BUITENLANDSCH OVERZICHT ANSWERS ANSWERS DE TOESTAND IN PALESTINA. DE TAAK VAN LORD ROBERT CECIL. BEKENTENISSEN VAN EEN TOEWAN BAROE. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLADDONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 Waanzinnge eischen der Arabieren Sensationeele arrestaties in Duitsch- land. In den krater van de Tangkoeban Prahoe. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vaar gemeld wordt, Is ondanks de gerust stellende berichten, de toestand in Palestina nog niet geheel normaal er blijft een gevoel van onzekerheid bestaan. Zoo is de stemming te Safed niet wat zij moet zijn. Te Hebron eischen de_ Joden bestraffing van de aan stichters der moorden en van een aantal Arabische notabelen. De Joden eischen te vens schadevergoeding, ondersteuning van vluchtelingen, weduwen en weezen en een zoengeld voor de vermoorden volgens de Arabische gewoonte. De Arabieren van hun kant eischen stopzetten van de Joodsche im migratie, opheffing van de verklaring van Balfour, aanstelling van een Britsch muzel man tot Hoogen Commissaris en ontslag van de Joden o.a. als telefonisten, verpleegsters enz. Tevens vragen zij intrekking van de re- geeringsondersteunlng van werklooze Joden, heffing van een recht op buitenlandsch graan en olie en vrijhandel in zout en lucifers, be nevens ontwapening der Joden en permissie voor de Arabieren tot het dragen van wape nen. Het Is overbodig om op de onzinnige eischen van de Arabieren in te gaan. Geen mensch zal er ooit aan denken deze in te willigen. De brutaliteit waarmede de heeren hen intus- cchen stellen is wel verbazingwekkend. De derde commissie van de vergadering van den Volkenbond, de Ontwapeningscommissie, begint heden haar besprekingen. Algemeen wordt aangenomen, dat de tij dens de vorige zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie tengevolge van de principieels verschillen tusschen de Duitsche en de Pransche opvatting onbeslist geble ven kwestie of de geoefende reservisten en het opgeslagen oorlogsmateriaal in de toe komstige ontwapenings overeenkomst moeten worden begrepen, thans opnieuw in de Vol kenbondscommissie, waarin alle 53 staten van den Volkenbond vertegenwoordigd zijn, aan de orde zal komen. Naar bekend, handelt het hier om de beslissende principieele kwestie van het geheele ontwapeningsvraagstuk. Naar van goed ingelichte Engelsche zijde verluidt, zal de Engelsche vertegenwoordiger in de commissie Lord Robert Cecil het prin- cipieele Duitsche standpunt in alle opzichten ondersteunen, indien van Duitsche zijde deze kwestie ter sprake gebracht wordt. L. A. Ontbinding van het Australische parlement. SYDNEY, 11 Sept. (V. D.) In verband met de nederlaag der regeering. gisteren in het parlement geleden, heeft de premier Bruce den gouverneur-generaal verzocht het parle ment te ontbinden. De algemcene verkiezin gen zullen waarschijnlijk voor het einde van de volgende maand plaats hebben. Nieuwe arrestaties te Berlijn. BERLIJN. II Sept. (V. D.) De politie-presi- dent deelt mede: Naar aanleiding van het onderzoek, dat de politieke politie sinds geruimen tijd te Ber lijn. in Sleeswijk-Holstein, te Hannover en te Hamburg heeft ingesteld, zijn in verband met de te Hamburg en in Sleeswijk-IIolstein plaats gehad hebbende arrestaties hedenmor gen te Berlijn verscheidene personen onder ernstige verdenking van medeplichtigheid aan de bomaanslagen voorloopig in arrest gesteld. Hun woningen en werkplaatsen wor den doorzocht. Gearresteerd zijn Ernst von Salomon, die zich zonder toestemming te Berlijn «ophield. Dr. Salinger, die bij Salomon gewoond heeft en verder een zekere Lass en Hanserd Te- chow. De gearresteerden staan in nauwe relatie met den kring van de te Hamburg en in Sleeswij k-Holstein gearresteerde personen. Bovendien zijn eenige personen voorloopig vastgehouden, die zich met de theoretische en practische voorbereiding van bomaansla gen bezig hielden. Of deze personen met de reeds plaats gehad hebbende aanslagen iets uit te staan hebben, moet nog worden opge helderd. Het zijn de hulprevisor Erich Timm, de arbeider Herbert Mitteisdorf, de slotenma ker Kurt Rossteutscher en de mechanicien Heinrich Bauder. De gearresteerde Techow Is een broer van Guenther Techow. die betrokken was bij den moord op dr. Walter Rathenau. BERLIJN. 