I Leipziger Bonthandel 37e Jaargang No. 14179 VerjcBiiJnï dagelïJSs, BeKahrS op Zon- en Feesfdageïï Donderdag 12 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J-4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3.57J4. Franco per post door Nederland ƒ3.87V2. Losse pummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden /0-57$4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60^ elke regel meer 0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 84 uur. Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw- spelers (PierreMols) „M'n Vrouw is Advo caat", 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Onder Alva's Schrikbewind". Tooneel: Lamoen, 8.15 uur. Luxor Theater: „Schoppenvrouw" en „Pas op voor Getrouwde Mannen", 8.15 uur. Rembrandt Theater: „An der schonen blauen Donau". Tooneel: 4 Kaeths. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Zonnestraaltje". Too neel: Eduard'Kapper. 8.15 uur. Van Basten's Woninginrichting. Buitenge wone vergadering van aandeelhouders. 8 uur. VRIJDAG 13 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Gouwe Joop", 8.15 üur. Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programma. T e y 1 e r's Museum, Spaarne 16. 11—4 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Groote Houtstraat 94 Enorme sorteering: Vellen en afgepaste Kragen Alleen deze week: Echte Roodvossen 14.98 Reparatie -Inrichting HAARLEM, 12 September Uit den Raad. De vorige zitting was zóó kort en leverde t zoo weinig op, dat er geen aanleiding voor een overzicht was. Deze verschilde er maar heel weinig van. Opnieuw werd er v,an gedachten gewis seld over de vraag, of in de vacature-Traan- iberg bij het Burgerlijk Armbestuur nu voor zien moet worden, of dat dit beter kan wach ten tot over de reorganisatie-voorstellen van de S.D.A.P. beslist zal zijn. De heer Keesen, gesteund door wethouder Heerkens Thijssen, stelde voor om in de volgende zitting in de vacature te voorzien. De heer Reinalda ver zette zich en wees op eventueele financieels nadeelen voor de gemeente. Tegenover de bezwaren inzake de arbeidsverdeling bij het B. A. merkte hij op, dat die met wat goeden wil wel te ondervangen zouden zijn. Waarop het voorstel-Keesen met 1916 stemmen werd verworpen, en er dus voorloopig niet benoemd zal worden. Dit debatje had geen ijieuw geluid gebracht en evenmin klonk zulks' in de discussie over een voorstel van B. en W., om het huis Pijls laan 127 te koopen voor f 12.000. De ge meente heeft het noodig voor verkeersver- betering, maar de heeren Van Liemt en Mizerus vonden het te duur, en de eerste zei dat de eigenaar er zelf belang bij heeft dat het huis gesloopt wordt. Ook vond hij dat de gemeente „zich niet moet laten be- heerschen door angst", en wie zal zulks niet 'beamen? Verwachten wij niet dat ten Stad- huize een groep chevaliers sans peur et sans reproche voor onze belangen on de bres staat? Maar terwijl de heer Van L*mt meen de dat de eigenaar van dat huis wel tot 10 milje zou zakken, opende wethouder mr. Gerritsz sombere verschieten van stijgende prijzen door te lang wachten, en citeerde een geval van dien aard in de Jansstraat. Hij won met 2212 stemmen. Bij openbare gedachtenwisseling over der gelijke onderwerpen plegen er wederzijds argumenten achter gesloten deuren té blij ven, hetgeen begrijpelijk is, maar het moeilijk maakt om de mérites der tegenovergestelde beteogen te beoordeelen. Dat de gemeente als regel meer moet betalen dan een particu lier is een ingewortelde toestand. Overigens hebben wij wel den indruk gekregen dat -in dit geval de verkooper een buitengewoon voordeelige transactie heeft gedaan, en dat hij met tien mille het bedrag waarop het huis van gemeentewege ruim getaxeerd was nog blij had mogen zijn. Om over moge lijke veilingprijzen van dergelijk huizm aan de Pijlslaan maar niet te beginnen. De heer Van Liemt stemde eveneens tegen den aankoop van 111.072 M2. grond ten W. van den Vergierdeweg voor f 1 per M2. van het S. Elisabethsgasthuis. Deze grond is be stemd voor de nieuwe algemeene begraaf plaats. Hij wilde er in de openbare zitting niets meer over zeggen en vroeg alleen aanteekening dat hij tegen was, waarop zoo veel leden het zelfde wenschten dat de bur gemeester liet stemmen, waarbij er tien tegen standers bleken te zijn. Het schijnt jammer dat bij een aankoop door de gemeente, van het gasthuis, niet