37e Jaargang No. 14178 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 11 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.27J-4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57H- Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nurpmers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57^, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. 0.25, elke regel meer 0.10, uitsl. i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. WOENSDAG 11 SEPTEMBER ^cadsschouwburg: „M'n vrouw is Advocaat" 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Onder Alva's Schrikbewind". Tooneel: Lamoen. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Schoppenvrouw" en „Pas op voor Getrouwde Mannen". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „An der schonen blauen Donau". Tooneel: 4 Kaeths. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Zonnestraaltje". Too neel: Eduard Kapper. 2.30 en 8.15 uur. Gen. Cronjéstraat. Feestelijkheden. Eta lagewedstrijd. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad, J.30 uur. B e v e r w ij k: Raadhuis. Gemeenteraad. 7.15 uur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8—4 uur. Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers (Pierre Mols) ,,M'n Vrouw is Advo caat", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Van Basten's Woninginrichting. Buitenge wone vergadering van aandeelhouders. 8 uur. T e y 1 e r's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Ov erve en: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal, 2 uur. HAARLEM, 11 September Generaal Bacil. „Dö Engelsche professor HUI, die ver leden week de uitvinding van een nieuw doodelijk vergift aankondigde^heeft aan een vertegenwoordiger van de „Manches ter Guardian" enkele bijzonderheden medegedeeld. De ontdekte bacil zei de professor, is niet geheel nieuw. In de we tenschap wist men er reeds eerder van, maar in het algemeen belang kan ik er niet meer van zeggen. Hoewel de bacil buitengewoon gevaarlijk is, zijn er toch middelen van verweer, zoodat de arbei ders in de fabriek er zonder gevaar mee kunnen omgaan. De bacil kon in poedervorm worden ge fabriceerd en uit vliegmachines worden verspreid; iedereen, die het poeder in ademde of in de oogen kreeg, was onher roepelijk ten doode opgeschreven. Hoe of wanneer de bacil was ontdekt., wilde prof. Hill niet zeggen, daar men dan onge- wenschte aanduidingen gaf. Zijn doel was alleen er de aandacht op te vestigen, hoe weinig nut het had zich te wapenen, indien millioenen menschen door de uit vliegmachines naar beneden geworpen bacillen konden worden gedood. Op een vraag of de bacil onmiddellijk den dood deed intreden, antwoordde prof. Hill ontkennend. Het lijden duurde on geveer twee tot drie dagen". Dit is weer een belangwekkend bericht. Ik mag niet nalaten om het van eenige com- mentaar te voorzien, in de hoop dat ik er den afschuw van de moderne oorlogsmisdaad, die het ongetwijfeld helpt versterken, nog wat extra mee doe toenemen. Veel menschen vragen zich bij het lezen van zoo'n tijding af, wat voor een man nu toch wel die professor zou zijn. Hoe is het mogelijk dat hij zijn st-udie, zijn energie, zijn geestdrift heeft kunnen wijden aan het sa menstellen van een dergelijk beestachtig oor logsmiddel? Is hij een misdadiger of alleen maar een gek? Het antwoord is wellicht te vinden in zijn bovenstaande verklaringen Er is uit af te lei den dat hij alleen maar een zeer geborneerd mensch zou zijn, die veel te weinig algemeene ontwikkeling bezit om de gevolgen van zijn ontdekking te kunnen begrijpen. Prof. Hill is blijkbaar een dier kamergeleerden, die zich zoo eenzijdig in de studie van hun speciale vak hebben ontwikkeld, dat