'mwF* 11 00 SU JU 11 S 11 H Si §§f fsfis m 1 W B 1 15 W? 18 88 II BCJB s il Hf Hf Lichamelijke Opvoeding SCHEEPVAARTBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 OCTOBER 1929 Prohleem Nr. 1481. Auteur: W. van Daalen, Haarlem. Eerste publicatie. Opgedragen aan de „Haarlemsche Dam club". Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 4 7 9 10 11 12 13 18 19 20 22 25 26 en 28. Wit 15 schijven op: 16 27 29 30 31 33 34 35 36 37 41 42 44 46 en 48. SIMULTAANSéANCE W. VAN DAALEN. Vrijdagavond gaf de heer W. van Daalen een simultaanseance voor de Christ. Dam club „Haarlem" in het gebouw van den Christ. Besturenbond aan de Bakenesser- gracht. Door 14 damspelers werd er aan deelge nomen, waarvan de simultaanspeler 9 par tijen won, drie partijen verloor tegen Souve- rein, v. d. Loo en Rozijn en 2 partijen remise speelde. De wedstrijden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den R.K. Dambond afd. Haarlem en Omstreken werden voortgezet. Had in de eerste ronde T. E. P. en de Spaar- nestad van St. Bavo en Gezellig Samenzijn gewonnen, Zondag kwamen in de verliezers ronde tegen elkander St. Bavo en Gezellig Samenzijn. Deze wedstrijd had plaats in het R-K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. St. Bavo is in tegenstelling met den eersten wedstrijd nu geheel compleet en daar ook Gezellig Samenzijn over een goede ploeg be schikte, werd een zeer spannende strijd ge leverd, die tenslotte besliste in het voor deel der Heemsteders. De uitslag was als volgt: St. Bavo Gezellig Samenzijn. B. H. StevensJ. J. v. d. Loo 0—2 P. VeenC. Gastelaars 0—2 J. StevensTh- Schouten 2—0 J. v. d. ZwaanN. v. d. Poel 2—0 J. WarmerdamP. de Jeu 2—0 J. VeenJ. v. d. Poel 2—0 E. G. StolvoortT. Base 2—0 T. BroekmanJ. Weijers 2—0 H. v. d. ErfTh. Philipse 0—2 A. BroekmanA. Straus 0—2 Daar in de Winnaarsronde T. E. P. met 319 won van „de Spaarnestad" is de ge- heele uitslag als volgt: le prijs T. E. P., 2e prijs de Spaarnestad, 3e prijs St. Bavo, 4e prijs Gezellig Samenzijn. KLEUTERGYMNASTIEK. De toenemende belangstelling voor de li chamelijke opvoeding van de jeugd is mede oorzaak geweest, dat ook de periode van het kinderleven, voorafgaande aan den school- plichtigen leeftijd, aan een ernstig onderzoek is onderworpen. Als regel werd tot nu toe de lichamelijke opvoeding van het kind ter hand genomen gelijk met de intrede in de school, dus op ongeveer zesjarigen leeftijd; in vele gevallen wordt zelfs zeer ten on rechte pas met het achtste levensjaar een aanvang gemaakt met opzettelijke lichaams oefeningen. Men was blijkbaar van meening dat gymnastiek voor kinderen van 6 en 7 jaar, eerste en twee klasse van de lagere school, nog niet geschikt of niet noodig was. Zooals hieronder zal blijken, is dit een ern stige misvatting. Men mag echter bij het be- oordeelen van deze materie niet uit het oog verliezen, dat de gymnastiek van 5 a 10 jaar geleden in haar gekunsteldheid van houdin gen, standen en bewegingen weinig of eigen lijk in het geheel niet geschikt was voor jon ge kinderen. Thans evenwel heeft men de be schikking over methoden en een hoeveelheid oefenstof, die volkomen is aangepast aan den natuurlijken aard van het jongste school kind en kinderen van nog jongeren leeftijd. Dit bezwaar mag dus als geheel en al ver vallen worden beschouwd. De kunstmatige oefeningen hebben plaats gemaakt voor na tuurlijke in de kindersfeer volledig passende vrij uitgevoerde bewegingen, welke zonder ingewikkelde commando's en bewegingen uit sluitend naar het voorbeeld van de leerkracht worden uitgevoerd. De oefenstof is er