HERINGA WUTHRICH ANSWERS ANSWERS VAN KUNST EN KUNSTENAARS. Nr. 189. „UITINGEN" VAN ALEXANDER COHEN HAARLEM'S DAGBLAD PHILIPS' 5 RADIOTOESTELLEN (Adv. Ing Med.) het water kan evengoed als onze bondge noot in den strijd optreden. Het komt mij dan ook voor, dat er geen bezwaar tegen zou zijn als de burgemeester van Rotterdam een emmer water bij de hand liet houden tijdens elke zitting, met opdracht aan den hoofdbode om 'm boven het hoofd des heeren Van Burink om te keeren zoodra de burgemeester hem zulks beval. Le ridicule tue. Des Communisten spekta kel-successen zouden bedreigd worden, het gevaar zou bestaan dat al zijn kiezers en die der andere leden hem zouden uitlachen. En wat is een uitgelachen Communist? Niets. De ruïne van een tragedie. lederen keer als hij aanvechting kreeg om een van de oude scè nes op te voeren, zou een enkele blik naar den emmer water hem bijtijds weerhouden. Er is meer te doen in deze richting. Een politiek tegenstander zou bij de rondvraag een hulde-betoog kunnen richten tot dezen dapperen vertegenwoordiger van een zoo strijdbare leer, en hem een proppenschieter kunnen aanbieden, met het stadswapen ver sierd. Er zijn talvan andere mogelijkheden. De burgemeester zou een vijfhonderdvoudige stemversterker kunnen gebruiken als het noodig was den heer Van Burink tot de orde te roepen. Zijn scheldworden zou men, door toepassing van een sirene, in nog luider ge loei kunnen verstikken. Nog beter, omdat het rustiger is, zou een eenvoudige deken of kussensloop zijn, hem over het hoofd te wer pen op daartoe-geschlkte oogenblikken. Dat zou hem dadelijk kalmeeren, steeds en vooral met de gedachte aan le ridicule qui tue. Het is werkelijk jammer dat er nooit Iets terug wordt gedaan. Of liever gezegd: dat de arrangementen er niet voor gemaakt wor den. Want heus, het zou al zoo mooi preven tief werken. R. P. DE STAKING TE ZAANDAM DUURT VOORT. WERKGEVERSVOORSTELLEN AFGEWEZEN. Dinsdagmiddag zijn te Zaandam vier druk bezochte ledenvergaderingen gehouden van de vier bij het houtconflict betrokken orga nisaties ter bespreking van het resultaat der in de vorige week te Amsterdam met de pa troons gehouden conferentie. Met groote meerderheid van stemmen is besloten niet op de voorstellen van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf in te gaan. Omtrent het verloop der besprekingen met de patroons wordt aan het Hbld. het volgen-, de door de leiding medegedeeld: Hoewel dc bestuurders der organisaties be reid waren te onderzoeken of een verdere verruiming van het aanbod van den Bond van Werkgevers kon worden verkregen om daardoor tot een beëindiging van het geschil te geraken, moesten zij vooraf mededeelen, dat niet tot opheffing van de staking kon worden besloten, indien niet gelijktijdig de inmiddels gerezen moeilijkheden tusschen de werkgevers en de bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid" uit den weg werden ge ruimd. Deze nieuwe quacstie vormde echter geen beletsel om de onderhandelingen over een mogelijke oplossing van het geschil met de houtwerkers voort te zetten. Na lange be raadslagingen en na raadpleging van hun ledenvergadering verklaarden de werkgevers zich bereid hun aanbod van een vorigen keer iets te verruimen. De arbeidersafgevaardigden gaven hun te leurstelling over de geringe tegemoetkoming te kennen en meenden, dat hun leden het aanbod als onvoldoende zouden kwalificeeren De ledenvergaderingen vereenigen zich met het door de bestuurderen ingenomen stand punt, dat niet tot opheffing van het geschil kon worden besloten, indien niet gelijktijdig het conflict met de bootwerkers wordt op gelost. In geen geval meenen de stakers te kunnen treden in de wijze van liquidatie van den strijd, zooals de werkgevers dio zich thans voorstellen. Met 695 stemmen tegen, 30 voor en 7 blan co besloten de stakers niet op het aanbod in te gaan. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. d. Veen. Trom penburgstraat 20, Amsterdam, autocrick; Koster, Z. Brouwerstraat 15, broche; Tros, J. Nieuwenhuïzenstraat 4, idem; Donkerlo. L. Ileerenvest 104, idem; Bur. v. Politie, Sme- destraat, brief; Metselaar, Kruistochtstraat 7, bankbiljet; Bur. van Politie. Smedestraat, doos met pakjes gloor; Grijmans, J. v. d. Bergstraat 2. Heemstede, foto's; Duschoten, Riouwstraat 24, gevlekte hond; Kennel Haerlem, grauwe hond. gebracht door Poli tie; Duitschc herdershond, gebracht door Politie; v. Blanken, Warmoesstraat 4. zwarte hond; Kennel Kleijst, Houtvaartpad 206, Schotsche terrier Moerkerk. L. Poellaan 2 K, horloge: Kennel Fauna, grijze kat. gebracht- door Metz, Oost-Indiëstraat 38: grijs-witte- kat, gebracht door Zwijger. Gierstraat 68; Kennel Haerlem, grijze kat. gebracht door Grocnendaal, Allanstraat 55; Kuvermans, Lindenstraat 42, mantel; Vasblnder, Corn. Schoonstraat- 19, kindermuts; Tropin, Sant- poodterplein J8. mes; Otter, Leidschestraat 96 B, mesje; Westerhoven, Kinhelmpark 87, Bloemendaal. pakje met inhoud; Bur. van Poltie, Smedestraat, pet; Bur. van Politie, Smedestraat, portemonnaie met inhoud; Ocms, Kinderhuisvcst 21, idem; Roeland, Slachthulsstraat 101. portefeuille met inh.; v. Weel, Bisschop Ottostraat 13, rijwlelbe- last-ingmerk; v. Bruggen, Beeksteeg 21, idem; de Jonge. Slachthuisstraat 15 rd, idem: v. Tongeren, Eendjespoortstraat 13. idem; Tim mermans, Teding v. Berkhoutstraat 20, idem; Konings, Oostvcst, woonschip, roeiboot; Bur. v. Politie. Smedestraat-, sigaren: Put. Ba- rendsestraat 13. schooltasch met inhoud; eBrgman, Rijksstraatweg, speeltuin, sleutel; Bur. van Politie, Smedestraat, kindertaschjc; Koosma, Spljkermanslaan 17, vulpen; Ca- pelle, Schoterwcg .112, idem. WOENSDAG 4 SEPTEMBER' 1929 HEFTIG TUMULT IN DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. VAN BURINK GOOIT EEN GLAS NAAR EEN WETHOUDER. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Rotterdam kreeg de heer v. Burink gele genheid een niet te voren aangekondigde in terpellatie te houden over de werkloozen die uit de Drentsche werkverschaffing weder keerden wegens klachten over de huisves ting. meldt het Hbld. Volgens de mededeelingen van wethouder Nlvard zijn de woningen gezuiverd en kun nen degenen die naar Rotterdam terugge keerd zijn, weer in aanmerking komen voor plaatsing bij de werkverschaffing, waar schijnlijk zal de minister enkele personen echter uitsluiten. Deze laatste mededeeling wekte den toorn des heeren v. Burink,. die tjjdeps zijn toe spraak door een onbekenden spreker op de publieke tribune werd aangemaand; „je moet niet liegen". Uit de mededeelingen van den wethouder bleek dat een deel der te werk gestelden zelf de verblijven heeft besmet met ongedierte. Een motie van den heer v. Burink waarin geëischt werd dat allen die zich daarvoor aanmeldden weer