BUITENLANDSCH OVERZICHT BRIAND AAN HET WOORD. HYMANS OVER DE UITVOER ING VAN KELLOGG'S PACT SPORT EN SPEL GEMENGD NIEUWS Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD De „Vereenigde Staten van Europa". Nieuwe aanslag op Woldemaras? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 1 Briand heeft thans te Genève zijn groote rede gehouden. Hij zeide o.m.: Wat zal de Volkenbond doen wanneer oor log uitbreekt? Voor eenige jaren heeft men zich een maand lang tevergeefs er mee be zig gehouden, sancties te zoeken tegen ver stoorders van den vrede. Maar wij kunnen geen afstand doen van de straf. Wij moeten werken met den wil om te slagen, dan zullen van lieverlede de moeilijkheden worden op geruimd, die nog aan het vredeswerk in den weg staan. Een groot vredeswerk, zoo vervolgde Briana, js hetgeen in Den Haag tot stand is gekomen. Het kwam tot stand stellig niet zonder be zwaren, maar de gedachte van den vrede heeft de staatslieden geholpen Ware het werk in Den Haag niet ten einde gebracht, dan zou den vredesgeest de doodssteek zijn toe gebracht. En dit zou niet mogelijk geweest zijn, want boven de diverse belangen staan de noodzakelijkheden der politieke verzoe ning. Wanneer ik naar Frankrijk zou zijn te ruggekeerd zonder het vredeswerk te hebben volbracht, dan zou, aldus Briand, ik slecht ontvangen zijn. Nu zullen, dank zij Den Haag, de laatste moeilijkheden tusschen Duitsch- land en Frankrijk opgeheven worden. Maar ook dit zou zonder den Volkenbond niet mo gelijk zijn geweest. Briand sprak nu over de kwestie der ont wapening, die een heilige plicht van de on- öerteekenars van Kellog's pact is. Wel iswaar zijn er moeilijkheden, daar yooral het vraagstuk der veiligheid zeer moeilijk is te definieeren, maar ook dit probleem moet door samenwerking worden opgelost. Wanneer het maritiem accoord tot stand komt, zal de voorbereidende ontwapeningscommissie de conferentie kunnen bijeenroepen, die art. 8 van het Volkenbondsstatuut, het artikel om trent de ontwapening, tot realiteit kan ma ken. De pariculiere besprekingen, die thans omtrent dit probleem aan den gang zijn, zul len stellig tot een goed gevolg leiden. Ook op het gebied der economische ontwapening moet de Volkenbond een stap voorwaarts doen. Dit probleem kan niet door technische middelen worden opgelost, maar alleen door politieke middelen. Briand sprak vervolgens over hetgeen men zijn denkbeeld omtrent de „Vereenigde Sta ten van Europa" heeft genoemd. Ik heb mij, zei hij, bij een idee aangesloten, die men on voorzichtig heeft genoemd, maar die grootsch van strekking is en die geleidelijk terrein heeft gewonnen. Dit probleem staat slechts indirect met den Volkenbond in verband. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, gaf als zijn meening te ken nen dat Kellogg's Pact met het werk van den Volkenbond in overeenstemming moet worden gebracht in welk verband hij de des betreffende voorstellen, die verleden jaar en dit jaar door dên Griek Politis en door Mac Donald gedaan werden, krachtig ondersteun de. Hij noemde de algemeene acte, die ver ledenjaar in Genève tot stand kwam en die een instrument schiep voor algemeen arbi trage en verzoening voor alle geschillen, een der beste methoden om Kellogg's Pact en het Convenant van den Volkenbond aan te vul len. In dit verband vermeldde hij nog eens, dat België tot de drie staten behoort, die tot dusver de algemeene acte hebben ge- teekend. Maar voor een practische uitwerking van het Pact van Kellogg is meer nodig. En Hymans herinnerde in dit verband aan de bestaande conventies en model-verdragen, waarover de Volkenbond reeds beschikt, n.l. de conventie inzake financieelen bijstand aan staten, die het slachtoffer zijn van of worden bedreigd door aanvallen en het model-verdrag, dat uit een