dus. zoodat alleen de vraag te beantwoorden blijft of het noodig is de jongste kinderen van de lagere school en kinderen van nog niet schoolplichtigen leeftijd aan gymnastische oefeningen te doen deelnemen. In het schooljaar 19111912 zijn door de schoolartsen te München onderzoekingen verricht bij de pas aangekomen leerlingen in de eerste klassen der lagere scholen, en laten wij het maar dadelijk zeggen de uitkomsten zijn ontstellend. Slechts bij 35.8 procent der jongens en 34.4 procent der meis jes kon de lichaamsgesteldheid als ..goed" gekwalificeerd worden. Over de geheele schoolbevolking gerekend was de lichamelijke toestand van 33.4 procent goed, van 59.2 pro cent slechts middelmatig en van 7.4 procent bepaald slecht. in Bonn moesten in 19101912 (dus vóór den Europeeschen oorlog) als gevolg van den slechten lichamelijken toestand van school bezoek voorloopig worden vrijgesteld: Van de ingeschrevenen, die 5 1/25 3 4 jaar oud waren 32,3 procent. Van de ingeschrevenen, die 5 3 46 jaar oud waren 28 procent. Van de ingeschrevenen, die 6—6 1/4 jaar oud waren 13,6 procent. Van de ingeschrevenen, die 6 1/46 1/2 jaar oud waren 11.5 procent. In München werden in 19111912 verkrom mingen van de wervelkolom vastgesteld bij 7.1 procent der nieuwelingen, waarmede dus vast stond, dat deze afwijkingen niet onder invloed van het schoolleven waren ontstaan. Dat anderzijds het schoolleven deze afwij kingen bevordert, blijkt uit de omstandig heid, dat bij de van school vertrekkenden het percentage 12.8 bedroeg. De meeste zorg baart evenwel de rachitis (Engelsche ziekte). Deze werd geconstateerd bij 33 procent van alle schoolkinderen en bij 34 procent der nieuwelingen. Hoe ernstig deze ziekte feitelijk is, blijkt uit een artikel van Dr. Zeehandelaar over de „sociale be- teekenis en de bestrijding der Engelsche ziek te" in het „Tijdschrift voor sociale genees kunde" van September 1925. Men meent wel, zegt- hij, dat rachitis zoo zelden den dood ten gevolge heeft, doch dit is alleen juist, voor zoover het een directe, onmiddellijk doods oorzaak betreft. Engelsche ziekte heeft nl. een algemeen zoo zeer verzwakkenden in vloed op het kinderlichaam, dat bij zulke patiëntjes een ziekte, die bij andere kinderen gemakkelijk geneest, voor hen een ernstige wending kan nemen. „Al sterven er geen kin deren aan de Engelsche ziekte, door de En gelsche ziekte sterven er zeer velen, die ge boekt staan als overleden aan convulsies, ma zelen, kinkhoest, tuberculose, ingewandsaan- doenLngen" enz., zegt Dr. Z. Nu spreekt het vanzelf, dat men bij een maal geconstateerde rachitis voorzichtig moet zijn met het geven van veel beweging. Niemand zal zulks mogen doen zonder voor lichting van den arts. De bedoeling is slechts, om aan te toonen, hoeveel kinderen in de periode voor den schoolplichtigen leeftijd reeds lichamelijk minderwaardig zijn en hoe noodig het dus is, alle maatregelen, te nemen die de physieke gesteldheid der kleuters kan verbeteren of in stand houden. Naast de vereischte zorgen voor goede huisvesting, vol doende verblijf in de buitenlucht, goede voe ding enz. komen dus ook voor den leeftijd passende en goed geleide lichaamsoefeningen in aanmerking. Die oefeningen, die voor de kinderen zelf slechts den indruk van spel maken, doch door den leider weloverwogen worden gegeven, behooren dus niet alleen bij de intrede in de lagere school te wor den toegepast doch ook in de voorbereiden de scholen (Fröbel en Montessorischolen) of op andere wijze in klasseverband. Men ver- gete niet, dat bij gelijken geestelijken aanleg, het volkomen