BEURSKRONIEK FLITSEN STADSNIEUWS Vóór het inzeepen PUROL FEUILLETON De Roode Vingerafdruk HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 Goed nieuws voor den suikerhoek. Meer vertrou wen in de toekomst. Kunstzijde-wel en wee. Emissies. De beurs. Amsterdam, 12 September. De belangstelling ter beurze heeft zich de laatste dagen weer tot een der geruimen tijd verlaten hoeken gewend, namelijk tot suiker waarden. De reden was, dat zich na een vrij lange periode van „stilte" eenige krachtige stimulansen voordeden. De Visp meldde na melijk hoogere afdoeningen uit oogst 1930 <27.400 tons superieur tegen f 14 ter wijl de vorige afdoening tegen f 13 plaats had en hoofdsuiker 1930 tegen f 12.50, ter wijl de eerste afdoeningen hoofdsuiker 1029 pas in October vorige jaar plaats had óen tegen f 12,25, terwijl de laatste prijs die voor hoofdsuiker 1929 betaald werd X 12.beliep). Daarbij kwam nog, dat dezer dagen uit Havana werd gemeld, dat Tarafa. de voorzitter van de coöperatieve suikerex- portcentrale, die den Cubaanschen suiker export controleert, verklaarde, dat de coö peratie niet zal toestaan, dat er ook maar één baal suiker wordt uitgevoerd, vóór de prijzen weer een normaal peil bereikt heb ben. De kunsbzijdewaarden hebben de laatste dagen ook in het centrum der belangstel ling gestaan, al was deze van anderen aard. Het schijnt, dat speciaal in aandeelen Enka manipulaties plaats vinden of vonden en dit is oorzaak geweest van een gansche stroom van geruchten en berichten. Het had de aan dacht getrokken, dat, hoewel de hoogste koers voor Enka in 1929 nog 449 pet is ge weest, deze koers geleidelijk teruggeloopen is tot onder de 300. Duitsclie bladen schreven dit toe aan een baissecampagne van groot aandeelhouders. Zelfs werden lasterlijke be weringen omtrent de directie der Enka in dit verband geuit, welke echter door dr. Hartogs van de Enka categorisch werden tegen gesproken met de pertinente verklaring, dat hij in de laatste 6 maanden geen kunstzijde- aandeelen had verkocht of gekocht en ook daartoe geen aanwijzingen had gegeven, ter wijl het overigens zijn vaste overtuiging was, die de andere leden der directie deelden, dat ook de vroegere financieele adviseur der Enka, in den laatsten tijd geen transacties in kunstzijdeaandeelen van de bedoelde soort heeft afgesloten, en zeker had hij zulks niet gedaan voor de maatschappij of in op dracht van een der leiders van de Enka. Kaast deze berichten en geruchten, waarin al zijn ze te goeder trouw ontstaan een itterk speculatief sentiment ligt, kwam nog het bericht eveneens uit Dultsche bron dat verluidde, dat te Parijs opnieuw onder handelingen worden gevoerd over een Euro- peesche kunstzijdeconventie. Stof genoeg dus, om de kunstzijde-afdeellng ter beurze de noodige „ups and downs" te bezorgen. De 6 pet. Ned. Ind. Leening 1923 D, welke tot een restant van f 65.625.000 uitstaat, zal per l October worden afgelost en omgezet in nieuwe 4 1/2 pet. schuldbewijzen. Van de introducties noemen we de certificaten van G. M. 1000 van de 6 pet. Inschrijving Duitsch Grootboek tegen ca. 66 1/2 pet.; 5000 aand. zonder nom. waarde van de Minerva Motors Soc. An. tegen ca. frs 1600. De beurs, die aanvankelijk een flauwe stemming vertoonde, onder invloed van de ingetreden reactie in Margarine Unies die den laatsten tijd de markt zoo hadden be- heerscht, kreeg later een nieuwe stimulans op de gunstiger berichten voor suikerwaar den, welke den handel in dien hoek deden opleven, wat ten slotte de geheele markt gunstig beïnvloedde. Zoodat men, met en kele afdeelingen uitgezonderd, dikwijls aar dig boven het vorig peil afkwam ten slotte. In de bankafdeeling waren het natuurlijk de cultuurbanken. onder leiding van Kolo niale Bank, die een flink stuk konden verbe teren. In de industrieele afdeeling kreeg langza merhand de reactie in Margarine Unies de overhand, zoodat dit fonds een flink stuk moest inboeten. Als men daarbij nog voegt de sterk verminderde