te werk moesten worden gesteld, werd niet ondersteund. Het gevolg daarvan was een felle strafpre dikatie van den communist tegen de sociaal democraten, die hem aanvankelijk gesteund hadden. Wethouder Nivard liet zich In zijn repliek ontvallen dat de heer v. Burink niet de be langen der arbeiders behartigt en ook niet de bedoeling heeft die te behartigen. De heer v. Burink wond zich daarover zoo op dat hij een waterglas naar het hoofd des wethouders smeet. Het communistische raadslid snelde op den wethouder toe alsof hij hem te lijf wilde. De voorzitter, die heel eventjes ontdaan leek van dit tooneel, was gaan staan en ha merde vergeefs. Tot een handgemeen kwam het niet, hoewel de heer v. Burink zijn han den reeds uitstak. De heer Kersten greep den heer v. Burink beet en verhinderde dat. Er ontstond een hevig lawaai. De verslagge ver kon slechts scheldwoorden uit den mond des heeren v. Burink noteeren.- De voorzit ter schorste de zitting, doch ook buiten de deur was het tumult binnen te hooren. Na enkele minuten was de burgemeester er in geslaagd de gemoederen zoo verre te kalmeeren dat de vergadering hervat kon worden. HET TRAMPERSONEEL'. DE ARBEIDSVOORWAARDEN. Dinsdagavond werd door -de afdeéling Haarlem van- de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een druk bezochte vergadeïlng gehouden voor de le den werkzaam aan de N. Z. H. T. M. De heer A. Eizema hield een kort openings-' woord, waarin hij de aandacht vestigde op de belangrijkheid van deze vergadering. Daarna verleende hij het woörd aan den heer L. W. Peterse, welke op uitvoerige wijze de herziening van het Reglement Dienst-voor- waarden behandelde en in verband daar mede, de door de organisatie ingediende voor stellen. Deze voorstellen beoogen o.a. de ver lofregeling te verbeteren, op te nemen een artikel terzake het regelmatig overleg ple gen tusschen directie en de organisaties, het uitbetalen van vacantietoeslag (voor ambte naren van een halve maand en beambten tweemaal een week loon), verbetering van het loonstelsel waardoor de jeugdige arbei ders op 21-jarigen leeftijd op het volle mi nimum loon komen te staan, verhooging van het loon voor diverse groepen waarvan de verhooging minstens f 1.40-per week zal-be dragen. De. vergadering vereenigde zich met deze voorstellen en de uiteenzetting door het hoofdbestuur gegeven, waarbij tevens ook de wenschelijkheid werd geuit om te pogen een landelijk Reglement Dienstvoorwaarden te verkrijgen, 'twelk dan ministerieel zou moe ten wofden goedgekeurd en zou dienen te gelden voor alle tramwegmaatschappijen. In gewone omstandigheden zou de confe rentie met.de directie der N. Z..H. T. M. in de maand September plaats vinden, aan de vergadering werd medegedeeld, dat ditmaal deze bespreking eerst in de maand October zal worden gehouden, in welke bespreking dan tevens voor het personeel de zoo belang rijke voorstellen aan de orde zullen komen. DE ASPHALTBLOKKEN IN DE GR. HOUTSTRAAT. HERSTEL GEVRAAGD. De heer J. Kolderie, bew-wer van de Gr. Houtstraat, heeft, naar aanleiding van eenige klachten over het ongelijke plaveisel in de Groote Houtstraat (op verschillende plaat sen steken de rails centimeters boven de as- phaltblokken uit) op 7 Januari 1929 van den directeur van Openbare Werken de volgende toezegging ontvangen: ..Naar aanleiding van uw schrijven, be richt ik u, dat het in het voornemen