BU1TENLANDSCH OVERZICHT DE GROOTE REDE VAN MACDONALD. DE OVEREENKOMST MET AMERIKA TEGEN NIEMAND GERICHT. DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA. LANGS DE STRAAT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD „Kellogg's Pact moet niet alleen op papier staan." Maar Japan is toch niet gerust. De Klaagmuur. (Dienst van de United Telegraph) (Bijzondere correspondentie). T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsche premier MacDonald. heeft. Dinsdagmiddag in de Volkenbondsvergadering zijn aangekondigde groote rede gehouden. Zijn uiteenzettingen werden herhaaldelijk door levendigen bijval zeer langdurig en krachtig. MacDonald 'begon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat ook Duitschland lid van den Volkenbond was geworden. Hij gaf een overzicht van de Europeesche vredespolitiek van 1924 tot dit jaar en noemde de onder handelingen van Locarno en Den Haag een mijlpaal van deze ontwikkeling. Een bijzonder teeken van deze ontwikkeling was volgens hem het feit, dat thans met de ontruiming van het Rijnland wordt begonnen. Het suc ces der Haagsche conferentie, waaraan hij nooit getwijfeld had, zal ook het werk van den Volkenbond gunstig beïnvloeden. MacDonald sprak vervolgens over het ont- wapeningsvraagstuk en legde er den nadruk op, dat het Kellogg-pact niet alleen op pa pier moest staan. Daarom wilde Engeland door de vermindering der vlootbewapening een voorbeeld geven. Door een overeen komst met Amerika wil het den besten waar borg op het gebied der vloot-ontwapening scheppen. Deze overeenkomst met Amerika is tegen niemand gericht. MacDonald wilde bewijzen, dat het Kel- loggpact nog verder kon worden uitgebreid. Hij begon deze politiek met de onderteeks- ning door Engeland van de facultatieve clausule van het internationale arbitrage verdrag. Deze mededeeling werd met buiten gewoon grooten bijval ontvangen. Nadat spr. ten slotte nog had betoogd, dat men ook den volken van het verre oosten de vrijheid moest toekennen, waarop Europa steeds aanspraak heeft gemaakt, besprak hij het minderhedenvraagstuk, dat naar men weet eveneens op de agenda der Volken bondsvergadering staat. Hij pleitte met na druk voor de bescherming en tegen de on derdrukking der minderheden. Sprekende over de onlusten in Palestina zeide de premier, dat Engeland den slacht offers niet slechts zijn sympathie geeft, maar ook zijn steun. Er is hier geen sprake van een rassenconflict tusschen Joden en Arabieren. De leiders van beide partijen hadden zich met elkaar moeten verstaan en tezamen hun stem moeten verheffen, om deze misdaden te verijdelen. Het zijn gewone politieke mis daden en niets meer. Op zijn rede, die met veel pathos werd uit gesproken en diepen indruk op de vergade ring maakte, volgde een applaus, dat eenige minuten aanhield. Des middags voerde de Japanner Adatsji het woord. Wat hij zeide over de Britsch- Amerikaansche ontwapeningsonderhandelin gen klonk ondanks een zeer vriendelijken vorm, niet geheel gerust. Met verwijzing naar de ontwapeningsverplichtingen zooals die zijn neergelegd in het Bondspact, (en waarin als minimum wordt vermeld het geen elke natie voor haar eigen veiligheid noodiig heeft.) wilde Adatsji blijkbaar aan- toonen, dat de verplichtingen die voor Japan kunnen voortvloeien uit een Britsch-Ameri- kaansch accoord in elk geval binnen zekere .grenzen zullen moeten blijven, welke dooi de Japansche behoeften zullen worden aan gegeven. Snotvden over zijn houding in Den Haag In de radiorede, die minister Snowden Maandagavond heeft gehouden, zeide hij, dat drie jaar na den oorlog eenige knappe kop pen zich ervan bewust begonnen te worden, dat het eischen van groote herstelbetalin gen en het opleggen van een internationale- schuld economisch absoluut onmogelijk was, zonder schade toe te brengen aan debiteur en crediteur. De practische ervaring heeft geleerd, hoe juist