BU1TENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. CRISISSTEMMING IN OOSTENRIJK. DE KANS OP ONLUSTEN. EERSTE KAMER HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD De groote opmarsch bluf De „Heimwehren" zijn goed gewapend! T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat de op heden vastgestelde bijeenkomst van de burgerwachten in Weenen slechts ten doel heeft hun program in de quaest-ie der grondwetsherziening bekend te maken. De deelnemers zullen niet in gesloten kolon- nes opmarcheeren of vertrekken. Zij hebben een rustig verloop toegezegd. Wat betreft de opmarschen van 29 Sept. wordt het gerucht tegengesproken als zou een marsch naar Weenen in het voornemen liggen. Na de be tooging zullen de deelnemers uiteen gaan. De hoofdcommissaris van politie Schober heeft naar aanleiding van de geruchten over een aanstaanden staatsgreep in Oostenrijk, verklaard dat hij slechts kon herhalen wat hij vroeger had gezegd, nl. dat de machts middelen van den staat voldoende zijn om iedere poging die zou worden ondernomen om de orde te verstoren, zoo krachtig mo gelijk tegen te gaan. Er is dus volgens Scho ber geen reden aanwezig voor eenigerlei on gerustheid. „Men moest toch eindelijk eens geloof schenken aan de verzekeringen van mannen, die zich van hun verantwoordelijk heid bewust zijn en zich niet laten beïnvloe den door overdreven en opruiend gepraat en krantenartikelen", Inderdaad lijkt het ons onwaarschijnlijk, dat de vooraf door de nationalistisch-fascis- tische elementen aangekondigde staatsgreep, die het resultaat zou moeten zijn van een grootschen opmarsch, ook maar een kleine kans van slagen heeft. Gedurende vele we ken heeft de pers zich systematisch over de quaestle laten opwinden, en de soc.-democra- tische Schutzbund moet langzamerhand wel gaar gestoofd zijn, door de idee van: „Wij zullen er alles opzetten om de caprioles van de „Heimwehre" onschadelijk te maken. De soc.-democraten zijn door het voortdu rende treiteren der „Heimwehre" opgevoed tot die vastbeslotenheid, om den huidigen staatsvorm te beschermen, waartegen de Heimwehren niet veel zullen kunnen uitrich ten. Een andere quaestie is het, dat Oostenrijk op 't oogenblik in een soort van crisisstem ming leeft, die het uitbarsten van onlusten mogelijk maakt. Zal de groote opmarsch dan ook mislukken, het lijkt ons geenszins on waarschijnlijk dat er ernstige opstootjes zul len plaats vinden. En tot welke catastrophale dingen die aanleiding kunnen geven in Wee nen is bereids bekend. Men denke maar eens aan den brand in het Paleis van Justitie bij de beruchte November-onlusten! En een feit is het dat de fascistisch-ge- tinte Heimwehre de beschikking hebben overduizenden wapens die op onwettige wijze verkregen zijn.... L. A. De Deen Rastaedt over de Int. Bank. De Noorsebe gedelegeerde Rastaedt heeft ln de tweede commissie de discussie ingeleid over de motie van de Deensche Poolsche en Noorsche delegaties inzake het verband tusschen den Volkenbond en de Internatio nale Bank, aldus het Hbld. Rastaedt zette uiteen, dat het niet de be doeling van de voorstellers is de bank onder een zekere internationale controle te plaat sen. Zij erkennen ten volle, dat de bank ten mmste even onafhankelijk moet zijn als de centrale bankinstellingen, en in sommig op zicht nog zelfstandiger. Eenige band met den Volkenbond is echter noodzakelijk. De voorstellers denken hierbij met name aan de voorzorgsmaatregelen, die de Volkenbonds raad zou kunnen nemen. De Bond moet er voor waken, dat de fl- nancieele politiek van de bank niet in con flict komt met de algemeene politiek van den Volkenbond, speciaal op het gebied van het economisch leven. De bank moet echter geenszins een Volkenbondsorgaan