De reorganisatie der brandweer te Veisen. Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLADWOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 SPORT EN SPEL Nadere bijzonderheden over de nieuwe automobiel brandspuit Het alarmeer ingssysteem. De nieuwe autobrandspuit voor Veisen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SOPH1APLE1N 6-14 VOETBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING L Eerste klasse: AjaxD.F.C. (scheidsrechter Mr. E. G. van Blsselick) AD.O.Hilversum (scheidsrechter A. C. Weij Jr.) SpartaExcelsior (scheidsrechter W. Eymers) HJ3.S.Haarlem (scheidsrechter J. J. Groot-meijer) R.C.H.V.S.V. (scheidsrechter W. H. Breet- hoff). Tweede klasse A: HollandiaZ. V. V. SpartaanK. F. C. Alcm. VictrixW. F. C. H. R. C.—D. W. S. West FrisiaV. V. A. Tweede klasse B: A. F. C.—B. F. C. BloemendaalZandvoort (scheidsrechter H. A. Khune). H. V. C.—Baarn VeloxHercules ZeeburgiaD. E. C. Derde klasse A: AssendelftHelder PurmersteynMe ervogels Q- S. C.De Kennemers. K. V. V.—O. S. V. A. P. G. S.De Volewijckers. Derde klasse B O. V. V. O.Schoten. Z. R. C.Amstel KinheimD. S. V. De ZeemeeuwenHortus. Reserve eerste klasse Blauw Wit 2—Z. F. C. 2 Haarlem 2R. C. H. 2 Hilversum 2Stormvogels 2 E. D. O. 2Ajax 2 AFDEELING II Eerste klasse: StormvogelsH. V. V. (scheidsrechter Oh. L. Aerts). Z. F. C.V. IJ. C. (scheidsrechter J. J. F. van Gessel). 't Gooi—Blauw Wit (scheidsrechter H. S. Boekman). Tweede klasse A: OvermaasQuick D. H. C.—S. V. W. S. V. V.—R. F. C. B. M. T.Merwerde. V. I. O. S.—C. V. V. Tweede klasse B: U. V. V.—V. O. C. O. D. S.Steeds Hooger Fort unaNeptunus GoudaXerxes. Unites—V. D. L. Derde klasse A: LaakkwartierU. V. S. HillinenRijswij k. L. F. C.Alphia Reserve eerste klasse: C. V. V. 2—H. B. S. 2 Excelsior 2Sparta 2 V. O. C. 2—Feijenoord 2. AFDEELING III. Eerste klasse: Robur et VelocitasEnschedé W agen ingenTub antia P. E. C.Go Ahead VitesseZ. A. C. Heracles—A. G. O. V. V. AFDEELING IV. Eerste klasse: N. O. A. D.Roermond EindhovenL. O. N. G. A. N. A. C.—Willem II B. V V.—M. V. V. AFDEELING V. Eerste klasse: FrieslandW. V. V. Frisia—G. V. A. V. Be QuickLeeuwarden VelocitasVeendam Achilles—Alcides (Sportkr.) PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Het Jaarverslag. Wij ontvingen het jaarverslag over 1928 betreffende het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten en samengesteld door den eersten geneesheer-directeur dr. W. M. van der Scheer. In het inleidend overzicht wordt o.a. ge schreven, dat met voldoening mag worden vastgesteld, dat de z.g. „nieuwe richting" in de verplegingswijze gunstige resultaten heeft gebracht. Wel is de taak van geneeskundi gen, verplegenden en anderen zwaarder ge worden, maar ook mooier. Ingrijpende ver anderingen werden in vele lokaliteiten aan gebracht, zoo werd veel zorg besteed aan kleurigs wandversieringen en kwamen voor derde klasse-patiënten verschillende gezellige verblijf zalen. Enkele afdeelingen moesten uitgebreid of verbouwd worden. Toen bij de benoeming van twee nieuwe geneesheeren zich moeilijkheden voordeden, besloten Provinciale Staten de financieele positie der geneeskundigen te verbeteren. Een Zweedsche staatscommissie; eenige Belgische professoren; Fransche-, Belgische en Engelsche psychiaters brachten, evenals verscheidene Nederlandsche geneesheeren een bezoek aan het Provinciaal Ziekenhuis, om zich op de