AGENDA. Leipziger Bonthandel Groote Houtstraat 94 Echte Roodvossen 14.98 HET ORGEL IN DE ST. BAVO VERWAARLOOSD? H7e Jaargang No. 14183 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 1.75, elke regel meer 035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. f025, elke regel meer 10.10, uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeerïngen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER Groote ol St. Bavokerk: Orgelbespeling 6.15—9.15 uur. Stadsschouwburg: Herdenking 10-jarig be staan „Het Schouwtooneel" (Adr. v. d. Horst en Jan Musch) ,X>e Paradijsvloek". 8 uuj Schouwburg Jansweg: „Rooie Sien", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re- yue: „Wonder boven Wonder". 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Haar grootste offer". Tooneel: Schwestern Pretzsch". 8.15 jiur. Luxor Theater: „Beatrice Cenci", 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefde onder Vries punt". Tooneel: The Osaka's. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Jonas in de Leeuwen kuil," 8.15 uur. Kamer van Koophandel, Nassauplein: 70e Vergadering. 7.30 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstadtoo- Tieel. (Cor v- d. Lugt Melsert). „De Man in de Monnikspij", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re- yue: „Wonder boven Wonder". 8 uur. Kloppersingelkerk: Orgelbespeling met rang en gelezen meditatie door H. J. Kruit hof,, Kampen. 8.15 uur. N.V. Mij. t. Voortzetting der zaken gedr. onder den naam van Klaas Tilly. Alg. Verg. van Aandeelhouders. Teyler's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Enorme sorteering: Vellen en afgepaste Kragen Alleen deze week: Reparatie-Inrichting DE TROONREDE. Over Int. rechtsorde en gelijk tijdige vermindering van bewapening. DE UITGAVEN VOOR LEGER EN VLOOT. DE ONTVOOGDING VAN NED.-INDIë. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de vereenïgde zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal geopend met de volgende réde; Leden van de Staten-Generaal! Te midden van U, Leden der Staten-Gene raal, voel Ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den ze gen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijn inwoners van eiken landaard, om hun beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreed zame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere Mo gendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereld vrede gehouden besprekingen tot overeen stemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van in ternationale geschillen zal door Mij krach tig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechts orde den weg zal helpen banen tot gelijktij dige en wederzljdsche vermindering van be wapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op Mijnen daadwerkelijken steun reke nen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de wederzijdsche rechten en be hoeften, waartoe de gedachtenwisse'ling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevor derlijk kon zijn, het bereiken van overeen stemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht stof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land- en tuinbouw zich bree der ontplooien, zoo de prijzen der voort brengselen gelijken tred hielden met de pro ductiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wettelijke maat regelen ter bevordering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buitenland. Op uwe medewerking zal een beroep wor den gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, yoorzoover zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewijzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekondigde ontwerp tot herziening van het huwelijks vermogensrecht zal U thans spoedig berei ken; ook overigens zal vernieuwing van recht op onderscheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werkloos heid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herziening van de Lager-Onderwijswet 1920 binnen niet te lan gen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstel len tot herziening van de Lager-Onderwijs wet 1920 aanhangig worden gemaakt-. Het zal Mijn ernstig streven zijn het fi nancieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten op zichte van wettelijke maatregelen welke lasten op 't Lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot) zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzijdigheid en ver dediging der onafhankelijkheid van den Staat- Indiening van een w.etsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met# den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet zal U worden voorgelegd. De verbetering der wegen en rivierover gangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de publiek rechtelijke regeling der collectieve arbeids overeenkomsten zal worden ingediend. In voorbereiding is een wettelijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der econo mische voorlichting van nijverheid, en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoe verre, zoolang het vrije ruilverkeer niet in ternationaal gehuldigd wordt, door een on derhandelingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd. Ten aanzien van den politieken toestand in Nederlandsch-Indië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht-, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbou wend werk der Overheid het algemeen be lang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch-Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten ongunstige verhoudin gen op de wereldmarkt. De algemeene toe stand kan niettemin bevredigend worden ge noemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het ge bied van de ontvoogding van Nederlandsch- Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischt-en zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbrei ding worden gegeven vóór en aleer de grond slagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de be- stujirshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarend heid worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepas sing vinden, als door een krachtige toepas sing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegenover eene voort-gezette uitbreiding van de koffie cultuur en van de bauxiet-nijverheid staat een teruggang van de goud- en balatawin ning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzicht-en minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voort schrijdende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsjmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft Mijne aandacht ge vestigd. Met de innige bede, dat God Uw arbeid mildelijk moge zegenen, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. PRO EN CONTRA. Op de eerste pagina van het vier de blad hebben wij heden opgeno men twee artikelen, van den Itali- aanschen oud-premier Nitti en van Graaf Volpi, voormalig minister van financiën, en enthousiast voorstan der in tegenstelling met Nitti, van Mussolini. Beide politieke tegenstanders, zetten in deze artikelenwaarvoor wij voor Nederland het recht van publicatie kochten, hun meening uiteen over het fascisme en de re geer ingsioijze van Mussolini. Nu de Italiaansche regeeringsvorm weder zoo belangrijke wijzigingen heeft ondergaan, (Mussolini legt verscheid dene portefeuilles neer, ten behoeve van zijn beste medewerkers) zijn ge noemde uiteenzettingen waarlijk van het gvx>tste gewicht. Algemeene verontwaardig ing en tegenspraak. ONS GEMEENTEBESTUUR ZAL EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK BENOEMEN. De orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes geven een periodiek „Het kerkorgel" uit. In het laatste nummer is een „hoofdartikel" opgenomen over het orgel -in-de.St. Bavo kerk te Haarlem. In den kop wordt meteen al verteld, dat het in zeer slechten toestand verkeert en zelfs ongeschikt is voor bespeling. Het stuk luidt: „Schrijver dezes had het niet onverdeelde genoegen den. lsten Augustus de orgelbespe ling bij te wonen in de Bavokerk te Haarlem, gegeven op het zoo bekende orgel, door den stadsorganist-, den heer George Robert. Wij waren met zijn vijven er héén getogen, 4 Engelschen en ondergeteekende. De Engel- sche heeren, vergezeld van hunne echt-genoo- ten, waren de meest bekende Engelsche kerk organisten. In een stemmig „vol-verwachting" trokken wij naar de statige kathedraal, waar zeer stipt op tijd de organist zijn programma be gon af te