'inderkopjes BRIEVEN UIT BERLIJN. STADSNIEUWS met mooi,dik haar SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 (Van onzen correspondent). Komkommertijd. Hoe de Kunst in Duitschland wordt gesteund. De moeilijkheden voor den Nederlandschen concertgever te Berlijn. De plannen met het slot Diez. Berlijn, 28 Augustus. Komkommertijd!schreef Ik u nog be trekkelijk kort geleden. En nu is die periode van rust, die wij journalisten zoo nu en dan wel eens hard noodig hebben, alweer voorbij Nog is het zomer. En welk een heerlijk- warme zomer, die weer eens een prima wijn jaar belooft, al zijn de kansen op een herha ling van 1921 in dit opzicht waarschijnlijk reeds verkeken. Maar de schouwburgen en straks ook de concertzalen kunnen zich niet aan het zomersche gedoe op straat en in de parken storen. Er moet gewerkt en geld ver diend worden. De sterren aan den kunsthe- mel hebben de vacantie achter zich en willen aan het werk. Het afgcloopen seizoen was in financieel en artistiek opzicht niet gunstig. Dus gaat het er voor alle betrokkenen om, ditmaal revanche te nemen. Wij bewoners van deze wereldstad zijn bijzonder nieuwsgierig naar het nieuwe too- neelseizoen. Schouwburgen zijn in Berlijn nog altijd middelpunten van de publieke De- langstelling. De Berlijner is bijzonder gehecht aan zijn theater, en sinds de grootste onder nemingen zich tot een soort trust aaneenge sloten hebben, waardoor het voor betrekke lijk weinig geld mogelijk is, elke maand ten minste één goede voorstelling te zien, die men anders om de onmogelijk-hooge entree prijzen zou moeten missen, is ook de minder bemiddelde bereid, de bioscopen, die hem vrij wel niets dan teleurstellingen gebracht heb ben (het is bar. hoeveel slechts films uit alle deelen der wereld ons hier nog steeds voor gezet worden!) in den steek te laten en de prachtige theaterkunst opnieuw toe te jui chenMits er iets toe te juichen valt. Het geval doet zich namelijk sinds jaar en dag voor, dat Berlijn wat het aantal cersterangs- tooneelspelers en speelsters betreft nauwe lijks door eenige andere stad ter wereld te overtreffen is ik tenminste Hen er geen doch dat die prima krachten altend weer ge noodzaakt zijn op te treden in stukken, die verre beneden hun talent staan. Goede too- neelschrijvers ontbreken, wat des te verwon derlijker is, daar ze toch door het heerlijke spel, dat ze hier dagelijks genieten kunnen, tot bijzondere prestaties hunnerzijds behoor den aangevuurd te worden. Maar er zijn geen moderne Shakespeares of Molière's onder de Duitschers te vinden. En v/at het buitenland betreft: men begint van die eeuwige Shaws, Pirandellos en Fran- sche of Engclsche moderne salonstukken nu langzamerhand genoeg te krijgen. Jarenlang heeft de Berlijner zich schade loos gesteld door zijn geld naar de kassen van de revuetheaters te brengen. Die waren dan ook werkelijk een tijdlang 'n bijzondere at tractie. Minder door wat ze literair te bewon deren gaven. De teksten bleven miserabel, geesteloos en oppervlakkig. De gebeurtenis sen hingen als woestijnzand aan elkander. Maar de aankleeding werd steeds vorstelijker. Stellig hebben tal van Nederlanders en In dische verlofgasten. die Berlijn bezochten, deze revues in het Grosse Schauspielhaus, in het Admiralspalast en in de schouwburgen van het westen bezocht. Men ging er heen om de aardige muziek, de niet altijd decente „toiletten" der