gezonde kind de moeilijkheden bij de verzorging der iptellectueele ontwik keling beter -het hoofd zal weten te bieden, dan zijn lichamelijk zwakkere medeleerling. Door tijdige toepassing van goed gekozen lichaamsoefeningen kan men derhalve de levensvreugde der kinderen voor een lange reeks van jaren bevorderen. De hierboven vermelde gegevens zijn voor een groot deel ontleend aan J. M. J. Kor- pershoek, „Doel en Plaats der Lichamelijke Opvoeding onder de huidige cultuur-omstan digheden", een zeer belangrijke studie, die niet alleen den vakman, maar een ieder, die belang stelt in onderwijs en opvoeding, ten zeerste kan worden aanbevolen. H. L. WARNIER. HET BEGIN VAN HET ETHNO- GRAFISCH MUSEUM TE LEIDEN Von Siebold stuurde een eeuw geleden 62 kisten met belangrij ken inhoud uit Japan, Wij lezen in de N.R.C.: Deze maand September was het honderd jaren geleden, dat te Leiden bezorgd werden twee en zestig kisten volgeladen met voor werpen in Japan verzameld door den heer von Siebold, die in opdracht, van de Neder- iandsche regeering een studiereis naar dat land had ondernomen. In het Dagblad van 's-Gravenhage van 25 Sept. 1829 werd van die belangrijke zending melding gemaakt in het volgende bericht: „Het Museum van Natuurlijke Historie te Leyden heeft wederom een aanzienlijke aan winst gedaan. Twee en zestig kisten met ver schillende voorwerpen tot de land- en vol kenkunde en de natuurlijke historie van Ja pan betrekking hebbende, zijn aldaar aange komen en ontpakt. Dezelve zijn overgezon den door den heer von Siebold, reiziger voor de Nederlandsche regeering aldaar. Doch, hetgeen zeer ongelukkig is, gemeld heer, zich ook een kaart van Japan hebbende we ten te verschaffen, is zulks kort vóór den uit voer der zelve ontdekt, de kaax-t in beslag genomen en de reiziger in verzekerde bewa ring gesteld, zoo men zegt om nimmer los gelaten te worden". Nu, voor dit laatste bestond in die dagen maar al te gegronde vrees. Nippo (land van de Rijzende Zon) was toen nog absoluut ge sloten voor den vreemdeling, getuige het feit, dat men den reiziger aan den lijve onder zoekende, bij het vinden van een kaart van het land, hem in hechtenis had genomen. Dat het v. Siebold nochtans gelukt was zonder hinder zijn twee en zestig kisten te expediee- ren, zij het dan ook ten koste van zijn vrij heid, getuigt wel van den moed en het be leid van den koenen reiziger. De gevangenschap van Von Siebold schijnt niet lang geduurd te hebben, want- reeds het volgende jaar was de reiziger in ons land te ruggekeerd. Duitscher van geboorte, had v. Siebold in Nederland zijn tweede vaderland gevonden. Tijdens zijn veeljarig verblijf in Japan had hij een grondige studie gemaakt van land en volk en die studie in verband gebracht met die van de primitieve rassen en hun cultuur en merkwaardige gegevens verzameld over de verwantschap, de landverhuizingen en de be trekkingen van die rassen ten opzichte van elkaar. De resultaten van die studie publi ceerde v. Siebold in zijn beroemd werk „Nip pon, beschrijving van Japan". Hij was do eerste, die bij de landen, welke koloniën be zaten. propaganda maakte voor het aanleg gen van een ethnografische verzameling ten gerieve van de onderdanen dier landen, die voor studie of om er betrekkingen te beklee- den, naar die koloniën vertrokken. Ons land had hem bijzonder aangetrokken, omdat daar reeds aanstonds, nadat het zijn onaf hankelijkheid had teruggekregen, met mede werking van het Ned .