worden. Zelfs in het ondenkbare geval, dat de voor stellers daartoe bereid zouden zijn, is het best mogelijk, dat nog niet alle staten geneigd zouden zijn mede te werken aan de oprich ting van een bank op een wereldbasis. Een rede van EHeldring Ook de heer Heldring sprak over de Int. Bank. Hij zeide onder anderen, dat hij zich kon vereenigen met een groot gedeelte van hetgeen door den vertegenwoordiger van Noorwegen is gezegd. Ik zou echter eenige belangrijke reserves willen maken. Wij moeten niet vergeten dat de voornaamste functie van de bank is het ontvangen en het overmaken van herstel betalingen met de minst mogelijke schokken voor de internationale wisselkoersen. De Bank is aldus opgevat door de vertegenwoor digers der zeven voornaamste landen, die direct bij het herstel betrokken zijn, en zulks met het doel. deze betalingen uit de politieke sfeer te lichten, en ze als een zaken-transactie te behandelen. Zoolang de werkzaamheden van de bank beperkt blijven tot deze functie en wat direct daarmee ver band houdt, gaan zij voornamelijk den zeven landen aan en hebben zij met den Volken bond niets te maken. Eerst wanneer het tweede stadium bereikt is, en de bank zich zal gaan bezighouden niet zaken die van in vloed zijn op de financiën, de crediet-positie en den economischen toestand der staten, worden andere landen direct belanghebbend. Het is onmogelijk te zeggen, of en wanneer dit stadium bereikt zal worden. „Het is moeilijk zich een bank van der- gelijken omvang voor te stellen die jaar in jaar uit zou werken zonder eenige verplich ting van jaarlijksche publiciteit. Noch schijnt het billijk, dat wanneer de bank ophoudt voornamelijk een herstelbank te zijn en haar andere werkzaamheden van het grootste be lang worden, de verdeeling der zetels in den Raad van Beheer zal blijven zooals thans is in uitzicht gesteld en men is inderdaad ge neigd eenigszins bezorgd te zijn dat alle veranderingen in de statuten van de bank uitsluitend aan haar leiders worden overge laten, hoeveel vertrouwen men ook in hun wijsheid en voorzichtigheid mag hebben, Maar het voornaamste punt waarbij aile naties betrokken zijn is de noodzakelijkheid van eenig contact met den Volkenbond die uitstekend werk heeft gedaan op het gebied der internationale financien en die uit den aard der zaak zal voortgaan zich te bemoeien met zoodanige financieele problemen van internationaal karakter die, na voor den Bond te zijn gebracht, zijn aandacht waard geoordeeld zullen worden. Middelen zouden beraamd moeten worden om eenig verband tusschen den Volkenbond en de bank te leg gen ten einde het gevaar van botsing te voorkomen en een vruchtbare samenwerking te verzekeren wanneer de tijd voor uitge breider werkzaamheden van de bank buiten het engere gebied van de schadevergoedin gen zou zijn aangebroken". Doelen die op het feit dat de Bank een zakenlichaam is dat niet onder overheersching mag staan van den V. B-, zeide spreker. „Ik ben er zeker van dat de auteurs van de resolutie dit geenszins wenschen en ik zou hen daarom willen voorstellen de ver wijzing naar artikel 24 van het Pact er uit te laten. Dit artikel schijnt mij van twij felachtige toepassing op het geval en de verwijzing zou gemakkelijk opgevat kunnen worden als een poging om een soort van controle te vestigen, die wij niet op het oog moeten hebben". „Ik ben eveneens van meening dat het gedeelte van de resolutie waarin gezegd wordt, dat de voorgestelde bank een in stelling schijnt die is gesticht bij algemeen verdrag voor de regeling van zaken van in ternationaal belang, behoort te vervallen evenals de woorden: „De bepalingen, waarbij de bank wordt gesticht zullen worden opge steld, rekening houdende met het algemeene beginsel dat