werken. Waar in dit artikel uitsluitend betoogd wordt het orgel op zichzelf te bespreken, be perken wij ons tot het instrument als zoo danig. Men hoeft werkelijk: geen orgelbouwer te zijn om te bemerken dat het front er mise rabel uitziet. Een aantal frontpijpen (onge veer 13 deel) zijn op goedkoope wijze met wat aluminiumbrons „bijgewerkt", terwijl 2/3 der pijpen zonder eenige behandeling is gebleven, en hun kleur dus bij den voortduur „vuil-groen" blijft. Och Christiaan Muller, maker van dit groo te orgel, wat er van te denken wanneer men in de tram-wagens van Haarlem leest, en in iedere gids over Haarlem, dat dit het schoon ste, het grootste, kortom het meest perfecte instrument van ons land is Wanneer dus iedereen zóó daarvan overtuigd is, mag het wel een nationale schande heeten dat dit meesterwerk zoo verwaarloosd wordt. De stemming van het orgel was zoo slecht, dat wij ons bij tijden verwonderden, dat de organist niet zijn registers sloot en aan het talrijk gehoor (c.a. 400 personen) mededeel de dat het orgel niet te gebruiken was. Dit zoude op de vele aanwezige buitenlanders een veel beteren indnk hebben gemaakt dan deze demonstratie van wat ons mooiste orgel wordt genoemd. Het was werkelijk een natio nale blamage. Het was Curasao II. Doch ge lukkig, of helaas, is deze vernedering niet zoo algemeen bekend. Daarom zullen waarschijn lijk nog niet die maatregelen zijn getroffen, die dringend noodig waren. Wanneer een staccato wordt gespeeld met flink aantal registers, krijgt men medelijden met het orgel. Oude man met asthma. De windtoevoer lijkt in zeer ongelukkigen toe stand te verkeeren, alsmede de verdeeling van den windtoevoer over de verschillende re gisters. Wellicht is 't heele werk „windziek". Het klepperen der mechaniek was van tijd tot tijd duidelijk in de kerk te hooren, boven de zachte registers uit! Een groot aantal tonen der muziekstukken kwam absoluut niet door, zoodat men den verkeerden indruk zoude krijgen, dat deze tonen vergeten werden aan te slaan. Dit vond natuurlijk zijn oorzaak daarin, dat bij vlug spel een onvoldoende aanspraak werd ver kregen voor sommige registers of pijpen. Een pedaalsolo waarin een tongwerk domi neerde. was werkelijk de bekroning der el lende. Het leek of een kudde geiten in zijn geheel werd afgeslacht. Wij hopen werkelijk voor den organist, dat men zijn orgel, in oorsprong van schitteren de conceptie, voor hem in prima toestand zal brengen. Wij zijn overtuigd, dat daarvoor nog al een en ander noodig zal zijn. Het ge- "neele orgel mist op het oogenblik de ..expres sie". Het is niet schitterend, het heeft geen glans, integendeel: het klinkt mat-, al zijn er enkele zeer goede stemmen te beluisteren. Veel, zéér veel zal er wel moeten geschie den, wil Nederland met dit orgel zijn repu tatie kunnen handhaven. Thans is het een aanfluiting, een bespotting van de Neder- landsche kerkelijke muziekkunst, en Neder- landsche orgelbouwkunst. Juist thans nu het Nederlandsche pijporgel in zoo groote mate in het buitenland wordt verkocht, moet het wel bedroevend stemmen, wanneer onze bui- tenlandsche gasten zulk een impressie mee nemen van wat men hier in Nederland „mooi" noemt. Mijn Engelsche bezoekers wilden gaarne het orgel ook aan de speeltafel even bekijken, daar zij zich er voor interesseerden en in de Engelsche vakbladen het gehoorde nader wilden behandelen. Helaas kon de heer Robert zich niet beschikbaar stellen de Engelsche deskimdigen het werk te laten bezien. Wel licht waren dan nog eenige waardevolle ge gevens verstrekt geworden, die voor de bui- tenlandsche orgelliefhebbers van belang wa ren. Wij hopen in één der volgende no.'s op dit orgel terug te komen. Laat men in Haarlem echter de oogen ope nen en erkennen: wij hebben roofbouw ge pleegd met dit schoone stuk, deze schoone erfenis van vroeger eeuwen. Misschien is het thans nog tijd. Dit stuk is een noodkreet, een roep: BEHOUD ons NEDERLANDSCH- HAARLEMSCH orgel!" Onze organist George Robert aan het woord. De stadsorganist de heer George Robert was over dit artikel zeer veronwaardigd. Al le daarin geuite beschuldigingen zijn onge grond. Het orgel is in uitstekenden staat. Alleen zal het noodig zijn een gedeelte