ligt van den garantie-plichtigen aannemer van* de asphalt-blockbestratingin de Groote Hout straat, om, zoo spoedig het weer in het voor jaar zulks zal toelaten, de asphalt-block-be- strating aldaar af te dekken met arcite be dekking". Nu heeft de heer Kolderie den volgenden brief aan den wethouder van Openbare Wer ken gezonden: „Heden schrijf Ik 2 September en van eenige verbetering is nog niets gebleken. Noch eenlg pogen daartoe. Reden waarom ik mij nogmaals met ver- schuldigden eerbied tot u richt om met klem op deze verbetering aan te dringen. Met- het oog op den komenden winter en de bevuiling van wandelaars en etalage-ruiten is spoedig ingrijpen dringend gewenscht. Het doorloopend springen van etalage-lam pen, die zooveel kosten, dat het een belasting op zich zelf is, moge een reden zijn. dat nog vóór den winter een verbetering tegemoet gezien moge worden. „Het onttrekken van eenige vellen druks aan de hopelooze vergetelheid van den alge- meenen grafkuil der Dagbladpers". Aldus motiveert Alexander Cohen zijn gebundeld journalistiek werk, dat onder den titel „Uitingen" dit jaar bij de Hollandia Druk kerij te Baarn, het licht zag. De wensch van menig journalist om al thans zijn beste werk in iets duurzamer vorm dan die van de krant, te kunnen vastleggen en bewaren, is begrijpelijk. Maar bij de ge makkelijke en overvloedige productie ook van boekwerken tegenwoordig, schijnt het ver moeden toelaatbaar dat er vaak slechts van overbrenging van het lijk sprake kan zijn, en dat wat in den algemeenen grafkuil der Dagbladpers veilig rustte, slech's met een zekere praal en plechtigheid naar een keurig eigen-graf getransporteerd wordt. Waarbo ven vertrouwde vriendenhand dan het be scheiden monument plaatst, in den vorm van „inleiding" of „voorwoord". Maar. zoo lang de stoet .passeert, hebben wij, toeschou wers,' toch nog even gelegenheid een eerbie dig saluut aan die journalistieke bezigheden te brengen, die dan voortaan voor de fami lie en de kennissen gemakkelijker te benade ren zijn, wanneer ze een bloempje offeren en een herinnering wijden willen aan zooveel eervol verrichten arbeid. Meer dan om zijn inhoud, is, voor de an deren, deze bundel misschien interessant om de persoon van den schrijver. De monumen tale inleiding van den ongenoemden vriend is in dat verband van meer dan voorbijgaand belang. Alexander Cohen, een naam vol klank van revolutie uit onze jeugdjaren, krijgt er gefundeerde beteekenis door in onze herin nering. En uit.de karakteriseéring die de on genoemde schrijver van Cohen geeft wordt wel aannemelijk gemaakt hoe de vriend van Domela Nieuwenhuis met het anarchisme als levenssysteem kon breken en zich als uiterst individualist, als „a-craat, aan iedere heer schappij vijandige" handhaven. En daarbij dan toch een figuur van respectabele afme ting blijkt. Eenig feiten-relaas uit Cohen's in ieder ge val veel bewogen loopbaan kan vermoedelijk de belangstelling voor zijn geschriften nog meer gaande maken. In 1887 vindt men hem op 23-jarigen leeftijd, verbonden aan Recht voor Allen. De naam van dat blad is ook al historie voor de meesten geworden. Er werd, vooral op Zaterdagavond, druk en luidruch tig mee gecolporteerd op straat, in Den Haag en Amsterdam. Als ik dien naam neerschrijf zie ik in mijn herinnering Samson, een breed- geschouderden, corpulenten Jood in den na- avond door