girls, het naaktvertoon op groote schaal, dat al weer lang uit de mode Is, en het geschitter van goud en zilver, dat stellig onnoemelijk veel geld gekost heeft, en dat er door het seriespelen, de enorme en- trée's en de zeer lage loonen voor de honder den duisterlingen, die in koor en balletten op traden, weer uitgehaald moest worden. Ook hier dreigde oververmoeidheid door al te veel herhalingen. En leidende mannen op dit gebied als de energieke Erich Charrel probeerden het met een laten herleven van de goede oude operette in nieuwe aanklee ding. Daarvoor werden zelfs beroemde opera krachten geëngageerd. En zangers als Tauber, Schlussnuss en Michael Bohnen zagen er ab soluut niets vernederends in, de heilige ope raplanken met de zeer triviale van de revue operette te verwisselen. Geld bleek ook hier een sterker prikkel van artistieke ongerept heid. En succes was in dit lichte genre heel wat meer te halen dan in de opera, die sinds jaren niet meer zoo belangwekkend geweest is, al beschikken we hier ook over drie ge bouwen, die uitsluitend in dienst van deze muze van het muziekdrama gesteld zijn. En die millioenen aan subsidie van staat en stad opslokken, tot zelfs twee derde van de totale lasten. Op zichzelf wel een bewijs, dat het totaal verarmde Duitschland voor kunst nog heden tienmaal meer over heeft dan andere landen, die het heel wat beter zouden kunnen missen. In het bijzonder de muziekwereld verheugt zich op een winter, die nu eens meer quali- teit dan quantiteit brengen wil. Niet, dat. de quantiteit zal uitblijven. Maar ze zal blijk baar niet meer zoo drukkend zijn als in vo rige jaren. In het bijzonder wil ik Neder landsche kunstenaars, die niet de zekerheid hebben, dat ze artistiek succes zullen oog sten en die geldelijk niet sterk genoeg staan om de hooge kosten van een Bcrlijnsch con cert te betalen, er nog eens op opmerkzaam maken dat ze heusch beter doen. Berlijn op hun concertreizen rustig over te slaan. Con certeeren in deze stad kost tusschen de 800 en 1500 mark per avond, en brengt over het algemeen geen100 mark op. Daar ko men dan nog de reis- cn verblijfkosten bij. En dat alles om in verreweg de meeste ge vallen door de crltlek of volkomen doodge zwegen. of na weken met een armzalig; re geltje, dat vaak nog de hatelijkheid zelf Is, te worden afgedaan. Ik heb er al in tientallen gevallen dezelfde ervaringen mee gemaakt en moet telkens weer beleven, dat hardleersche Hollanders het maar weer eens probeeren om dan later op Berlijn te schelden, zonder te bedenken, dat ze zelf schuld hebben. Men vergete niet, dat het concertbedrijf hier geheel ln handen van enkele concert- bureaux is, die allo zalen jaren te voren vastleggen en daarom de prijzen kunnen ver langen, die ze noodig vinden. De kunstenaar staat daar machteloos tegenover. Hem blijft niets anders over dan een groote som neer te leggen om daarmeeeventueel goede cri- tieken te betalen. Meestal krijgt hij slechts vrljbiljetten in de zaal, die van muziek wei nig of niets begrijpen en voor een succès d'estime zorgen. De tweede maal echter blijven ook die weg. En dan is slechts de werkelijk groote kunstenaar in staat ten zij het om een sensationeel geval met groote buitenlandsche reclame gaat om langza merhand een eigen gemeente op te fokken. Zelfs Dirk Schafer, die toch heel wat beter speelt dan de meeste pianisten, die we hier te