J. Lottgering STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer.) HAARLEM'S DAGBLAD DE MOORD IN DEN HAAG. ri Inzake den moord aan dien Bezuidenhout- scheweg te 's-Gravenhage wordt gemeld, dat de oproeping betreffende de dame en den heer, met wie de verdachte op een bank in het Haagsche Bosch op den dag van den moord zou hebben zitten praten, succes heeft gehad. Beide personen hebben zich bij de po litie gemeld. Uit hun verklaringen bleek, dat verdachte inderdaad eenige uren met hen had zitten praten over verschillende familieomstandig- heden. Voorts heeft de verdachte medege deeld, dat hij enkele dagen te Amsterdam is geweest. Op Koninginnedag zou hij daar met een kennis zijn uitgeweest. De politie zou het op prijs stellen, indien deze kennis zich bij de politie zou willen ver voegen om enkele nadere inlichtingen te ver strekken. De mogelijkheid bestaat dat het scheermes, waarmee de moord is gepleegd, door den ver dachte te Amsterdam is gekocht. Ook is het niet uitgesloten, dat hij het van deze of gene heeft gekregen. Het is een oud scheer mes met zwart heft. Op het lemmet staat het woord „Ellavas". De toestand van de gewonde huishoudster is nog steeds vrij ernstig, aldus het Hbld. Een belangrijke getuige. Naar het Vad. verneemt, heeft zich gis teren een belangrijke getuige bij de Haag sche politie gemeld. Een hulp besteller van de posterijen kwam Woensdagmiddag, den dag voor den moord omstreeks vier uur, van het hoofdpostkantoor. Op den hoek van den Noordwal en de Torenstraat ontmoette hij Kr. van der M., dien hij sinds eenigen tijd kende. Hij wist dat de man zich met oplichterijen ophield. Beiden liepen een eindje op en Kr. van der M. vertelde, dat hij te Amsterdam geweest was en zich daar vermaakt had met vrien dinnetjes. Hoe kom je aan het geld? vroeg de ge tuige hem. O, zei Kr. van der M. toen, daar weet ik altijd wel aan te komen. Kr. van der M. vertelde toen ook nog, dat hij op weg was naar een oude dame op het Bezuidenhout, waarop de getuige hem vroeg, dan een briefje te willen meenemen naar zijn meisje, wier woning hij zou moeten pas- seeren op weg naar het Bezuidenhout. De getuige heeft het briefje geschreven in de openbare leeszaal. Kr. van der M. heeft het in zijn zak gestoken. En bij het afscheid nemen zei hij nogmaals, dat hij toch naar het Bezuidenhout moest, om een oude dame te bezoeken: „Ik zal probeeren, dat ik wat geld achterover trek", zei hij toen. WOENSDAG II SEPTEMBER 1929 BINNENLAND De begrafenis van het slachtoffer. Op de begraafplaats Zorgvliet te Amster dam is gistermiddag aan den schoot der aar de toevertrouwd het stoffelijk overschot van mevrouw O. die in Den Haag in haar wo ning aan het Bezuidenhout vermoord werd. Honderdvijftig belangstellenden woonden de begrafenisplechtigheid bij. Nadat de eikenhouten kist in het familie graf was neergelaten werden door de familie leden witte bloemen in de groeve gestrooid. Als eerste spreker trad naar voren notaris de Booy, die jaren lang vertrouwde en raads man van de overledene is geweest. Hij wees op de algemeene deelneming na deze gruwe- lijken moord en herinnerde voorts aan den eenvoud van de overledene. Dikwijls had hij haar op de gevaren gewezen, waaraan zij bloot stond door zoo eenzaam te wonen. Zij vond dit steeds overdreven en helaas zijn de gevolgen niet uitgebleven. Hierna voerde het woord de heer Diesber- gen, die namens de familie woorden van troost sprak. Nadat notaris de Booy namens de familie gedankt had voor de belangstelling, was de plechtigheid ten einde. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS. VANDAAG GEEN RAADS VERGADERING? Over de Amsterdamsche wethouderscrisis meldt de Tel. nog: De V. D.