m KLOKKETORENS OPa J. Lottgering HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 OCTOBER 1929 Hoe Haarlem den wintertijd gebracht werd. Nachtelijke tocht door drie kerken en twee raadhuizen. Het was ongeveer kwart over twaalf toen wij van den Harmenjansweg vertrokken. Ach ter de helverlichte ramen van de G. E. B.- gebouwen bromden de reuzenturbino's rus teloos. Over de gigantische omtrekken van de fabrieksgebouwen rondom stond een don kere hemel, maar tevens een wolklooze, vol sterren. Gedrieën fietsten wij in de richting van de stad. Wij gingen voor den Wintertijd zorgen. Niet in dien zin, zooals de huisvader het doet, die kolen inslaat en winteraardap pelen. O, neen, zoo passief stonden wij niet tegenover den Wintertijd. Wij gingen den Wintertijd maken! Den morgen na den nacht, waarin de offi- eieele zomertijd geëindigd is, op een vroegen Zondagochtend heb ik dikwijls met bijzon dere belangstelling naar de groote klok op den toren gekeken. En ik heb mij afgevraagd, wanneer nu die groote wijzer achteruit ge draaid zou zijn en vooral: hoe? Wellicht zal het u gegaan zijn als mij. Onze tijd is te prozaisch om te gelooven, dat kabouters ge klommen zouden zijn naar de groote wijzers en den Tand des Tijds een uur knagens te meer zouden hebben geschonken. Maar van een klokketoren en een eerbiedwaardige oude wijzerplaat met gekrulde en vergulde Ro- meinsche cijfers gaat toch ook te veel poëti sche bekoring uit, om een eenvoudige mani pulatie met een elecrische handle als oorzaak van het mysterie te veronderstellen. En zoo eenvoudig is het ook inderdaad niet. Toen in 1924 de Haarlemsche stadsuur- werkmaker gepensionneerd werd, is de zorg voor de openbare uurwerken overgegaan op de afdeeling Instumentmakerij van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf. Twee instrumentmakers, de heeren Kna pen en Buurman, werkzaam op de afdeeling, waar meters gerepareerd en gecontroleerd worden, is de verantwoordelijkheid opgedra gen voor de stadsklokken en dagelijks trekt de heer Knapen de stad in om den stand te vergelijken met den radio-telefonisch opge vangen Greenwichtijd. Als 't verschil grooter is dan een halve minuut wordt dit gecorri geerd. De stadsklokken bevinden zich op enkele openbare gebouwen en op de torens van drie oude Hervormde kerken in de binnenstad. In onze stad is het als in zoovele andere, de kerkgebouwen behooren aan de 'kerkelijke gemeente, de torens zijn het eigendom van de burgerlijke. En de torenklokken zijn der halve stadsbezit. Zoo is sinds het invoeren van den zomer tijd aan het beroep van de stadsuurwerkma- fcers tweemaal in het jaar verbonden een nachtelijke opgang naar de klokketorens. Eenmaal om Haarlem den zomertijd te bren gen, eenmaal om het dien te ontnemen. In den nacht van 5 op 6 October j.l. heb ben wij dit „tijdverdrijf" aanschouwd, om U het geheim van de groote klok te ontsluieren De ranke spits van den' ouden Bakenesser- toren stond als een wachter boven de oude daken. Er gaat een merkwaardige rust uit van zoo'n verweerden grijzen toren. Het zou deze hebben kunnen zijn, waarvan de dich ter heeft gesproken als „Een grooten toren, Zelfbewust reddende baken, Hoog boven de levende daken". In het weinige licht, dat de slapende stad naar hem opzond was zijn gulden wijzerplaat nauwelijks te onderscheiden, maar met een slag van zijn metalen stem deed hij hooren, dat hij waakte, Half een. Het klokkenspel van de Groote Kerk was juist uitgespeeld. „Of mijn klokken ook gelijk loopen", zei de heer Knapen trotsch. De koster, uit bed geklopt, reikte hem den sleutel aan. Als dieven in den nacht, bij lichtend met zaklantaarntjes ontsloten wij de poort van de binnenplaats om bij den to renopgang te komen. Wie den Tijd wil verzetten heeft 't zoo ge makkelijk niet! Hij moet door scheefgezakte .steenen poortjes, waar hij gevaar