BU1TENLANDSCH OVERZICHT Brieven uit de Volkenhondsstad. De eerste steenlegging. Het diner der prijswinnaars. De jongste redevoeringen. i ARR'S OÜTBROOD HET RUSSISCH-CHINEESCHE GESCHIL. „GRENSINCIDENT" OF OORLOGSTOESTAND? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 UIT DE OMSTREKEN Het is ter gelegenheid van de Geneefsche jaarbeurs altijd een druk leventje. Niet al leen dat men er tal van vergaderingen moet bijwonen, doch daarnaast bestaat het werk hier voor een niet onbelangrijk deel ook uit het ontmoeten van menschen, het deelne men aan lunches, thees, diners enz. Een der aardigste, nu reeds traditie bezit tende noenmalen is wel dat der Volkenbonds journalisten, waar men de leden van den Raad en andere hoofdpersonen van den Bond weer eens in geheel andere verhoudingen kunt zien en hooren dan in statige vergade ringen. Er is intusschen te midden van de vele koffiemaaltijden nog een andere, dien ik in het bijzonder wil vermelden, namelijk die, waar de prijswinnaars van de normaalscho len uit de verschillende landen gezamenlijk met op zijn minst een lid van elke delegatie, die hier landgenooten-prijswinnaars bezit ten, tafelen. Nu zal misschien deze of gene onwetende vragen, wat zijn dat voor prijs winnaars? Dit is spoedig verteld. De interna tionale Unie van Volkenbondsvereeniglngen heeft er zich voor gespannen, dat de natio nale Volkenbondsvereeniglngen onder de hoogste leerlingen der normaalscholen een prijsvraag uitschrijven, die bestaat in het maken van een opstel, dat den Volkenbond en daarmee samenhangende vraagstukken betreft. De winnaars in elk land krijgen als prijs een beurs, waardoor zij gedurende veer tien dagen in Genève kunnen vertoeven (en natuurlijk de reiskosten kunnen bestrijden), waar zij dan onder deskundige leiding den Bond in de praktijk zien werken en ook tal van internationale voordrachten kunnen vol gen. 1-Iet behoeft wel geen betoog, dat het van 't grootste belang is, dat men op die manier bij de aanstaande opvoeders der jeugd ken nis van en belangstelling voor den Volken bond en zijn idealen bijbrengt, terwijl zeker van niet minder beteekenis mag heeten het internationaal contact met hun aanstaande vakgenooten, dat zij in Genève krijgen. Tot besluit van hun verblijf in de Volkenhonds stad heeft ook dit jaar weer het bovenbedoel de noenmaal plaats gevonden, waar de heer Loudon, lid der Nederlandsche delegatie en gezant te Parijs het tafelvoorzitterschap op droeg aan den bekenden Belgischen rechts geleerde en Volkenbondsvriend Rolin. Onder zijn leiding werd er aangenaam gekout en aan het slot voerden tal van ge delegeerden en ook verschillende prijswin naars het woord. In den aanhef van mijn brief had ik het er over, dat men zich hier niet alleen met ver gaderingen doch ook nog met tal van an dere dingen heeft bezig te houden. Het leven van den Geneefschen jaarbeursbezoeker is bepaald druk. Zoo zag hij zich Zaterdag zelfs aanvankelijk voor de zware taak gesteld om, zoo hij alles wilde bijwonen, 's ochtends in de Assemblée te verschijnen, 's middags tegenwoordig te zijn bij de eerste steenleg ging voor het nieuwe Volkenbondspaleis en daarna weer tér Assemblée te vertrekken, waar Stresemann nog zou spreken. Gelukkig heeft men tenslotte beseft, dat het laatste niet meer goed mogelijk zou wezen, wilde de Duitsche Minister er niet het gevaar loopen voor leege banken te spreken, of wilde aan den anderen kant de plechtigheid in het Park Arinana waar het gebouw zal verrijzen, niet op een mislukking, bij gebrek van deel nemers, uitloopen. Ons werd dus een late zitting bespaard en in plaats daarvan konden we een heerlijk kopje thee gaan genieten op het terras van het schitterend gelegen Carlton Hotel, van waar men éen prachtig uitzicht over het meer en de bosch- en bergrijke omgeving der stad heeft. Dit hotei ligt op enkele minuten afstand van de plaats, waar we de eerste steen zagen leggen; een fortuintje dus voor de aandeelhouders