-fractie heeft aan den voorzitter der SD.A.P.-fractie bericht, dat zij in het al gemeen bereid is, om onder de, door hem meegedeelde voorwaarden aan de vorming van een college met drie soc.-dem. wethou ders mee te werken in dien zin. dat over een en ander nog nadere besprekingen worden gevoerd. Het bestuur van de afdeeling van den V. D. bond heeft dienaangaande ook gun stig geadviseerd, terwijl vanavond hierover nog de ledenvergadering zal worden geraad pleegd. Zooals de zaken thans staan hebben dus de Chr.-Hist. en Vrijheidsbonders de voorwaar den der S.D.A.P. afgewezen, terwijl de Vrij zinnig-Democraten bereid zijn tot samenwer king en de Katholieken en Anti-Revolution- nairen ook nader overleg willen plegen. Hier door bestaat de mogelijkheid tot vorming van een college met drie soc.-democraten, zonder de chr.-historischen en vrijheidsbonders. Het is nog niet bepaald, wanneer een bijeenkomst tusschen de partijen, die samen willen wer- ken, gehouden wordt, evenmin, of de raads zitting van heden, Woensdag, zou doorgaan. ALASTRIM HET EERSTE GEVAL IN AMSTERDAM GETRACHT HAAR MAN TE VERGIFTIGEN. Zes jaar geëisclit. Dinsdag heeft voor de Utreohtsche recht bank een 31-jarige getrouwde vrouw uit Amersfoort terechtgestaan, aan wie ten laste was gelegd dat zij tusschen begin Februari van dit jaar en 20 April op verschillende tijdstippen getracht heeft met voorbedachten rade haar echtgenoot van het leven te be- rooven door hem met kalm overleg zoowel in 'drank als etenswaren sublimaatpoeder toe te dienen, in totaal ongeveer 10 gram, aldus het Hbld. Achtereenvolgens werden verschillende ge tuigen gehoord on. een rechercheur uit Amersfoort, die verklaarde dat verdachte op het politiebureau heel lakoniek een roman netje zat te lezen. Dr. Nieuwenhuis, officier van gezondheid te Amersfoort, legde verklaringen af omtrent de behandeling en de verschijnselen, die bij getuige waren opgetreden en alle wezen in de richting van kwikvergiftiging. De officier van justitie mr. Fabius, requisi toir nemend, merkte op, dat verdachte weken lang haar man vergif heeft toegediend. Ook toen hij uit het ziekenhuis was ontslagen, is ze er weer mee begonnen en dat deze pogingen geen ernstiger gevolgen hebben ge had is alleen te danken aan omstandig heden .buiten den wil van verdachte liggend, n.l. de kleine hoeveelheden die werden ver strekt uit vrees voor ontdekking. De totale hoeveelheid was voldoende om iemand van het leven te berooven. Spr. achtte poging tot moord met voorbedachten rade, subs, zware mishandeling met voorbedachten rade, dan ook bewezen. In de strafmaat zal dit overigens weinig verschil maken. Verd.'s minnaar heeft wel met haar over het plan gesproken, maar het denkbeeld is van haar uitgegaan en het vergif dat ze toediende werd buiten weten van haar minnaar verstrekt. Mr. Fabius eischte tenslotte een gevange nisstraf van zes jaar. Mr. Pit, verdachte's verdediger, meende dat wel bewezen was poging tot doodslag en niet poging tot moord, zooals ten laste is gelegd. Van kalm beraad was geen sprake, wat uit de verklaringen van verd.'s man vol doende blijkt. Zijn vrouw was nerveus en maakte een overspannen indruk. Boven dien heeft zij zonder twijfel onder invloed van haar minnaar gehandeld. Bovendien ontbreekt elk redelijk motief tot de daad. Voorbedachten rade verwerpt pleiter dus. Daar ook de man van verdachte meent dat ze onder invloed heeft gehandeld van haar minnaar, riep pleiter de clementie der recht bank in. Uitspraak 24 September. De minnaar van verdachte zal afzonder lijk terecht staan wegens aanzetten tot moord. LAGER ONDERWIJS. Vergadering Commissie