HAARLEM'S FEMINA DONDERDAG DAGBLAD J, 1 J 1 W M M 1 1È ZM. 26 SEPT. 1929 MENU. Gebakken tarbot. Sla met tomaten. Aardappelen. Tapioca pudding. De mooten tarbot worden gewasschen, in een schoone doek gedroogd, gezouten en ge paneerd, dat wil zeggen door losgeklopt ei gewenteld en daarna door paneermeel. De visch wordt dan in ruim frituurvet gebak ken tot ze gaar is, ongeveer tien minuten. De sla wordt schoongemaakt, de tomaten geschild en in plakken gesneden op de sla gelegd. De mayonaise maakt men op de vol gende wijze: Klop twee eieren met wat zout geheel los, roer er twee lepels melk, twee lepels olie en twee lepels azijn door, verwarm dit samen, onder voortdurend roeren in een water bad, tot de saus gebonden is, en roer er daarna van het vuur nog een minuut of vijf in, totdat de saus wat is afgekoeld. Voor de pudding zijn de ingrediënten: 3 d.L. melk. 3 eetlepels suiker, een flink klontje boter. 6 eetlepels tapioca, half ons rozijnen zonder pit, geraspte schil van een halve citroen, half ons geconfijte snippens, 2 eierdooiers. Kook de melk met de suiker en de boter, strooi er de tapioca in en laat dit een kwar tier lang" zacht koken. Voeg er de rozijnen, de citroenschil, de snippers en de eidooiers doorheen en doe het mengsel in een met boter besmeerden en met paneermeel be strooiden warmen puddingvorm. Laat de pudding een uur in een waterbad koken. Maak roestvlekken nooit nat! Als de schoorsteenveger gemorst heeft of er is op een of andere manier roet op een kleed of een kleedingstuk gekomen, ga er dan niet met water of benzine aan knoeien, doch be dek de vlek met zout en borstel dan af met een harde schuier. De bewerking herhalen, totdat de vlek geheel verdwenen is. DE WAARHEID. Zouden er onders ons zijn, die nooit een onwaarheid gezegd hebben? Nooit eens ge tornd hebben aan het kleed der waarheid en nooit eens geniepig een stukje O: van heb ben afgerukt? Als we bij onszelf eens een huiszoeking gingen doen, geloof ik, dat we er van schrik ken zouden, zooveel klctne leugentjes er gevonden werden. Groote leugens, om neen, leugens zijn haast altijd klein! Zelfs de groote levensleugens zijn een aaneenschakeling van kleine onop rechtheden, welke ontaarden in grove onwaarheden. De verleiding is zoo groot om in plaats van de echte waarheid in allerlei omstandigheden maar het eerste het beste te zeggen wat ons invalt, en wat ons de ge makkelijkste oplossing lfjkt om van verder gevraag af te komen. Soms is het lafheid, soms gemakzucht. De waarheid kan dikwijls aanleiding wor den tot lange uiteenzettingen; het leugentje kan soms ongelooflijk goede diensten doen. de toehoorders zijn spoedig tevreden gesteld! Gemakzucht Ook is vrees voor berisping, voor een spot- tenden blik. voor een ongeduldig schouderop halen somtijds oorzaak, dat de waarheid verzwegen en een leugen, in de plaats ge steld wordt. Lafheid! Ja, lafheid, gemakzucht, zelfzucht en wat al nog meer, kan oorzaak worden van een onnoembaar aantal leugentjes gedurende een geheel menschenleven. Och, als alle menschen eens ernstig be gonnen al die kleine onoprechtheden te ver- mijdon. cie ze zonder nadenken, zoo ge makkelijk begaan, wat zou de wereld dan een eerlijke, waarheidslievende bevolking herbergen! Zouden we voor ons zelf niet eens gaan probeeren in alles recht-door-zee, waarheid lievend te worden? OVER DE SLANKE LIJN, DIE MAAR NIET VERDWIJNEN WH- Of het door de dikkerds de wereld inge stuurd wordt, weet lk niet, maar zeker is. dat ieder nieuw seizoen zich laat aankondi gen door een stem die zegt: de slanke lijn gaat verdwijnen. De dikkerdjes hopen, ho pen en blijven hopen dat zij ook weer eens aar. bod zullen komen, maar vooriooplg lijkt het er nog maar een bedroefd klein beetje op. Integendeel: nauwer dan ooit zijn de nieuwste modelletjes, waarbU de stof zoo strak mogelijk om de heup is getrokken, zóó zelfs dat de