VOOR DE LUISTERVINKEN haarlem's dagblad radiovragen. voor de kinderen DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Het centraalbatterijsysteem, toege past bij Iaagfrequentversterkers met transformatorkoppeling. Het gebruik van vaste weerstanden in plaats van smoorspoelen. F enige weken geleden bespraken wij het centraalbatterijsysteem bij gebruik van transformatorgekoppelde laagfrequent ver sterkers. Het schema, waarin dit systeem werd toegepast, is nog eens weergegeven in fig. 1. Als smoorspoelen S kunnen laagfrequent- cmoorspoelen van 20 a 30 Henry en als con densatoren C blokcondensatoren van 2 a 4 microfarad gebruikt worden. Deze combinatie van smoorspoelen en condensatoren, het z.g. centraalbatterij systeem (afkomstig van de telefoontechniek) had ten doel de in de plaatkringen optre dende laagfrequent-e wisselstroomen verwij derd te houden van het gemeenschappelijke plaatspanningsapparaat. Lukte dit niet, dan veroorzaakte dit, zooals we gezien hebben, dikwijls genereeren in een hoorbare, dus laagfrequente toon of ook wel in een onhoor baar hooge toon, waardoor niettemin tóch de lampen konden worden overbelast en dus de muziek en het gesproken woord sterk werd vervormd. Met behulp van de smoorspoelen S en con densatoren C dwingen we echter nu de laag frequente trillingen om te gaan zooals door de geteekenöe pijltjes I en II in fig. 1 wordt aangegeven. In plaatkring I vloeien ze door de primaire wikkeling van den tweeden laag- frequenttransformator (waarin ze hun nut tig werk verrichten) en dan direct door condensator C naar min gloeidraad van de betreffende lamp. Zoo gaan ze in plaatkring II door den luidspreker L en weer door een condensator C direct naar min gloeidraad. Door de smoorspoelen S gaan die laagfre quente wisselstroompjes vanwege hun veel grooteren weerstand „lliever" niet en het ge meenschappelijke plaatströom-apparaat wordt dus niet door die wisselstroompjes „aangedaan". Nu kan de vraag gesteld worden, waarom In plaats van de betrekkelijke dure en veel plaatsruimte innemende amoorspoelen S geen weerstanden van 10.000 tot 100.000 ohm gebruikt kunnen worden. Theoretisch is dit zeer goed mogelijk maar practisch ontmoet dit groote bezwaren, althans bij transfor- anatorgekoppelde versterkers. In fig. 2 is het schema aangegeven voor weerstanden R 1 en R 2 in plaats van smoor spoelen. De le laagfrequentlamp (le 1. f.) neemt natuurlijk plaatstroom af van het plaatspan ningsapparaat, laten we b.v. aannemen 3 milli-ampère. Maar die plaatstroom vloeit vanaf hsp" via den weerstand R 1 naar de plaat van de le 1. f. lamp. En zooals men weet neemt elke weerstand, waardoor een stroom vloeit, een bepaalden spanningsval op, waarvoor de bekende Wet van Ohm geldt. Is R 1 b.v. een weerstand van 10.000 ohm dan neemt deze bij den aangenomen stroom van 3 m.A. (0.003 Ampère) een spanning op van 10.000 maal 0.003 is 30 Volt. (weerstand maal stroom is spanning). Levert het plaatspan ningsapparaat nu 150 Volt-, wat in het alge meen het geval is, dan wordt de werkelijke plaatspanning van de le 1. f. lamp slechts 150—30 is 120 Volt. De plaatspanning vermin dert dus sterk, wat niet het geval is bij smoorspoelen, want voor gelijkstroom heeft een smoorspoel slechts een geringen weer stand (alleen de gelijkstroom- of ohmsche weerstand namelijk). Nu is 120 Volt plaatspannïng voor een eerste laagfrequentlamp nog niet te weinig, maar bij grootere weerstanden (10.000 ohm is in dit verband niet zoo groot) wordt het spanningsverval grooter en dan dreigt de plaatspanning te klein te worden. Voor de eindlamp geldt een en ander nog in veel sterkere mate. Een eindlamp immers neemt wel den meesten plaatstroom van alle lampen in het ontvangtoestel en een waarde van 12 milli-ampère is heusch niet te veel. Wanneer nu deze 12 