v RAADSVERGADERING. RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 UIT DE OMSTREKEN. ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. Het badseizoen ten einde. De vreemdelingen vertrekken. Ons strand het meest verkieslijke in Nederland. De aardappeloogst. De ruzies weer begonnen. De kalender geeft alweer September aan, hetgeen voor ons Zandvoorters beteekent, dat het badseizoen ten einde loopt, het tijdvak waarop Zand voort altijd zijn hoop gebouwd heeft en waarvan we in het vroege voorjaar ons al af gaan vragen: zou het seizoen goed worden, ja aan neen. 1929 is ongetwijfeld voor ons dorp een goed seizoen geweest. Bij duizenden zijn de gasten in onze hotels, pensions neergestre ken, het verhuren van kamers en woningen is vlotter geweest dan de laatste jaren en bij tienduizenden hebben tram en trein de dagjesmenschen aangebracht. Neen, te dezen opzichte mag Zandvoort zich niet beklagen en reeds thans is het tijd de hand aan den ploeg te slaan en maatregelen te beramen, waardoor de grootere toeloop wordt behou den en als het even kon nog weer opnieuw vergroot. De laatste jaren waren voor Zand voort magere jaren geweest. Juist daarom is er alle reden om ernstig te pogen, dat met 1929 een onafgebroken reeks van vette jaren zal zijn aangebroken. Als wij deze regelen neerschrijven heeft de massa der gasten ons reeds weer verlaten. De scholen zijn weer overal begonnen en daarmede is het pleit voor vele gasten be slecht, terwijl ook op werkdagen de stroom van dagjesmenschen heel sterk is geredu ceerd. Werkt het weer echter mede en krijgen we een warmen nazomer, dan kunnen de Zondagen in September nog druk worden, hetgeen we natuurlijk van harte hopen. Mogen we onze visschers gelooven, dan wordt September vast goed. Toen we Zaterdag van het vuurwerk wil den genieten dat ter eere van den verjaar dag der Koningin werd ontstoken en de zee zoo prachtig kalm was, zijn we de drukte en het gedrang ontvlucht en hebben wc van de zee uit, keuvelend met een onzer visschers, zoo één die ondanks de zee in zijn familie vele offers reeds gevraagd had, toch maar niet van haar scheiden kon, naar het vuur werk gezien. En al hebben we daardoor eeni- ge groote stukken van het vuurwerk moeten missen, nooit hebben we het prachtiger ge vonden als deze maal. Van zee uit gezien was het werkelijk prachtig. Wat doet onze badplaats dan mooi aan met al zijn lichtjes van onze groote Hotels en Boulevards en steeds hoog in de lucht de vuurpijlen, die allerlei kleuren uit werpend langzaam weer vallen in het water. En zoo genietend van ons uitzicht keuvel den we met onzen visscher over: het weer. Ge weet lezer, onze visschers zweren bij den Enkhuizer Almanak en daaruit had hij zijn wetenschap, dat September 1929 een prach- tigen nazomer op zou leveren. Laten we ho pen voor de reputatie van den Almanak en voor ons allen, dat onze visscher niet alleen juist gelezen heeft, maar de voorspelling ook bewaarheid zal worden. De bladen hebben het bericht gebracht, dat 1929 Ook weer een record aan Duitsche bad gasten heeft opgeleverd. Het aantal van voor den oorlog was in de jaren na 1918 nog nim mer gehaald. Dat was begrijpelijk, omdat de slechte koers van het Duitsche geld wel als een sterke rem zal hebben gewerkt. Dat na dc stabilisatie van de mark het aantal Duit sche bezoekers weer toenam is voor onze badplaatsen een verheugend verschijnsel, omdat daaruit de groote aantrekkingskracht van ons Noordzeestrand bewezen wordt. In Duitschland zelf wordt een zeer inten sieve propaganda gevoerd voor de Duitsche kustplaatsen. Onlangs zag schrijver dezer re gelen in Westfalen niet alleen zeer suggestie ve reclameplaten, maar daarop stond ook aangegeven, dat de Duitscher eigen kust plaatsen moest bezoeken, terwijl, hetgeen ons tot nadenken moet stemmen, voordeelige spoorwegtarieven voor de reis naar en van de badplaatsen