loopt zijn hoofd te stooten, hij moet zich ophijschen aan het touw, dat langs den immer en ein deloos buigenden muur loopt naast benau wend smalle en angstig steile wentel trapjes van uitgesleten treden. Ik heb mij moeten klemmen aan gammele leertjes en loodzware valluiken moeten openhouden boven mijn sterfelijk hoofd om den Tijd te bereiken. En het was gelukkig, dat de dikke jas, aange trokken om het tochtige van een hoogen to ren te trotseeren ook een oude was, want het nieuwe zou zich kwalijk verstaan hebben met het Stof der Eeuwen, dat in deze woning van vader Tijd onvergankelijk is, als het begrip Tijd zelve. Onvergankelijk? Ach nee, dat dacht u maar. Men moet een nacht als deze hebben doorgemaakt om te begrijpen hoe relatief het begrip Tijd is. Dat zou straks blijken. Torenuurwerken loopen op gewichten. Er zou geen veer groot genoeg te construeeren zijn om een zoo groote klok te drijven. Zij zijn eerbiedwaardige voorbeelden van wat onze voorouders reeds zeer vroeg vermoch ten op dit wel het allereerst betreden ter rein der techniek, het uurwerkmaken. De klok in de Bakenesserkerk is niet zoo heel oud. Op een der stijlen van het raam, waarin het uurwerk is geplaatst staat een stempel met den naam van Arie van Eeden en het jaartal 1794. De Bakenessertoren be zat in dat jaar ook een Hemony-carillon, maar in het volgende niet meer. Wegens fi- nancieelen nood van de jonge Bataafsche re publiek is het versmolten. Het oudste uur werk in dezen toren was vervaardigd door den in de 17de eeuw levenden Jurriaan Spraeckel. Het tegenwoordige is van treffend eenvou dige constructie. De ronde steenen gewichten 700 pond zwaar hangen aan stalen kabels af in den toren. Zij zijn de beweegkracht voor gangwerk en slagwerk. Het laatste beschikt over twee bellen, een lichte voor half slag, een zware voor heel slag. Het uurwerk is niet bijzonder groot van omvang, het raam omsluit een ruimte van ongeveer 2 kubieke meter, en het is in den toren geplaatst onder de wijzerplaat, zooals de meeste torenuurwerken. De krachtsover brenging op de wijzers geschiedt door een cardan-as. Vele lezers zullen uit ervaring weten, dat het voor een klok funeste gevolgen heeft de wijzers terug te draaien, wijl zij dan hopeloos van slag af raakt. De methode is dan ook vooruit te draaien of stil te zetten. Bij groote tijdsverschillen is de eerste de snelste. Ten minste bij u in de huiskamer, waar de sla gen van de pendule elkaar snel opvolgen. Maar wie in een slapeloozen nacht wel eens geluisterd heeft naar de afgemeten bedaard heid waarmee de statige tonen van de to renklok op elkaar volgen, begrijpt de moei lijkheid, waarop het toepassen van de eerste methode stuitte in onzen toren. Wij zouden den stillen herfstnacht gevuld hebben met een eindeloos durend gebeier. En bovendien zou het gewicht totaal zijn afgeloopen, zoo dat wij het zouden hebben moeten op draaien, een werkje, dat wij liever overlieten aan den stadsklokkenopwinder, die het da gelijks doet. De heeren Knapen en Buurman hebben de klok dus stilgezet en wij zijn afgedaald om onzen snooden veldtocht tegen den Tijd voort te zetten. Het oude raadhuis van Schoten heeft een vrijwat moderner uurwerk dan de torens. Het is ook kleiner, doch minder eenvoudig en ze ker minder belangwekkend. De bekende klokkengieterij der fa. B. Eijsbouts te Asten, Noord-Brabant is er de vervaardigster van. Het was mogelijk deze klok direct in den juisten stand te draaien. De concierge wor. er nachtrust bij! De klok in de Groote Kerk zou natuurlijk de belangrijkste zijn. Wij hadden het uitge mikt, dat deze ongeveer op den officieelen tijd, 3 uur, zou worden stil gezet, en het kwam prachtig uit. De klokkenkamer in de Groote Kerk is ongeveer 40 meter bo ven den beganen grond. Weer waren het smalle laddertjes en kleine deurtjes die op den weg lagen naar de