25 Jaren bij de Tram. De Electrische Tram Amsterdam- Haarlem-Zandvoort. J.F. JANSEN. H.VONK, HOOFOCOHTROLEUR REM16ECHEP COnOuCTEuR A,), nOLOOPO p.jansen MAOAZIJNKNECHT conducteur" C. KELDER, P, PiROVANO. NACHTWAKER. H.C, E OGEL.TE. OPZICHTER WERKPU c, j. v.cooy AMB. MAh CONDUCTEUR p VAMTWUIJVER. ;\C KLAVER. HULPWERKMAfl A. KOPER wegwerker A. HENDRIKS. VOORMAM MOMTEUR 8UVEML I.A.RICHARD50M machinist omder6tatiom p, louter. voorwerker /AOEnvOERDER \R.wiAOQ A. WAüÊKVÜERDEf F.H.PIET5./ '.VACEMV0ER0ER, C.JONKER.. I vwaoEhvuEODER \J.H, CEUt) wage n voerder r, rodenboog, C0NDUCTEURX<2 I A.A.DE KRuyFF, WA6 ENVOERDER L. KLËEF5TRA. wagenvoerder th.h.j, v l£ ersum, HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 OCTC«ER 1929 VIERDE BLAD Groote verbeteringen worden aangebracht en de lijn werd toen meer dan ooit perfect en veilig. Het veel te kleine emplacement te Sloter- dijk werd doelmatiger ingericht en ver groot, zware betonnen masten werden overal geplaatst, waardoor men groot vertrouwen in de maatschappij begon te krijgen. En de rails werden voor beide richtingen aan de zijde van de Trekvaart gelegd, afgesloten vah den grooten rijweg. De leidende personen in het trambedrijf. Gaan we even in het kort na, welke per sonen op den voorgrond traden sedert het bespan van een electrische verbinding HaarlemZandvoort en later Amsterdam, dan denken we allereerst aan den heer Bar net Lyon, die thans te Brussel woont-. Deze heer was de eerste directeur, maar ook de ziel van cis E.N.E.T.. Zijn verdiensten, mede als adviseur voor de electrificatie van de Nederlandsche Spoorwegen zijn later door de regeering erkend, daar hij tot offficier in de Orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd werd. Dan denken we aan de beide concessionarissen, de heeren van den Arend en Van der Steur. De heer v. d. Steur nam niet de heeren A. de Clercq en Goedkoop zit ting als commissaris, president-commissaris was de heer Van Rossum. Na het vertrek van den heer Barnet Lyon trad de heer Julius als directeur van de E.S.M. en E.N.E.T. op. De heer Luden oefende toezicht uit op den bouw van de E.S.M-, zoo als wij boven reeds schreven. Ook de heer Waller had toen al een leidende positie, die hij behoeld toen de heer Adams den heer Julius als directeur opvolgde. Met de fusie van E. S. M. en N.Z.H.T.M. werden tot directeuren benoemd de heeren W. J. Burgersdijk en H. A. Walter. De laatste overleed spoedig. De heer Burgersdijk is zoo men weet thans nog directeur van de groote maatschappij. Een belangrijk deel van de administratie der E. S M. berustte bij den heer C. Mock, die thans nog chef is van de comptabiliteit Ir. Mulder is tegenwoordig chef van tractie en materiaal; Ir. B. Nugteren, chef van Weg en Werken. Mr. D. A. E. Immink, chef van exploitatie; c.e beer P. N. Gieske chef van den uitvoerenden dienst. De heer V. E. A. R. van Helden heeft een zeer groot aandeel gehad in de geschiedenis van het electrische tramwezen. 1 Juni 1890 werd hij benoemd tot Inspecteur van Al- gemeenen Dienst, hij hoorde toen tot den klei nen kring van medewerkers van den heer Barnet Lyon. Toen de E.N.E.T. in de E.S.M. verdween, werd hij benoemd tot hoofdinspec teur van weg, werken, bovenleiding en ge bouwen- Ruim 33 jaar vervulde de heer van Helden nauwgezet zijn plicht en pas kort ge leden heeft hij pensioen aangevraagd. Aan hem hebben wij ook deze waardevolle gegevens te danken. Thans woont hij in Zandvoort, waar hij na zijn levenswerk rus ten mag, maarhij heeft natuurlijk een huis vlak aan de tramlijn, want zoo nu en dan moet bij „de jongens" nog eens kunnen groeten. Het rusten was den heer Van Hel den niets naar den zin en hij was er de eer ste weken geheel van v. de war. Als de zware Budapester-wagens langs zijn huis trekken denkt hij telkens weer terug aan de zware dagen van gestagen