zeer slanke mannequins al moeite hebben, er zonder „kleerscheuren" in en uit te komen. Het gevolg zal vermoede lijk zijn, dat er nog meer vermageringsku ren gedaan zullen worden om deze mode te kunnen volgen. Laten wij beginnen met voorop te stellen, dat een vermageringskuur op zichzelf geen absolute onzin is, zooals de eeuwigdurende brompotten wel eens willen beweren. „Die vrouwen ook" mopperen ze, „als ze zich niet inrijgen om wespentailles te kunnen krijgen, waarmee de natuur ze niet bedeeld heeft, doem ze vermageringskuren, om let terlijk het laatste aasje vet te laten ver dwijnen." Dat is alles goed en wel. maar deze men schen rekenen naar de buitensporige dwaas heden en niet naar de middelmaat die dit ook met mate weet te doen. Vermageringskuren zijn voor vele dikke menschen heel goed, mits zij zich precies aan de voorschriften van hun geneesheer houden, die bij deze snelle vet-afname hun organen controleert, zoodat er zich geen on verwachte complicaties kunnen voordoen. Sommigen voelen zich het prettigst als zij dik zijn. anderen wanneer zij al het over tollige vet kwijt zijn. En wie zal zich niet kunnen voorstellen, dat een dikke vrouw, die zich moeilijk beweegt, die spoedig hijge rig is, en die zich over het algemeen veel te dik voelt, niet eens verlangt naar de moge lijkheid cm zich vrijer en vlugger te bewe gen. Maar dan met medeweten van den geneesheer. In het Engelshe tijdschriftje Home Chat geeft de filmster Norma Shearer een „Holly wood's Slimming Diet", vrij vertaald als Hol lywood's diëet voor de slanke lijn. Achttien dagen lang volgt men daarin een dieet, dat met eten nauwelijks iets te maken heeft en dat den indruk wekt, alsof het hatelijk genoeg is. om ons een ongelooflijken honger te doen krijgen in die achttien dagen. Wilt u een voorbeeld? Het ontbijt bestaat iederen dag uit: Een lialve grapefruit, een vrucht die er uitziet als een zeer groote citroen en die on geveer als een sinaasappel smaakt. Een dun sneedje geroosterd brood, wit of bruin. Koffie zonder suiker. Wanneer men bedenkt, dat velen in het geheel niet ontbijten, dan is dit ontbijt het gekste niet. Maar sbeï u voor. nu bestaat de lunch op den zesden dag uit 1 sinaasappel, thee of koffie zonder sui ker en het diner op dienzelfden dag uit: Een gepocheerd ei. Een dun sneedje geroosterd brood. Een sinaasappel. Thee of koffie zonder suiker. En dat, als u gewend bent. misschien vier boterhammen aan de koffietafel te gebrui ken en een flinke portie middageten. Er zijn dagen bij die achttien, waarin aan de arme vermagerenden wel wat meer ge gund wordt, zooals op den vierden dag, wan neer de lunch bestaat uit: Kaas. ongeveer een half ons. Een dun sneedje geroosterd brood. Een tomaat. Een halve grapefruit. The. of koffie zonder suiker, en het diner uit: Geroosterde biefstuk, zonder Jus, ongeveer 2 ons. Waterkers. Een halve grape fruit. Thee of koffie zonder suiker. En dit miet u dan met geringe wijzigin gen gedurende achttien dagen volhouden, waarna go u natuurlijk zoo slap en ellendig voelt, dat dc dokter er tenslotte aan te pas moet komen, om het zaakje weer In het reine te brengen. Want het spreekt vanzelf, dat dit „verslankings-proces" door moet gaan. al is het dan ook niet op bovenstaan de drastische manier. Maar wie na acht tien dagen streng diëet weer in het oude zou vervallen, zou er vermoedelijk al bitter wei nig mee bereiken. Het diëet van Norma Shearer lijkt ons in- tusschen minstens allesbehalve aanbevelens waardig. nog afgezien van het feit of het wel een enkel voordeel zou opleveren na zulk een korten tijd. Vooral tegen den winter moeten wij voor zichtig zijn met vermindering van ons voed selrantsoen op eigen houtje: als de koude straks komt, kunnen wij werkelijk wel wat vet gebruiken, terwijl dat in het verrukkelijk klimaat van Californië vermoedelijk veel minder noodig zal zijn. Ons ideaal