Leipziger Bonthandel De Strafzaak Giessen-Nieuwkerk. 47e Jaargang No. 14181 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 14 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.271/2, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden /0-57H. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60; elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Onze Gratis Ongevallen verzekering voor week-abonnés DRIE UITKEERINGEN. Wegens armbreuk keerden wij een bedrag van 100.uit aan den heer D. VEENHOF, Pepijn- Btraat 21, Haarlem; wegens beenbreuk een bedrag van f 100.aan den lieer D. DE ZAAIJER, Oost- Indiëstraat 28, Haarlem, en eveneens wegens been* breuk een bedrag van ƒ100.aan den heer CHR. DROOG, Acaciastraat 2^, Haarlem. Het totaal onzer uitkeeringen be droeg alleen in 1929 reeds Tweeduizend zevenhonderd en vijftig gulden. v. DE ADMINISTRATIE. AGENDA. Heden: ZATERDAG 14 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Gouwe Joop". 8.15 Uur. Palace. Cinema en Variété. „Haar grootste offer". Tooneel: Schwestern Pretzsch". 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Beatrice Cenci", 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Liefde onder Vries punt". Tooneel: The Osaka's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Jonas in de Leeuwen kuil," 8.15 uur. Zum Klausner, Groote Markt: Fritz Dall- mann. ZONDAG 15 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Gouwe Joop", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen van 2 uur af. IJ mu en-Oost. Landdag der Vrij zinnig-Hervormden op Heeren- en Velserduin Paulus Potterstraat. 2 uur. MAANDAG 16 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Groote Houtstraat 94 Enorme sorteering: Vellen en afgepaste Kragen Alleen deze week: Echte Roodvossen 14.98 Rep aratie-Inrichting REVOLVERPOLITIEK. (De heer Hoiting, commu nistisch raadslid te Hoogkerk (Gr.) heeft een motie inge diend, waarin hij machtiging verzoekt, tot het dragen van vuurwapenen, omdat hij het bezoeken der raadsvergade ringen levensgevaarlijk acht) 't Schijnt daar in het Groningsch Hoogkerk, Nogal stevig toe te gaan, Want een communistisch raadslid, Gordt er reeds de wapens aan; Deze motie vol emotie, En wel zonder precedent, Toont een niet verwachte zijde, Van het Groningsch temperament; *t Wilde Westen, waar wij wonen, Is', dat blijkt nu, wel zoo tam, Als de koel geachte branche, Van den Noordelijken stam; *t Raadslid zegt niet op welk wapen, Hij bij voorkeur straks begon, Is 't een mitrailleur, revolver, Een geweer of een kanon? Maar het zal hem wel niet lukken, Met revolverpolitiek. Want hij schiet zijn raadscollegas, Er te zeer mee in den wiek; En zij zullen, tegenstemmend. Hem wel zeggen: dat 's te gek, In den raad geen kruitpatronen, Schiet ook verder maar met spek. P. GASUS. HET POSTVLIEGTUIG. In Constantinopel. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op weg naar Nederlandsch- Indië gistermorgen om 5.45 uur van Boeda pest is vertrokken naar Constantinopel. Een nadere mededeeling luidt, dat het vliegtuig om 13.55 uur Amsterd. tijd te Con stantinopel is aangekomen. Alles wel aan Jjoord. Heden wordt de reis voortgezet. De middagzitting. Mr. Roobol vraagt onmiddellijke invrijheidstelling van verdachten. De adv. generaal heeft hiertegen geen bezwaar. Het Hof stelt een besluit uit tot na het getuigenverhoor. (Van één onzer redacteuren). De ochtendzitting had nog een sensationeel slot. Rechercheur De Jong zeide tot den presi dent: „Voelt u niet, mijnheer de president, dat deze menschen (de Kroons) van A tot Z staan te liegen?" (Algemeene beweging in de zaal. Kroon Valt