BUITENLANDSCH OVERZICHT HET WERK TE GENèVE VORDERT. REVISIE VAN HET VRAAGST UK FINANCIEELE HULP. BINNENLAND BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD Lord Robert Cecil voor Franschen aandrang gezwicht?, Welke economische besluiten zullen genomen worden? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Belangrijkste nieuws geeft heden geen aanleiding tot commentaar. Lord Robert Cecil omge zwaaid? Naar verluidt is Lord Robert Cecil, na be sprekingen met de Fransche delegatie, terug gekomen van zijn voornemen om in de derde commissie een discussie uit te lokken over de geoefende reserves en het opgeslagen oorlogsmaterleel. Hij moet nu van plan zijn een algemeene verklaring af te leggen over den stand der werkzaamheden van de com- missie-Loudon. Uit die verklaring zal niette min zijn af te leiden, dat Engeland later op deze twee punten, alsmede op de beperking der jaarlijksche contingenten, op den dienst tijd en op de begrootingscijfers, terugkomt, zegt het Hbld. De wijziging in de houding van Cecil schijnt een gevolg të zijn van de oppositie, die zijn voornemen van Fransche zijde heeft ontmoet. De Fransche delegatie moet gedreigd hebben als tegenzet de quaestie van de vloot- beperking in de derde commissie ter sprake te brengen. Cecil heeft wellicht ingezien, dat het oogenblik niet gunstig is om deze voor de Franschen zoo teere punten thans opnieuw aan te roeren. Men neemt aan, dat hij er ook van af ziet thans reeds op een nieuwe zitting van de commissie-Loudon aan te drin gen. Een economische wapenstil stand van 2 jaren? In de tweede commissie schijnt men thans goede vooruitzichten op overeenstemming te (hebben over de richtlijnen van het econo misch Volkenibondswerk in de eerstkomende jaren. Na de redevoeringen van Loucheur, Dalton (Engeland), Van Langenhove (België) en Colijn mag men aannemen, dat de Vol ken bondsvergadering de volgende besluiten zal nemen, zegt het Hbld.: Zij zal in de eerste plaats met betrekking tot de quaestie der tarieven de staten ver zoeken vóór 30 November te verklaren, of men bereid is deel te nemen aan een alge meene conferentie, die zoo spoedig mogelijk Jn het begin van het volgend jaar zal worden gehouden om te besluiten tot een econo- mischen wapenstilstand van twee jaren, ge durende welken tijd de tarieven niet ver hoogd zullen mogen worden, noch andere belemmeringen den handel in den weg zullen mogen worden gelegd. Gedurende deze twee jaren zullen dan door tussohenkomst van de Volkenbondscommissie onderhandelin gen tusschen de regeeringen gevoerd worden. Op een nieuwe conferentie zullen dan de eer ste collectieve overeenkomsten gesloten wor den om de handelsbelemmeringen te ver minderen en de economische betrekkingen tusschen de volken zooveel mogelijk te verge makkelijken. In de tweede plaats zal de vergadering met betrekking tot de steenkolencrisis waar schijnlijk een uitnoodigirig richten tot den Beheersraad van het Int. Arbeidsbureau om de quaestie van den arbeidstijd,#de loonen en de andere arbeidsvoorwaarden in het steen- kolenbedrijf op de agenda van de Int. Ar- beidsconferentie van 1930 te plaatsen, ter wijl de Volkenbondsraad verder zal wonden uitgenoodigd voor de bestudeering van de uitkomsten der deskundigen-bijeenkomst, die op 30 September a.s. zal aanvangen, een con ferentie bijeen te roepen van de regeeringen der bij de steenkolencrisis rechtstreeks be trokken landen, ter behandeling van de aan bevelingen dier deskundigen. De financiëele hulpverleening. De derde commissie ging voort met de bespreking van het plan, dat ten doel heeft een aangevallen staat