belangstelling voor Phi lips, die ook al afbrokkelden, en de onzekere toestand voor kunstzijdewaarden, die de laat ste dagen echter weer wat aantrokken zoo dat men hier niet ver onder vorig niveau sloot, dan ligt het voor de hand, dat de al- gemeene stemming in deze afdeeling niet bijster opgewekt was. In oiiewaarden ging aardig wat om, doch daar Wallstreet soms wat flauwer was, kon men hier per saldo het peil van vorigen keer niet geheel handhaven. Toch was de grond toon hier vrij goed. In rubbers ging wel niet veel om, maar er waren verschillende factoren die een niet onaardige stijging in de hand werkten. De rubberprijzen vertoonden namelijk neiging tot oploopen, terwijl de goede stemming voor de sulkerafdeeling, de aanverwante cultuur- groep, het hare ertoe bijdroeg, de stemming in den rubberhoek op te heffen. Zeer stil lagen scheepvaarten, die dan ook meestal een fractie moesten prijsgeven per saldo. Suikerwaarden gingen met koerswinsten van 30 en veertig punten schoot, bij flinke affaire. Een en ander natuurlijk ten gevolge van de hiervoor uiteengezette gunstige be oordeeling van de toekomstige ontwikkeling van het product. En al was de handel in tabakken niet groot, iets van de willigte van den suiker hoek straalde ook hierop af, zoodat men hier per saldo meestal eenige punten boven vorig peil kon sluiten. BEURSMAN. (Reeds ln deel van onze vorige oplaag op genomen). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel. DE BUITENSCHOOL. IN EEN HOUTEN HULPSCHOOL IN HAARLEM-NOORD? Er bestaan bij ons gemeentebestuur al ja ren vage plannen voor het oprichten van een buitenschool. Omdat er moeilijkheden waren om een geschikt terrein te vinden, kwam de voorbereiding niet verder. Toen kwamen er plannen om een buiten school te stichten op het Bredsrodeduin te Bloemendaal, waar ook de stichtingen zijn van de Haarlemsche vereeniging tot bestrij ding der tuberculose. Voor dit doel werd een vereeniging gevormd onder voorzitterschap van den oud-wethouder van onderwijs Mr. J. II. Thiel. Er werd steun toegezegd door het gemeentebestuur van Bloemendaal, omdat ingevolge de Lager Onderwijswet door Bloe mendaal gezorgd moest worden voor den bouw van het schoollokaal. Nu is er evenwel vrij onverwacht een plan van het Haarlemsche gemeentebestuur open baar gemaakt om een buitenschool te vesti gen fn de 7-klassige houten hulpschool die staat op het terrein achter de vroegere lig- hai in Haarlem-Noord, thans Parkherstel lingsoord. Er is over dit plan advies van de onder wijsorganisaties gevraagd. De Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs is evenwel niet enthousiast over dit plan. De school staat op een vlak terrein, zoodat kunstma tige beschutting tegen wind zal moeten worden aangebracht. Bovendien zullen de nadeelen van vochtigheid op een vlak ter rein na regenval moeten worden ondervan gen. Bovendien is het terrein voor het doel klein. Het zal ook noodig zijn een eet-, rust en speelzaal bij te bouwen, alsook een ka mer voor onderzoek en een keuken voor het bereiden van middageten, omdat de kinde ren die de school bezoeken in het middaguur niet naar huis kunnen. Men krijgt hier dus wel een buitenschool, maar geen boschschool. De aangelegenheid is nu in verdere voor bereiding bij B. en W. Het is te verwachten, dat een voorstel aan den gemeenteraad zal gedaan worden voor de zitting van begin October. Als dit plan van de gemeente doorgaat, dan zal de vereeniging haar poging verder staken. Het moet evenwel niet onmogelijk zijn, dat de buitenschool aan de vereeniging in exploitatie zal worden gegeven. TEGEN TE SNEL RIJDENDE AUTO'S. NIET PARKEEREN IN DRUKKE STRATEN. Het raadslid de heer W. J. B. van Liemt heeft eenige schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld over het te snel rijden van auto mobielen in onze stad. Ter toelichting vertelde de heer van Liemt oii6, dat hij meent, dat in Haarlem over het algemeen te snel gereden wordt. Er wordt niet genoeg de hand gehouden