woedend tegen de Jong uit, de president hamert. Onder ademlooze stilte en geweldige span ning in de zaal verzoekt mr. Roobol bevel tot opening der instructie tegen De Jong, op ver moeden van meineed en met bevel tot gevan genneming. Mr. Roobol motiveert dit als volgt: Wanneer Klunder en Teunissen vrijgelaten worden en ze komen op straat De Jong te gen, dan gebeuren er ongelukken. Verder wenscht pl., dat de Kroons be schermd worden tegen verdere machinaties van den rijksrechercheur. De president zet alvorens over dit verzoek een beslissing te nemen eerst het verhoor voort, voor het meerendeel op ondergeschik te punten betrekking hebbend. Te ruim half twee wordt de zitting geschorst. De middagzitting van Vrijdag is niet zoo interessant, niet zoo vol „beweging" als de morgenzitting. De hoofdrol wordt gespeeld doorden hamer, die daar vooraan op de groene tafel ligt, den hamer met den ronden ijzeren steel en waarmede de misdaad zou gepleegd zijn, den hamer die alle getuigen in de hand moe ten nemen op verzoek van den president. „Komt u maar eens hier binnen", zoo noo- digt de president eiken getuige gemoedelijk uit, „komt u maar eens hier binnen en neemt u den hamer maar eens in de hand. Hebt u wel eens meer zoq'n raren hamer gezien?" En de meeste getuigen hebben inderdaad nooit met zóó'n soort hamer, met een ron den ijzeren steel, kennis gemaakt, maar som migen hebben vroeger verklaard, dat zij zoo'n hamer nét zoo een. bij Kroon hebben gezien en daarna hebben ze weer gezegd, dat het toch niet zoo'n hamer was, dat hij ten minste geen ijzeren steel hadEn dat is nu juist het rare in deze zaak. Ons treft in deze zitting dadelijk een ze kere gemoedelijkheid in de spheer. Er wordt nog al eens even gelachen, als een paar maal door het publiek bepaald donderende bewij zen van instemming worden gegeven, dreigt de president niet met ontruiming der zaal. Op een gegeven oogenblik trekt verdachte Klunder den verdediger, Mr. Roobol, aan zijn toga; juffrouw Kroon vindt het blijkbaar heelemaal niet naar in deze rechtszaal en legt met blijkbaar genoegen en met breede gebaren uit hoe in haar woning te Sliedrecht in een schuurtje de bedstede was u i t-ge- bouwd: „Ziet u, Edelachtbare, zóó zat het in elkaar, daar stond een schot en hier Dan weer duwt zij den anderen verdediger, Mr. Den Hollander, een beetje op zij, omdat zij een vrouwelijke getuige, die weer iets over den hamer staat te beweren, niet goed zien en hooren kan. Gemoedelijk gaat het toe en de president krijgt in deze zitting geen aanleiding om boos te wórden- Verdachten niet in vrijheid. Maar toch kent ook deze middag zijn oogen blikken van spanning en ademlooze stilte. Dat is ten eerste als Mr. Roobol met een paar korte, maar gevoelvolle zinnen aan het Hof vraagt zijn cliënten onmiddellijk de vrij heid te geven, om, zooals pleiter het uitdrukt, „te gaan en te staan waar zij willen". Deze menschen zijn nu vijf jaar opgesloten ge weest en zooals onder de schitterende lei ding van dezen president nu wel gebleken is onschuldig. Het zal een aangename taak zijn voor den advocaat-generaal, voor hen beiden onmiddellijke invrijheidstelling te eischen. Mr. Den Hollander sluit zich bij deze woor den aan. „U vraagt de onmiddellijke invrijheidstel ling?" vraagt de advocaat-generaal en staat op. „Ik heb geen enkel bezwaar, om aan dit verzoek te voldoen". Dan wordt de hoorbare stilte in de rechts zaal gebroken door een luid en lang applaus van het publiek. Het Hof gaat in raadkamer. Dadelijk gesprekkengegons in de zaal. Ver dachten en verdedigers worden van vele zij den gelukgewenscht. De menschen. geduren de de zitting door de Rijksveldwachters ge- strengelijk op hun plaatsen gehouden, staan op. vormen groepen, wegen de kansen van voor en tegen.