in het Pact van den Volkenbond is neergelegd en door de leden is aanvaard". Ten slotte stelt spreker voor het slot van de resolutie waarin de Raad wordt uitge- noodigd de noodige maatregelen te treffen om aan de resolutie uitvoering te geven, te schrappen. Loudon over 'n Intern, lucht macht. De derde commissie nam een resolutie aan, ingediend door de Duitsche, Fransche en Japansche delegaties, waarbij de Volken bondsraad wordt uitgenoodigd, de resulta ten der werkzaamheden van de Internatio nale luchtvaartunie inzake de luchtvaartver bindingen van den Volkenbond in crisistijd te doen bestudeeren door de bevoegde Vol kenbondsorganisatie b.v. door de commissie voor veiligheid en arbitrage, aldus meldt de TeL Bij deze gelegenheid kwam Jhr. Loudon terug op den brief van den voorzitter der Ligue Internationale des Aviateurs te Parijs, Clifford Harmon, aan de voorbereidende ontwapeningscommissie, waarin sprake was van een internationale luchtmacht ter be schikking van den Volkenbond. Deze lucht macht zou alleen vredesdoeleinden nastre ven en geen sanctie-maatregelen hebben te nemen. Jhr. Loudon uitte voorts de hoop, dat de bestudeering der verbetering van het vliegtuig te Genève door de verkeersafdeeling van het Volkenbondssecretariaat zal worden voortgezet, en dat het volgende jaar hier omtrent een rapport aan de Assemblée zal kunnen worden uitgebracht. Cecil's resolutie. De discussies werden voortgezet over de resolutie van lord Cecil, inzake de werk zaamheden der voorbereidende ontwapenings conferentie. Lange (Noorwegen) sprak namens zijn re geering voldoening uit over de vorderingen der ontwapening ter zee, doch was zeer onte vreden over de werkzaamheden der voorbe reidende ontwapeningscommissie. Sokal (Polen), die daarop het woord nam, bestreed de resolutie van lord Cecil op de zelfde gronden als dit door jhr. Loudoe, Massigli, Sato en de Marinis was geschied. De derde commissie van den Volkenbond, zoo zeide hij, mag geen hof van cassatie worden voor de besluiten der voorbereidende ont wapeningscommissie. De voorstellen van Bernstorff bestempelde hij als uitermate radicaaL Tenslotte stelde Sokal voor, dat de voorzitter der derde commissie, Benesj, een resolutie zou formuleeren, welke de voorbe reidende ontwapeningscommissie in kennis zal stellen met de discussies, welke in de derde commissie zijn gevoerd. Munch (Denemarken) steunde de reso lutie Cecil. Hij deed voorts het denkbeeld aan de hand, de ontwapenings-conventie der in terparlementaire unie naar de voorbereiden de ontwapeningscommissie te verwijzen. Ook de Zweedsche gedelegeerde Sanders oefende scherpe critlek uit op de werkzaam heden der voorbereidende ontwapeningscom missie, evenals de Hongaar generaal Tanczos, die verklaarde, dat men rekening dient te houden met de geoefende reserve en het op geslagen oorlogsmateriaal. Een conventie, welke deze kwestie niet regelt, zal door Hongarije niet geteekend kunnen worden. Nadat ook de Oostenrijksche gedelegeerde Pflügel zich voor de resoiutie-Cecil had uit gesproken, was weer het woord aan een tegenstander, n.l. den Joegoslavischen gedele geerde, die zich aansloot bij de door Sokal aangevoerde argumenten. ALASTRIM. PATIëNT PER TREIN VERVOERD. De directeur van den Amsterdamschen G. G. D. deelt mee, dat Donderdag geen nieuwe gevallen van alastrim zijn opgenomen. De patiënt uit Abcoude, waarbij alastrim was vastgesteld, en die desondanks per trein naar Nieuwerkerk aan den IJssel werd ver voerd, is aan het station te Gouda opgehou den en van daar met een rijtuig, dat speciaal bestemd is voor het vervoer van besmettelijke zieken, naar Nieuwerkerk vervoerd, alwaar verdere maatregelen getroffen zullen worden. Te Amsterdam is thans 1 geval van alastrim