hoogte te stellen van de nieuwe wijze van krankzinnigenverpleging. In het stuk over den geneeskundigen dienst worden verschillende gevallen beschreven, evenals genezingsmethoden. Enkele ontvluchtingen hadden plaats, voorts werd een patiënte door een andere patiënte zoodanig lichamelijk letsel toege bracht, dat ze spoedig overleed. Ook deed zich een geval van zelfmoord voor. Voor ontspanning werd gezorgd door een Kerstfeest en een tuinfeest te organiseeren, het fanfarekorps gaf zijn eerste uitvoering, het. radiotoestel voldeed goed. Uit de exploitatierekening blijkt, dat aan salarissen van directie en personeel van H. B. S.HAARLERL As. Zondag spelen de roodbroeken weer voor het eerst na drie jaar een competitie wedstrijd in de eerste klasse en wel tegen H. B. S. in Den Haag op Houtrust. Deze Haag- sche vereeniging is, naar wij vernemen, ten zeerste verheugd, dat de pas gepromoveerde Haarlemsche club haar eersten wedstrijd op haar terrein speelt. Voor deze gelegenheid is dan ook een wedstrijd tusschen de veteranen van beide clubs vastgesteld, die 's morgens te half elf begint. Voor den wedstrijd van 's middags bestaat een groote belangstelling; er gaan vele sup porters mee. De leiding is in handen van den heer J. J. Grootmeijer. Haarlem ver schijnt met de volgende opstelling: De Vries. P. van Daalen, Goedhart, Bieshaar, W. van Daalen, Huismans, Iseger, Oldenburg, Breeuwer, Verwaal, Kammeijer. HAARLEM II—R.C.H. II. Haarlem II speelt eveneens a.s. Zondag haar eersten competitiewedstrijd. Er zijn eenige wijzigingen in het elftal gekomen; o.a. heeft Van Balen Blanken zijn plaats af gestaan aan een jongeren speler. Onkenhout is nu in zijn plaats aanvoerder. De wedstrijd begint te half elf, teneinde de spelers in de gelegenheid te stellen den wedstrijd H. B. S. Haarlem te zien. Scheidsrechter is de heer B. Hensen. Het elftal ziet er als volgt uit: Hoeben, Van der Valk, Boot, Torringa, Buissink, Moolenaars, Borghouts, Tuinman, Groeneveld, Van Polanen, Onkenhout. BLOEMENDAAL. De voetbalvereeniging „Bloemendaal" houdt a.s. Vrijdag haar jaarlijksche alge- meene vergadering in café Vhn Schooten te Overveen." De agenda vermeldt de gebruike lijke jaarverslagen, bestuursverkiezing, be- stuursmedadeelingen enz. Aan de beurt van aftreden zijn secretaris en penningmeester, die zich herkiesbaar stellen. DAMMEN. OM DE CLUBKAMPÏOENSCHAPPEN DER HAARLEMSCHE DAMCLUB. Dinsdagavond vingen in de Haarlemsche Damclub de wedstrijden om het clubkam pioenschap 19291930 aan. De uitslagen waren: Hoofdklasse. P G. van Engelen remise met B. DukeL Tweede klasse: J. Merts wint van N. L. Somers. Joh. Fabel Jr. wint van P. G. M. Ottolini Sr. H. van Lu nenburg Jr. wint van F. W. de Pater. Derde klasse: J. H. Reedijk wint van J. Willemse. J. Otter wint van J. L. Versteeg. W. J. A. Matla remise met C. Pot. Th. Wesselman remise met F. Moerbeek. A. van Pelt wint van J. Willemse. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Lier, afstand 140 K.M. Eerstgetoonde vogel 10.20.37 is 1268 M. per minuut; laatste prijswinnende vogel 10.31.24 uur. F. v. d. Nat 1, J. G. v. Leuven *2, J. Th. Bakker 3, 4, 5, 14, 15, 16, 20; H. J. Handgraaf 6, 7, 8, 10, 11; J. Samson 12, C. Jansen 13, A. Vergers 9, J. Libbinga 17, 22, A. v. Lit 18, H. Boogaard 19, J. R. Vergers 21. Uitslag der wedvlucht van Vilvoorden, af stand 164 K.M. Eerstgetoonde vogel 10.9.57 is 867 M. per minuut; laatste prijswinnende vogel 11.52.9 uur. J. R. Vergers 1, P. A. Blonnnaers 2, H. J. Handgraaf 3, 4, D. A. Booy 5, 13, 15, J. Th. Bakker 6, 9, 12, C. Alders 7, 11, P. Kroon 8, Th. Heinsbergen 10 H. de Vries 14. den geneeskundigen- en verplegingsdienst ruim f 678.675 werd betaald en voor voeding ruimf 234.024. Aan verpleeggelden werd ontvangen ruim f 1.612.322. Interessant is wel de vergelijkende staat van de prijzen, waarvoor enkele artikelen bij aanbesteding zijn geleverd van 1857 af. De getallen vertoonen over 't algemeen een stijging in de zeventiger jaren van de vorige eeuwen, dan weer een daling en een sterke stijging in de jaren van en na den wereld oorlog. Wittebrood is goedkooper geworden, boter aanmerkelijk duurder (56 cent in 1857, f 2.14 in 1928 per K.G.), aardappelen zijn twee keer zoo duur geworden, erwten stegen van f 9.09 per H.L. tot f 22.55. Aan het slot van het boekje is een artikel opgenomen van dr. W. M. van der Scheer over „Arbeidstherapie, arbeidswaarde en ar beidsgeschiktheid van geesteszieken". ONVOORZICHTIG CHAUFFEUR. Maandagmiddag vijf uur reed de chauf feur M. S., wonende alhier, zóó hard en on voorzichtig van de Nieuwe Gracht de Zan- dersbrug op, dat hij op het trottoir aan den anderen kant terecht kwam en daarbij een auto, die uit de tegenovergestelde richting naderde, aanreed. Beide wagens werden be schadigd. Tegen S. werd proces-verbaal op gemaakt. Het bleek, dat ook één der remmen van zijn auto niet goed werkte. HET SPOORTJE IN HET KLEVERPARK. Weder is in het Kleverpark een beweging gaande om het zandtreintje Schotersingel MarnixstraatDelft weg te krijgen. Er zal opnieuw een adres aan den gemeenteraad gezonden worden. Bij eenige bewoners zou dit treintje reeds scheuren in de huizen hebben veroorzaakt. De bewoners van het Kleverpark zien elk oogenblik een wagon omvallen, soms een heelen trein derailleeren. Vaak kost het uren om de boel weef op gang te krijgen. DE DAHLIA-TENTOONSTELLING VAN „TUINBOUW EN PLANT KUNDE". BELOOFT EEN SUCCES TE WORDEN. In den foyer van het Rembrandt Theater vergaderde Dinsdagavond de afdeeling Haar lem der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, onder leiding van den heer J. F. Ch. Dix, daar de voorzitter, de heer J. L. Bouwer verhinderd was wegens verblijf in het buitenland. Ingekomen was een brief van den heer Boegschoten, dat hij zijn candidatuur voor het hoofdbestuur niet kan aanvaarden. Voorts een brief van de Chrysanthemumclub „Elsje Fulton", van den Bond van Volks tuinders te Amsterdam, met mededeeling, dat een tentoonstelling op 25, 26 en 27 Octo ber in Artis te Amsterdam gehouden zal wor den, met verzoek om steun. De voorzitter was er voor om een zilveren medaille te geven. Dit werd bij acclamatie goedgekeurd. De voorzitter deed eenige mededeelingen over de tentoonstelling „Gruga", die te Es sen gehouden wordt in het 28 HA. groote volkspark, dat de „long" is van deze fa brieksstad. Spr. heeft hier buitengewoon ge apprecieerd de waarde van volkstuintjes; ge troffen heeft hem de orde en de onderne mingsgeest van de Duitsche vrienden. De heer Dix bracht ook verslag uit over de ten toonstelling der maatschappij te Driebergen. Vooral de groote en belangrijke deelneming der liefhebbers is hem opgevallen. Deze ten toonstelling is in alle opzichten, ook finan cieel, geslaagd. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart, deed eenige mededeelingen over de speciale Dahliakeuring op 19, 20, 21 en 22 September. Er is thans 860 M2. oppervlakte aangevraagd voo: decoratieve dahlia's, 12b M2. voor Mignon-dahlia's. Er zijn talrijke medailles geschonken, reeds tot een gezamenlijk be drag van 550.Den oud-leerlingen, die alle mogelijke assistentie ter tentoonstelling zullen verleenen, bracht spr. dank. Er zullen 3000 dahlia's ter beschikking van do N. Z. H. T. M. gesteld worden, die in vaasjes in de trams komen. Overgegaan werd voorts tot de keuring van de ingezonden dahlia's, die in buitengewoon groot aantal en in de meest mogelijke varië teiten den foyer sierden. De voorzitter deelde mede, dat 5 extra geldprijzen beschikbaar gesteld waren. De jury bestond uit de heeren Van Cruy- ningen, Blankensteyn, en Dorresteyn. Deze oordeelde als volgt: le prijs de heer Brakel, 2e prijs de heer Pol Jr., 3e prijs de heer Grimme, 4e prijs de heer Van Dam, 5e prijs de heer Kelderman Jr. Verder werd nog een aantal punten toege kend aan de heeren Burggraaf, Carlée, Go- des, D. Smit, v. d. Lugt en Post. De heer A. Koper te Bennebroek had in gezonden een keurige buitengewoon rijke collectie van 70 a 80 verschillende soorten planten. Daaronder noemen wij: viola cor- nuta Hansa, Leontopodium sibiricum, he- lianthus sparcifolius, agapanthus umbell. alba, lupine saxe blue, primula florindal, ar- temissia Stelleriana, verschillende soorten se- dum, delphinium en phlox. Hij ontving voor deze groep 5 punten met lof. Een bijzonder woord van dank werd toe gekend aan de StadskweekeriJ voor haar in zending. De heer Dix reikte de prijzen uit en zegde dank voor de medewerking. De heer Theunis dankte den heer Dix voor de uitstekende leiding en de uitgebrachte tentoonstellings verslagen. De inzending van dahlia's had reeds een voorproefje gegeven van de pracht, die de tentoonstelling van 15 September en volgen de dagen ten toon zal spreiden. Het wordt een grootsch bloemenfeest, deze vergadering, die druk bezocht was, was reeds geheel in de voorbereidingsstemming. SPEELTUINVEREENIGING „FLORA". De dag- en avondtuin wordt met ingang van 28 September gesloten, uitgezonderd de Woensdag- en Zaterdagmiddagen bij goed weer. Evenals vorige jaren heeft het bestuur wederom onschoolsche samenkomsten geor ganiseerd. Daar zullen onderwezen worden handwerken (voor meisjes), figuurzagen en houtsnijden, fröbelen, eerste hulp bij onge lukken, raffiawerk, timmeren voor jongens. Verder zijn er leesavonden De kosten be dragen slechts 5 cent per cursus, de cursus E. H. B. O. is vrij. Op Zaterdag 28 Sept. a.s. des namiddags 4 uur wordt een groot tuinfeest gegeven op den tuin aan de Papaverstraat. Op dit tuin feest zullen voor de kinderen verschillende wedstrijden worden gehouden, o.a. hoog springen, verspringen, hinderniswedstrijden, enz. Voor de jongste kinderen der leden zul len er ook eenige attracties zijn. Ook zal bij genoegzame deelneming een cursus voor vol wassenen worden gegeven in eerste hulp bij ongelukken op Woensdagavond van 910 uur. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 12 September 1929, des namid dags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Praeludium b kl. t., J. S. Bach. 2. Noël, Cl. d'Aqufn. 3. Andante con moto, A. P. F. Boëly. 4. Derde Sonate. F. Mendelssohn Bartholdy. 5. Pastorale-Offertoire, F. de la Tombelle. 