werden aangekondigd. In Duitschland zelf zal de toename van hun landgenooten in onze badplaatsen ze ker niet onopgemerkt voorbijgaan en men kan er stellig van op aan, dat men geen mid del onbeproefd zal laten hen van onze bad plaatsen af te houden. Dat kan men wellicht doen onder het aanwakkeren van het natio nale bewustzijn, men zal het zeker doen op grond van economische motieven, het in Duitschland verdiende geld ook in eigen land te verteren. Daarom zal Zandvoort goed doen de aandacht te blijven vestigen op zijn prachtig strand, hetgeen zeker tot het aan- lokkelijkste van de Noordzeekust behoort. Naast de goede hotels, pensions enz, naast de golfbanen, naast alle andere aantrekke lijkheden, kon Zandvoort er op wijzen, dat dank zij het zeer vakkundig personeel onzer badinrichtingen, aan ons strand weinig menschen door verdrinking om het leven ko_ men. üit een publicatie van onzen plaatsgenoot P. v. d. Mije werd het groote voordeel van ons strand weer eens duidelijk voor oogen gesteld. Hij beschrijft, dat hoe verder men van de kust af komt, hoe dieper de zee wordt, doch niet overal even gelijkmatig. Het verval van den zeebodem is niet overal even groot. Opmetingen naar de dieptelijn der zee van 18 meter hebben volgens hem tot resultaat opgeleverd, dat dit zou zijn voor Zandvoort 20 K M. uit de kust, voor Katwijk 13 K.M. Scheveningen 8 K.M.. Callantsoog 8 K M.. Hoek van Holland 7.5 K.M., Egmond 7 K.M. en Kamperduin 5 K.M. Volgens den heer v. d. Mije, die terzake tot de bij uitstek deskun digen geacht kan worden, blijkt hieruit dat Zandvoort de kroon spant, omdat hoe grooter de afstand is tot de 18 Meter diepte der zee, hoe geringer het verval van den zeebodem en hoe geschikter de zee aan de kust als badge legenheid moet zijn. Wij nu zijn van meening, dat met voor beelden toegelicht, dergelijke cijfers onder de aandacht dienen te worden gebracht van hen die in aanmerking komen voor een be zoek voor langeren of korteren tijd aari onze badplaats. Hadden we een krachtige V. V. V., dan zou dit ongetwijfeld tot haar taak behooren. Daar dit laatste niet het geval is, hopen we maar, dat de plannen van den Burgemeester tot uitvoering komen. Hoe zit het toch met dit laatste plan? Wordt achter de schermen nu aan een plan de campagne gewerkt? We weten het niet. Het wordt echter langzamerhand tijd. dat terzake de handen uit de mouwen zullen worden gestoken. Wellicht, dat we bij de a.s. behandeling van de begrootixig er ineer van zullen hooren. Als er dan maar niet teveel over gepraat en slechts krachtig gehandeld wordt! Dezer dagen brachten de bladen het be richt, dat in 1930 een z.g. rupsautobusdienst tot stand zou komen tusschen IJmuiden en Zandvoort en dat daarvoor reeds toestem ming van de desbetreffende autoriteiten was verkregen. Dit laatste bleek echter bij informatie zeer voorbarig te zijn, de desbetreffende autori teiten hadden slechts uit de pers van de plannen vernomen, waardoor ons vertrouwen in het tot stand komen van een dergelijke onderneming weer ernstig geschokt werd. Konden we voor wat betreft het verloop van het badseizoen een optimistisch geluid laten hooren, dat is niet het geval met den eenigen landbouw welken, we in onze ge meente hebben. We bedoelen n.l. den ver bouw van aardappelen. De droge zomer schijnt daaraan schuldig te zijn en groote schade te hebben veroorzaakt. Voor de ver bouwers van dit product kon dit vérstrek kende gevolgen hebben en de heer Molenaar heeft o.i. goed werk gedaan om voor deze zaak de aandacht van den Raad te vragen. De betrokken menschen zijn volkomen af hankelijk van het slagen van den oogst en mislukt deze voor een zoo groot gedeelte als het zich momenteel laat aanzien, dan zal het voor velen hunner niet alleen niet mogelijk zijn zonder de hulp der gemeente den winter door te komen, maar dan zullen ze tevens niet in staat zijn hun pacht