zij buiten het werkelijke leven staan en de maatschappe lijke inzichten hebben van een klein kind. Het ongelukkige is dat vrij veel menschen dit met beseffen omdat de titel professor hen zooveel eerbied inboezemt, dat zij er een waarborg van algemeene superieure wijsheid in zien. Zoo zullen wel vele lezers van de Manchester Guardian waarde gehecht heb ben aan des professors verklaring: „dat het zijn doel is om er de aandacht op te vestigen, hoe weinig zin 't heeft om zich te wapenen, als millioenen menschen door de uit vliegmachi nes naar beneden geworpen bacillen kunnen worden gedood". En zij zullen er bij hebben gedacht: „Mooi. Dan is de oorlog ook uit, want wij Engelsehen zijn het eenige brave en nobele volk ter wereld, zooals al onze pu blicisten ons dagelijks verzekeren. Wij zijn het eenige volk dat den vrede oprecht wil. Nu hebben wij de situatie in handen. Gene raal Bacil is onze machtige, preventieve waarborg. Wij behoeven maar met hem te dreigen, en de wereld van „foreigners", „aliens", „dagoes" zal vanzelf ophouden met onbruikbare oorlogsschepen, kanonnen, mi trailleurs, geweren, bommen, granaten en de rest te fabriceeren. Het helpt immers alle maal niets meer". Dit is de lieve, kinderlijke theorie van den niettemin zeer gevaarlijken professor Hill, die zijn bacil blijkbaar niet als een wapen ziet. Hij is natuurlijk niets anders. Hij is wel zoo ongeveer het gemeenste, misdadig ste, ignobelste aanvalswapen waarop onze tijd, nochtans rijk aan zulke ontdekkingen, kan bogen. En de onschuldig-redeneerende professor weet niet dat ieder nieuw aanvals wapen onmiddellijk beantwoord wordt met een nieuw verdedigingsmiddel, dat zijn ef fect gedeeltelijk te niet doet! Helaas maar gedeeltelijk. Nooit heelemaal. Als er een vol gende Europeesche oorlog zal komen zullen de vliegtuigen, die zijn bacil-in-poedervorm moeten uitstrooien om weerlooze steden uit te moorden, bestookt worden met nieuwe afweermiddelen, die ze niet slechts omlaag schieten maar in de lucht geheel vernietigen zullen. Met bemanning en lading en al. Maar vele vliegtuigen zullen niet worden getroffen, en erin slagen om hun moordend vergif over de steden en dorpen te strooien, zoodat duizenden in helsche pijnen dagenlang zul len liggen te sterven, een afschuwelijken marteldood Duizenden die zich op geen enkele wijze hebben kunnen verweren. Zij zullen niet dadelijk dood zijn. Het zal twee tot drie dagen duren, zooals prof. Hill bereidwillig mededeelde. Moderne heldenmoed! Moderne ridderlijk heid ni den oorlog! Panache! Prof. Hill is een kind dat met vuur speelt. Het is voor hem te hopen dat hij nooit zal zien welk nieuw onheil hij voor de wereld heeft geprepareerd. In den dan ontstanen oorlogswaanzin zou men hem vermoedelijk decoreeren als hij zich. nog niet van kant had gemaakt. Het zou interessant zijn om te weten, wat de Britsche regeering nu met deze uitvinding doet. En de volgende Britsche regeering. En de daarop volgende. Zullen zij het poeder laten fabriceeren omdat zij gehoord hebben dat Amerika, Duitschland, Frankrijk en mis schien nog meer landen ze ook gefabriceerd hebben? Want niet alleen in Engeland bestu deert men generaal Bacil! Of zullen zij het met afschuw weigeren, en alleen wat labora toria en fabrieken ixitbreiden, en wat van de noodige grondstoffen verzamelen, voor het geval er toch eens een oorlog uitbrak? Of Er is maar één lichtpunt in dergelijk nieuws. Het kan gebruikt worden als aan valswapen in den strijd tegen den oorlog, door hem te toonen zooals hij zijn zal: zon der heldenmoed, zonder ridderlijkheid, zon der romantiek. Een vuile, gemeene, lage sluipmoord-in-massa, waarin Generaal Bacil en Generaal Gifgas de ware