BINNENLAND HANDELSBLAD UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAb DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 ALASTRIM OF POKKEN? WORDEN DE NEDERLANDSCHE HAVENS „MET POKKEN BESMET" VERKLAARD? De geneeskundige medewerker van de N. R. Ct. schrijft o.a. in dit blad: Zoodra de bestrijding van een besmettelijke ziekte direct of indirect iets te maken heeft met pokken, cholera, pest en gele koorts houdt zij op van zuiver nationale beteekenis te zijn en verkrijgt zij een interna tionaal aspect, of men dat wil of hiet. Zelfs de vraag of het een met name in de jongste Internationale Sanitaire Conventie genoemde ziekte betreft, legt dan even weinig gewicht in de schaal als de vraag of het een land geldt, dat door zich aan te sluiten bij de con ventie zekere rechten gekregen en zekere plichten op zich genomen heeft. Hoe juist deze inleidende beschouwing is, blijkt wel hieruit, dat ondanks het feit dat „Alastrim" een woord is dat niet in de „Convention Sa nitaire Internationale" prijkt en ondanks het feit, dat Nederland een land is dat die Con ventie (in afwachting mede van de totstand koming van een nieuwe besmettelijke ziekten wet) nog steeds niet ratificeerde de „Alas trim" in Nederland reeds thans een muisje met een internationaal staartje begint te worden. Weliswaar Is ons land ook op dit ge bied baas in eigen huis, maar de vraag of Alastrim pokken is, of niet wordt per slot van rekening niet in Den Haag, maar in New- York, Berlijn en Londen beantwoord (om een paar centra, die op dit gebied veel in de melk te brokkelen hebben, te noemen).Reeds thans kan men zeggen dat het antwoord, dat men déar op deze vraag geeft, niet gunstig is voor het tot dusverre hardnekkig volgehouden of- ficieele Nederlandsche antwoord. Twee treffende staaltjes ter toelichting. In het heden ontvangen nummer van 23 'Augustus van de „Public Health Report" (we- kelljksche uitgave van de „United States Public Health Service) is voor de eerste maal onder de rubriek „Smallpox" Nederland (Rot terdam) opgenomen met 40 pokkengevallen voor de week eindigende 27 Juli en 9 voor de week eindigende 3 Aug. Het woord Alastrim wordt niet eens genoemd. En nu weten wij niet of de United States Public Health Ser vice deze gegevens geput heeft uit Interna tionale bron (Volkenbond, Bureau d'Hygiène te Parijs) of dat deze van haren eigen medi- schen ambtenaar te Rotterdam afkomstig zijn. Maar het is voldoende te weten dat men er in Amerika toch maar zoo over denkt. Een tweede staaltje heeft betrekking op den grond van waarheid van het gerucht dat in Denemarken reeds geen niet gevaccineerde Nederlanders meer worden toegelaten. Bij Informatie bij den consul-generaal was deze zoo vriendelijk mij d.d. 19 Sept. te melden: „De staatspolitie, die het toezicht heeft op vreemdelingen die Denemarken binnenko men, heeft totaal geen instructies ontvan gen om te onderzoeken, hoe lang het gele den is, dat een Nederlander gevaccineerd is of in hoeverre hij ooit gevaccineerd isen mo menteel is er ook geen kwestie van dat zulke Instructies uitgevaardigd zullen worden. Daar entegen heeft het Ministerie van Publieke Gezondheid aan de quarantaine-geneeshee- ren opgedragen toe te zien, dat zeelieden, aan boord van schepen, die hier uit een Neder landsche haven binnenkomen, niet aan land gaan, tenzij zij onlangs gevaccineerd zijn. Dit op grond van in Nederland onlangs voorge komen gevallen van pokken". Zelfs wanneer dit per slot van rekening niet op de Alastrim slaat, blijkt daaruit wel hoezeer men ook in Denemarken op zijn qui-vive is meer dan in ons land. En nu heb ik er reeds bij gelegenheid van de ten onrechte door Frankrijk tijdelijk te gen Engeland genomen maatregelen op ge wezen, dat deze onvereenigbaar waren met de Internationale Sanitaire Conventie. Maar dat neemt niet weg, dat wij ons