te betalen en in het voorjaar hun arbeid weer ter hand te nemen. Het zal daarom goed zijn indien van gemeentewege een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld en nagegaan zal worden op welke wijze deze menschen, die volkomen buiten hun schuld in groote moeilijkheden zullen geraken, kunnen worden geholpen. Met dat al kan dit weer een leelijke streep zijn door de toch al niet volkomen kloppende gemeenterekening. Met het naderen van den winter komen ook de traditioneele ruzies wéér in het zicht. De door den Burgemeester gelaste sluiting van de onderneming „Oud-Holland", waar door men het tekort van het laatste zang concours hoopte te dekken, schijnt de eerste onderlinge ruzie te zullen veroorzaken. Reeds heeft de heer F. Zwaan, de voor vechter van de werkliedenvereeniging „On derling Hulpbetoon" bedankt als eere-voor zitter van de zangvereeniging van dien naam. maar daarmede schijnt het conflict nog niet beëindigd. Een der dagbladen bracht het bericht, dat door het bestuur van de zangvereeniging een gemeenschappelijke be- sturenvergadering was verzocht om het ge schil uit te vechten, en dat deze bijeenkomst door het bestuur der werkliedenvereeniging zou zijn geweigerd. Dit bericht bleek echter onwaar te zijn, maar de ruzie is er en nog niet opgelost. Dat is de eerste kwestie die 'de Zandvoor ters na de drukte van het seizoen zal ver maken. Voor het 2e geval heeft de Raad zelfs een speciale commissie van onderzoek be noemd, welke commissie heeft na te gaan in hoeverre de beschuldiging van een ingeze tene juist is, dat de heer Fraenkel pachter zou zijn van een standplaats voor een ijswa- gen en eigenaar van de heele ijs-affaire en een stroopop zou hebben gebruikt om dit te bereiken. Zullen we nu te Zandvoort nooit wijzer worden? VELSEN Dinsdagavond vergaderde de Raad der ge meente Velsen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer R. G Rij kens. Afwezig was de heer Groeneveld. Begrootingen 1930. Aangeboden werden de begrootingen voor 1930 van: a. de gemeente, b, het grondbedrijf, c. het gasbedrijf, d. de waterleiding, e. het bedrijf openbare werken, f. het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst, g. de ophaal- en stor ingsdienst, h. de burgerlijke instellingen van maatschappelijk hulpbetoon, i. de gezond heidscommissie, j. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Vaststelling der afdeelingen. Ingevolge art. 43 van het reglement van orde van de vergaderingen van den gemeen teraad werd overgegaan tot de loting ter vaststelling van de beide afdeelingen van den Gemeenteraad. Allereerst werden door het lot aangewezen tot voorzitter der le afdeeling wethouder Tusenius, tot voorzitter der tweede afdeeling wethouder Dunnebier, tot plaatsvervangend voorzitter 2e afdeeling wethouder Schilling, le afdeeling wethouder Nijssen. Daarna wer den de afdeelingen getrokken. Straatnamen. B. en W. stellen voor aan de straten, welke met vergunning van den Raad zullen worden gelegd door de N.V. Bouw- en Exploitatie maatschappij „De Kalverstraat" te IJmuiden, W. van Heyst te Driehuis en J. L. Min te Driehuis de op de bij de stukken gevoegde teekening aangegeven nanfën te geven. Ingekomen is een verzoek van den heer Van Heyst om te Driehuis te lezen in plaats van „straat", ..laan" en in plaats van P. C. Hooftstraat Vondellaan. B. en W. stelden voor dit laatste niet in te willigen. Het voor stel van B. en W. werd na stemming aan genomen. Uitbreiding R.-K. school. B. en W. prae-adviseerden gunstig op een verzoek van de R.-K. schoolvereeniging ,,St. Laurentius" te IJmuiden, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het bijbouwen van zes lokalen aan de R.