hooren krijgen, heeft zich in Berlijn niet weten te handhaven. De Nederlanders, die in Duitschland wonen bereiden zich intusschen alweer op hun ge beurtenis in het winterseizoen voor. Dat is het jaarlijksche congres van den „Neder landschen Bond in Duitschland", dat dit maal einde October in het stadje München- Gladbach, niet al te ver van de Nederland- sche grens, zal plaatshebben. Vergis ik mij niet, dan is het 't tiende congres van dezen Bond, die zelf echter pas in Augustus 1931 zijn tienjarig bestaan zal kunnen vieren. Congressen van dezen aard hebben al plaats gehad in Essen (driemalen), Dortmund, Dus- seldorp, Krefeld, Duisburg en Hagen. En men moet nu toch langzamerhand werkelijk den moed en de vaderlandsliefde van onze Neder landers in Duitschland bewonderen, die on danks de vaak uiterst zware economische om standigheden, ondanks de uiterst geringe bedragen, die de meestal arme Hollandsche arbeiders voor hun onpolitieke organisatie kunnen opbrengen, geen oogenblik den strijd opgegeven hebben, en nu weer gereed staan om vol moed naar Gladbach te trekken. Waarom maken ze zich eigenlijk zoo druk? De lezer in Nederland en Nederlandsch- Indië kan het weten. Ik heb vroeger al eens het een en ander van deze wonderbaarlijke organisatie verteld en ook vele andere Neder- landsche bladen hebben er vaak plaatsruimte voor over gehad. Zij maken zich zoo drukomdat ze hun land en hun volk liefhebben. Dat is makkelijk en vlug neergeschreven. Maar het is toch eigenlijk een klein wonder. Men gelooft in het vederland vaak niet, dat zooiets mogelijk is. Men meent daar dat de Hollander nu eenmaal nuchter is en alleen aan zijn por te mommie denkt. Toen niemand minder dan minister de Visser als feestrede naar naar het derde Nederlandsch congres te Essen kwam, moest hij bekennen, dat onder zijn landgenooten in Duitschland een geest drift voor het vaderland heerscht, die men slechts met ontroering kan constateeren. Toen de officieele vertegenwoordiger van onze regeering het jongste congres in Duis burg inleidde met een welkomstwoord, moest hij toegeven, dat zulke congressen in het buitenland pas leeren, wat ware vaderlands liefde is! Al deze tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen hebben nu weer een nieuw vooruit zicht: dat er werkelijk wat komen moge van de plannen met het Slot Diez, waarvan ver luidt, dat de Duitsche regeering het mis schien wel aan de Nederlandsche schenken wil mits het financieel mogelijk blijke, dit stamslot van ons vorstenhuis in te richten en te blijven exploiteeren als rusthuis voor de duizend arme Nederlandsche kinderen in Duitschland, wier ouders dezen Bond hebben opgericht om in den vreemde te toonen, dat een Hollander zijn land en zijn taal niet ver geet. Ook niet, al is hij een menschenleven lang niet meer op vaderlandsch grondgebied ge weest! H. v. B. HET CHR. INSTITUUT ORANJE NASSAU. HET ZILVEREN JUBILEUM. Zooals wij Maandag meldden, hield het Schoolbestuur van het Instituut Oranje Nas sau Dinsdagmiddag in Hotel Lion d'Or recep tie, in verband met het 25-jarig bestaan der school. Deze receptie was zeer druk bezocht door hoofden van scholen, ouders van leerlingen, oud-leerlingen en verder door de heeren W. Roodenburg, wethouder van onderwijs; Vin cent Loosjes, voorzitter der Commissie van Toezicht op het L. O., Mr. A. Bruch, oud-wet houder van onderwijs, G. H. Weustink, In specteur van het L. O. alhier, G. Wolzak, voorzitter der Schoolvereeniging Groen van Prinsterer; Ds. C. van Paassen. voorzitter der Vereeniging tot stichting en Instandhouding van scholen met den Bijbel, C. Ten Boom, voor de Chr. M. U. L. O.