„Ze doen het niet", aegt de een, ,,'t komt best in orde." de ander. Maar 't komt niet in orde, nóg niet. Als het Hof uit de raadkamer is terugge keerd, deelt de president mede, dat het Hof geen vrijheid vindt, om nu reeds aan het ver zoek van de verdediging te voldoen. Zoo'n ingrijpende maatregel kan onmogelijk geno men worden, vóórdat het gehééle getuigen verhoor is afgeloopen. Later sméékt Klunder, die zich nog al eens in de „discussies" mengt en dan met den uit gestoken rechterarm kracht aan zijn woor den bijzet, letterlijk om de vrijheid, maar de president blijft onvermurwbaar. De beslissing van het Hof is trouwens gevallen. Bij een incident komt het publiek ook meer in beweging. Het is nl. als een getuige, niej. Grootenboer, die vroeger te Sliedrecht in de buurt van de Kroons heeft gewoond, op een protest van vrouw Kroon met luider stemme uitroept: „U verstaat mij verkeerd! Ik heb nooit gezegd, dat de hamer van Kroon was; ik heb gezegd dat zoo'n hamer, als hier aan wezig is. bij Kroon lag!" Na deze woorden klonk eenig gejuich uit het publiek. Van een vroegere verklaring van mej. Groo tenboer, die in de stukken staat, dat zij de kinderen van Kroon met den hamer heeft zien spelen en ook heeft gezien dat de Kroons met den hamer kolen klopten, dat zij zelfs den hamer in handen had gehad, zegt ge tuige nu dat zij zulk een verklaring nooit heeft afgelegd, zij weet er zich althans niets meer van te herinneren. Een andere vroegere Sliedrechtsche buur vrouw, mej. Brouwer, heeft aan de politie vroeger verklaard, dat zij „met een oerge- lijken hamer" de Kroons kolen heeft zien kloppen. Later, bij den rechter-commissaris, zeide zij niet meer te weten, of de hamer een ijzeren of een houten steel had en nog later, zoo deelde de president onder beweging van het publiek mede, was het weer een ijzeren steel. Zij zei nu weer, dat zij „zoo'n hamer" te Sliedrecht bij de Kroons in de schuur had zien liggen. Van de andere getuigen, die over den ha mer werden gehoord, had niemand behal ve dan getuige Meinster ooit dat voorwerp in het bezit van de Kroons gezien. Getuigen- deskundigen zeiden dat zoo'n hamer niet in den handel was; één deskundige had een dergelijken hamer vroeger wel eens door kui pers zien gebruiken. Verder getuigenverhoor. Een belangrijke getuige Is de 43-jarige metselaar H. Vermeer. Getuige deelt mede, in den moordnacht ten huize van de Kroons te zijn geweest. Het was toen het bekende „ge zellige avondje". Tegen tienen kwamen Klun der en Teunissen. Goed elf uur gingen beiden even naar buiten. Get. volgde ze op zijn kou sen tot aan de deur. Get. weet niet 'oeter of K. en T. stonden op den weg te praten. Bin nen een kwartier kwam het tweetal weer binnen, en werd het feest tot ruim 1 uur voortgezet. Daarna verwij derden Klunder en Teunissen zich. Even later zei vrouw Kroon: Ik wou maar, dat Teunissen terugkwam, dan konden wij naar bed gaan. Getuige heeft Teunissen toen uit het kosthuis van Klunder teruggehaald. Hij zag daar dat Teunissen Klunder een portefeuille over gaf. Get. is op 6 Maart 1925 in arrest gesteld. Niet minder dan 72 dagen heeft hij preventief gezeten. Pres.: Wat hadden ze tegen u? Get- Vermeer: Ik denk, dat zij mij als me deplichtige beschouwden. Pres.: Alleen omdat u met Klunder en Teu nissen gepraat had? (Onderdrukt gelach). Get. is hierna her haaldelijk gehoord door rechercheur De Jong. De Jong deed niets anders dan me „afpes- ten". Daarom ben ik er ook toe gekomen om voor de rechtbank te