de opvatting is, dat het ontvangen van herstelbetalingen en het be talen van schulden noodlottige gevolgen heb ben op het financieele en economische stelsel van schuldenaar, zoowel als schuldeischer. Gedurende de vijf jaar ervaring met het Dawesplan is de noodzakelijkheid gebleken van een drastische herziening. Snowden ging er vervolgens toe over zijn houding te Den Haag te verdedigen en zei de: „Wij hadden de limiet bereikt van onze Don Quichot-achtige edelmoedigheid, wij konden niet langer dulden dat Groot-Brit- tannië de melkkoe bleef van Europa. Van nog grooter belang was ons besluit, dat de internationale overeenkomsten (Spa-percen tages) geëerbiedigd moesten blijven. Ik ben ervan overtuigd dat ons standpunt van groo ten invloed zal zijn op onze toekomstige be trekkingen met de andere Europeesche lan den. Wij zullen niet weer vervallen in de politiek zonder ruggegraat van de afgeloopen jaren. Gedurende de geheele conferentie zijn de persoonlijke relaties tusschen de Britsche en andere delegaties zeer hartelijk en vriend schappelijk geweest, hetgeen een schril con trast vormde met de persoonlijke aanvallen in de continentale pers". Ontwapeningsvoorstel van Japan. De Japansche minister van oorlog heeft Dinsdag aan de Japansche bladen medege deeld, dat thans ook de Japansche regeering een nieuw voorstel voor maritième ontwapening heeft uitgewerkt, dat nog in deze week aan den staatsraad zal wor den voorgelegd. Dit ontwerp toont op vele punten een overeenstemming met de Engelsch-Amerikaansche voorstellen. Intus- schen moet Japan een vloot hebben, die het in staat stelt zijn kustwateren voldoende te beschermen. Voor alles zou Japan niet kun nen afzien van den bouw van onderzeeërs die in den wereldoorlog een der beste wapenen zijn gebleken te zijn. Het ontwerp zal aan de regeeringen in Washington, Londen en Rome worden toegezonden. Provoceerend optreden der Joden? De groot-moefti Hoesseini, voorzitter van den oppersten Mohammedaanschen raad, heeft uit Jeruzalem aan de United Press het volgende telegram gezonden: „De Joden zijn provoceerend opgetreden sinds 15 Augustus j.l., toen een Zionistische optocht zonder daartoe vergunning te heb ben, door de Arabische wijken naar Boerak trok, dat geheel Mohammedaansch eigendom is. Hier werd op onwettige wijze de Zionisti sche vlag geheschen. De Mohammedanen werden beleedigd en de enkele Arabieren, die m de Joodsche wijken wonen, werden aange vallen. Dit was de onmiddellijke aanleiding tot de onlusten, welker grondoorzaak gele gen is in de Zionistische politiek, die na een proeftijd van 10 jaar gebleken is in sociaal, economisch en politiek opzicht een misluk king te zijn. De regeering, geholpen door de leidende Arabieren, zal de orde herstellen, maar een duurzame kalmeering van de poli tieke opwinding, welke van ouden datum is en nog steeds toeneemt, schijnt onmogelijk, zoolang er geen democratische regeering is gevormd en de Zionistische politiek niet is gewijzigd. Na de onlusten hervatten de Ara bieren hun politieke activiteit, ten einde hun doel met vreedzame middelen te bereiken". Onderzoek inzake Palestina. Naar aan de Tel. uit Londen bericht wordt heeft het Britsche Ministerie van Koloniën Dinsdag de benoeming aangekondigd van een commissie, die de onmiddellijke oorza ken moet nagaan van de onlusten in Pa lestina. Sir Walter Shaw, die vroeger opper ste rechter is geweest in de Straits Settle ments, zal als voorzitter der commissie op treden. De officieele aankondiging luidt als volgt: Een paar dagen geleden zijn aan de Pales tijnsche regeering instructies gegeven om gegevens te verzamelen aangaande de wan ordelijkheden, die op 23 Augustus jl. begon nen. Met name dient te worden nagegaan of deze onlusten een spontaan karakter dragen, dan wel van te voren waren voorbereid. In den tusschentijd hebben Britsche troepen in samenwerking met de Palestijnsche