DANS ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN II HANDELSBLAD SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 DE GEM. DIENST DER WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN 1928. Eerste jaar van het Bureau voor Beroepskeuze. 380 WERKLOOZEN ONDERSTEUND. Verschenen is het verslag van den Ge meentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding over 1928. Daarin lezen wij, wat de afdeeling „Arbeidsbemiddeling (Arbeids beurs)" betreft: In de bouwbedrijven was de werkloosheid ongeveer gelijk aan het vorig jaar. In de me taalnijverheid was de werkgelegenheid gun stig: het gebrek aan geschoolde krachten bleef bestaan. In de grafische vakken was de werkgelegenheid gunstiger dan het vorige jaar. In het algemeen was de werkgelegen heid in 1928 ongeveer gelijk aan die in 1927. Arbeidsbeurs. Bij de afdeeling voor Mannen bleef het aantal aanbiedingen ongeveer gelijk. Het was 12795 in 1927 en 12636 in 1928. Het aantal aanvragen van werkgevers steejf, in 1927 was het 4034. in 1928 4418. Het aantal plaatsin gen vermeerderde van 3000 in 1927 tot 3503 in 1928. Bij de afdeeling voor Vrouwen bleef het totaal aantal aanbiedingen van werkzoeken den in vergelijking met het vorig jaar onge veer gelijk, nï. 1392 tegen 1330 in 1927. Het aantal aanvragen van werkgevers vermeer derde van 1911 in 1927 tot 2163 in 1928. Het aantal aanbiedingen en plaatsingen van dienstboden verminderde. Het was 216 en 116 in 1927 en 142 en 85 in 1928. Het aan tal aanbiedingen en plaatsingen van werk sters vermeerderde: in 1927 bedroegen deze 3 en 816, in 1928:» 1050 en 1020. Voor de geheele afdeeling voor vrouwen vermeerder de het aantal plaatsingen eenigszins: in 1927 was het 1017, in 1928 1164. Het totaal aantal aanbiedingen van werkzoekenden dus van mannen en vrouwen tezamen bleef ongeveer gelijk: in 1927 was het 14125, in 1928: 14028. het aantal totaal aanvragen van werkgevers vermeerderde van 5945 in 1927 tot 6581 in 1928 en het totaal aantal plaatsingen van 4017 in 1927 tot 4667 in 1928. In een vergelijkend staatje, blijkt, dat in 1928 het aantal ingeschreven werkzoekenden in Januari het hoogst was en in Juli het laagst. De cijfers waren resp. 1601 en 801, een verschil tusschen zomer en winter dus van juist 50 pet. De werkkrachten voor de gemeentedien sten en bedrijven worden van de Arbeids beurs betrokken. Het aantal aanvragen be droeg in 1928 545, waarvan aan 539 kon wor den voldaan, (de 564 sneeuwruimers hierbij niet begrepen). Steun aan „Buiten-woonplaats-werkers" werd in 1928 door de Arbeidsbeurs verleend tot een totaal bedrag van f 512. Drie arbeidsconflicten werden aan de beurs gemeld, een staking in het schilders bedrijf, een in het stucadoorsbedrij f en een in het loodgietersbedrijf, die van langen duur was. Wanneer een werkzoekende het hem door de Beurs aangeboden passende werk weiger de te aanvaarden, werd hiervan melding ge maakt aan de afdeeling Werkloosheidver- zekering. De samenwerking met werkgevers- en werknemersorganisaties was weer innig. De opening van een arbeidsbeurs in de tot het district behoorende gemeente Beverwijk vond plaats 1 Mei 1928. Besloten werd tot opening van een arbeidsbeurs te Velsen. In het district Haarlem werden door de Arbeidsbeurs 145 personen geplaatst, uit an dere gemeenten in het district Haarlem 2, buiten het district uit Haarlem 52 personen en in het district uit andere districten 38 personen. In het buitenland werden 57 per sonen geplaatst, waaronder 1 constructie- bankwerker in West-Indië. Zoowel in de ge meente Haarlem als in het district werden eenige malen inlichtingen verstrekt over landverhuizing naar de Vereenigde Staten en Canada. Werkverruiming. De door den Raad verleende credieten voor werkverruiming bedrijgen voor vijf werken gezamenlijk f 309.000. Tweederde deel van deze werken was rioleeringswerk. De uitvoe ring daarvan geschiedde in eigen beheer. 