aangezien zeker venvacht mag worden, dat in de toekomst dit hotel gedurende Raads- en Assemblée-zittingen volop bezet zal zijn zoowel met logeergasten als met diners enz. Gij zult wellicht de opmerking maken, dat ik hier meer aandacht aan deze bijkom stigheid besteed dan aan de hoofdzaak, met name de plechtigheid, waarna we ons in het hotel gingen verkwikken. Laat ik u ver zekeren, dat het woord plechtigheid niet in overeenstemming is met wat we beleefd heb ben. Een gemoedelijk gedoetje, zonder eenlge wijdingsvolle stemming. Hier ontbrak bepaald een goede regie, doch daar het heerlijk weer was en de redevoeringen gelukkig zeer kort duurden, was het bijwonen dezer historische gebeurtenis een onverdeeld genoegen, al had het geheel zeer zeker indrukwekkender kun nen zijn. Laat ik er alleen maar van zeggen, dat alle hooge heeren met dito hoeden en zwart costuum hier geheel uit den toon vielen en dat de eenlge die zich in overeen stemming met het karakter van de bijeen komst gekleed had. de heer Henderson was. die ongegeneerd in 'n grijs colbertje versche nen was! Tot besluit van dezen brief nog een enkel woord ter samenvatting van wat we deze week in de Assemblée beleefd hebben. Na Macdonald's theatrale preek vergastte Brlarnd ons oo een redevoering, die wel niet veel nieuws bracht met uitzondering van drie punten, waarop ik straks nog even terugkom maar die voortreffelijk ln elkaar zat en vooral indruk maakte door de voorname plaats door den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken besteed aan de rechts- gelachte en aan de noodzakelijkheid inter nationale geschillen door Rechtspraak te doen beslechten. (Nadnüc verboden). Drie punten bovenal trokken de aandacht. In de eerste plaats het, zij het ook zeer al gemeen en nog zeer vaag gehouden pleidooi voor de gedachte van nauwere samenwerkink tusschen de Europeesche staten, voorts de mededeeling, dat Frankrijk nu zonder reserve tot de facultatieve clausule inzake de ver plichte rechtspraak van het Internationaal Gerechtshof in den Haag toetreedt en ten slotte de verklaring dat het waarschijnlijk ook spoedig de Algemeene Acte van Genève zal aannemen. Dit laatste doet Engeland niet, maar overigens heeft Henderson in een hel der en concreet betoog duidelijk laten zien, hoe er op het oogenblik door Engeland alles op gezet wordt om groote Volkenbondsacti viteit te ontplooien. Twee nieuwe zaken bracht hij ter tafel. Hij gaat zich spannen voor een herziening van het Statuut van het personeel van het Secretariaat, opdat men zekerder dan ooit zal zijn dat de Bond over een vasten staf van uiterst deskundi ge, volkomen onafhankelijke ambtenaren zal beschikken, die zich bewust zullen zijn van hun internationale verplichtingen. En in de tweede plaats stelt Henderson voor het Vol kenbondshandvest dusdanig te wijzigen, dat het bevrijd wordt van de leemten, waardoor wat na het Kelloggpact inderdaad niet meer houdbaar is in bepaalde gevallen oorlog nog toelaatbaar is. Vol verwachting ziet men thans uit naar wat de anderen hier op zullen zeggen en doen!! Stresemann's rede. Den armen Stresemann gutste het zweet van het gelaat, toen hij zijn redevoering in de Assemblee had uitgesproken. Niet zoozeer omdat het houden van een rede voor hem op zichzelf iets inspannends is, als wel dank zij de meer dan afschuwelijke temperatuur van de zaal. Hij liet dan ook niet na thans of ficieel bij den Bond aan te dringen op ver betering van de vergaderingsgelegenheid, een punt, dat hij, gelijk bekend al eerder aan hot journalistennoenmaal had aangeroerd. Algemeen bleek men over het betoog van den Duitschen spreker een gunstig oordeel te koesteren. Hij had op beleidvolle wijze aan gestipt wat in het bijzonder zijn land nog aan wenschen koestert ter verbetering van de internationale verhoudingen, punten, die hier en daar natuurlijk niet zulk een bijval zullen kunnen ontmoeten (ik denk b.v. aan zijn zinspeling op den onmogelijken