FUT De reorganisatie der brandweer te Veisen. De nieuwe Houtbrug Doodt elke mug! sproeit met - HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1929 HAARLEM, 10 September De Indische Luchtmail. Overmorgen begint de K. L. M. met haar vasten vliegdienst op Indië, die voorloopig veertiendaagsch zal zijn. In September 1931 hoopt de maatschappij tot een wekelijk- schen dienst in beide richtingen te zullen komen. Vier driemotorige Fokkers, met een vijfde in reserve, worden thans al in de vaart gebracht, maar over twee jaar zullen er toe stellen worden gebruikt die tweemaal zoo groot -n als de huisdige en twintig men- schen vervoeren. Het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie heeft bij deze gelegenheid een boekje uitgegeven, waarin het de nieuwe In dische Luchtmail in woord en beel aanbe veelt. Typografisch is dit boekje op zonderlinge wijze verzorgd, hetgeen niet de schuld is van den drukker maar van den ontwerper, die zich noemt: „piet zwart architect wasse naar". Ik heb niet de eer piet zwart te ken nen, maar vind zijn afkeer van hoofdletters alleen maar mal. Hij heeft het over amster- dam en batavia, fokkers en titans, geysen- dorffer, koppen en van der hoop, nederland en indië. Waarom? De artistieke bedoeling blijft onduidelijk. In het heele boekje komt maar één hoofdletter voor, en daarmee wor den v/ij aangesproken. Ons, de lezers, noemt piet zwart: U. Misschien is de tegenstelling een bewijs van de diepe onderdanigheid die de p. t. t. jegens het Publiek voelen, en als dat zoo is voelen wij ons allen ongetwijfeld blij verrast. Maar als het achter de loketten blijkt is het wel voldoende, en wij gunnen het departement gaarne zijn hoofdletters. Wat Fokker, Geysendorffer, Koppen enz. betreft: deze helden van de lucht hebben er bepaald recht op. Voor het overige heeft de ontwerper een overdreven voorkeur getoond voor den hoek van 45 graden, waaronder hij de meeste van zijn titels en vele clichés heeft laten afdruk ken. Misschien is dit een expressionistische voorstelling van een vliegtuig dat een bocht neemt, maar het leest lastig. Op enkele pa gina's staan opschriften in verschillende let tertypen kris kras door elkaar, allemaal on der hoeken van 45 graden en je moet het boekje voortdurend heen en weer kantelen om het te kunnen lezen. De donkerblauwe omslag bedekt maar de helft van de tekstpagina's, hetgeen buitenge woon leelijk is. Wij vinden het schoon als een regeerings- departement naar modern reclamedrukwerk streeft, maar dan moet het ook lots moois laten maken en zich niet dit soort van op zettelijke rariteiten in de hand laten stoppen. Het halve omslag, de hoek van 45 graden en de afwezigheid van hoofdletters zijn van die pogingen uit een overgangs-stadium, die heusch alweer hebben afgedaan en al te goedkoop en opzettelijk aandoen. Om iets nieuws te maken, dat ook iets mooiers is, worden meer vindingrijkheid en artisticiteit vereischt. Gelukkig is de inhoud veel beter. Er staat een goed historisch overzich in van de ont wikkeling van het verkeerswezen, die thans culmineert in dezen Indische Luchtmail. Dit is horizontaal gedrukt en vlot leesbaar. Clichés en veel statistiek geven aardige toe lichting. Wij worden eraan herinnerd dat Van der Hoop in 1924 de eerste Indië-vlucht vol- brachti n 20 vliegdagen, met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur, dat Geysen dorffer en Scholte in 1927 de reis heen en terug maakten in 27 vliegdagen, met een