-K. Jongensschool aan den Zeeweg aldaar en voor het betegelen van het bij deze school gelegen speeltex-rein. Het verzoek werd ingewilligd. De Bad- en Zweminrich ting. De Commissie ad hoe tot onderzoek van de mogelijkheid tot stichtirfg van een bad- en zweminrichting bes.aande uit de heeren D, F. G. Schilling. C. P. J. Maas en S. Baarda heeft, een uitvoerig rapport aan den-Raad uitgebracht. Alvorens 't te bespreken werd dit rapport in handen gesteld van B. en W. om prae-advles. Verkoop V3n grond. B. en W. stellen voor. overeenkomstig de adviezen van dé commissies voor openbare werken en de financiën aan T. W. -Wagenaar te Velsen en P. van Delft te 's-Gravenhage te verkoopen een perceel bouwterrein aan de J. Kostelijklaan a 6 per M2. De heer Ver m e uien vroeg een overzicht van de in totaal nu in Velserbeek verkochte gronden en een opgave van de opbrengsten, om een indruk te krijgen van de exploitatie van dit gemeentelijk bezit. Het voorstel werd aangenomen z. h. st. Het bouwen aan onver harde wegen. B. en W. stellen voor in artikel 4 der bouw en woningverordening le alinea, onder b toe te voegen de woorden „en naar het oordeel van den Gemeenteraad voldoende zijn be ha rd en gerioleerd". De commissie voor openbare werken en de gezondheidscommissie adviseerden gunstig. Het voorstel is ingediend ten einde te voor komen. dat aan wegen, die aan Rijk. Provin cie of Waterschap behooren en die niet vol doende behard of gerioleerd rijn, gebouwd wordt. De heer Langend ij k vreesde in de toe komst bezwaren. De heer Ten Broeke vroeg voorschrif ten waaronder gebouwd zal mogen worden. De heer Sluiters vond deze bepaling wat drastisch. De heer Maas vroeg zich af of geen uit zonderingsbepalingen moesten gemaakt wor den voor bepaalde gevallen, b.v. in den pol der. De heer Nijssen vreesde, dat dit voor stel een gelijkmatige bebouwing van den Rijksweg in den weg staat. Wethouder Dunne.bier beantwoordde de sprekers. Hij wees op de souplesse van het voorstel door de uitdrukking „naar het oor deel van den Raad". B. en W. kunnen ook nog afwijking verleenen. De heer Bosman zeide, dat bij aanne ming van het voorstel de bouwexploitanten de kosten van wegaanleg en rioleering ca deau krijgen. De gemeente kan dan later de kosten dragen van den aanleg. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 17' tegen 2 stemmen. Geen bouwvergunning. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van J. M. de Haas te Haarlem om vergunning tot het bouwen van een opslagplaats voor brandstoffen bij het Station te Santpoort, op grond van welstands overwegingen. Aldus besloten. Leeraar aan de Visscherij- school. Benoemd werd tot leeraar in zeevaartkun de en zeemanschap aan de Visscherijschool te IJmuiden de heer P. J. Verwayen, thans tijdelijk leeraar. Benoeming der vaste commissies. Tot leden van het Stembureau wees de voorzitter aan de heeren Waterlander, Maas en Zwanenburg. Benoemd werden in de commissies de vol gende leden: Zes., leden der Commissie van Bijstand in het Beheer der OpenbdrB Werken. Benoemd de heeren P. Bosman (24 stem men), A. ten Broeke (27 'St.), J. A. Dalnxèyer (23 st.), W. F. Visser (24 st.) en B. Waterlan der (24 st.) en Vermeulen (16 st.) De heer Vermeulen heeft dus den heer Homburg vervangen. Op dezen werden 8, op den heer Maas 1 stem uitgebracht. Vijf leden der commissie voor gas en wa ter. Herbenoemd de heeren S. Baarda (22 st.) H. Groeneveld (24 st.), A. Krijger (24 st.). C. P. J. Maas (24 st.) en P. Schaar (24 st.). De heer De Nobel verkreeg 2 stemmen. Vier leden der commissie van bijstand voor de financiën. Herbenoemd de heeren A. ten Broeke (24 St.), H. Homburg (23 St.), P. F. C. Roclse (24 st.), en J. Zwanenbux-g (23 st.) De heeren Vermeulen en Bosman kregen ieder 1 stem. Vijf leden der commissie van bijstand voor Ondex-wijszaken. Benoemd de heeren J. de Nobel (22 st.), P. F. C. Roelse. (24 st.), J. E. Sluiters (24 st.), F. P. Vermeulen (24 st.) en- Maas (24 st.) De heer Dalmeijer kreeg 2 stemmen, de heer Langendijk 1. De heer Maas heeft dus den heer Langendijk vervangen in