VOOR DE LUISTERVINKEN UIT DE OMSTREKEN RADIO-PROGRAMMA MARKTNIEUWS Onze Radio Rubriek. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 HEEMSTEDE KERKCONCERT. Tot hen, die het betreurden dat deze feest- dag van 31 Augustus, die hoogere gedachten mocht brengen, nog altijd staat in het tee- ken van de kermistrompet, behoorden zij die het concert organiseerden in de Geref. kerk aan de Koediefslaan te Heemstede. In sa menwerking met den Kunstkring Heemstede begreep de commissie tot viering van" den Koninginnedag aldaar, dat er uit heel den omtrek zouden komen, en daarin vergiste zij zich niet. Er waren er uit Bentveld, Ben- nebroek, Haarlem, er. ja, ook uit Heemstede, maar uit Heemstede verhoudingsgewijze toch veel te weinig. Want de koele kerk ruimte en de oogenblikken die wij ons moch ten laven aan een uitgelezen maal, waren cns de oase in de zandzee van brandend la waai: het eenigste uur op dezen dag, dat goed besteed mocht heeten. Evenwel mocht ik bedenken, dat ik als inwoner van Haar lem niet mag oordeelen over de koninginne dagviering te Heemstede. Maar toch, aan genomen dat er de goede toon getroffen wordt: men had ongelijk, niet een klein uur af te zonderen om er de muziek te hoo- ren die ons altijd grooter en beter maakt, de altijd jonge kunst van Handel, Bach en Beethoven, Als ik sprak van een oase, dan was het naast de rust van het kerkgebouw allicht het meest nog de mooie donkere cellotoon, die ons de koelte van wuivende palmen sug gereerde. En bracht het orgelend klavier- spei van Felix de Nobel ons niet het diepe water, waarvan het oog toch gemakkelijk den bodem peilde? Waarlijk, aan dit klaar- doorzichtig pianospel, dat aan Handels structuur alle recht deed weervaren, en waarvan de veelheid der lijnen, ook als zich daarin mengde de partij der violoncel van Louis van Maanen, toch een goed ge sloten eenheid bleef, aan dit musiceeren danken wij oogenblikken die wij niet gaarne hadden willen missen. Groote opmerkzaamheid was er ook voor de veeleischende vioolsonate van Bach, door Jos de Clerck en Felix de Nobel ten gehoore gebracht. Veeleischend, voor de executanten, en voor de toehoorders. Maar de groote praecisiteit, waarmee deze h-moll sonate (b-mcll, staat er in het programma) werd gerealiseerd, maakte ons het verstaan gemakkelijk, de muzikaliteit der uitvoering Ceed ons haar ook genieten. Wat Handel bracht in de Sarabande, vonden wij hier terug in het Andante in d-groot; het Grave bij Handel werd hier het inleidings-adagio, die in zijn prachtige tertsengangen van het klavier herinneringen wekte aan de sierlijke sopraan-aria met 2 fluiten, uit de Mattheus- passie. Niet zonder meer gingen onze ge dachten naar Aaltje Noordewier-Reddingius; want ook in het spel van den violist werd ons gegeven de pure adem van het kunst werk. nergens onze aandacht op zijpaden gevoerd. De Clerck hield eveneens zijn kunstenaarsschap hoog in Beethoven's trio, het frissche werk in bes met de bekende va riaties en het vredebrengend Adagio in den sub dominant, het stralende opus II alzoo. Deee Beethoven der eerste periode is ons lief; misschien zijn de herinneringen, die laLor-hn-een-opus 24. (de vijfde vioolsonate) gewekt worden aan dit trio, niet zonder in vloed op die waardeering. Maar zeer zeker droeg het spontaan musiceeren van het drietal De Clerck—Van Maanen—De Nobel belangrijk bij, den maatstaf onzer waardee ring nog te verhoogen. Want zóó wil deze ieuca-Beethoven uitgevoerd zijn, en zóó hebben wij met de véél te weinigen! haar genoten: als rechtstreeksche uiting, rechtstreeks den weg vindend naar den hoorder. Als inleiding speelde de heer Jan Rose- krans od het orgel een harmonisch niet ge- lul-Wg gea* „Wilhelmus". q HILLEGOM GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergadert op 5 September om 1.45 uur, voor de volgende agenda: 1. Vaststelling der notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Beschikbaarstelling van en lokaal der Openb. Lagere School voor den Tuinbouw- wintercursus. 