6. Rhapsodie III, C. Saint-Saëns. OP ZEE TYPHUS GEKREGEN. Gistermorgen is te IJmuiden binnen ge komen het hospitaal-kerkschip ,.De Hoop" met aan boord den visscher D. Hoek, wo nende te Katwijk aan Zee, die lijdende was aan typhus. De patiënt is naar het St. An- thoniusziekenhuis te IJmuiden overge bracht. CURSUSSEN HANDEN-ARBEID. Ook het a.s. winterseizoen organiseert de Vereeniging voor Handenarbeid cursussen voor akte R. Voorts zal er gelegenheid be staan zich te bekwamen in den metaalar beid. Van den heer A. de Wit, directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf, die In verband met de reorganisatie der brandweer tot com mandant van dit instituut werd benoemd, vernamen wij nog het een en ander over de door de gemeente aangekochte Fiat-automo bielbrandspuit. Deze fraaie brandspuit, die in de tweede helft van October verwacht wordt, heeft een capaciteit, van 1400 L. per minuut. Aan de spuit kunnen niet minder dan 6 slangen ge koppeld worden. De pomp, een Tamini-cen- trifugaalpomp, bevindt zich voor aan den auto en is gekoppeld op de krukas van den motor, zoodat de bestuurder tegelijk bij den motor van den auto en bij dien van de pomp is. De spuit wordt bediend door tien man, die inmiddels reeds benoemd zijn. Zij zijn allen in dienst bij het bedrijf van gas en water en in de nabijheid van de garage woonachtig. In tegenstelling van het in Europa ge bruikte type automobielbrandspuit zitten de manschappen bij ditAmerikaansche type bin_ nen het koetswerk en niet daarbuiten. Het laatste heeft het nadeel dat de manschap pen steeds bedreigd worden, zelfs door de kleinste aanrijding en zij tevens weinig be wegingsvrijheid hebben. Bij het voor Veisen gekozen type zijn zij op volkomen wijze be veiligd tegen aanrijdingen, daar zij in het inwendige van het uit geklonken staalplaten gebouwde koetswerk zitten. Zonder gevaar kunnen zij ook bij groote snelheid hunne brandweeruitrustingen aantrekken. Op den auto bevinden zich verder drie lad ders, die aan de kanten zijn opgehangen. De slangen zijn niet op haspels gevonden, maar onder de banken zigzagsgewijs opgevouwen. Het voordeel van deze wijze van berging der slangen is, dat deze bij een rijsnelheid van LETTEREN EN KUNST KUNSTKRING „HEEMSTEDE". Tot en met 15 dezer exposeeren in de villa aan den Bronsteeweg 3 een viertel artisten hun werk, onder auspicie van bovengenoem- "den kunstkring. Aart van Dobbenburgh gaat voort zich in de lithographische prentkunst te perfection- neerën. "Hij is nu 'wel op de hoogte aangeko men waar- hij tot de weinige zéér goede steenteekenaars onder de Hollandsche artis ten gerekend kan worden. In zijn beste bla den van dit jaar kan men, naast de vaste en zekere techniek ook de elegantie waardeeren waarmee hij zijn onderwerp behandelt. Hij heeft daarin een losheid, een zwierigheid verkregen, waardoor de moeilijkheden over wonnen lijken en het zich in deze materie uitdrukken voor hem een natuurlijke spraak schijnt geworden. De groote litho met de „Veldbloemen" (nr. 3) heeft dat los elegante heel sterk. Levendig is in dit blad de wit-en- zwart werking, mooi-verzorgd, ook in de dé- tailteekening is het en het kan den kenner bevredigen en voor den leek een aangenaam ding tevens zijn om naar te kijken. De konij nen-prenten geven een nieuwe noot in Dob- benburgh's werk. Hij heeft het leuk-gedron gen zitten dier dieren aardig geobserveerd en