regee ring de orde hersteld. Dor de burgerlijke autoriteiten zijn krachtige maatregelen ge nomen om de schuldigen voor de rechtbank te brengen. Vele arrestaties hebben plaats gehad. Speciale maatregelen zijn voorts ge nomen om een onpartijdige rechtbank in het leven te roepen, die de talrijke processen zal behandelen. Op verzoek van den Hoogen Commissaris Sir John Chancellor zal de mi nister van Koloniën een commissie van on derzoek benoemen, die zich nog deze maand naar Palestina zal begeven om een onder zoek in te stellen naar de onmiddellijke oor zaken die geleid hebben tot de recente in cidenten. Het ministerie van Koloniën heeft Dins dagavond de volgende verklaring uitgegeven: De toestand in Palestina is over het algemeen rustig. In het Noorden zijn evenwel plaatse lijke incidenten voorgekomen. Een aanval op het politiebureau van Hattin, 12 K.M. ten Westen van het meer van Tiberias, is Zondag jl. met succes afgeslagen. Eenige gevechten werden geleverd te Jesoed Hamala, ten Noor den van het meer van Tiberias, en eenige arrestaties werden verricht, zonder dat aan Britsche zijde gewonden vielen. Over het algemeen is de houding van de Transjordaansche stammen bevredigend, met uitzondering van eenige kleine stammen in het Noorden. ZWENDEL AAN EEN MINISTERIE VAN OORLOG. Volgens een bericht van de „Lupta" zou er tijdens verscheidene onderzoekingen aan het departement van oorlog in Roemenië een te kort van een half milliard Ley geconstateerd zijn. Op het departement verklaart men ech ter daarvan niets te weten. DOCHTERTJE VAN MUSSOLINI GEBOREN. Dinsdag werd Mussolini voor de vijfde maal vader, toen hem nl. zijn dochtertje Anna Maria geboren werd. Moeder en dochter be vinden zich wel. ZEVENTIEN GEWONDEN BIJ AUTO-OGELUK. In de provincie Namen is nabij de stad Fosses een vrachtauto over den kop geslagen, waarbij alle 17 inzittenden gewond werden. Twee hunner verkeeren in levensgevaar. GROOTE BRAND IN MERXEM. Dinsdagmorgen is brand uitgebroken in een opslagplaats in Merxen een voorstad van Antwerpen, waardoor groote voorraden jute en katoen verloren gingen. Ook de fabrieken der General Motors werden door het. vuur aangetast, ten gevolge waarvan ongeveer 100 automobielen een prooi der vlammen werden. De schade wordt op enkele millioe- nen francs geschat. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Een naburig dorp, Lifta, dat het centrum der onlusten vormt, is door Britsche troepen omsingeld, waarbij 200 Arabieren gevangen genomen werden. Voorts hebben in Beneden- Gallilea verscheidene overvallen van Bedoui- nen plaats gehad, welke echter konden wor den afgeslagen. Bij Zemach werden de Bedouinen door pantserauto's verdreven. REDDING VAN DUIKBOOT- BEMANNINGEN. De Tel. verneemt uit Milaan: In de oorlogshaven van Spezzia is verleden week een aantal goedgeslaagde proeven ge- men met een nieuwe uitvinding van den duikbootcommandant Belloni tot redding van de bemanningen uit gezonken duikboo- ten. Met behulp van een kap bleek het mo gelijk uit een duikboot die op 20 M. diepte lag, naar de oppervlakte te komen. Tevens zijn geslaagde proeven genomen met het overstappen van de eene duikboot op de andere, terwijl beide oorlogsbodems ondergedoken waren. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BERLIJN. Vanmorgen zijn in de voorstad Tegel in het Noorden van Berlijn twee trams met el kaar in botsing gekomen. Drie mannen en één vrouw zijn ernstig ge wond; voorts hebben nog 22 menschen door glasscherven snijwonden opgeloopen. Twee der ernstig gewonden zijn naar een zieken huis vervoerd. De andere gekwetsten konden, nadat zij verbonden waren, naar him woning keeren. TALRIJKE ARRESTATIES TE NICE. De nasporingen der politie naar de daders of de beramers van den bomaanslag op de Italiaansche fascisten te Nice worden met grooten ijver doch tot nog tos zonder resul taat voortgezet. Zoo heeft de politie een