zou dan, te worden, zooals de elegante, slanke Fransche vrouwen. Nu het kan zijn, dat we ons, al vermagerende, net zoo slank kunnen noemen, maar we zijn een veel grooter ras met grootere handen en voeten en zwaarder van bouw. Geen verma geringskuur ter wereld kan daarin verande ring brengen, en ls het dan niet. beter om bij onze grootte en onzen bouw 'n bijbehoorend gewicht te hebben, dan een magere slungel te zijn, die niet met haar eigen proportie in harmonie is? Past op voor overtollige dikte, maar weest niet minder voorzichtig voor een slanke lij n-formatie die gevaarlijk kan zijn. E. E. J.—P. HERFSTKLEEDING. Donkere, bedrukte crêpe de chine is zeer in gebruik voor allerliefste herfst japon netjes. Ze zijn zoo charmant, die soepele toiletjes en brengen aan elk figuurtje nog een extra portie gratie en elegance bij. De laatste modellen zijn voorzien van groote cape-vormige kragen waarmede* de volant op den rok in overeenstemming is. Vloeiende lijnen en ongelijke rokzoomen, ziedaar het nieuwe aspect van de moderne herfstrobe's. Het deux-pièces is geenszins in discrediet- geraakt. Integendeel, meer en meer wordt deze, bij uitstek jeugdige en sportieve kleeding, gewaardeerd en toegepast. Deze, voor dc'n herfst bedoelde deux pièces, zijn veelal van bedrukte crêpe marocain of van dunne wol, waarin een zijden weefsel ls verwerkt. Dit laatste wordt dit seizoen zeer veel gedragen. Veelal is de jumper bewerkt met galon in dezelfde kleur en wordt aan den, irokzoom dezelfde garneering aange bracht. Wanneer crêpe marocain als materiaal is gekozen, wordt de bedrukte stof voor de jumper en de effen stof voor het rokje gebruikt. De rokjes der deux-pièces zijn geplooid en de rechte korte jasjes hebben somtijds een opstaand kraagje, gevoerd met de stof der jumper. Mantels en mantelpakken van tweed- st-offen zijn en vogue. Ze zijn en blijven altijd mooi deze stoffen en zeer origineele dessins treft men er onder aan. Bruin en beige geruite tweed, zwart met rood, en groen met grijs „doen" he*, als herfststoffen bijzonder goed. Bij de deux-pièces draagt men jumper of blouse van witte of zeer lichte stof, som tijds gegarneerd met tweed. Een der nieuwste modellen mantels is die, welke schuin gekruist, met één knoop gesloten wordt. Als eenige garneering zijn er wat plooien aangebracht en een reusach tige echarpe-kraag voltooit dit zeer aparte toilet. De blouses, welke bij het mantelpak in het herfstseizoen altijd een korte, maar gewich tige rol spelen, varieeren enorm, zoowel wat maaksel als materiaal betreft. Het cassaque-model met ceintuurtje wordt wel het meest gezien, daarnaast de ruime, overblousende modellen, met breede revers of kraagje-met-jabot en slechts zelden de de blouse, welke in den rok gedragen wordt. Onze schoenen hebben in vochtig weer het meest te lijden, vooral de schoenen van de kinderen. Daarom is het een goed ding, de schoenen bij nat weder met vaseline of lijn olie in te smeren. Dat voorkomt het barsten van het leder, wat de ruïne van eiken schoen beteekent. Moddervlekken uit zwarte zijden of wollen stoffen (japonnen enz.) laat men ook weer volkomen drogen en borstelt ze dan zooveel mogelijk af. Achterblijvende vlekken wascht men weg met een flanellen lapje, gedoopt in heete koffie, waarbij een weinig ammo nia is gevoegd. EEN EERSTE HERFSTMANTEL'. We schreven reeds in een vorig opstel, dat vele der nieuwe mantels voor den herfst van wollen stoffen worden gemaakt, die veel lijken op de bekende Engelsche tweeds. Ze hebben een nogal sportief voorkomen, zooals ook op bijgaande teekening te zien ls. Dit model wordt van voren op een knoop gesloten en heeft aan weerskanten groote zakken, schuin geplaatst en evenwijdig met een aantal nervures die met een naar be neden gerichte boog over den rug loopen naar den zak aan de andere zijde. Derge lijke nervures ziet men eveneens op de