milli-ampère door R 2 zou vloeien, zou deze weerstand (ook b.v. van 10,000 ohm) een spanning opnemen van 10.000 maal 0.012 is 120 Volt! De werkelijke plaatspanning voor de eindlamp zou aan dus bedragen 150—120 is 30 Volt- slechts! Van een werking van de eindlamp zou in dat geval niet veel meer te bespeuren zijn! In den plaatkring van de eindlamp is dus toepassing van een weerstand R 2 absoluut onmogelijk, tenzij men over een plaatspanningsapparaat beschikt, dat b.v. een 300 Volt levert, maar dan nog is gebruik van weerstanden om ont- kooDeling te verkrijgen niet aan te bevelen, al'was het alleen maar hierom, dat de eco nomie dan vèr te zoeken was. Voor het eerst wordt hier het woord „ont koppeling" gebezigd. De beteekenis van het woord zal wel duidelijk zijn: de laagfrequen te wisselstroompjes in de diverse plaatkrin- gen gaan niet door de gemeenschappelijke anodespanningsbron, maar gaan elk hun „eigen" weg via hun „eigen" condensator C. De "plaatkringen hebben dus wat die wissel stroompjes betreft ..niets met elkaar te ma ken" oftewel: de plaatkringen zijn ten op zichte van het plaatspanningsapparaat en daardoor dus ook ten opzichte van elkaar „ontkoppeld". Voor de eerste laagfrequentlamp kan ont koppeling tot op zekere hoogte verkregen worden met weerstanden. Maar zooals we ge zien hebben heeft men het nadeel van plaat- spanningsverlaging en kan dus alleen bere kening van een en ander aangeven of het mogelijk is en in hoeverre. Een volgenden keer zullen we zien dat- toepassing van weer standen bij weerstandversterkers veel minder bezwaarlijk is. E. W. OTT. DE VIERDE I. R. t. A. De groote Radio-tentoonstelling in Amsterdam. De 4e I.R.T.A. in „Bel- levue". Superautodync-ontvangst voor ultra korte golven. Deze Radio-tentoonstelling geeft wel een zeer uitgebreiden kijk op den tegenwoordi- gen stand van de Radio-ontvang-, verster- kings- en ook zend techniek. Dengene, die nog geen toestel bezit, maar aspiraties bezit tot koopen raad ik echter niet aan met dat doel de tentoonstelling te bezoeken, want ik geef hem de zekerheid dat hij zal verdwa len in het ontzaglijk aantal toestellen met variaties en, thuisgekomen, minder dan ooit voor zichzelf zal weten op wat voor type toestel hij zijn keuze zal laten vallen. Wat het ontvangs y s t e e m betreft,-daarin zijn den laatsten tijd principieel weinig ingrij pende veranderingen gekomen. In dit ver band moet opgemaakt worden dat het niet onmogelijk is dat in de toekomst weer aan dacht besteed zal worden aan de methode van Superaut.odyne- en superheterodyne- ontvangst. Daarover straks nog een enkel woord. Maar waarin wèl veel variatie is, dat is in de wijze van geluidsterkte- en selecti- viteitsregeling, in de'voeding (gelijk- of wisselstroom), in de methode van laagfre- quentversterking en in de in- en uitwendige afwerking en uitvoering. Zooals reeds eerder hier voorspeld werd, wordt het 4-lamps toe stel weer in eere hersteld, wat noodzakelijk geworden is in verband met de tegenwoor dig helaas vereischte groote selectiviteit, wat ten koste van de geluidsterkte wordt opge voerd, en wat weer gecompenseerd moet worden door gebruik van een 4de lamp. Gra- mofoontoestellen met aandrijving door een voerwerk of electrische motor zijn er vele, al of niet in combinatie met het radiotoe stel. Voor „zaalgeluiden" of voor voeding van een groot aantal luidsprekers bij radio centrales zijn tal van versterkingsinstallaties van 10 tot 500 Watt vermogen aanwezig. Dat het nog niet ieders werk is een krachtver sterker op juiste en oordeelkundige wijze samen te stellen en af te regelen blijkt wel uit een enkele demonstratie, waarnaar al leen door den exposant geluisterd wordt! Overigens is de demonstratie-aangelegen heid gunstig opgelost doordat elk der expo santen achtereenvolgens aan de beurt