11 Sept. (V. D.) De hedenmorgen in Hamburg en Sleeswijk-Holstein gearres teerde personen werden in den loop van den dag verhoord. Door een omvangrijke hoeveel heid papieren is komen vast te staan, dat de groep Salomon in de nauwste verbinding staat met de in Holstein gearresteerde perso nen. Bij de groep Timm is vastgesteld, dat nog in dén laatsten tijd proeven in zijn huis zijn genomen met springstoffen, traangas en ontplofbare vloeistoffen. De chemicaliën zijn afkomstig van den gearresteerden vuurwerk maker Neukolln, wiens woning een volledig laboratorium bevatte. In Holstein zijn in het geheel 10 personen gearresteerd. Men ver wacht in Berlijn nog meer arrestaties. De N.S.D.A.P. deelt naar aanleiding van de arrestaties mede. dat geen der gearresteer den lid is of geweest is van de N.S.D.A.P.. dit naar aanleiding van de loopende geruchten. De gearresteerden ontkennen. De verhooren van de gearresteerden in Altona werden heden voortgezet, alle ver dachten ontkennen, slechts Nickels geeft toe de bom van Heide naar Hamburg te hebben vervoerd. Ook in Breslau zijn personen ge arresteerd. In aansluiting aan het bericht der plaats gehad hebbende arrestaties mel den de Berlijnsche avondbladen nog het vol gende: Nadat de huiszoekingen hedenmorgen ge ëindigd waren, werd 's middags met het ver hoor der arrestanten een aanvang gemaakt. Ernst von Salomon verklaarde, dat hij niet aan de aanslagen had deelgenomen. Volgens zijn zeggen houdt hij zich slechts met litte- rairen arbeid bezig en op het oogenblik is hij met de voltooiing van een roman bezig. We gens inancieele moeilijkheden heeft hij in Augustus zijn woning opgezegd en daarna vond hij ongeveer drie weken lang onderko men bij zijn vriend Dr. Salinger. Met zijn broer, den redacteur, van het „Landvolk", zou hij weliswaar in geregelde correspondentie hebben gestaan, doch van de politieke ante cedenten van Bruno von Salomon en diens medewerking aan de bomaanslagen weet hij volgens zijn eigen verklaringen niets af. Dr. Saünger ontkent met groote beslistheid ieder aandeel aan de aanslagen. Hij geeft toe met Ernst von Salomon bevriend te zijn geweest, daar hij deze v/egens zijn schrijverstalenten zeer waardeerde. Belangrijke uitlatingen van MacDonald. In een rede te Easington in Durham heeft de Britsche premier, MacDonald, met betrek king tot de Britsch-Amerikaansche onder handelingen verklaard: „Ik ben optimistisch gestemd, zooals ik dat altijd ben geweest. De kracht der openbaremeening der wereld is zoo groot, dat ik niet geloof aan een mislukking. Wij sluiten geen bondgenootschap met Ame rika; dit land is veel te verstandig om oond- genootschappen te sluiten met een Europee- sche mogendheid, welke het ook zij. Ik zal optimistisch blijven totdat hetgeen zeer zeker niet in het vooruitzicht is onze po gingen zouden mislukken en ons zouden dwingen te verklaren, dat het probleem onop losbaar is". Voorts zelde MacDonald: „Onze bijdrage tot den wereldvrede hebben wij op de conferen tie in Den Haag gegeven. Omtrent onze hou ding op die conferentie mag geen twijfel be staan. Sommigen zeggen, dat wij daar uitslui tend gestreden hebben voor een jaarüjksch bedrag van 2.400.000 pond sterling. Hoewel dit bedrag niet onderschat mag worden, zcu