officieel vastgesteld, en zijn 7 twijfelgeval len in observatie. Er worden nog steeds dier proeven genomen. Elf nieuwe gevallen in Delft. Te Delft zijn Vrijdag elf nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Te Rotterdam is Donderdag een conferen tie gehouden met de hoofden der districts- afdeelingen van den geneeskundigen dienst ten einde te komen tot een uniforme rege ling van de bestrijding van de alastrim. Vol gens dr. Kleyndert zijn de vele twijfelachti ge gevallen oorzaak van de verspreiding van de alastrim te Delft. Wegens het heerschen van alastrim te Delft wilde de militaire geneeskundige dienst aan de kapel van het tweede regiment veld artillerie in Den Haag niet toestaan, muziek te maken bij den fakkeloptocht van de eer stejaars-studenten. 75-JARIG BESTAAN DER ADELBORSTENOPLEIDING. DE FEESTEN IN DEN HELDER. Vrijdagmiddag zijn in Den Helder de feesten begonnen ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Adelborstenopleiding te Willems oord. Den Helder was ter gelegenheid van deze herdenking, die vele honderden, die vroeger te Willemsoord hun opleiding hebben genoten, naar deze Marinestad trok, in feestdos. De meeste réunisten, die aan de herdenking deelnamen, arriveerden gisterenmiddag te ruim drie uur met een extra-trein. Anderen waren per jacht gearriveerd. Op het station werden de réunisten, na begroet te zijn door het korps Adelborsten, in de derde klasse wachtkamer welkom geheeten door den voor zitter van het uitvoerend comité Kap. ter zee H. J. Hartkamp. Nadat allen het stationsgebouw hadden verlaten, werd een stoet van auto's samenge steld om naar het Instituut van de Adel borstenopleiding te trekken. Onder groote belangstelling van het publiek trok deze stoet door de stad. Voorop gingen de tamboers en pijpers, direct gevolgd door het Stafmuziekcorps. Allereerst trok de stoet naar het Haven plein, naar het monument ter nagedachte nis aan het gedurende de oorlogsjaren 1914- 1919 omgekomen Marinepersoneel. Gep. vice-admiraal van den Bosch legde een krans bij het monument, waarna het Stafmuziek corps onder groote stilte koraalmuziek ten gehoore bracht. Te ruim kwart over vier arriveerde de optocht aan het gebouw van het Instituut. De réunisten stelden zich hier op rond de Van Speykmast. De commandant van het Koninklijk In stituut voor de Marine, kap.-luit. ter zee F. J. Heeris hield vervolgens een korte rede, waarin hij alle réunisten welkom heette in Den Helder. Gep. vice-admiraal van den Bosch dankte voor de ontvangst en bood het Instituut na men de réunisten een klok voor de amuse mentszaal aan. Terwijl intusschen bet feestcomité in de groote zaal van het commandementsgebouw werd ontvangen door den Commandant der Marine, den vice-admiraal L. J. Quant, had den de réunisten gelegenheid het Koninklijk Instituut voor de Marine te bezichtigen en in de receptiezaal ververschingen te gebrui ken. Gisterenavond werd in de Marineclub een feestmaaltijd gehouden, waaraan ook Prins Hendrik aanzat. Aan de hoofdtafel zaten behalve Prins Hendrik, de eere-voorzitter en andere leden van het comité, nog verscheidene autoritei ten. Tot hen behoorden os. de burgemeester van Den Helder, de heer W. F. G. L. Dries- sen, de garnizoenscommandant J. M. Ridder van Rappard, terwijl verder aanwezig waren verschillende oud-commandanten van het Koninklijk Instituut voor de Marine, de com mandant van den Argentijnschen torpedojager „Tucuman" Kap. Carrega, vele officieren, de vlootpredikant Ds. C. J. Warners, de leden van den Senaat van het Korps Adelborsten en vele anderen. De avond werd besloten met een hulde van de burgerij der gemeente Den Helder, bestaande uit een muziekuitvoering op het Havenplein en een vuurwerk. De tweede dag der feesten