financieele te onder steunen. Het denkbeeld dat door Denemarken. Duïtschland en Engeland werd geopperd dat dat de aanneming van dit plan moest wor den vastgekoppeld aan de algemeene ont wapeningsconventie, won veld. Hiervoor pleitten Zweden, Hongarije, Noorwegen en zelfs Frankrijk. De bezwaren tegen de toe passing van de financieele hulpverleening, ook in gevallen van oorlogsbedreiging, heb ben er toe geleid, dat deze bepaling uit de conventie is gelicht. Nu zal getracht worden een compromis te vinden, dat het mogelijk maakt een staat, die tijdens de verzoenings procedure voor den Volkenbondsraad de aanbevelingen van den Raad getrouw na leeft, voor de financieele hulpverleening in aanmerking te doen komen, wanneer er we zenlijk gevaar dreigt. Daarvoor is een sub commissie van acht leden benoemd, waarin ook Nederland werd gekozen. Vrees voor nieuwe onlusten in Palestina. Uit Jeruzalem wordt bericht, dat de auto riteiten uit hoofde van den Mohammedaan- schen feestdag, die gisteren werd gevierd, voor nieuwe onlusten vreezen en daarom voorzorgsmaatregelen hebben getroffen. Politie en troepen werden ter versterking van de kritieke punten zoowel in de oude stad van Jeruzalem als in andere plaatsen geposteerd. Van Gisz-el-Mayamme bij het Meer van Galilea wordt gemeld, dat Bedoeïnen aldaar grens hebben overschreden, de grens troepen worden daarom verder versterkt, üp bet Joodsche dorp Mis j mar-Har jar den aan de Syrische grens werd een overval gedaan. Ook te Mahmayn is het in den afgeloopen nacht tot schietpartijen gekomen, waarbij twee Joden zijn gewond. Bijzonderheden zijn nog onbekend. Arabische studenten maken propaganda voor een algemeenen boycot der Joden. Ver der heeft de Arabische Executieve een ver klaring gepubliceerd, waarin wordt beweerd dat, de Joden een of ander recht op de heilige plaatsen der Mohammedanen bezit ten. Deze verklaring maakte een goeden In druk op een groot gedeelte van de Arabische bevolking, daar inderdaad duizenden Ara bieren gelooven dat de Joden zich aan schen ding der heilige plaatsen van den Islam hebben schuldig gemaakt. Commissie van onderzoek voor Palestina. De Engelsche minister van koloniën heeft de volgende parlementsleden benoemd tot lid van de onder voorzitterschap van Sir Walter Shaw staande commissie van onderzoek naar de jongste onlusten in Palestina: Sir Henry Betterson (conservatief), Hopkin Morris (li beraal), Henry Snell (Labour)pe heer Lloyd ambtenaar aan het ministerie van koloniën, zal als secretaris der commissie fungeeren. Weer een Sovjet-gedelegeerde naar Londen. De sovjetregeering heeft de uitnoodiging der Britsche regeering aangenomen om op nieuw een gevolmachtigde (de Russische ge zant te Parijs, Dowgalewski) naar Londen te zenden ter bespreking van de procedure bij de nieuwe onderhandelingen over de hervat ting der diplomatieke betrekkingen. MacDonald verklaart dat Labour niets tegen Frankrijk heeft. Op den dag van MacDonald's vertrek uit Genève had de hoofdredacteur van de „Pet.it Parisien" een onderhoud met den Britschen premier over het standpunt van Engeland ten opzicht van Frankrijk. In antwoord op de opmerking van den hoofdredacteur, dat men in Frankrijk naar aardeding van ver scheidene verkiezingsmanifestaties en rede voeringen in het. Lagerhuis, en vóór alles door de gebeurtenissen, welke zich bij den aan vang der conferentie van Den Haag hebben afgespeeld, den indruk heeft, dat de Labour Party aan het bewind is gekomen door het innemen van een tegen Frankrijk gericht standpunt, verklaarde MacDonald: „De Labour Party keert zich nimmer tegen Frankrijk. Onze