de Damstraat met de krant ven ten, politie vóór, achter en naast hem, en om hem heen de Amsterdamsohe, nog onge- drilde jeugd der opkomende volksklassen, die genieten van zijn brutale geestigheden aan het adres van het gezag. Ook aan Samson is veel veranderd: ik ontmoette hem verleden jaar in een trein in België, waar hij eerzaam boekenleurder geworden is. Dat waren druk ke, maar bewogen Jaren voor ,.de beweging". In dien tijd valt ook de veroordeeling van Alexander Cohen, wegens majesteitsschen nis en opruiing. Cohen wijkt uit, naar België eerst, dan naar Frankrijk. Hij wordt daar in de vurigste anarchistenbeweging opgenomen HET FEEST VAN HET INSTI TUUT „ORANJE-NASSAU". PLECHTIGE SAMENKOMST IN DE BROEDERKERK. (Zie ook elders in dit nummer.). Hedenmorgen werd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Instituut voor Christelijk Onderwijs „Oranje Nassau" in de Broederkerk aan de Parklaan een plechtige samenkomst gehouden, die te 10 uur begon. Het kerkje was geheel gevuld met ouders en leerlingen. Ook was het bestuur aanwezig en het jubileerende hoofd, de heer J. H. van Leden met echtgenoote en mej. A. van Stuy- venberg, die eveneens 25 jaar aan de school verbonden is. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. P. W. Foeken opende de samenkomst met ge bed. Daarna werd gezongen gezang 194, Van U zijn alle dingen". Ds. Foeken zeide in zijn rede, dat deze sa menkomst belegd is om de dingen te zien in God's licht. Ds. Foeken deelde allereerst mej. Van Stuyvenberg mede, dat het schoolbestuur haar, die door de omstandigheden op wacht geld gesteld moest worden, weer benoemd heeft tot vast onderwijzeres. Ten afscheid aan de heer Van Leyden sprak ds. Foeken herinneringswoorden aan zijn dapperen daad der oprichting van de school, ondanks de moeilijkheden, die toen zooveel grooter waren dan thans, een daad, verricht ln de kracht Gods. Spr. memoreerde de goede verhouding tus schen het hoofd en het bestuur. De heer Van Leyden bewees, dat het heerlijker is om te dienen, dan om te heerschen. En nu heeft hy de voldoening van een welbesteed leven. Als welkom aan den heer B. M. Bulten uit Zaandam, die nu de heer Van Leyden af scheid neemt, hooed van de school wordt, zeide ds. Foeken, dat het bestuur hem met overtuiging gekozen heeft, naar het vast gelooft, geleid door God's hand. Tot slot wensc'nt ds. Foeken den heer Van Leyden en zijn echtgenoote een gezegenden levensavond en den heer Bulten een werken in God's kracht. De heer Smit sprak namens het onderwij zend personeel woorden van afscheid tot den heer Van Leyden, van welkom tot het nieuwe hoofd. Een koor van meisjes zong als afscheids lied gezang 254 vers 1, 3 en 6 „De lendenen omgord en brandende de lampen. Het orgel begeleidde. De heer Van Leyden hield ten antwoord een hartelijke toespraak, vooral tot zijn leer lingen. Hij herinnerde er aan, hoe hij de school is begonnen met-een inschrijving van 2 leerlingen. Maar al heel gauw bleek de behoefte aan een dergelijke school. Dat nam niet weg, dat de dagen dikwijls moeilijk wa ren, maar mijn vrouw steunde mij met een steun, waarvoor ik God niet genoeg danken kan. In de moeilijkheden zond God altijd mannen, die konden helpen, zulke waren de huidige schoolbestuurders, die toen de school in de grootste moeilijkheden kwam door de wijziging van dc wet op het L. O. de school gered hebben. De wetenschap, dat