gemiddelde snelheid van 164 K.M., dat Kop pij en Frijns nog in datzelfde jaar in negen dagen heqn en in tien dagen terug vlogen met een moyenne van 180 K.M. Daarnaast de gegevens omtrent de alge- meene Indische mail, die in 1928 bestond uit tpeeëhalf millioen brieven en briefkaarten, 48000 stuks per week, hetgeen een stijging vanv eertlg procent in vier jaar tijds betee- kende. Dan een aardig snelheids-statistiekje in meters-per-seconde: de mensch legt (hard loopend) 9.6 af, de meeuw 12, een groot stoomschip 12, de fiets 15, het paard 25, de trein 39, het luchtschip 40, de buizerd 80, het vliegtuig 145. De reis Nederland-Indië kost per zeilschip drie maanden tijds, per stoomschip vier we ken en per vliegtuig tien dagen. En is het Indische land niet ons land, zijn we niet een volk van 60 millioen zielen, heb ben wij niet enorme belangen in Indië en bij het nauwer toehalen van de banden met Indië, de sneller en gemakkelijker samen werking met Indië? Zijn de Fokkers niet de veiligste vliegtui gen ter wereld? Neem deze ekele factoren uit het boekje bijeen, combineer ze en denk er over na, en de waarde van de instelling van den vasten Lichtdienst, op Indië blijkt zonneklaar, springt zoo duidelijk naar voren dat ieder zich kan verplaatsen in den gedachtengang van de menschen die hem voorbereidden, die het pionierswerk en de organisatie voor hun re kening namen, die er enthousiast voor werk ten in het gevoel: dit is een goede en sterke zaak, met een groote toekomst djt moeten wij doorzetten. Het is hun gelukt, en het boekje van de P. T. T. licht dat in compacten vorm scherp toe ondanks piet zwart's typografische meligheidjes, die je even doen aarzelen om er aan te beginnen. R. P. DE VLEESCHPRIJZEN VERHOOGD. NOG EEN GEVOLG VAN DEN STRENGEN WINTER. Blijkens een advertentie in dit nummer is de Haarlemsche Slagersvereeniging ge noodzaakt de vleeschprijzen te verhoogen. Langen tijd heeft men met de verhooging gewacht, maar tenslotte aldus deelde een bestuurslid ons mede moest daartoe toch worden overgegaan. De oorzaak is, dat het vee in het voorjaar door de lange vorst periode niet voldoende voedsel kreeg. Daar door hebben de dieren te weinig vleesch en vet. HET ONGELUK ONDER HET KRUISWEG-VIADUCT. Omtrent den toestand van den 17-jarigen J. Zoet, die Zondagavond onder het Kruis weg-viaduct tegen een tram opreed, en daarbij een ernstige hoofdwonde opliep en een pink verbrijzelde, vernemen wij aan het St. Elisabcthsgasthuis, dat deze niet zonder zorg ïs. Nadere bijzonderheden over de nieuwe automobiel brandspuit. Het alarmeeringssysteem. De nieuwe autobrandspuit voor Velsen. Van den heer A. de Wit, directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf, die in verband met de reorganisatie der brandweer tot com mandant van dit instituut werd benoemd, vernamen wij nog het een en ander over de door de gemeente aangekochte Fiat-automo bielbrandspuit. Deze fraaie brandspuit, die in de tweede helft van October verwacht wordt, heeft een capaciteit, van 1400 L. per minuut. Aan de spuit kunnen niet minder dan 6 slangen ge koppeld worden. De pomp, een Tamini-cen- trifugaalpomp, bevindt zich voor aan den auto en is gekoppeld op de krukas van den motor, zoodat de bestuurder tegelijk bij den motor van den auto en bij dien van de pomp is. De spuit wordt bediend door tien man, die inmiddels reeds benoemd zijn. Zij zijn allen in dienst bij het bedrijf van gas en water en in de nabijheid van de garage