opperbevelheb bers zullen zijn, onder de groote leuze: „Richt uw aanval op weerloozen". R. P. DE BLOEMENDAALSCHE AUTÖDIENST. EEN PLEIDOOI VOOR HET BEHOUD. Men schrijft ons uit Aerdenhout—Bent veld: In uw blad is er op gewezen dat de bussen van den B. A. D. vaak bedenkelijk leeg zijn en dat de gemeente Bloemendaal wellicht een niet onaanzienlijk bedrag zal moeten bij passen. Toch is het voor de bewoners van AerdenhoutBentveld en Vogelenzang niet te hopen, dat dit er toe zou kunnen leiden, dat deze dienst weer zou worden opgeheven. Zoowel Bentveld, Aerdenhout als Vogelen zang waren tot heden geheel geïsoleerde ge deelten van de gemeente Bloemendaal. Moest men naar het gemeentehuis ook voor een noodzakelijke aangelegenheid, en was men niet in de gelegenheid met eigen auto te rijden of per fiets te gaan, dan was het een mijl of zeven. Per tram naar Haarlem, dan op het Sta tionsplein overstappen en eerst dan kon men zijn boodschap doen. Voor hen, die te Voge lenzang wonen was het nog moeilijker en een vrij kostbare geschiedenis. Het is dan ook begrijpelijk, dat de bewo ners van deze deelen der gemeente Bloemen daal op het behoud van den autobusdienst hoogen prijs stellen en het gemeentebestuur dankbaar zijn, dat het den B A. D. in het le ven heeft geroepen. VELDWACHTERS LEEREN CHAUFFEEREN. Bij den motordienst. Sedert 2 September zijn zes rijksveldwach ters gedetacheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordienst in de kazerne aan den Schoterweg om daar opgeleid te worden tot chauffeur en tevens om wat te leeren over de techniek van auto's. Bij beschikking van den minister van justitie is namelijk voor de dis tricten Arnhem, 's-Gravenhage en 's-Herto- genbosch een drietal auto's gekocht, ten dienste van de Rijksveldwacht. De veldwach ters zijn reeds zoo ver, dat ze al tochtjes in de omstreken kunnen maken. Ze blijven ech ter voor volledige instructie nog een week of vier in Haarlem. AUTOBUS-ONGELUK IN SPANJE. 13 DOODEN. Een autobus op de lijn AlcoleaCórdoba botste tegen een steen en vloog in volle vaart den hellenden weg af. Daarbij ontplofte de benzine-tank; de bus raakte in brand en stond in een oogwenk in lichtelaaie. De in zittenden konden zich niet redden; 13 perso nen, o.w. 7 vrouwen, drie mannen en drie kinderen, verbrandden levend; vier personen werden met zware brandwonden in het zie kenhuis opgenomen, DR. J. P. J. GOEDKOOP OVERLEDEN. Met leedwezen maken, wij melding van het overlij den, op 67-jarigen leeftijd, van Dr. Jacobus Pieter Johannes Goedkoop, die :ooals wij reeds meldden, .n het Diaconessenhuis een jperatie heeft ondergaan en wiens toestand daarna ernstig en zorgelijk bleef. Dr. Goedkoop werd geboren te Den Helder op 21 November 1861 en studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1887 het artsexamen aflegde. In 1890 promoveerde hij tot doctor in de ge neeskunde. Inmiddels had hij zich in 1887 te Bennebroek gevestigd waar hij tot 1895 prac- tiseerde. In dat. jaar kwam Dr. Goedkoop naar Haarlem, waar hij dus 34 jaar de ge neeskundige practijk heeft uitgeoefend. En dat op een wijze, die hem in Haarlem italloos vele vrienden verwierf. Hij kreeg hier al zeer spoedig een buitengewoon uitge breide practijk. Het was hard werken van den vroegen morgen tot den laten avond en dikwijls in den nacht. Maar dat was juist, wat hij wenschte, want hij hield van den arbeid en vooral: hij hield van zijn vak, hij ging er in op. Steeds hield hij zich op de hoogte van de ontwikkeling der medische wetenschap, hij was een man die, als weini gen, met zijn tijd meeging en zijn belangstel ling' ging ook uit naar andere takken van wetenschap, naar kunst en literatuur. Hoe leefde hij met zijn patiënten mede! Hoe