het anatomisch bouwsel van ze juist vol doende uitgedrukt om het amusante dier diertjes niet te laten verloren gaan. Ze zijn, zonder nadrukkelijkheid, goed geteekend, en zeer aantrekkelijk. In de Begonia's (nr. 10) heeft de teeke naar iets van den droom weten vast te hou den dien hij in de bloemen bespeurde en dat tegen die stille venstertjes als achtergrond nog geaccentueerd. Er is iets van den geest van een mooien Eduard Karsen in deze prent. Zeer goed van verdeeling van lichten en krachten, en daardoor van een levendig as pect, zonder te rammelen, is de prent met het Bouwterrein te Haarlem (nr. 11). Ik haal er zoo maar eenige bladen uit die mij. troffen, een paar andere waren mij van vroegere ex posities bekend en van weer andere zou eveneens veel goeds gezegd kunnen worden, maar dit is al voldoende om te doen zien, dat Van Dobbenburgh's aandeel in deze mani festatie niet het minst belangrijke is. Anöré van der Vossen is de houtsnijder van een zestiental bladen die alle in meer dere of mindere mate ook van diens techni sche bekwaamheid getuigen. De illustratieve kracht van vele dier prenten is onbetwist baar: de opzettelijkheid ik wil niet graag spreken van het „gewilde" eveneens. Ik bedoel daarmee wat. in een prent als het „Geitje" zit. Ik kan helaas niet navoelen wat de maker met dat eigenwijze beestje gewild heeft en vat den zin niet der orna mentatie op deszelfs buikje. Maar er zijn zooveel aardiger bladen, dat we maar voor het giijpen hebben. Het „eethuis-interieur van tante Leen", de Jodemarkt, de jonge vrouw met de kat, de andere met de viool het zijn alle prenten die goed harmonisch van vulling en leuk van typeering zijn. En het best- liggen, naar het mij wil voorkomen, dezen kunstenaar de stille, kleine bladen uit Volendam en Marken. Die zijn mooi-gaaf en volkomen beheerscht. Draalpad en Haven- dijk uit Volendam zijn in hun soort twee prachtige blaadjes. Van W. Jos de Gruyter zagen wij hier in Haarlem (bij Smit indertijd, meen ik) wel wat belangrijker dingen. De meerendeels kleine werken, die hier van hem zijn, verle vendigen wel in mijn herinnering zijn fi guur als van een zeer verfijnd en zorgvuldig teekenaar die een buitengewone liefde voor zijn metier aan den dag legt. Zijn etsjes en kleine teekeningen hebben iets van preclosa en zijn wel zeer in tegenstelling met de schil derijen van mevrouw De Gruyter-Feuersteln. die mij. tot mijn spijt niet veel aandoen. Ik krijg zoo den indruk dat het werk der De Gruyters hier niet met voorzichtige zorg is uitgekozen en houd daarom liever een mee- 25 tot 30 K.M. per uur zonder kronkels kun nen worden uitgelegd. Alle benoodlgde hulp middelen als bijlen enz. zijn in den auto aan wezig. Achter op den auto zijn twee schijn werpers aangebracht, die het terrein over een groote oppervlakte kunnen verlichten. De benoemde brandweerlieden krijgen al len een uniform, bestaande uit helm, leeren jekker, laarzen en koppelriem met reddings- lijn. De slraalpijpleiders van ds andere af deelingen zullen ook van een dergelijke uit rusting worden voorzien. De nieuwe spuit is bestemd voor de afdee lingen IJmuiden-Oost en West; het spreekt vanzelf, dat bij ernstige branden in andere afdeelingen eveneens de hulp van de Fiat kan worden ingeroepen. Inzake het alarmeringssysteem is nog geen beslissing genomen. Deze zaak is echter in onderzoek en zal spoedig tot een oplossing