politiek jegens de Fransche republiek is er een van waarachtige, nauwe samenwerking. De door u aangehaalde mani festaties sproten voort uit de in Engeland ook in conservatieve kringen diepgewortelde opvatting, dat de Britsche politiek jegens Frankrijk neerkwam op het ondergeschikt maken der Engelsche belangen aan die van Frankrijk en dat zij door een onafhankelijk Engelsch standpunt vervangen diende te worden". „De overtuiging, dat de Britsche politiek zich in het kielzog van de Fransche bevond, was dermate sterk, dat een reactie hiertegen in hooge mate bedenkelijk had kunnen zijn. Wijziging van de methode en van het Engelsche standpunt was noodig, om Groot- Brittannië te doen gevoelen, dat zijn samen werking met Frankrijk van vrij willigen aard is". De premier vervolgde, dat hij door zijn stelling: „Geen allianties, geen entente meer, deze zijn verouderd", categorisch had willen vaststellen, dat de houding der huidige Brit sche regeering een andere is dan die van haar voorgangster. De allianties, welke vóór den oorlog hebben bestaan, waren tegen elkaar gericht geweest. Echter is het, aldus MacDonald, een politieke principe der Labour Party, dat de door het eene volk jegens het andere gekoesterde vriendschap niet tegen eenige andere natie gericht mag zijn, zulks in overeenstemming met den geest van na den oorlog. Om die reden dient men ook zijn wijze van uitdrukking aan te passen aan den nieuwen tijd en de nieuwe ideeën. Dit was de beteekenis geweest van zijn uit lating: Verouderd standpunt. Zijn woorden waren gekant geweest tegen een verouderd woord. Hij had daarbij niet in het minst aan een breuk der vriend schap met Engeland gedacht. De samenwer king met Frankrijk zal niet blootstaan aan een breuk, aangezien de politieke doeleinden die aan deze samenwerking ten grondslag liggen, dezelfde zijn gebleven. DE VOORZITTER VAN DE JEWISH AGENCY GESTORVEN. In het ziekenhuis te Zurich is, naar de „Vossische Zeitung" meldt, 74 jaar oud, over leden de heer Louis Marshall, de leider der Amerikaansche Joden. Marshall was een der bekendste Amerikaansche advocaten en had namens de federale regeering haar proces sen tegen de trusts geleid. Hij voerde een krachtige propaganda voor het denkbeeld der Jewish Agency tot wederopbouw van Pa lestina onder niet-Zionistische Joden van Amerika. Hij vertoefde te Zürich in verband met de oprichtingsvergadering der uitgebreide Je wish Agency en werd tot voorzitter ervan gekozen. Na de vergadering moest hij zich wegens een aandoening van de alvleeschklier aan een operatie onderwerpen; er deden zich complicaties voor, waaraan hij is overleden. HET VERGAAN VAN DE „ESTELLA". HET SCHIP VOER AAN DEN VERKEERDEN KANT. De correspondent van de N-R.Ct. te Brus sel meldt: De officieele Belgische scheepvaartraad, is te Antwerpen met het onderzoek begonnen, naar de oorzaak en de verantwoordelijkheid inzake de aanvaring van het Belgische stoomschip Estella met het Duitsche schip de Indra. De geredde eerste machinist van de Estella, Degryze, uit Hoboken, bevestigde het den lezer reeds bekende verhaal van zijn red' ding en getuigde dat de kapitein van de Estella Nederlandsche bevelen gaf. De Estlanasche roerganger, die eveneens werd gered, getuigde vervolgens dat hij in het Engelsch bevelen kreeg, welke taal hij niet verstaat. Deze bevelen werden hem echter door een landgenoot vertaald. Volgens den loods van het aanvarende schip, de Indra, voer de Estella niet op den voorgeschreven kant van het vaarwater. Ge tuige gaf geen signalen, in de meening, dat het schip zou uitwijken. HET BEZOEKEN VAN EEN RAADSVER