van demonstreeren komt. Hierdoor is de noodige rust op dergelijke tentoonstellingen terug gekeerd, waar die vroeger vaak vèr te zoe ken was. Het aantal omschakelbare, al of niet afge schermde spoelstellen wordt nog steeds grooter. Vermeld moet nog worden dat ook .Splendor eerstdaags uit zal komen met indi rect verhitte wisselstroomlampen. Mijnheer M. M. trekt veel publiek, maar is niets anders dan een bewegende reclame pop met ingebouwde of er achter opgestelde microfoon, versterker en luidspreker. De toeloop naar de Studio-uitzendingen van de N.D.O. is ernorm. De studio is door een dubbelen glazen wand van de voor het publiek toegankelijke ruimte afgesloten teneinde storende bijgeluiden in de uitzen ding te voorkomen. Ook de versterkerappa raten en controle-inrichtingen zijn aanwe zig, zoodat het geheel een volledig in wer king zijnd omroepbedrijf is. Zeer interes sant! In verband met de zendvergunningen worden thans ook amateurzendinstallaties geëxposeerd. Voor de ontvangst van de ultra korte golven wordt door de „Arim" te Den Haag een Super-autodyne-toestel gebouwd. Ook schema's zijn hiervoor verkrijgbaar. Bij dit toestel wordt eerst gebruik gemaakt van een schermrooster-hoogfrequentlamp, die behalve versterkt, ook nog voorkomt, dat de genereerende eerste detector de trillin gen ~op de antenne overdraagt, waardoor ge- nereerstoringen vermeden worden. Daarna volcrt slechts één trap middelfrequent-ver- «derking met behulp van een schermrooster- iamp en dan nog de tweede detector en eind lamp. Het is niet onmogelijk dat de Super- autodyne-ontvangst voor ultra korte golven en de Superheterodyne-ontvangst voor korte en lange golven weer grootere belangstelling zal gaan trekken doordat het tot nog toe geldende beswaar van te veel lampen opge heven is door het gebruik van schermroos- terlampen met goede aangepaste sperkrin- gen in den Middelfrequent-versterker. E. W. OTT. VRAAG: De heer M. M. B. te Zand voort vraagt lo. of afscherming van zijn antenne (klrroengaasantenne) tegen - tramstoringen mogelijk is en 2o. of de accu steeds verbonden kan blijven met den gelijkrichter. ANTWOORD: lo. Ik durf niet te zeggen, dat het absoluut niets zal helpen, maar veel zeker niet. Ik houd me echter aanbevolen voor mededeeling van uw resultaten er mee. 2o. De kring is niet gesloten bij niet laden, dus kan de accu verbonden blijven. ANTWOORD aan den heer J. P.: Een an tenneschakelaar of nog beter een antennevei ligheid is zeer zeker aan te bevelen. De waarschijnlijkheid van schade binnenshuis wordt dan zeer veel geringer. ANTWOORD aan den heer P. W. D. te Half weg: Neen, wij komen niet aan huis. Wendt u zich tot een ervaren Radio-monteur. VRAAG: de heer Th. B. kan op het oude A.NH.O.-schema de korte golven slecht ont vangen. ANTWOORD: U zult eens andere spoel- nummers moeten probeeren en tevens zal een moderne hoogfrequentlamp waarschijn lijk wel meer geluidsterkte opleveren. Wilt u ombouwen, dan raad ik in uw geval het Cocktail-schema aan. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 25 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 RL 10.00 Morgenwijding. 12.15 Gramofoomr.u- ziek. 12.30 Orgelconcert door Ferdinand Kloek. Jeane Rosière-v. Emmerick, zang. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 „Asschepoester". Sprookje met zang in 3 bedrijven. 3.30 De voornaamste studienauzlek voor piano, uitge voerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 4.00 Radio Kinderkoorzang. 4.30 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.01 Concert door het Omroeporkest-. Hans Thys- sens, bariton. 8.01 Praatje door J. G. Pater over: AmsterdamBatavia. 8.15 AVRO-Opera uitzending. „Fidelio". Opera in 2 bedrijven. Muziek van L. van Beethoven. Gemengd koor, Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten. In de pauze: Persber. Na afloop: Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HUIZEN. 