aan de bepa lingen omtrent de maximum-snelheid. Het zijn in het bijzonder verschillende catego rieën van auto's die kilometers vreten, na melijk bleekers, koks, handelaars in bouw materialen, enzoovoort. Niet dat alle auto's van deze branches zich daaraan bezondigen, maar toch wel het grootste gedeelte. De heer van Liemt had respect voor het werk van de motor-brigade, maar het is noodig, dat van den kant der politie méér gebeurt. De gewone agenten letten te weinig op te snel rijdende auto's. Het is wel juist, dat zij geen bekeuringen kunnen maken zon der het uitzetten van speciale vallen, maar het zal reeds nuttig effect afwerpen, als zul ke autobestuurders tot wat kalmer rijden worden aangemaand. Nu is het op sommige punten van de stad levensgevaarlijk voor de voetgangers. Waarom is het niet mogelijk zoo vroeg de heer Van Liemt om af en toe het geheele verkeer in de stad te controleeren. Als van alle auto's de tijd opgenomen wordt, dat zij de stad binnenrijden en ook weer de stad verlaten is vast te stellen of zij den weg in de stad te snel gereden hebben. Daarvoor zouden vaste punten genomen moeten wor den, bijvoorbeeld een punt op den Schoter- weg, de Kleverlaan, den Zijlweg, den Wagen weg, de Dreef en den Amsterdamschen straatweg. Het is mogelijk om de afstanden in de stad officieel op te meten. Als bijvoor beeld de afstand Schoterweg—Wagenweg 4000 M. is, dan moet een auto daarover doen een zekeren tijd, bijvoorbeeld 10 minuten. Passeert een auto om 1 uur den Schoterweg en om 1.06 den Wagenweg, dan staat vast, dat hij de maximum snelheid in sterke mate overtreden heeft. Als bekend wordt, dat te Haarlem af doende maatregelen genomen zijn om te wa ken tegen'te snel rijden, dan zullen de auto bestuurders wel oppassen, dat zij het niet te bont maken. De veiligheid van het verkeer zal daarbij zeker winnen. Verder wil de heer Van Liemt er op aan dringen dat maatregelen genomen worden tegen het parkeeren van auto's in drukke winkelstraten. Er worden nu bijvoorbeeld auto's neergezet in de Groote Houtstraat, die bet verkeer belemmeren, terwijl zij zonder bezwaar op de Ged. Oude Gracht kunnen worden gezet. VERKEERSONGELUKKEN. Te Velsen. Vrijdagmorgen te kwart vóór tien heeft de autobus van Katwijk aan Zee naar IJmul- den den vrachtauto van de firma Duineveld te Santpoort op den nieuwen Zeeweg bij den overgang van het spoor in de flank gereden. De bestuurder van de autobus hoorde het signaal van den vrachtauto niet, die uit een zijweg kwam rijden. De autobus werd van voren totaal in elkaar gereden en moest worden weggesleept. Ook de vrachtauto was zwaar beschadigd. NAZORG - VERLOTING. De Verbandscommissie Nazorg organiseert ditmaal een groote verloting ten bate van de Nazorgfondsen voor hulpbehoevende zwak zinnigen, blinden en lichamelijk gebrekkigen. De hoofdprijzen zijn aangekocht en geëta leerd bij de fa. v. Liemt, Gr. Houtstraat, Haarlemsche Werkinrichting, Dopkere Spaar- ne 34 en J. H. Korstjens, Gen. Cronjéstraat 82. De trekking heeft zoo spoedig mogelijk en in ieder geval nog dit jaar plaats. Gezien het sympathieke doel wekken wij gaarne op om een of meer loten prijs 25 cent te koopen. TUINBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLENCULTUUR. Bij het op 10 en 11 September gehouden toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouw school voor de Bloembollenteelt te Lisse slaag den o.a. B. Korsten, Heemstede, W. Montagne Lisse, H. A. Poen, Haarlem, D. F. Ruyter, Bloemendaal. Toegelaten tot de tweede klasse werd tevens W. Tensen, Nieuw Vennep. Na afgelegd herexamen werden nog tot de tweede klasse bevorderd D. H. Philippo, Heemstede, G. v. d. Zaal, Lisse. Tot de derde klasse werd na afgelegd her examen bevorderd G. Verdegaal, Aerden- hout. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1486 DE MINUUT DIE EEN EEUW LI.'KT Juist als de trein gaat bewegen probeert je vrouw je nog iets te zeggen en je weet niet of het iets belangrijks is, bijv. dat ze de kaartjes niet kan vinden, of alleen maar dat je niet te veel vleesch moet eten, als het erg warm wordt. (Nadruk verboden.) VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. EEN STICHTING „KENNEMERLAND". Dezer dagen werd alhier opgericht een stichting: „Kennemerland" voor lichamelijk gebrekkigen". In het bestuur namen zitting de heeren dr. L. C. Kersbergen, dr. W. Mol en E. P. Sc/huyt. Zoo spoedig mogelijk zal dit bestuur met nog eenige dames en heeren uit gebreid worden. Het doel dezer stichting is, om in nauwe samenwerking met de gemeentebesturen en de Gemeentelijke Verbandscommissie Nazorg de belangen der lichamelijk gebrekkigen zoo goed mogelijk te behartigen. Dr. W. Mol zal deze stichting in de ver bandscommissie Nazorg vertegenwoordigen. HET KERKSPLEIN. VERANDERDE PLANTSOENAANLEG. Op de begrooting van 1929 is een bedrag van f 6000 uitgetrokken voor een reorganisatie van het Kerksplein. Nu is de situatie zoo dat de helft van het plein als plantsoen is aangelegd, terwijl de kerk geheel door bestrating ingesloten wordt. Het is nu de bedoeling het plantsoen zoo aan te leggen, dat de kerk daardoor wordt omgeven. Rondom langs de huizen blijft een rijweg open. Een klinkerpad zal toegang geven tot de kerk. Verwacht wordt dat het plein door dezen nieuwen aanleg een intiem karakter zal krijgen, dat zich geheel zal aansluiten bij de mooie oude kerk en de typische oude huisjes in de omgeving. Maarhet is nu al midden September en er is nog niets gedaan om uitvoering te geven aan dit plan. Daarom heeft het raadslid de heer W. J. B. van Liemt een schriftelijke vraag bij B. en W. ingezonden hoe het met de voorbereiding van deze reorganisatie staat. DE STAKING TE ZAANDAM Donderdagmiddag hebben de beide par tijen, betrokken in het Zaansche houtbedrijf wederom geconfereerd en de liquidatié van het geschil onder de oogen gezien. Deze besprekingen hebben nog niet tot resultaat geleid. Zaterdagmiddag om 4 uur zullen de besprekingen worden voortgezet. GAS EN ELECTRICITEIT. PRIJSVERLAGING? In de raadscommissie voor de lichtfabrie ken is eeln bespreking gehouden over de vraag of het mogelijk en gewenscht is de prijzen van gas en electriciteit te verlagen. Een besluit welk praeadvies aan B. en W. daarover zal worden uitgebracht is nog niet genomen. Wij vernemen evenwel, dat het vrijwel ze ker is, dat van de tafel van B. en W. een voorstel zal komen om in elk geval tot eenige vedlaging te besluiten. (Verleden jaar werd het vaste recht met 10 pet. verlaagd). Be doeld voorstel zal dan bij de gemeentebegroo- ting voor 1930 aan de orde komen. De verslagen van de gasfabriek en elec- trische centrale over 1928 zijn nog niet verschenen. Wij vernamen evenwel, dat reeds nu vaststaat, dat over dat jaar veel winst ge maakt is, grooter zelfs dan waarop bij de be grooting gerekend was. VISSCHERIJ-OPBRENGSTEN. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 9 -stoomtrawlers. De besommingen waren: Nellie f 2188, Victoria f 1605, Clara Nieolf f 1799, Timmers f 2307. Kennemerduin f 1431, Bergen f 3510. Hoop I f 1441, Maria van Hat- tem f 2032, Pelikaan f 2112, TOESTAND VAN VERKEERS SLACHTOFFERS. Naar wij aan het St. Elisabeths Gasthuis vernemen is de toestand van den 17-jarig-m J. Zoet die Zondag onder het Kruisweg viaduct tegen een tram opreed, iets beter. De transportarbeider De N., die te Heem stede van een kolenauto viel en met zijn voet onder een der wielen kwam, waardoor de voet verbrijzeld werd, heeft in het Sint Elisabethsgasthuis een zeer pijnlijken nacht gehad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regeL Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig 10 Uit het Duitsch van MATTHIAS BLANK. 