GADERING LEVENSGEVAARLIJK GEACHT. In verband met zijn verwijdering uit de raadszaal te Hoogkerk (Gr.) door de politie, in de raadsvergadering van Donderdag 15 Augustus jl., heeft het communistische raads lid, de heer J. Hoiting, een motie bij den raad ingediend, welke motie hij in de eerst volgende vergadering nader zal toelichten en verdedigen. De heer Hoiting stelt hierin, vol gens de Tel., den raad voor, aangezien hij in verband met hetgeen hij in gemelde raads vergadering heeft ondervonden, het bezoe ken van raadsvergaderingen te Hoogkerk le vensgevaarlijk acht, vergunning aan te vra gen tot het dragen van vuurwapenen, althans zoolang de tegenwoordige burgemeester voor zitter blijft Voorts zal de heer Hoiting den Officier van Justitie intrekking van de z.i. met de wet strijdige rechtsvervolging, tegen hem ingesteld, verzoeken. NA DEN BRAND OP DE „VIMEIRA". EEN DER GEWONDEN OVERLEDEN. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft Don derdagnacht het lijk opgehaald van den ma chinist van het Engelsche tankschip „Vi- meira" die Maandag j.l. bij den brand aan boord van dit schip overboord is gespron gen en verdronken. Voorts is de sjouwer W. Voorbeytel, die met brandwonden in het ziekenhuis aan den Cooisingel was opgenomen, aan die verwon dingen overleden. Vrijdag zijn eenige slachtoffers van de scheepsramp ter aarde besteld, meldt het Handelsblad. Op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk zijn ten grave gedrage de 20-jarige J. van Schaick, de 22-jarige J. M. Gelok en de eer ste stuurman van de ,.Vimeira", B. Stewart. Bij deze begrafenis waren als vertegenwoor digers van de Rotterdamsche Droogdok-Mij. resp. aanwezig de heeren A. Knape, waarne mend directeur, J. L. G. Stubbe, hoofdboek houder, en J. H. v. d. Berg, chef van de afd. reparatiën. Op de kisten lagen verscheidene kransen en daaronder waren er van de directie en het personeel van de Rott. Droogdok-Mij. Op de begraafplaats Oud-Charlois is de 39-jarige L. M. v. Pelt begraven. Bij deze be grafenis vertegenwoordigde de heer C. M. Smit, de chef van den dok- en havendienst, de Rott. Droogdok-Mij. Ook hier waren er onder de kransen van de directie en perso neel van de Droogdok-Mij. MR. B. C. J. LODER TACHTIG JAAR. Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie waarin hij thans nog rechter is, vierde Vrij dag zijn 80sten verjaardag en heeft te dier gelegenheid van vele zijden belangstelling mogen ondervinden, in de eerste plaats na tuurlijk van het Hof, waarvan hij de eerste president was en dat een prachtige mand or chideeën zond. De Vereeniging voor interna tionaal recht zond ook een bloemstuk. De minister van justitie, mr. Donner, zond een felicitatiebrief. De heer Loder is president curator van de Indische faculteit te Utrecht en ontving als zoodanig bloemstukken van de docenten, het curatorium en de Utrecht- scha Indologische studenten. Een mand bloemen was er voorts van de Handelshoo- geschool in Rotterdam, waarvan mr. Loder ook president-curator is, en van het Rotter- damsch Studentencorps. Voorts zijn in de ochtenduren nog tientallen bloemstukken bezorgd van instellingen en particulieren, aldus de N. R. Ct. De kleinkinderen van den 80-jarigen heb ben heh verrast met een door henzelf ver vaardigd groot borduurwerk, symboliseerend de werkzaamheden van hun grootvader. Het stelt o-m. voor zijn gastvrij huis, waarbo ven zijn familiewapen is afgebeeld. Onder aan staat het woord Pax, de vrede, dien hij dient, bovenaan een weegschaal, geflankeerd door twee witte duiven. Voorts zijn in sym bolen uitgedrukt de verschillende kunsten, waarvoor