van T oezicht. ADVIES TOT STICHTING EENER OPENBARE MONTESSORI LAGERE SCHOOL. EEN NIEUWE ZES- OF ZEVEN- KLASSIGE SCHOOL IN HAARLEM NOORD? De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs hield Dinsdagavond een vergade ring ten Stadhuize onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes. Van B. en W. werd het verzoek ontvangen thans opnieuw te adviseeren of het oprich ten eener openbare Montessorl Lagere Schooi gewenscbt is, er rekening mede houdend, a. dat de gemeen te-school voor Voorbereidend Onderwijs reeds vier jaar bestaat en er dus onderscheidene oud-leerlingen dezer school zijn, die voor lager onderwijs in aan merking komen; b. dat het bestuur der bij zondere Montessorischool het voornemen heeft de klasse, welke thans gehuisvest is Bakkerstraat 11, op te heffen. Als een gemeentelijke Montessori Lagere School opgericht werd, zouden B. en W. aan den Raad willen voorstellen het gebouw aan de Bakkerstraat daarvoor in te richten. Het prae-advles van het bestuur luidt als volgt: In aansluiting met haar advies van Maart 1927 wenscht de Commissie in prin cipe gunstig te adviseeren voor het oprich ten eener school. Doch daarnevens wijst zij opnieuw op de moeilijkheid geschikte leiders te krijgen, niet zoozeer voor de jongere kin deren, als wel voor het onderwijs in zijn geheelen omvang en vraagt in verband hier mede of indien in principe tot oprichting besloten wordt het ook gewenscht is, dat voor kosten der gemeente enkele onder wijzers in de gelegenheid gesteld worden een cursus voor Montessori-onderwijs te volgen in een der nabij gelegen gemeenten. De school kan gevestigd worden in het gebouw aan de Bakkerstraat. De heeren Broek hu ij sen en Van der H a ve verklaarden huiverig te zijn, ineens een bindend besluit te nemen .Zij hebben financieele bezwaren. Daarom zouden zij aan B. en W. willen verzoeken, een com missie te benoemen, die een studie van dit- onderwijs op een andere Montessorischool zal maken. Eerst dan zou een besluit geno men kunnen worden. De Voorzitter is geen voorstander van het Montessori-onderwijs. Hij meent echter, dat aan de voorstanders nu eens een kans gegeven moet worden. Mocht die eventueel mislukken, dan vindt spreker de financieele schade niet zoo heel erg. Spreker meent, dat het prae-advies van het bestuur heel voor zichtig en alleszins juist is. De heer Scho 11 en MeJ. Berdenis van Be r le kom zijn eveneens van meening, dat er aan de voorstanders van dit onderwijs een billijke kans moet worden gegeven. Laatstgenoemde merkt op, dat het nog altijd heel moeilijk is om te zeggen of dit onder wijs goed of slecht is. Dat hangt geheel van het karakter der kinderen af en hoe ze daarop reageeren. Met 15 stemmen tegen 1 (die van den heer Kappers) vereenigt de vergadering zioh met het prae-advies van B. en W. Bestemming school aan dc Zaanenlaan. Aan de orde komt een bespreking over het verzoek van B. en W. om te adviseeren over de bestemming van de school aan de Zaanenlaan, namelijk of deze een zes- of een zevenklassige moet zijn. Het bestuur van de Commissie stelt voor te adviseeren, de school te bestemmen voor een school met zes-jarig leerplan, hierbij overwegende, dat een groot aantal leerlin gen van de scholen aan dc Overtonstraat en aan de Soendastraat overgaan naar TJD.O. of Middelbaar onderwijs en er in deze buurt dus inderdaad behoefte is aan een opleidingsschool. Verschillende leden voeren hierover het woord en uiten hun bezwaren tegen een zesklasslge school, omdat zij een zevenklassige veel beter achten. De Vo o r z i 11 e r geeft in overweging, de beginselkwestie nu te laten rusten. De raad heeft het besluit genomen, dat die