woonachtig. In tegenstelling van het in Europa ge bruikte type automobielbrandspuit zitten de manschappen bij ditAmerikaansche type bin_ nen het koetswerk en niet daarbuiten. Het laatste heeft het nadeel dat de manschap pen steeds bedreigd worden, zelfs door de kleinste aanrijding en zij tevens weinig be wegingsvrijheid hebben. Bij het voor Velsen gekozen type zijn zij op volkomen wijze be veiligd tegen aanrijdingen, daar zij in het inwendige van het uit geklonken staalplaten gebouwde koetswerk zitten. Zonder gevaar kunnen zij ook bij groote snelheid hunne brandweeruitrustingen aantrekken. Op den auto bevinden zich verder drie lad ders, die aan de kanten zijn opgehangen. De slangen zijn niet op haspels gevonden, maar onder de banken zigzagsgewijs opgevouwen. Het voordeel van deze wijze van berging der slangen is,- dat deze bij een rijsnelheid van 25 tot 30 K.M. per uur zonder kronkels kun nen worden uitgelegd. Alle benoodigde hulp middelen als bijlen enz. zijn in den auto aan wezig. Achter op den auto zijn twee schijn werpers aangebracht, die het terrein over een groote oppervlakte kunnen verlichten. De benoemde brandweerlieden krijgen al len een uniform, beslaande uit helm, leeren jekker, laarzen en koppelriem met reddings- lijn. De slraalpijpleiders van de andere af- deelingen zullen ook van een dergelijke uit rusting worden voorzien. De nieuwe spuit is bestemd voor de afdee- lingen IJmuidenOost en West; het spreekt vanzelf, dat bij ernstige branden in andere afdeelïngen eveneens de hulp van de Fiat kan worden ingeroepen. Inzake het alarmeeringssysteem is nog geen beslissing genomen. Deze zaak is echter in onderzoek en zal spoedig tot een oplossing komen. Aangaande de brandmelding deelde de heer de Wit ons nog mede, dat aan ver schillende ingezetenen zal worden gevraagd hun telefoon ter beschikking te stellen in dien zin, dat zij toestemming geven voor het gebruik van hun telefoon om een eventuee- len brand te melden aan het slation der spuit, aangesloten onder no. 613. Als die toe stemming is verleend zal aan de dichtstbij zijnde lantaren een bord worden bevestigd, waarop is aangegeven het perceel, waarin zich de telefoon bevindt. Tevens komt aan die lantaren eèn klein rood lampje om het brandsein nog beter in het oog te doen loo- pen. Dit systeem zal allereerst voor IJmuiden Oost en West worden ingevoerd; het volgend jaar komen ook de andere afdeelingen aan de beurt. Voor wat den polder betreft is een regeling getroffen met den heer Van Splun- ter Jr., van wiens telefoon bij alle branden in den polder gebruik mag worden gemaakt. Wanneer de aanbesteding voor de nieuwe Groote Houtbrug zal plaats vinden, staat nog niet vast, maar lang zal het waarschijnlijk niét meer duren. Op de teekening maakt het ontwerp van de brug een een- voudigen indruk. Tusschen de landhoofden komt een boog van gewapend beton; de overspanning van deze boog is loodrecht ge meten 12 M.; de hoogte is 2.40 boven A. P. Het rij vlak wordt 15,,52 M. breed, de trot toirs zijn 5.30 M. Twéé' trambanen komen in het midden; er is dan nog aan beide kanten 6.43 M. voor het gewone rijverkeer. Het brugdek wordt geasphalteerd, de trot toirs worden betegeld. De brug, die veel minder hoog wordt dan de bestaande, krijgt ijzeren leuningen en monumentale versieringen van granietsteen. ALASTRIM. INENTING HET EENIGE BEVEILIGINGSMIDDEL. Naar aanleiding van het feit, door de Tel. medegedeeld, dat te Rotterdam ingeënte per sonen