raz zia gehouden onder de Italiaansche anar chistische en communistische emigranten te Nice, waarbij talrijke personen werden gear resteerde, die hun alibi van den afgeloopen Zondagnacht moesten bewijzen. Er is geen twijfel aan of de daad draagt een louter politiek karakter. ALARM-SIGNALEN TE PARIJS. Wegens de vele aanrandingen, die er te Parijs worden gedaan zal de stad binnenkort in het bezit worden gesteld van een stelsel van alarm-signalen, waardoor men het mo gelijk hoopt te maken dat de politie snel ter plaatse kan verschijnen waar een misdrijf is gepleegd. Er zullen vooreerst zeshonderd van deze signalen in de stad worden ge plaatst en zij zullen er ongeveer uitzien als brand-alarm-signalen. Wil men in geval van nood van zulk een nieuw signaal gebruik maken dan behoeft men niet anders te doen dan een glas stuk te slaan en op een knopje te drukken. Men is dan automatisch aangesloten in telefonische verbinding met twee politie-stations en ook in geval degene, die hulp behoeft, niet in staat zou zijn te spreken, zal die hulp toch opdagen, want in de twee politiebureaux wijst een electrisch lichtje op een plattegrond aan welke alarmpost de hulp heeft ingeroe pen. VERDUISTERING VAN AAN- DEELEN. De Tel. verneemt uit Brussel: Voor enkele dagen gaven de Gebrs. M. effectenmakelaars te Brussel, bij het gerecht het vermissen aan van een belangrijk pakket aandeelen. De politie stelde een nauwkeurig onderzoek in en kreeg vermoedens tegen drie bedienden, waarvan er een reeds 15 jaar in dienst der makelaars was. Alle drie zijn heden gearresteerd en legden bekentenissen af. Sedert ongeveer twee jaren hebben zij tal rijke verduisteringen gepleegd; uit het on derzoek der boeken bleek, dat in totaal een bedrag van 1 millioen francs werd wegge maakt. Op aanwijzing der verdachten wer den 500.000 francs aandeelen onder de steen kolen in den kelder teruggevonden; een half millioen francs werd bij mislukte speculaties verloren. EDISON ONGESTELD. Volgens de „Chicago Tribune" is Thomas Edison reeds een twaalftal dagen bedlege rige Edison zelf hij bevindt zich in zijn landhuis te West-Orange (New Jersey) beweert alleen een zware kou te hebben en begrijpt niet waarom zijn omgeving zich zoo bezorgd maakt. Toch is hij vrij ernstig ziek: zijn arts heeft consult gehouden met een hersenspecialist. De 82-jarige uitvinder werd drie weken geleden onprettig na de inspan nende examineering van de jongens, onder wie hij zijn „opvolger" moest kiezen. Edison's zoon verklaarde Maandag aan de pers, dat zijn vader het iets beter maakte en zelfs een sigaar had gerookt. Gezien den hoogen leeftijd van den patiënt is men echter nog niet gerust. VIERHONDERD MENSCHEN DAKLOOS. Tusschen de Porte de Pantin en de Rue Solferino te Parijs is een hevige brand uit gebroken, die vierhonderd personen dakloos heeft gemaakt. ONTPLOFFINGEN IN ROEMENIË Uit Boekarest wordt gemeld: Dinsdagmorgen bij het aanbreken van den dag heeft in het fort Targul Mures een munitie-ontploffing plaats gehad, waardoor de geheele voorraad munitie werd vernie tigd. Hoewel er geen menschenlevens te be treuren zijn. verwekte de hevige knal een paniek in de stad. Ernstiger gevolgen had een ontploffing bij een schietoefening aan boord van den Roe- meenschen torpedojager „Maresti", waardoor een matroos gedood en vijf zwaar gewond werden. Men weet, dat de twist in Jeruzalem gaat over ae eigendoms- en servituutsrechten op den Klaagmuur aan den tempel van Jeruza lem en dat het verschil van meening daar over heeft geleid tot de beklagenswaardige gebeurtenissen; het is natuurlijk niet de feitelijke oorzaak van de onlusten, die Pa lestina teisterden, maar het heeft wel de on middellijke aanleiding er toe gegeven. De Engelsche pers heeft den laatsten tijd uit voerig melding gemaakt van de gebeurte nissen in het mancaatland, zoodat men daar aan vrijwel de officieele opvatting van de Britsche