Duitsch voorstel voortkwam tot bevordering van alle maat regelen ter voorkoming van den oorlog. Al zulke maatregelen zouden een versterking van Kellogg's Pact beteekenen en het ge voel van veiligheid bij de volkeren doen toenemen. Ook in economische quaesties moet vol gens Hymans krachtiger op ontwapening worden aangedrongen dan tot dusver is ge schied. „Het einde der intriges". De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft Donderdag voor de radio te Genève een redevoering gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: De Haagsche conferentie heeft de kwestie der reparatiën geregeld. De bezetting van het Rijnland nadert thans ihaar einde. Deze beslissingen beteekenen een duurzame basis voor den internationalen vrede. De plenaire vergadering van den Volkenbond is een parlement van de mensch- heid. Dit beteekent het einde van intriges en naijverigheid. In plaats daarvan bestaat er thans een ge meenschappelijk georganiseerd systeem on der gemeenschappelijk samenwerken. Hen derson wees vervolgens op de be teekenis van de arbitrageclausule van het Haagsche Ge rechtshof en ging daarop in op de ontwape- ningskwest-ie. Het is te hopen, dat de plenaire vergadering dit jaar een beslissenden stap voorwaarts zal doen in de ontwapenings kwestie. Dit is de dringenste kwestie van de tegen woordige buitenlandsche politiek. De tegen woordige bewapeningen beteekenen een voor de volken niet meer draaglijken last. De nieuwe uitvindingen op het gebied der oor logsindustrie zijn een gevaar voor de geheele beschaving. De voorgenomen overeenkomst tusschen Engeland en Amerika over ver mindering der maritieme bewapening kan slechts een eerste inleidende stap zijn en moet de ontwapening te land en in de lucht tot gevolg hebben. Het tot nog toe gevolg de systeem van bescherming tegen aanval len moet opnieuw worden ontwikkeld. Op economisch gebied moet voor alles het probleem der tarieven eindelijk ernstig be sproken worden. Verder moet een gemeen schappelijk optreden der staten worden be reikt op het gebied van het kolenprobleem en andere groote economische vraagstukken De Engelsche regeering hoopt dringend, dat- de plenaire vergadering van den Volkenbond thans beslissende stappen voorwaarts zal doen. De exterritorialiteit. Onder presidium van Maarschalk Tsjiang Kai Sjek heeft Donderdag een zitting plaats gevonden van het Chineesche kabinet waarin de Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Wang rapport uitbracht over zijn onderhandelingen met de groote mogend heden ter afschaffing van de exterritoriali teit in China. Dr. Wang verklaarde, dat de Nanking-regeering ondanks de afwijzende houding der mogendheden in deze kwestie, alle privilegiën der buitenlanders met 1 Jan. 1930 zal opheffen en bovendien in den loop van deze maand een nieuwe wet zal pu- büceeren, waarbij alle gemengde rechtban ken in geheel China op 1 November 1929 wor den afgeschaft. Aanslag op Woldemaras verijdeld. Uit Eydtkuhnen wordt gemeld: Iemand bemerkte dat zes mannen een boschje in de buurt van Eydtkuhnen ver lieten en in de richting van den straatweg liepen, doch toen zij zich ontdekt zagen, ijlings naar het boschje terugkeerden. Daar hij dit verdacht vond, waarschuwde hij de gendar men, die het boschje omsingelden en de zes personen arresteerden. Het bleek, dat men te doen had met den Litauschen emigranten- leider Pletsjkaitis en vijf zijner aanhangers Zij verklaarden, sedert twee jaren in Polen te wonen en thans te hebben getracht over de grens naar Litauen te komen om hun familie te bezoeken. Bij het doorzoeken van hun bagage vond men -twee geweren, zes revolvers, een groote hoeveelheid munitie, zes handgranaten en zes zware bommen. Hieruit heeft men de gevolgtrekking gemaakt, dat het voornemen heeft bestaan den