werd hedenmorgen ingeluid met een reveille. De tamboers en pijpers maakten reeds te half acht een „overal" op de Zeelandboot, die ter gelegenheid van de feesten te Den Helder ligt en op de Buffel. Vervolgens maak ten zij een wandeling door de stad met het stafmuziekcorps. Op de reede van Texel waren alle schepen gepavoiseerd. Behalve de vele jachten lagen daar geankerd HM.'s „Heemskerck" en „Kortenaer" en de Z 5, de Z 6, de O 9, de O 10 en de O 11. Om negen uur scheepten de réunisten zich in. Voor zoover zij niet aan de zeilwedstrij den deelnamen, voeren zij mede op de sleep boot-en Drente en Limburg. Intuschen waren de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik met- gevolg, verge zeld van den commandant der Marine met zijn adjudant, den burgemeester en den gar nizoenscommandant van den Koninklijken trein per auto aan de Buitenhaven aange komen, waar H.M.'s „Van Meerlant" gereed lag. Te kwart voor tien vertrok de „Van Meer lant" uit de haven, gevolgd door de overige schepen. Ter reede van Texel werden zeilwedstrijden gehouden, die te kwart over tien aanvin gen en tot half drie in den namiddag zouden duren. INGEZONDEN MEDEDEELTNCEN 60 Ct». p*r r**el. AL/'T N/VAAR NQMT WAARBORGT PLEINE/ ZEEPPOEDER DE DUIF] EEN 60EDK00PE EN V1A/66E /CHOONMAAj ■59? 20 September. Voorzittersinstallatic. Commission. Interpellatie regen. Twee heeren in rok. De een op den presidentszetel, ae anaer er voor staande. De een de heer Schaper, die den heer van Schaik het yelkom wilde toeroepen, de ander Mr. J. R. H- van Schaik, die wachtte op zijn installatie. De heer Schaper opende de vergadering. En direct daarop deed hij, onder de bravo's der Kamer, dus onder haar instemming, ge voelen hoezeer men Mr. van Schaik gaarne ziet op den presidentszetel, hoezeer de Kamer weet, dat zijn bekwaamheid en zijn ijver waarborgen zijn voor een goede plichtsbe trachting. De kamer heeft in Mr. van Schaik vertrouwen voor het leiden van haar werk. Mr. van Schaik aanvaardde daarop zijn ambt met vriendelijke woorden over de 12 1'2 jaar, die hij als eenvoudig lid op de groene banken had doorgebracht, vriendelijke woor den over zijn landelijken buurman, baron van Voorst tot Voorst, over de voorzitter der juridische commissie, Mr .Heemskerk, over het werk in de Kamer- Maar de nieuwe voor zitter maakte ook zijn opmerkingen over wat er wel eens gezegd wordt over een bankroet van het parlementaire stelsel. En deze op merkingen moeten wij weergeven. Hij zeide dit: Men spreekt en schrijft tegenwoordig veel over de crisis van het parlementaire stelsel, over den ziektetoestand, waarin dit zou ver- keeren en zint op middelen om den patient zijn vroegere jeugd en gezondheid terug te geven. Ik heb mij weieens afgevraagd, of deze diagnose der minder bevredigende toestan den op parlementair gebied wel geheel juist is, en of de zoogenaamde genezingspogingen wel resultaat zullen hebben. Moet men niet veeleer tot de conclusie komen, dat het ge- heele maatschappelijke en staatkundige leven op dit oogenblik in een sterken ont wikkelingstoestand verkeert, waaraan niet in de laatste plaats de wetgever bezig is en voor- loopig bezig zal blijven nieuwe vormen te geven? En ligt het dan niet voor de hand, dat ook de staatsinrichting zelve en het ver tegenwoordigend stelsel op den duur hun natuurlijk deel in deze hervormingen zullen krijgen? Men late zich niet door bepaalde doctrines over de werking van het parlemen taire stelsel uit het veld slaan en geloove niet te sterk aan ziekteverschijnselen. Een volks vertegenwoordiger die zich klaar van de groote vraagstukken van dezen tijd bewust is, die bezield is met den vastberaden wil om de oplossing daarvan met alle kracht te be vorderen, zal haren rechtmatigen