toch door alastrim zijn aangetast, het geen veroorzaakt was doordat de pokstof niet virulent genoeg was, hadden wij nog een kort onderhoud met den Directeur van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst. De directeur meende te mogen zeggen dat te Haarlem virulente pokstof is gebruikt, want bij de vele kinderen, die door den Ge neeskundigen Dienst voor den eersten keer zijn ingeënt en waarvan de entbriefjes door den Geneeskundigen Dienst worden ontvan gen. is geen enkele enting onvoldoende ge bleken. Intusschen mag het volgende als regel wor den aangenomen. Krijgt een hcringeënte volwassene, den tweeden of den derden dag na de vaccinatie, op de plaats van inenting wat jeuk. d^n was de entstof virulent en is de ingeënte persoon immuun. Komen er pokken op dan is de in enting natuurlijk voldoende geweest. Maar volgt, twee of drie dagen na de inenting, niets, óók geen jeuk, dan is het niet zeker dat de vaccinatie is geslaagd en is herinen ting waarvoor altijd gelegenheid bestaat bijvoorbeeld na ongeveer een maand, aan te raden. Nieuw-ingeënten kunnen in zulk een geval het proces na 6 maanden laten herhalen. Nu zich in Delft weer verschillende nieuwe gevallen hebben voorgedaan, zoo zeide ons Dr. van oniinenburg. cn het wel zeker is dat do ziekte zich verder zal verspreiden, kan er niet genoeg op gewezen worden dat inënting hel ccnige beveiligingsmiddel tegen alastrim is. Ieder late zich dus vaccineeren. Er is gele genheid genoeg voor". In dit verband herinneren wü er nog eens aan dat gelegenheid tot inenting bestaat: in het. gebouw van den Geneeskundigen Dienst Maandag te 4 uur en te half S. Dinsdag te half 4. Woensdag te half 8. Donderdag te half 4. Woensdag te half 8. Donderdag te half 4 en Vrijdag te half 4 en half 8. Te Schoten: in het voormalig Raadhuis Woensdag en Za terdag te half 4 en te Spaarndam op Zater dag 14 en Zaterdag 21 September en Zater dag 5 October in het schoolgebouw. De gelegenheid tot inenting bij den Ge neeskundigen Dienst des avonds zal al leen bestaan van de volgende week tot half October. Te Haarlem zijn op 't oogenblik door den Geneeskundigen Dienst, ongeveer 25000 inge zetenen gevaccineerd. Hoeveel er door par ticuliere geneesheeren zijn ingeënt is bij dien Dienst niet bekend. Gevallen van eucephalitis zijn hier geluk kig nog niet voorgekomen. Elf nieuwe gevallen te Delft. Te Delft werden Maandag elf gevallen van alastrim geconstateerd en wel bij tien kinde ren en één volwassene. Enkelen zijn naar de barak in het Oude en Nieuwe Gasthuis ver voerd, meldt het Hbld. Te Helmond. Eenigen tijd geleden is te Helmond bij een kind alastrim geconstateerd. Ofschoon het slechts een licht geval was, werden toch de noodige maatregelen getroffen. Thans is een tweede geval geconstateerd en ter af zonderlijke verpleging in het ziekenhuis al daar opgenomen. Verscheidene personen hebben zich naar aanleiding van het geval laten inenten, aldus de N. R. Crt. DE TOESTAND VAN Dr. GOEDKOOP. Naar wij hedenmorgen aan het Diacones- senhuis vernamen, bracht Dr. Goedkoop een onrustigen nacht door. Hedenmorgen was de patient rustiger geworden. De toe stand is nog zorgelijk. DE STRIJD OM POGRANITSJNAJA. Hevige gevechten tusschen Chineezen en Russen. DE STAD VEROVERD EN HEROVERD. MOEKDEN. 