ernstig re kenschap moeten geven van de kans, dat de buitcnlandsche gezondheidsautoriteitcn alas trim als pokken beschouwen en dus niet al leen schepen uit Nederland afkomstig met een alastrimpatiënt aan boord aan quaran taine zullen onderwerpen (dat is al zeer waarschijnlijk), maar ook de Nederlandsche havens „met pokken besmet" zullen verkla ren en dan is de misère niet te overzien. Ook deze overweging maakt krachtige maatrege len tot bestrijding der z.g. goedaardige alas trim noodzakelijk! Overigens is het de vermelding waard, dat in Zuid-Afrika, de bakermat van Kaffers en Kafferpokken beide, in de nieuwe besmette- lij ke-zickten-wet van 1919 aan den strijd over het wezen der alastrim een eind ge maakt is door de formule: „smallpox, inclu ding the form known as amaas or kafirpox and any disease resembling smallpox, small pox except chickenpox" („pokken met inbe grip van den vorm bekend als amaas of kaf ferpokken en alle andere op pokken gelijken de ziekten, behalve waterpokken"). ALASTRIM. De gevallen te Rotterdam steeds ernstiger. De directeur van den G. G. D. te Amster dam deelt aan het Hbld mede, dat hem. na persoonlijk onderzoek. Maandag ingesteld, is gebleken, dat de gevallen van alstrim te Rot terdam een steeds ernstiger karakter aan nemen; dat er verschillende patiënten zijn met den haemorrhagischen vorm van deze pokziekte. zoodat deze klinisch niet te onderscheiden zijn van echte pokken. Hij moet dan ook nogmaals ernstig raden zich te laten inenten. 16 nieuwe gevallen in Delft. Te Delft werden Zaterdag 13 en Zondag 3 nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Maandag heeft de G. G. D. uit Amster dam een bezoek gebracht aan het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft voor bestudeering van dc alastrimpatiënten aldaar. en de sport. De Zondag in Delft voor de competitie van den Ned. Korfbalbond te spelen wedstrijd D. K. C.--A.L.O. is uitgesteld, omdat de Haagschc spelers bezwaren hadden om in verband met de heerschende alastrim een reis naar bier te maken. Ook de vriend schappelijke voetbalwedstrijd D. H. C.—U. V. V., welke Zondag in Delft zou plaats heb ben, heeft geen doorgang kunnen vinden, omdat de Utrechtenaren om dezelfde reden liever geen bezoek aan Delft brachten. Op liet Concordia-terrein waren speciale maatregelen getroffen om de D. H. C.-leden, die tegen Concordia moesten uitkomen, in «en afzonderlijk kleedlokaal onder te bren gen, aldus de TeL HET SPOORWEGONGELUK BIJ MEPPEL. DRIE MENfSCHEN GESTRAFT. Omtrent het van de zijde der Nederl. Spoor wegen ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeval in den vroegen morgen van 5 September jl. bij Meppel, waar bij trein 1509 door onveilig sein reed en daar door in de Smildervaart terecht kwam, ver neemt het Hbld., dat het onderzoek heeft uit gewezen, dat, toen in dien bewusten morgen aan den dienstdoenden stationschef te Mep pel gebleken was, dat de brugwachter van de Smildervaart niet te bereiken was, hij aan den ondermachinist en den hoofdconducteur daarvan kennis heeft gegeven en den laat ste tevens opdracht gaf op de machine plaats te nemen. Voorts gaf hij een rangeer der mede om den trein door het onveilig uit- rij-sein te loodsen. Zoowel de ondermachinist als de hoofd conducteur hebben bij het onderzoek het bo venstaande bevestigd. Op ongeveer 900 meter afstand hebben beiden bemerkt, dat het afstandssein A. van de brug op „onveilig" stond, terwijl het voor- sein „langzaam rijden" aangaf. Beiden ver klaarden dat de trein met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed tusschen beide seinen. De machinist verklaarde in de (onjuiste) meening verkeerd te hebben, dat hij tot den bedieningspost van de brug mocht doorrij den, daarin versterkt omdat de hoofdconduc teur niet ingreep. Hij had geen idee ervan dat de brug zou openstaan; toen hij liet zag sloeg hij de rem aan, doch de trein gleed vol gens hem door, de Smildervaart in. De hoofdconducteur verklaarde evenmin idee gehad te hebben dat de brug open was en dacht dat de machinist wel voor het on veilig afstandssein zou stoppen. Hij zag pas dat de brug open was toen de trein vlak voor het sein A was, waarop hij van de machine sprong. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat het gebeurde een gevolg is van het zich verslapen van den brugwachter, waardoor deze strafschuldig is wegens te laat in dienst komen, terwijl de hoofdconducteur en de ondermachinist zich aan verregaande onacht zaamheid hebben schuldig gemaakt. De verregaande onachtzaamheid van den hoofdconducteur bestaat hierin, dat hij niet in het minst heeft ingegrepen toen hij zag, dat Langkamp geen snelheid verminderde tusschen voorsein en afstandssein A. en om dat hij hoegenaamd geen maatregelen nam om den trein voor het onveilig afstandssein tot stilstand te laten brengen. De verregaan de onachtza&mheid van den machinist be staat hierin, dat hij, willens en wetens, door het onveilig afstandssein A reed. Uit het onderzoek is de commissie wel ge bleken dat beiden niet op het open zijn van de brug hebben gerekend en dat aangenomen moet worden, dat zij niet door praten met elkander afgeleid zijn geworden. De commissie stelt voor, om den hoofd conducteur te straffen" met terugstelling tot conducteur, den ondermachinist met terug stelling tot stoker in den locomotiefloods en den brugwachter met een geldboete, bestaan de uit een half dagloon, wegens te laat in dienst komen. INJECTIE VAN PAARDEN. IN AMSTERDAM TEGEN DROES. Het Hbld. schrijft uit Amsterdam: „Sinds eenigen tijd waart in de stallen der Stadsreiniging aan de Bilderdijkkade niet het alastrimspook maar het goedaardige droes dito rond. De inwendige Pegasus wordt nu- versterkt tegen de aanvallen van dit meer onaangename dan gevaarlijke heerschap. De 124 viervoeters hebben Zondag hun tweede „iborreltje" gehad, zooals hun aller pleegvader de heer Bakker, het uitdrukte. In fleschjes van 100 cM3. komt het serum uit Rotterdam. Eén zoo'n fleschjd is de dosis voor een paard. Dr. C. J. Folmer die de be handeling leidde zet een scherp buisje op de hals van 't paard en prikt het in de hals aders. Voor deze feestelijke gelegenheid is Betsy, Nelly of Corrie (dat hangt van 's voermans liefje op dat oogenblik af) met een safety razor zorgvuldig geschoren. Hoe wel het bloed er uit spat, geeft het paard geen blijken van overdreven kleinzeerigheid. Ik heb opgemerkt, zegt dr. Folmer, dat bijna alle paarden het prettig vinden als dc« „koele dronk" in hun bloedsomloop opgenomen wordt. De assistent houdt het glazen reser voir in de hoogte en het slangetje wordt aan het bloeddruipendo buisje in de paardenhals gezet. De wet waaraan lavementen en watertorens gehoorzamen doet in enkele minuten de rest. Oppassen is de boodschap dat er geen lucht bellen mee naar binnen gaan want de vloei stof gaat dadelijk naar 't hart. Krijgen ze nu een dag vacantie voor 't „opkomen" was onze leekenvraag. „Geen sprake van, Maandag werken ze weer. Inenten en injectie van serum is niet 't zelfde. Deze paarden zijn allemaal gezond, er zijn op 't oogenblik maar 7 patiënten op de ziekenkamer". „Betsy" poseerde even voor de fotograaf en keek belangstellend naar de lens. Zij heeft 't drommels goed in de gaten, zei de hoer Bakker. Trouwens onzes Bets is uitstekend op de hoogte met „Straszendisziplin". Ze „leest" de stopbordCn en verzet geen voet bij de stop aankondiging. Zoodra de bobby dóórgaan seint trekt Betsy zonder aansporing weer aan. Even wordt de wond met jodiumtinctuur en collodium aangestipt en daardoor gesterili seerd een een nieuwe moter van 1 P-K. wordt voorgeleid. We wand^en daarna door de stal len waar de paarden een voortreffelijke ver zorging