zij waken en telt er de kopstukken onder zijn vrienden. Maar, dank zij zijn groote kennis en uitne mend taalgevoel, is hij er tevens spoedig medewerker aan bladen als de Matin, Figaro, Mercure de France en andere voorname bourgeois-organen. Doch ook de anarchisti sche pers vindt in Cohen een uitstekend en opvallend dienaar, zoodat als in 1893 Vail- lanfc zijn bom in de Kamer geworpen heeft, Cohen onder de gearresteerden behoort, en uit Frankrijk verbannen wordt. Hij trekt naar Londen, houdt het daar niet uit in de „Stad der dorre hartstochteloos heid", en gaat terug naar Parijs, verkrijgt herziening van zijn vonnis, maar wordt toch weer het land uitgezet. Dan maar naar Hol land. waar hij nog een half jaar tegoed heeft, zie boven welk half jaar hij aan den Amstelveenschen weg gaat: uitzitten. Als dat achter den rug is gaat hij een blaadje „De Paradox" uitgeven en begint „in ons land een zekere bekendheid, ja een zekere be ruchtheid te verwerven". Ik citeer nog ver der den Inleider: „De a-craat (aan iedere heerschappij vijandige) toont zich voortaan in zijn geschriften aristocraat. Alle gemeen schapsgevoel met gelijkgezinden gaat nu wij ken, alle sporen van groepsgevoel zijn reeds heelemaal weg. Zijp geloof in het louter per soonlijke heeft geen bijmengselen meer. De vrijdenkers zegt hij hebben hem van de vrijdenkerij, de democraten van de demo cratie. de socialisten van het socialisme, de anarchisten van het anarchisme wars ge maakt. Hij is nu enkel maar Alexander Cohen." Dus is de reactionnair Cohen geboren. De bundel naar aanleiding waarvan hier thans geschreven wordt, heet dan ook volledig: Uitingen van een reactionnair 1896—1926. Wat hij ook verloren moge hebben, zijn geest zeker niet. Wat hij nu die dertig jaar lang voor Nederlandsche bladen geschreven heeft over dingen van den dag, is prachtspijs voor den dagbladlezer, die den korten, afgebeten stijl waardeert wanneer deze gelardeerd is met geestig woordspel en amusante, onver wachte wendingen. Het is opmerkelijk dat in de journalistiek joodsche jongens uit de pro vincie, die later in de groote stad komen te werken, daar meesters in zijn. Cohen werd in Leeuwarden geboren, Kleerekoper komt uit Tiel, en andere, minder bekende figuren ver- toonen eenzelfde beeld. Waar de klelnsteed- sche reserve zich vermengt met de soms wat grove Amsterdamsche „gein" schijnt een geestigheid van beter qualiteit geboren te worden. P Ge vindt daarvan in dezen bundel veel, ook zal het velen aangenaam zijn, zich aan Co hen's hand beelden uit de recente geschie denis voor oogen te kunnen halen, beelden en geschiedenissen die niet dan voorbijgaand belang hadden,, doch die ge toch nog even met welgevallen ziet voorbijtrekken, thans op weg naar het deftig eigen-graf, met het mo nument. Voor in den bundel staat een por- tretschets van den schrijver, door Kees van Dongen en er zijn van het boek vijftig exem plaren op Hollandsch papier van Van Gelder gedrukt die van 1 tot 50 genummerd zijn. J. H. DE BOIS, 19'29. over de school maakt het afscheid makke lijker. Indien er iets goeds ln de school is dankt spr. dat aan het personeel. In den heer Bulten heeft spr. vertrouwen. „Het waarachtige geluk kan alleen maar gevonden worden aan den voet van het kruis van Golgotha" wilde spr. als laatste vermaning zeggen tot de kinderen. De heer Bulten voerde daarop het woord. Hij