9 Sept. Officieel wordt medegedeeld, dat na een feilen strijd, die twee dagen duurde, de Russen de stad Po- granit-sjnaja innamen. Echter slaagden de Chineezen er gisteravond in, de stad op de Russen te heroveren. Reuter meldt nog uit Tokio, dat de Rus sische aanval gesteund werd dor vliegtui gen, die bommen op de stad wierpen. Het station en de aangrenzende huizen moeten daardoor in brand zijn gevlogen. De bevol king vluchtte in kelders; velen werden echter het. slachtoffer van het bombardement. Thans staat de stad opnieuw onder zwaar artillerievuur; op verschillende punten is brand uitgebroken. Zooals reeds in het kort werd gemeld, is Zaterdagavond een bom geworpen op een passagierstrein nabij Pogranitsjnaja. De goederenwagens werden geheel verwoest, terwijl de reizigerswagens derailleerden. Vijf leden van het treinpersoneel werden gedood. Gedurende twaalf uur was het verkeer op de betreffende lijn gestremd. Uit Moekden wordt nog aan de „Times" gemeld, dat Sovjet-Rusland thans oorlog WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Blacksod en Valentia; laagste barometer stand 751.6 m.M. te Ingö. Verwachting tot in den avond van II Sep tember: Zwakke tot matigen wind, aanvan kelijk uit Oostelijke richtingèn, half tot licht bewolkt, droog, aanvankelijk iets koe ler, later weer iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Dinsdagmiddag 1 uur 765.5 mM. Stand van gistermiddag 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL VAN HUIZEN, Opticien, KI. Houtstraat 13, Tel. 14112. THERMOMETERSTAND 10 September. Hoogste gisteren 73 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden tot 12 uur 63 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 10 Sept. 1929. Bevallen: 6 Sept.: M. VosOuweleen z. 7 Sept. M. M. A. Nimis—Blecke d. J. M. H. de Weijervan der Laan z. 8 Sept. J. P. Die- merWeijland d. A. C. DubbeBluekens z. C. L. M. G. RosierWauters d. Overleden: 7 Sept.: P. Bon, 64 j., Gasthuis- vest; A. A., 6 j., dochter van A. van Meel, Lange Boogaardstraat; C. A. M., 2 jaar, zoon van P. C. de Jongh, Engelszstraat; 8 Sept.: J. van Berkum, 77 j., Kamperlaan. voert tegen China zonder dat een oorlogs verklaring is gedaan. De jongste bewegingen der roode troepen zijn gevolgd op de aan komst van versterkingen en de reorganisaties door Blücher. Verdere versterkingen worden in de komende week uit Moskou verwacht. De Chineesche troepen hebben bevel gekre gen zich te verdedigen doch geen Sovjet gebied binnen te dringen. VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 7 stoomtrawlers, 1 kotter, 1 drijf- netvisscher. De besommingen waren; Trawlers: H. C. 00 f 2780; J. T. Cremer f 3581; Mary f 3371; Perseus f 2182; Oceaan II f 2580; Johanna f 2471; Eendracht I f 3491. Kotter: O. 250 f 656. Drijfnetvfs- scher: K.W. 32 f 5783 (gedeeltelijke lading). DUITSCH MOTORSCHIP OP DE NOORDZEE IN BRAND. OPVARENDEN IN POORTERSHAVEN AAN LAND GEBRACHT. Het Zweedsche stoomschip „Vesuvius" gisteren van Bilbao te Poortershaven aange komen, had negentien schipbreukelingen aan boord. Te Poortershaven hebben wij, aldus het Hbld., een onderhoud gehad met den kapi tein van de „Vesuvius'", de heer W. Wettin, die ons vertelde, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag acht mijl ten Noorden van het vuurschip „Sandett" bij Duinkerken plotseling een schip heeft waargenomen dat in lichtelaaie stond. Kort daarna hoorde men aan boord van de „Vesuvius" roepen en de kreten bleken te komen uit twee reddings booten, van het in nood verkeerend schip. Men heeft de menschen onmiddellijk aan boord genomen en toen bleek dat men te doen had met de bemanning van het voor de regeering