meer omtrent deze zeer verdeelde stemming in openbare zitting onthuld kon worden. De voorgeschiedenis zou interessant zijn ge weest. De permanente commissies wei-den weer voor een jaar benoemd, en het duurde een uurtje, maar wat beteekent dat vergeleken bij den ouden „Nationalen Verveeldag", waar voor de tweede Dinsdag in September wette lijk uitverkoren was en die vele uren vorder de? Een verzoek van enkele leden, om de plan nen voor de nieuwe Groote Houtbrug ter inzage te leggen en in de volgende vergade ring daarover gelegenheid tot opmerkingen te. geven, lokte een groot deel dezer opmer kingen reeds nu uit. Ons raadsverslag geeft er een compleet overzicht van, en ik zal ze hier niet in extenso herhalen. De quintessens was, dat bij het scheiden van de markt immers, de directeur gaat binnenkort heen de Commissie voor Openbare Werken en de directeur van dit bedrijf in botsing zijn gekomen. De commissie had een uur lang aanmerkingen zitten maken in tegenwoor digheid van den directeur, zonder dat deze er op inging, waarna hij tenslotte tot geen overweging bereid bleek en zoo ongeveer te kennen gaf: „Ik zou het- plan zoo niet in gediend hebben als ik het niet goed gevonden had". Natuurlijk was de commissie nu gepiqueerd De heer Reinalda, die zich op het princi- pieele standpunt plaatst dat de kunstenaar ten allen tijde in de uitvoering van zijn denkbeelden vrij gelaten moet worden, nam het voor den heer Dumont op. De heer Joos- tén vond het verkeerd om ambtenaren in den Raad te critiseeren, waarin zij zich niet ver dedigen kunnen. Wethouder mr. Gerritsz nam het eveneens voor den directeur op. En terwijl ik voor al deze argumenten in het algemeen zeer veel voel, komt het mij voor dat „der langen Rede kurzer Sinn" is, dat er geen vuiltje aan de lucht geweest zou zijn als de directeur van Openbare Werken de Commissie van Bijstand met wat meer tact en hoffelijkheid tegemoet was getreden, en haar de volledige verklaringen verschaft had die zij in het belang der gemeente wenschte. Daar ging het om. Als de directeur inderdaad de Commissie op min of meer hautaine wijze genegeerd heeft is er wél reden om daarover in den Raad iets te zeggen. Dat behoort de directeur niet te doen, afgezien van alle ver dienste die hij door zijn jarenlangen arbeid voor de gemeente heeft. Als een raadscom missie genegeerd wordt kan zij zich trouwens moeilijk ergens anders beklagen dan bij den Raad, die haar afgevaardigd heeft om haar taak te vervullen. Meer zullen wij er niet van zeggen. R. P. MR. B. C. LODER 80 JAAR. mm Mr. ï5. xj. Loaer, president van het Per manente Hof van Internationale Justitie, bereikt morgen, Vrijdag, den 80-jarigen leef tijd. Reeds zijn benoeming tot president van het Permanente Hof, dat ten doel heeft een internationaal geschil door een rechterlijke uitspraak tot een goed einde te brengen, toont aan hoe hoog de Nederlandsche ge leerde werd geschat door zijn 14 collega's de rechters van dit Hof. Door zijn voorberei denden arbeid had hij een groot aandeel in de tot-standkoming van het statuut van het Hof. Met trots mogen wij hem den eersten Nederlander noemen, wien door Volkenbonds vergadering en Volkenbondsraad een zetel onder de hoogste rechters der wereld werd waardig gekeurd. Mr. Loder werd 13 September 1849 te Am sterdam geboren is, bezocht het Athenaeum Ulustre en studeerde vervolgens in de rech ten te Leiden en deed daar examen. Hij promoveerde 25 April 1873 met een bekroond onderwerp als antwoord op een prijsvraag van de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Leidsche Hoogeschool over het volgende onderwerp: „Men vraagt een his- Het woord is aan., George Meredith: Wanneer het verstand der menschen te kortschiet oni de maatschappelijke proble men op te lossen, gaan zij vechten. torisch-critisch overzicht van de leer der Volkssouvereiniteit, zooals die sedert de dagen van Hugo de Groot tot onzen tijd, meer bijzonder in Europa is opgevat, ont wikkeld, aanbevolen en bestreden". De jonge meester in de rechten toonde zich in zijn eerste geschrift geen voorstander van -de door de democratie aanbevolen volks souvereiniteit. Van 1873 tot 1903 was Mr. Loder advocaat te Rotterdam. In 1905 werd hij benoemd tot regeeringsafgevaardigde bij de diplomatieke zeerechtconferentie te Brussel van 1905 tot 1910. Den 15en December 1908 kwam zijn be noeming tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, waar