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz, 10.30 Ziekendienst. 12.30 Concert, zang, viool, cello en piano, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Concert, zang, viool, piano en fluit. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Kïnderuurtje. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Lezing over: De po sitie van den arbeider in het moderne be drijfsleven. 7.00 Lezing over: De Klaagmuur in Jerusalem. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Be- stuursmededeelingen. 8.30 Orkestconcert. Le zing over: Bezwaren tegen de We:, op de N.V. weggenomen. 10.00 Gemeenschappelijke zang op de IRTA te Amsterdam, m.m. van orkest. Daarna: Persberichten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert L. Tyber, sopraan. A. Brough. bariton. 12.50 Gramo foonmuziek. 1.20 Orkestconcert.. 2.50 Uitzen ding voor scholen, 3.20 Lezing. 3.50 Lezing. 4.05 Concert. Franquin (piano). Strijkkwar tet. 5.05 Cinema-orgelconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Concert. E. Bart- lett en R. Robertson, piano. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Clapham en Dwyer. voordrach ten. 8.25 „Thais" van J. Massenet. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 „Thais" (ver volg). 11.10 Dansmuziek. 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Ope ra-uitzending „Cavaleria Rusticana" van Mascagni. 10.35 Mechanische muziek. LANGENBERG, 473 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.40 Muziekuitzen- ding voor scholen. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.25 Orkestconcert. K. Loefler, bariton. 5.55 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Orkest concert. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5,20 Gramofoonmuziek. 6.20 Vioolrecital. 6,50 Gramofoonpiüziek. 8.35 Fragmenten uit „De Groot-Hertogin van Gerolstein", Offen bach. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Lezin gen. 5.20 Concert uit Hamburg. 6.20 Lezingen 8.20 Solistenconcert. Daarna: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50 Concert door Instrumentaal Ensemble. 8.35 Concert door het Radio-Orkest. Rud. Dietzmann (cello)9.40 „Fare". Eén acter van Richard Hughes. 10.20 Concert. ONTVANGEN BOEKEN. Avonturen van een, Afrikaansch Slaven haler. Verteling van J. L. J. F. Ezerman. Bij J. Philip Kr use man. Dit boek heeft alleen waarde voor hen die ter verpoozing gaarne emotievoile, schokkende en sensationeele' literatuur lezen. Kapitein Theodore Canot, handelaar in sla ven, goud en ivoor, in het midden van de vorige eeuw, vertelde zijn avonturen te Malcolm Cowley. De heer J. L. J. F. Ezerman vertaalde dit werk in 't Nederlandsch. Het is een nogal eentonige opsomming van de beestachtige, branie-acht-ige „helden"- feiten van kapitein Canot. Natuurlijk, al lezende wordt de belangstelling voor dit soort feiten gewekt... doch men dient voort durend te beseffen ook de vertaler maant in de epiloog tot die reserve aan dat hier een zwetser aan het woord is (Canot) die op zijn manier nog trotsch was op zijn wal gelijk bedrijf, dat gelukkig in dien vorm niet meer bestaat. In ieder geval is het wel de moeite waard om eens te ver nemen wat er achter de coulissen van den slavenhandel plaats greep. Misdaad en bendewezen in New York. Herbert Ashbury. Vertaling van Luc. Wil link. Bij J. Philip Kruse- man. Het is nog maar zeer kort geleden, dat de New Yorksche politie er definitief in slaagde het fameuze, beruchte bendewezen den kop in te drukken. Aan dit feit gaat een geschie denis vooraf die zoo ongemeen merkwaardig is. dat wij er het boek „Misdaad en Bende wezen" gaarne om aanbevelen! Tenminste de politie (met Jimmy Wal ker aan het hoofd) beweert dat ht*i