ondereinden der mouwen. De garneering bestaat uit bijpassend Persianerbont. Twintig jaar geleden had de blouse een bijna benijdenswaardig groote plaats in ae mode. Maar dat is veranderd. We kregen de japon uit één stuk en de tweedeeligs, waarvan het lijfje de blouse verving; ook kwamen de tricot jumpers in de mode. Bij taïlleurcostuums echter bleef de blouse zich handhaven, ondanks de concurrentie die ze van den jumper ondervindt. Zelfs is er eenige opleving in haar gebruik te consta- teeren. Het begon vorig jaar reeds, toen zoowel Parijs als Weenen een groot aantal nieuwe blouses lanceerden die weder als van ouds in den rok gedragen werden in- plaats van er over heen, zooals reeds vele jaren mode was. Blijkbaar zijn deze modellen toch niet erg bevallen, want voor het komend seizoen althans, worden de meeste blouses weer buiten den rok gedragen. In verreweg de meeste gevallen is de kleur ivoor; zalmkeur heel licht groen en dito blauw staan echter ook op het programma. Natuurlijk hebben alle modellen lange mouwen. Als gevolg van de hoogere taille der ja ponnen ziet men het eigenlijke blousende gedeelte van sommige blouses ook omhoog gebracht-, zoodat het als het ware op een veel nauwere heupband valt. VAN ALLES EN NOG WAT OVER DE MODE VAN HET NIEUWE SEIZOEN. Het najaarsseizoen is een vruchtbaar sei zoen. want het brengt tal van nieuwlgheidjes op het gebied der vrouwenmode. En uit de groote massa van nieuwe bedenksels en uit vindingen, doen we een greep- Zooals al eer der opgemerkt, zien we in dit komende koude seizoen veel z.g. driekwart-mantels, dat wil zeggen, mantel korter dan de japon, en afge zet met bont. We zullen knoopt U dat maar vast in het oor, veel bontgarneering zien dit jaar. En vooral groote, royale kra gen! De teekening geeft in het midden een typisch voorbeeld ervan. Deze ls van marine blauwe stof afgezet met grijs bont. De man kraag. Van kragen gesproken, veel japonnen en omhullen een groot gedeelte van het ach terhoofd. Des te zonderlinger is dit, daar hierdoor vrijwel niets te zien komt van de nieuwlgheidjes aan onze hoedjes, die juist van achteren zetelen. We zien namelijk veel nauwsluitende hoedjes, met van achteren een laag afhangenden rand. Of wel, de rand wordt onzichtbaar van achteren, door een rij krullen van onze aangroeiende haren, voor- zoover we nog niet door deze pijnlijk-onaan gename periode van het laten-groeien heen zijn- Hoe het ook zij, de nieuwe mode ver bergt onze hals van achteren geheel, hetzij door de verlengde rand van den hoed, hetzij door krullen, hetzij door de kolossale mantel kraag Van kragen gesproken, veel japonnen zijn uitgedost met eveneens groote kragen, en die men daarom pélerine-kraag noemt. De teekening geeft ex twee te zien, bovenaan één met sluiting op den rug door middel van een grooten ring, onderaan één met sluiting van voren doordat de uiteinden van het lint, waarmee de kraag is afgezet, van voren zijn samengestrikt. Ten slotte nog een voorbeeld van een nieuwe metaalgarneering van een japon; een staafje bestaande uit vier „gou den" bollen, en dat dient om het drapée van de japon zoo bijeen te houden. Met het natte weder komen ook de modder vlekken. Vetterige moddervlekken uit zware stof (van een jas of iets dergelijks) laat men eerst drogen, krabt dan zooveel mogelijk met een bot papiermes (bockopener) af en werkt vervolgens de vlekken weg met een flanellen lapje met gelijke deelen huishoudamonia en water. In één richting wrijven! HOE MEN DE KLEUTERS BEZIGHOUDT. EEN BRIEVENHANGER. Hebt u wel eens met uw kleuters van raffia en karton een aardigen brievenhanger ge maakt? Het is een heel gezellig werkje. De brievenhanger, dien de kleuters geheel zelf kunnen bewerken, kan daarbij ook nog als verjaardagscadeautje dienst doen. Gebruikt men de ongeprepareerde raffia, dan is het ook nog een heel goedkoop handwerkje. Ik heb