van Joego-Slavië bestemde foura- geschip „Zmay". Het schip moest worden af geleverd en het voer nog onder Duitsche vlag. Zoodra bleek, dat het schip naar alle waarschijnlijkheid niet te gronde zou gaan, heeft de kapitein zich weer in een van de reddingbooten begeven, met negen man van de bemanning. Negentien anderen, waaron der de tweede machinist, die zware brand wonden heeft opgeloopen, zijn aan boord van de „Vesuvius" gebleven. Naar kapitein Wettin vertelde, was alles feitelijk binnen een kwartier tijd beslist. Maandagmiddag zijn de schipbreukelingen vin Poortershaven naar Rotterdam gegaan, de gewone is in het ziekenhuis aldaar opge nomen. In hun hotel hebben wij, aldus vervolgt het blad, de 'officieren van het verbrande schip getroffen. Zij vertelden ons, dat zij zich niet konden voorstellen hoe de brand is ontstaan. De motoren hebben zich gedurende de reis goed gehouden Maar in den nacht van Zon dag op Maandag ontdekte men plotseling, dat de machinekamer in lichtelaaie stond. In deze ruimte bevond zich de tweede ma chiniste. die nog kans heeft gezien de moto ren af te zetten en de dynamo zoo lang mo gelijk in tact te houden, zoodat de top- en seinlichten bleven branden. Toen hij de ma chinekamer wilde verlaten, moest hij zich door een vlammenzee heen wagen en ten gg- volge daarvan heeft hij zware brandwonden opgeloopen. Dank zij het goede weer heeft het buiten boord gaan geen enkele moeilijkheid opge leverd en daardoor kon dit ook in alle rust geschieden. De schipbreukelingen zagen de „Vesuvius" in de buurt en aan boord van dat Zweedsche schip zijn zij gastvrij ontvangen. Allen waren vol lof over de behandeling van kapitein Wettin. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. de teU buS mei zwanen band LETTEREN EN KUNST KUNSTKRING „HEEMSTEDE". Tot en met 15 dezer exposeeren in de villa aan den Bronsteeweg 3 een viertal artisten. hun werk, onder auspicie van bovengenoem- den kunstkring. Aart van Dobbönburgh gaat voort zich in de lithographische prentkunst te perfection- neeren. Hij is nu wel op de hoogte aangeko men waar hij tot de weinige zéér goede steenteekenaars onder de Hollandsche artis ten gerekend kan worden. In zijn beste bla den van dit jaar kan men, naast de vaste en zekere techniek ook de elegantie waardeeren waarmee hij zijn onderwerp behandelt. Hij heeft daarin een losheid, een zwierigheid verkregen, waardoor de moeilijkheden over wonnen lijken en hét zich in deze materie uitdrukken voor hem een natuurlijke spraak schijnt geworden. De groote litho met de „Veldbloemen" (nr. 3) heeft dat los elegante heel sterk. Levendig is in dit blad de wit-en- zwart werking, mooi-verzorgd, ook in de dé- tailteekening is het en het kan den kenner bevredigen en voor den leek een aangenaam ding tevens zijn om naar te kijken. De konij nen-prenten geven een nieuwe noot in Dob- benburgh's werk. Hij heeft het leuk-gedron gen zitten dier dieren aardig geobserveerd en het anatomisch bouwsel van ze juist vol doende uitgedrukt om het amusante dier diertjes niet te laten verloren gaan. Ze zijn, zonder nadrukkelijkheid, goed geteekend, en zeer aantrekkelijk. In de Begonia's (nr. 10) heeft de teeke naar iets van den droom weten vast te hou den dien hij in de bloemen bespeurde en dat tegen die stille venstertjes als achtergrond nog geaccentueerd. Er is iets van den geest van een mooien Eduard Karsen in deze prent. Zeer goed van verdeeling van lichten en krachten, en daardoor van