arbeid, toen die lijn ont worpen en uitgevoerd moest worden. Zes directeuren heeft deze pionier gehad, doch hij is speciaal vol lof over Ir. Burgers- dijk, die zooveel voor het personeel heeft ge daan en indertijd den grondslag heeft ge legd voor een goede pensioenregeling waar LANGS DE STRAAT De Violist. Hij heeft zijn vaste plaats op een van de Singelbruggen te Amsterdam, in de middag en nu met het mooie weer ook nog wel in de avonduren. Hij zit op een vouwstoeltje en. zoekt eenigen steun tegen de leuning van de brug. Naast hem op den grond staat een oude vioolkist, en ligt een onbeschrijfelijk- oude, vilten hoed omgekeerd op straat. Die hoed is niet zijn hoofddeksel want er ligt nog een. waarschijnlijk vele jaren jongere, strooien hoed, half verborgen in zijn viool kist, waarvan de deksel schuin ópstaat. Dien strooien hoed zal hij straks opzetten als hij huiswaarts gaat. maar niet dan nadat hij den inhoud van dien anderen, dien ouden, vetten, vilten, naar zijn zakken heeft doen verhuizen. Want die slappe hoed is zijn „centenbakje" en als u er eens inkijkt, ziet u er ook wel zooveel zilver in. dat uw taxatie van het dag- of het weekgeld van dezen straat-artist zeker niet aan den lagen kant} zal zijn. HU zit in zijn versleten, glimmend jasje op zUn vouwstoel en strUkt. Al dikwijls ben ik langs hem gekomen, maar ik heb nog nooit iets anders van hem gehoord dan eeniga lang-uitgehaalde. zeurige tonen waaruit ik met den besten wil (maar het zal wel aan mij liggen) geen melodie kan maken. Hij strijkt, dwars door het verkeer-geroezemoes en het auto-getoeter heen. onverdroten en onafgebroken. Wanneer iemand wat in zyn. hoed gooit, dankt hij met een overdreven diepe buiging en een hoofdknik op den koop toe. maar hij blijft strijken. Strijken is zijn ambacht en hij weet niet van staken. Hij heeft een grooter publiek dan ge denken zoudt. want op een afstand blijven sonis wel mensehen staan, voor de leus kUkend naar een winkel-étalage. Dan. na een poosje, kie zen zU hun weg langs den violist en gooien wat in zijn centenbak-van-vilt. 't Is wel eigenaardig en het pleit misschien niet voor de sterke sexe, dat de meeste man nen hem vooriiijloopen zonder eenige aan dacht aan hem te schenken en dus ook zon der hem te ..bedenken". Wanneer een man hem iets geeft, gebeurt dat meestal op aan dringen van de vrouw of het meisje, dat. dien man vergezelt. Heel vaak loopt een paar of een paartje (u kent het. verschil?) langs den violist en eenige passen verder kykt dan de vrouwelijke helft om en zegt iets tegen haar begeleider, waarna deze in den zak tast (terugloopt en door 't gerinkel van munt op munt even een geluid doet ont staan. dat den violist, waarschijnlijk schoo ner in de ooren klinkt dan zün eigen spel. Soms krijgen ook kinderen van vader of moeder wat om in don hoed te worpen, maar van de mannen-alleen moet deze straatkun stenaar het niet hebben. Ofschoon ik zün muzikale prestaties niet buitengewoon kan waardeeren, (maar nóg eens: dat zal wel aan mij liggen!) doet het mU toch altyd genoegen als ik hem op zün oude plaats op het brugtrot-toir zie zitten en de wind mij al van verre flarden overbrengt van de lange, zeurige tonen, die hij al-maar aan zijn instrument ontlokt. Want hij hoort bü het stadsbeeld dat het oude centrum van de hoofdstad biedt en ik zou deze stoffage er niet gaarne missen. J. C. E. van vele trammanhen reeds nu de vruchten- plukken. Onder zijn leiding werden de lijnen ScheveningenNoordwijk en Katwijk ge- electrificeerd. De regeerinc erkende zijne ver diensten door hem in 1925 te benoemen tot- officier van Oranje Nassau. Binnen afzien- baren rijd kan ook de electrificatie van de stoomtram lijn HeemstedeLeiden tegemoet worden gezien. De loonen zün natuurlijk heel wat verbe terd. In den beginne werd personeel aan gesteld tegen 9 a 10, thans