regeeringskringen. die met de re geering van Palestina belast zijn en ook die van de Palestijnsche Arabieren, vooral van de Mohammedanen kan ontleenen, die bij deze quaestie een meer direct belang heb ben dan de Christelijke Arabieren, waarvan er in Palestina niet veel minder zijn dan Joden. De Klaagmuur, die door de Joden als Kauthal Ma'arbe of Westmuur en door de Mohammedanen als Burak wordt aangeduid, is een overblijfsel van den ouden Joodschen tempel, vormt echter tegenwoordig een deel van den onderbouw van het groote terras, waarop de Omarmoskee zich verheft. Het eigenlijke tempelgebied betreden de Joden niet, oorspronkelijk werden zij daarin ver hinderd door de bezorgdheid, dat zij bij ver gissing de verboden plaats zouden kunnen betreden, waarop eens het allerheiligste van den ouden tempel lag. Een kleine, niet veel meer dan 7 M. diepe en ongeveer 45 Meter lange hof, die voor den eigenlijken Klaag muur ligt, is van ouds een bron van moei lijkheden geweest- De muur, de geplaveide hof er voor en de huizen, die drie zijden van dezen hof omringen, zijn eigendom van de Wakuf, een stichting van de Mohammedanen De Wakuf beschikt over een uitgebreid bezit aan grond en onroerende goederen, hetgeen ten deele te verklaren is, doordat een over dracht van een huis aan. deze stichting met het servituut van eeuwigdurend vruchtge bruik ten gunste van een bepaalde familie dikwijls het beste middel scheen, om zich tegen de hebzucht van een sultan of een gouverneur te beschermen. De hof voor den klaagmuur, die tot dusver maar van één zijde toegankelijk was, is sinds onheugelijke tijden in zooverre als een openbaar plein beschouwd dat iedereen er te allen tijde ongehinderd toegang had. In vroegere tijden ondervonden de Joden, die op weekdagen in kleine groepen, aan den vooravond van den Sabbat wel met eenige tientallen, daar him beden verrichten, moei lijkheden. De laatste jaren is hun aantal evenwel dermate toegenomen, dat het nu en dan in den hof zeer benauwd werd. Nu hebben de Mohammedanen de laatsten weken op de terreinen, die zonder twijfel hun eigen dom zijn en die rondom den hof liggen, eenige trappen aangelegd, zoodat een van de deuren door welke men vroeger van den hof uit een van de huizen betrad, thans in een gang leidt die opstijgt naar een van de torens van het tempelgebied, de Haramesch-Scherif. Daar door is het hofplein voor den Klaagmuur, die tot dusver feitelijk een dwaalweg was voor de Mohammedanen die vermoedelijk de nieuw-aangelegde trappen niet voor Joden en Christenen zullen openstellen een door gangsweg geworden. De „Times" constateert met nadruk, dat deze nieuwe bouwwerken zijn tot stand gekomen volgens de te Je ruzalem bestaande bouwvoorschriften en of ficieel zijn goedgekeurd. De Joden plaatsen zich nu op het stand punt, dat deze veranderingen die door de Mohammedanen op terreinen en aan ge bouwen werden aangebracht die zonder twijfel in vollen eigendom zijn van de Mo- hammedaansche weldadigheidsstichting, een onwettige wijziging van den status quo vor men. wijl zij naar het heet zijn geschied met de stellige bedoeling, het in het algemeen toelaatbare openbare verkeer over het plein voor den Klaagmuur onnoodig te vergrooten om daardoor de voor den muur biddende Joden lastig te vallen. Deze status quo is al tijd een afgod, maar maar ook een twistappel geweest voor al degenen, die zich met de bij zonder gecompliceerde problemen van de rechten der verschillende belijdenissen op de heilige plaatsen van Jerusalem hadden bezig te houden. „Het schijnt", zegt een- Londensch blad, Inenten Het Kenaupark, dat vroeger slechts rustige rust kende, dat opschrikte als er een claxon loeide of een paar honden nijdig begonnen te blaffen, waar het gemompel van oude menschjes op een bank of 't gelach van spie lende kinderen slechts bij wijlen overstemd werd door een langsgierenae tram, dat Kenaupark is