plaats, onzer werkzaamheden. Het uurwerk in Haarlem's hoogste toren is veel grooter en gecompli ceerder dan in de andere torens. Het hart van deze klok is echter een kleiner uurwerk, dat terzijde staat en dat iedere halve mi nuut door een hefboom een pal oplicht in het groote werk, waardoor de beweging van de as naar de wijzers wordt vrij gegeven. De klok loopt dus met schokjes van een halve minuut. Gewichten van 1500 pond, die in de muren van de kerk aan sterke kabels laan-, gen, zijn de beweegkracht. Naast 't gangwerk het werk voor heel slag en dat voor half slag staat de groote speelton van het automatisch klokkenspel, waarop de melodie is aangege ven voor heel slag, half slag, eerste en laat ste kwartier, en de voorslagen daarop. De speelton heeft 6520 gaatjes, waarin de beiaardier bij het versteken, dat in ons blad al- eens beschreven is, de pennetjes.-steekt. Alleen om dit speelwerk dagelijks op te win den moet de stadsklokkenopwinder 24 maal 64 keer een wiel van bijna 2 meter middel lijn ronddraaien. De man, die eiken dag ook de andere twee torens bedient heeft geen benijdenswaardig beroep. Het uurwerk in de Groote Kerk is ook ouder dan de andere. In 1412 wordt er reeds in de rekeningen gesproken van „loon voor- het opzuiveren van raderen". Het is echter gedeeltelijk later vernieuwd, onder andere door Jurriaan Spraeckel en door denzelfden Arie van Eeden, die er een stempel op gezet heeft, dat het jaartal 1793 draagt. De heer Knapen heeft deze bijzonderheden geput uit de archieven na het vinden van' oude stempels op de uurwerken. Hij heeft daarmee blijk gegeven niet alleen hart to hebben voor het technisch werk aan zijn klokken, wat ons bleek uit de keurige wijze waarop het ondanks den ouderdom blinkend staal onderhouden, de raderen gesmeerd, de stijlen gepoetst zijn, maar ook voor de his torie. Wij zouden een uur boven blijven wachten. De groote klok werd stil gezet, een misdrijf, dat het donker voor het publiek volledig ver hulde. „Het donker plekt in vaal karmijnen schijn, Waar in de stad de lichte pleinen zijn" zegt de dichter. Zoo was het. Het Sta tionsplein, de Groote Markt, de Amsterdam- sche Vaart waren lichte plaatsen in de don kere vlek, die de stad op de aarde was. Ver weg pmkte de vuurtoren van iJmuiden, gloei de het vuur van de hoogovens en blonk het licht van de suikerfabriek te Halfweg. Als een bijna onzichtbare- schaduw stak de nieuwe St. Bavo tegen den nachthemel af. Beneden in de stad stoorden de stemmen van late uitgaanders de stilte. Wij voelden ons als de torenwachters van vroeger. Als er nu eens brand was Bellend stoof de brandweer door de stra ten. Er was brand! Politie-agenten vertel den ons later, dat de brand gewoed had in de Frankestraat. Bijna vlak onder onzen toren! En hoe rekbaar de tijd was in dezen nacht bemerkten wij ook nu weer, want de een gaf op, dat de brand was uitgebroken om één uur, de ander zei om twaalf. In elk geval te laat, dan dat wij er iéts van hebben zouden kunnen zien op den toren. Wij hadden de brandweer slechts zien terugkeer en. Te drie uur kreeg de slinger van de groot ste klok van Haarlem weer een duwtje. De heer Luitingh, de koster, kon sluiten. De klokken in het Stadhuis leverden geen moeilijkheden op. En de agenten, die er den ganschen nacht de ronde doen, stelden wij tevreden met het wachtwoord: „Wij komen de klokken verzetten". De Bakenesser moest maar wachten, tot wij in de Nieuwe Kerk waren geweest. Het uurwerk hier, gebouwd door Arie van Eeden verschilt weinig van dat in de Bakenesser kerk. Het loopt nog voortreffelijk. Alleen de kabels van de klokken zijn wat gerekt, waar door de aanslag lichter is geworden. Om ciit te constateeren liet de heer Buurman de klokken kleppen over het stille Nieuwe Kerks- plein. Daarna zwegen in Haarlem alle stads- kokken, behalve die der Groote Kerk- En