bedragen die loonen büna het viervoudige. De heer v. Helden deelde nog mede, dat van het begin af op het gehalte van het per soneel nauwkeurig gelet is. met het gevolg, dat de trammannen zéér gezien zün en door het publiek geprezen worden om de goede vormen, die zij in acht nemen. „Zes jaar geleden hadden we 23 jubila rissen", ging de heer v. Helden voort „en nu op 4 October twee en dertig. Büna niemand van het eerste personeel is bij de maatschap pij weg gegaan. Of ze zün nog aan de N. Z. H. T. M. of ze zün overleden. Thans is een jubileum-fonds opgericht. Iedereen betaalt een klein gedeelte voor het cadeau dat aan de jubilarissen wordt aange boden naar rato van zün salaris. Elke week is er zoodoende heel wat geld bijeen gebracht-, zoodat het feest behoorlük gevierd kan wor den. De jubilarissen krijgen allen een gouden horloge. Ook het personeel der tramlünen te Leiden en Voorburg, die tot de Maatschappü behooren droeg daartoe bü. GOEDERENTREIN TE AMSTERDAM ONTSPOORD. WEINIG SCHADE MAAR VEEL STOORNIS. Woensdagochtend om half vijf is bü den Cruquiusweg te Amsterdam op de spoorbrug over de Nieuwe Vaart, welke brug de verbin ding vormt tusschen het Centraal-station en de Rietlanden eenerzüds en de stations Mui- derpoort, Weesperpoort, Oosierburgergracht en Doklaan anderzijds, een goederentrein ontspoord, meldt de N. R, C- De trein kwam op een van de hoofdspo ren van de Rietlanden en was bestemd voor het Weesperpoortstation. Hij bestond uit een locomotief en een groot aantal goederenwa gens. Op de brug liggen vier sporen: twee voor het goederenverkeer en twee voor de hoofdlünen. Wissels zün er op de brug niet. De goederentrein reed op het opgaande hoofdspoor. De oorzaak van de ontsporing ligt in het duister. De locomotief heeft de brug goed gepasseerd, maar van een der voorste wagens is een as afgeloopen. Of dit oorzaak of gevolg van de onsporing is. heeft men niet kunnen uitmaken. De goederenwa gen is omgekanteld en heeft zijn opvolger meegesleept. Een derde wagen is eveneens ontspoord. Persoonlijke ongelukken zün er niet bü voorgekomen, en de materieele schade is betrekkelijk gering. Het treinverkeer heeft echter tengevol ge van de ontsporing belangrijke moeilijkhe den ondervonden, daar het niet spoedig mo- geiü'k bleek, den gekantelden goederenwagen waar de as van afgeloopen was. uit den weg te ruimen. Eerst tegen den middag kon een nieuwe, speciaal voor dit werk bestemde, nog niet gebruikte kraan ter plaatse zijn om den wagen op te hijschen en daarna te ver voeren. Al dien tijd moest het groote spoor wegverkeer tusschen het Centraal-station en de stations Muiderpoort en Weesperpoort ge- deeltelük over verkeerd spoor, gedeeltehjk over de goederenenfplacementen geleid wor den, wat nog al vertraging tengevolge had. Twee en dertig Jubilarissen. Wat er intusschen gebeurde. graaf daarin een woordje hadden moe te praten. Bovendien vereischte de goedkeuring der plannen tot het bouwen der bruggen over Rijnlands boezem, langdurige besprekingen met het Hoogheemraadschap- October 1904 kon de exploitatie beginnen en den 4en van deze maand werd de lijn of ficieel in gebruik genomen. Dat was een feit van buitengewone beteekenis en bij do opening waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven, de bur gemeesters van Amsterdam, Haarlem en alle gemeenten waaraan do tramlijn gelegen was. In het Brongebouw, vereenigden zich 300 personen aan een feestelijke lunch en mesig hartelijk woord werd daar gericht aan het adres van de tram-pioniers! Intusschen had de E.N.E.T. nog steeds de lyn HaarlemZandvoort en na vele onder handelingen werd deze trammaatschappü genaast door de E.S.M-, waardoor deze de geheele macht kreeg over het traject Am sterdamHaarlemZandvoort. Dit bracht echter zeer groote kosten met zich mee, want de lijn naar Zandvoort bleek niet