plotseling in zijn rust gestoord. Door alastrim-gevaar. Want velen gaan er Dinsdags-. Donder dags- of Vrijdagsmiddags heen om zich te laten „prikken" oftewel inenten in de statige villa van den Geneeskundigen Dienst. Eerst komt er iemand met. de tram. Nog voor half drie. Hij kijkt. Ziet nog niemand. Wandelt door. Er komt een tweede, kijkt, ziet, gaat verder, stelt zich ergens op. Er komen meer menschen. Ze zien den tuin leeg en versprei den zich over de paden en paadjes in de naaste omgeving. Tot de moedige komt. De moedige die voor de deur gaat staan, nevens een politie-agent. en die een volg- nummertje krijgt- Dan heeft een stertocht plaats naar de juffrouw die volgnummers geeft, en men begint te wachten. Een ma torst een schreeuwende baby naar binnen, kleine en groote kinderen dagen op. Een kromgebogen oud manneke strompelt over het grint. En om drie uur staan er, als het even wil, een goede honderd menschen te wachten. Waahten is een kunst. Men beoefent haar met een sigaret die té vlug opgerookt wordt, men geeft blijk kunst-lievend lid te zijn door een zeer blijmoedigen glimlach ten toon te spreiden. Men zijgt neer op de grasperken, in de schaduw, wandelt in het park heen en weer. Een kind huilt. De zon schijnt. Een meisje giechelt. ,.'k Hep faan frij gekrijge fa me baas". „Natuurlek maad. as jaa fan die a'Jelaste- rims kraagt. sit-ie d'r bij". „Weit ik "et". En er wordt druk gepraat over alastrim. over inenten, over kaffer-, zwarte-, neger en witte pokken. En men wacht. Tot om half vier de eerste groep van veer- „dat er in de lucht van Jeruzalem iets aan wezig is, dat alle bronnen v3n verdraagzaam heid en tact sluit in de harten dergenen, die daar langen tijd wonen en dezelfde atmosfeer van religieus, sectarisch en rasverschil doet dikwijls iedereen den status quo beschouwen als iets, dat tot eiken prijs moet worden gehandhaafd, voor zoover alle andere men schen in het geding komen, dat men echter, indien mogelijk ten nadeele van anderen en ten gunste van zichzelf nastreeft". Het eigendomsrecht van de Mohammedanen op den Klaagmuur en zijn omgeving wordt ook van Joodsche zijde erkend. Onmiddellijk na het einde van den oorlog trachtten de Joden, de hun bijzonder heilige plaats door aankoop te verwerven en boden daarom de Mohammedanen door bemiddeling van den toenmaligen Britschen gouverneur iederen voor hen mogelijken prijs. De offerte werd van de hand gewezen; de „Burak" geldt na melijk ook voor de Mohammedanen als een heilige plaats, wijl volgens hun traditie de pref eet juist op deze plek op zijn ros Burak voor de legendarische hemelvaart zou zijn opgestegen. Volgens Mohammedaansche op vatting machtigt het overoude gewoonte recht weliswaar de Joden evenals de belijders van iedere andere leer de plek te betreden en ook tot het houden van godsdienstoefe ningen door enkele personen, maar niet tot een eigenlijken, door geheel een gemeente uitgeoefenden godsdienst. In het bijzonder verzetten de Mohammedanen zich er krachtig tegen, dat de Joden gedurende hun Vrijdags gebeden. gelijk dit geschied moet zijn, door de politie het betreden van andersdenkenden van het plein voor den Klaagmuur onmo gelijk laten maken, omdat een zoodanig op treden reeds het begin is van oen feitelijke inbezitneming. Niet minder echter heeft het bij de Mohammedanen ergernis gewekt, dat de Joden voor hun poëtische rouwdiensten tapijten, stoelen. tafeLs en kaarsen en boven al de draagbare afscheiding hebben medege bracht, die volgens Joodsche traditie man nen en vrouwen gedurende het gebed moet scheiden. Tot dusver is van Joodsche zijde niet aangetoond, dat men ook in dit opzicht te doen heeft met een oud gebruik, dat dateert van voor den oorlog, zoodat men inderdaad moet aannemen, dat dit gebruik dat reeds een jaar geleden tot een zeer ernstig incident heeft geleid, eerst de laatste jaren is ingevoerd. De Mohammedanen zien