van de pijpen die verkleurd zijn opnieuw een behandeling te laten ondergaan, maar dat heeft met de klank van het orgel niets te maken. De heer Robert had zich onmiddellijk tot het gemeentebestuur gewend met het ver zoek om maatregelen te nemen tegen dit onwaardige geschrijf, dat blijkbaar ingege ven is door concurrentie. Maatregelen van ons gemeentebestuur. De gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra deelde mede, dat het gemeentebestuur, uit- overweging dat dit stuk vermoedelijk zijn weg zal vinden in de Nederlandsche pers, besloten heeft, om een commissie van drie vooraanstaande orgelkunstenaars uit te noodigen om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het orgel en daarover rapport aan B. en W. uit te brengen. De heer Wesstra deelde nog mede, dat het gemeentebestuur overtuigd is, dat het orgel in voortreffelijken staat verkeerd. Men moet evenwel bedenken, dat het een 17de eeuwsch orgel is, zoodat het niet aangaat het te ver gelijken met een modem kerkorgel. Toch kan op ons orgel nog alles gespeeld worden en wordt de klank door elk bewonderd. De commissie wordt dan ook alleen in gesteld om een afdoende deskundige tegen spraak van dit artikel in „Het Kerkorgel" te krijgen. De meening van onzen deskundige. De heer Karei de Jong, dien wij het arti kel lieten lezen, schrijft; ,Jk kan verklaren dat de laatste maal dat ik het orgel in de Groote Kerk hoorde, n.l. op 31 Augustus j.l., mij. wat de klank betreft, zoomin als vroeger iets bijzonders getroffen heeft dat tot de felle aanklacht van den heer Dekker aanleiding zou kunnen geven. Het verwondert mij bovendien een dergelijk stuk als dat van den heer D. aan te treffen in een blaadje dat uitsluitend of althans grootendeels de belangen van één enkele firma schijnt te dienen". DE KWESTIE AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. De ontslagen ingetrokken. DE GESTRAFTEN WORDEN OVER. GEPLAATST. Zooals we reeds hebben medegedeeld kwam Maandag het Scheidsgerecht voor het Spoor wegpersoneel bijeen om uitspraak te doen in zake de ontslaggevallen aan. de Centrale Werkplaats, welke kwestie onder het Spoor wegpersoneel zoo heel veel stof heeft doen opwaaien. Het scheidsgerecht was samengesteld: Oud minister de Visser, voorzitter, de Chef der Centrale Werkplaats te Zwolle en namens de ontslagen beambten de heeren F. P. A. Landskroon en C. Cramer, Hoofd bestuurs leden van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Centralen Bond. Door het scheidsgerecht werden een groot aantal getuigen gehoord. Na lange beraad slaging werd beslist, dat het ontslag moest worden ingetrokken, maar dat de betrokken beambten naar een andere werkplaats zullen moeten worden overgeplaatst, zonder dat hen daarvoor een vergoeding voor verhuiskosten zal worden uitbetaald. Gedurende den tijd van schorsing zal aan hen geen loon worden uitbetaald. Deze uitspraak is voor beide partijen bin dend, HET DIACONESSENHUIS. VERHOOGING DER VERPLEEG- GELDEN. Naar wij vernemen is het bestuur van Diaconessenhuis genoodzaakt geweest de ta rieven voor de verpleging met ongeveer 7 pet. te verhoogen. Het ziekenhuis staat voor hoogere uitgaven doordat er meer zusters moeten worden aan gesteld in verband met het verplegingsbe- sluit en omdat de salarissen der zusters ver hoogd moeten worden. Onze correspondent te Heemstede schrijft ons nog het volgende: Het bestuur van het fonds voor Ziekenhuls- verpleging deelt mede, dat wegens verhoo ging cler tarieven voor de verpleging in het Diaconessenhuis te Haarlem de betaling door het fonds aan deze inrichting zal plaats heb ben tegen het minimum tarief derziekenhui zen te Haarlem, zijnde f 3 per dag voor per sonen beneden 12 jaar en f 4 per dag voor personen boven 12 jaar. De meerdere kosten voor verpleging in deze inrichting, zijnde f 0.75 per dag voor perso nen beneden 12 jaar en f 0.85 per dag voor personen boven 12 jaar komen voor rekening van de(n) patiënt'e). Bij verpleging in de Mariastichting of St. Elisabeths Gasthuis is geen toeslag verschuldigd. Deze regeling gaat in og 1 Oct. a.s, Het woord is aan., Arthur Pinero: Zij die innig en diep lief hebben icorden nooit oud. Het kan zijn dat zij tengevolge van hun leeftijd bezicijken, maar