verklaren, dat Klunder en Teunissen „geruimen tijd" zijn weg ge weest. President: En voor het Hof heb je dat nog aangedikt door te zeggen: Het kan wel een uur geweest zijn. Get.: Dat staat me niet bij. Pres.: Is u ooit bedreigd met meineed? Get.: De Jong heeft gezegd, dat hij me zou laten opdraaien voor een valsche verkla ring. Pres.: Kan je verklaren, dat Meinster den hamer bij de Kroons heeft gezien, zooals hij beweert. Get.: Dat kan ik me niet verklaren. Mr. Roobol tot getuige: Hoe dikwijls heb je in voorarrest bezoek van De Jong gehad. Get.: Twaalf, dertien maal. (Beweging). Mr. Roobol: En zou je onder eede aurven verklaren, dat De Jong je tot het afleggen van een valsche verklaring heeft willen pres sen? Get.: Hij heeft niets anders gedaan. Hierna wordt gehoord de weduwe van den verslagene. de weduwe A. de Jong-Koeten. „Hebt u eenig idee. wie de moordenaar van uw man is geweest?" vraagt de president. Get.: Ik heb een idee gehad, maar dat heb ik weer laten loopen. Pres.: Wie dacht u dan? Get.: De zwerver Boxmeer. Pres.: Vindt u het waarschijnlijk, dat uw man op het veld vermoord is. Get.: Neen. Pres.: Had hij misschien vijanden of had iemand er belang bij dat hij verdween. Get.: Ik zou niet weten wie. De getuige Meinster, koopman te Sliedrecht wordt door den president niet gemakkelijk losgelaten. Hij verklaart dat hij „zoo'n raren hamer" gezien heeft bij Kroon. Hij heeft hem zelfs in de handen gehad en toen nog gezegd: „Wat 'n gekke hamer is dat!" De agent Vos heeft hem medegedeeld, dat de seinwachter was vermoord met een hamer met een ronden ijzeren steel. Toen heeft hij gezegd, zonder dat hem iets gevraagd werd: „Ik heb bij Kroon wel eens zoo'n hamer gezien". Toen de agent Vos hem den hamer toonde, zeide hij: „Dat is 'm!" De president gaf uiting aan zijrf vrees dat Meinster, na eenmaal gezegd tc hebben: „Dit is een hamer van Kroon", daar nu maar op bleef doorpraten. Maar Meinster bleef er bij „Zoo'n hamer heb ik bij Kroon gezien". Zaterdagmorgen te 10 uur wordt het ge tuigenverhoor voortgezet. Hoe rechercheur de Jong het Paleis van Justitie verliet. De Tel. schrijft: „Dat het publiek, óók degenen die niet in de rechtzaal het geruchtmakende proces kun nen meemaken, intens meeleeft, bleek gister middag overduidelijk na afloop van de zit ting. Toen stonden er voor het Gerechtsge bouw zeker eenige honderden menschen, wier belangstelling in de eerste plaats uiting naar de kopstukken van deze affaire, de bei de verdedigers, mrs. Roobol en den Hollan der, de heeren Stuy en Geudeker, die de zaak aan 't rollen gebracht hebben, het echtpaar Kroon en anderen, wier namen in deze dagen door 't geheele land gelezen worden. Daar naast staken de menschen hun meening over rechercheur de Jong niet onder stoelen of banken en te oordeelen naar de verwenschin- gen die aan zijn adres hardop geuit werden, was het te begrijpen, dat de heer De Jong het gebouw aan de achterzijde verliet. Hier viel hij echter in de handen der fo tografen. Een hunner zat argeloos in hemds mouwen voor een raam aan de overzijde der Lange Leidschedwarsstraat de krant te lezen. Nauwelijks vertoonde de rechercheur zich buiten of de fotograaf richtte zijn toestel op hem. De collega die bij de Jong was sprong vooruit, de opeens vermaard geworden poli tieman zocht dekking achter hem, waarna beiden schielijk achter de poort van het Pa leis van Justitie retireerden. „Even later reed de celwagen naar buiten en naar verluidt liet de heer de Jong die den vorigen dag op den bodem van een auto zittend was weggereden zich hiermede naar het- Huis van Bewaring brengente zamen met Klunder en Teunissen. „Met