daarin nu een openlijke schending van den status quo; zij kunnen in dit opzicht zich beroepen op een reeks Turksche en ook Engelsche beslissingen. Het moge elders een belachelijke onbelangrijkheid schijnen, of de Joden op Vrijdagavond voor den Klaagmuur een scheidsmuur opstellen of niet, of zij zich daar op draagstoelen neerzetten of op mede gebrachte petroleumkisten, waarvan de Mo hammedanen bereid zijn, het gebruik voor dit doel te dulden; maar in Jeruzalem en in. Palestina in het algemeen zijn dergelijke dingen in het geheel niet onbelangrijk. Het is ook tusschen Christelijke gemeenten al tot ernstig bloedvergieten gekomen, wijl de priesters van een religie in de geboorte kerk van Bethlehem een tapijt eenige centi meters verder dan de priesters van een an dere groep goed vonden, in de kerk legden en in de zeer heilige grafkerk van Jeruza lem zelf moesten eeuwenlang op alle hooge Christelijke feestdagen Turksche soldaten met de wapenen er voor zorgen, dat- de Christenen elkaar onderling niet bevochten. Deze plicht is nu geheel op den Britschen mandataris overgegaan. Hij heeft na de be zetting van het land nadrukkelijk de hand- ving eni;' eerbiediging van alle overgeleverde rechten der religieuze groepen gewaarborgd; hij moet wegens de eigenaardige omstandig heden in het Arabische Oosten met bijzon dere omzichtigheid er op bedacht zijn ook den schijn van het kwetsen van traditioneele rechten der Mohammedanen op hun heiiige plaatsen te vermijden. Een opheldering van de rechtsverhoudingen inzake de betwiste plek bij den Klaagmuur zal natuurlijk niet alle moeilijkheden oplossen, die uit de Jood sche immigratie in Palestina voortvloeien, zij is echter wel een noodzakelijke voorwaarde voor een permanente verzoening der beide volken, die hier volgens de bepalingen van het Palestinamandaat vredig naast elkaar moeten leven. (Nadruk verboden). tig man het bordesje betreedt en in de gang verdwijnt. Er kloppen hartjes van rikketikke- tik en harten van tokketokketok. Telkens gaan er weer menschen en kinde ren naar binnen, waar in de koele gang een blonde Friesche knaap, die bezig is een der populairste persoonlijkheden van onze Spaar- nestad te worden, met een onbeschrijflijk heldere en duidelijke stem telkens een paar nummers afroept Hij produceert, zoo'n geluid dat het op een wedstrijd van H.F.C. boven alles uitgeklonken zou hebben. Hij verricht met zijn gekweel menschlievend werk door dat zij. die zenuwachtig mochten zijn plot seling ontzenuwd worden. En met een glim lach om zijn optreden op 't gelaat stapt men de kamer der doktoren binnen. Een kleine peuter zit op moeder's knie te drensen. Pietje zweeft binnen in de armen van zijn ma. „Zoo" denkt Pietje, „wij men schen moeten steeds eendrachtig zijn en wij babies zeker solidair". Dus plengt hij een regen zilte tranen en zet ook hU een keel op. Een zuster wascht rap en handig bovenar men schoon, de doktoren prikken even. Het gaat vlug en kalm. Een moeder met twee flinke boys van vier of vijf verschijnt. „Mams. doet het pijn". „Heusch niet, hoor". „Hoe erg doet het pijn. Mams?" „Heb je je wel eens geprikt aan een speld. Bob?" „Ja, Mams". „Nou zoo'n pijn doet het nog niet eens". „Heusch niet?" „Nee jong, heusch niet". En als ze dan hooren. dat de zuster zegt: „Uw linkerarm, u mocht er eens last van heb ben", zoeken de boys op ingewikkelde ma nier uit wat hun linkerarm is, en de rechter arm stijf achter den rug, steken ze hun lin- kerknuist recht vooruit en stappen zoo dap per op de zuster toe. Als ze geprikt zijn, kij ken ze minachtend naar de huilende, schreeu wende babies: „kleine kinderen, hè Mams?" Buiten wordt nog steeds gewacht. Twee vriendinnen, de éen ingeënt, de an der wachtend, vliegen op elkaar toe. „En?" „Op je arm. Ze doen het niet op je been". En beiden keeren de villa haar rug toe. C. G. B.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9