194 werkloozen, hoofdzakelijk grondwerkers en ongeschoolden hebben hierbij werk gevon den. Voor de eersten waren de loonen 74 cent per uur, voor de laatsten 69 cent per uur. In het najaar werden nog credieten tot een be drag van f 420.000 toegestaan voor verdere werkverruiming, hierbij vonden op dezelfde voorwaarden 104 werkloozen werk. Een rou leersysteem werd toegepast. Bovendien werd in den winter 1928-1929 bij verschillende openbare diensten werk uitgevoerd door 79 te werk gestelden. Beroepskeuze. In de vergadering van 26 April 1928 werd 3e Commissie voor de Eeroepskeuze geïn stalleerd. Het bureau voor Beroepskeuze werd geopend 2 Juli 1928. Dit jaar werden totaal 113 eerste bezoeken bij het bureau gebracht. Voor de officieele opening waren reeds 41 gevallen behandeld. De directeur en de ambtenaar voor de be roepskeuze werden in de gelegenheid gesteld om eenige laboratoria voor psycho-technlsch onderzoek te bezoeken. Met de hulp van dr. Dozy werd een voorloopig plan gemaakt om zoo noodig een eenvoudig psycho-technisch onderzoek te kunnen verrichten. Een be scheiden begin werd gemaakt met het aan leggen van een bibliotheek. In het afzonderlijke uitgewerkte verslag van de Commissie'en het Bureau voor Be roepskeuze lezen wij nog: Voorbereid werd de invoering met 7 Ja nuari 1929 van leerlingenkaarten op de openbare lagere scholen en de eerste klassen van die voor u.l.o. Na het verlaten der school door de leerlingen worden die kaarten aan het bureau toegezonden. De geuite wenschen zijn op het bureau in twee groepen verdeeld, namelijk Adviezen en Inlichtingen. Op verschillende staten is dit nader uitgewerkt. Op een 8-tal ouderavonden zetten de directeur en de ambtenaar van het bureau de werkwijze er van uiteen. He: aan tal adviezen aan mannelijke "personen be droeg 75, inlichtingen 20, aan vrouwelijke personen resp. 16 en 3. Meer vakbekwaamheid. 23 November 1928 begon een gemeentelijke cursus tot het aanbrengen van meerdere vakbekwaamheid bij geschoolde werkzame en werklooze arbeiders in de metaalindustrie met 22 leerlingen, georganiseert in samen werking met de organisaties en den direc teur der ambachtsschool. 19 December begon tevens een cursus voor de daartoe in aan merking komende metaalbewerkers in het autogeen lasschen, uitgaande van de Cen trale Organisatie van Cursussen in de Auto gene Metaalbewerking. De gemeente stelde 5 personen in staat om hieraan deel te nemen. Werkloosheidsverzekering. Wat het hoofdstuk Werkloosheidsverzeke ring betreft, in 1928 waren 64 (in 1927 65) kassen die leden hadden met werkelijke woonplaats binnen de gemeente Haarlem ge subsidieerd, volgens het Werkloosheidsbe sluit 1917. Het bedrag van het subsidie voor de gemeente Haarlem was f 37.919.84 (in 1927 f 30.888.51) dat der uitkeeringen uit de kas sen f 30.928.12 (in 1927 f 92.437.88>. Met in gang van 30 Juli werd het recht op subsidie ten behoeve van de werkloozenkas van den Algemeenen Nederlandsche Stucadoorsbond ingetrokken. Op 31 December waren 6170 le den van toegelaten kassen binnen de ge meente Haarlem volgens de bepalingen van het werkloosheidsbesluit 1917 verzekerd. Aan het einde van 1927 was dit 5742. Van 84 per sonen moest de uitbetaalde verzekering op grond van verschillende redenen terug ge vorderd worden, dit tot een bedrag van f 859.76. Steunvcrleening. In totaal werden in behandeling genomen 185 nieuwe aanvragen om steunverleening, toegewezen werden daarvan 145. Aan steun werd verstrekt een bedrag van f 30.017.13 1/2, aan 380 personen, (in 1927 f 38.109.89 