school er komt. De commissie moet nu alleen maar adviseeren of het een zes- of zevenklassige school moet wezen. Het prae-advies wordt dan in stemming gebracht. De stemmen staken hierover met 8 tegen 8. De tegenstemmers zijn voor een zeven klassige school. Aan B. en W. zal deze uitslag worden mede gedeeld. Nieuwe school in Haarlem-Noord. De Commissie is van oordeel, dat in het Noorden der gemeente nog een school voor UI.O. geopend moet worden. Voorshands is echter meer behoefte aan een school ten Noorden der Jan Gijzenvaart, dan ten Zuiden dier vaart. Mocht de hulpschool op geheven worden, dan is in de Rivicrbuurt on voldoende schoolruimte voor openbaar on derwijs, want de afstand naar de scholen in de Overtonstraat of Welgelegen straat is te groot. De Commissie adviseert dus óf de hulp- school no. 38 aan den Rijksstraatweg te be houden of een school te bouwen in de na bijheid van school no. 33 aan den Rijks straatweg, zoodat van eenzelfde gymnastiek lokaal gebruik gemaakt kan worden. Daar echter ook erkend wordt, dat in de buurt van het z.g. Boomenkwartier sterk bijgebouwd wordt, wenscht de commissie in deze omgeving terrein te reserveeren voor eventueelen schoolbouw. De vergadering vereenigt zich zonder hoofdelijke stemming met het prae-advies van het bestuur. Openluchtschool aan den Middenweg. B. en W. zouden het zeer op prijs stellen de meening der commissie te vernemen om trent de geschiktheid, wat ligging en in- deeling betreft, (al dan niet na aanbren- i ging van enkele veranderingen), van de hulpschool aan den Middenweg no. 220, tot huisvesting van een z.g. ,£uUen"- of „open lucht" school. Het prae-advies van het bestuur luidt als volgt: Voor een openluchtschool beantwoordt de ligging der hulpschool slechts aan matige eischen. Kunstmatige beschutting tegen de heerschende winden zal aangebracht moeten worden en ook zullen de nadeelen van voch tigheid op een vlak terrein na een regenval ondervangen moeten worden. Bovendien zal het terrein ook belang rijk vergroot moeten worden. Het gebouw bevat 7 flinke lokalen met voldoende luchttoevoer, met het oog op liet invallen van licht is het echter gewenscht niet meer dan 3 rijen banken te plaatsen. Een eet-, rust- en speelzaal, die aan één zijde nagenoeg geheel geopend kan worden moet op het terrein bijgebouwd worden. Een keuken is ook noodig cn vermoedelijk ook een kamer voor onderzoek. Ook hiermee vereenigt de commissie zich zonder hoofdelijke stemming. Tc tien uur wordt de vergadering geslo ten. DE LAATSTE AVOND ORGELBESPELING. MEDEWERKING VAN „WERKMANS- LUST". Evenals vorig jaar zal ook nu weer bij de laatste avond-orgelbespeling in de Groot e Kerk in dit seizoen de Mannenzangvereeni- ging „Werkmanslust" te Krommenie, die onder directie staat van den heer George Robert, haar medewerking verleenen. Deze orgelbespeling valt op Dinsdag 24 September 8.15 uur. De middagorgelbespelingen in de Groote Kerk duren nog de geheele maand October. KOLENDIEF. Door de politie is aangehouden J. S., aart1 wien opgedragen was een hoeveelheid kolen van het Goederenstation naar Haarlemmer meer te vervoeren. Hij had tien zakken achter gehouden en hiervan vijf zakken weg gegeven. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De ontvreemde kolen zijn in beslag genomen. DE INBRAAK AAN HET Z. B. SPAARNK. Uit het voortgezet onderzoek is gebleken, dat bij de inbraak in de woning van den heer V. aan het Zuider Buiten Spaarne, waarvan in ons vorig nummer mededecling werd gedaan, toch nog wat ontvreemd is, namelijk een heerenportemonnaie met on geveer f 5. Ook is getracht, een missie-gcld- busje te openen, maar dat is niet gelukt. NED. VEREENTGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Door de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging wordt op Donderdag a.s. een vergadering belegd, waar de beschrijvings brief voor het begin October te houden con gres der vereeniging zal worden besproken en candidaten zullen worden gesteld voor het hoofdbestuur en de scheidsgerechten der spoorwegen. BOUWTERREIN. H. J. van Leeuwen wenscht van dc ge meente Haarlem in koop te ontvangen een gedeelte bouwterrein, gelegen aan de zuid zijde van den Verspronckweg ter grootte van pl.m. 352 M2. tegen den prijs van f 16 per M2. Het voornemen bestaat om op dien grond drie woonhuizen te bouwen, ellc bestemd ter bewoning door niet meer dan één ge zin. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Hoorn, Leidschestraat 109, bril; Zuurendonk Jacobstraat 21, idem: de Ruijter Overtonstraat 33, bewijs van toekenning; Bierenbroodspot Houtplein, muziek; Loer akker Leidschestraat 117, colUer; v. d. Goes, v. d. Hulststraat 7, hondenpenning; Bureau van Politie Smedestraat, hoed; Kennel Fauna, zwart hondje gebracht door Meegdes Hooimarkt 2; geel hondje, gebracht door Hensen, Gedempte Oude Gracht 93, bruine herdershond gebracht door Westendorp Ken- nemerstraat 11a rood; grijze kat, gebracht door dc Rooy, Jansweg 48; Kennel Hacrlem grijze kat, gebracht door Leveld, Drappbnier- straat 9; zwarte kat, gebracht door Hartog Achterweg 12, zwarte kat gebracht door Bel- laard Tuinwijklaan 26, grijs katje gebracht door Kroon, Mr. Cornclisst-raat 2 rood, grijze kat gebracht door Torquê, Regentessela an 20; Weijers L. Raamstraat 15, lorgnet; Oos tenbroek, Berkenrodestraat 4, mes; Oskamp Leidschevaartweg 229 mat, Heesterbeek, Reitzstraat 15, portemonnale met inhoud; v. Eden, Gr. Houtstraat 161 idem; Ketelaar Hoofmanstraat 44, portefeuille; le Belle Schoterweg 51, rijwiel; de Munk Zwaluw straat 25 rljwielbelastingmerk; Botman, Leidschevaart 128, idem; Bureau van Politie Smedestraat sleutels; v. d. Water. Lange Veerstraat 4, idem; Beucheling, Emostraat 41, schoenen; Mets, Slaperdijk 114 (Sant poort) spaarzegels; Busé K. Lakenstraat 19, gymnastiek schoenen; Hofstede Harmen- jansstraat 26, schaar; Veldt, Templiersstraat 37rood, geld; Verbeek Grebbestraat 11, toseh met inhoud; Klemkerk v. Heijthuizenweg 20 teekening; Bureau van Politie Smedestraat zakje, v. Zonneveld, Ternatestraat 42, zwem pak. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Ct». per regeL t. Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a DE BRAND 99 Geen sprake HOE VELE ARBEIDERS Naar aanleiding van den brand aan boord van het Engelsche tankschip „Vimeira", bij de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij, heeft een verslaggever van het Hbld. een onderhoud gehad met den commissaris van politie van de vijfde afdeeling te Rotter dam, den heer T. Alberda. De heer Alberda vertelde, dat hij met ir. Valderpoort van de bouwpolitie, die belast is met het toezicht op de benzine-installaties Maandagavond, toen alles weer rustig was, aan boord een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van den brand. Gebleken is, dat de „Vimeira" met ledige tanks is binnengekomen, maar dat twee groote tanks in het voorschip met waterbal last waren geviild. Op dezen waterballast is een laag benzine gedreven en omdat de tanks zeer vol waren, terwijl tevens de luiken open waren gehouden, is het vermoeden ge rezen, dat bij het verhalen van het schip ten gevolge van een schommeling vloeistof over het dek is gestort. Deze vloeistof zal in hoofdzaak benzine zijn geweest. Zij is door een van de spoelgaten buitenboord ge komen, zoodat ook benzine op de rivier heeft