mr. Loder belangstelling heeft, en bevat bet doek de tallooze hooge ordeteeke- nen, die in zijn bezit zijn. Van 9 tot 6 heeft de 80-jarige gisteren middag receptie gehouden. OnZE GROErSTUEES DIN5DA6=| DONDERDA3 ZATERDAG 1 LUCHTVAART. JAN OLIESLAGERS. TWINTIG JAAR VLIEGER. Rechts de Antwerpsche luchtduiveVJan Olieslagers; links de Hollandsche vlieger. Marinus van Meel. De heer Henri Ter Hall, te Rijswijk schrijft ons om.: Jan Olieslagers, de luchtduivel, de eerste die (in 1910) ons Nederlanders heeft doen kennismaken niet het vliegtuig! Dat is alweer bijna 20 jaren geleden! Waar blijft de tijd! Hoe herinneren we ons nog de spanning, waarmede het duizendkoppige publiek het oogenblik van opstijgen tege moet zag! En wie kan de sensatie beschrij ven, toen de „Blériot", het vliegtuig van Olieslagers, van den grond los kwam en dat wonderlijke kleine toestel boven onze hoofden cirkelde! Het publiek was opgetogen en bracht den luchtheld bij zijn terugkeer op den -beganen grond een geweldige ovatie! En zoo is het door geheel Nederland gegaan. Waar hij kwam, veroverde onze „Jan" stor menderhand de harten. Toen brak de wereldoorlog uit en Olie slagers was de eerste, die zich als vrijwil liger aanbood. Zijn eigen twee machines, als mede zijn reserve-materiaal, stelde hij ter beschikking van het Belgische Legerbestuur. En toen heeft hij op bewonderenswaardige wijze blijk gegeven van zijn koelbloedigheid en onverschrokkenheid. „De Duivel", zoo had hij zijn machine gedoopt, was gevreesd bij de vijanden. Door uiterst gevaarlijke ver kenningen boven de vijandelijke linies, heeft hij menigen voorgenomen aanval kunnen rapporteeren, tengevolge waarvan de verbon den legers, op de komst van den vijand voor bereid, in staat werden gesteld hem het hoofd te bieden. Door den Belgischen Koning en door de regeeringen van bijna alle lan den, waarmede België toen verbonden was, zijn aan Olieslagers onderscheidingen ver leend. Jan Olieslagers zal nu binnenkort (eind dezer maand, begin October) zijn twintig jarig vliegeniersjubileum vieren. Heel België maakt zich op om zijn nationalen held te huldigen! Mij dunkt, onder de Nederlanders, die bijna twintig jaren geleden vol bewondering de verrichtingen van den populairen Vlaming gadesloegen, zullen er velen zijn, die van hun belangstelling bij dit jubileum willen doen blijken en willen getuigen, dat men in Ne derland „Jan" nog niet vergeten is en gaarne de gelegenheid aangrijpt om hem te huldi gen. Ik verzoek dus de lezers van dit blad door het zenden van een naamkaartje aan mijn adres, van hun instemming te willen doen blijken. Wij zullen dan zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen nemen om tot de vor ming van een nationaal comité te gera ken. Aan een levensbeschrijving van den „lucht duivel" is het volgende ontleend: Jan Olieslagers werd geboren te Antwer pen, den 14den Mei 1883. Werktuigkundige van beroep, begon hij op 17-jarigen leeftijd zijn sport-loopbaan als wiel renner bij de Antwerpsche Wielren Club en was de eerste, die in België de motorsport beoefende, hetgeen hem daarna, als gevolg van zijn overwinning in den wedstrijd Parijs- Bordeaux-Parijs (1200 K.M. in 1904, een wereldbekendheid deed verwerven. Hij verbeterde te Ostende het record over een mijl, won in 1904—1905 den zesdaagschen wedstrijd te Scheveningen, won den „grooten wedstrijd" Chateau—Thiery en evenzoo in 1907 den beker van Avreux. Hij was kampioen van België In 1905, 1906, 1907, 1908, en 1909. Dit zijn zijn voornaamste overwinningen op het gebied der motorsport. Als vlieger deed hij in September 1909, te