hij deel uitmaakte van de Kamer van Burgerlijke Zaken. Tevens was hij lid van verschillende commissies, o.m. van de commissie voor zeeoorlogsschade. B. EN W. EN ALLE RAADS LEDEN OPGESLOTEN! ERGER DAN HET VERGETEN SCHOOLKIND. De openbare raadsvergadering was Woensdagmiddag om half zes afgeloopen. B. en W. en de raadsleden bleven evenwel nog in de Statenzaal om verder met gesloten deuren te beraadslagen over de ge meentebelangen. Tegen half zeven liet de voorzitter de dames en de heeren gaan. Als het zoo laat geworden is, begint de maag te jeuken en is het altijd een wedloop wie het eerst op de Groote Markt staat. Tot goed begrip van hetgeen wij verder vertellen, is het noodig de situatie toe te lichten. De raadsleden maken alleen gebruik van den uitgang door de Pandpoort, de voor deur van het Prinsenhof wordt, als de ambte naren van de Bibliotheek vertrokken zijn, afgesloten. Nu is evenwel Woensdagmiddag de deur van de Pandpoort, die anders altijd blijft open staan tot de raadsleden vertrokken zijn, gesloten alsof er geen raad was. Blijkbaar heeft de man, die voor het sluiten aansprake lijk is, gedacht, dat de raad allang naar huis. was. Het was immers een korte agenda en mooi weer Nu liepen de raadsleden tegen een gesloten deur. Morrelen aan het slot hielp niet. Evenmin het aanheffen van het Geuzenlied: „In naam van Oranje doet open de poort. Ook de Pandpoort die toegang geeft tot de Zijlstraat bleek gesloten. Evenzoo de hoofddeur in de Jacobijnestraat. B. en W., alle raadsleden, twee rechercheurs en eenige boden waren gevan gen. Een raadslid riep: „dat is nu nog erger dan het verlaten schoolkind! Er werd druk gemopperd. Een der raadsleden opperde het plan een raam open te schuiven. Collega's protesteer den, dat was voor edelachtbare dames en heeren minderwaardig. Tenslotte kwam er een op het idee, dat binnendoor de bewaarder van het Prinsenhof te bereiken is. Toen kwam de heer Brugge- 'maris heel gauw met een sleutel om aan alle dames en heeren hun vrijheid te geven. B. en W. zullen een officieel onderzoek instellen wie voor de gesloten deur aanspra kelijk is. GROOTE BRAND IN DE LUCHTHAVEN BREMEN. ENORME SCHADE. BREMEN, 12 Sept. (V.D.) Een groote brand is in den nacht op Donderdag om-> streeks 12 uur uitgebroken in dei^ lucht haven van Bremen. Alle werkplaatsen en 2 groote vliegtuigen, waaronder een nieuw-ge- bouwd toestel, werden een prooi der vlam men. Eenige kleinere toestellen konden wor den gereed. De oorzaak van den brand is onbekend. DE VERMEENDE FRAUDE TE TERHEIDE. De betrokkenen in zake de malversatie bij den aankoop van bouwterrein voor den her bouw van Terheide, de raadsleden D. J. O. en F. v. d. K. zijn uit hun voorloopige hechtenis ontslagen, meldt de Tel. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hen vrijgelaten tegen een borgsom van f 7000 voor v. d. K. en f 10.000 voor D. J. O. Naar het blad voorts verneemt, is in over leg met den raadsman van betrokkenen, mr. D. J. v. d. Oever te 's-Gravenhage een dading getroffen, waarbij de wed. B. is gesteld in het bezit van den grond, die door haar in dwa ling aan O. v. d. K. is overgedragen. Zooals wij elders in dit nummer melden heeft dc politic-president Eggerstcdt belang rijke arrestaties doen verrichten inzake dc jongste bomaanslagen in Duitschland. Hier boven een foto van Eggerstcdt cn een plaatje .van de, bij den vroegcrcn Polizcihaupt- mann Nickels gevonden bom. Nickels werd gearresteerd, nadat hij in Hamburg een bom voor een nieuwen aanslag had afgeleverd IN CAMERA. (Na de vergadering van Woensdag vonden de leden van den Haar- lemschen gemeenteraad de poorten van het Pand gesloten). Dat was een akelig moment; Wanneer je uren hebt gezeten Wil je, zelfs als je raadslid bent, Weieens naar huis, om wat te eten; En schoon een Haarlemmer het Pand En zijn historie weet te eeren, Kun je, als elk in Nederland, Het Pand der Vrijheid meer waardeeren; Wie schafte onzen Raad hier raad, Men kon toch niet gaan Pandverbeuren, Toen volgde als noodzakelijk kwaad Een zitting met gesloten deuren; En, ongeacht partij of kleur, Werd in dit uur doör geen der leden, De politiek der open deur, Ook maar een oogenblik bestreden; Het lag natuurlijk voor de hand, Dat in die zeer kritieke stonde Door Haarlem's keurcorps van verstand Al gauw een uitweg werd gevonden; Het is, althans voor dezen keer, Gelukkig