-Indisch gouvernement collection ethnografica waren aangelegd en hij. wat Japan betreft-, slechts had voort te bouwen op het werk van zijn voorgangers Blomhoff en van Overmeer-Fisscher, wier Japansche verzamelingen v. Siebold schitte rend aanvulde. Na zijn terugkeer uit Japan schreef hij aan M. E. Fr. Jornard, conservator du Dépot Géographique de la Bibliothèque Royal te Parijs, een brief over het Nut van Ethnogra fische musea en over het groote belang van de stichting dier musea in de Europeesche landen. Von Siebold moedigde Jomard in dien brief aan. ook te Parijs een dergelijk Museum te stichten. Merkwaardig in dien brief is de volgende passage: „Ik kan u verzekeren, dat geen Staat in Europa zooveel voor onze wetenschap gedaan heeft als Nederland, zelfs in de recente da gen van zijn hachelijke politieke en finan- cieele moeilijkheden. En op de st-ichtlg doelende van het Et-hnografisch Museum, dat weldra te Lelden zou tot stand komen, schreef hij: „Wel is waar heeft men nog niet alle ma terialen bijeen voor een speciaal museum, maar het is toch het stellige voornemen van mijn regeering, en ik hoop spoedig, onder de auspiciën van Koning Willem II, dien cdel- aardigen beschermer van kunsten en weten schappen, een nationaal monument- te zien verrijzen, waarvan de grondslagen reeds ge legd zijn door zijn doorluchtigen Vader". Te gelijk zendt v. Siebold aan zijn vriend Jomard een geschenk als kern voor een ook te Parijs te stichten Et-hnografisch Museum: een doos in 1828 vervaardigd door een Ja- pansch artist met. het portret van Keizer Napolen, gecopieerd van het titelblad van „l'Histoire de Napoléon et de la Grande Armée", van De Ségur- Het portret, in paarlemoer-mozaïek, getuigt door de tref fende gelijkenis van de nauwkeurigheid van de Japanners in het imiteeren van kunst voorwerpen, en bewijst tevens hoezeer de glorie van Napoleon tot in de uiterste hoe ken van de wereld was doorgedrongen. In zijn beschrijving van de doos zegt v. Siebold nog: „De doos is gemaakt van het lichte hout van de Paulowna Imperialis, de schoonste boom van Japan en van China, en het zwart en goud lak geeft een denkbeeld van de vol maaktheid door de Japanners bereikt in de kunst van lakken. De inhoud van de 62 kisten werd voor loopig te Leiden in het Museum van Natuurl. Historie opgesteld, maar zou weldra de kern vormen van het Museum voor Ethnografie, dat in den loop der jaren steeds rijker is ge worden aan kostbare voorwerpen van Oost en West. Toen eindelijk in'het laatst der vorige eeuw de verzamelingen een zoodani- gen omvang hadden gekregen, dat men ze op de zolders moest bergen en de behoefte aan een nieuw gebouw voor het Museym urgent was geworden, ontstond er een hevi ge strijd over de plaats waar het nieuwe museum gevestigd zou worden tusschen het wetenschappelijk Lelden en de hoofdstad Am sterdam, waarbij ook Den Haag nog als derde mededinger in 't strijdperk trad. Bro chures werden geschreven met den titel: Leiden, Amsterdam of Den Haag. Scherpe pennen als van De Stuers en Serrurier (directeur van het Museum) wisselden ar senalen van argumenten met de belang hebbenden van Amsterdam. Totdat eindelijk de regeering, als belangstellend toeschou wer van den strijd de zaak maar onbeslist liet en in het gebrek aan ruimte werd voorzien door het Museum te Leiden onder te bren gen in verschillende gebouwen. Nu Amsterdam zijn Koloniaal Instituut heeft, zou allicht de tijd wel rijp zijn om eindelijk het Ethnografisch Museum te Lei den aan een waardig gebouw te helpen. De regeering zou zulks wel verplicht zijn aan dc nagedachtenis van von Siebold, dezen emi- nenten grondlegger van het Museum." Alkmaar 29 Sept. van Curasao naar Cris tobal. Amsterdam 29 