Issy-les-Moulineaux, bij Parijs, zijn eerste vlucht met zijn Blériot-machine, zonder hulp en zonder leermeester, aangezien die toen- aertijd nog niet bestonden. Na eenige geslaagde pogingen, nam hij deel aan de „eerste vlïegweek" te Antwer pen, waar hij zich zeer goed verweerde. En daarna volgde een reeks van koene vlieg- demonstraties, ook in verschillende plaatsen van ons land. Op 1 Augustus 1914 verbond hij zich als eenvoudig oorlogsvrijwilliger bij het Belgische vlie genierscorps. Bij verschillende dagorders werd hij zeer eervol vermeld. Tenslotte werd hij luitenant- vlieger. Olieslagers is oprichter en tevens voorzitter van de Antwerpsche Luchtvaart Club. DE SNELLE VLIEGERS. Onze Londensche correspondent schrijft ons 11 September: Het is deze dagen wat moeilijk om bij te blijven in de zaak van vliegsnelheid. Den dag van den wedstrijd om den Schneider- beker moesten alle bestaande records voor vliegsnelheid verre het onderspit delven (in dien zulk een term hier mag worden ge bruikt). Maar drie dagen later vloog de aan voerder van de Britsche Schneider-vliegers, Orlebar, in een rechte lijn van drie K.M., die hij tweemaal op en neer aflegde, met een ge middelde snelheid van 355.8 mijl per uur. Waghorn en Atcherley golden Zaterdagavond voor de snelste mannen van de wereld, snel op dit bijzonder gebied. Hun baas gaat een paar dagen later, onder tegelijkertijd gun stiger en ongunstiger omstandigheden (hij behoefde geen bochten te nemen maar zijn uitzicht was minder goed dan dat van zijn voorgangers) nog heel wat sneller. Nu is dus Orlebar (vooral omdat hU met wind mee een gemiddelde haalde van 365 mijl1 als snol- heidsheld eenig in de wereldMaar hU en zijn mannen zijn nog niet tevredenhoe wel het officieele snelheidscljfer het bestaan de record met bijna veertig mijlen verbetert. Begrijpelijk is hun eerzucht wel, want het schijnt dat zelfs de nu gemaakte snelheden als records in gevaar verkeeren. Wij zeiden reeds dat het uitzicht gedurende de vluch ten van gisteren niet bijster goed was. En men weet- dat bü gunst iger weer de Superma rine Rolls Royce S6 zekere hoogere snelheid kan ontwikkelen. De vliegers moeten dus onvermijdelijk ontevreden zijn over den nu verkregen uitslag, die zou doen veronderstel len dat hij het maximum vertegenwoordigt, waartoe motoren, toestellen en mannen in staat zijn. terwijl men zeker weet dat zij tot meer in staat zijn. De aanvoerder der Itallaansche snelheids- helden heeft durven verklaren dat zijn man nen binnenkort in Italië alle records, die de Britten in deze dagen mochten vestigen, zouden verbeteren. Zij zouden dit doen met de nieuwe Italiaansche toestellen, die voor de eischen van zeewaardigheid die voor den wedstrijd om de Schneidertrophee wor den gesteld te licht waren gebouwd. Men kan dit niet zoo maar als ijdele pocherij be schouwen. Van de prestates dier nieuwe Ita liaansche toestellen weet men nog niets en wie weet dus wat ze onder de gunstigste weersomstandigheden, die de Italianen zul len afwachten, zullen kunnen doen. Met die gedachte in het hoofd voelt de Engelsche snel-vlieger zich dus verplicht uit zijn toestel te halen wat er in zit. Nieuwe onthullingen over liet voorspel van den wedstrijd om de Schneider-trophce heb ben de tendentie de eer van de Britsche over winning niet te geven aan den officier-vlieger Waghorn. noch aan den constructeur van den motor Mr. Royce, noch zelfs aan de bou wers van het vliegtoestel, maar aan een klein troepje eenvoudige en hard zwoegende mecaniciens. Aan den vooravond van den wedstrijd bracht een nauwkeurige inspectie van den motor van de Supermarine S0 (waar mede de overwinning werd behaald) nl. aan het licht, dat deze zwaar beschadigd was. Klaarblijkelijk door onvoldoenden toevoer van olie was een der cylnders van den motor deerlijk gekerfd terwijl de zuiger op het punt stond onwrikbaar vast te loopen. De ontdek king werd gedaan in don nacht, voorafgaan de aan den wedstrijd. De mecaniciens sliepen in een hotel te Southampton. 