nog was de tocht niet ten einde. De Amsterdamsche Poort was aan de beurt, de klokken in het Stadhuis, de Bakenesser en de Nieuwe Kerk moesten weer op gang worden gebracht en gelijk gezet. En ten slotte, tegen het ochtendgloren ontving de Noordelijkste Haarlemsche stadsklok, die in het dakruitertje van de kerk te Spaarndam den doop. Zoo luidden de kabouters in een killen nacht, terwijl de menschen het niet wisten, den winter in. Ik heb dikwijls gewenscht, dat er meer openbare uurwerken waren in onze stad. Zondagmorgen wenschte ik het niet meer. Je voelt het zoo in'je beenen! K. P. UIT DE OMSTREKEN VELSEN ALASTRIM. De Gem. Geneeskundige dr. L. S. Limborgh Meyer schrijft: Het aantal kostelooze vaccinaties en re- vaccinaties tegen pokken en alastrim bedroeg van 30 Augustus tot en met 3 September j.l. pl.m. 1400, van 16 tot en met 19 September j-1. pl.m. 4850 en van 23 tot cn met 26 Sep tember pl.m. 2550. Er werden dus Sn de vorige week minder personen gevaccineerd dan in de v/eek daarvoor. Ik vrees dat de oorzaak daarvan is, dat de schrik, die het eerste alastrim geval in onze gemeente heeft teweeg gebracht, alweer aan het luwen is. Een der gelijke zorgeloosheid zou gevaarlijk zijn. Men mag over liet aïastrimgevaar denken zooals men wil niemand kan ontkennen dat net een ernstige ziekte is; en men mag over het vaccinatie gevaar ook denken zooals men wil, dat gevaar is toch bij de herinenting vrijwel nihil. Er zijn in de gemeente Velsen in de laatste weken duizenden vaccinaties verricht, waardoor zeer velen onvatbaar zijn gemaakt- Maar er zijn ook nog duizenden personen, die nog niet zijn gerevaccineerd. Hoeveel van deze nog van vroegere inentingen onvatbaar zijn, weet men niet, maar hun aantal is kleiner dan men verwacht had. In mijn vorige mededeelingen schreef ik o.a-, dat zij, die in de laatste 5 jaren éénmaal met goed gevolg waren ingeënt, waarschijnlijk nog wel onvat baar zullen zijn. Tot voor kort nam men zelfs aan, dat de onvatbaarheid na de vaccinatie zeven jaren duurde. Deze meening was ge grond op bepaalde waargenomen feiten, die daarop wezen. Doordat echter in de laatste tientallen van jaren in ons land geen pok ken voorkwam, heeft men die waarnemin gen niet kunnen bevestigen, trouwens ook niet kunnen tegenspreken. Bovendien was het aantal revaccinaties ook gering, men zag dus ook niet of revaccinat-ie na minder dan zeven jaren reeds weer tot het ontstaan van pokpuisten aanleiding gaf. Men had dus geen reden om de veronderstelling, dat de onvat baarheid gedurende zeven jaren na de vac cinatie bleef bestaan, te wijzigen. Maar, toen de alastrim (of pokken?) in ons land ver scheen,-maakte men toch veiligheidshalve van die zeven jaar vijfNu echter het aantal revaccinaties groot is, is men in staat een beter inzicht te krijgen in den duur van de onvatbaarheid. En nu is meer dan eens gebleken, dat kinderen, die korter dan vijf Jaar geleden zijn ingeënt, bij revaccinatie weer flinke pokpuisten vertoonen; zij haddc-n dus hun onvatbaarheid alweer verloren. Dit zijn feiten die wij hebben te aanvaarden, en waaruit we noodwendig de conclusie hebben te trekken, dat vaccinatie bij ieder geen on vatbaarheid gedurende vijf jaren garandeert. Hoelang dan wel? Men weet dat op het oogenblik niet. Het kan drie jaar zijn, het kan twee jaar zijn, het kan ook nog korter zijn, het kan ook. langer zijn. Het is ongetwij feld individueel zeer verschillend. Maar, hoe dan ook, zij, die een paar jaren geleden of zelfs verleden jaar zijn ingeënt, al was dat ook met goed gevolg, zijn misschien nu al niet meer "onvatbaar- Ook voor hen is revac cinatie noodig. Al geeft de vaccinatie sommi gen ook slechts een vrij kort durende onvat baarheid, dan blijft zij~toch een betrouwbaar middel om ons tegen de alastrim (en pok ken) te beschermen. Een onvatbaarheid van de bevolking gedurende