komen. Aangaande de brandmelding deelde de heer de Wit ons nog mede, dat aan ver schillende ingezetenen zal worden gevraagd hun telefoon ter beschikking te stellen in dien zin, dat zij toestemming geven voor het gebruik van hun telefoon om een eventuce- len brand te melden aan het station der spuit, aangesloten onder no. 613. Als die toe stemming is verleend zal aan de dichtstbij zijnde lantaren een bord worden bevestigd, waarop is aangegeven het perceel, waarin zich de telefoon bevindt. Tevens komt aan die lantaren een klein rood lampje om het brandsein nog beter in het oog te doen loo- pen. Dit systeem zal allereerst voor IJmuiden Oost en West worden ingevoerd; het volgend jaar komen ook de andere afdeelingen aan de beurt. Voor wat den polder betreft is een regeling getroffen met den heer Van Splun- ter Jr., van wiens telefoon bij alle branden in den polder gebruik mag worden gemaakt. ning over het werk dezer dame binnen. Moest ik alleen afgaan op deze specimens dan zou ik het zeer zwak schilderwerk, zonder kleur- kracht, vinden. J. H. DE BOIS. VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMINGEN. Gisteren waren aan den Rijksvlschafslag te IJmuiden 7 stoomtrawlers, 1 kotter, 1 drijf- netvisscher. De besommingen waren: Trawlers: H. C. 00 f 2780; J. T. Cremer f 3581; Mary f 3371; Perseus f 2182; Oceaan II f 2580; Johanna f 2471; Eendracht I f 3491. Kotter: O. 250 f 656. Drijfnetvrs- scher: K.W. 32 f 5783 (gedeeltelijke lading). (Reeds In deel van onze vorige oplaag op genomen). SCHEEPVAARTBERICHTEN Andijk p. 9 Sept. Pertal, Bombay n. Rot- t-erdam. Alwaki 9 Sept. van Victoria, B.-Aires n. Rotterdam. Amstelland 9 Sept. te B.-Aires v. Amster dam. Amor, 9 Sept. te New-York van West- Indië. Amsterdam, 8 Sept. van Cristobal naar Curasao. Clio 9 Sept. te Porto Colombia van Am sterdam. Dreehterland 10 Sept. te Hamburg van Am sterdam. Eemland 10 Sept. van Bahia, B.-AStes n. Amsterdam. Gaasterland p. 9 Sept. Las Palmas, Amster dam n. Z. Amerika. Heemskerk 9 Sept. te Antwerpen van Ham burg. Jan Pieterszoon Coen, 10 Sept van Amster dam n. Batavia. Jagersfontein 9 Sept. te Beira van Rot terdam. Kota Inten 10 Sept. 7 u. te Belawan, Rot terdam n. Java. Lochgoil, mb. vertrok 4 Sept. van Los An geles, v. Rotterdam n. Portland (O.) Laertes 8 Sept. te Liverpool v. Amster dam. Meerkerk 9 Sept. te Konakri, W.-Afrika n. Amsterdam. Nariva 7 Sept. v. Newport (Mon.) n. N. Pa cific. Orion 9 Sept. te Porto Rico v. Amsterdam. Poelau Laut p. 8 Sept. Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Phrontis 9 Sept. te Londen uitgeklaard n. Amsterdam. Rijnland 9 Sept. v. Paranagua, Amsterdam n. Z.-Amerika. Simon Bolivar 9 Sept. 14 u. v. Havre, W - Indië n. Amsterdam. Sembllan 8 Sept. te Londen v. Amster dam. Spaarndam 10 Sept. te Rotterdam v. New- Orleans. Sommelsdijk 10 Sept. te Rotterdam v. Ant werpen. Sitoebondo 10 Sept. te Singapore, Rotter dam n. Java. Singkep 10 Sept. 9 u. v. Java te Amster dam verwacht. Terr.ate 10 Sept. 1 u. te Sabang, Rotterdam n. Java. Tambora 7 Sept. 14 u. te Batavia v. Rot terdam. Tosari 10 Sept. v.ni. te Rotterdam van Java. Ulysses 9 Sept. te Port of Spain van Am sterdam. Veendijk p. 9 Sept. Ouessant, Bombay n. Rotterdam. Vlieland p. 10 Sept. 2 u. Ouessant, Rotter dam n. Java. Westerdijk 10 Sept. van Rotterdam n, Australië. STADSNIEUWS

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11