-School aan den Dreef. Dr. Weener, namens de Herv. Ge meente alhier, Ds. Holland, voor de Broeder gemeente; Ds. Boeyenga en de heer P. Kalb- fleisch, namens de Geref. Kerk, Ds. Poot. H. J. de Landmeter, voor de Vereeniging Noor der-Kerk en -School, Ir. W. van Dorp, rector van het Chr. Lyceum; Pijzelman, Hoofd commies der 5e afdeeling ten Stadhuize. Voorts verschillende leden van de rechtsche Raadsfractie en mevr. Hazevoet, namens den Schoolartsendienst. De heeren Weustink en Bijkerk voerden het woord. De laatste bood boeken aan namens alle hoofden van Chr. scholen in Haarlem. De voorzitter van het Schoolbestuur, Ds. P. W. Foeken, dankte de sprekers en verder allen die van hun belangstelling hadden doen blijken. Na afloop der eigenlijke receptie werden aan het afgetreden hoofd, den heer J. H. van Leyden, en aan de onderwijzeres, mej. A. F. van Stuyvenberg geschenken aangeboden. Ds. Foeken hield tot beiden een waardee- rende en van veel erkentelijkheid getuigen de toespraak en bood den heer van Leyden namens het Schoolbestuur een electrische sa lonlamp en mej. Stuyvenberg een pendule aan. De heer Weenink sprak namens het per soneel. Spr. prees de oprechtheid van den heer Van Leyden en zijn onwankelbaar ver trouwen op Gods leiding. Het personeel kon daardoor altijd rustig en in vertrouwen zijn taak vervullen. Namens het personeel over handigde spr. den heer Van Leyden een ba rometer én een serie boekwerken van Schweitzea- en aan mej. Stuyvenberg een lamp. Voor het comité van oud-leerlingen voerde de heer Bekker het woord. De heer Bekker roemde de krachtige, bezielende leiding van den heer Van Leyden, achter wiens spreek woordelijke gestrengheid een warm gevoel voor de leerlingen school. Met hartelijke woorden, ook tot mej. Stuyvenberg, bood spr. deze laatste een pitrieten bloemenstandaard en de heer Van Leyden een rustieke tuin bank aan. De heer van Leyden dankte voor het ge sprokene en voor de geschenken in een uit voerige toespraak, waarin hij den aangena- men omgang met het personeel der school prees en het Schoolbestuur, den leerlingen, den oud-leerlingen en het personeel Gods zegen toewenschte. Met een kort woord drukte ook mej. Stuy venberg haar erkentelijkheid uit. Tot slot van den dag vereenigden het Schoolbestuur, de jubilarissen, het personeel, de oud-leerlingen en verdere genoodigden zich aan een diner in De Kroon. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 3 September 1929: 1 G. J. Suman, handeldrijvende onder den naam Technisch Bureau G. J. Suman, wo nende te Haarlem, Rozenstraat 4. Curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wo nende te Haarlem. 2. De N.V. Stoomwasscherij „Njord", geves tigd te Haarlem, ZB. Spaarne. Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. G. Sluis. Opgeheven werd het faillissement van: J. Posthuma, wonende te Zandvoort. Curator: Mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. Geëindigd is door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van; J. Slagt, wonende te Aalsmeer. Curator; Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, wonende te Haarlem. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Op 3 September hadden' het 2e toelatings examen en de herexamens plaats. Sedert de vorige opgave (20 Juli jl.) werden toegelaten tot het eerste studiejaar: Afdeeling bouwkunde en weg- en water bouwkunde: L. J. Baars, Amsterdam, Th. G. F. Keuning, Amsterdam; J. Kuiper, Santpoort W. J. Chr. Olivier, Amsterdam, F. G. Pape, Haarlem, W. van Reyn, Amsterdam, J. P. Salome, Groede; W. v. d. Schaft, Amsterdam, P. H. Schukken, Tjerkwerd; F. J. Tissen, Breda; H. van Tijen, Amsterdam. A. P. J. Wij te, Haarlem; J. F. Rink, 's-Gravenhage. Afdeeling Werktuigbouwkunde en Electro- techniek: G. J. Aberson, Olst; D. van Bollen, Scheveningen; D. A. Biben, Haarlem; G. Dinkman, Haarlem; P. A. Hesse, Haarlem; H. M. Heyn, 's-Gravenhage; K. W. Huizenga, Ten Boer; M. Klopper, Bartelsluis; J. Len- nings, te Haarlem; K. van Lente, te Santpoort, K. van der Meer, Vlissin- gen, J. W. Mid del ink, Haarlem; C. J. Wilde 's-Gravenhage, A. J. Borgsteede, Haarlem! W. J. J. Spaan, Arnhem. Tot het tweede studiejaar werden nog be vorderd of toegelaten: Afdeeling Bouwkunde: D. J. Dalhuisen, Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: A. W. Biesenbeek, Amsterdam; F. F. Zoomer, Bakkum, J. M. J. Sandee, Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: Jhr. J. H. Gevers Leuven, Wassenaar, J. Heyink, Schie dam, A. W. Kuyvenhoven, Hengelo (O.), J. Mulder, Zandvoort, D. Schaddenhorst, Alk maar, W. A. Stevels, 's Gravenhage. Afdeeling Electro techniek: G. Kiel, 's Gra venhage, J. C. Schaap, Deventer. Afdeeling Scheepsbouwkunde: F. L. van der Bijl, Bloemendaal. Tot het practische studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: G. H. H. van Groeningen, Am sterdam. Afdeeling Elèctrotechniek: F. Ruys, Haar lem. Van het practische studiejaar tot het vier de studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: G. L. Bothof, Haarlem; D. C. Bus, Wor- merveer; A. Elzas, Alkmaar; N. de Haas, Haarlem; G. J. F. Hamel, Amsterdam; Mej. J. Keegstra, Amsterdam; F. Meyers, Leiden; J. B. Mohrmann, Amsterdam; C. B. Oort- huys, Amsterdam; G. J. Sariemijn, Amster dam; H. J. van der Schaar, Heemstede; J. Sluiter, Aerdenhout; H. Stapel, Amsterdam; J. C. Swen, Aerdenhout; P. C. Veer, Aals meer. J. A. van Tienhoven, Heemstede. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: R. A. v. d. Aardweg, A. Addicks en J, Artz, Haarlem; C. Boelhouwer, Vogelenzang; J. Brandon, Amsterdam; J. Buitink, Amster dam; H. J. Duisenberg, Amsterdam; A. J. M. van Eyle, Amsterdam; K. Flipse, Colijns- plaat; J. H. Hageman, Amsterdam; G. Hek- ket, Haarlem; R H. van der Hulst, Haarlem; B. K. Huysmans, Leiden; W. Jurriens, Brum- men; J. P. P. Kloppers, Haarlem; L. J. Lam- bers Utrecht; J. G. Lebbing, Haarlem; R. Marsman, Haarlem; B. Meenhorst-, Amster dam; R. J. A. Nagel, Weltevreden; J. J. Ol denburg, Bergen (N. H.), J. Plas, Edam; G. Smits, Haarlem; J. C. Visser, Hoogerheide; T. D. Zijlstra. Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: C. J. Aardse, 's Gravenhage; M P. Bakx. Bergen op Zoom; J. Bennema, Amersfoort, C. J. Bergman, Hengelo (O.); C. J. v. d. Broek, Bloemendaal; H. H. Bruyns, Hengelo (O.); W. F. Derksema, Haarlem; R. Everwijn, Lochem; R. Fehres, Haarlem; H. C. Heineke, Haarlem; J. N. Hessling. 