genieten. De paardwitractie zal op den korten afstand wel niet verdrongen worden door den mot-or. was de meening van onzen geleider, 't- Is nog veel goedkooper. Heden zwoegen weer de stoere werkers dooi de straten, in hun bloed tcteamen twaalf en en halve liter serum ANTWOORD OP DE TROONREDE. De commissie uit de Eerste Kamer tot aanbieding van het Adres van Antwoord dier Kamer op de Troonrede aan de Koningin heeft zich Maandagmiddag om lia?I één in het- paleis Huis ten Bosch van haar taak gekweten. De aanbieding ging met de tra- ditioneele plechtigheid gepaard. POGING TOT VERGIFTIGING IN DE PURMER. ARSENICUM IN DE KOFFIE. Toen de boer B. van den Oosterweg in de Purmer een kop koffie wou gebruiken, be merkte hij bij de eerste teug een vreemden smaak, meldt de N-R.C. Hij maakte zijn vrouw hierop attent en vroeg haar de koffie ook eens te proeven. Naar men zegt, zou de vrouw toen gedaan hebben, alsof ze een slok nam, zonder echter te drinken. De man, wan trouwig geworden, goot den kop voorzichtig leeg en bemerkte een vreemd bezinksel. Daar mee ging hij naar Purmerend, waar hij het liet onderzoeken door den scheikundige B. H. Jurgens. Het bezinksel bleek een groote hoeveelheid arsenicum te bevatten. De knecht van den boer is inmiddels verdwenen, in de richting Friesland, naar het schijnt. Het parket uit Haarlem heeft Zaterdag een onderzoek ter plaatse ingesteld. DE DOCUMENTEN-AFFAIRE. PUBLICATIE VAN NOG EENIGE DOCUMENTEN. Het Vlaamsch-Nationale weekblad „Vlaan deren" maakt nog eenige documenten open baar, die in de geschiedenis van de Brussel- sche falsificaties ten dttele al wel genoemd doch nog niet gepubliceerd waren, meldt de N.R.C. Ten eerste het geleidebriefje bij het docu ment, dat het Utrechtsch Dagblad indertijd heeft afgedrukt. Het is een brief van generaal Galet d.d. 2 October 1927 aan wijlen generaal Mahieu, waarin aan dezen de toezending van het document met het proces-verbaal van de bijeenkomsten van den Franschen en den Belgischen generalen staf in September 1927 wordt medegedeeld. Naar de redactie van „Vlaanderen" schrijft, werd de brief niet in het U. D. opgenomen, omdat Ward Hermans op zijn eerewoord aan Frank Heine had moe ten beloven, dat de brief in geen geval het licht zou zien, daar hij den oorsprong van het andere document de papieren van generaal Mahieu verried en de verstrek ker van de stukken daardoor al spoedig in een zeer lastig parket zou worden gebracht. Het volgende document waarvan „Vlaan deren" slechts opnieuw gewag maakt, zon der iets van den inhoud weer te geven, is de tekst van de rede, die generaal Galet, heefd van den Belgischen staf, op 29 Maart 1928 heeft gehouden in de geheime zitting der Gemengde (Belgische) Commissie van 1928 belast met de bestudeering van de militaire reoganisatie-maatregelen, welke vereischt waren voor een doeltreffende ve.dediging van België. Het stuk (destijds reeds gesigna leerd door de New York American) is negen tien bladzijden lang en voorzien van den doorgedrukten drogen stempel van den Bel gischen generalen staf. Van dit document werden aan de redactie totnogtoe slechts uittreksels verstrekt; het document zelf, zegt zij, bevindt zich in NcUerlandsche handen. Een derde document, dat het weekblad evenals den brief van genei-aal Galet aan generaal Mahieu afdrukt, is een handschrift van een totnogtoe niet genoemden langen brief, d.d. 20 September 1928, dien overste Michem, toenmaals waarnemend onderchef van den Belgischen generalen staf, namens zijn chef gericht heeft tot generaal Mahieu nadat deze verschillende bedenkingen had opgeworpen betreffende den doortocht door Nederlandsch Limburg, zooals deze geschetst was in het van een jaar te voren dateeren- de proces-verbaal van de conferenties van den Belgischen en den Franschen generalen staf en in de rede van generaal Galet in de