D-trein met welken de Litausche minister-president Woldemaras uit Genève zal terugkeeren, in de lucht te laten vliegen. Of deze veronderstelling juist is, zal een onderzoek moeten uitwijzen, maar het staat reeds thans vast, dat Pletsjkaitis en zijn politieke vrienden van plan waren een nieuwen aanslag op Woldemaras te plegen. Zij werden geboeid en ter beschikking der juistitie te Stallupönen gesteld. Beide partijen schuldig? De hooge commissaris van Palestina heeft een proclamatie verspreid, waarin wordt ge zegd, dat, aangezien door Arabieren en Joden verschillende misdaden zijn gepleegd, de regeering van plan is alle bedrijvers van dergelijke daden zonder onderscheid van ras of geloof voor speciale rechtbanken te laten verschijnen. Deze rechtbanken zijn ingesteld bij besluit van 3 September en zullen samen gesteld zijn uit Britsche rechters. DE AANSLAG OP HET RIJKSDAGGEBOUW. Volgens een bericht in de „Vossische Zei- tung" uit Frankfurt a. Main zou Donderdag avond bij de justitie aldaar zich een 30- jarig koopman, Josef Hett genaamd, heb ben aangegeven als de dader van den bom aanslag op het Rijksdaggebouw. Volgens dit bericht zou hij hebben verklaard, dat hij den aanslag om politieke redenen heeft ten uitvoer gebracht. DOOR ZIJN PARACHUTE GERED. Uit Londen wordt gemeld: Een militaire aviateur vloog op groote hoogte met zijn toestel boven Aldershot toen het plotseling begon te vallen. Met een valscherm sprong de piloot uit de machine en kwam ongedeerd op eenigen afstand van zijn vernield vlieg tuig neer. ZEVENMAAL BIJNA GEDOOD. Te Blackburn is een jongetje van vijf jaar nu al voor de zevende maal aan den dood ontsnapt. Een paar dagen geleden kreeg hij een le vensgevaarlijken trap van een paard tegen het hoofd, waarvan hij thans herstellende is. Den dag te voren was hij juist doornat thuis gebracht. Iemand had hem uit het ka naal opgevisch. toen het kereltje probeerde zichzelf te leeren zwemmen, hetgeen trou wens reeds het tweede avontuur van dien aard tijdens zijn nog zoo prille leven was. Peter Ashwood. zoo heet het ventje, is met zijn waaghalzerij uitermate consequent. Als baby, toen hij nog maar net kon kruipen, zorgde hij er haastig voor bij het open raam te komen, viel van een paar verdiepingen hoog op straat, maar ontwrichtte niets an ders dan zijn schouder. Een paar jaartjes nadien klauterde hij boven op een molen, doch net toen hij met zijn mutsje zwaaide naar de menigte die beneden in doodsangst zijn evoluties aanzag, tuimelde hij omlaag. Daarbij liep hij een paar schrammen op. Daarna kwam hij nog eens onder een wagen en verder onder een fiets terecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regeL SOPH1APLE1N 6—14 GEVECHTSVLIEGTUIG GEVALLEN. TWEE DOODEN. Op het militaire vliegveld van Riga is een gevechtsvliegtuig gevallen. Het benzinereser voir vatte vlam met het gevolg, dat twee der inzittende, een luitenant en een sergeant verkoold zijn. De derde inzittende, een on derofficier wist zich met groote moeite uit de overblijfselen van de machine te bevrij den. Ook hij heeft zware brandwonden op- geloopen. GROOTE BRAND TE WEENEN. In de middaguren is Donderdag in de bin nenstad van Weenen brand uitgebroken in een blok woonhuizen. Tengevolge van de droogte en den sterken wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat de gansche Ween- sche brandweer eerst na twee uren ingespan nen arbeid den brand kon beperken. Bij het biussohingswerk werden acht brandweerlie den gewond, waar-onder een ernstig. ONTPLOFFING IN EEN HOOG- OVEN. In Sao Paulo (Brazilië) heeft in een hoog oven een geweldige explosie plaats gegrepen, waaraan naar verluidt tien menschen ten offer zouden zijn gevallen. Volgens de eerste berichten zou de schade ongeveer een mii- lioen dollar bedragen. RUSSISCH