toe stand van den corridor van Dantzig), en voorts was hij heel gelukkig te werk gegaan met betrekking tot het denkbeeld, dat hier meer en meer de gemoederen bezig houdt, de vorming, in een of andere gestalte, van de Vereenigde Staten van Europa. Stresemann wees speciaal op de noodzakelijkheid, dat men elkaar binnen Europa op economisch gebied zal vinden, een opvatting, die hier in breeden kring gedeeld wordt. Het is ondoenlijk en trouwens ook overbo dig hier weer te geven welke indrukken de altijd maar doorgaande reeks van sprekers telkens verwekken. Laat ik alleen nog ver melden, dat men met zeer groote voldoe ning en dito verrassing kennis nam van Scia- loja's mededeeling, dat nu ook Italië de ver plichte rechtspraak van het Internationaal Gerechtshof aanvaardt, en dat menigeen wel vond, dat de Zwitsersche afgevaardigde Mot- ta in zijn eloges op die handeling van den Italiaanschen buur wat al te ver ging. Dit deed haast likkerig aan en nu weet men heel goed, adt Motta, zelf uit Tessino afkom stig, niets liever wil dan alles aanwenden wat de betrekkingen tusschen Zwitserland dat juist in Tessino nog al eens wat last van de fascistische buren ondervindt kan ver beteren. men weet ook, welk een charmante persoonlijkheid de heer Motta is, die gaarne een ieder iets vriendelijks zegt, maar er zijn tenslotte grenzen en dit was heusch een beetje op het kantje af. Feitelijk, had de Zwitsersche gedelegeerde niets bijzonders te zeggen, dat kon men uit heel zijn vuurwerk- betoog opmaken. Een schande is zulks aller minst. Nu de groote mogendheden zelf de noodige activiteit ontwikkelen en voorgingen met het aanbevelen van allerlei nieuwe plannen en voorstellen, had het voor de klei nere veel minder zin in dit stadium der As semblee de sprekerstribune te bestijgen, wat ook. als ik het wel heb, voor den eersten Ne- derlandsohen gedelegeerde de voornaamste overweging is om niet, tenzij er plots nog een bijzondere aanleiding voor mocht wezen, thans het woord te voeren. De Raadsverkiezing leverde tenslotte geen verrassingen op, al bleef Peru duchtig bij de rest ten achter, en haalde Noorwegen 22 stemmen. Inderdaad zou toch het Bondsbe- lang er beter bij gediend geweest zijn, zoo men niet; juist Peru ln den Raad had geko zen. Doch de Zuid-Amerikanen hadden na spannenden strijd onder elkaar uitgemaakt, dat de verloren zoon. die weer teruggekeerd is. voor deze betrekkelijke deugd be loond zou worden met een Raadszetel. ook al moge Peru nog duchtig in het krijt staan bij den Volkenbond. Het is wel een zeer beden kelijk systeem, gelijk het trouwens ook aller dwaast is, dat de Zuid-Amerikanen aan de overige staten per brief mededeelen, dat het land X, in dit geval Peru, hun candidaat is. Wat drommel, er bestaat toch nog zoo iets als de vrijheid voor alle leden om te kie zen wien zij willen en het was heusch te wenschen geweest., dat nog meer staten dan zulks al deden, blijk hadden gegeven van de ze manier van optreden geenszins gediend te zijn. Dr. E. VAN RAALTE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. s eed» nieuwe die de waarde van Mout bawijren. Eet du» - lichaam in stand. IJMUIDEN DE PLANNEN DER IJMUIDER FEDERATIE. NA EEN SLAGERIJ EEN TRAAN- KOKERIJ? In het laatste nummer van „De Umuider Federatie", het orgaan van de organisatie van dien naam en bij welke organisatie de meeste zeevisschers zijn aangesloen, wordt, onder het hoofd „Wat er gedaan wordt" o.a. de leverkwestie besproken. Zooals men weet is de opbrengst van de door de stoomtrawlers aangevoerde lever voor de opvarenden. De IJ. F. nu had verno men, dat de combinatie van traankokers be sloten had, de lever niet meer te koopen van de schepen der Mij. „Petten", omdat de ree der eenige malen de lever zelf had gekocht, om op die manier bij een ander een hoogeren prijs te bedingen. Door dit optreden der com binatie ondervinden de opvarenden schade. Over deze aangelegenheid zegt het blad voorts: „Hiertegen