gedreven. Commissaris Albarda achtte het niet onmogelijk, dat deze benzine door een vonk uit een der sclioorsteenen van de sleepbooten is ontbrand en dat het vuur daarna langs den buitenwand van het schip op het dek is gekomen, en dat dit door benzine bevochtigde dek in minder dan geen tijd in lichtelaaie heeft gestaan. Doordat de wind naar het achterschip woei, zijn de vlammen tegen het dekhuis opgedre ven en daardoor is te verklaren, dat aan dit dekhuis aanzienlijke schade is toegebracht. Het kan. wel met zekerheid worden gezegd, dat in de' tank geen brand heeft gewoed, omdat dan stellig een explosie zou zijn ge volgd. Ook is gebleken, dat er geen sprake kan zijn van een ontploffing als oorzaak van den brand. Op de andere tank heeft men nog een laag benzine van ruim een halven centimeter dikte gevonden. Dat deze benzine niet ook is verbrand, laat zich verklaren door het feit, dat de vlammen van brandende benzine sterk omhoog gaan en geen neiging hebben om te slaan, terwijl tevens tusschen het I niveau van de vloeistof en de vlammen een I gaslaag blijft. Geen schuldkwestie. De heer Albarda is van oordeel, dat men I hier niet te doen heeft met een schuldkwestie Er is z.i. geen sprake van nalatigheid, al i' zou men achteraf kunnen zeggen, dat men beter had gedaan de luiken van de tanks te sluiten, temeer omdat men wist, dat in de tanks waterballast aanwezig was. Van andere zijde verneemt het blad nog, dat er wel degelijk sprake zou zijn geweest, dat één van de Dockyard-booten gloeiende sintels overboord had gezet. De gewonden. De toestand van de gewonden was Dins dag van dien aard, dat men dezen ernstig DE „VIMEIRA". van schuld." GERED KONDEN WORDEN. kon noemen ten aanzien van de arbeiders Berkhout en Voorbeytel; de beide andere werklieden maken het redelijk wel, terwijl de toestand van de kapiteinsvrouw goed is. Het dreggen. De rivierpolitie heeft een gedeelte van den nacht en Dinsdag gedurende den geheelen morgen het dreggen naar de vermiste per sonen voortgezet, evenwel zonder resultaat. Men zou de pogingen nog niet opgeven en ook Dinsdagmiddag blijven doorgaan, meldt de Tel. Een dappere kapitein. Over de ramp zelve meldt de N. R. Ct. nog: Toen men bezig was de „Vimeira" te ver halen naar het dok, lag een sleepboot van de Rotterdamsche Droogdok-maatschappij voor en twee achter. Naast het schip voer de motorboot „Onderneming", kapitein W. Stevens. Plotseling zag men vuur op het water. De vlammen vlogen pijlsnel voort en schoten langs den wand van het zeeschip omhoog. Dadelijk daarna was het geheele voorschip een vuurgloed, waaruit dikke rookwolken op stegen. Algemeen verwachtte men een ge weldige ontploffing. De kapitein van de vóór- liggende sleepboot liet dan ook terstond de tros werpen en voer weg. Kapitein Stevens bedacht zich geen oogenbllk, maar ondanks het groote gevaar voor zijn bemanning en zijn schip, bleef hij met de „Onderneming" vlak naast het voorschip van de. „Vimeira" varen, met draaienden motor, omdat de ©b de „Vimeira" deed afdrijven. In de vlammen zee aan dek van het tankschip zag men menschen radeloos heen en weer rennen en velen sprongen hals over kop over boord. Er waren er heel wat, die niet konden zwem men. Ook waren er, die te ernstig waren gewond om te kunnen zwemmen. Hot is de bemanning van de „Onderneming" ge lukt een groot aantal van deze menschen te redden en aan wal te brengen. Aan den kranigen kapitein van de „Onderneming" en zijn mannen is het te danken, dat het aan tal slachtoffers, dat bij deze ernstige ramp is te betreuren nog niet veel grooter is. Ook op het achterschip van de „Vimeira" bevonden zich op het oogenblik, dat de brand uitbrak heel wat menschen. De sleepbooten die aan deze zijde het schip vast hadden, lieten de trossen niet los en velen hebben zich hierlangs laten afglijden aan boord van dé sleepbooten. Twee vermisten gevonden. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft giste ren uit de rievier de Maas ter hoogte van de Droogdokmaatschappij opgevischt de lij ken van den 39-jarigen L. M. van Pelt uit de Maximiliaanstraat en den 23-jarigen J. M. Gelok uit de 2de Carnissestraat te Rotter dam, die bij den brand aan boord van de „Vi. meira" zijn omgekomen. De lijken zijn naar Crooswijk overgebracht. De toestand van de ernstig gewonden, die in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver pleegd worden, was gisteravond nog steeds dezelfde. Vooral de toestand van den sjouwer W. Voorbeijtel blijft zorg baren, meldt de Tel. Dinsdagmorgen is te Amsterdam het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een be woonster van de Bilderdljkstraat. Hoewel het een geval van uiterst lichten aard is, heeft men de patiënte naar de quarantaine-inrich ting overgebracht, meldt het Hbld. In Rotterdam De Rotterdamsche gemeentelijke genees kundige dienst deelt mede: In het tijdvak van 3 tot en met 9 Septem ber werden door dezen dienst 25 nieuwe ge vallen van Alastrim in Rotterdam vastge steld. Hiervan waren er 5 in reeds tevoren besmette gezinnen, terwijl er 20 in 18 tevo ren niet besmette gezinnen voorkwamen. Volgens mededeeling van den geneesheer directeur van het ziekenhuis aan den Cool singel hebben in deze periode 1 lid van het personeel en 1 patiënt in dit ziekenhuis alastrim gekregen, terwijl de geneesheer-di recteur van het ziekenhuis aan den Bergweg 1 geval onder het personeel aangaf. In bovengenoemde periode zijn 5 patiën ten aan alastrim overleden, zoodat het aan tal sterfgevallen thans 10, n.l. een man. een vrouw en 8 kinderen bedraagt, waarvan 3 kinderen bovendien een andere ernstige ziekte hadden. Zeven gevallen van encephalitis In de week van 1 tot en met 7 September werd afgeleverd, zoo meldt een officieel com muniqué uit Den Haag, door de koepok-in richting te Amsterdam koepokstof voor 150.257 personen; te Rotterdam voor 22.071 (waarvan 321 vaccinaties en 5770 revaccina- ties in de koepokinrichting); te Groningen koepokstof voor 3757; totaal 176.085. In de week van 1 tot en met 7 September werden zeven gevallen van encephalitis na inenting aan 't Staatstoezicht voor de Volks gezondheid ter kennis gebracht. DE KINDERMOORD TE STEENBERGEN. HAAR DRIE KINDEREN VERMOORD? Naar aan de Tel. wordt medegedeeld, heeft vrouw v. d. H. uit Steenbergen thans bekend, haar kind, dat plotseling stierf, van het le ven te hebben beroofd. Zij is in het Huis van Bewaring te Breda ingesloten. Vrouw v. d. H. wordt er tevens van ver dacht haar beide kinderen, respectievelijk overleden in 1925 en in 1928, ook van het leven te hebben beroofd. DE VERDUISTERING BIJ HET LANDSTORMVERBAND LEIDEN. Voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage vorderde Dins dag bevestiging van een vonnis van den Krijgsraad te Den Bosch, waarbij de gedeti neerde le luitenant van het 4e R. I., C. H. te Leiden, werkzaam bij het Landstormverband aldaar, wegens verduistering is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en ont slag uit den militairen dienst. Eveneens werd bevestiging gevraagd van de vonnissen in de hiermede verband hou dende zaken tegen de sergeants-majoor-ad ministrateur E. en v. d. H., die resp. zijn ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst en tot twee maanden met degradatie tot soldaat- De uitspraken volgen later.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7