wist hij aan de ziekbedden 'steeds een opgewekten toon aan te slaan en hoe ging het hem aan 't hart, als hij een ernstig waar schuwend woord moest doen hooren aan oogenschijnlijk nog krachtige menschen, die echter aangetast waren door een kwaal, zon der zich er van bewust te zijn. En hoe op recht verheugd was hij als de toestand van een door hem behandelden patient een gun- stigen keer nam! Wanneer zijn krachtige stem maar door het door ziekte bezochte huis klonk, gaf dit menigen patient reeds een gevoel van geruststelling en veiligheid. Goedkoop was in Haarlem een ook bij zijn collega's geziene en beminde figuur. Ook een populaire figuur. Want ook zij die niet tot zijn patiënten behoorden, kenden toch „dokter Goedkoop" wel en spraken over zijn doortastendheid, a'e mannelijke ferm heid van zijn optreden, zijn oprechtheid en zijn bijna spreekwoordelijke kortheid, die echter nooit onvriendelijkheid werd. Toen Dr. Goedkoop in Juni 1912 zijn 25- jarig jubileum vierde bleken hem op ondub belzinnige wijze de vriendschappelijke gevoe lens en de erkentelijkheid van zijn tallooze patiënten, namens wie hem toen een hulde blijk, bestaande uit een antiek staand hor loge en een an'.leke kast, gevuld met oud- blauw, werd aangeboden. Naast zijn practijk had de wijkverpleging zijn bijzondere belangstelling; hij was voor zitter van de Commissie voor Wijkverpleging der afd. Haarlem van den Ned. Protestan tenbond. Rust na een welbesteed leven is niet het deel geweest van den thans overleden dokter. Hij is „in 't harrenas" gestorven. Eenige da gen vóór de operatie behandelde hij nog zijn patiënten. Over eenige dagen zou hij naar Duitschland zijn vertrokken om een kuur te ondergaan. „Dokter Goedkoop" is niet meer. In zeer vele Haarlemsche gezinnen zal diep gevoeld worden het gemis van den arts, in wien men een onwrikbaar vertrouwen stelde, maar ook het gemis van den vriend, die medeleefde in dagen van droefheid en in dagen van vreugde. Met Goedkoop is heengegaan een man met een helder verstand en een .warm hart; die een sieraad was der medische wetenschap. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdagmid dag twaalf uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan, DE RIJWIELBELASTING. Herziening- bepleit. De Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren heeft zich met een uitvoerig schrijven ge wend tot den minister van Financiën, meldt het Hbld. Op billijkheidsgronden beveelt hij daarin eene herziening van de inning der rijwielbelasting aan in dier voege dat de prijs voor een belastingmerk verminderd wordt met ongeveer een twaalfde voor iedere verstreken maand van het belastingjaar. Verder acht hij het gewenscht, dat het be lastingjaar 1 Maart of 1 April begint. De Bond "heeft alle organisaties op rijwielhan delsgebied en den A. N. W. B. verzocht deze herzieningsactie te steunen. TANKSCHIP OP DE WOLGA ONTPLOFT. VELE DOODEN. MOSKOU, 10 Sept. Op de Wolga nabij Jai'oslaf is een tankschip ontploft. Twee le den der bemanning konden gered worden, terwijl de tien overigen verdronken. De brand die door de ontploffing werd veroorzaakt, sloeg over op een nabijgelegen stoomschip. Van de bemanning van laatstgenoemd schip werden negen personen zwaar gewond; zij konden echter gered worden. (Wolff l, Het woord is aan., Fannie Hurst: Ik voel mij niet gelukkig als ik schril' maar ik voel mij ongelukkiger als ik het niet doe. GEVOGELTE. (Een Engelsch vlieger -heeft een snelheid van bijna C00 K.M. per uur bereikt). Vrienden hebt ge wel gelezen, Van die bliksemsnelle vlucht? Indertijd vloog zelfs van Speyk niet Met zoo'n snelheid in de lucht; Zonder vrees voor overdrijving, Noem ik dat nou vliegensvlug, Voor die vlieger was