nog goed afgeloopen, Want spoedig kwam de bode weer, En ging Pand-ora's doos weer open. P. GASUS DE MOORD IN DEN HAAG. Een geheimzinnige kwestie. (Zie het artikel op de le pagina van het derde blad). Dinsdag heeft zich bij de Haagsche politie nog een nieuwe, getuige aaneemeld in de be ruchte moordzaak aan het Bezuidenhout. Dinsdag had de politie een verzoek tot aanmelding gedaan van den man, die hot scheermes, dat met bloedvlekken gevonden was, had verkocht. Deze man, een inwoner van Den Haag, heet zich thans op het hoofdbureau vervoegd en het scheermes herkend als zijn vroeger eigendom. Hij had het voor eenige maanden aan Kr. v. d. M. verkocht. Deze getuige was in zijn verklaringen zeer pertinent. Zooals men weet, ontkent de verdachte, dat hij het scheermes ooit in zijn bezit gehad heeft. Voorts is nog het volgende de politie ter oore gekomen. Dinsdag tusschen twaalf en een uur zou een chauffeur, die eenige oogen- blikken vertoefde aan een koffiehuis aan het Paul Krugerplein daar verteld hebben, dat op den dag van den moord iemand, die zich bij een harbier liet scheren, daar een scheer mes heqft laten aanzetten. Hij betaalde daar voor f 0.35. Dezen chauffeur wordt verzocht, zich on verwijld te melden bij de politie om nadere inlichtingen te geven. Oproeping. De commissaris van politie der afd. C. te 's-Gravenhage verzoekt in verband met den op Donderdag 5 September in perceel Bozui- denhoutscheweg 395 in Den Haag gepleegden moord, te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van 'n onbekend gebleven man, met wien verdachte, volgens diens verklaring op Koninginnedag te Amsterdam is „uit" ge weest. De verdachte is genaamd Wiebren Krom hout van der Meer en zijn signalement, luidt als volgj»7 oud 45 jaar, lengte pl.m. 1.80 M., grijsachtig haar, groote oogen, gewone kleur, slank postuur, smal gezicht, grijsachtig cós- tuuro, vermoedelijk blootshoofds. Een „geheim"? Van iemand, die In Den Haag een vooraan staande publieke functie bekleedt, heeft een verslaggever van de Haagsche Crt. nog de volgende bijzonderheden uit het leven van den verdachte Kr. v. d. M. vernomen: Destijds, in 1926, aldus de zegsman tot den verslaggever, kreeg ik uit Emmen van be vriende zijde het verzoek mij te bemoeien met het lot van Kr v, d. M., die vroeger in die streek een zeer gezien man was, omdat hij veel voor de armen deed, maar die later als haltc-clief der Eerste Drenlsche Stoomtram Maatschappij aldaar wegens verduistering was ontslagen. Toen dat verzoek mij bereikte, was Kr. v. d. M. werkzaam aan de Schrijfkamer, in Den Haag. Ik heb aan dat verzoek gevolg gegeven cn wist "hem, door tusschenkorast van een dame, die veel voor gereclasseerden doet, als huls knecht bij een Haagsche familie geplaatst te krijgen. Daar is hij echter maar kort gebleven, want hij werd ontslagen in verband met het „geheim", dat hij beweerde te bezitten. „Wat denkt u van dat geheim", vroeg de verslaggeVer. Aanvankelijk heb ik aan het bestaan daar van wel waarde toegekend, maar later ben ik daartegenover met grooten twijfel gaan staan. Immers: hoe was het mogelijk, dat Kr. v. d. M. in dergelijke armoedige omstan digheden was achtergelaten, terwijl de dra gers van het geheim zeer gefortuneerde men schen zouden zijn? En verder beweerde Kr. v. d. M„ dat hij op de hem toegezegde f 30.000 reeds niet minder dan f 10.000 voorschot zou hebben gekregen, welk bedrag gedeponeerd zou zijn bij een bank in Friesland. In ruil daarvoor zou hij één der twee compromittee- rende documenten net minst belangrijke hebben afgegeven; het andere, meest be zwarende document, zou hij afstaan in 1930, wanneer hem de resteerende f 20000 zouden worden overhandigd. Meermalen is aan Kr. v. d. M. geld ver strekt, om hem de reis naar 'net Noorden te laten ondernemen, maar die reis heeft hij dat is bij onderzoek gebleken nooit ge maakt. Waar zouden die documenten zijn, of althans dat tweede? Ik weet het niet. Dat is bij fouilleering niet op hem bevonden. Ook niet het kleine gouden, ronde penninkje, dat hij beweerde in zijn buiten-jaszakje altijd bij zich te dra- W\j zijn in staat om een draadloos overge brachte foto te publicceren. van de berging van de slachtoffers van de ramp van de „Kuru" op de Finsche Meren De beraina van slechts 26 passagiers van de „Kuru" ging met dc grootste moeite gepaard

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1