zij sterven altijd jong. PORTVERLAGING. (Overwogen wordt om het binnenlandsch brievenport met ingang van 1 November a.s. to verlagen tot 6 cent.) Er is reden tot verblijding, In een nieuwe goede tijding, Want er is in voorbereiding. Een verlaging van het port; Voor de ras-philat-elisten, Die den 6 cent-s zegel misten, Erengt die nieuwigheid beslist een Nieuwe kleur weer in hun sport; Het is stellig ten gerieve, Van de talrijke gelieven, Die in ellenlange brieven, Trouw beloven aan elkaar; In de plicht aan huil schat-plichtig, Zijn ze niet meer zoo voorzichtig, Het gewicht, eerst zoo gewichtig. Weegt voortaan niet meer zoo zwaar; Vrienden die mij hebt geschreven, Ik verzoek u wacht nog even, Stel u nog een week of zeven, Zonder mijn repliek te vree; Maar daarna zal ik ontladen In volumen, immers na den Eén November drukt de schade. Niet meer zoo mijn port-monnaie; Al? de zege is geregeld, 't Nieuwe zegel is bezegeld, Ereng 'k de lof, die P.T.T. geldt, In mijn glas daalt ook de port; Er is nieuwe hoop geboren. Dat wij eerlang zullen hooren, Dat de port, als lang tevoren, Eindelijk weer een stuiver wordt. HAARLEM, 17 September De Eénzijdigen. Een geestdriftig automobilist, die mij schrijft over ..het steeds wederkeerende ver- keersvraagstuk" neen het is toch niet Clinge Doorenbos verklaart: „dat het niet- autorijdende publiek altijd maar weer ge dachteloos schimpt op hen, die zich. waar achtig niet voor hun genoegen, een weg per auto trachten te banen door de alles versper rende wielrijders". En generaal Debeney, chef van den Fran- schen generalen staf. zegt in de Revue des Deux Mondes dat het heel verkeerd zou zijn om het conscriptieleger af tc schaffen en alleen een beroepsleger te houden, dat je naties moet bewapenen, dat noncombattan ten evengoed aangevallen worden als com battanten, dat wij alleen de realiteit van het oogenblik moeten zien en dat alleen het volksleger Frankrijk nogmaals kan redden. Generaal Debeney zetrt dit waarachtig niet voor zijn genoegen. Zijn plicht noopt hem er toe. Het merkwaardigste van deze beide ver klaringen. op zoo geheel verschillend terrein, is dat zij zoo roerend overeenstemmen in eenzijdigheid. Verder wellicht in niets, want het is zeer waarschijnlijk dat de bedoelde briefschrijver niets voelt voor het militai risme van generaal Debeney, en dat de Fran- sche legeraanvoerder als hij de opinie van den automobilist las. zijn schouders zou op halen. Intusschen ziet de een alleen maar het belang van liet automobilisme, en de ander alleen dat van Frankrijk, en zijn bei den ervan overtuigd dat zij „waarachtig niet voor hun genoegen" deze beide nobele instel lingen op den grooten verkeersweg van het moderne leven helpen besturen. Tot den een zou je willen zeggen: „Bekijk de belangen van het gehéele verkeer eens" en tot den an der: „Zie eens de belangen van de geheele Menschheid, inplaat-s van alleen die van je land. En schei alsjeblieft uit over „Frankrijk nogmaals redden". Het woord klinkt merk waardig ouderwctsch. ult-den-tijd, in deze dagen. De wereld heeft grooter toekomst- idealen, stelt zich grooter problemen voor oogen. denkt internationaler dan in het be krompen kader van de vraag, hoe Frankrijk in de toekomst misschien weer gered zou moeten worden. De generaal voelt niet mo dern. Generaals hebben dat trouwens nooit gedaan. De wereld is zoover gekomen dat zij beseft dat het belangrijker is om zichzelf te redden dan Frankrijk, of Engeland, of Duitschland, of welke natie ook. Sommige menschcn vinden het misschien nog heel erg om zoo iets te zeggen maar de eenheid van de beschaafde menschheid is inderdaad veel grooter en belangrijker dan die van welke natie ook. Als generaal Debeney de organi satie van deze eenheid tracht, te vertragen met gepraat zooals het bovenstaande wordt men geneigd om tc zeggen: ..Man, schei uit. Probeer de dingen eens in het groot te zien". Net zooals ik den geachten briefschrijver in zake het steeds wederkeerende verkeers- vraagstuk zou willen toevoegen: „Gaat u nu eens op een fiets zitten, en ondervind dat u waarachtig niet voor uw genoegen moet, trachten, om aan de zich-een-weg-banencte

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1