geheime zitting der Gemengde Commissie. Men herinnert zich, dat wijlen generaal Mahieu genoemd werd als een van die Bel gische militairen, die zich kantte tegen een al te zeer ondergeschikt maken van België aan Frankrijk. Om de koopwaarde van het afschrift te verhoogen, aldus deelt de redactie van „Vlaanderen" mede, is door den verstrekker van het document de handteekening van overste Michem onder aan hot stuk min of meer goed nagemaakt, en ook, met dezelfde bedoeling, een valsche stempel daar op ge drukt. Het afschrift was echter dat van een origineel, berustend onder de papieren van generaal Mahieu. Zoowel de brief van gene raal Galet aan generaal Mahieu als deze bric'f van overste Michem aan generaal Mahieu bevonden zich onder de stukken, welke door de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering zijn overgemaakt. Ten slotte) geeft het weekblad nog eenige regelen weer, die in de publicatie van het eerste document in het U. D., dat niet be schikt heeft over een volledig afschrift-, niet voorkwamen. Daar de Belgische regeering deze stukken wel weer voor valsch zal verklaren, volstaan wij voorshands met deze korte opsomming, aldus de N.R.C. HAAGSCII THEATER GESLOTEN. Wegens brandgevaar. In het belang der publieke veiligheid heeft de Haagsche brandweer het noodig geacht, strenge maatregelen te nemen tegen de di rectie van het Scala-theater in de Wagen straat in Den Haag. Reeds verscheidene malen is de theater directie gewaarschuwd, dat enkele machine rieën niet op voldoende wijze tegen brand gevaar beveiligd waren, meldt de N.R.C. Ook zond de burgemeester twee schriftelijke waar schuwingen.- Ondanks al deze vermaningen heeft de theater-directie geen aandacht ge schonken aan de bevelen der politie en ging voor op dezelfde wijze met de toestellen te werker- Eindelijk is de burgemeester ertoe overge gaan de vergunning voor eenige dagen in te trekken. In verband hiermee zal Scala drie dagen gesloten zijn. HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG TE JASK. Uit Jask wordt gemeld, dat het tweede postvliegtuig Maandag om 5.01 uit Bagdad is vertrokken en te 1707 te Jask is aange komen. Alles is wel. Vandaag gaat het ver der- Hieruit blijkt, dat geen tusschenlanding in Boesjlr is gemaakt. DE CHR. HIST. EERSTE KAMERFRACTIE. Naar het „Ned. Weekblad" meldt, is als opvolger van baron De Vos van Steenwijk, die als voorzitter van de Eerste Kamer ge kozen werd, benoemd als voorzitter der Chr. Hist. Eerste Kamerfractie prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht. DE BERGING VAN DE „DISCIPLINA". Maandagmorgen was het water nog te woelig om het den bergingsvaartuigen mo gelijk te maken langzij van de „Disciplina' te komen. Des middags heeft men echter kunnnen uitvaren. Er zal een groot deel der lading kolen gelost moeten worden vóór sleepbooten met kans op succes een poging kunnen onder nemen om het schip vlot te brengen meldt het Hbld. TJALKSCHIP BIJ TEXEL IN NOOD. Opvarenden in veiligheid. Zaterdagavond om 8 uur gaf een tjalkschip gelegen onder de Vliehors, tusschen Texel en Vlieland, noodseinen. De schipper stak om de aandacht te trek ken alles wat aan boord brandbaar was, in brand. Direct voer de te Cocksdorp gesta tioneerde reddingsboot uit, doch te twaalf uur keerde deze onverrichterzake terug; het schip was door de onstuimige zee niet té be reiken. De tjalk gaf echter nog steeds nood signalen. De bemanning van de reddings boot had van een anderen schipper verno men, dat de schipper van de om hulp vra gende tjalk bij het leeghoozen van zijn sloep is losgeraakt en weggedreven. De man arriveerde den volgenden dag te Harlingen. Te midernacht voer het stoomschip Born- rif uit om de tjalk assistentie te verleenen. Half twee gelukte het verbinding te krijgen. De tjalk werd naar de reede van Cocksdorp gesleept, waar men te half