REKENWONDER. De Lenlngraosche student Melentef, die zich zes jaar lang op de vereenvoudiging van allerlei rekenformules heeft toegelegd is thans naar de „Iswestya" bericht zoover gevorderd, dat hij de meest moeilijke som men in bijzonder korten tijd kan uitwerken. Als voorbeeld wordt aangehaald dat de ver menigvuldiging van twee groote getallen, waarmee gewoonlijk meer dan drie minuten heengaan door hem in 40 seconden werd verricht. Melentef, die volgens vaste me thoden werkt had onlangs reeds den wensch te kennen gegeven om ten behoeve van an dere studenten zijn systeem op schrift te stellen. De uitgeverijen tot welke hij zich in verband met dit plan had gewend hadden hem echter moeten teleurstellen daar zij niet over voldoende papier beschikten om Ie uitgave van zijn boek ter hand te kunnen nemen. Van wetenschappelijke zijde wordt er thans op aangedrongen dat er ondanks de papierschaarschte middelen zullen wor den gevonden om de uitgave van Melentefs boek te verzekeren. DE TOESTAND VAN CLEMENCEAU. De crisis, die Clemenceau heeft doorge maakt en die zoo ernstig was, dat zijn om geving zich verplicht achtte alle bloedver wanten te waarschuwen, blijkt slechts ge durende zeer korten tijd een ernstig karak ter te hebben gehad. Nadat de geneesheeren in consult bijeen waren geweest, stonden zij den patient toe, een korten rit per auto te gaan maken. Naar men aanneemt, zal het spoedig vaststaan, dat de alarmstemming niet gerechtvaardigd is geweest. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redact» tich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. „HET BROKKENHUIS", KINDERHUISVEST. Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging heeft in verband met het feit, dat thans reeds vele aanvragen om hulp en steun werden ontvangen besloten, om op Vrijdag 13 September a.s. reeds een aan vang te moeten maken met de gewone we- kelijksche uitreiking van kleedingstukken, beddegoed en dergelijke aan hulpbehoevende en noodlijdende gezinnen. Daar de voorraad goederen echter nog zeer gering is, doet het bestuur evenals vorige jaren wederom een vreindelijk doch krachtig beroep op de in gezetenen van Haarlem en Omstreken om steun en medewerking door het zenden resp. laten afhalen van bruikbare voorwerpen en kleedingstukken, die voor de bovengenoemde gezinnen nog van eenige waarde kunnen zijn. Tafels, stoelen, ledikanten, beddegoed, kortom alle voorwerpen zijn hartelijk wel kom. Helpt nu allen weder mede, de nood in den a.s. winter te lenigen en laat nu een ieder die wat te missen heeft en met het streven van de vereeniging sympathiseert, het onverwijld aan ons afdragen, opdat de voorraad bij den aanvang van den winter, nu eens terdege worde aangevuld. Voor een arm, doch fatsoenlijk gezin vragen we ons te helpen aan een kinderledikantje met toebe- hooren, terwijl een dezer dagen onze hulp werd ingeroepen voor verstrekking van een tocht- of kamerscherm voor een zieke, die zulks zelf niet kan bekostigen. Daar het ge vraagde niet in ons magazijn aanwezig is, vragen we, wie helpt ons hieraan? Tenslotte deelt het bestuur nog mede, dat aanvragen om hulp, schriftelijk kunnen wor den ingediend aan het adres Kinderhuisvest. De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en telefonisch voor Haarlem bij Mevr. G. N. v. d. Vangst de Gilde, Bi ederodestraat 14. tel. 11702 en bij mevr. C. S. de Veer—Blok Wybrandl, Kleverlaan 50, tel. 12998 en voor Bloemen- daal bij mevr. M. LioniJungblut, Rijper- weg 3, tel. 22115 en bij mevr. E. A. Prinsen Geerlings—Blaauw, Platanenlaan 6, tel. 22478. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A. v. MARSELIS HARTSINCK. Presidente. P. J. MULDER, Secr.-Penningmeester. LAWNTENNIS. WEDSTRIJDEN VAN FESTINA De Donderdag voortgezette tenniswedstrij den uitgeschreven door de vereeniging Fes- tina, hadden het volgend verloop: Heeren-enkel: Slgmond slaat Liem 61. 