Sept. te Duinkerken, Chili naar Amsterdam. Adolf Leonhardt 26 Sept. te Curasao van Amsterdam. Algenib 29 Sept. te Leixoes, Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki p. 29 Sept. Ouessant, 1 Oct. 5 u. van Buenos Aires te Rotterdam verwacht. Aldebaran passeerde 29 Sept. Wight, Bue nos Aires naar Rotterdam. Alcyone 29 Sept. 8 u. 27 m. 60 mijl Oost van Niton. Rotterdam naar Buenos Ayres. Alchiba passeerde 29 Sept. Fernando No- ronha, Rotterdam naar Buenos Ayres. Burgerdijk 28 Sept. Lizard, Rotterdam n. Boston. Bodegraven 27 Sept. van Guayaquil naar Paita. Baarn 27 Sept. van Antofagasta naar Co- quimbo. Burgerdijk passeerde 28 Sept. Lizard, Rot terdam naar Boston. Borneo 30 Sept. van Port Soedan, Batavia naar Amsterdam, Bennekom 29 Sept. te Antwerpen van Hamburg. Clio 27 Sept. van Curasao naar Maracaibo. Drechtstroom passeerde 30 Sept. Ouessant, W.-Afrika naar Amsterdam. Drechterland passeerde 28 Sept. Finisterre, W.-Afrika naar Amsterdam. Delft-land 29 Sept. van Santos, Amsterdam, naar Buenos Ayres. Eemland passeerde 29 Sept. Ouessant, Bue nos Ayres naar Amsterdam. Edam 28 Sept. van Havana naar Rotter dam. Eemland passeerde 29 Sept. 12 uur Oues sant, 1 Oct. v.m. te IJmuiden verwacht, Bue nos Ayres naar Amsterdam. El Libertador 29 Sept. te Amsterdam van Danzig. Eemstroom 28 Sept. van Lissabon naar Ha vre. W.-Afrika naar Rotterdam of Amster dam. Frandria 30 Sept. 5 u. van Southampton, 30 Sept. 24 u. te IJmuiden verwacht, Buenos Ayres naar Amsterdam. Ganymedes 29 Sept. te Rotterdam van Cor pus Christi. Garoet 28 Sept. 9 uur van Bombay, 5 Oct. te Belawan verwacht, Rotterdam naar Java. Gemma 27 Sept. te Kobe van Rotterdam. Grotius 28 Sept. van Genua, Amsterdam n. Java. Gelria 28 Sept. van Santos, Amsterdam n. Buenos Ayres. Giekerk passeerde 27 3ept. Perlm, Beira n. Rotterdam. Glamorganshire 26 Sept. te Los Angeles, Antwerpen naar Pacifickust. Grootend ijk 29 Sept. te Londen, Antwer pen naar Pacifickust. Haarlem 27 Sept. 22 u. te Hamburg van Bremen. Hoogkerk 29 Sept. te Hamburg van Rot terdam Insulinde passeerde 29 Sept. 5 uur Kaap del Armi Rotterdam naar Java. Johann de Witt 29 Sept. van Algiers, Bata via naar Amsterdam. Jagersfontein 28 Sept. van East London n. Port Elisabeth, Beira naar Rotterdam. J. P. Coen passeerde 29 Sept. Perim, Am sterdam naar Batavia, Jason 29 Sept. 8 u. 53 m. 65 mijl West van Land's End, Savannah naar Antwerpen. DE NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. VOOR DE KINDEREN. Nauwelijks waren de soldaten verschenen of al dc fcecn hielden op met dansen en de koningin der feeën noodigde den officier uit haar tc naderen. „Uwe majesteit gelieve te luisteren," zeide de officier, terwijl hij zijn zwaard opstak en zijn knie boog voor dc koningin. „Bij de poort van uw koninkrijk kwam ik drie vreemdelingen togen, die ik gevangen heb genomen, volgens dc bevelen van Uwe majesteit." „Laat zc hier brengen," beval dc koningin en onze Billy Boe en zijn twee vrienden werden door soldaten gevoerd tot aan den troon. •Billy keek naar 'de koningin der feeën met een verschrikkelijke angst, doch zijn vrees vermin» derde ietwat, toen hij zag, dat de koningin glim. lachte. „Wat heb je zelf te zeggenvroeg ze met een stem, die als een fijn klokie klonk. „O. Uwe Majesteit," riep Billy. „We kwamen slechts, om U een nieuw toovcrwoord te vra gen." „Vertel mij maar eens. wat jc bedoelt," lachte dc koningin en toen Billy haar alles had verteld van zijn avonturen met zijn amulet en dat hij nu een nieuw woord moest hebben, gaf zc hem, inplants van Yakadoc het nieuwe woord „Himpy.haha j" Nou