4 Subsidie R.K. Vereeniging Moederschaps- zorg (Kweekschool voor Vroedvrouwen) te Heerlen, groot 25. 5. Restauratie gemeente-toren. De kosten zijn ongeveer 14.000. Voorgesteld wordt de toren te verkoopen aan de Ned. Herv. Ge meente voor 1— 6. Ontwerp gewijzigd Ambtenaren regle ment. 7. Instructie Keuringsveearts, tevens hoofd van dienst en directeur van het slachthuis. 2. Verordening Commissie van bijstand Openbaar Slachthuis en benoeming van 4 leclen dezer commissie. 9. Administratie Openbaar Slachthuis. Als administrateur wordt aanbevolen deheer J.. B. Verhaar, kantoorbediende van Gemeente werken, wiens salaris met 200 verhoogd zal worden. 10. Jaarwedde administrateur Gemeente werken. Voorgesteld wordt 2900 met 5 ver hoogingen van 100 en voor diploma boek houden 75. 11. Wijziging instructie Gemeente-ontvan ger. EEN HOLLANDSCH SUCCES OP DE SOUTHPORT SHOW. EEN HILLEGOMSCHE FIRMA WINT DEN ABOL CUP. 40 JAAR BIJ DE BRANDWEER. Toen de heer F. J. Smit zijn wensch te kennen gegeven had om tegen 1 Januari a.s. als opperbrandmeester af te treden, is ge bleken dat hij meer dan 40 jaar aan de brandweer verbonden is. Hij begon als spuit- steller, wat men nu mecanicien zou noemen. Toen de heer Kruydenberg zijn functie ner- legde als opperbrandmeester, werd de heer Smit zijn opvolger. Er is in deze 40 jaar heel wat gebeurd. De bluschmiddelen zijn gemoderniseerd, in 1888 werkte men met twee handspuiten, nu zijn er een auto-motor spuit, 'n nieuwe auto-materlaalwagen en vele andere hulpmiddelen. En nog is het niet wat het wezen moet; al eenige malen is gespro ken over een andere motorspuit en over een Magirusladder. HERDENKINGSAVOND VAN DE C. O. V. Maandagavond heeft dé Chr. Oranje- Vereeniging een herdenkingsavond in de Gereformeerde kerk gehouden. De opkomst was groot. De Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heer" zong eenige liederen onder leiding van den directeur, den heer S. P. Visser. De heer C. J. de Koning speelde eenige orgelnummers. Ds. J. H. Mulder hield een rede over „Eer bied". Hij besloot met het dringende ver zoek om wat meer eerbied te hebben voor onze Koningin, door de liefde. De secretaris der vereeniging, de heer J. C. Baas, was dankbaar voor de opkomst en voor de medewerking en sloot met dankge bed. Het Wilhelmus werd ten slotte door allen aangeheven. IJMUIDEN. OrENLUCHTMEETING „VOLKS ONDERWIJS. De Kennemerkring van „Volksonderwijs" belegde Zondagmiddag een openluchtmee ting in „Velserduin", welke vrij druk bezocht was. Nadat de muziekvereeniging „Voor waarts" eenige nummers had gespeeld, opende de voorzitter de heer Mr. L. G. van Dam van Haarlem met een kort woord de bijeenkomst. Alvorens de eerste spreker, Ds. G. Westmeijse van Drachten het podium betrad gaven eenige jeugdige turnsters en turners'een aantal oefeningen te zien, onder leiding van den heer P. Heiligers. Ds. Westmeyse begon zijn rede met te wij- 5 zen op den titel van z'n onderwerp: „S. O. S." een internationale oproep, die een natio nale beteekenis heeft gekregen. Op onder wijsgebied hebben we het nationale vraag stuk van de openbare school, waarmede het op het oogenblik in Nederland niet goed gaat. Klaas de Vries heeft er in het orgaan aan herinnerd, dat men ook in de toe komst op z'n hoede moet zijn. Mr. Terpstra, de tegenwoordige Minister wan Onderwijs vond men tot nu toe staan tegenover het openbaar onderwijs. Het Nederlandsche volk is lauw en laks, vooral hier in Noord Hol land. Bij de Friezen is dat anders; bij hen is het „entweder oder", ze zijn links of rechts, maar wat ze zijn zijn ze goed. Spre ker schetst den eersten schooldag van het kind, die voor het kind, zoowel als voor de ouders van zooveel belang zijn. Er is nu een tijd aangebroken, waarin de openbare school in verdrukking is geraakt, maar spreker twijfelt niet of eens komt weer de tijd, 'dat men zal terugkomen van de verdwaasde politieke subsidiejagerij. „S. O. S.", scherpt onze spaden; ieder voorstander van de open bare school dient z'n spade te scherpen om op; de bres