Weer een felle brand te Haarlem. 47e Jaargang No. 14196 Vertcïiynï SagelijEt, Ee&alve op Zön- en Feestdagen Woensdag 2 October 1929 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0-57^, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15, bniten Arrond. dubbele prijs. Onre Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ025, elke regel meer ƒ0.10. uitsL a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100, DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 2 OCTOBER Gem. Concertgebouw: 5de Haarlemsche Kruideniersbeurs. 1-305.30 en 7.3011 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Anthroposophische Vereeniging. Dr. F. W. Zeijlmans van Emmichoven „Anthroposophie en Christendom". 8 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat. Openings avond „Volkszang", 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliers- straat. Bazar voor School- en Werktuinen. 2-305 en 810 uur. Palace. Cinema en Variété. „Geschichten aus dem Wiener Wald" en „De Zeeroovers van San Diego". Tooneel: Les Costas. 2.30 en 815 uur. Luxor Theater: „Het geheime Document" en „De Vrouw, die zich wreekte", 220 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Kermismeid". Tooneel: Trio Speenhoff. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „Helden der Lucht". Tooneel Mr. Palmer, 2.30 en 8.15 uur. Kennemer Lyceum, Adriaan Stoopplein 4, Overveen: Tentoonstelling van ori- gineelen van Verkadesplaatjes. 2.304.30 en 8—10 uur. DONDERDAG 3 OCTOBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling S4 uur. Gem. Concertgebouw. Vijfde Haarlemsche Kruideniersbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat. Volksuniversiteit. Cursus Aardrijkskundige filmdemonstratie D. van Staveren. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Gebouw Haarl. Kegelbond. Bazar voor School- en Werktuinen. 2.305 en 810 uur. Kennemer Lyceum, Adriaan Stoopplein 4, Overveen: Tentoonstelling van ori- gineelen van Verkadesplaatjes. 2.304.30 en 8—10 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Heemstede: Raadhuis. Gemeenteraad. 8 uur. Hoofddorp: Raadhuis, Gemeenteraad Haarlemmermeer. HET VERKEER IN HAARLEMMERMEER. EEN NIEUWE WEG VOOR AUTO- SNELVERKEER. Er zijn plannen gemaakt voor een geheel nieuwen weg voor auto-snelverkeer, begin nende in Amsterdam aan den Sloterweg bij de nieuwe spoorbaan dwars door de weilan den heen en langs de militaire magazijn gebouwen tot de Koekoekslaan; dan gaat hij met een bocht in de richting van de groote tocht tusschen den Aalsmeerderweg en Slo terweg, dwars door de boerderijen van de heeren G. C. van Arendonk en A. Zijlmans tot aan deze Slotertocht. Langs deze tocht wordt de nieuwe weg doorgetrokken aan de Noord-Westzij de tot over den Lisserweg, waar hij den Sloterweg kruist om daarna in schuine richting naar de Dr. Heijelaan te Abbenes te loopen, vanwaar hij schuin dooi de boerderijen van de wed. van Reeuwijk en J. A .Bos wordt doorgetrokken tot de Ring vaart, links van de woning van J. J. Loog- man, waar een nieuwe brug moet komen om de verbinding met Sassenheim te verkrijgen. Het wordt noodig geacht om voor dezen weg een strook gronds van meer dan 55 meter breedte te onteigenen; bij de Ringvaart bij de Koekoekslaan is zelfs een breedte noodig van 72 meter in verband met den te maken oprit. Het zal een mooie verkeersweg worden met een breed rijvlak voor automobielen en aan iedere zijde een weg voor klein rijver- keer en rijwielpad, zoodat alle voertuigen slechts uit één richting zullen rijden en het verkeer zoo zal zijn ingericht, dat een flin ke autorijder in een klein half uur eten af stand van Den Haag naar Schiphol kan af leggen. Dit grootsch opgezette plan van wegen bouw wordt in deze gemeente niet overal met volle instemming ontvangen. Slecht te spreken zijn de landbouwers van de boerderijen, welke door dezen nieuwen weg in twee gedeelten worden