bestand te zün tegen het zware mate riaal, waarmede de E.S.M. op Amsterdam rêed. In dt'n beginne werd er namelijk met 34 motorwagens (van Belgisch fabrikaat) en 15 aanhangwagens (van Duitsch- en Neder- landsch fabrikaat) gereden. Op Zandvoort reed de E.N.E.T. voorname lijk met enkel spoor en de E-S.M. maakte er dubbel spoor van, een geweldige, maar kost bare verbetering. De remise aan de Leidsche vaart moest vergroot en verbeterd worden, terwyl de werkplaatsen ook veel te klein bleken, en uitgebreid werden. Heel wat moeilijkheden had de directie in de eerste jaren te overwinnen. De bodem aan den RyksStraatweg bleek te drassig te zün en veel ongelukken waren te wijten aan het water, dat in den winter veel op de spoorlijn stond, omdat het water in ae Trekvaart over de schoeiïng liep. De bocht bü Sloterdyk was veel te scherp waardoor wagens ontspoorden en soms om vielen. Deze werd verbeterd, maar gaf groot werk aan de waterleiding, die daar ter plaatse een uitgebreid buizennet had lig gen. De baan langs de Trekvaart werd 50 duim omhoog gehaald, terwy'l de veel zwaardere rails op een grintbea kwamen te rusten. Dit gebeurde echter pas later, na de fusie met de Noord-Zuid-Hollandsche» Trammaatschap- PÜ. In 1919 n.l. kocht de N.Z.H.T.M. het meeren- deel der aandeelen op, waardoor het Ame- rikaansche kapitaal naar Amerika terug kon vloeien en de E. S. M. op het traject Amster damZandvoort niets meer te vertellen had. Het was in 1902, dat er een commissie ge vormd werd, die de plannen moest bestu- deeren om tot een electrische spoorverbin ding te komen tusschen Amsterdam en Zandvoort-. Een bestuur werd gekozen en Amerikaansche kapitalisten werden bensid gevonden het benoodigde geld voor te schie ten. De heer E. Luden thans lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, werd tot president gekozen en deze werkte de plannen uit met behulp van het Technische Bureau White te Londen, die de Ingenieurs Beider - welle en v. d. Honaard in dienst stelde van de opgerichte Electrische Spoorweg Maat schappij- De kantoren werden gevestigd na- by de Blauwe brug te Amsterdam, boven de kantoren van de fa. Hamburger en Co. Later werden deze naar het Spui overgebracht, bü het beginpunt van de tram. De maatschappü was er, het kapitaal was er en de technische krachten waren, er, even eens, doch het groote werk was vooreerst voor den heer Luden weggelegd, daar deze nu moest trachten de benoodigde gronden in gendom te krijgen. Geconfereerd werd met RÜ'kswaterstaat, Polderbesturen, Provincie, Gemeenten en na langdurige debatten en eindelooze conferenties werd men het eens en had de heer Luden het pleit gewonnen. Nu stond er heel wat werk voor de deur. Alle bruggen waren te zwak. De Kostver- lorenvaart diende aan het einde van het toenmalige Bleekerspad (thans De» Clerq- straat) overbrugd te worden, de Liedebrug en die te Halfweg moesten duchtig worden na gezien. De schoeiïngen langs de Trekvaart hadden vernieuwing noodig, de> boom-en moesten aan twee kanten van den Rüksstraatweg worden omgehakt, terwül de strook, waarover de rails gelegd zou worden, flink moest worden opgehoogd. De tramsporen werden aan twee kanton aangelegd, een toestand, die op het oogenblik niet meer bestaat. Toen dan de geheele baan gereed was. werd de in gebruikneming van de lijn tegen gehouden door de Kostverlorenbrug, die nog niet gereed bleek te» zijn. Ook te Halfweg was nog eenige stagnatie doordat men ook daar dubbel spoor wilde hebben en de Am- sterdamsche Waterleiding en de Rijkstele rr.i mnwa-iubUeum bij de N. Z. H.! Een verzamelfoto die alle jubilarissen vereenigt cn tevens een idee geeft van het bedrijfde oude wagen, de nieuwe Boedapesther wagen, de drukte van het tramverkeer en het via aci tuo-on j dur.t. dat. ieAn.re.en kent.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13