slechts een verblinde en onbekwame regee ring den vrede en de samenwerking in Euro pa daaraan ten offer hebben gebracht. De andere landen begonnen te gelooven, dat Groot-Brittannië zich niet zou verzetten en niet zou kunnen bewerkstelligen, dat men te zijnen opzichte open kaart zou spelen. Wil er echter vrede heerschen in Europa, dan die nen wij als mannen, die anderen eerbiedigen en ook zelf geëerbiedigd willen worden, de houding aan te nemen, die wij in Den Haag hebben aangenomen. Dit was de inzet, die daar op het spel stond. Het geheele land, zon der onderscheid van partijen, is jegens Snow- den met diepe dankbaarheid vervuld. Zoolang ik mijn huidige positie zal innemen, zoolang de Labour-regeering in Groot-Biüttannië aan het bewind zal zijn, zullen wij bereid als wij zijn om ons aandeel in den last als mannen en gentlemen te dragen, er op staan dat men jegens ons open kaart speelt". (Reuter). Hymans en Beelaerts confereeren. GENèVE, 11 Sept. De Belgische en Ne- derlandsche ministers van Buitenlandsche Zaken, de heeren Hymans en Jhr. Beelaerts van Blokland, hadden hier een onderhoud over de Belgisch-Nederlandsche aangelegen heden. Het onderhoud kenmerkte zich door een zeer hartelijken toon. Tusschen beidé mi nisters werd overeengekomen, dat zij later hun besprekingen zullen hervatten. (N.T.A.) Mironescu antwoordt Apponyi. In de zitting der Assemblée zeïde de Austra lische gedelegeerde Marr, dat de economi sche omstandigheden in de jonge overzeesche landen geheel anders zijn dan in die van het oude Europa. Het zou daarom kunnen zijn, dat sommige dier overzeesche landen nog niet in staat zijn toe te treden tot een con ventie tot stabiliseering der douanetarieven, omdat zij te zeer te lijden hebben onder de concurrentie der oude indust-rieele landen. Marr spoorde voorts den Volkenbond tot voor zichtigheid aan te aanzien van liet nemen van initiatief op economisch gebied, zegt de Tel. Spreker had gehoopt, tijdens de huidige zitting met betrekking tot de facultatieve clausule van het Hofstatuut een soortgelijke verklaring als MacDonald, Britsch-Indië en Canada te kunnen afleggen, doch de ontbin ding van het Australische parlement noopt hem, hiervan af te zien. De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken, Mironescu, verklaarde nog eens, dat zijn land bereid is met alle andere lan den verzoenings-, non-agressie- en arbitrage- verdragen te sluiten. Ten opzichte van het vraagstuk der min derheden was hij van oordeel, dat het niet mogelijk is verder te gaan dan de verbete ringen, welke de Volkenbondsraad onlangs in de betreffende procedure heeft aangebraent. De Roemeensche regeering hoopt spoedig in staat te zijn de facultatieve clausule te onderteekenen. Wat het brengen van overeenstemming tus schen het Volkenbondsstatuut en het Kellogg pact betret. was Mironescu van oordeel, dat in elk geval de sancties van artikel 16 op den overtreder van het anti-oorlogspact van toe passing moeten worden verklaard. In antwoord op de rede van graaf Apponyi zeide Mironescu dat een ieder den plicht heeft de jeugd niet te vergiftigen met kiemen die tot nieuwe conflicten kunnen leiden. Wij ziging der bestaande verdragen kon spreker van filosofisch standpunt gezien wel is waar toelaatbaar achten, doch indien Apponyi met zijn opmerkingen uiting aan zijn politieke opvatting had gegeven, had hij daarmede de grondbeginselen van den Volkenbond aan getast, welke den eerbied en de handhaving der gesloten verdragen huldigen. LONDEN. 