1/2 aan 384 personen). Aan bijzonderen steun (versterkende mid delen, kleeding, schoeisel, voorschotten van reisgeld), werd uitgegeven f 844.09. Aan te ruggevorderde onrechtmatige steunbedragen en van verstrekte voorschotten werd ontvan gen f 840.05 1/2. Bij het verslag is gevoegd een aantal bij lagen, waarin gedetailleerde cijfers gegeven worden. i7aarlemsche chr. besturenbond. Maandagavond had plaats de aangekon digde vergadering van bestuursleden der bij den Haarlemschen Christelijken Besturen bond aangesloten organisaties met hun vrouwen en verdere belangstellenden ter gelegenheid van de ingebruikneming der verbouwde zalen Van het eigen gebouw van den Eond, Bakenessergracht 53. Na de opening der samenkomst op de gebruikelijke wijze, werd gesproken door den voorzitter van den Bond, den heer E. Over- beek. Deze weidde uit over de groote be- teekenis van het kleine, mits het wordt ge daan uit liefde tot het Koninkrijk Gods. In het kleine, dat de Bond had gedaan met de verbouwing der zalen, oordeelde spr. óók iets grootsch te zijn. Het werk is gedaan en geslaagd, dank zij het actief optreden van de deskundige eigengebouw commissie, met de medewerking van de leden van de aange sloten organisaties en verdere belangstel lenden, aie financieelen steun verleend hebben. Hulde bracht spr. aan leden van aange sloten organisaties, die het stucadoor, schil ders en behangerswerk belangeloos des avonds hadden gedaan en die daardoor de kosten van de verbouwing belangrijk min der hadden doen zijn dan ze anders zouden geweest zijn. De benoodigde gelden zijn nog niet geheel bij elkaar. Daarom deed spr. een beroep op verderen financieelen steun. Verder sprak de voorzitter waardeering uit over den ar beid van de heeren Van Daale, Niemöller en vijlen den heer de Klerk en voor al het geen ze onder moeilijke omstandigheden voor het eigen gebouw hadden gedaan. God wil menigmaal de menschen gebrui ken tot het verrichten van kleine dingen, die in haar wezen toch groot zijn, zoo ein digde spr. We koanen nu meer en meer na der bij het ideaal: een eigen gebouw den Chr. Besturenbond waardig. Mogen allen die in dit gebouw vergaderen werkzaam zijn tot bevordering van de eere Gods en het welzijn der samenleving. Het bestuur van den Bond had vervolgens gelukwenschen in ontvangst te nemen van de heeren J. D. Wijkhuizen, M. de Braai, H. Souverein, Ruppert, J. van Daale, W. F. Beeremans en Reinhardt. De heer De Wijs, administrateur van het gebouw bracht nog een warm woord van dank aan den heer Waleveld, die drie we ken iederen avond zich belangeloos met het schilderwerk had bezig gehouden. Het verder gedeelte van den avond was gewijd aan muziek en declamatie. Ten slotte werd nog gegeven een filmvoorstelling. Het bestuur heeft nog twee gezellige avon den georganiseerd voor de leden der aange sloten organisaties met hun dames en ver dere belangstellenden op Donderdag 19 en Zaterdag 21 dezer. Het programma van die avonden vermeldt muziek, een filmvoorstel ling en declamatie. Verder onderscheidene attracties. kinderverzorging en opvoeding. Verschenen is het winterprogramma van de Vereeniging tot bevordering van het on derwijs in kinderverzorging en opvoeding. Er zullen weer verschillende cursussen ge houden worden. Het bezoek der cursussen was in het afgeloopen jaar bevredigend. Daarom is besloten om dezen winter nog uit breiding aan de cursussen te geven. Er worden nu cursussen gehouden in: Een voudige opvoedkunde voor moeders en meis jes. Vervolgcursus in het maken van speel goed. Hoe leeren wij de kinderen zich in de vacantie bezig te houden? Handenarbeid. Zuigelingenverzorging. Hygiëne. Cursus voor vaders en clubleiders. Volksdansen. Naaicur sus. Ook worden er