejuicht wordt door en den welgemeenden steun krijgt van de schrandere zakenlieden van de Londensche city omdat hij zulk een uitstekend begrip toont van den ingewikkeldcn financieelen toestand is dezelfde die. slechts eenige weinigs jaren geleden door diezelfde zakenlieden, om zijn polit-leke beginselen, werd beschouwd als een „quantité négligeable", een oprac- tische droomer, zonder ernstige politieke toe komst. De man, die meer dan welke Britsche staatsman ook uit den tijd na den oorlog, tegenover internationale oppositie, steeds is opgekomen voor de rechten van de Engel sche nat-ie bij de regeling der herstelkwestie en zoo het ongeschokt vertrouwen van zijn land gen ooien van iedere politieke scha keering heeft gewonnen is de man wiens lichamelijk cebrek hem, nog niet zoo lang geleden, niet eens kon beschermen tegen, de steenworpen van gebelgde critici. De wisselvalligheden van het lot raken hem niet; hij is ernstig maar vriendelijk, houdt van de eenvoudige dingen in het leven en heeft een afkeer van uiterlijk vertoon. Er is geen aardiger prater dan hij en de nede rige vrienden uit zijn jeugd heeft hij, nu hij zoo hoog geklommen is, niet vergeten De geest van rechtvaardigheid van het Engelsche volk is zoo groot dat zelfs de politiek hun niet verhindert een billijk oor dcel over hun staatslieden uit t-e spreken. Voor den Minister van Financiën bestaat er geen enkele reden om het oordeel van het Engelsche volk over zijn persoon te vreezen. (Nadruk verboden). Gezicht op Jeruzalem,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9