echte bendewezen tot de geschiedenis behoort. Ashbury daarentegen houdt vol dat de drooglegging het bendewezen weer heeft doen opbloeten. Bovendien maakt hij gewag van het enorm groote aantal georganiseerde bankroovers. Hoe dit ook zij, het door Luc. Willink vertaalde boek, biedt een schat van wetens waardigheden die u wol een kijk geven op het New Yorksche misdadigersleven in de vorige en in het begin dezer eeuw. Het werk is uitstekend gedocumenteerd. Anders zou men waarlijk roden genoeg heb ben om de waarheid van deze sensationeels mededeelingen in twijfel te trekken. Ashbury moet een ongelooflijk groote hoe veelheid materiaal verzameld hebben om ait boek (dat speelt van pLm. 1784 af) te kunnen schrijven. Voor onze oogen doet hij ons de zeer lange BILLY BOE „Ondeugende jongen." zei zijn moeder, Terwijl zc hen» in haar armen nam, ..Toch ben ik blij, dat je hier bent," Een traan in haar oogen kwam. „Hè, kind, wat was ik eenzaam. Toen je mij zoo stil verliet. Gelukkig, nu je weer terug bent, Is verdwenen mijn verdriet." Hoewel Biily en zijn vrienden Mars hebben zullen jullie En zc groette d'anderen vriendelijk Met veel gastvrij vertoon „Welkom in mijn huis." zei ze, „De vrienden van mijn zoon." En terwijl moeder het maal bereidde. Vertelde Billy van zijn avontuur. En hij had heel veel te vertellen. Tot het middernacht'lijk uur. verlaten, beleefden ze nog vele avonturen. Dat wel zien. rij van „beroemde" misdadigers, bijna legen darische figuren, passeeren. Hieronder zijn als men het zoo noemen kan geniale lieden, die gewapend me»; een zeer scherp intellect, helder inzicht, groote benden aan voerden, benden die onderling met elkander oorlog voerden waardoor honderden slacht offers vielen, benden die New York, in let terlijken zin, tyranniseerden. Zoo werd dit werk om velerlei redenen een allermerkwaardigst document, wrtks lezing ons nader brengt tot vele vraagstuk ken, die samenhangen met de ontwikkeling van een metropolis in een nieuwe wer«8d. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL Geen ander middel overtreft de origineele Aspirin* Tabletten hoofd- en kiespijn, rheumatiek, jicht, verkoudheden. Elke verpakking moet den bekenden oranje hand met het Bayer-kruls dragen, en op clko tablet moet duidelijk het woord „imYER" ln- gcstcmpcld zijn. Men tcttc dus bij het koopen op deze onfeilbare kcnteckcncu. Prijs 75 ets. tegen MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den 23en September 1929. Spinazie per kist 2035 ct. Postelein per kist 3055 ct. Andijvie 100 struik f 35. Rijdijs, 100 bos f 46. Wortelen 100 bos f 16—22. Bieten per zak f 1.25. Komkommers per 100 f 912. Aardappelen, klei p. Hl. f 1.25—f 2. Idem zand, p. H.L. f 4f 5. Snijboonon per KG. 2035 ct. Heerenboonen per K.G. 1222 ct. Roode Kool per 100 f 1013. Savoye kool per 100 f 10—13. Eloemkool per 100 f 416. Uien per kik) 810 ct. Prei per bos 1525 ct. Sla per 100 krop f 5—8. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct. SCHEEPVAARTBERICHTEN Almelo 20 te Corral van Amsterdam, ver trok naar Lebu. Andijk 21 van Oran, Bombay naar Rotter dam. Algenib 22 te Rotterdam van Antwerpen. Alchiba p. 21 Teneriffe, Rotterdam naar B.-Aires. Aludra 21 van Rio de Janeiro, Buenos Aires naar Rotterdam. Amstelkerk 21 van Lagos naar Duala, Am sterdam naar W. Afrika. Acliilles 21 van San Juan naar Porto Rlco. Baarn 20 van Callao naar Pisco. Billiton p. 22 Dakar, Kaapstad naar Rot terdam. Binnendijk 21 van Boston naar Rotterdam. Baarn 2G van Callo naar Chili. Bnelle 20 van Antofagasta naar Corral Blïtar 21 van Batavia naar New York. Buitenzorg p. 22 21 uur Ouessant, Java n. Rotterdam. Cottica 22 9 uur van Plymouth naar Havre W. Inaië naar Amsterdam. Crijnssen 22 0 uur 55 m. 720 mijl Z.-West van Land's End, Barbados naar Plymouth en Amsterdam. Drechterland p. 21 14 uur 35 m. Dungeness, Amsterdam naar Z.