hetzelfde voertuig moet rechercheur de Jong zich vervolgens naar het station hebben laten rijden". DE TRAMPLANNEN. EEN NIEUW PLAN DER VAK ORGANISATIE. Door de redactie van het orgaan der Ne- deriandsche Vereeniging wordt voortgegaan met de bespreking van het door een commis sie uit. de organisatie aan het hoofdbestuur uitgebracht, rapport. De redactie schrijft: De commissie heeft als haar opvatting te kennen gegeven, dat lijn I niet uit haar ver band moet worden gerukt en dus gehand haafd moet. blijven. Wil men echter verbete ring van het bestaande net en zoekt men een middel om in de groote behoefte aan ver keer van Haarlem-Noord met de binnenstad te voorzien, dan is het wenschelijk dat deze lijn wordt doorgetrokken tot minstens het „Kaarlem"-terrein. Nu zal wellicht geen toe stemming verkregen worden van den Rijks waterstaat, om de lijn eventueel door te trekken over den Rijksstraatweg. Kan deze toestemming niet worden verkregen, dan dient ernstig overwogen, om deze lijn door de Timorstraat te laten loopen. Het plan van directie en gemeentebe stuur spreekt zelfs niet over deze noodza kelijk tot stand te brengen verbinding. Lijn II welke thans loopt van het Station naar Bloemendaal, dient doorgetrokken te worden via Stationsplein naar de Leidsche- vaart, zoo mogelijk na de wijziging van het Spoorwegemplacement aan de Leidsche- vaart naar het Station Aerdenhout. Hierme de zou ontlasting van het Stationsplein wor den verkregen, hetgeen hoogst noodzakelijk geacht- wordt. Lijn III, welke thans loopt van het Station naar Overveen, zou de commissie doorgetrok ken willen zien tot de Turfmarkt. Daarmede zou kunnen worden bereikt, dat de dicht bevolkte buurten. Slachthuiskwartier en Rozenprieel, een lang gewenschte en nood zakelijke verbinding met het Station en de binnenstad zouden verkrijgen. Overwogen zou zelfs kunnen worden, deze lijn door te trekken tot den Hout via Kampervest, Kleine Houtweg. Het bezwaar tegen deze verbinding zal wel zijn de te smalle Damstraat; echter bestaan reeds jaren plannen om tot verbreeding van deze straat over te gaan en zijn we wel-in- gelieht, dan zijn op één na alle huizen reeds in het bezit der Gemeente. Van lijn 5 zouden we de bestaande route ongewijzigd willen laten, wordt lijn 3 door getrokken tot aan de Turfmarkt of verder, dan Ls het onnoodig lijn 5 door te trekken tot de Turfmarkt, waartegen ook uit het oogpunt van verkeer nogal bedenkingen zou den kunnen bestaan. De redactie van het orgaan merkt- dan op, dat de commissie rekening heeft gehouden met de bestaande lijnen en met een gedeel telijk opgeheven route van de ceintuur baan, waardoor bij een minimum kosten een Het woord is aan., W. W. Scott Het grootste raadsel ran onzen lijd is. hoe de kip nen tcgenicoordig nog ccn weg kun nen oversteken. heel wat beter tramnet tot stand zou kun nen komen. De redactie is van meening, dat elk on bevooroordeelde zal moeten toestemmen, dat de plannen van de organisatie niet al leen uitvoerbaar zijn, maar heel wat nicer rekening houden met de belangen van het publiek, dan de voorstellen van de directie en het gemeentebestuur. De commissie heeft ook haar oordeel laten gaan over verdere uitbreiding van het trambedrijf. Vooral werd gedacht aan de mogelijkheid om het Slachthuiskwartier en de Amsterdamsche buurt aan een betere verbinding te helpen. Zoolang echter over het Spaarne geen be hoorlijke bruggen zijn gebouwd, zal het. wel onmogelijk zijn, om met deze kwartieren een afdoende verbetering tot stand te bren gen. De commissie acht de door haar aan de hand gedane voorstellen verre van ideaal. Zij is echter van de