dient stelling te worden geno men. Er dient alles in het werk gesteld te worden om den prijs voor de lever te be dingen dien zij waard is. Het middel daartoe is dat wij de zaak zelf ter hand nemen en wel door oprichting van een traanstokerij, waar alle lever, die aangebracht wordt, wordt verwerkt. Noodig is dan dat men 't over de geheele vloot eens is, dat de lever in genoem de traanstokerij wordt verwerkt. Er kan dan begonnen worden met een prijs per fust vast te stellen, terwijl dan later al naar gelang van de uitkomst nabetaling kan volgen". Aan de opvarenden wordt tenslotte verzocht mede te deelen, hoe zij over deze zaak den ken. LATE REIS NAAR IJSLAND Naar wij vernemen zal de stoomtrawler Odin ondanks het late seizoen nog een reis naar IJsland ondernemen. GROOTE VANGST VAN MAKREEL Dinsdagmiddag kwam van de visscherij al hier binnen de stoomtrawler Gerberdina Jo hanna IJm. 38, die juist een week tevoren ter visscherij was vex-trokken. Deze trawler bracht niet minder dan 1200 manden visch aan, waarvan 1000 manden makreel, een hoeveelheid, zooals nooit te voren door een trawler te IJmuiden werd aangevoerd. BRAND OP DEN KOP VAN DE VISSCHERS- HAVEN Dinsdagmiddag omstreeks half vier ont dekten eenige vletterlieden van den Visch- ploeg, dat er kleine rookwolkjes te voorschijn kwamen uit het houten kantoorgebouwtje van den sleepdienst „IJmuiden". Even te vo ren was daar een schilder bezig geweest om met een lamp de verf af te branden. Spoe dig bleek dat er brand was ontstaan tus- tuschen de beide houten schotten van het gebouw, vermoedelijk doordat de schilder met z'n lamp het buitenschot had doorge brand. In een ommezien sloegen de vlammen uit het gebouwtje. Beambten van het Staats- visschershavenbedrijf hadden spoedig een slang op de waterleiding gekoppeld en be gonnen het vuur te bestrijden. Daar de brand in het begin in hoofdzaak tusschen de houten wanden woedde ging het blusschen niet gemakkelijk, zoodat men in haast den inventaris naar buiten ging dragen. Met veel moeite gelukte het de „vrijwillige brandweer" het vuur te blusschen. Het gebouwtje was echter van binnen bijna geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. ZANDVOORT HET PRISE D'EAU NADERT ZUN VOLTOOIïNG. Een tegenvaller voor den aannemer? Men schrijft ons uit Zandvoort: Na Vele malen een beslissing te hebben uitgesteld en nadat tal van deskundige adviezen waren ingewonnen, waarover als regel in besloten vergaderingen van den Raad het vorig jaar over te gaan tot stich ting van een eigen prise d'eau, omdat van Amsterdam geen voldoende verzekering was losgekregen, dat Zandvoort in het hoog seizoen over voldoende water, kon beschik ken. De raad heeft destijds langen tijd gewijfeld met zijn beslissing, omdat gevreesd werd, dat door maatregelen van Amsterdam en de veel sterkere apparaten het mogelijk zou zijn, dat de Zandvoortsche winplaats op den duur geen voldoende water op zou leveren en men in zoo'n geval veel geld onnoodig zou hebben uitgegeven. Onderzoekingen van deskundigen hebben echter aan het licht gebracht, dat er geen reden voor deze vrees bestond en tenslotte werd een crediet ver leend van f 58.000, later nog met f 3000 voor den aankoop van bepaalde machines ver hoogd. De bouw van het prise d'eau werd opge dragen aan de Maatschappij Mabeg te Utrecht. 15 September a.s. moet het werk officieel opgeleverd worden. Thans staat wel vast. dat het dan nog niet gereed zal zijn, ondanks met man en macht er voor gewerkt wordt. Tegenslag met het maken der zgn. putten en de langdurige winter zullen hieraan niet geheel on schuldig zijn. Hoewel dus niet geheel gereed, werkt het prise d'eau toch reeds een aantal weken en zijn reeds 2 bronnen in werking gesteld, die zoo noodig gezamenlijk een capaciteit kunnen opleveren van 60 M3. water per uur, terwijl als de 3e bron gereed is dit normaal zal kunnen bedragen 75 M3. per uur, hetgeen indien noodig wel tot ruim 90 M3. per uur zal kunnen worden