's Gravenhage; Ch. F. Hoeke en V. L. Hoeke, Overveen; B. J. A. Hoitingh, 's Gravenhage; J. Janssen, 's Gra venhage; S. de Jongh, Leiden; J. A. F. Krebs Weenen; G. J. W. Langendijk, Beverwijk; C. L. Loven. Rijswijk; G. Margadant, Bergen op Zoom; J. C. van Markesteyn, Haarlem; G. J. Muuse, Amsterdam; A. Nugteren, Haarlem; L. A. van Opzeeland, Haarlem, A. J. Spek, Boskoop; S. Splinter, 's Gravenhage. J. Th. Zwart, Alkmaar; J. D. Wiersma, Bloemen daal. Afdeeling Electrotechniek F. Beek. Heemstede; H. Hesselingen, Oost- zaan; H. Hoogeboom, Heemstede; J. Kuln, Haarlem; C. J. Leendertz, Santpoort; H. Groenewegen, Voorburg; J. H. Meeles. De venter; G. ter Meulen, Haarlem; A. M. C. Moerman, 's Gravenhage; Ch. Phielix, 's Gra venhage; W. M. Schaaper, beverwijk; J. Wackie Eysten, Aerdenhout, H. W. van Wa len Haarlem. Afdeeling Scheepsbouwkunde: A. J. Brander. Amsterdam; H. F. Groene- veld, Haarlem; H. W. Groeneveld, Amster dam; J. B. K. Slebe, Dordrecht; N. H. van Steenwijk, Haarlem; A. D. Visser, Beverwijk. DE OUDE HILLEGOMSCHE TOREN. RESTAURATIE EN OVERDRACHT. Bij besprekingen in verband met den her bouw der Ned. Hervormde kerk te Hillegom is de vraag gerezen, of het geen aanbeveling zou verdienen den met deze kerk verbonden toren (welke krachtens de staatsregeling van 1798 aan de gemeente in eigendom toebe hoort) aan het kerkbestuur terug te geven. Destijds hebben redenen van militairen aard de overheid er toe gebracht beslag te leggen op de kerktorens, teneinde deze in ge val van oorlog of troebeelen te kunnen be nutten als uitkijk en optische telegraafpos- ten. Sindsdien zijn deze argumenten komen te vervallen, zoodat aan het teruggeven van den toren aan de kerk geen overwegende be zwaren meer in den weg staan. In enkele ge meenten werd hiertoe dan ook reeds overge gaan. Bij het onderzoek, met machtiging van den gemeenteraad door den architect der kerk, den heer H. van der Kloot Meyburg te Voor burg, ingesteld, is gebleken dat de toestand van den toren niet best is, zoodat spoedig in grijpen gewenscht is, wil men niet binnen kort voor nog hoogere uitgaven komen te staan. Uit de begrooting blijkt, dat met een doel treffende, doch sobere restauratie pl.m. 14000 zullen zijn gemoeid. De aard van her stelwerkzaamheden maakt het uiterst moei lijk, omtrent het eindbedrag absolute zeker heid te geven. Opgemerkt dient te worden, dat indien de restauratie van den toren niet met den her bouw van het kerkgebouw zou kunnen sa men vallen, dit de kosten met 3000 zou ver- hoogen. Aanvankelijk lag het in het voornemen van B. en W. bij Rijk en Provincie voor de restau ratie om subsidie aan te kloppen. Immers de toren staat op de lijst der beschermde mo numenten samengesteld door de Rijkscommis sie voor monumentenzorg. Een onderhoud met den Directeur Dr. Kalff heeft hen echter overtuigd, dat een subsidie aanvrage op zijn vroegst in de rijksbegroo- ting van 1931 tot uitdrukking zou kunnen komen, terwijl de kans dat deze zou worden toegestaan door Dr. Kalff èn in verband met de aanvechtbare architectonische waarde van den toren en de draagkracht der gemeente Hillegom uiterst gering werd geacht. Wel zou eventueel een kleine bijdrage, ge sproken werd van 2000, ten hoogste 3000 uit een daarvoor beschikbaar fonds kunnen worden geput, doch als voorwaarde zou daar aan stellig worden verbonden, dat de eigen dom van den toren als voorheen bij de ge meente zou moeten blijven berusten. Onder deze omstandigheden hebben B. en W. gemeend verstandiger te handelen, door voor te stellen met