die is ook gelukkig. Nu kan hij opnieuw avonturen met zijn amulet beleven. Kieldrecht- 29 Sept. van Colombo, Rotter dam naar Calcutta. Kertosono 29 Sept. 9 uur van Batavia naar Rotterdam. Koudekerk 30 Sept. te Suez, Bombay naar Rotterdam. Koningin der Nederlanden 28 Sept. te Ba tavia van Amsterdam. Luna 28 Sept. van New-York naar West- Indië. Laertes 28 Sept. van Liverpool naar Ma cassar. Lochmonar passeerde 29 Sept. Lizard, Rot terdam naar de Pacifickust via Swansea. Madioen passeerde 29 Sept. 22 uur Dover, Rotterdam naar Java. Meliskerk 29 Sept. te Dar es Salaam, Beira naar Rotterdam. Marken passeerde 28 Sept. 17 u. Point de Galle Rotterdam naar Java. Maasland 30 Sept. te Amsterdam van Ham burg. Montferland passeerde 28 Sept. 17 u. Fer nando Noronha, Buenos Ayres naar Am sterdam. Merauke passeerde 27 Sept. Sagres, Java naar New-York. Nias 28 Sept. van Mosselbaai naar P. Eli sabeth. Nebraska 29 Sept. te Londen Pacifickust naar Rotterdam. Nijkerk passeerde 29 Sept. Gibraltar, Beira naar Rotterdam. Oostkerk passeerde 29 Sept. Dungeness, Rotterdam naar Japan. Poeloe Bras 27 Sept. van Belawan Deli n. Singapore. Poelau Roeblah passeerde 29 Sept. Dunge ness. Amsterdam naar Java. Palembang passeerde 29 Sept. 4 uur Oues sant, Rotterdam naar Java. Peusum 28 Sept. van Curacao naar Sta. Mart-a. Parkhaven 29 Sept. 17 u. te Hull van Zuid- Amerika. Prins Frederik Hendrik 27 Sept. van New- York naar W.-Indië. Radja 29 Sept. te Leith, Amsterdam naar Java. Randfontein 29 Sept. te Dar es Salaam n. Lindi. Rijperkerk 30 Sept. te Antwerpen van Hamburg. Rietfontein passeerde 29 Sept. Beachy Head Rotterdam na.r Z.-Afrika. Sumatra 28 Sept. te East London van Am sterdam. Statendam passeerde 28 Sept. Lizard, Rot terdam naar New-York. Soekaboemi 30 Sept. 7 uur te Marseille, Java naar Rotterdam. Slamat 29 Sept. 12 uur van Port Said, Java naar Rotterdam. Spaarndam 28 Sept. van Boulogne, Rot terdam naar New Orleans. Sommelsdijk 30 Sept. te Port Said, Rotter dam naar Calcutta. Stadsdijk 29 Sept. van Port Said naar Al giers, Rangoon naar Roterdam. Simon Bolivar 30 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Salland 30 Sept. te Amsterdam van Ham burg. Soesterberg 30 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Saparoea 27 Sept. van Los Angeles naar Java. Salawati passeerde 28 Sept. Perlm, Java naar New-York. Tjimanoek 28 Sept.. te Sjanghai. Tambora 30 Sept. 9 uur van Sabang, Java naar Rotterdam. Tabanan 28 Sept. 21 uur van Colombo, Rot terdam naar Java. Toba passeerde 29 Sept. 11 uur Finisterre, Java naar Rotterdam. Telamon passeerde 29 Sept. 13 uur te Bre men van Hamburg. Volendam 29 Sept. van Plymouth, New- York naar Rotterdam. Vechtdijk 29 Sept. te Rotterdam van Cal cutta. Venezuela 28 Sept. van Cristobal naar Pto. Columbia. Van Rensselaer 27 Sept. van Barbados. Westerdijk passeerde 29 Sept. 13 u. Suez, Rotterdam naar Australië. Waterland passeerde 27 Sept. 22 uur Fer nando Noronlia, Amsterdam naar Buenos Ayres. IJstroom 27 Sept. te Kribe, Amsterdam n. W.-Arlka. Zosma 29 Sept. van Colombo, Amsterdam naar Japan. Van Amsterdam 3 Oct. 17 Oct. 31 Oct. 14 Nov. 28 Nov. 12 Dec. Te Aleppo 5 Oct. 19 Oct. 2 Nov. 10 Nov. 30 Nov. 14 Dec. Te Bagdad 6 Oct. 20 Oct. 3 Nov. 17 Nov. 1 Dec. 15 Dec. Te Bushire 7 Oct. 21 Oct. 4 Nov. 18 Nov. 2 Dec. 16 Dcc. Te Karachi 8 Oct. 22 Oct. 5 Nov. 19 Nov. 3 Dec. 17 Dec. Te Allahabad 9 Oct. 23 Oct- 6 Nov. 20 Nov. 4 Dec. 18 Dec. Te Akyab 10 Oct. 24 Oct. 7 Nov. 21 Nov. 5 Dec. 19 Dec. Te Bangkok 11 Oct. 25 Oct. 8 Nov. 22 Nov. 6 Dec. 20 Dec. Te Medan 12 Oct. 28 Oct. 9 Nov. 23 Nov. 7 Dee. 21 Dec. Te Palembang 13 Oct. 27 Oct. 10 Nov. 24 Nov. 8 Dec. 22 Dec. Te Batavia 14 Oct. 28 Oct. 11 Nov. 25 Nov. 9 Dec. 23 Dec. Te Bandoeng 14 Oct. 28 Oct. 11 Nov. 25 Nov. 9 Dec. 23 Dec. WOENSDAG 2 OCTOBER- HILVERSUM 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.00 Praatje door Mevr. de Leeuwvan Rees over: De as. Naai- en Knipcursus. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Kinderliteratuur in verband met dc nieuwe opvoeding door G. HelHnga, Dir. der Ilaag- ache Schoolvereen. 3.00 Radio-Kinderkoor- zang. 3 30 De voornaamste studlemuzick voor piano. Uitgevoerd door Egbert Veen. Toelich ting door Louis Schmidt. 4.30 Orgelconcert door Ferdinand Kloek. Solist: Willem de Jong, cello. 5.30 Gramofoonmuztek. 6 01 Con cert door Hongaarsche Tzigane-Kapel van de Gebr. Elmer en Bela Ruha. 7.15 Causerie door W. A. A. Grul over: Wecrgave-kwalUeit bij het ontvangtoestel. 8.01 Viool-recital door Zoltan Székely. 8.40 Concert door hel Ver sterkt Omroeporkest. Solist: Hugo van Daa len, plano. 9.15 Lezing door Prof. Mr. H. Fryda over: De indrukken van mijn Russi sche reis. 945 Voortzetting concert. Na af loop: Persber. Daarna Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 298 M. Na 6 uur: 1071 M- Uitsl. NCRV-Uitz. 10.30 Ziekendienst. 1230 Concert. Dames- koortje. piano en orgel. 2.00 Gramofoonmu- zlek. 2.30 Concert. Piano, orgel, fluit en kla rinet. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinder uurtje 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Lezing over: „De Makelaardij volgens de wettelijke voorschriften, volgens hare werking in de prnctijk cn volgens ccn tc verwezenlijken ideaal. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Lezing. 8.00 Bestuursmededecllngen. 8.30 Lezing over: „Binnenhuiskunst". Orkestconcert. Daarna; Persberichten. DAVENTRY 1554,4 M. 10-35 Morgenwijding. 11.15 Kerkdienst. 12.20 Lezing. 12.35 Concert. L. Inglis.sopraan, P. J. Duffy, tenor. 1.05 Gramofoonmuziek. 1-20 Orkestconcert. 2.20 Bijeenkomst van dc Rc-Uniteü Church of Scotland. 3,20 Uitzen ding voor scholen. 3.45 Berichten. 3.50 Lezing. 4.05 Concert. C. Smith, bariton; E. Kersey, viool; H. Just, cello, H. Ferguson, piano. 5.Ó3 Orgelconcert. Cinema-Orgel. 5.35 Knderuur- tjc. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Plano-recital door L. England. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vau deville. 9.20 Concert. Militair Orkest. L. Go- wing8, tenor. 10-00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Orkestconcert. 11-20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestcon cert en soli. 655 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en zang. LANGENBERG 473 M. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoon muziek. 1.25 Orkestconcert. 5-55 Piano-reci tal. 8.20 De Vroolijke Woensdag „Barockoko". Daarna tot 12.20: Dansmuziek (Gramophoon- platen). BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoon muziek. 8.35 Fragmenten uit „De Regimen'..~- dochter", Opera-comlque van G. Donizetti. KALUNDBORG, 1153 M, 3.50 Concert. Radio-Blazers Ensemble. 8.35 Orkestconcert. Daarna: Uitzending van „De Ingebeelde Zieke". Blijspel in 3 bedrijvü van Molière. 10.35 Orkestconcert. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 12-20 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 2.20 Gramofoonmuziek. 3 05 Lezin gen. 4.50 Concert uit Hamburg. 5.50 Lezingen. 8 20 „Tyll" Uilenspiegel. Opera in 3 bedrijven. Text van Hugo F. Koenigsgartcn. Muziek van Mark Lothar. 10-50 Concert. Orkest, Kate König, sopraan.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11