23) Toe wees niet flauw. Maar iets anders. Zou het mogelijk 2ajn dat ik den origineelen duimafdruk, die bij Langenbach gevonden is en die dien avond bij Heinecke van Bobbie is gemaakt, eens mag bekijken? Dan kan ik direct zien in hoeverre mijn theorie juist is. Er zijn natuurlijk ook vergrootingen van ge- maakt die wilde ik ook wel graag eens zien als het kon. Een vergrootglas heb ik bij mij. Dr. Friesen trok nadenkend de wenkbrau wen op ja, al het materiaal is hier in het ge bouw onder berusting van mijn collega Per scheid. Ik zal hejn vragen of ik de afdrukken en do foto's even hebben mag het is wel een beetje tegen den regel, maar ik zal het probceren. Als hij ze niet wil geven, kan het onderzoek altijd officieel in tegenwoordig heid van Bobble's verdediger plaats hebben. Dat moet Perscheid toestaan. Maar ik wil liever met mijn theorie pas voor den dag komen als ik absoluut zeker van mijn zaak ben, zei Else. Dat kan ik begrijpen. Enfin, ik zal het hem vragen. Else bleef in spanning op de terugkomst van dr. Friesen wachten en haar geduld werd niet al te lang op de proef gesteld. Dr. Per scheid had geen bezwaar gemaakt om het vingerafdrukkenmateriaal even aan zijn col lega toe te vertrouwen en gretig boog Else zich, gewapend met het vergrootglas, dat ze uit haar tasch te voorschijn had gehaald, over de vingerafdrukken. Na een poosje van ingespannen turen, nam ze de fotografische vergrootingen van de beide afdrukken ter hand en bestudeerde ook die met haar ver grootglas. Rood van vreugdevolle opwinding wendde ze zich tenslotte tot den officier van justitie. Het is zooals ik veronderstelde, zei ze. De roode duimafdruk komt in de kleinste finesses overeen met den afdruk die bij Hei necke gemaakt is. Als deskundige zul je dat direct zien. En deze volkomen overeenstem ming is alleen mogelijk, als de afdruk bij Langenbach met een stempel gemaakt, dus een vervalsching is. Anders moesten er im mers uiterst kleine verschillen zijn! Ik ver moed dat de dactyloscopische dienst van de politie dat onmiddellijk bevestigen zal. Kijk zelf nu maar eens. Een aandachtige studie van het materiaal overtuigde dr. Friesen dat Else von Matrei volkomen gelijk had. Toen hij klaar was, bracht hij de stukken aan Dr. Perscheid te rug en wendde zich toen tot Else: Als het inderdaad een vervalsching is en ik moet toegeven dat daar niet veel tegen in te brengen is, dan rijst de vraag: wie is die vervalscher geweest. Natuurlijk! stemde Else toe. Die vraag ligt voor de hand en ik heb ook naar een antwoord gezocht. Ik geloof ook dat ik er een gevonden heb, maar nu kan ik niet meer verder komen en heb de hulp van een ander noodig. Daarom kom ik bij jou, in de hoop dat je me helpen wilt. Ik zou niets liever willen. Ik geloof vast dat je op den goeden weg bent, er is nu een kans voor de verdediging om te bewijzen dat Bobbie onschuldig is. althans om aan het re quisitoir te toonen. Ik wil je wel eerlijk be kennen dat mijn geloof aan zijn schuld door jouw uiteenzetting aardig aan het wankelen is gebracht, want die duimafdruk was juist een sluitsteen van het bewijs tegen je broer. Maar vertel verder. Ik redeneerde dat de vervalsching af komstig moest zijn van iemand die Bobbie in het verderf wilde storten, die goed op de hoogte moest zijn met fotografie, die gepro beerd had een duimafdruk van Bobbie in handen te krijgen en daarin geslaagd was en dien toen voor zijn doel gebruikt heeft. Je bent waarachtig een geboren detec tive! schertste Friesen. Neen Ernst, weerde Else af, je moet er niet mee spotten. Mijn liefde voor Bobbie heeft me gedreven. Ik geloof rotsvast in hem en toen hij gezegd had dat hij onschuldig was, stond het voor mij vast dat dat de zui vere waarheid was. Toen ben ik gaan naden ken, uren en uren heb ik nagedacht. Ik heb toen tenslotte het probleem zoo gesteld: Bob bie kan den moord niet gepleegd hebben, dat is uitgesloten, want hij zegt dat hij het niet heeft gedaan. En toch is een bloedige afdruk van zijn duim op de plaats van de misdaad gevonden. Hij was kort voor den moord bij Langenbach geweest; ik vroeg mij af of ze misschien handgemeen waren geraakt en hij daarbij zijn hand had verwond of den Con sul-Generaal een ongevaarlijke wond had toegebracht. Maar als dat zoo was geweest, zou hij