opgevoerd. Op de drukste dagen in het seizoen heeft Zandvoort echter een capaciteit noodig van ruim 100 M3. per uur. Het tekort kon dan aangevuld worden door Amsterdam, waar mede Zandvoort nog een contract heeft loopen. Zandvoort zal dus in de Zomermaanden geen water tekort meer behoeven te vreezen, hetgeen voor de badplaats van groote be teekenis is. Zandvoort heeft, te dezen opzichte wel reden tot voldaanheid of de aannemer ook reden zal hebben om vei'heugd te zijn is een andere vraag. Zijn we wel ingelicht, dan heeft de Maatschappij Mabeg aan den bouw een niet gering verlies. Of de gemeente straks aangesproken zal worden een eventueel aan zienlijk tekort mee te helpen dekken, is een open vraag en dient afgewacht. Bij Informatie bleek ons, dat dit in den kring van het Ge- meentebestuur niet wordt verwacht. Wederzijdsche beschuldigingen. Wat er in Genève gebeurt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Chineesche ministerie van Oorïog maakt een bericht bekend over den militairen toestand in Noord-Mandsjoerije. Volgens dit bericht is het in dé laatste 24 uur tot geen nieuwe gevechten aan de Russisch- Chineesche grenzen gekomen. De Sovjet- Russische troepen hebben zich weer op Rus sisch gebied teruggetrokken, en hebben de bombardeering der Chineesche steden door militaire vliegtuigen gestaakt. Het Chineesche ministerie van oorlog heeft alle militaire attachés der buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigingen in Peking uitgenoodigd de in Progranitanaja door de Russen aan gerichte verwoestingen in oogenschouw te nemen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche regeering besloten heeft om 2 divisies naar Noord-Mandsjoerije te zenden. De troepen- afdeelingen zijn reeds uit Tientsin vertrok ken en bevinden zich onderweg naar Moek- den. Uit Rome wordt over den toestand aan de Russisch-Chineesche grenzen gemeld: Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de opperbevelhebber van het .Sovjet-leger in het Verre Oosten, Blücher, getelegrafeerd, dat Chineesche troeepn Dinsdag de Rus sische grens hebben overschreden en de Rus sische stad Grodekowo hebben beschoten. Bovendien heeft de Chineesche cavallerie de Russische grens in de nabijheid van Iman overschreden. Nadat versterkingen aangerukt waren, is het den Russischen grenswachten gelukt de Cliineezen weer terug te drijven. Het oude liedje dus. Wederzijdsche beschul digingen. Toch is de indruk algemeen dat het dit keer de Russen zijn, die de vijandelijk heden begonnen. Officieel wordt echter medegedeeld dat men deze gebeurlijkheden als „grensincidenten" moet beschouwen. De regeering in Tokio meent zelfs, dat men zich absoluut niet ongerust behoeft te ma ken. Van „Oorlogstoestand" zou geen sprake zijn. Als de grensincidenten zich echter uit breiden, lijkt ons het verschil tusschen „oor logstoestand" en grensincident" wel een beetje tè subtiel. Men gaat van beide zijden in ieder geval door met het versterken der troepen-mach ten. President Hoover heeft met de plechtigheid en waardigheid, passend bij zijn gewichtig ambt, verklaard, dat de zaak-Shearer tot den grond moet worden nagegaan, daar hel gebruik van onscrupuleuze propaganda tot dwarsbooming van het plan der Amerikaan- sche regeering in zake vlootbeperking duide lijk was. De marinecommissie uit den Se naat heeft besloten, een ondei-zoek in te stellen naar de gestie der groote scheep- bouwmaatschappijen naar aanleiding van de ontwapeningsconferentie, welke twee jaar geleden te Genève heeft plaats gehad. Inmiddels is de betreffende senaatscom missie bijeengekomen. Senator Borah noemde het optreden van de scheepvaartmaatschappijen schandalig. „Zij hebben zich aan een misdadige samen zwering schuldig gemaakt". L. A. Ter Volkenbondsvergadering. In de plenaire zitting van Dinsdagochtend werden de algemeene beschouwingen voort gezet. De eerste spreker was graaf Apponyi, die verklaarde de meening te deelen van Stresemann, dat het minderhedenprobleem later weer ter sprake moet worden gebracht in de zesde commissie. Wat de ontwapening betreft critiseerde Apponyi de groote mo gendheden, die van de kleine staten verlan gen, dat zij het eerst zullen ontwapenen. Met verheffing van stem verklaarde de Hongaar- sche gedelegeerde, dat bij de onderteekenlng van het vredesverdrag ook de overwinnaars verplichtingen op zich hebben genomen. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken. Trygger, weidde uit over de nadee- len. die worden ondervonden van staten, welke zich niet houden aan de resoluties van de economische wereldconferentie en hun ta rieven niet verlagen, doch veeleer verhoo- gen, aldus de Tel. Het economisch Volken- bondswerk moet hieronder tenslotte lijden. De Estlandsche gedelegeerde deelde mede, dat zijn land opnieuw de facultatieve clau sule geteekend heeft. Hij zal ook trachten te verkrijgen, dat zijn regeering de generale acte aanvaardt. Over de resultaten der ont wapeningsbesprekingen was spr. tevreden en hij achtte de conventie voor het verlee- nen van financieelen bijstand aan aangeval len staten een belangrijk middel tot verhoo ging der veiligheid. Verder wees hij op de be teekenis van het Litwinof-protocol. De vertegenwoordiger van San Domingo, Paradas, gaf uiting aan zijn blijdschap over den terugkeer van Peru, Bolivia en Haiti en kondigde aan, dat zijn land de facultatieve clausule zal teekenen. Mowinckel besprak vervolgens de relaties tusschen de economische Volkenbondsorga- nisalies en de internationale baiik. Een enthousiaste rede van Apponyi. GENèVE, 10 Sept. (V.D.) Onder groote belangstelling nam Graaf Apponyi, de leider van de Hongaarsche delegatie in de Assemblée heden het woord. Allereerst sprak hij over de arbitrage gedachte en wees er op, dat hij aan de door den Volkenbond uit gewerkte algemeene akte voor de arbitrale regeling van alle internationale geschillen, den voorrang geeft boven de arbitrageclau sule van het Haagsche Gerechtshof, welke thans ook door Engeland onderteekend zal worden. De ervaring van den laatsten tijd n.l. dat regeeringen slechts onder voor behoud dergelijke verplichtingen aangaan, toont aan, dat hun handteekeningen niet de geringste waarde hebben, Spr. hoopte drin gend, dat de alles op losse schroeven zetten de reserves uit de praktijk verdwijnen. Graaf Apponyi bracht daarna de minderheids kwestie ter sprake. De raad van den Vol kenbond moet voor een verbetering van de behandeling van klachten zorgen. Onvoorwaardelijk moet te eeniger tijd de 6e commissie van den Volkenbond het min derheidsvraagstuk bestudeeren en daarover een rapport uitbrengen, opdat ook de niet den Volkenbondsraad vertegenwoordigende mogendheden over den stand van zaken in gelicht worden. Verder wees Apponyi er ten aanzien der ontwapeningsquaestie op, dat zooals Briand heeft bet-oogd de oorlog thans wel is waar was gedegradeerd tot een moreele onmoge lijkheid, doch dat er nu eenmaal nog im- moreele mogelijkheden bestonden. De ontwapening van de overwinnaars van den wereldoorlog is volgens spr. eereplicht op het oogenblik is de toestand zoo, dat er geen gelijkheid van recht voor overwinnaars en overwonnenen bestaat. Hongarije zou dit steeds opnieuw verkla ren. Met buitengewone vastberadenheid zeide Graaf Apponyi vervolgens, dat Hongarije nooit de hoop op een betere toekomst zal opgeven. Hongarije verklaart, dat het den tegenwoordigen toestand veranderen wil en veranderen zal, echter niet met de wapenen doch door verandering van het algemeen geweten. De Hongaren moeten te Genève even open en vrijuit spreken als te Budapest, Spr. heeft den opbloei en het verval van Oos tenrijk en Hongarije beleefd. Hij gelooft, dat het woord „nooit" geen beteekenis en geen doel heef t. De .beschouwingen van Apponyi werden door de Assemblée met stormachtig, lang aanhoudendapplaus begroet; in het bijzon der van de banken der Engelsche en Cana- deesche gedelegeerden