vertrokken, Was hij bijna weer terug; Een statisticus, zoo lees ik, Is aan 't rekenen gegaan, En bevond: zoo gaat die vlieger, In zes weken naar de maan; Maar als ik 't zoo uit mag drukken, Deze vlieger gaat niet op, Lang voordat hij op de maan is, Is reeds zijn benzine op; En die noodzaak van benzine Blijft de zwakke kant er aan, Zonder dat en zijn machine, Blijft de mensch op aarde staan; Want tenslotte laten menschen, Zich maar vliegen op z'n best. Als zij d' eigen vlerken uitslaan, Komen zij niet op van 't- nest; Musschen, ooievaars en kippen, Vliegen, muggen zelfs helaas Zijn en blijven ons tenslotte, In het vliegen toch de baas; Menschen worden nimmer vogels, Ondanks vindingkracht en moed, Ook al steken wij ons zeiven, Duizend veeren op den hoed. P. GASUS. SNELVLIEGEN. Uursnelheden van 572 en 541 K.M. ORLEBAR EN STAINFORTH BREKEN HET WERELDRECORD. Stainforth, Orlebar. LONDEN, 10 Sept. (VX>.) In Calshot de den heden luitenant Stainforth met een Gloster Napier en Orlebar met de door lui tenant Waghorn in de Schneidercuprace ge bruikte machine. Rolls Royce S. 6, een po ging om het snelheidsrecord voor vliegtuigen over 3 KM. te breken. Het record- stond op naam van den Ita liaan Majoor Bernardi met 318!^ mijl per uur. In weerwil van het ongunstige weer en lichte nevels gelukten de beide pogingen. Orlebar bereikte een snelheid van 355.8 en Stainforth van 336.3 mijl per uur. Vol gens de internationale bepalingen moest door ieder de 3 K.M. twee maal in iedere richting worden gevlogen. Orlebar bereikte een snelheid van 368.8 uurmijlen. Daar de vliegers niet het uiterste uit hun machines konden halen door den lichten nevel zullen de pogingen waarschijn lijk herhaald worden. In Kilometers uitgedrukt hebben Orlebar en Stainforth dus een uursnelheid bereikt van respectievelijk 572.48 K.M. cn 541.10 KM. Reeds eenige malen hebben wij uitvoerig commentaar geleverd onder het Buiten- landsch Overzicht, op de gedragingen van Shearer, die in 1927 door de groote Ameri- kaansclic Scheepsbouwmaatschappijen „ge stopt" iverd, om in Genève en Washington propaganda te maken voor een grootcre vloot. Door een proces van Shoarer tegen de maatschappijen, om de bedragen der „dou ceurtjes" is dit schandaal aan het licht ge komen. Senator Borah (rechts) is de man die den strijd tegen Shearer heeft aange bonden. DE GRENSREGELING EN DE SCHADELOOSSTELLING. Het rapport van den accountant. DE PROCEDURE VOOR GED. STATEN. Een week geleden hebben wij verschillen de bijzonderheden medegedeeld uit het rap port van den accountant der Provincie, den heer P. van Deurzen. over de schadeloosstel ling. Niet alleen heeft de heer van Deurzen daarin een overzicht gegeven van de stapels rapporten en memories, die door de betrok ken gemeentebesturen aan het college van Ged. Staten zijn ingezonden ter inleiding van de procedure over de schadeloosstelling, maar hij heeft ook een berekening gemaakt welke bedragen voor de verschillende on- derdeelen der schadeloosstelling zouden worden vastgesteld, als Ged. Staten zich zou den stellen op het standpunt, dat minister Kan heeft ingenomen als arbiter in de quaes- tie over de schadeloosstelling tusschen Haar lem en de Provincie topkomend voor het Provinciaal electriciteitsbedrijf). Wij vernemen, dat de Commissaris der Ko ningin en de betrokken gemeentebesturen, die het bedoelde rapport ontvangen hebben, besloten hebben om niet tot publicatie van het volledige rapport over te gaan. Het wordt namelijk zoo vernemen wij van welinge lichte zijde ongewensc.ht geacht, dat het publiek (en misschien ook de gemeentera den) discussie zou gaan voeren over bedoeld compromis-voorstel. Voor den gang van za ken wordt het beter gevonden