het hebben gezegd en hij had ver klaard dat hij juist de deur was uitgeloopen toen hij voelde dat hij zijn zelfbeheersching zou verliezen. Bobbie liegt niet, dat was voort durend het uitgangspunt van mijn gedach- tengang. Dus, redeneerde ik, als hij zegt dat die duimafdruk niet van hem afkomstig kon zijn, moest een ander die daar achtergelaten hebben! Het was een stoute veronderstelling, maar bij mijn onwrikbaar vertrouwen in Bobbie, was een andere verklaring buitenge sloten. Maar kon dat? Toen kreeg ik opeens een ingeving! Ik had wel nooit aan fotogra feeren gedaan, maar door mijn groote be langstelling voor schilder- en teekenkunst, heb ik vroeger eens een paar boeken gelezen over graphische procedées en ik wist onge veer hoe cliché's en dergelijke worden ge maakt. Ik ben ook eens in een cliché-fabriek geweest. Wat ik gezien en gelezen had, bracht mij op het idee, dat het mogelijk moet zijn een cliché te maken van een vingertop en met dat cliché zou men dan met zooveel valsche vingerafdrukken kunnen uitstrooien als men maar wil! Toen die idee me niet meer losliet, ben ik zelf aan het experimen teeren gegaanen het resultaat heb je daar net gezien. Else ging zitten en vervolgde: Toen ik eenmaal op het idee van het cliché was gekomen, was het niet zoo moeilijk verder te combineeren. Ik had immers ge hoord van dat „vingerafdrukken-spelletje" dien avond bij Heinecke en ik werd ook ge waar dat het Langenbach was geweest, die het gesprek op dit onderwerp had gebracht, ja hij was het die de afdrukken heeft ge nomen. Hij heeft ze, zoogenaamd bij vergis sing, een dag onder zijn berusting gehouden en ze toen pas den volgenden dag terugge bracht aan Heinecke, waar de politie ze later in beslag heeft genomen. Tusschen haakjes, ik begrijp niet ik hoop dat je het me niet kwalijk neemt.dat ik het eerlijk zeg dat niemand van de autoriteiten, die toch over deze zelfde gegevens beschikken, op het idee van een vervalsching is gekomen, toen Bob bie maar star en stijf zijn onschuld volhield. Ik kan me begrijpen dat je dat zegt, protesteerde Dr. Friesen vriendelijk maar dat is toch niet heelemaal billijk! Je kunt van politie en justitie niet verlangen, dat ze een verdachte op zijn woord gelooven als hij volhoudt dat hij onschuldig is, terwijl aan den anderen kant sterke aanwijzingen in zijn nadeel zijn. Die bewijzen te ontzenuwen be hoort tot de taak van de verdediging en die voer jij op een manier die de beste ad vocaat je niet verbeteren zou! Maar ik ben benieuwd om je verdere theorieën te hooren. Goed. Er waren dus maar twee personen die de afdrukken lang genoeg onder hun berusting hebben gehad, om er een cliché van te kunnen maken. De eene was Martin Heinecke, maar die heeft geen flauw idee van fotografeeren, dat heb ik al onderzocht. Maar Langenbach was een geroutineerd amateur-fotograaf, dat weet ik van Kitty, eigenlijk een kunstenaar in zijn vak, hij kende dit kunstje met gelatine heel goed. Ik vond in het atelier, dat Langenbach in zijn huis had, artistieke foto's die op een derge lijke manier gemaakt zijn, z.g. gomdrukken. Dus Langenbach is het gesprek over dacty loscopie begonnen, hij heeft de vingerafdruk ken gemaakt: hij had ze lang genoeg in zijn bezit om er negatieven van te maken en hij wist hoe hij het stempel maken moest. Hij had reden om Bobbie niet bepaald vriende lijk gezind te zijn, dat weet je ook. Dus vol gens mij is er maar één persoon die deze vervalsching met voorbedachten rade ge maakt kan hebben en dat is wijlen de edele Consul-Generaal Richard Langenbach. En hij heeft het gedaan met het doel om Bob bie in het ongeluk te storten. Else zweeg en een oogenblik heerschte er stilte in de kamer. Maar Langenbach is toch vermoord! opperde Dr. Friesen na een poosje. Juist En daarom kan ik niet verder ko men. Ik kan bewijzen dat de vingerafdruk valsch is en ik kan verklaren hoe hij ver- valscht is en wie het moet hebben gedaan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6