11 Sept. (V. D.) In de ochtend bladen wordt er in tegenspraak met anders luidende berichten op gewezen, dat nog geen definitieve beslissing is genomen omtrent den datum van vertrek van MacDonald naar de Vereenigde Staten. Het bespreken van pas sage is slechts een voorzorgsmaatregel om in ieder geval de reis aan het einde van de maand, wanneer vele Amerikanen naar hun land teruggaan, mogelijk te maken. De „New York World" meldt volgens Reu ter, dat MacDonald waarschijnlijk zal wor den uitgencodigd voor het Congres het woord te voeren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. ONHOUDBARE TOESTAND OP DE BOTERMARKT. lederen Zaterdag en Maandag ondervin den de meeste bewoners van de Botermarkt veel last van de op die dagen gehouden markt, hoofdzakelijk door hetgeen na ver trek van de standhouders wordt achtergela ten. De onvoldoende wijze van reiniging van wege den Gemeentelijken Reinigingsdienst is corzaak van de misstanden die thans ont slaan. Aangezien verscheidene klachten hier omtrent bij de bevoegde autoriteiten geen verandering in de reinigingsmethode brach ten, meenen ondergeteekenden langs dezen weg hunne klachten openbaar te moeten maken in de hoop dat dit het gewenschte ersultaat mag hebben.Ter toelichting het vol gende: Voordat de stands zijn opgeruimd, begint de Gemeentereiniging reeds te vegen. Een groot deel van het vuil blijft zoodoende lig gen. Na het vegen wordt met water gesproeid. Waarom niet vóór het vegen zooals toch be hoort? Tengevolge van deze methode heb ben de bewoners veel last van het inwaaien van stof en vuil. Het meeste ongerief ver oorzaken evenwel de overblijvende resten van geconsumeerde haringen e.d. Deze resten die door de verkeerde manier van reinigen blijven liggen, veroorzaken een duidelijk waarneembaren stank en zitten uit den aard der zaak vol vliegen en andere insecten. De stank dringt door in de huizen en het onge dierte verontreinigt de in huis zijnde levens middelen. De Botermarkt als centrum stad, doet op dit punt- Haarlem als bloemenstad, schande aan en het is te wenschen dat afdoende ver betering komt. Vooral in dezen tijd nu men de hygiëne zoo wil bevorderen en maatregelen tegen be smettelijke ziekten neemt, is het dringend noodzakelijk dat de overheid zorgt, dat aan dergelijke misstanden spoedig een einde wordt gemaakt. Waarom geen afdoende rei niging met desinfecteerende middelen, zooals zulks in andere plaatsen geschiedt? EENIGE BEWONERS VAN DE BOTERMARKT. Wij brachten bovenstaand ingezonden stuk ter kennis van den Gemeentelijken Reini gingsdienst. De directeur antwoordde als volgt: De ingekomen klacht is schromelijk over dreven. Op de klacht, dat men gaat vegen voor de markt is afgeloopen, kan ik ant woorden, dat de vegers des Zaterdagsavonds van het terrein Harmenjansweg om 10 uur vertrekken en des Maandags n.m. om 6 uur. Gezien den tijd van eindigen der markt kan dit toch niet te vroeg worden genoemd. Wat betreft het sproeien nè. het vegen, dit kan wel eens voorkomen doordien de sproei wagen. als hij ledig is, weder gevuld moet worden. Natuurlijk wacht de veger dan niet (dan kwam er ook critiek op zoo'n „stads- jantje") doch veegt even door. Alle haringverkoopers hebben voorschrift het afval in bussen te werpen, nochtans wordt er hier of daar nog wel eens wat pe kel of een enkele door een consument weg geworpen haringrest gevonden en opge ruimd. Doordien des Zaterdags van 10 tot 1 uur 's nachts, dus in het donker, gewerkt wordt, kan er natuurlijk wel eens iets blijven liggen. Ter tegemoetkoming aan de klacht inzake de haringgeur zullen die stand plaatsen voortaan met een desinfecteerend middel worden besproeid. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „R I C H E" Gr. Houtstr. 169 I FAMILIE- EN T.1, .3472 - H.irlem BRUIDSGROEPEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 70ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 17 September 1929, des namiddags te 7 1/2 uur in het gebouw der Kamer, Nassau- plein luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeeüngen. 4. Subsidie-aanvraag: 1. Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs 1931. 2. Vredes- en Volkenbondstentoonstelling 1929 te 's-Gravenhage. 5. Verslag der afgevaardigden naar het congres van den Koninklijken Nederland- sclien Midenstandsbond te Enschedé. 6. Rapport van de Commissie voor het On derwijs over het verkoop der door de Kamer ingestelde cursussen 1928/1929 en voorstel tot voortzetting. 7. Vaststelling datum verkiezing leden der Kamer. 8. Concept-schrijven Bureau aan Directie der Ncderlandsche Spoorwegen, inzake invoe ring 5-daagsche abonnementskaarten. 9. Concept-schrijven Bureau aan Directie der Nederlandschc Spoorwegen, inzake ver voer tentoonstellingsgoederen. 10. Concept-schrijven Bureau aan Minister van Financiën, inzake controle wegenbelas ting. 11 Concept-schrijven Bureau aan Burge meester en Wethouders van Haarlem, inzake toestand Friesche Varkenmarkt. 12. Bespreking van het Onderwerp: belas ting betalen op postkantoren. 13. Rondvraag. 14. Besloten vergadering. Rondom den krater. De vul- kaanwacht cn... grafsteenen. Ileilige plaatsen in den krater. Door de eeuwige stilte naar de bruisende solfataren. Ik heb u in een vorigen brief reeds het een en ander meegedeeld over een tocht dien wij ondernamen naar den krater van den Prahoe. Wij hadden echter besloten om den vulkaan eens grondig te bekijken en nadat wij ons eenigen tijd verpoosd hadden in het huisje van den vulkanologischen dienst ver volgden wij onzen tocht. Om de veiligheid der omliggende bewoners te waarborgen heeft de vulkanologische dienst over geheel Java in de nabijheid der gevaarlijkste vulkanen een huisje gebouwd waarin geregeld perso neel van dien dienst verblijft om voortdurend den vulkaan te observeeren en de omliggen de bevolkingfc te waarschuwen zoodra zich teekenen voordoen die wijzen op verhoogde werking of die een op handen zijnde uitbar sting aankondigen. Bij het huisje waarbij wij ons bevonden was een diepe kuil in den grond gegraven teneinde den bewaker de gelegenheid te geven bij steenenregens zich daar ,in veiligheid te stellen. Trouwens langs den geheelen rand van den krater troffen wij dergelijke ondergrondsche schuilplaatsen aan. Met den mantri als gids bezichtigden wij nu beiden den krater. Hij wees ons de ge vaarlijkste plekken en de plaats waar eenige jaren geleden eenige H.B.S.-scholieren op een te voren ongevaarlijke plaats door stikgas overvallen werden en den dood vonden. Trou wens dit zijn niet de eenige slachtoffers die de krater de laatste jaren geëischt heeft. Langs den buitenrand van oen krater treft men overal verwaarloosde graven aan van Europeanen en Inlanders die of omkwamen door de giftige dampen of verstikten in het drijfzand om de beide kratermeertjes. De plaatsen waar het gas uit den bodem stroomt vermeerderen de laatste jaren voortdurend in aantal en zelfs met een gasmasker voor is 't afdalen niet zonder gevaar, daar op som mige plaatsen de zuurstof ten eenenmale ontbreekt. In de Kawah Ratoe zijn verschil lende plaatsen, die door de Inlanders als heilig beschouwd worden en waar telkens of fers gebracht worden. Veel van die plaatsen zijn echter thans onbereikbaar. Diep in den krater schat men pas de geweldige hoogte der wanden, die absoluut onbestijgbaar 400 Meter loodrecht omhoog rijzen, op de juiste waarde. Tot zeer hoog in dezen bergwand strekt zich de vulkanische werking uit en bijna 300 Meter voor ons zien wij met kracht zwaveldampen uit een der spleten opstijgen. Het meest merkwaardig van de Prahoe zijn echter de solfatarenvelden aan de Noordelijke helling, meestal ook kraters genoemd. Er bestaat daar echter alleen uitstrooming van kokende modder, zwavel en gloeiende stoom. Het uitgebreide is de Kawah Domes, dis wij in ongeveer 11/2 uur bereiken, na een kvachttocht langs