opvatting uitgegaan, dat zij practisch werk moest leveren en daarom diende rekening te houden met be staande mogelijkheden. Door de redactie wordt dan gezegd, dat de commissie uitvoerig is ingegaan op de vraag of de organisatie wel een taak zou hebben in dezen. Deze vraag is met een na drukkelijk ja beantwoord. De tijd is voorbij zoo wordt gezegd, dat de vakvereeniging zich uitsluitend bezig kon houden met het rechtstreeksche be lang van het personeel. Haar taak is gewel dig toegenomen en ook op het algemeen maatschappelijk terrein wenscht zij een hartig woordje mee te spreken. D. SCHOUTE Cz. t Met groot leedwezen vermelden wij het overlijden van den heer D. Schoute Cz. te Bloemendaal, Commissaris van on/.o ven nootschap. De heer Schoute, die te Wormer- veer door zijn werkkracht en goed inzicht in zaken een belangrijke Industrie heeft op gebouwd, toonde zich ook in de vergaderin gen, waarin de belangen van onze N.V. wer den behartigd, een practisch man, naar wiens gezonde adviezen gaarne werd geluisterd. Zijn gezondheid was reeds geruimen tijd wanke lend, zijn overlijden kwam nog onverwacht. Wij verliezen in hem een eerlijk, oprecht en verstandig Commissaris. HAARLEM, 14 September Het Proces Giessen-Nieuwkerk. De president van het Amsterdamsche Ge rechtshof, mr. Jolles, tot den getuige Ver meer, die in 1925 tweeënzeventig dagen in voorarrest heeft gezeten: „Waarom bent u gearresteerd?" Getuige: „Ik geloof: wegens medeplichtig heid aan moord". De president: „Zeker omdat u met Teunis sen en Klunder gepraat had? (gelach in de zaal) En om die reden bent u 72 dagen vastgehouden?" Getuige: „Ja". Mr. Roobol: „Hoe vaak hebt u den rijks rechercheur De Jong tijdens uw voorarrest gesproken?" Getuige: „Zeker 10, 12 of 13 keer". Mr. Roobol: „Kunt u hier onder eede ver klaren, dat De Jong u heeft willen pressen tot een valsche verklaring?" Getuige: „Ja". Dit fragment uit het getuigenverhoor van den tweeden dag in het revisie-proces in zake den moord te Giessen-Nieuwkerk typeert de situatie scherper dan ooit. Na dezen tweeden dag moet voor allen, die er nog aan twijfelden dat bij de eerste behan deling van de zaak zeer verkeerde dingen gebeurd zijn, deze twijfel wel volkomen zijn weggenomen. De verdediging heeft nu twee verzoeken gedaan: een tot onmiddellijke invrijheidstel ling van de verdachten Teunissen en Klun der, het tweede tot arrestatie van den rijks rechercheur De Jong onder verdenking van meineed. De beslissing over beide verzoeken is aangehouden tot het einde van het getui genverhoor. Het Hof laat zich niet meesle pen in den storm van emotie die deze zaak verwekt: het blijft koel, vastberaden en scherp. Maar toen, na het verzoek van mr. Roobol tot invrijheidstelling der verdachten, de advocaat-generaal mr. Baüduln opstond en kortweg verklaarde: „Ik heb daar geen enkel bezwaar tegen", barstte donderend ap plaus los, en de president verbood het niet, dreigde zelfs niet zooals te doen gebrui kelijk is met ontruiming van de zaal. Hetgeen bewijst dat mr. Jolles geen for malist is. dat hij deze emotie begreep en het psychologisch verkeerd achtte om haar in de omstandigheden met een hard woord van-orde te onderdrukken. De onthulde feiten zijn ontstellend, zij wekken in het heele land ontroering, zij houden fn zich het gevaar, dat zij blijven- den twijfel zouden doen ontstaan aan de integriteit van onze justitie. Een volk dat geen rechtszekerheid meer heeft is een on gelukkig volk. De taak van het Hof is niet alleen om deze zaak te berechten, maar ook om dooi en optreden een dergelfjken rampzaligen

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1