zeide de moeilijkheid in te zien om een waardig opvolger te zijn, maar te hopen, dat God hem de kracht daartoe geve. De heer Van Leyden vreesde, dat de school te klein werd, spreker hoopt het. Ds. Foeken deed nu zingen Psalm 84 vers 3: „Wel gelukzalig hij, die al zijn kracht". De secretaris van het schoolbestuur, de heer A. van Dril, sloot met dankgebed. Hiermee is de viering van het veelvoudig jubileum ten einde. The popular Home Journal of Great Britain The Journal thai tell* how Britishers live, think, work and plajr Splendid Stories Bright Articles TELEGRAMMEN ZWAAR WEER BOVEN DEN ACHTERHOEK. VELE HUIZEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. BORCULO, 4 Sept. Nadat het gitseren gedurende den geheelen dag zeer drukkend geweest was betrok tegen den avond de lucht zeer snel en kwamen tegen negen uur de eerste buien opzetten. Tegen den nacht ontlaadde zich boven den geheelen Gelder- schijn Achterhoek hevig onweer. Het weer licht was niet van de lucht en kwam uit alle windstreken. Het was opvallend dat het onweder vergezeld ging van zeer weinig wind en regen. Het duurde niet lang of de nachtelijke he mel werd verlicht door een aantal groote branden die ontstaan waren nabij Lochem, Stokkum, Laren en Groenlo. Op verschil lende plaatsen werden koeien doorgeslagen. Te Haarlo werd een gedeelte van een muur door den bliksem weggeslagen zonder echter brand te veroorzaken. Ook te Winterswijk was het weer zeer zwaar te noemen. Eerst tegen den ochtend nam het onweer in he vigheid af cn trokken de buien weg. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor gen van 4 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Isafjord; laagste barometerstand 750.7 m.M. Biarritz. Verwachting tot in den avond van 5 Sept.: Meest zwakke veranderlijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regen of onweersbuien, koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Stand van gistermiddag 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL VAN HUIZEN, Opticien, KI. Houtstraat 13, Tel. 14112. THERMOMETERSTAND 4 September. Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 61 F. Hoogste heden tot 12 uur 73 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 4 Sept. Ondertrouwd: 3 Sept.: S. H. Koelman en C. A. Pijpers. Bevallen: 31 Aug.; G. C. DaalhuizenJak, z. B. M. W. J. AmmerdorfferSuurendonk z. J. H. SchoorlVeldhuizen d. 2 Sept. A. A. KaptijnVrouwe z. L. J. BijsterOosterhuis z. 3 Sept.: J. H. Hofmanden Ambtman, d. M. M. v. d. Geesk—Buskermolen, z. Overleden: 1 Sept.: A. v. d. Ploeg; 55 jaar, Tulpenstraat; 2" Sept..: Tl de: Puy'o—Smelink, 67 j., Hazepaterslaan; H., 26 d.,. dochter van J. van Wijk, Spaarndamscheweg. VERKEER MET LUCHT SCHEPEN. Tusschen Europa en Noord en Zuid-Amerika. FRIEDRICHSHAFEN, 3 Sept. (Wolff). Voor zijn vertrek naar Akron 'heeft Dr. Eckeneiy blijkens een hier ontvangen draad loos bericht, verklaard- de overtuiging te hebben, dat het luchtschip een zeker ver keersmiddel is. Het plan bestaat om twee verkeerslijnen, een tusschen Noord- en Zuid- Amerika en een. tusschen Europa en Ameri ka -op te richten., AMERIKA BOUWT DE 15 KRUISERS. WASHINGTON, 3 Sept. (Reuter). De voorzitter - Hale der vlootcommissie uit den Senaat verklaarde na een conferentie met president Hoover op het Witte Huis dat de bouw van alle 15 kruisers, waartoe het Con gres machtiging heeft verleend, tenslotte zou doorgaan. Hale zeide, met den president over de vlootkwestie te hebben gesproken en hij geloofde, dat de vijftien schepen zbuden moe ten worden gebouwd, onverschillig welke overeenkomst in deze aangelegenheid tus schen de Vereenigde State nen Groot Brit- tannië zou worden bereikt. 