gescheiden, omdat dit de uitoefening van bun bedrijf moeilijker zal maken. Maar zeer vermoedelijk zal dit niet zoo erg zijn als 't lijkt, omdat dit ongerief geldelijk zal worden vergoed in een hooger bedrag voor bedrijfsschade en allicht door ruiling of verkaveling met den buur man een goede oplossing te verkrijgen zal zijn. Best te spreken zijn alle landbouwers van de boerderijen, die aan de oostzijde van den Sloterweg wonen en straks achter hun boerderijen nog een tweeden weg krijgen, welke veel gemak zal geven, terwijl vrij zeker in de toekomst de gronden langs dien weg belangrijk in prijs zullen stijgen, omdat aan den nieuwen weg zal worden gebouwd en vele kleine tuinbouwbedrijven zich daar zullen vestigen. In een winkel in de Staringstraat. Winkel, woonhuis en magazijn in een half uur totaal vernield. Inboedel en inventaris geheel verloren. Opnieuw heeft te Haarlem een felle brand gewoed. Het was wel niet een brand van den omvang als die in de Holmbrebers- steeg, deze in het pand Staringstraat 27 en 29, maar als het brandende perceel had gelegen in het centrum der stad en niet in een buitenwijk, had de brand minstens even veel belangstelling getrokken en was hij ook wei even gevaarlijk geweest als die van vorige week. De Staringstraat is een korte straat in het Amsterdamsche kwartier, die van de Zomerkade Noordwaarts loopt. De brand heeft gewoed in een winkel met woonhuis er. magazijn ongeveer in het midden van de straat tegenover de Feithstraat. De bewoon ster van het perceel, mej. Van Tolv. d. Berg die de kruidenierszaak drijft onder den naam firma A. B. van den Berg, bemerkte Dins dagmiddag te kwart over drie dat er brand was in den winkel. Zij bevond zich in de keuken achter in het huis en kon aan de voorzijde het huis niet meer verlaten. Door den tuin van de buren wist zij nu de» straat te bereiken, waar zij luid om hulp riep. In- tusschen had een agent van politie, die op nummer 23 woont, reeds geziem dat het zonnescherm voor het winkelraam brandde. Hij dacht aan een klein zonndscherm- brandje, zooals die dikwijls voorkomen door het daarop werpen van een sigaret, en ging een emmer water halen om te blusschen. Daarmee uit huis komend zag hij hoe he1 he»3le huis in lichte laaie stond- Hij heeft toen onmiddellijk in de buurt de brandweer opgebeld en een onderzoek ingesteld bij de buren op no. 25, die niet thuis waren. Daar bleek niets te branden. Ook de buurman op nummer 35, de heer N. P. van der Linde, gewaarschuwd door zijn vrouw, die het- hulp geroep had gehoord, was toegesneld en had in de pastorie Amsterdamstraat de brand weer getelefoneerd. Deze verscheen met beide automobielen te ruim half vier. Het huis brandde toen van onder tot boven. De wind had door de opening van de Staringstraat vrij vat op het vuur en blies het aan tot een ware vlammenzee. Aan dc eene zijde is het brandende perceel begrensd door een bergplaats van één verdieping, ge nummerd 29, deze stond weldra ook in lichte laaie. Daar naast is een soortgelijke berg plaats en aan de andere zijde is de winkel begrensd door een gewoon woonhuis, dat er tegenaan gebouwd is. Voor al die belendingen bestond groot ge vaar. De brandweer greep echter actiof in, er werden veel slangen uitgelegd en ge spoten met drie stralen op de waterleiding. En nu was bijna even vlug als het om zich heen gegrepen had het vuur bedwongen. Te vier uur reeds was er geen vlammetje meer te bespeuren. Maar welk een troostelooze ruïne was er geworden van het huis. dat drie kwartier ge leden nog geheel intact was! Het was totaal lecggebrand. alle houtwerk was verkoold, de heele boedel en winkelinventaris is verloren. Ook in het magazijn is niets gespaard geble ven. De voorraden daarin waren evenwel niet groot. Het pand behoort aan de woningstichting „Ons Huis" en is eenige jaren geleden ge bouwd. De huurder, de heer Van Tol heeft een dameskapsalon op het Korte Spaame, waar hij zich tijdens den brand bevond. De kinderen waren op school. De heer Van Tol werd gewaarschuwd, doch vond van zijn huis nog slechts de ruïne. Het huis en de in ventaris waren verzekerd, tegen bedrijfs schade "was de firma niet geassureerd. De belendende perceelen hebben ten slotte geen schade gekregen. Een soortgelijke brand als deze vernielde eenige maanden geleden een kruideniers winkel met achter- en bovenwoning op Oud- Schoten. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit het politierapport, vernemen we over dezen brand nog het volgende: Even voordat de heer Van Tol zijn winkel verliet, had hij een sigaret opgestoken en de lucifer daarna gelegd in een aschbakje, waarin papier lag. Na zijn vertrek heeft de vrouw dit bakje in ee naschvat gelegdigd. Kort. daarna heeft zij den brand ontdekt. De geheele inventaris van woning en winkel is uitgebrand. Het vuur werd door de brandweer met eenige stralen op dc waterleiding gebluscht. De Commissaris van Politie was aanwezig. EEN POOLSCHE STAD IN VLAMMEN. WARSCHAU, 1 Oct. (VD.) In het cen trum van de Poolsche stad Lupia Nowa brak Maandagmiddag tegen 4 uur een groote brand uit die tengevolge van den sterken wind zeer snel om zich heen greep en bin nen twee uur 30 huizen vernielde. De brand dreigt de» geheele plaats in den asch te leg gen. Door middel van 20 branspuiten doet met groote moeite om de werf en de open bare gebouwen te behouden. Een inwoner der stad is in de vlammen omgekomen, terwijl 9 brandweerlieden cn verschillende andere personen bij het blus- singswerk zware brandwonden bekwamen. Tot op heden zou men den brand nog niet meester zijn. DE BEGRAFENIS VAN KARDINAAL DUBOIS. PARIJS, 1 Oct. (VD.). Ondanks de be wolkte lucht en het regenachtige weer waren duizenden op de been om den laatsten groet aan kardinaal Dubois te brengen. Zeer vele delegaties van militaire en civiele autoriteiten diplomaten en andere officcieele personen namen aan den stoet deel. HET MELKBESLUIT. AANSTELLING VAN EEN VEE-ARTS BIJ DEN KEURINGSDIENST. In verband met de invoering van 't melk- besluit, waarover wij indertijd reeds uitvoe rige mededeelingen deden, is het noodig aan den Keuringsdienst voor waren in het gebied Haarlem een veearts aan te stellen. Op de begrooting van dezen dienst voor 1930 is daarvoor f 4400 uitgetrokken. CLéMENCEAU WEER ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is Clemenceau wederom ernstig ziek. Om 8 uur 's morgens arriveerde gisteren op het landgoed van Clemenceau een ziekenauto, daar de dokters de over brenging van den voormaligen minister president naar Parijs noodig achtten. De auto. die met het oog op den gezond heidstoestand van Clemenceau slechts lang zaam mag rijden, zal waarschijnlijk eerst laat in den avond in Parijs aankomen Clemenceau zal dan onmiddellijk door dr. De Jeiles in behandeling worden genomen. Een nader telegram meldt, dat Clemenceau in Parijs is aangekomen. Het woord is aan George Meredith: zij had geen plannen en geen koop. maar alleen den wensch om te geven cn het vermogen om te gelooven." SPAARPROPAGANDA. (De gemeenteraad van Gouda heeft besloten elk nieuwgeboren kind in die gemeente een spaar bankboekje met een gulden er op te schenken als propaganda voor de gemeentelijke spaar bank). Dit nieuwe denkbeeld is niet kwaad. Een kind moet vroeg het sparen leeren, Daar zal het lang van profiteeren, Aldus besliste Gouda's Raad, Dit nieuwe denkbeeld is niet kwaad. Men schenkt den boreling een pop. Als speelgoed bij zijn komst op aarde, En dat loopt, als hij rustig spaarde, Van jaar tot jaar al aardig op. Men schenkt den boreling een pop. Het Goudsche goud wordt goed besteed, Want deze gulden spaargedachte, Kan in de toekomst veel verzachten, Van aan het kind beschoren leed, Het Goudsche goud wordt goed besteed. Men kan al bij den ooievaar, De vurigste pleidooien hooren: Mag ik in Gouda zijn geboren? Daar ligt mijn spaarbankboekje klaar, Zoo hoort men bij den ooievaar. Maar ik, een oude pessimist, Ik vraag, is dit wel bona fide? Als een gemeente geld gaat bieden. Als filantroop, als altruïst.... Ik ben een oude pessimist. Is hiermee alles wel verteld, Of moet de pa twee pop betalen. Wanneer hij 't. boekje straks komt. halen, Als spaarbankboekje leges geld? Is hiermee alles heusch verteld? P. GASUS. PRINSES JULIANA. Een tentamen afgelegd. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana gisteren aan de Leidsche Universiteit een voortreffelijk tentamen afgelegd in de ge schiedenis der Nederlandsche letteren se dert 1880. TELEFOONSTORING. ZES EN VEERIG ABONNéS GEEN VERBINDING. Heden waren 46 abonnés (waaronder ook wij) van de telefoon alhier zonder telefo nische verbinding omdat een kabel verlegd werd. Zaterdagmiddag is van deze storing schrif telijk kennisgegeven aan de betrokken abonnés. Hadden wij deze kennisgeving ook ontvangen, dan zouden wij natuurlijk een be richt betreffende de te verwachten storing geplaatst hebben. Thans zijn wij daartoe niet in staat geweest en zullen velen heden ver geefs getracht hebben ons op te bellen. Intusschcn is ons door de telefoondirectie medegedeeld, dat aan ons ook een kennis geving is gezonden. Wij hebben die evenwel tot onzen spijt door onverklaarbare oorzaak niet ontvangen. Heden zou de storing weer in orde komen. Men kon ons echter hedenmorgen nog niet mededeelen wanneer. DE ZEPPELIN BOVEN NEDERLAND. OOK BOVEN HAARLEM? Naar aanleiding van het feit, dat de „Graf Zeppelin" een tocht boven Nederland zul maken, hebben wij getracht to ontdekken of het luchtschip ook boven Haarlem komt. Te Schiphol was hiervan noch officieus, noch officieel iets bekend. Men verwachtte wed dat de Zeppe lin ook boven Haarlem zou komen, maar met zekerheid was hiervan niets te zeggen. Waarschijnlijk, zoo zeide de Stations chef te Schiphol ons, zal wel niet vooraf een officleele route worden vastgesteld, maar zal men deze laten afhangen van de weersom standigheden. HAARLEM, 2 October De Tijger. Opnieuw is vandaag over de geheele we reld geseind dat Georges Clemenceau ziek is. Per auto heeft men hem uit zijn hulsjo in de Vendêe naar Parijs overgebracht, waar een specialist hem behandelt. Twee dagen geleden bereikte hij den leeftijd van 88 Jaar, cn ieder ongunstig bericht over zijn gezond heidstoestand zou dus het naderend einde kunnen beteekenen. Al zijn de wonderlijke levenskracht en energie, in dezen man be lichaamd, langzamerhand zoo spreekwoor delijk geworden dat men zc haast als onuit- biuschbaar is gaan beschouwen. Het is nu meer dan tien jaar geleden dat de TUeer zich uit de politiek terugtrok. Dat was na zijn tweede premierschap want hij is maar tweemaal minister-president ge weest, n.l. van lOt.61909 en 19171919 toen zijn candidatuur voor het president schap van de Republiek faalde. Dit falen kwam voor het buitenland als een verras sing, na de geweldige resultaten die Clc- menceau's bewind bereikt had en die tot het winnen van den oorlog voerden na een tijd van verdeeldheid en verwarring. Maar voor de Franschen was het mislukken van de candidatuur niet zoo verwonderlijk. Een aan tal tegenstemmers had persoonlijke grieven tegen Clemenceau. wiens doorzettende me thodes en wiens bijtende sarcasmen hem veel vijanden hadden bezorgd. Maar voor de meesten was het een prlnclpc-quaestie. Het presidentschap der Fransche Republiek is in hoofdzaak slechts een representatieve functie. De traditie, gevestigd sinds de ze ventiger jaren toen de maarschalk Mac Ma- hou deze grenzen te buiten was gegaan, stond stevig. Poincaré, een exceptioneel krachtige figuur in de decoratieve hoogste functie des lands, had haar geëerbiedigd. Zijn voorgangers, presidenten zooals Sadt Carnot, Félix Faure, Emile Loubet, Armand Fallières waren allen tweederangs