behoud van de bewegings vrijheid alle kosten voor rekening der ge meente te nemen. Slechts dan zou het kerkbestuur bereid zijn de kosten van onderhoud, welke toch ook in de toekomst zullen blijven bestaan, voor zijn rekening te nemen. Niet uitgesloten achten B. en W. het, dat de vraag zou worden gesteld, of, indien dan toch een belangrijke uitgave op rekening der gemeente zal komen, het niet de voorkeur verdient den ouden toren te sloopen en de zen door een nieuwen te vervangen, gebouwd in volkomen harmonie met de architectuur van het nieuwe kerkgebouw.- Het antwoord van B. en W. daaromtrent is kort. In de al lereerste plaats heeft de toren naast discu tabele architectonische ook historische be- teekenis. Medewerking van het Rijk om tot afbraak te geraken, mag dan ook niet wor den verwacht, nu de toren krachtens plaat sing op de monumentenlijst van hoogerhand in bescherming is genomen. Daarbij komt, dat de kosten van bouw van een nieuwen toren door den gem. architect ten minste op het dubbele bedrag der herstelkosten wor den geraamd. Na rijp beraad zijn B. en W. dan ook tot de slotsom gekomen, dat een restauratie conform de plannen van den heer van der Kloot Meyburg, gevolgd door overdracht aan het kerkbestuur voor het nominale bedrag van 1 nog als de minst kostbare en meest rationeele oplossing moet worden beschouwd. Van het kerkbestuur ontvingen B. en W. bericht, dat onder voorbehoud van goedkeu ring door de Provinciale Synode de voor waarden worden geaccepteerd. De architectonische waarde is aanvecht baar, volgens Dr. Kalff, de toren zal dus op de lijst der beschermde monumenten der Rijkscommissie voor monumentenzorg ge plaatst zijn, omdat hij oud is. Hoe oud, schijnt niet bekend te zijn. Er is al eens gesproken over de dertiende eeuw, maar nergens is een stichtingsjaar te vinden. Volgens hem draagt de bijzonder rijzige spits een buitengewone peer. De luidklok, metende 95 bij 96 1/2 c.M., is mooi gevormd en versierd met een breeden rand van arabesken, in drie rijen verdeeld. Het Latijnsche opschrift in mooie, scherp ge goten letters luidt, in het Nederlandsch ver taald: Het woord Gods blijft tot in eeuwig heid. Evert Splinter heeft mij gemaakt in het jaar 1640 te Enkhuizen. De toren is vee! en veel ouder dan de klok. Nog niet zoo vele jaren geleden waren on der den toren de cellen voor arrestanten. Als toen gezegd werd dat iemand „onder den to ren zat", wist iedereen, dat hij wat misdre- ven had. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 5 September 1929, des na middags van 3—4 uur door den heer George Robert. Programma: Werken van J. S. Bach. 1. Choralvorspiel„Durch Adam's Fall 1st ganz verderbt". 2. Derde Sonate d kl. t., Andante, Adagio, Vivace. 3. Choralvorspiel: „Wachet auf, ruft uns die Stimme". 4. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. 5. Fantasia G gr. t. DUBBEL MANNENKWARTET „INTER NOS". In de jaarvergadering van bovengenoemd kwartet is in de ontstane vacature van den heer Leeuwenkamp, secretaris, voorzien door ds benoeming van den heer P. J. j. Smit. Het haar groeit veel sneller als gij dat I metPurol behandelt. Als men zoo nu en I dan slechts een weinig Purol goed in de hoofd» I huid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei I krachtig bevordert en 't haar mooier en dikker. I ROEIEN. DE ROEISPORT IN HAARLEM. SNELLE GROEI VAN „HET SPAARNE". Dat de groeiende