een slingerend boschpad, waar geweldige boomvarens in een voort- VEEL TROUWLUSTIGEN. IN PLOEGEN WERKEN! Er zijn vandaag, Donderdag, veel trouw lustigen. Bovendien is er veel variatie in klassen en uur van trouwen. Het gevolg is, dat de heer W. A. J. van de Kamp, de amb tenaar van den Burgerlijken Stand belast met de voltrekking van huwelijken, niet in staat is om aan alle verlangens te voldoen. Het gevolg is, dat er vandaag in twee ploe gen getrouwd zal worden. De heer W. Fehres Jr., chef van het bureau van den Burgerlijken Stand, heeft ook een gedeelte van de huwelijken voor zijn reke ning genomen. Dit is de eerste keer dat er in ons Stadhuis op twee plaatsen tegelijk getrouwd wordt. DE FUSIE VAN WILTON EN FEIJENOORD. Woensdagmorgen werd te Rotterdam de vergadering gehouden van Wilton's Dok en Werf Maatschappij. De voorstellen met betrekking tot de sta tutenwijziging in verband met de fusie met de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuig bouw Feijenoord, in totaal zes, werden met algemeene stemmen aangenomen. DE MOORD TE GIESSEN NIEUWKERK. EEN NIEUW SPOOR? De Tel. schrijft: „Naar wij vernemen is in de moorzaak van Giessen-Nieuwkerk, waarvan de behandeling in revisie morgen (Donderdag) voor het Ge rechtshof aanvangt, een nieuw spoor gevon den, dat tot den moordenaar van den sein huiswachter De Jong zou leiden. Van de zijde der verdediging is een vijf tiental getuigen opgeroepen, die in staat zouden zijn te bewijzen, wie de werkelijke da der is Toen wij vroegen, of dit de zwerver Boxmeer is die terstond na den moord ook aangehouden is volgde daarop geen, al thans geen ontkennend, antwoord". ZOU TROTZKI IN ONS LAND MOGEN KOMEN? Het Tweede-Kamerlid Albarda heeft den ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: „Zijn de ministers bereid mede te deelen, of ook aan de Nedcrlandsche regeering, rechtstreeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een even tueel verzoek van den voormaügen Russi- schen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toegelaten, voor een ver blijf tot herstel van gezondheid? Indien een vraag, zooals sub I is bedoeld, aan de regeering is gesteld, willen de minis ters dan mededeelen, welk antwoord daarop is gegeven Als het antwoord op de vraag, sub I be doeld, niet toestemmend heeft geluid, willen de ministers dan de overwegingen mededee len, die tot dat antwoord hebben geleid?. durend vochtige atmosfeer tot 4 M. eri hooger opstijgen en waar tallooze orchideeën zich hebben vastgehecht aan de boomen. Voor den plantenliefhebber valt hier wel te genieten, wij volstaan met het meenemen van eenige trossen von orchissen en eenige bloemen en vleeschetende planten. Reeds op verren afstand kan men hooren, dat rnen het kraterveld nadert. Met een luid geloei komt de stoom uit een cix'kelvormige opening in den bodem, terwijl tevens het kokende water opspuit. Dezen krater kan men gerust betreden. Hij ligt op de flank van den berg, zoodat hij niet als de andere ingesloten'is door de hooge ringwanden. De wind heeft hier dan ook vrij spel en ver drijft de dampen. Voorzichtig van den eenen steen op den anderen wippende kan men tot een Meter afstand van de bruisen de stoomwolk komen. De monding van het gat is overal geel aangeslagen door de zwa vel en een stoomend riviertje vindt zijn weg naar beneden. Hoewel de bodem volkomen vast is, zitten er toch overal rondom nog kleinere openingen waarin met een zacht gepruttel de modder staat te koken. Overal hangt weer diezelfde scherpe zwavellucht die ook in de groote kraters boven zoo hin derlijk was. De Kraters zijn tegenwoordig vrtj gemak kelijk te bereiken doordat de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer overal wegen heeft aangelegd en o.a. begonnen is met het traceeren van een