drie arriveerde. De vrouw van den schipper, die nog aan boord was, vertelde, dat zij met haar vier kinderen een vreeselijken nacht had door gebracht, en zooals vanzelf spreekt, was zij zeer ongerust over het lot van haar man; waarvan echter spoedig bericht kwam, dat hij behouden te Harlingen was aangeko men. HET STOOMSCHIP „BOSKOOP" VLOT GEKOMEN. Naar de directie der Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij mededeelt, is het vrachtstoomschip „Boskoop" dezer maatschappij, dat bij de Westkust van Ecuador gestrand was, Maandagmorgen met assistentie van het vrachtstoomschip „Bode graven" der zelfde maatschappij, vlotge- komen. DE NEDERLAND EXPRESS KOMT ZATERDAG. De speciale trein die met post en passa giers in aansluiting op het stoomschip „J. de Witt" Vrijdag a.s. om 11-10 uur van Genua vertrekt, zal Zaterdagmorgen in ons land komen; aankomst te Arnhem 8.57, te Utrecht 9.46, Den Haag S.S. 11, Amsterdam W.P. 10.25, Amsterdam CS. 10.41 en Rotterdam (Maas station) 11.12. MAALTIJD TEN HOVE. Jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland zat Maandag aan bij het diner van de Koningin en den Prins, evenals de commissarissen der andere pro vincies, met uitzondering van den commissa ris der Koningin in Friesland. DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK De Kroons als variété-nummer. Het Rott. Nieuwsblad bevat he& volgende merkwaardige berichtje Gedurende deze week treedt in het Prinses- Theater op als variété-nummer de heter Paoli c.a. met een lied, getiteld; „Vier jaar onschuldig veroordeeld", een actueel liedje dus, betreffende? het groote proces Giessen- Nieuwkerk, Zaterdagavond echter is het echtpaar Kroon, de hoofdgetuigen in deze overbeken- den rechtszaak als bezoekers in 't theater aan wezig geweest en tenslotte op het tooneel verschenen, op aandringen van andere be zoekers, die hen kenden. Het ctehtpaar Kroon had toen een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen waar aan bijna geen einde kwam. En het resultaat isdat het echtpaar Kroon nu ook de volgende dagen ten tooneele zal verschijnen, nadat Paoli zijn lied heeft gezongen! Commentaar omtrent de „handigheid" van den bioscoopexploitant overbodig. 'T KANAAL LUIK-ANTWERPEN. DE GUNNING VASTGESTELD. BRUSSEL, 21 Sept. (V.D.) De gunning voor de eerste werkzaamheden voor het kanaal, dat een directe verbinding zal vormen tus schen Luik en Antwerpen, is vastgesteld op 29 November a.s- Deze gunning, die een be drag beloopt van ongeveer 500 millioen Belg. francs, omvat o.m. het graven van een tran- chée, dat het Maasdal en de rivier de Geer (In de Belgische provincies Luik en Limburg, na een loop van 6 mijlen uitmondende in de Maas bij Maastricht) zal verbinden, met dien verstande, dat het kanaal om het gebied van Maastricht heen zal loopen. Slechts een en kele Belgische onderneming is, na.ar men zegt, in staat aan de gunning deel té nemen waartoe zij haar kapitaal op 100 millioen francs moet brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder pry «verbooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad Wensing's (Alg. Advert.-Bureau TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 BEVERWIJK DE PRIMAIRE WEG. WEER EEN SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Heden- (Dinsdag)avond is de Raad op nieuw voor een spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Voor de tweede maal in eenige dagen komt de Raad bijeen, om te luisteren naar de mededeelingen van den Voorzitter. Voor de tweede maal kan de burgerij gissen naar de reden van dit geheimzinnig gedoe. Niemand weet wat er aan de hand is want den raadsleden is in de eerste bijeenkomst geheimhouding opgelegd. Er wordt natuurlijk druk gegist. Er wordt zelfs met eenige zekerheid gegist, want er zijn tcekenen, die er op wijzen, dat het onder werp dezer spoedeischende vergaderingen