45Ie STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 4 September 1929. 4e Klasse 3e Ll]st. Hoogc prllzen: 2933 25.000.—. 35S2 6099 1000 4S86 SI43 4Ü0. 6578 f 200 969 15327 204S4 100— Prllzen \an f 65.—: 102 105 212 213 281 343 350 366' 375 3S5 411 466 471 483- 498 598 621 650 786 790 823 878 1095 1128 1150 1179 1213 1296 1327 1582 16S4 1712 1774 1799 IS16 1831 1S66 1900 1948 1991 1596 2007 2015 2063 2096 2171 2260 2301 2304 23'4 2320 2415 2451 2551 2557 2602 2730 2760 2.96 2S16- 2872 2393 2906 2936 2962 2966 2976 2987 3199 3216 3255 3259 3268 3270 3300 3316 3356 3374 3411 3423 3464 3465 3484 3525 3608 3646 3828 3837 I 3952 3985 3990 4003 4058 4173 4182 4218 4223 4344 4373 4377 4464 4493 4496 4527 4611 4625 4675- "4694 4705 47S8 479S 4S65 4S94 4889 4937 5128 5214 5270 5279 5351 5359 5383 5416 5436 5444 5518 5545 5600 1 5695 575 S 5792 5817 5S21 5844 5975 5993 6025 6122 6130 6177 6179 6215 6284 6320 6463 '6527 6533 6584 6592 6596 6716 6737 l 6772 6831 6S56 6860 7131 7242 739S 7399 7421 7480 7497 7501 7533 7536 7552 7566 7617 76S4 7696 7709 7715 7718 7828 7841 7960 8039 S058 8171 S210 8224 8234 8327 8370 8380 8387 8445 8456 8513 8515 8569 8615 8626 8725 8787 8844 8854 8899 $939 S94S 8973 8988 8997 0005 9008 9050 9068 9076 9129 9185 91S7 5236 9322 9409 9427 9477 9553 9597 9620 9708 9732 9877 9834 9S93 9915 9961 9967 10006 10062 10069 10090 10109 10148 10171 10244 10277 10282 10285 10307 10321 10341 10427 10490 10596 10608 10609 10635 10719 1C743 10756 10820 10825 10826 10S36 10859 108S0 10938 10969 11026 11054 11063 11085 11099 11104 11205 11211 11244 11249 11334 11411 11443 11462 11482 11560 11609 11624 11628 11756 11773 11782 11820 11859 11908 11941 11944 12014 12003 12133 12136 12195 12209 12242 12257 12346 12354 12356 12448 124S6 12500 12506 12508 12576 12604 12657 127C7 12782 12791 12S25 12835 12839 12970 12977 12995 13010 13023 13068 13117 13161 13168 13187 13195 13238 13268 13358 133S9 13434 13457 13619 13641 13652 13655 13662 13570 13706 13710 13737 1 13738 13776 13S41 13878 13935 13990 14033 14070 14111 14199 14228 14268 14569 14383 14427 14446 145S2 14596 14659 14735 14796 14818 14986 15026 15054 15055 '5124 15221 15222 15268 15277 15279 15414 15429 15467 15492 15576 15583 15658 15701 15/15 15716 15777 15786 15787 15888 15852 15S92 16003 16077 16078 16097 16167 16206 1621S 16246 16267 16312 16420 16500 16587 16662 16766 16786 16794 16831 16929 16967 17002 17094 17115 17190 17230 17258 17260 17335 1741.5 17418 17444 17523 17526 17S74 17575 17611 17633 17639 17645 17646 17674 17714 17733 17756 17760 17828 17S38 17S87 17918 17962 18028 18102 18275 1S2S0 1S399 18415 18416 18570 18571 18591 18599 18618 1S656 18759 1S767 18839 1SS44 18002 1S980 18999 19106 19118 19156 19169 19204 19231 19293 19331 1P340 19348 19399 19406 19460 19539 19602 19605 19771 19825 19865 19939 20106 20113 20119 20172 201 SI 20231 20449 20473 20490 20543 2GG43 20716 20726 20754 20768 20770 20829 2"S7t 20S77 20921 V e r b e t e r i n g- 4e KI. 2e lijst: 5856 m.z. 4556.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2