-Amerika. Djambi 21 van Batavia naar Rotterdam. Deli 21 van New-York naar Java. Enggano p. 22 Perlm, Batavia naar Am sterdam. Flandria 22 van Las Palmas, Buenos Aires naar Amsterdam. Gemma 21 te Sjanghai van Rotterdam. Gaasterland 21 13 uur van Pernambuco, Amsterdam naar Z.-Amerika. Haarlem p. 22 Lizard, Houston naar Bre inen. Insulinde p. 22 14 uur Finisterre, Rotter dam naar Java. Jacatra 20 van Belawan Deli naar Batavia. Jagersfontein 21 te Durban, Beira naar Rotterdam. Johan de Wtit 23 van Port Said, Batavia naar Amsterdam. Koningin der Nederlanden 2 van Colombo Amsterdam naar Java. Karimoen p. 21 Perim, Batavia naar New York. Kota Radja 21 van Belawan, Java naar Rotterdam. Kota Baroe p. 22 13 uur Sagres, Java naar Rotterdam. Lochmonar 22 te Rotterdam van Vancou ver. Laertes 21 van Glasgow naar Java. Maasdam 21 n.m .van Havana, Rotterdam naar New Orleans. Montferland 21 van Rio Janeiro, B.-Aires naar Amsterdam. Medan p. 22 5 uur Suez, Hamburg naar Java. Moerdijk 19 van Vancouver naar Rotter dam. Maaskerk 23 te Hamburg van Rotterdam. Nleuwkerk van Antwerpen naar Amster dam. Nebraska 21 te Liverpool, Paclfickust naar Rotterdam. Nickerie p. 22 14 uur Ouessant, Amsterdam naar W.-Indië. Nieuw Holland 20 van Sydney naar Singa pore. Oostkerk 22 tc Antwerpen van Hamburg. Polydorus 22 van Amsterdam naar Java. Poelau Roebiah 22 te Amsterdam van Bre men. Prinses Juliana 21 te Belawan, Dell, Bata via naar Amsterdam. Persum 21 van Pto. Sucre naar Curasao Parkhaven 21 17 uur van Las Palmas n. Hull, Z. Amerika naar Amsterdam. Rlouw 22 te Genua, Amsterdam naar Java. Sembilan 22 van Suez, Amsterdam naar Java. Scheldestroom 21 van Grand-Lahou, naar Freetown, W.-Afrika naar Amsterdam. Springfontein 22 te Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Streefkerk 23 te Rotterdam van Antwer pen. Sitoebondo 22 9 uur te Soerabaya, Rotter dam naar Java. Schouwen 20 te Cuddalore, vertrekt verm. 23, Makassar naar Rotterdam. Tapanoeli 23 te Batavia v. New York. Ternate 23 te Soerabaya, Hamburg naar Java. Tbanan p. 22 Perim, Rotterdam naar Java. Toba 21 17 uur van Piraeus, Java naar Rotterdam. Veendam 23 v.m. v. Plymouth, New York naar Rotterdam. Veendijk 23 v.m. te Hamburg van Rotter dam. Vlieland 22 4 uur van Port Said, Rotterdam naar Java. IJselkerk 22 n.m. te Rangoon, Rotterdam n. Calcutta. Zosma p. 21 Perlm, Rotterdam naar Japan. Arcndskerk 21 van Fremantle, Australië n. Rotterdam. Drechutijk 21 v.m. te San Francisco van Rotterdam. Andijk p. 22 Gibraltar, Karachi naar Rot terdam. Amsterdam p. 23 Sept. Azoren, Valparaiso n. Amsterdam. Arendskerk 21 Sept. van Fremantle naar Rotterdam. Baralt 21 Sept. van Chrlstobal naar Guayaquil. Bengkalis 22 Sept. te Batavia van Seattle. Gaasterland 23 Sept. 6 u. to Bahia van Amsterdam. Cottica 22 Sept. te Havre van West-Indië vertr. 23 Sept. 6 u. n. Amsterdam. Grootendijk 23 Sept. van Rotterdam naar San Francisco. Crijnssen 24 Sept. te Plymouth verw. West- Indië n. Amsterdam. Jason 15 Sept. van Savannah naar Ant werpen. Koningin der Nederlanden 21 Sept. van Colombo, Amsterdam n. Java. Lochgoil 18 Sept. te Port Ludlow, Paclfic kust n. Rotterdam. Nieuwkerk p. 23 Sept. Vlisslngen, Antwer pen n. Amsterdam. Ouderkerk 23 Sept. van Amsetrdam naar Rotterdam. Patria 23 Sept. van Tanger, Java naar Rotterdam. Schouwen 23 Sept. van Cuddalore, Macas sar n. Rotterdam. Sommelsdijk 23 Sept. n.m. van Genua, Rotterdam n. Calcutta. Ulysses 20 Sept. te Cartagena (Columbia) v. Curasao. Veendam 23 Sept. 17 u. 30 min. v. Boulogne New York n. Rotterdam. Vlieland p. 22 Sept. Suez, Rotterdam n. Java. Westerdijk 22 Sept. n.m. van Patras, Rot terdam n. Australië. Zaanland 22 Sept. 16 u. van Montevideo Amsterdam n. Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11