auto-weg die vlak naast de groote Kawal Ratoch uitkomt. De weg is in zooverre gereed gekomen dat hij uit gegraven en uitgezet is. Gebrek aan geld zette het werk echter stop en nu is het in teressant om te zien hoe buitengewoon snel de tropische natuur het door menschenhan- den verrichte werk te niet doet. De regen had in het weg-tracé reeds meters-diepe voren uitgesleten. Slingerplanten en lianen leidden over den weg heen en toch was er drie maanden te voren nog aan gewerkt. Trouwens het zou eigenlijk jammer geweest zijn als de autoweg tot stand gekomen was. Heit volle gezicht op dezen krater geniet men pas op zijn best, wanneer men te voren in het zweet des laanschijns voortgeploeterd is door het oerwoud, wanneer men dan plotse ling van de overdadige weelde der Indische natur voor de doodsche en weidsche een zaamheid staat. Hoe eenzaam het is beseft men wanneer een heel enkele maal het struikgewas kraakt als groote zwarte apen zich met zware plof fen van den eenen boom op den anderen laten vallen en zich ijlings uit de voeten maken als de zware tred van den Euro- peesche laars de eeuwige stilte komt ver storen. Men beleeft dan de oogenblikken, dat men met eenigen weemoed terugdenkt aan de grazige en sappige Hollandsche weiden. Maar langdurig is die indruk niet. Het Indische leven is druk en gejaagd en eischfc weldra weer onze volle aandacht. Dr. E. A. KREIKEN. CONTINU-ARBEIDSWEEK IN RUSLAND. Met betrekking tot de continu-arbeidsweek in de Russische industrieën en ondernemin gen heeft de raad van volkscommissarissen thans, naar uit een bericht in de Moskou - sche bladen blijkt, een officieele verordening afgekondigd. In deze verordening wordt on der meer gezegd, dat ter opvoering van de productie en ter vex'zekering van de verwe zenlijking van het vijfjarige industriëele plan de continu-werkweek voor een aantal in dustrieën en ondernemingen reeds met in gang van het nieuwe financieele jaar, dit is op 1 October a.s. van kracht zal worden. Deze ondernemingen zijn de volgendeo de petro- leum-industrie, de steenkool-industrie, de houtindustrie, de ijzermijnen, de electrische bedrijven, aanleg van spoorlijnen en groote verkeerswegen, alsmede alle fabrieken die door verhooging van de petroleum-, steen kool- en ertsproductie tot hooger rendement in staat zijn. Voorts vallen onder het plan alle los- en laad-werkzaamheden ten behoe ve van den handel terwijl het ten slotte in de bedoeling ligt alle en gros- en detailza ken de geheele week open te stellen. In de verordening die nog geen definitieve regeling bevat ten aanzien van de kwestie van den rusttijd voor de arbeiders wordt ver der gezegd, dat de regeling van de werkuren bij het nieuwe plan zoodanig dient te zijn, dat het aantal rustdagen per jaar niet ver minderd en het aantal werkuren per arbei der niet vermeerderd wordt. In vex-band met de ingewikkelde kwestie die uit de invoe ring van de continu-werkweek zxillen voort vloeien en die ongetwijfeld nog allerlei moei lijkheden zullen veroorzaken wordt een bij zondere regeeringscommissie ingesteld, die met de controle over het nieuwe systeem be last zal worden. Van deze commissie maken deel uit vertegenwoordigers van de Staats plannen-commissie, den oppersten economi- schen raad, het volkscommissariaat van ar beid, het volkscommissariaat van verkeers wezen, alsmede dat van financiën, verder vertegenwoordigers van de commissie voor den binnen- en buitenlandschen handel, van den centralen raad der vakvereenigingen, van de communistische academie en van de Moskousche en Leningradsche plaatselijke sovjets. The popular Home Journal of Great Britain. The Journal that tells how Britishers live, think, work and play Splendid Stories Bright Articles

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10