te staan voor de openbare school. Op revolutionaire wijze wordt gewerkt, om de eenheid op onderwijsgebied te vernieti gen. Op onrechtmatige wijze worden door de rechtschen scholen uit den grond gestampt. Spreker herinnerde aan de gevallen in Schoonoord, Pijnakker en Hoornsterzwaag. In het S. O. S. beluistert spreker ook de klank: „Staalt, onze Spieren". Daar we snel leven, is het niet onmogelijk dat de open bare school spoedig weer uit z'n asch her- lijst. Een toestand als in Nederland vindt men nergens ter wereld. Aan het slot van zijn betoog tart spreker iederen man van rechts de openbare school de Christelijke deugden te ontzeggen. Na de pauze, waarin eenige turnsters eenige oefeningen verrichten was het woord aan Dr. I. H. J. Vos, lid van de Twee de Kamer. Dr. Vos zeide, dat de voorstan ders der bijzondere school voor zich in te genstelling met andere landen, een eigen school eischen. Het peil van het onderwijs is er door de stichting van de tallooze sec- tarische schooltjes niet op vooruitgegaan. Dr. Vos is minder optimistisch dan de vorige spreker. Hij is er van overtuigd, dat de ken tering ten gunste van de openbare school nog ver is. Er is een groote groep ouders, die eischen, dat hun kinderen een school bezoeken zooals zij die wenschen, maar er is een groote groep van ouders, die de openbare school wil handhaven. Wij moeten aldus spreker, den eisch blijven stellen, ook aan een rechtschen Minister, dat de openbare school krijgt wat haar toekomt. Als men den cultuurstaat van ons land vergelijkt met dien van andere landen zal men kunnen be seffen, dat de openbare school van ontzet tend groote beteekenis voor ons land is. Het is daarom goed, dat „Volksonderwijs" deze wapenschouwing heeft gehouden. Nog veel meer dan de Katholieke Minister zal deze Calvinistische Minister de bijzondere school ten koste van de openbare bevoor rechten. Mr. van Dam dankte de beide sprekers, als mede den heer Bleeker voor de beschikbaar stelling van het mooie terrein, de muziek vereeniging „Voorwaarts" en de gymnasten voor hunne medewerking. Spreker wekte de aanwezigen op, om lid te worden van „Volks onderwijs", om de 50 000 vol te maken. Tot slot volgden nog eenige oefeningen der turners. WIJK AAN ZEE HET BADSEIZOEN Het badseizoen is voor Wijk aan Zee dit jaar niet ongunstig afgesloten. Het bezoek in de verschillende pensions was gunstig; het aantal badgasten bedrceg 5045 of ongeveer 1000 meer dan verleden jaar. SANTPOORT. BAZAR. Maandagavond is een vergadering gehou den van het bestuur van het ziekenfonds „Samenwerking", de bazar-commissie en medewerkers aan dezen bazar. De voorzitter de heer J. Heeremans deelde mede, dat de welgeslaagde bazar een saldo van ongeveer f 500 heeft opgeleverd. Dit geld komt dus ten goede aan de kas van het fonds en zal dus besteed worden voor ziekenhuisverpleging van leden. De voorzitter bracht dank aan allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van den bazar, in het bijzonder het Radio-tech nisch Bureau S. E. M. Vis. HAARLEMMERMEER VERDRONKEN Het vierjarig dochtertje van den arbeider C. Rip, wonende aan den Lisserdijk alhier, is in een onbewaakt oogenblik dicht bij de ouderiijke woning in de Ringvaart geraakt en verdronken. Toen de kleine vermist werd, is men di rect aa-n 't dreggen gegaan. Een half uur latei werd het kind opgehaald. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. PERSONALIA In de plaat-s van den heer J. Roggeveen is tot directeur van de Hoofddorpsche Or kestvereniging benoemd de heer J. Bal vers Jr., muziekleeraar te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centi per regel. WOENSDAG 4 SEPTEMBER HUIZEN 1875 RL 10.00 Morgenwijding. 10.30 Gramofoonmu- ziek 12.15 Concert door het A.V.R.O.-kwar tet. 2.00 Kindermatinée. „Roodkapje en de Wolf". Kinder-operette. In scène gezet en muziek van Mevr. N. C. HopmanKwast. 3.30 De voornaamste studiemuziek voor pia no. Een cyclus in stijgende lijn, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Viool recital door Simon van Leeuwen. Aan den vleugel: Sophie Vos. 5.30 Concert door het Omroeporkest. Solist: Anton Dirks, bariton. 