een jaar zal vol doende zijn om de epidemie te onderdrukken. Maar als er te weinig wordt gevaccineerd, blijft de ziekte voortwoekeren evenals in En geland. In Duitschland en België, waar vac- cinatiedwang bestaat, komt geen alastrim voor. In Zwitserland kwam alastrim voor in de jaren 1921—1926. Buitengewoon opvallend was daar het verschil tusschen het aantal gevallen in de kantons, waar geen inentirgs- dwang bestond, en in de kantons, waar tiie dwang wel bestond. In eerstgenoemde kan tons kwamen in die jaren 5524 alastrim ge vallen voor, in de laatstgenoemde slechts 26. In het kanton Glarus kwamen in 1921 341 gevallen voor. In den winter '21/22 werd ook daar tot inentingsdwang besloten; de uit voering vorderde natuurlijk eenige maanden. In 192 kwamen nog 21 gevallen voor, daarna geen één geval meerDergelijke feiten toonen toch wel heel duidelijk het groote nut der vaccinatie aan. Op grond van het bovenstaande blijft mij niets anders over dan ieder die in de laatste weken nog niet is gerevaccineerd hetzij éénmaal met goed gevolg, hetzij tweemaal zonder gevolg met nadruk aan te raden zich opnieuw te laten inenten. De gemeentelijke Geneeskundige Dienst geeft de volgende week wederom gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie tegen pokken en alastrim. Waarschijnlijk is dat de laatste gelegenheid. A. Voor kinderen die nog nooit eerder zijn ingeënt tegen pokken: Maandag 7 October a.s. van 2—3 in school A, Kerkstraat, IJmuiden; Dinsdag 8 October a.s. van 2—3 in school D, Heidestraat, iJmuideh-O.; Woensdag 9 October a.s. van 2—3 in school G, Rijksstr.weg, yelsen-N.; Donderdag 10 October a.s. van 2—3 in school F, Enschedélaan, Santpoort. Deze kinderen kunnen een week later op hetzelfde uur en in dezelfde school een vac cinatiebewijs bekomen. B. Voor allen, die al eens eerder tegen pokken en alastrim zijn ingeënt: Maandag 7 October a.s. van 78 in school A, Kerkstraat, IJmuiden; Dinsdag 8 October a-s. van 7—8 in school D, Heidestraat, IJmuiden-O.; Woensdag 9 October a.s. van 7—8 in school G., Rijksstr.weg, Velsen-N.; Donderdag 10 October a.s. van 7—8 in school F, Enschedélaan, Santpoort. Deze personen kunnen desgewenscht eeni ge dagen later ter secretarie een vaccinatie bewijs bekomen. Men wordt dringend verzocht trouwboekje of geboortebewijs mee te brengen. PERSONALIA Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het cand.-ek. theologie K. A. Scheeres, IJmuiden Oost. OPENING HANDELSBEURS. De Handelsbeurs/ georganiseerd door de Vereeniging van Winkeliers en Neringdoen den „Wij keroog"- zal a.s. Dinsdagmiddag 3 uur officieel geopend worden door den heer R. G. Rij kens, burgemeester van Velsen. DE „VEHABE" EN HET SLUITINGSUUR. Burgemeester en Wethouders hebben ten aanzien van de winkels in de afdeeling Vel sen ten Noorden van het Noordzeekanaal van 8 tot en met 15 October a.s. ontheffing ver leend van het verbod om des avonds na 8 res pectievelijk 10 uur een winkel voor het pu bliek geopend te hebben en wel tot des nachts 12 uur. De Burgemeester heeft bepaald, dat de tapperijen eveneens tot des nachts 12 uur geopend mogen zijn. Voor de tapperijen wordt vergunning verleend tot het geven van mu ziek en dans onder bepaling, dat op 13 Oc tober vóór des mlo.öags 12 uur en van des nam. 5 tot 7 uur geen muziek mag worden gemaakt en geen gelegenheid tot dansen mag worden gegeven. DE NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. VOOR DE KINDEREN „Pang. pang, pang!" zoo klonken de pistolen van de roovers cn ze schoten in liet wilde door de geopende deur van de hut, in dc duisternis, welke rondom hcerschte. Toen de revolvers waren leeggeschoten, keken ze overal rond, of niet een lijk op den grond lag. Doch ze vonden niets. Zc waren daarom zeer verbaasd en ze vroegen zich af wat het wel zou zijn geweest. Eensklaps evenwel, hoorden zc iemand