deze com missie. Vijf leden der commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving. Herbenoemd de heeren AKrijger (22 stem men), G. P. Langendijk (24 st.), J. de Nobel (21 st.), C. van der Steen (24 st.) en M. de Vries (24 st.) De heer.Homburg kreeg 2 stemmen. Drie leden der commissie voor Velserbeek en de plantsoenen. Herbenoemd de heeren S. Baarda (23 st.), H. Groeneveld (24 st.) en J. P. Handgraaf (23 st.) De heeren Schaar en Bosman kre gen ieder 1 stem. Drie leden en twee plaatsvervangende le den van de reclame-commissie inzake ver gunningsrecht. Herbenoemd de heeren H. Homburg (24 St.), J. de Nobel (21 st.) en J. Zwanenburg (24 st.) en G. P. Langendijk (24 st.) en W. F. Visser (24 st.) Crediet voor leermiddelen. B. en W. stellen voor hun een extra crediet te verleenen van f 300 voor uitbreiding der leermiddelen aan school A I te IJmuiden, noodzakelijk geworden wegens toeneming van het aantal leerlingen. Het crediet werd verleend z. h. s. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was een adhae- siebetuiging van den IJmuider Bestuurders- bond aan het streven der ..Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek" en het door deze vereeniging gedane verzoek om subsidie. Bij dit punt vroeg de heer Roelse een principicele uitspraak van den Raad over de wenschelijkheid van het voortbestaan van de Openbare Leeszaal. De heer Roelse nam er genoegen mee, dat die uitspraak in een volgende vergadering gedaan wordt. Mededeelingen. Bij de mededeelingen constateerde de heer Bosman naar aanleiding van een vraag van hem, een ongewenschte verhouding tusschen de politie en B. en W„ waarvan het publiek de dupe is. De heer Bosman hoopt met- den voorzitter vóór de begrooting er nog eens over te kunnen spreken. De voorzitter: Er is mij van een on aangename verhouding niets bekend. Maar komt u eens spreken, dan krijgt u pertixiente antwoorden van mjj. De heer Vermeulen kwam terug op het antwoord van B en W. op door hexn gestel de vragen, betreffende ophooging van wegen achter de visscherij school, die begonnen is hoewel de terreinen nog niet op een goedge keurd exploitatieplan staan. Het begint hier veel te lijken op een clandestien doorvoeren van besluiten, zeide spr. of een vooruitloopen op besluiten van den Raad. Het exploitatieplan moet nog in den Raad komen, over eenige weken, maar de Raad is door allerlei besluiten dan reeds aan handen en voeten gebonden. Spr. had willen zien, dat het ophoogings- werk stop gezet werd, nu dit niet geschied is slinkt eiken dag de vrijheid van den Raad in rijn besluiten. Spr. vroeg nu: In hoeverre hebben B. en W. de Binnenl. Expl. Mij. toezeggingen ge daan? en: Zijn B. en W. bereid de Binnen- landsche te wijzen op haar eigen risico, in dien zij doorgaat? De Voorzitter antwoordde, dat de zaak in den Raad geweest is, toen de heer Ver meulen afwezig was. Wethouder Dunnebier zeide, dat de Raad geen bezwaar heeft gemaakt tegen het overgelegde kaartje. De heer Bosman wenschte het exploi tatieplan eveneens onafhankelijk van thans goed gevonden bepalingen te bezien. De heer Vermeulen zeide nog, dat het kaartje is overgelegd, toen het werk al lang aan den gang was en de aandacht van raads leden er op gevallen. Het tweede verzoek van den heer Vermeu len werd tenslotte ingewilligd. Rondvraag. De heer Bosman vestigde de aandacht op moeilijkheden bij de huisnummering aan den Rijksstraatweg bij vervallen van de wjjk- letters. Waar blijven de elcctrisch verlichte richtingaanwijzers, vx-oeg spr. voorts. *De Voorzitter: U zult ze spoedig zienl De heer Vermeulen ziet een leelijke strop in het rijden van de steenén naar de herstelling van den Duin en Kruidbergerweg. Hij vroeg een opgave van de kosten. De heer Vermeulen zal deze in de volgende vergadering ontvangen. De heer Ten Broeke vroeg of de ge meente den bewoners van de te sloopen wo ningen aan de