invloed niet verliezen en veel ten bate van het land kun nen tot stand brengen. Aan gezonden werkelijkheidszin, gepaard met ernst en waardigheid, heeft het dit col lege nooit ontbroken. Dit maakt het leiding geven van zijn beraadslagingen, die reeds in het eerste jaar dezer parlementaire periode meer dan ooit belangwekkend belooven te worden, tot een onmiskenbaar voorrecht- Wij leden zijn voor het meerendeel oude bekenden van elkander. De nieuw ingetreden leden mogen bedenken dat in deze vergader zaal het hart van het volk klopt, dat voor het staatsbestuur de beslissingen die hier vallen, van de grootste beteekenls zijn en dat het dus ons aller plicht is, dit hooge col lege in voornaamheid en stijl ongerept te houden". Niet geheel onnoodig deze laatste verma ning! Met vriendelijke woorden tot den heer Schaper en een beroep op het vertrouwen der Kamer eindigde de heer v. Schaik zijn, met applaus ontvangen rede. En daai* zat de heer van Schalk, en deed de werkzaamheden afalsof hij het altijd gedaan had! Vlot, met waardigheid en tact en rust. Veel was formeel. Commissies moesten wox-den aangevuld de meeste werden door den voorzitter aangevuld. Vermelden wij. dat hij benoemde in de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden de heeren Heemskerk, Nolens, Marchant, Schokking, Vliegen en Knottenbelt. In de huishoudelijke commissie zijn herkor zen de heeren Beumer en Vliegen, ln de ge mengde commissie voor de Stenografie her kozen de heeren Marchant en van Vuuren en gekozen in de vacature Dr. de Visser, Mr. Schokking. Tot voorzitter der afdeelingen werden ge kozen d.e heeren Schokking, Colijn, Nolens, Albarda en Marchant. Er zijn weer ettelijke interpellaties aan gevraagd. Een mooi begin! Die van den heer de Visser over de ver volgingen in Indonesië is toegestaan. De heer Wijnkoop we hebben 't al voorspeld moest uit concurrentie natuurlijk ook een In terpellatie verzinnen en wil inlichtingen hebben over de verhouding van Nederland tot Sovjet-Rusland. Maar daar bleef 't niet bij hij wil ook intrpelleeren over „het op treden van burgemeesters en rijkspolitie ln den laatsten tijd en wel voornamelijk in Noord-Groningen, aan de Zaan en in Maas tricht". De heer Duys vroeg een interpellatie aan over de behandeling van de moordzaak van GiessenNieuwkerk. Op al deze verzoeken zal beslist worden ln de eerstkomende vergadering. Dat is op 15 October. Een heele rij van kleine ontwerpen staat op het program, ontwerpjes en con clusies, maar ook de belangrijke rechtstoe- standwet van minister Donner. 20 September. Het Adres van Antwoord in het geding. De Tweede Kamer kent sinds lang al geen adres van antwoord meer op de Troonrede. Het is destijds met het zenden daarvan tot een eind gekomen, op voorstel van de voor zitters van alle fracties en omdat het ge vaar dreigde dat het ontwerp van het adres van antwoord aanleiding worden zou tot liet houden van breedvoerige en princi- pieele bespoegelingen, die uiteraard thuis hoorden bij het bespreken van de Rijksbe- gróoting. In de Eerste Kamer is de traditie van het zenden van een adres van antwoord nog steed.s bewaard gebleven. Wel is het adres een tamelijk mechanische weerslag holle phrases zonder inhoud, zegt Mr. Mendels op den inhoud van dc Troonrede maar tot dusver is men toch aan de traditie blijven hangen. Het geven van een weerslag op el- ken zin uit de Troonrede heeft echter steeds den indruk gegeven (en niet ten onrechte, zooals enkele jaren geleden nog bleek, toen de Kamer stemde over de al of niet opne ming van een verklaring van instemming met den wensch van het Kabinet-Colijn om de christelijkae grondslagen der maat schappij te beschermen) van toch een poli tiek steiling nemen. Die indruk willen de