61; Eilers slaat Saarberg 60, 61; Van Eek slaat Jhr. H. van Riemsdijk 61, 60; Mr. A. J. Feit-h sl. Heldring 6-3, 6-1; Mr. A. J. Feith slaat Modlich 61. 62; Bartelds Saarberg walk over: Wetselaar slaat Saar berg 61. 61; Stughon slaat Nienaber 8—6. 6—1. Heerendubbel: Wetselaar van Van Eek slaan Duyvis en van Erven Dorens 61, 6—3: Dames-enkel: Mevr. Menso slaat mej. van den Berg 86. 64. Mevr. Furnee slaat mej. Staal 61, 64; Mej. Josselin de Jong slaat Mevr. Dreyer 75, 63; Mej. Spit slaat Mej. Polano 63, 63; Mej. Jurrema sl. mevr. Menso 63, 5—7, 6—3. Damesdubbel: Mevr. Menso en mej. Josse lin de Jong slaan Mevr. Siegmund en mej. Staal 62, 57; 75; Mevr. van Alfen en mej. Groenewegen slaan mej. C. en D. Blij - denstein 57, 62, 61; Mevr. van Alfen en mej. Groenewegen slaan mevr. Menso en mej. Josselin de Jong 63, 64; Mevr. Staub en Mej. Jurrema slaan mevr. Giesberts en mevr. Hogerzeel 6—0, 61: Mej. Haas en Mej. Spit slaan mej. C. de Vilder en Mej. M. Peet 75, 9—7; Mevr. van Alfen en mej. Groenewegen slaan mevr. Proost en mevr. Duim 62, 60; Mevr. StraubJansen en mej. Jurrema slaan mej. Stolk en mej. Mol ster 61, 60: Mevr. van Alfen en mej. Groenewegen slaan mevr. Menso en mej. De Josselin de Jong 63. 64: Heeren-dubbel: H. J. Duyvis eri W. A. van Erven Dorens slaan Mustaffa en M. F. Lay 60; 61; M. Wetselaar en Th. van Eek slaan Duyvis en van Erven Dorens 61. 63; Eilers en Scheurleer slaan W. en H. Saar berg 61, 60; Gemengd dubbel: Mej. Staal en Donk slaan mej. Dreyer en Liem 46, 63, 119; Mej. Polano en van Eek slaan mevr. Bussel man en Pennink 61, 60; mevr. Keilerman en Straus slaan mej. Bahlmann en Bahl- mann 62, 63; mevr. Duyvis en van Erven Dorens slaan mej. Haag en Stroobach 62. 63; mevr. Straub en Leembruggen slaan mej. Staal en Donk 64; 61; mevr. Wenne- kes en Wennekes slaan mej. Rehbock en Ruller 64, 10—8; mej. Jurrema en van Gu- lick slaan mevr. van Zanten en Duyvis 62, 63; mej. Peet en Martens slaan Mevr. van Alfen en van Blooys 63, 97; mej. Blijden- st-ein en Feith slaan mevr. Kellerman en van Blooys 62, 62. VOETBAL KENNEINTERLAND IINSULINDE I Kennemerland opent het voetbalseizoen as. Zaterdag met het spelen van een friend ly game tegen Insulinde (1ste klasse A. V. B.) uit Amsterdam. De wedstrijd wordt ge speeld op het Gemeenelijk Sportterrein aan den Middenweg (naast het R. C. H.-terrein) en begint om drie uur. Z. A. C.—E. D. O. De roodzwarten spelen a.s. Zondag een vriendschappelijken wedstrijd tgen Z. A. C. in Zwolle. Met het volgende elftal zullen zij uit komen: Meenhorst, Kuil, Boeree, v. Weere, Zandstra, C. v. d. Laan, J. Perucal, v. Orde, Dona, J. L. Perucal, üome. H. F. C.'s JUBILEUM. Het H. F. C. jubileum wordt Zaterdag voort gezet met wedstrijden voor veteranenelftallen van de club. Er zijn vier van deze elftallen, die elkander misschien met verminderd ta lent, maar ongetwijfeld met groot enthousias me, zullen bestrijden. Zondag wordt een vierkamp gespeeld tus schen veteranenclubs. Dan komen de vier oudste vereenigingen van Nederland aan de Spanjaardslaan in den strijd nl. H.F.C., Robur et Velocitas (Apeldoorn), H.V.V. (Den Haag) en Hercules (Utrecht) die te zamen 190 levensjaren tellen. Dit is een even origi- neele als aardige gedachte. HONKBAL PROGRAMMA-OVERZICHT. Zondagmorgen, om half tien op het Ge meentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan, speelt Haarlem II haar laatsten wedstrijd. De tegenpartij is Quick n, de zwaarste con currente voor het kampioenschap van de Tweede Klasse C. De eenige wedstrijd, die door Quick II verloren is, is de wedstrijd tegen Haarlem II. Op 't oogenblik is Haarlem dus twee pun ten voor. Verliest Haarlem echter Zondag, dan staan de twee partijen