Kalverstraat een nieuwe wo ning kan verschaffen. In besloten zitting zal hij er antwoord op krijgen. De heer D e N o b e 1 verzocht B. en W. nog pogingen te doen tot behoud der in- en uit- klaring. De Voorzitter antwoordde, dat al het mogelijke gedaan is. Te ruim half tien werd de openbare zitting gesloten. DE GEMEENTEBEGROOTING. VOOR DE KINDEREN straten en pleinen is uitgetrokken f 69.64S (f 93.850). Hoofdstuk VIII Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen. Totaal uitgaven f 660.123.76 (f 629.216.44», totaal inkomsten f 303.594.42 f 291.464.95). Nadeeiig slot t 356.529.34, (f 337.751.49). Het onderwijs kost de gemeente dus bijna f 1000 per dag! Het nadeeiig slot van hoofdstuk VII I 2 (openbaar gewoon lager-onderwijs) bedraagt f 78.465.10, van 7 (bijzonder gewoon lager onderwijs) f 123.818.86, van 4 (openbaar uitgebreid lager ondei*wijs) f 7.567.62, van 5 9 (bijzonder uitgebreid lager onderwijs) f 5.667.12 van 6 (openbaar voorbereidend lager onderwijs) f 38.945.28. van 5 11 (bij zonder voorbereidend lager-onderwij s): f 28.240 Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoef- tigen en werkloozcn. a. Ondersteuning aan behoeftig en nadeclig slot f 151.694.75 f 149.605.75)b. Ondersteuning aan werk loozcn f 16.000 (f 16.000). Hoofdstuk X. Landbouw. Nadeeiig slot f 10 (f 10.) Hoofdstuk XI. Handel en Nijverheid. Na deeiig Slot f 21.426.18 f 18.404.78). Hoofdstuk XII. Belastingen. 80 opcenten gebouwde eigendommen f 80.000 (f 75.000), 20 opcenten ongeb. eigendommen f 2.324.74 (f 2.542.12), 60105 opcenten pers. bolastixxg f 134.000 f 126.000) uitkeering dividend- en tantièmebelasting f 25000 if 37.000), inkom stenbelasting f 835.000 if 801.000), honden f 6000 (f 5.500) vermakelijkheden i 16000 (f 16.000). Batig slot van hoofdstuk XII f 1.036.257.42 (f 977.901.37) Geraamde winst gasbedrijf f 72.064.01 (f 103.064.96) id. waterleidingbe drijf f 15.907.54 f 11.679.37). DONDERDAG 5 SEPTEMBER HUIZEN, 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Gramofoonmu- ziek. 12.15 Concert door het Tuschinsky- orkest. 1.45 Gramofoonmuzick. 2.00 Lezing door B. J. Gelder over: Miskende vlsschen en practlsche huisvrouwen. 2.30 Gramofoon- muziek. 2.45 Concert door het A.V.R.O.- kwartet. 4.00 Ziekcnuurtje. 5.00 Spoi-t- praatje door H. Hollander. 6.01 Concert door het A.V.R.O.-kwartet. Franclsca Fischer, sopraan. 8.01 Concert door het Omroep orkest. 9.00 Kamermuziek door het Hol- landsch Strijkkwartet. 10.00 Persbcr. 10.10 Populair concert door het Omroeporkest. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. EINDCIJFER: 2.603.477.3SP/2. Aan ce den Raad aangeboden gemeente- begrooting voor het jaar 1930 ontleenen wij het volgende. Tusschen haakjes zijn vermeld de cijfers der loopende begrooting. Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. Totaal uit gaven f 212.982.64 (f 179.190.57) totaal in komsten f 80.326.27 (f 77.800.49). Nadeeiig Slot f 132.656.37 f 101.390.08). Hoofdstuk III. Openbare Veiligheid. Totaal uitgaven f 197.521.17 (f 180.243.34), totaal in komsten f 4.186.33 (f 3 389.77) Nadeeiig slot f 193.334.84 (f 175.853.57) Onder dit hoofdstuk staan oa. vermeld: Belooning van de inspec teurs, dienaars en verdere beambten van politie en van de veldwachters f 107.015.50 (f 104.675.) De post belooning en premiën aan brand meesters en brandspuitlieden is in verband met de te verwachten reorganisatie van de brandweer geraamd op f 5500 'f 2000). Voor onderhoud van brandbluschnxiddelen en red dingsmiddelen is uitgtrokken f 4000 (f 1000). Deze meerdere kosten houden eveneens ver band met de reorganisatieplannen. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Totaal uit ga vexx f 70.375.21 (f 69.990.20), totaal inkom sten f 43.105.24 (f 45.380.57). Nadeeiig slot f 27.269.97 (24.609.63). Onder dit hoofdstuk staan o.a. vermeld: Kosten van bestrijding der tuberculose f 3.955 (f 6.175K Van dit bedrag wordt van de Pro vincie terugontvangen f 2.887.50 (f 27501. Verder worden voorgsteld de volgende subsidiën: Drankbestxijding f 325 (f 325). uit zending en verpleginz van kixxdercn ixx ge zondheids- en vacantiekokmies f 1150 (f 1150) subsidie aan „Het Witte Kruis" f 6400 (f4485. „het Wit-Gele Kruis" te Velsen f 900, Maria- Stichting Haarlem f 10.000 if 10.000), Neu trale Ziekenhuisvereenlging f 520 (f 1000). Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Totaal uit gaven f 410.320.12 if 407.092.94), totaal inkom sten f 364.516.72 (f 365.300.23). Nadeeiig slot f 45.803.40 (f 41.792.71). Hoofdstuk VI. Openbare Werken. Totaal uitgaven f 312.935.68 (f 313.374.92), totaal inkomsten f 188.317.37 (f 130.056.81). Na deeiig slot f 124.518.31. (f 183.318.11). Onder dit hoofdstuk staan o.a. vermeld: „Straatbelasting" f 100.000 'f 90.000). In ver band met de verhooging der retributie van het gasbedrijf en de waterleiding tot 50 ct. per M. is de opbrengst voor 1930 geraamd op f 75.254.28 (f 27.877.67i. Het stei-k verminder de nadeeiig slot van dit hoofdstuk vindt z'n terugslag in de geraamde winstcijfers van genoemde bedrijven. 'Voor onderhoud van HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 10.30 Zlekendienst. 12.30 Concert. Zang, fluit cn piano. 1.00 Uitzending voor scholen. Lezing over: Reisavonturen in Centraal- Afrika. 2.35 Uitzending van de elfde Mara- natha-conferentie te Zeist. Lezing over: De beteekenis van de Maranatha-boodschap voor onzen tijd. 5.00 Concert. Zang, viool en plano. 6.30 Muzlekpraatje over: Gustav Mahler. 7.00 Orgelconcert. 8.00 Orkestcon cert. Lezing over: Wat en hoe zullen wij lezen. Daarna; Nieuwsberichten. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lering. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Ogden, alt, H. Costigan, bariton, R. Aldrldge. piano. 1.20 Cinema-orgel. 2.20 Beelduitzending. 3.20 Vesper. 4.20 Concert. Militaire kapel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktber. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lering. 3.05 Concert. F. Ranalow, bariton. 8.20 Concert. K. Winter,sopraan, F. Mullings, tenor, E. Bartlett en R. Bobert, piano, Sym phonic orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Uit zending van de Volkcnbondsvergadering te Geneve. 10.35 Verrassing. 10.50 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmu- izck 6.55 Gramofoonmuziek. 8.25 Concert, Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Orkestcon- cert. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25 Orkestconcert. Bas. 5.55 Orkestconcert. 8.50 Orkestconcert. Viool. In termezzo: „Das Tier". Daarna tot 12.20: Dansmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 5,20 Concert uit Berlijn. 6.20 Lezingen. 3.20 Orkestconcert uit Leipzig, 0.50 „Der Graf". Eén-acber van Felix Salten. Uit Leipzig. Daarxxa tot 12.50: Dansmuziek. BRUSSEL. 508 M. 1.20 Trio-concert m. m. v. zangeres. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. 5.20 Viool-concert. 6.20 Concert. 3.20 Or kestconcert. Soliste. 9.50 ..Arbeit macht das I/eben siiss". Hoorbeold van Herbert Schoen- lank. 10.35; Orkestconcert. 12.50 Operettemu ziek. Koor, orkest en solisten, Nauw'Iijks was Kareltjcs spel geëindigd, Ot ccn eigenaardig man verscheen, Die allerlei kunstjes vertoonde. Hij was 'n toovenaar naar het scheen Hij haalde allerlei dingen 7.oo maar uit de lucht, Vogels cn bloemen en vruchten, Billy amuseerde zich geducht. Eerst liet hij zijn hoed zien. Ieder zag dat cr niets in zat. Toen haalde hij cr ccn haas uit. Die van een grooten wortel at. Verder kwamen twee duiven, Al fladderend uit den hoed. Billy zeide tot Rcdneb: „k Weet niet, wat ik er van denken moet." Die man is een goochelaar, natuurlijk 1 Jullie hebt toch wel cens ccn goochelaar gezien?

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7