klonk steeds luiden, en sterker» bijval. Het is algemeen opgeval len, dat op iedere vergadering van de Assem blée het altijd weer de vertegenwoordigers van Hongarije zijn en die alleen die den moed hebben openlijk in aanwezigheid van de vertegenwoordigers van alle naties te verklaren, dat tegen den door de vredes verdragen geschapen toestand bij de over wonnen staten hoogst ernstige grieven be staan en dat het Hongaarsche volk dezen toe stand onder geen omstandigheden zal blij ven dragen. Gebrek aan redenaars in Genève GENèVE, 10 Sept. (V. D.) De voortzetting van de algemeene behandeling in de zitting van den Volkenbond stiet op een zonderlinge moeilijkheid. Op de sprekerslijst stonden oe vertegenwoordigers vair Australië, Uruguay en Roemenië.-De drie vertegenwoordigers ver klaarden echter eei»st Woensdag te zullen spreken, waarschijnlijk met het oog op de leege zaal en de drukkende warmte. De Pre sident bevond zich in een moeilijke situatie. Op dat moment verhief zich de vertegenwoor diger van China van zijn zetel en verklaarde zich bereid de behandeling voort te zetten. Onder algemeene instemming betrad hij iro nisch lachend het spreekgestoelte om een zeer belangrijken wensch van China kenbaar te maken. China vordert éen bijzondere commissie om het in werking treden van het bekende artikel 19 van de Volkenbondsbepalingen mo gelijk te maken. Dit artikel opent zooals be kend is de mogelijkheid tot Revisie van on bruikbaar geworden internationale verdra gen. Het aanroeren van deze quaestie door China is voor Duitschland van bijzonder be lang, daar Art 9 het punt is waarom de re visie van het Verdrag van Versailles draait. Geen Russische deelneming aan de VS. van Europa KOWNO, 10 Sept. (V. D.) Uit Moscou wordt gemeld, dat over de vraag betreffende mede werking van Rusland aan de Vereenigde Sta ten van Europa Rusland het standpunt in neemt er geen belang bij te hebben mee te werken aan een opbouw van Europa voor den strijd tegen Europa, de Sovjetregeering zal aan de Vereenigde Staten van Europa geen deelnemen, zij zal de neutraliteit ln den eco- nomischen strijd tusschen Europa en Ame rika handhaven. Met betrekking tot de toe treding van Amerika tot het Internationaal Scheidsgerecht in Den Haag, wordt van Rus sische zijde verklaard, dat de Sovjet regee ring niet tot het scheidsgerecht zal toetre den, haar houding hiertegenover zal onver anderd blijven. De Int. Bank in Genève ter sprake gebracht. Spoediger dan men verwacht had, is het Noorsche initiatief betreffende de in het plan-Young ontworpen Internationale Bank voor den dag gekomen, schrijft de Geneef sche correspondent van het Hbld. Want de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Mowinckel, stelde de quaestie voorzichtig aan de orde in een zakelijke rede, waarin hij duidelijk aantoonde dat de Internationale Bank een ai'beidsveld zal kunnen bestrijken, hetwelk datgene van den Volkenbond op ver schillende plaatsen raakt. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid om de inter nationale handelsbelemmeringen krachtig te bestrijden, noemde Mowinckel het financieele werk van Den Haag een resultaat, dat de eco nomie der wereld zou beïnvloeden. En ver volgens citeerde hij art. 24 van het Bonds- pact om aan te toonen, dat de bond het recht en den plicht heeft om zich met reor ganisaties van dien aard bezig te houden. De taak van de ontworpen Internationale Bank beschreef hij, afgaand op het plan-Young zelf, als van zoo groote draagwijdte, ook ten opzichte van den gewonen wereldhandel, en als schakel tusschen de circulatiebanken, dat ook de staten, die niet rechtstreeks bij de Duitsche herstelbetalingen geïnteresseerd waren, van den arbeid der bank een sterken invloed zouden kunnen ondergaan. Op grond daarvan achtte hij een vorm van samenwer king tusschen Bond en bank noodig. zonder echter nu reeds aanwijzingen daaromtrent te geven.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6