gelijk. Een ge lijk spel is dus al voldoende om ook Haar lem H het kampioenschap te bezorgen. Een voorspelling is moeilijk, voroal daar het niet zeker is dat Dijkhuizen zal kunnen werpen. Dat Haarlem II echter haar uiterste best zal doen, en het dus een spannende strijd gaat worden daarvan zijn we overtuigd. In de eerste klasse wordt de laatste wedstrijd ge speeld: Quick ontvangt Z. R. C. Quick heeft nog kans tegelijk met Blauw Wit de tweede plaats te bezetten, doch Z. R. C. zou bij ver liezer. samen met Concordia de onderste plaats innemen, 't Is natuurlijk mogelijk dat de schrik daar voor Z. R. C. groote dingen doet verrichten. De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van 2 A, tusschen Gymnasias ten en Gemeente Ambtenaren wordt op ver zoek van de A. G. H. C. niet op Zaterdag doch op Zondag gespeeld. De winnaar van dezen kamp heeft goede kans kampioen van de geheele tweede klasse te worden, om dan promotiewedstrijden te spelen tegen nummer laatst van de eerste klasse. Gezien de vorige ontmoetingen zal de strijd wel zeer vinnig zijn. Aan een voor spelling van den uitslag wagen wij ons in dit geval niet. HAARLEM II—CONCORDIA IV Concordia heeft thans meegedeeld den indertijd wegens regen niet doorgeganen wedstrijd Haarlem nConcordia IV ook aan Haarlem gewonnen te geven. SLUITING S WEDSTRIJDEN. Voor de z.g. Sluitingswedstrijden, om den zilveren Quick-beker, hebben zich maar vier vereenigingen aangemeld, nJ.: Quick, Blauw Wit, Concordia cn Togo. WIELRIJDEN IN HET STADION. Donderdagavond vonden op de. Amster- damsche wielerbaan in het Olympisch Sta dion de laatste wielerwedstrijden van dit sei zoen plaats. Het weer en het programma wa ren twee factoren, die voor een goed bezet stadion zorgden. Vóór den aanvang reed de Fransche wereldkampioen Michard, aan wien bloemen werden aangeboden, onder de tonen van de ..Marseillaise"', een eercronde. Van den eersten rit bracht de Zwitser Kaufmann de verrassjng. die vóór den we reldkampioen als eerste aankwam. De derde plaats werd door Jaap Meijer bezet. In den tweede nrit plaatste Kaufmann zich weder om eerst, terwijl Jaap Meyer op de tweede plaats kwam. Moeskops kwam achteraan. Het stayersnummer werd verreden in twee ritten van 40 kilometer. Na den start voor de eerste rit krijgen de stayers in deze volgorde aansluiting: Bcnoit, Breau. Van der Vulp, Grassin. Snoek, Manera. De eerste twintig ronden leveren weinig strijd, maar na 25 ron den, als Snoek van de laatste naar de vijfde plaats komt, komt er spanning. Na 38 ronden komt de verrassing: Manera passeert in een rush Grassin, Breau en Bcnoit en neemt do leiding. Grassin maakt hiervan gebruik om van de vijfde plaats alle vier zijn voorgangers in een prachtige spurt tc passeeren en den kop te nemen. Na 60 ronden, als Grassin een aanval op Breau doet, maakt Manera daar van gebruik om weer de leiding te nemen. In den strijd om den kop raakt Grassin los en aangezien zijn gangmaker Didier niets merkt-, zakt hij tot de vierde plaats af. Benoit spurt nu naar voren, gevolgd door Van der Wulp, die op de tweede plaats komt. Breau, die zijn eerste lap te pakken had. neemt deze echter, gebruik makende van den strijd om de eer ste plaats, onmiddellijk weer terug. Grassin is weer op de derde plaats gekomen en doet nog eenige aanvallen op Van der Wulp om do tweede plaats te veroveren, die echter afgesla gen wordt. Uitslag eerste rit: 1 Benoit. 32 min., 17 sec., 2 Van der Wulp, 30 meter. 