als de verte genwoordigers der belanghebbende gemeen ten de gelegenheid krijgen om, als alleen ingewijden, de aangelegenheid te bespreken. Het moet niet onmogelijk zijn, dat de ver tegenwoordigers der gemeentebesturen de gelegenheid krijgen eens met elkaar te spre ken voor de openbare behandeling der procedure zal aanvangen. Er is zoo werd ons verzekerd een nei ging om te trachten tot overeenstemming te komen. De quaestie heeft nu al zoo lang ge hangen, zoodat naar een beslissing verlangd wordt. Wordt van te voren geen geheelc of gedeel telijke overeenstemming tusschen de partijen, bereikt, dan wordt met vreezen en beven de openbare behandeling van dc procedure te gemoet gezien. Hoe lang zal dat proces du ren? Het geschil loopt over millioenen, die samengesteld zijn uit onnoemelijk vele dc- tailcijfers. Over geen enkel cijfer bestaat op heden onder de partijen overeenstemming. Als dus over al die details de vertegenwoor digers der gemeentebesturen, bijgestaan door hun advocaten, accountants en technische deskundigen, gaan redetwisten, dan kan de behandeling maanden duren. Van den kant van Ged. Staten zal intusschen wel al het mogelijke gedaan worden om dat te voorko men. Verder werd ons de volgende opmerking gemaakt: Het is juist wat Haarlem's Dag blad dezer dagen reeds over het rapport van den accountant schreef, een bijzondere waarde is aan dit rapport niet toe te kennen. Het is alleen op te vatten als een basis voor eventueelc besprekingen om als het kan tot een vergelijk tc komen. Niet onmogelijk is, dat dc betrokken gemeentebesturen uit gaande van deze basis tot een oplossing kunnen komen, waarmede alle partijen zich kunnen vereenigen, ook al zal dan tenslotte misschien blijken, dat bij dat compromis heel andere cijfers zijn aangenomen dan door den accountant aanbevolen zijn. Het zou een eventueele beslissing voor Haarlem vergemakkelijken wanneer het ge meentebestuur wist op welke extra rijks- uitkeering Haarlem in verband met de grensregeling mag rekenen boven de gewo ne uitkeering ingevolge de nieuwe wet op de financieels regeling tusschen rijk cn ge meenten. In den Haag wordt thans aan het voorbereidende werk voor de toepassing van deze wet gewerkt. Het is evenwel aan te nemen, dat Ged. Staten geen beslissing over de quaestie der schadeloosstelling zullen nemen voor die be slissing uit den Haag bekend zal zijn. Als Ged. Staten uitspraak zullen doen zon der dat de gemeentebesturen het in hoofd trekken eens geworden zijn, dan kan de partij die onvoldaan is in beroep gaan bij de Kroon. Dan wordt de zaak behandeld voor den Raad van State. Ook die procedure zou weer langen tijd vorderen. Reeds nu staat Haarlem voor een belang rijke rente-rekening die nog boven de scha deloosstelling komt. Haarlem moet van de schadeloosstelling 6 pCt. rente betalen van 1 Mei 1927 af. Als de beslissing dus valt tegen 1 Mei 1930 dan moet Haarlem reeds over 3 jaar rente betalen. Drie jaar 6 pCt. met rente op rente is ongeveer een vijfde van het kapi taal. HET POSTVLIEGTUIG VAN DE „BREMEN" KEERT TERUG. BERLIJN, 10 Sept. (V. D.) Naar de „B. Z." uit New-York meldt is het postvliegtuig van het s.s. „Bremen" dat Maandagmiddag om half vier op 510 mijlen afstand van Boston, van het schip was opgelaten, bij de kust op 1 sterken nevel gestooten, zoodat het tot tc- rugkceren genoodzaakt was. Daar het vlieg tuig radio aan boord had kon het den weg naar de „Bremen" weer terug vinden. Daar was intusschen aan het hek van de stoom boot het daarvoor bestemde zeil ter hoogte van het wateroppervlak uitgespreid, waarop het vliegtuig behouden landde. Het werd toen met een hefboom aan boord gehaald.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1