verband houdt met de plannen ten opzichte van den primairen weg. Wordt Beverwijk's bestaan met den onder gang bedreigd? Hoopen zich donkere wolken op boven de stad? Niemand weet een ant woord op deze vragen te geven, niemand be halve het gemeentebestuur en eenige inge wijden. Er moet wel iets heel bijzonders gaande zijn, dat men ten stadhuize zoo geheimzinnig doet. Ongetwijfeld hebben alle inwoners van Beverwijk belang bij deze besprekingen, die door zulk een sfeer van geheimzinnigheden omhuld worden. Het zal wel spoedig blijken, of er reden toe is geweest, om deze mededeelingen achter de gesloten deuren te doen. Het zal eveneens spoedig blijken, of de mededeelingen reden gven tot juichen of tot treuren. We wachten met spanning den loop der dingen af. HEEMSTEDE HET HEEMSTEEDSCHE KINDERKOOR. Men schrijft ons: Het vertrek van Mevr. Betsy Rigter— Mendes naar Hilversum bracht voor het Heemsteedsche kinderkoor een groot verlies. Immers, deze energieke dirigente heeft na één jaar van ijverig repeteeren den zang der kinderen tot een belangrijk peil gebracht. Noode wordt zij dan ook door het bestuur gemist. Gelukkig heeft Mevr. Henriette van DobbenburghAdelaar te Bentveld zich be- reid verklaard haar taak over te nemen, zoodat de repetities kunnen worden voort gezet. De bedoeling van de nieuwe dirigente is zoo mogelijk nog dezen winter met de kin deren een uitvoering te geven. SANTPOORT. HULDIGING. „Wilhelmïna", ons fanfarecorps, en „Sant- poorts Gemengd Dubbel Kwartet", welke beide vereenigingen onlangs op concoursen een eersten prijs behaalden, worden Woens dag a.s. in „Zomerlust" door den Besturen bond „Eensgezindheid" gehuldigd. ZANDVOORT HU1SVROUWENVEREENIGING. Door de afd. Zandvoort van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen, wordt op Woensdag 25 September een kindermiddag georganiseerd in gebouw „Centraal" aan het Stationsplein. Mevr. Antoinnette van Dijk te Hilversum zal de kinderen dezen middag aangenaam bezig houden. MANNENKOOR. De heer Oosterveld, muziekleeraar alhier heeft een mannenkoor opgericht, waarvoor zich ongeveer 20 personen aangemeld heb ben. HILLEGOM 2 CENT VOOR ABATTOIRKOSTEN. Vijftien slagers hier ter plaatse hebben bekend gemaakt, dat de prijs van het vleesch met 2 cent per pond wordt verhoogd door de kosten van het Slachthuis. TWEEDE KERKCONCERT. De heer C. J. de Koning zal zijn tweede kerkconcert in de Geref. Kerk geven op Vrijdagavond a s. met medewerking van Me juffrouw Corry Rietveld (viool) uit den Haag. IJMUIDEN. VISSCHERIJ-UITKOMSTEN Heden waren aan den Rijksvischafslag 31 stoomtrawlers met de volgende besom mingen: Alma 5000.—, Derica IV 2000.—, Derica V 3700.—, Derica IX 2000.—, De rica X 1000.—, Derica XI 2000—, Sham rock 2200—, Gerbrig 4800—, Balder 3600.Gerberdina Johanna 5700, Poka- ris 3000—, Holland n 2000—, Holland III 2600. Holland IV 1800, Holland V 1700. Christina Catharina 1000, Turquoise 1900, Johanna Marie f 1100, Erica 4300, Pieter Cornelis f 3000, Limburgia f 1700, Olympia f 3000, Amsterdam f 3300, Lobelia f 2200, Olga 2000, Westland 2300. Asimuh f 2700, Beka 1700, Dolfijn 2200, Pelikaan 1700, Nelly 1300. ZEDENMISDRIJF. Een bejaard inwoner dezer gemeente heeft j.l. Zaterdagmiddag een 12-jarig meisje, dat hij ontmoette in de Willebrordstraat voor een dubbeltje meegelokt naar de boschjes langs de Jan Kostelijklaan. Een agent van politie heeft den man gearresteerd. Hij is ter be schikking gesteld van de justitie te Haarlem, HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente komt Donder dagmiddag 3 October a.s. in openbare ver gadering bijeen. De nieuwbenoemde raadsleden, de heeren s. J. Joore en Jan Vreeken die zitting zullen nemen in de plaats van de heeren W. Scheffer en G. Gerritse zullen alsdan be- eedigd en geïnstalleerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10