35 KM. uit de buurt van Calshot. Voor afdoende herstel van den motor moest een complete cyllndereen- heid met bloc worden Ingebouwd, een werk dat normaal 24 uur oischt. Een vijftal meca niciens werd per snelle auto van het bed ge licht en naar de plaats des onheiLs vervoord. De mannen togen terstond aan den arbeid en slaagden er in, met den moed der wan hoop, het. karwei bijtijds op te knappen. In dien de ontdekking niet was gedaan en In dien de mecaniciens tekort waren geschoten, zou het toestel van Waghorn, dat Brittanje de overwinning bezorgde, terstond bij het opstijgen hebben gefaald en zou de Italiaan Dal Molin overwinnaar zijn geworden. De geestdrift over al dit recente snelheids- werk, dat episch journalistiek proza van on gewone kwaliteit en kwantiteit in de Brit sche pers heeft gebracht, is hier nochtans niet algemeen. Wij hebben echte Britten ont moet, die even oneerbiedig als sceptisch heb ben gewaagd van „a fool's game". Hoewel de bladen het zouden willen doen gelooven is men niet algemeen overtuigd dat de wereld rijker en het menschdom gelukkiger ls ge worden nu een half dozijn mannen met tot nu toe ongekende vaart door het luchtruim is gegaan Trouwens tegenover dezen triomf der snelheid stond de Indrukwekkender triomf der traagheid toen eenige honderd duizenden automobilisten, na afloop van den wedstrijd boven de Solent, uren lang men een slakkengang over de van Portsmouth wegloo- pende wegen kropen (niet 350 mijl per uur maar 350 yards per uur) om te beproeven thuis te komen. HILLEGOM. Getrouwd: C. P. de Groot en M. War merdam. Bevallen: A. J. BuseTijssen z. E. C. AzierAndréa d. Overleden: D. Boddeus, 56 j., m. J. W. ear lier, 65 j„ m. HAARLEMMERMEER. Bevallen; J. v. d. Bosch—van Balen, zoonf C. C. Hijstekvan Voomveld, zoon; V. Hoog land—Magchfelse, dochter; J. C. Bölte— Vertegaal, dochter; J. Moens—Paarlberg, zoon; T. N. MiddelkoopClement, zoon; J. C. SmitsStassen, zoon; M. S. v. Beek Kaandorp, dochter; T. A. van Buijten—van Rijswijk, zoon; J. SauerGriekspoor, zoon; A. s. Kortleve—van Andel, zoon; J. C. Loo— Negenbom, dochter; L. Bokhorst—Bouterse, dochter; C. M. van DongenDoes, zoon: M. Veneman—Claij, zoon; G. Kamp—Heems kerk, dochter; E. Verbeek—Verdoes, doch ter; A. van Anrooijvan Tol. zoon. Ondertrouwd: J. Roubos en E. Loddema, S. Wierda en H. J. v. d. Bos, G. Boom en S. van 't Hof. Gehuwd: L. W. Meirinans on M. C. van Staveren, P. Jongkind en A. de Groot, A. T. Griekspoor en C. Stolwijk, W. v. d. Pol en P. Smit, A. C. Duivenvoorden en A. van Hal. Overleden: Francljna Adriana Sneep, 69 j., geh. met D. van Damme: Maria Lubbers. 50 j., geh. met D. KooIJ, Magrita Stevelina Amoldus, 85 j., wede. van H. Ellssen. HAARLEMMERLIEDE CA. Getrouwd: D. C. Spiering en G. van Beem. Bevallen: v. d. Bijl—de Koning d. v d Doel—Wiggemansen z. v. d. LTnde—Koene z. Overleden: H. Poelgeest, 68 J., A. v Bcu- sichem, 54 L. Vlasveld, 42 Jaar. BENNEBROEK. Overleden: H. Buisman, m., 80 jaar. BEVERWIJK. Ondertrouwd: L. VTsscher en J. Hofland. Getrouwd: Jb. van Zutphen en C. van der Meijs. Bevallen: W. C. Lieftlng—Duijker z. G. Nonhebei—Kluft z. Overleden; K. Munster, 71 jaar ongehuwd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9