7.15 Lezing door J. Aerts over: De praehisto- rische kunst. 8.01 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Solisten-concert. Het Residentie-orkest. José Iturbi, piano. Na afloop: Persberichten. Daarna: Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 298 M. na 6 uur 1071 M. 10.30 K.R.O. Plechtige Kardinaals-Mis in de Kerk van de H. Willebrordus buiten de Veste te Amsterdam, ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van Z.E.W.M. Kardinaal van Rossum. 12.30 N.C.R.V. Con cert. Dameskoortje, viool, piano en orgel. N.C.R.V. 2.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 3.00 K.R.O. Kardinaalsfeest uit het Concert gebouw te Amsterdam. 5.00 N.C.R.V. Kinder uurtje. 6.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 7.30 N.CR.V. Lezing over:" Frederic St. George ae la Tour BoothTucker (Fakir Singh), Apostel van Indië. 8.00 Trio-concert. Lezing over: De ontwikkeling der klokkespelen in de Nederlanden. Daarna: Nieuwsberichten. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. A. Mild- may, sopraan, L. Walsh, fluit.'12.50 Gramo foonmuziek. 1.20 Orkestconcert. 4.20 Dans muziek. 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Lezing. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concetr. D. Smithardt, alt, H. Brïndle, tenor, orkest. 9.30 „The Thing that is plain". Eén-actèr van N. Mitchison. 10.00 Nieuwsberichten. 10.25 The. Scottish Com mand Tattoo. Militaire muziekkorpsen. 10.35 Lezing. 10.35 Voortzetting van de Tattoo. 11.05 Dansmuziek. 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Or- kets en solist-en. - 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Orkestcon cert. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25 Orkestconcert. 5.55 Orkest- concert. 8.20 Orkestconcert-. Daarna: Vroo- lijk programma. Vervolgens tot 12.20 Dans muziek. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN A IJl \jk ü/(w Kareltjc wou niet bekennen, Dat Billy hem was de baas. Doch van angst kreeg hij 'n kleur, Als een oude Edammer kaas. Hij riep: „Stop, Billy, stop eens! Ik neem terug, wat ik heb gezegd. Ik wil plechtig verklaren, Dat ik liet heb afgelegd." Billy was nu tevreden. Liet hem vallen op den grond, F.n gaf hem toen een duwtje. Dat hij weer rolde in het rcttd. Men lachte, schreeuwde, klapte. En onder een woest geluid, Trapte onze kleine Billy Kareltje het circus uit. Wat zullen wij nu.weer zien? Op de Southport Show, de grootste Engel- sche tentoonstelling die ooit gehouden werd is door de Hollandsche firma K. Velthuis uit Hillegom een groot succes behaald. Deze, firma had een stand bloemwerken van Gladiolen doen maken, die de bekende Abol silver Trophy voor den mooisten stand met bloemwerken won. Dit is de eerste maal dat deze trophy door Hollanders gewonnen werd. De Engelsche bladen roemden om strijd deze inzending. Sommige bladen vermelden met vetgedrukte letters: „Een Hollandsche overwinning", en „Het juweel der tentoonstelling" enz. De opstelling- van den stand en de bloem werken waren uitgevoerd door den heer Bek- ker te Haarlem in wiens magazijn dezer da gen de Cup geëtaleerd zal worden. VELSEN CONCERT IN VELSERBEEK. Programma van het concert te geven door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", te IJmuiden op Woensdag 4 September a.s. van 7 3 4_9 3/4 uur in de muziektent in het park ..Velserbeek". 1. Moll-Dur, Marsch, Peter Wit. 2. Ouverture „Allessandro Stradella", Flotow. 3. Ballet-Suite I, Peter Wit. a. Pavane, b. Bolero, c. Sarabande, d. Marset Finale. 4. Ouverture „Les Sabots de Suzon", Popy. 5. Orania-Marsch, R. F. Brouwer. 6. Fcërie, Ballet. Delhaye. 7. Parfums Troublants (Wals), Garciau. 8. Finale. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 8,20 „Königskinder". Sprook jes-opera in 3 bedrijven. Muziek van Hum- perdinck. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert m. m. v. zangeres. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Kamermuziek. Strijk kwartet en piano. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMEURG. 372 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 8.15 „De Vrcolijke Vrouwtjes van Windsor". Opera in 3 bedrijven. Muziek van Nicolai. 11.35 Dans muziek. Hallo! Hallo! Over den afstemming van het. ont vangtoestel. Het begrip golflengte en frequentie. Te groote selectiviteit ver oorzaakt slechte geluidskwaliteit. Op verreweg de meeste ontvangtoestellen vindt men de schalen van de afstem-con- densatoren ingedeeld in „graden", meestal van nul tot 100, ook wel van nul tot 180 graden. Hoewel er natuurlijk geen direct verband bestaat tusschen deze indeeling, dus deze cijfers op de condensatorschalen en de golflengte van het te ontvangen sta tion, weet ae luisteraar met eenige ervaring toch onmiddellijk te zeggen, dat b.v. Parijs „zit" op 140 en 120, Zeesen op 120 en 100, Daventry op 100 en 80 enz. De voornaamste zenders kan men bij een dergelijke schaalindeeling meestal spoedig vinden, maar voor de zenders, waarnaar minder geluisterd wordt, moet de afstem ming worden gezocht, hij welk zoeken men den „stand" van enkele bekende zenders al leen als richtsnoer heeft. Met behulp van z.g. calibratie-krommen, d.w.z. kromme lijnen die het verband aangeven tusschen de golf lengte en den stand in graden van den con densator, alles voor die bepaalde combinatie van spoelen en condensatoren, kan men zeer juist den stand van den condensator voor een zender, waarvan de golflengte bekend is, bepalen. Deze methode is echter voor lee- ken nogal omslachtig. Een belangrijke verbetering in dit op zicht was het al toen sommige fabrieken er toe overgingen de afstemschalen niet in graden te verdeelen maar te ijken en de in deeling ervan te maken in metersgolflengte. Dit zou dan ook de ideale oplossing zijn geweest, wanneer er geen aether-chaos was ontstaan! Door de groote toeneming van het aanta.' zendstations bleek het op som mige golflengten zeer moeilijk, zoo niet on mogelijk om de verschillende stations vrij van elkaar tc houden (dus de selectiviteit hoog genoeg cp te voeren). Zooals men den laatsten tijd maar al te dikwijls gewaar kan werden krijgt men dan sissende geluidjes te hooren, muziek en gesproken woord van den storenden zender en een voortdurende hooge pieptoon die men interferentietoon noemt omdat deze ontstaat door interferentie van de twee zenders n.l. het te ontvangen sta tion en den storenden zender. Nu komt het voor, dat men geneigd is voor een dergelijke hinderlijke storing de schuld te geven aan het ontvangtoestel. Niets is minder juist en minder onbillijk. Wanneer 2 stations in golflengte zoó dicht bij elkaar liggen dat een interferentietoon ontstaat, is het onmoge lijk om die storing ook met een goed radio toestel te doen verdwijnen. Gelukt het wel, om die interferentietoon weg te krijgen dan is het toestel veel te selectief, want dan zul len ook de hooge tonen in muziek en ge sproken woord verdwijnen en zal dus de kwaliteit van. de .radio-ontvangst .slecht zijn! De oplossing voor de tegenwoordige heerschende aetherchaos en de daaruit voortspruitende onderlinge storingen zal dan ook niet gezocht moeten worden in even- tueele verbeteringen in de radio-ontvang toestellen maar in een verstandige interna tionale regeling, waarmede we bedoelen een regeling waarbij het teveel aan zenders radi caal wordt opgeruimd, zoolang tenminste aan den omroep geen grootere golfberei- ken gegeven kan worden dan tot nu toe het geval is geweest. Wanneer zullen nu twee zenders elkaar storen, zoodanig dat een interferentietoon hoorbaar wordt? Meestal weet men wel de golflengten in meters van de twee zenders, waarvan de golflengte onderling zoo veel, of zoo weinig verschilt dat ze elkaar storen, of eventueel nog niet storen. Maar hoeveel dat verschil in meters golflengte moet zijn, opdat storing uitblijft, is zonder meer niet te zeggen en in dit opzicht is het begrip golflengte ook een lastig ding. Alleen