luisteruurtjes georgani seerd voor moeders en belangstellenden. In October wordt een tentoonstelling ge houden op het gebied van hygiëne en in November een vervroegde Kersttentoon stelling. opdracht Aan Firma G. Metselaar Zn., Aannemers te Haarlem, is opgedragen het uitbreiden van perceel Schouwcjeslaan No. 23a ten be hoeve van N.V. Chemische Kunstinrichting ..Polygraph", onder architectuur van den heer H. G. Scholten. te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. naamlooze vennootschap Aanvang van den nieuwen cursus 16 October Spreekuur en inschrijving van leerlingen dagelijks van 2—5 en 7—9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 TELEFOON 10806 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Algmeene Commissie ten behoeve van de deelneming van Ned.-Indië. Suriname, en Curasao aan de in 1931 in Parijs te houden Internationale Koloniale Tentoonstelling vraagt ter bestrijding van de kosten aan de Kamer van Koophandel en Fabriesen voor Haarlem en Omstreken een subsidie van 500 Het uitvoerend comité van de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling 1929 te 's-Gra- venhage verzoekt een subsidie van 100. Verkiezing leden der Kamer. Het Bureau stelt voor den datum der ver kiezing van twaalf leden der Kamer, die op 1 Januari 1930 periodiek aftreden, vast te stellen op 21 November 1929. Belasting betalen op post kantoren. In de vergadering der Kamer zal aan de orde komen een bespreking van het onder werp: belasting betalen op postkantoren. B. en W. van Bloemendaal meenden zich tegen dezen nieuwen maatregel te moeten verkla ren; zij achten het bedenkelijk, dat de ge heimhouding in het gedrang komt en dat men op de postkantoren geen inlichtingen over uitstel van betaling enz. zou kunnen verkrijgen. De meeste gemeentebesturen juichten echter den maatregel toe, o.a. die van Heemskerk, Bennebroek, Wijk aan Zee. Zandvoort, Beverwijk en Heemstede. De gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer spraken er zich niet over uit, maar noemden de naar voren gebrachte bezwaren ongegrond. PERSONALIA. De volgende gediplomeerden der M. T. S. te Haarlem zijn benoemd in de navermelde betrekkingen: Afdeeling Weg- en waterbouwkunde; de heer M. M. Dijkman tot weg- en water bouwkundige bij Plaatselijke Werken der ge meente Bandoeng (Java). Afdeeling Electro-techniek: de heer H. v. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ïlï:iï.,3 DEZE MAAND GRATIS. Zy, die zich thans als kwartaal- abonné opgeven, ontvangen hefc Handelsblad tot 1 October gratis. Abonnement 1-90 p. maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bU het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 TELEFOON 10209 RI!P!!!1[ll^R!I!!!!Ilü!lII!!I!!^^nilI!Il!IMinninniïïjlll]!T HdiiÉ!isSiiiËIÉÉii OP ZOEK NAAR DIAMANTEN IN ARAGUAYA. De koorts naar goud lokte in het midden van de vorige eeuw steeds weer duizenden en duizenden naar Californië. Het bericht van het vinden van diamanten in Zuid-West - Afrika was voor velen aanleiding daarheen te trekken. In den laatsten tijd schijnt het in Brazilië het begeerenswaardige doel te zijn van allen, die naar verhouding in korten tijd rijk willen worden. Brazilië heeft groote ondernemingen, o.a. ook in het gebied van Rio de Garcas, die in de Araguaya-rivier uitmondt. Deze rivier grenst aan het groote tot nu toe bijna on- doorzochte woud van Matte Grosso, waarin de thans nog als koppensnellers beruchte wilde Indianenstammen leven. In één der daargelegen plantages was op een dag een staking uitgebroken en wie niet staakte was in levensgevaar en vluchtte in den dschungel. Op deze vlucht, welke naar Araguaya voerde, struikelde een der vluchte lingen over een steen. Vloekend wilde hij den steen