3 Grassin, 4 Ma nera, 5 Snoek, 6 Bréau, 320 meter. De derde rit van den sprintwedstrijd na de pauze had na eindeloos gebalanceer, waarbij Jaap Meijer den kop moest nemen omdat hij viel, het volgende resultaat- 1 Moeskops, 2. Jaap Meyer, 3 Michard. De tweede rit der stayers over 40 K.M. geeft een wisselend begin. Snoek heeft mo- torpech en na 10 ronden is de volgorde: Breau, Grassin, Benoit, Manera, Van de Wulp, Snoek (5 ronden). Na 36 ronden krijgt Manera een eersten lap en een ronde lal er neemt Grassin de leiding. Als er 20 K.M. ge reden is krijgt ook van de Wulp van Grassin zijn eersten lap. terwijl Benoit. Breau de der de plaats afhandig maakt. Als er nog 10 K.M. te rijden is. krijgt van de Wulp zijn tweeden lap. Snoek slaat een aanval van Grassin op prachtige wijze af, waarvan Benoit gebruik maakt om bij te komen; als er nog 8 ronden te rijden zijn wordt hij gepasseerd door Bréau, doch twee ronden later weet hy de tweede plaats weer te heroveren. De uitslag van de tweede rit luidt: 1. Grassin, in 31 mn. 41 sec., 2. Benoit op 60 M. 3. Breau op 300 M. 4 Manera op 2 ronden. 5. van de Wulp even eens 2 ronden; 6. Snoek 6 ronden achter. De totaalultslag luidt: 1. Benoit, 2 Grassin, 3. van de Wulp, 4. Manera,.5. Breau, 6. Snoek. De laatste rit van den sprint-wedstrijd werd wederom gewonnen door Kaufmann, terwijl tweede Michard werd en Moeskops derde. Winnaar van het sprintnummer werd de Zwitser Kaufmann, ZWEMMEN. PARIJS—BERLIJN. De reeds verscheidene malen uitgestelde stedenzwem wedstrijd Parijs—Berlijn zal thans as. Zondag in Parijs plaats vinden. De ontmoeting omvat slechts vier nummers n.l. een polowedstrijd, 3X100 Meter estafet te. 4X200 Meter estafette en 10X50 Meter estafette, alles vrije slag. KEGELEN. HAARLEMSCHE KEGELBOND. De feestelijke prijsuitreiking van het gehou den concours ter gelegenheid van 't 20 -jarig bestaan van den Nederl. Kegelbond en het 30-jarig bestaan van den Haarl. Kegelbond zal plaats hebben op Maandag 9 September a.s. in de groote feestzaal van het clubgebouw H. K. B. Twee orkesten zullen dit feest? opluisteren namelijk Mr. Stoeken's Jazz-band en het Ac- cortieongezelschap The Happy Band. Verder zal ter afwisseling optreden de bekende po pulaire Vlaamsch humorist Lamoen. Het een en ander belooft een bijzondere avond te worden. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE SPAARNDAM. Aan de nederlaagwedstrijden, uitgeschre ven door de biljartclub „De Telescoop" te Spaarndam, nemen de volgende biljartclubs deel. Flora. Pretoriaplein (H.-N.), Onder linge Vriendschap en Krijt op Tijd te Half weg. Voor iedere club zijn twee prijzen dis ponibel gesteld. OPENING VAN HET BILJART-SEIZOEN. De Nederlandsche Biljartbond is gewoon het officieele biljart-seizoen met de organisa tie van het kampioenschap van Nederland 3o klasse klein-biljart, te openen. Thans is de inschrijving daartoe opengesteld tot 23 Sep tember a.s. Zoo noodig zullen er voorwedstrij den gespeeld worden. In de finale, waarin hoogstens 8 deelnemers uitkwamen, zullen geplaatst worden, zij, die in de groepen van 3, 4 of 5 in de verschillende plaatsen van ons land de hoogste totalen (moyenne plus winst cijfer) behaald hebben. Dit winstcijfer wordt aldus berekend, dat in de groepen van 3 spe lers voor elke gewonnen partij 0.45 bij het behaalde gemiddelde wordt geteld en even zoo in de groepen van 5 spelers. In de groepen van 4 deelnemers 0.60 per winstpartij. In de groepen van 3 wordt een dubbel rooster gespeeld en in die van 4 en 5 een enkel rooster. De eindstrijd zal op een ander te bepalen plaats in de 2de helft van October a.s. plaats hebben. Ook de competitie, door genoemden bond uitgeschreven, zal omstreeks dien tijd een aanvang nemen, nl. op 20 October. Voor beide wedstrijden bestaat bij de bij dien bond aangesloten biljartvereenlgingen gewoonlijk een groote animo. Door de verla ging van de moyenne-grenzen voor het kam pioenschap 3de klasse klein-biljart en de vermindering der inleggelden voor de teams van de competitie wordt er in dit seizoen op groote deelneming gerekend.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9