de frequenties van de sta tions kunnen ons hier iets zeggen. Een sta tion met golflengte van 1000 M. geeft in onze antenne een hoogfrequenten wissel stroom met een frequentie (dat is dus een aantal wisselingen per seconde) van 300.000. Men zegt dat de frequentie van een zender met golflengte 1000 Meter 300.000 Hetrz be draagt (genoemd naar den Duitschen na tuuronderzoeker Prof. Hertz). Voor 2000 Meter is dit 150.000 enz. (Meestal voert men in de Kilo-Hertz, dat is een eenheid van 1000 Iietrz, zoodat dus een zender van 2000 Meter golflengte een frequentie van 150 Kilo-Hertz heeft; enz. In radio-technische tijdschriften komt men ook vaak tegen de eenheid „Kilo-cvcle", wat ook beteekent 1000 cycles 1000 trillingen per seconde). Wil er geen storende interferentietoon op treden tusschen twee stations, dan moet het frequentieverschil minstens 9 a 10.000 tril lingen per seconde gedragen. Hoeveel het golflengteverschil moet be dragen hangt geheel af van de golflengte of het golflengtebereik waarop geluisterd wordt. Eenige cijfers daarvoor zullen wij een volgenden keer geven en tevens een betere schaalverdeling bespreken. E. W. OTT. RADIOVRAGEN. VRAAG: Mej. de R. vraagt Inlichtingen omtrent radio-centrales. ANTWOORD: Ik ken 2 radio-centrales n.l. Kastanjeplein 1 en Saenredamstraat 41 rood. ANTWOORD aan den heer W. T. de J.f Zie bovenstaand antwoord. VRAAG: De heer C. v. d, H. vraagt een 3 of 4-lamps wisselstroomtoestel ter leen. ANTWOORD: Wanneer ik in Haarlem ben, zal ik u een schema toezenden. VRAAG: De heer J. V. stoort de buren met een z.g. „aan-en-ult lamp". ANTWOORD: Het is mogelijk dat een paar flinke condensatoren de storingen vermin dert. Zekerheid bestaat hieromtrent echter nooit. Een schema zal Ik U doen toekomen. VRAAG: De heer B. B. heeft last met zijn U. K. G. toestel. ANTWOORD: Het is microfonlsch effect of anders het z.g. .randgehuil". Tegen hét eerste helpt een goed veerend lampvoetje. Rand gehuil is meestal veel minder met plaat- detectle of (en) met weerstanden bv. van 0.5 millioen ohm tusschen de roosters van de laagfrequentlampen en de resp. aansluitin gen met de secundaire wikkelingen der laag- frequenttransformatoren. Voor tweezijdige gelijkrichting heeft U 2 Philipslampen 373 noodig en een hoogspanningstransformator met middenaftakking. Er zijn ook speciale gelijkrichtlampen voor dubbelzijdige gelijk richting in den handel. (Philips, Tclefunken en Splendor). VRAAG: De lieer K. S. wil het Cocktail schema ombouwen. ANTWOORD: Ik raad U dit sterk af. Al die lange verbindingen zullen de werking zeer nadeelig beïnvloeden. Wat uw tweede vraag betreft: ook voor mij is dat een raadsel, waarvoor ik zoo geen oplossing weet. Ver moedelijk is een antennc-seriecondcnsator- tje of één van de antennespoelen defect. Voor ultra-kortegolf is het toestel niet be doeld. U zoudt het eventueel met korte-golf- spoelen, waarvan goede (maar ook vele slechte!) in den handel zijn kunnen probee- ren. Het nummer beteekent het aantal win dingen. Op spoel 50 gaat ongeveer 8 meter draad. (Reeds in deel van onze vorige oplaag op genomen). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL BEVERWIJK. Op de op 2 Sept. alhier gehouden groen-* tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 4060 ct. Postelefn per kist 30—50 cent. Andijvie 100 str. f 3—f 5. Wortelen per 100 bos f 10—f 18. Komkommers per 100 f 2f6. Augurken, per kistje f 1—f 1.30. Aardappelen klei per K.G. 45 ct. Idem zand per KG. 6 cent. Doppers per kilo 14—18 cent. Capucijners per kilo 20—28 cent. Raspers 26—30 cent per KG. Tuinboonen per KG 5—10 ct. Snijboonen per KG. 18—24 ct, Heerenboonen per KG. 816 cent. Trosboonen per KG. 20—24 ct. Roode kool per 100 f 7f 12. Savoye kool per 100 f 10—f 12. Bloemkool per 100 f 8—f 20. Uien per kilo 8 ct. Sla per 100 krop f 2f 4. Pieterselie per bos 5 cent. Selderie per bos 6 cent. Appelen per kilo 14—26 cent. Frambozen per slofje 80 cent. Bessen per kilo 1 0.80—f 1.30.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7