op zij schoppen, toen een ander, die naast hem ging, zag, dat deze steen op kriltal geleek. Hij nam den steen op, en zag. dat hij een ruwe diamant in de hand had. Nu werd de geheele oever van de rivier on derzocht en de vluchtelingen ontdekten nog meer groote steeneni Daar de meegenomen levensmiddelen opraakten, konden zij hun tocht niet meer voortzetten, 'en moesten zij het zoeken opgeven en trachten zoo snel mo gelijk de nabij gelegenstad te bereiken. Het bericht dat nieuwe diamantvelden wa ren ontdekt, ging als een loopend vuur door de geheele omgeving. Weldra trok nu een troep blanken, negers, mulatten en kleur lingen naar de Araguaya-rivier. om dc kost bare edelgesteenten te -vinden. Primitieve werktuigen, met enkele kilo's proviand, maar vooral geweren en pistolen werden op dezen tocht meegevoerd. Öp den eenigen weg welke voerde naar het kamp der diamant zoekers. ontstond spoedig een eenvoudig dorp, uit hutten van hout, waarvan de da ken uit gras waren vervaardigd. Het dorp werd Lageado genoemd. In het dorp ontbrak natuurlijk een speel- en danslokaal niet. Weldra werd Lageado gelijk zoovele gouddel- verspiaatsen. In het danslokaal draaiden iederen avond de verwilderde diamantenzoe- kers met de vrouwen die na hen waren ge komen, de beker ging rond en aan de ruwe houten tafels zaten ruwe lieden bij het kaart- en dobbelspel. De revolver zit heel los in den gordel, ook het mes is heel snel van zijn plaats. Hier in de wildernis is een men- schenleven weinig in tel. Strijd om een meis je of om de vondst van den dag wordt met het recht van den sterkste of van den han digste uitgevochten. Het zoeken naar diamanten zelf is een bui tengewoon moeilijk en zwaar werk. De dia manten bevinden zich in het zand op den bodem van den stroom. De lieden staan daar om den geheelen dag in het water en in ge bukte houding. Dat is niet alleen inspannend, doch ook gevaarlijk. Het zand van de rivier is door het zoeken sterk losgewoeld, de rivier zelf heeft talrijke sterke draaikolken, het wa ter is door het zand dat altijd in beweging is sterk troebel, zoodat de bodem niet kan wor den waargenomen. Daardoor behoort het niet tot de zeldzaamheden wanneer een of andere diamantzoeker een verschrikkelijken dood vindt. Het zoeken naar de witte steen kool gaat door; wat beteekent een men- schenleven, wanneer gezocht wordt naar het kostelijkste der edelgesteenten, om gauw rijk te worden. De draaikolken zijn niet het eenige gevaar, waarop de diamantzoeker acht heeft te slaan; aan de oevers van de Araguaya-rivier wemelt het van giftige slangen, waarvan de gevaarlijkste de Sucuru 'is. Het betreft hier een buitengewoon groote slang, die soms zes meter lang wordt en zulk een spierkracht bezit, dat zij een mensch, dien zij heeft omslingerd, doet stikken. Ook de Braziliaansche visschen behooren niet tot de onschuldigste soorten. Daar is bijv. de pi ranha. een roofdier, dat aanvallend durft op te treden. De beenen van de diamantzoekers zijn vaak bedekt met ernstige wonden, ver oorzaakt door het sterke gebit van den pi ranha. Een andere bron van gevaren vormt de stekelrog. Trapt een van de zoekers op zijn rug, dan wreekt hij zich door electrische schokken. Deze schokken verlammen den ge troffene zoodanig, dat hij omvalt en ellendig verdrinkt, wanneer niet dadelijk een van zijn kameraden in zijn nabijheid hem hulp biedt. Dat het in een dergelijke omgeving niet aan muskieten ontbreekt, behoeft niet te worden gereleveerd. Bij dat alles is de strijd tegen de gevaarlijke beesten nog niet het ergste, veel erger zijn de vergiftigde pijlen van de bewoners van het oerwoud, en even erg is het moordende klimaat, dat vooral voor de blanken noodlottig is. die door de gele koorts