een levendig as pect, zonder te rammelen, is de prent met het Bouwterrein te Haarlem (nr. 11). Ik haal er zoo maar eenige bladen uit die mij troffen, een paar andere waren mij van vroegere ex posities bekend en van weer andere zou eveneens veel goeds gezegd kunnen worden, maar dit is al voldoende om te doen zien, dat Van Dobbenburgh's aandeel in deze mani festatie niet het minst belangrijke is. Anüré van der Vossen is de houtsnijder van een zestiental bladen die alle in meer dere of mindere mate ook van diens techni sche bekwaamheid getuigen. De illustratieve kracht van vele dier prenten is onbetwist baar; de opzettelijkheid ik wil niet graag spreken van het „gewilde" eveneens. Ik bedoel daarmee wat in een prent als het „Geitje" zit. Ik kan helaas niet navoelen wat de maker met dat eigenwijze beestje gewild heeft en vat den zin niet der orna mentatie op deszelfs buikje. Maar er zijn zooveel aardiger bladen, dat we maar voor het grijpen hebben. Het „eethuis-interieur van tante Leen", de Jodemarkt, de jonge vrouw met de kat, de andere met de viool het zijn alle prenten die goed harmonisch van vulling en leuk van typeering zijn. En het best liggen, naar het mij wil voorkomen, dezen kunstenaar de stille, kleine bladen uit Volendam en Marken. Die zijn mooi-gaaf en volkomen beheersc-ht. Draaipad en Haven- dijk uit "Volendam zijn in him soort twee prachtige blaadjes. Van W. Jos de Gruyter zagen wij hier in Haarlem (bij Smit indertijd, meen ik) wel wat belangrijker dingen. De meerendeels kleine werken, die hier van hem zijn, verle vendigen wel in mijn herinnering zijn fi guur als van een zeer verfijnd en zorgvuldig teekenaar die een buitengewone liefde voor zijn metier aan den dag legt. Zijn etsjes en kleine teekeningen hebben iets van preciosa en zijn wel zeer in tegenstelling met de schil derijen van mevrouw De Gruyter-Feuerstein, die mij, tot mijn spijt niet veel aandoen. Ik krijg zoo den indruk dat het werk der De Gruyters hier niet met voorzichtige zorg is uitgekozen en houd daarom liever een mee ning over het werk dezer dame binnen. Moest ik alleen afgaan op deze specimens dan zou ik het zeer zwak schilderwerk, zonder kleur- kracht, vinden. J. H. DE BOIS. EMILE TIMROTT t Naar de Tel. meldt overleed gisteren in Amsterdam de acteur Emile Timrott, die de laatste jaren deel uitmaakte van het gezel schap Bouber. Timrott ontving zijn opleiding aan de Too- neelschool en vond na het verlaten dezer in stelling emplooi als leerling bij de Rotter dammers onder Van Eysden. Hij was daarna eenige jaren werkzaam bij Heijermans* en ook bij L. Bouwmeester waar mij operette repertoire speelde. Daarna volgde het engage ment bij Bauber, in wiens Jantjes bij dui zendmaal de rol der première-bezetting ver tolkte, en na in eenige rollen bij „De Speel doos" en „Het Nieuwe Nederlandsche Too- neel" te zijn opgetreden was hij thans weer tot het ensemble-Bouber teruggekeerd, waar in hij o.a. een voortreffelijke creatie gaf van de „Baron" in Gorki's Nachtasyl Timrott's overlijden is een gevoelig verlies voor het gezelschap Bouber. IJMUIDEN LIJK GEVONDEN. Hedenmorgen 7 uur is op het binnen- strand nabij de Zuidpier aan den kant van het water het lijk gevonden van een mans persoon, waarvan kon worden vastgesteld, dat de dood slechts korten tijd geleden was ingetreden. Uit de op het lijk gevonden pa pieren kon worden geconcludeerd, dat de man afkomstig is uit Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2