V.D. wegnemen wanneer dan echter elke mogelijkheid daarvan is weggenomen (en de practijk der adres-redactie beweegt zich sterk in die richting) dan blijft er niets an ders ever dan een uiting van beleefdheid. En deze uiting van beleefdheid wenschten de heeren van Embden en Heerekens Thijssen heel wat korter heel wat soberder te redlgee- ren dan thans het geval is. Hulde! Echter voor ditmaal kon die wensch nog geen succes hebben. Het adres was nu eenmaal geredigeerd. Een formuleering van den wensch in een bepaald voorstel zou de Kamer lang hebben opgehouden in verband met het Reglement van Orde. Toch hebben de heeren' van Embden en Heerekens Thijs- sen den weg geopend tot verandering der practijk zij hebben nl. door een rede van den eerste in de Handelingen doen opne men hoe zij gaarne het adres van Ant woord zagen ingekleed. De beide heeren kre gen den steun van een ouden parlemen tariër, mr. Rink, die er terecht op wees, dat reeds thans, in het vooi-llggendc later aan genomen concept, een belangrijke beper king aangebracht was geworden. De heer Mendels wilde heelemaal het adres afschaffen hij verklaarde 't volkomen on noodig want ook, wanneer men het adres alleen zou zien als een beleefdheid, was dat z.i. overbodig, omdat een publiek rechtelijk lichaam, de Eerste Kamer, niet geroepen kan geacht worden tot beleefdhe den aan een ander publiekrechtelijk lichaam, de Kroon. Op het inachtnemen van beleefd heid bleef de heer v. Wassenaar, op het be houd van een schoone traditie de heer Briët prijs stellen. Tot een beslissing kwam dc Senaat niet men tipte slechts kort standpunten aan. Maar de discussie heeft aanleiding ge schapen die onontkoombaar is voor het sa-, menroepen van een vergadering der fraclie- voorzitters, ten einde ampel de vraag te be spreken of er en zoo ja. welke wijzigingen er in de redactie van het adres van antwoord moeten worden aangebracht. Voor ditmaal bleef het adres bij het oude systeem, al werd het dan ook iets verkort, de S.D.A.P. wilde geacht wezen te hebben Niemand had bezwaren tegen het voorstel tegengestemd. Nieuws staat er niet in het adres, het is een verkorte weerslag op den inhoud van de Troonrede alles had de volle aandacht van den Senaat en van heel veel werd met be langstelling kennis genomen! De Senaat is uiteengegaan tot 29 October. Alsdan zal het Sulkerwetje-v. d. Heuvel worden besproken. Waarom niet eerder vraagt men, we tende. dat het suikerwetje voor behandeling volledig gereed ligt. Het antwoord is, dat het gebouw der Kamer ferm onder ververs handen genomen wordt. INTIMUS. INBRAAK BIJ EEN KASSIER TE HEER-HUGOWAARD. Donderdagnacht is ingebroken bij den kas sier van de Boerenleenbank te Hecr-Hugo- waard (Noord), den heer C. Overtoom, bij wien een bedrag van ruim 3000 Is ontvreemd meldt de Tel. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft tot de kamer, waarin zich de brand kast bevond. Daarna hebben zij in den wand van het vertrek epn gat gemaakt, en de brandkast hierdoor naar buiten gebracht. Vervolgens heeft men den steel van een be zem gebroken en op de beide stukken de brandkast naar buiten gerold. Het ls blijkbaar n. i. gelukt een opening in de brandkast te maken, waarop met breekijzers een der wan den losgewrongen en geheel opengehaald is. In een nabijgelegen woning heeft men drie mannen in het huis van den kassier gezien, doch daar de mannen niet thuis waren, durf den dc vrouwen niet naar buiten te komen. Ook de heer Overtoom, die reeds ter ruste was gegaan, heeft gerommel bij zijn woning gehoord, maar hij verkeerde in de meening, dat dit werd veroorzaakt door jongelui, die deelgenomen hadden aan de feestelijkheden. De politie stelt een onderzoek in,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9