ter neer worden geveld als ze an dere gevaren gelukkig hebben doorstaan. Alle moeite, alle gevaren kunnen evenwel de menschen niet weerhouden naar het edel gesteente te zoeken. En al vallen ook dui zenden, nieuwe scharen trekken in de wil dernis. Steeds weer hopen menschen door zwaren en moeilijken arbeid in korten tijd rijk te worden en dan de vruchten ervan te genieten. (Onderstaande berichten zijn reeds Ir* een deel van de vorige oplaag opgenomen). RUSLAND WIJST DE CHINEE- SCHE VOORSTELLEN WEER AF. Naar uit Moskou gemeld wordt vond al daar onder voorzitterschap van Rykof een vergadering plaats, waarin de plaatsvervan gende commissaris voor Buitenlandsche Za ken, Litwinof, mededeeJingen deed over de betrekkingen met China. Hij verklaarde, dat de Sovjet-regeering niet in staat is, de laatste Chineesche voor stellen, die op 11 September door bemiddeling van het Duftsche gezantschap werden over handigd. aan te nemen. Do Sovjet-regeering eischt onmiddellijk herstel van den status quo op den Chineesche Oosterspoorweg. De antwoord-nota zal heden via het Dultsche gezantschap aan de Chineesche regeering worden overhandigd. De militaire maatrege len. die de Sovjet-regeering heeft genomen, blijven tot nader order gehandhaafd. De opperbevelhebber van de Russische troepen, generaal Blücher, heeft medege deeld, dat in de laatste 24 uur de Chineesche troepen aan de Russchisch-Chineesche grens sterk zijn geconcentreerd en dat de Chinee- zen den strijd van de Witte Russen "tegen de Sovjet-Unie ondersteunen. SHOWROOM DER nAARLEMSCHE INSTALLATEURS GEOPEND Hedenmorgen is in het gebouw van het oude Postkantoor, Zijlstraat 70 een show room geopend van de Vereenigde Haar- lemsche Installateurs, in tegenwoordigheid o.a. van den wethouder van financiën en dc bedrijven, Mr. M. Slingenberg, den directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Ir. J. A. Reus, Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel, het dagelijksch bestuur der Middenstandsccntrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, de hee ren P J. M. van Tetering. C. ten Boom, en f. H. Smit, de presidente der afdeeiing Haar lem van de Ned. Vereenigigng van Huisvrou wen mevrouw C- J. Cohen—Tervaert, me vrouw M. LioniJungblut, penningmees- teresse en mevrouw M. A. de BruynVan Scherpenberg, secretaresse, de heeren Snel len en Krul, hoofdambtenaren van het P. E. N., het raadslid den heer W. J. B. van Liemt. den heer Th. Fibbe, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging. De heer C. Uylenhoed rprak een openings woord om daarna het woord te verleenen aan den heer Van Tetering, die in een uit voerige rede het belang van een schakel tusschen producent en consument, tevens tusschen G. E. B. en publiek, zooals deze vrucht van organisatie er een is, schetste. Daarna werd de showroom bezichtigd. Deze is voortreffelijk ingericht in een aantal lokalen van de benedenverdieping, waarvan het grootste een zeer goed bovenlicht ont vangt door het glazen dak. De bekleeding der wanden is uitgevoerd met celotex en maakt in haar soberheid, dat de groote ver scheidenheid aan tentoongestelde voorwer per zeer goed uitkomt, Adolf Leonhardt p. 15 Sept. 13 u. Azoren, Amsterdam n. W.-Indië. Abbekerk 15 Sept. te Rotterdam van Sydney. AJmkerk 16 Sept. te Sydney van Rotter dam. And ijk 15 Sept. vun. v. Port Said n. Oran, Bombay n. Rotterdam. Aideramin 16 Sept. te Singapore, Japan n. Rotterdam. Almelo 13 Sept. v. Antofagasta n. Valpa raiso. Alchiba p. 16 Sept. Ouessant, Rotterdam n. Buenos Ayres. Bengkalis 12 Sept. te Hong Kong v. Seattle. Bandoeng 14 Sept. te Negapatam, Batavia n. Rotterdam. Boschdijk 14 Sept. van Boston n. Batavia, Breda 15 Sept. te Antwerpen van Ham burg. Burgerdijk p. 15 Sept. v.m. Lizard, Boston n. Rotterdam. Ereedijk p. 15 Sept. Perim, New-York n. Java. Chrlstiaan Huygens p. 24 Sept. Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Calypso 13 Sept. v. New-York n. Curasao. Ceres 15 Sept. v. Maracaibo n. Charles ton. Drechterland 15 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Deli 14 Sept. te Hampton Roads v. Phi ladelphia. Delfland 14 Sept. v. Bahla, Amsterdam n. Buenuos Ayres. Flandria 14 Sept. te en van Pernambuco, Buenos Ayres n. Amsterdam. Flora 14, Sept. van New-York n. Haiti. Giekerk 13 Sept. van Mozambique n. Mikl- dani-Lindi. Glamorganshire 14 Sept. te Colon van Antwerpen. Gelria 15 Sept. v. Lissabon, Amsterdam n. Buenos Ayx-es. Heemskerk 15 Sept. te Rotterdam van Amsterdam. Kota Gede p. 15 Sept. 7 u. Ouessant, Rot terdam n. Java. Koudekerk 14 Sept. v. Bombay n. Rotter dam. Kambangan 15 Sept. v. Amsterdam n. Java. Kangean 14 Sept. te Genua, Java n. Am sterdam. Kicldrecht 15 Sept. v. Suez, Rotterdam n. Calcutta. Koningin der Nederlanden p. 14 Sept. Perim, Amsterdam n. Batavia. Karimoen 13 Sept. v. Colombo, Java n. New-York. Kota Radja, 15 Sept. v. Batavia n. Rot terdam. Lochkatrine 15 Sept. v.m. te Londen, Rot terdam n. de Pacifickust. Merauke p. 15 Sept. Perim, Java n. New- York. Meliskerk 13 Sept. te Lorenzo Marques van Rotterdam, vertr. 14 Sept. n. Beira. Maaskerk 14 Sept. v. Las Palmas n. Calais, West-Afrika n. Rotterdam. Merauke p. 15 Sept. Perim, Java n. New- York. Naaldwiik p. 16 Sept. Ouessant, Rotter dam n. Vigo. Orestes 15 Sept. te Amsterdam van Ham burg. Oranje Nassau 15 Sept. tc Paramaribo (vertr. 18). Orion 13 Sept. v. Kingston J. n. Port an Prince. Oldekerk 14 Sept. v. Dairen n. Rotter dam. Oostkerk 15 Sept. te Bremen van Ham burg. Phrontis p 14 Sept. Dover, Amsterdam n. Liverpool. Patria 16 Sept. 8 u. v. Port Said, Java n. Rotterdam. Polydorus 15 Sept. te Amsterdam van Bremen. t Poelau Laut, 15 15 Septc te Amsterdam v. Java. Poclau Bras p. 15 Sept Perim, Amsterdam n. Java. Rondo 15 Sept. te Hamburg van Amster dam. R:ouw p. 15 Sept. Vlisslngen, Amsterdam 1. van Antwerpen n. Batavia. Rljpcrkerk 15 Sept. te Rotterdam van Durban. Randfontein 15 Sept. v. Aden, Amsterdam n. Port Natal. Rijnland 13 Sept. te Buenos Ayres v. Am sterdam. Statendam 15 Sept. te Rotterdam v. New- York. Soekaboemi p. 15 Sept. 1 u. Perim. Java n. Rotterdam. Slamat 16 Sept. 8 u. v. Sabang, Java n. Rotterdam. Streefkerk 15 Sept. nam. te Hamburg v. Rotterdam. Sommelsdijk p. 14 Sept. Ouessant, Rotter dam n. Calcutta. Schiekerk 16 Sept. te Antwerpen v. Ham burg. Salland 16 Sept. 2 u. 30 m., te Ham burg v. Amsterdam. Salawati 13 Sept. te Belawan Dell van Batavia. Springfontein 14 Sept. van Marseille n. Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Sembilan p. 14 Sept. Gibraltar, Amster dam n. Java. Tydeus 14 Sept. v. New-York n. Batavia. Tabanan p. 15 Sept. 6 u. Kaap del Arml, Rotterdam n. Java. Toba 15 Sept. te Saloniki, Java n. Rotter dam. Ternate 16 Sept. te Batavia v. Rotter dam. Ternate 14 Sept. van Singapore, Rotter dam n. Batavia. Tjlbadak 14 Sept. v. Sjanghai n. Batavia. Tjisaroea 14 Sept. te Sjanghai v. Soera- baya. Venezuela 13 Sept. te Barbados van Am sterdam. vertrok n. Trinidad. Van Spilbergen 14 Sept. v. Melbourne n. Singapore. Van Rensselaer 14 Sept. 18 u. v. Dover n. Barbados. Amsterdam n. West-Indië. Vechtdijk p. 15 Sept. Dover, Amsterdam n. Barbados. Veendijk 15 Sept. te Rotterdam van Kur- raehee. Veendam 14 Sept. van New-York n. Rot terdam. Waterland p. 15 Sept. Beachy Head, Am sterdam n. Buenos Ayres. Zaanland 13 Sept. te en 14 Sept. van Rio Janeiro. Amsterdam n. Buenos Ayres. Zeelandia 13 Sept. v. Bahia, Amsterdam n. Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7