belangstelling voor dé roeisport, die in de laatste jaren in Neder land tot uiting is gekomen, zich in Haarlem sterk doet gelden, blijkt uit het steeds toe nemende ledental van de R. en Z. V. Het Spaarne. Onze Haarlemsche roeivereeniging telt nu niet minder dan 438 leden, waarvan 275 heeren en 163 dames. Doordat de 400 overschreden zijn (hetgeen dit jaar voor het eerst gebeurd is) krijgt de vereeniging, die tot dusver twee stemmen uitbracht in de al- gemeene vergadering van den Nederland schen Roeibond, er nu een derde bij. In Tien Ned. Roeibond, waarbij drieënveer tig vereenigingen zijn aangesloten, behoort Het Spaarne thans tot de vijf of zes grootste. CRICKET. NOTTS ENGELSCH KAMPIOEN. Het Engelsche county-kampioenschap is gewonnen door Nottinghamshire, de county met den meest uitgebreiden en gevarieerden aanval, die over een zestal uitstekende bowlers beschikt. Sinds ruim twintig jaar was Notts geen kampioen geweest. Tot den laatsten dag van het seizoen bleef, de vraag, wie kampioen zou worden, open. Yorkshire kon Notts nog passeeren door van Sussex te winnen, mits Notts dan van Der byshire verloor. De resultaten van die twee wedstrijden wa ren niet erg glorieus voor de beide kam- pioenscandidaten. Yorkshire verloor van Sus sex met 78 runs. Notts bracht het tegen Der byshire niet tot een beslissing. Regen beëin digde de match toen Derby op de eerste in nings ruim leidde. Elk kreeg dus vier pun ten. De scores van deze beide matches waren: Sussex 169 en 265, Yorkshire 152 en 204. Nottinghamshire 175, Derbyshire 221 voor 3 wickets. De laatste plaats in de rij van zeventien counties wordt in den eindstand bezet door ^Glamorgan. GOLF DE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. NOORDWIJK, 3 Sept. De tweede ronde om de Palace Hotel wisselbeker gaf de volgende uitslagen: H. Kessler 10, slaat W. Rodelmeyer 20 met 6 en 5. J. R. Koning 19 slaat P. Ra- maer 8 met 2 en 1. Uitslagen om de Mrs. Cremers Ladiescup: Tweede ronde: mevr. N. Carp 24 slaat Frau von Loewenstein 30 met 3 en 2. Mevr. Laan 30 slaat mevr. Maneck 20 met 2 up. Helmhorst-wisselbeker (Eclectic), uitsla gen: H. Kessler 10 netto 31 2/3, A. van Kerk hoven 12 netto 32 en H. v. Leyden 6 netto 33. De heer H. Kessler wint den Helmhorst-wis selbeker. VOETBAL BUITEN DE COMPETITIE. EINDHOVEN—STORMVOGELS, 1—3. Stormvogels speelde Zondag j.I. met In vallers voor Koster. Haak, Van Geyzel en Nachtegeller tegen Eindhoven. Ondanks de ze onvolledigheid wonnen de Stormvogels met 1—3. DE NEDERLAND—BELGIë-WEDSTRIJDEN. Het Hbl. verneemt uit Brussel dat op het officieële programma van den Belgischen Voetbal Bond o.a. voorkomen: 8 December: Nederland—België te Amster dam, ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van den N.VJ3. 4 Mei: NederlandBelgië eveneens ts Amsterdam. Er moet nog een datum vastgesteld wor den voor den wedstrijd te Antwerpen. WATERPOLO. DE HAAGSCHE DAMES-KAMPIOEN. Het dames waterpolo-kampioenschap werd Dinsdagavond gewonnen door de H.Z. P.C. die te Amsterdam van de A. D. Z. won met 3—2. Ook verleden jaar behaalden de Haagsche dames het kampioenschap. WIELRIJDEN BELGISCH WEGKAMPIOENSCHAP. Het Belgisch wegkampioenschap, verreden over een afstand van 270 K.M., werd gewon nen door J. Wauters in 8 uur 16 min. 15 sec. Tweede was de wereldkampioen Ronsse. derde Hamerlynca (Hbld.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10