u er al eens op gewezen de draad van ongeprepareerd raffia goed te splitsen en daarna met duim en wijsvinger glad te strij ken. De kartonnetjes die voor den brievenhan ger noodig zijn moet Moeder wel even in orde maken. Men knipt 4 kartonnetjes van 7 c.M. in het vierkant en één langwerpig kartonnetje van 7 bij 14 c.M. Dc 4 kartonnetjes worden van diagonalen voorzien en daarna maakt men op 2 m.M. afstand van elkaar kleine gaatjes met een naald, zooals afbeelding a u laat zien. Het gaatje be hoeft dus niet groot te zijn, de naald moet er al leen gemakkelijk door kunnen gaan. Nu volgt voor de kleintjes een heel eenvoudig prik- werkje. Het gehee- le kartonnetje wordt roet lange steekjes opgevuld, van het midden uit te beginnen. Men gebruikt hiervoor verschil lende kleuren raf fia. Zijn alle vier de kartonnetjes netjes met raffia opgevuld, dan worden ze aan den ach terkant met glanzend papier beplakt. Door de raffiadraden kan deze achterkant natuurlijk niet geheel glad worden. Het langwerpige kartonnetje wordt r.iet met raffia bewerkt en alleen aan beide kanten beplakt met glan zend papier. Daarna wordt de brievenhanger in elkaar gemaakt. Twee bewerkte vierkant jes dienen voor den voorkant en worden met een paar stukjes aan elkaar bevestigd. Ver der worden de zijkanten aan het langwerpi ge kartonnetje met eenige steekjes vastge maakt. Aan den bovenkant worden lange steken genomen, terwijl aan den onderkant de kartonnetjes geheel op elkaar passen. De twee andere vierkantjes worden boven op het langwerpige kartonnetje met een paar steek jes vastgehecht. Nu nog een ophangertje van raffia en de brievenhanger Is gereed. Het modelletje is in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R, MODEL No. 361 geeft hiervan een voorbeeld. Het is van ivoorkleurig toile de soie met bruine ge- plisseerde strookjes langs den kraag en over de borst, benevens een effen biais die een soort front vormt en bij den pols door de mouw geregen is. De heupband is in zes strooken gefronst. MODEL No. 362 Hier zien we de bekende hemdblouse van zeer licht beige crêpe de chine. Het front kan gehesl open gemaakt worden, maar. een drukknoopje houdt de beide deelen bij elkaar. Door bruine stiksels werd op front-, kraag en manchetten een dambordeffect verkregen. Dergelijke blouses staan het best bij het moderne sportcostuum. CHIQUE PYJAMA'S. Nadat de pyjama een geliefd kleeding stuk voor den nacht was geworden, heeft zij successievelijk het strand, het boudoir en zelfs de salon veroverd. O, niet zoo erg bij ons in Holland; wij zyn zeer nuchtere menschen maar meer in Amerika on Frankrijk, die in luchtige levensopvatting tegenwoordig hevig met elkaar concurree- ren. Ondertusschen wordt beweerd dat de pyjama voor vrouwen die weinig te doen hebben, een ideaal kleedingstuk is. Spe ciaal voor de lange uren, dat men in een ge- makkelijken stoel zit te lezen, wordt de pyjama als het gemakkelijkste en nicest lo gische costuum beschouwd. Ook voor lange reizen, wanneer men een slaap-appartement tot z'n beschikking heeft, bewijst zij reeds uitstekende diensten, want in niets voelt men zich beter op z'n gemak. Voor doeleinden buiten de slaapkamer is de pyjama dan ook tot een luxueus kleeding stuk aangegroeid. De meesten bestaan uit een lange pantalon, een rechte blouse en een driekwart lange jas. De blouse heeft ln den regel lange mouwen, zoodat de jas naar ver kiezing uitgelaten kan worden. Men ge bruikt zeer fraaie zijden sloffen voor deze pyjama's. Onder de kleuren ziet men veel pasteltinten, maar naar mate de pyjama meer veor het ontvangen van visite gebruikt wordt gaat men er toe over dezelfde kleu ren als voor gewone middagjaponnen aan te wenden. Bijgaande teekening geeft een goede voorstelling van dergelijke pyjama's. Het model is van blauwe en rose crêpe satin.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11