figuren in Kamer en Senaat geweest, geen groote leiders. Caslmir Pcrièr. een man van grooter allure, had binnen zes maanden het presi dentschap neergelegd. En men Ijon zich niet voorstellen van den Tijger, man van actie en van zeer weinig vormelijkheid, dat hij zich plotseling in een sierlijke representatieve fi guur zou herscheppen, alleen bij recepties en officiëele plechtigheden een decoratieve lei dende rol spelen cn zich verder van in menging cn het geven van leiding In 's lands zaken onthouden. Toen zijn candidatuur mislukt was trok Clemenceau zich terug, zei dat hij zich nooit meer met de politiek zou bemoeien, deed dat inderdaad ook niet. weigerde bij tallooze ge legenheden om zijn mccning over den gang van zaken te zeggen en ging zijn me moires schrijven en z'n tuintje verzorgen. Het merkwaardigste is wel, dat hij on langs deze zelf-opgelegde en consequcnt- volgehouden retraite geen oogenbllk in ver getelheid is geraakt. Een Briand, een Poin caré, een Caillaux zouden binnen tien jaar na hun verdwijning uit de actieve politiek volmaakt vergeten zijn, behalve in de ge schiedenisboekjes en bij degenen die die be studeerden. Vooral in Frankrijk, want la belle France, schoon en bekoorlijk maar grillig, vergeet heel snel. Den wonderlijken ouden man in het een zame dorpje in de Vendée heeft het niet kunnen vergeten. Het buitenland heeft dat evenmin gekund. Hij Is ongetwijfeld een der grootste, sterkste, meest markante en oor spronkelijke persoonlijkheden die de iaatsto halve eeuw der historie heeft opgeleverd. Degenen die hem gezien cn gehoord hebben zullen de vreemde, doordringende, magneti sche kracht die van dien kleinen ouden man uitging nimmer kunnen vergeten. Ik zie hem nog zooals hij de oprlehtingsbijeen- komst van den Volkenbond presideerde, zoo als hij de vergadering der Mogendheden leidde in de Galerie des Glacés bij het slui ten van den vrede, zooals bij ingreep in do Fransche Kamer in een zitting, toen de op positie getracht had om door oen zijdeling- schen aanval dc regeering bij verrassing een beentje te lichten. Ik zie hem nog uit zijn auto stappen aan dc Qual d'Orsayklein, buiten-veihouding-brecdgeschouderd. geel van gelaatskleur, met de scherpe, stekende oogen onder dc borstelige wenkbrauwen. Slordig in zijn klecding. de overjas achte loos openhangend, snelde hU met driftigen korten pas voort, een paar maal met nijdig- kort gebaar don hoed even oplichtend in antwoord op de vele starre, eerbiedige groe ten en militaire saluuts. hem gebracht. Hij stoof dwars door een groep hoogwaardig- heidsbckleedcrs heen, gevolgd door twee prachtige generaaLs-in-groot-tenue. twintig jaar jonger dan hij maar hijgend in hun streven om hem bij te houden En even later verhief hij zich te midden der vergadering in de Salie de l'Horloge. en luisterden wij ademloos naar de snijdende, scherpe stem die het bloemrijke Fransch in korte, afgebeten zinnen formuleerde, die doordrong tot in de verste hoeken van die groote ruimte. Zoo was Clemenceau, en zoo moet hij nog zijn, want de zwakheden van het lichaam hebben nooit invloed kunnen doen gelden op zijn ontcmbaren nijdlgen wil. Toen. nu tien Jaar geUUen, zei hij al: Ik heb evenveel lichaamsgebreken als de presi dent Wilson punten voor den Volkenbond.... precies veertien. „Vous ne le croyez pas? Ah! Mais je m' en fiche pas mal!" In de Kamerzitting hOo ik hem eenige deputes, die hem in zijn afwezigheid langs een politiek kronkelpaadje hadden getracht te benadeelen. in zUn striemende, snijdende taal hooren ïuftelen tot zij erbij zaten als een troep stoute, afgestrafte schooljongens, geslagen, die geen kik meer dorsten te geven! Le Tigre Een man die naast groote resultaten groo te blunders op zijn rekening heeft, een man die zich tallooze vijanden heeft gemaakt, een misschien onevenwichtige figuur, eet*

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1