lachen in het woud. Het was Rcdncb, die nu bezig was, de roovers om den tuin te leiden. „Ha ha ha" lachte Rcdncb uit de duisternis van de lakken. Komt maar op cn zie maar eens of je mij kunt vangen." „O, wc zullen je wel pakken," riepen de rcovers woest, niet droomende, dat het ccn vogel was, tot Vrien ze het zeiden. Zoo trokken ze door het woud om Redneb te vervolgen, al zoekende cn tastende in het don# kere woud, terwijl Billy Roe en Jerry in de lecgc hut sprongen en het luik poogden open te maken om dc roovers, op hun beurt, tc bcroovcn van alles wat zij hadden gestolen. Wat zou het einde zijn? ZANDVOORT DE VERWISSELDE KLEEREN. Eenigen tijd geleden maakten we melding, dat een hotelgast hier ter plaatse tot de ont dekking kwam, dat uit een koffer die hij aan het station als bagage in ontvangst nam, vrijwel alle nieuwe kleedingstukken waren ontvreemd en verwisseld voor een oude plunje. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. Thans is gebleken dat J. T., van beroep huisknecht, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, de persoon is, die dezen diefstal heeft gepleegd. Hij wist den koffer 's nachts te bemachtigen in eèn ledigen colliwagen op het stationsemplace ment te Haarlem en heeft kans gezien zijn klecding te verwisselen. BLOEMEND AAL. BAZAR VOOR JEUGDWERK. Het nieuwe Jcugdgebouw aan de Donkere Laan van de Vereeniging voor Jeugdwerk schiet flink op, zóó snel inderdaad, dat men begin November hoopt klaar te zijn. Maar dan moet het gebouw noggemeubi- leerd worden en hiervoor zal op 12 en 13 No vember in het nieuwe tehuis een bazar wor den gehouden. Een eere-comité is benoemd; een groot comité van voorbereiding samengesteld met als dagelijksch bestuur mevr. Blerens de Haan—Dudok de Wit, Mevr. Dankbaar— Gerritsen en Mevr. v. DijkVan Viersen Trip. Bij mevr. Bierens de Haan, Koepellaan, worden de inzendingen ingewacht, verschil lende meisjesvereenigingen zijn druk bezig om haar werk gereed te krijgen, evenals de moeders op de Moedermiddagen. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 8 OCTOBER. HILVERSUM 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het Tuschinsky-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 3. Kniples. 4. Microfoondebutanten. T'n. Diepenbrock pianiste. 5.30 Concert door de Tziganekapel Bela Ruha. 6.45 Engèlsche les. 8. Concert door de Kon. Harmoniekapel De Bazuin en hot mannenkoor De vereenlgde zangers, in Gorinchem. 9. Concert door liet AVRO-Ociet. Boris Lensky viool. 9.30 Solls- tenconcert-. R, Valdez sopraan, K. Walton, piano. 10.05 Persber. Daarna gramofoonmu ziek tot 12 u. HUIZEN 298 M. Na 6 uur: 1071 M- Uitsluitend K. R. O.-uitzending. 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 Concert door het K.R.O.-trio; 1.15 Gramofoonmuziek. 2. Vrouwenuurt-je. 3. Knipcursus. 5. Gramo foonmuziek. 6. Gramofoonmuziek. 6.45 Praatje in het Esperanto. 7. Lozing over: „Ge schiedenis der Strafwetgeving". 7-30. Lezing over: „De cultureele betcekenis van onze R.K. Arbeidersbeweging". 8. Orkestconcert. In do pauze Persber. 10. Gramofoonmu ziek. DAVENTRY. 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding- 10.50 Nieuwsber. 11.05 Lezing. 11.20 Proefultz. Televisie. 11.50 Gra mofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert, v. Osborn zang. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Beelduitz. 2,45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.55 Fransche los. 4.20 Orgelconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing van gedichten, 6.35 Nieuwsber., 7.05 Trio-concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8-05 Concert. J. Elwes sopraan, A. Burch bariton. Instrumentaal Kwintet. 8.20 Lezing. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing. 9.55 Nieuwsber. 10. Vaudeville. 11.05 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 12,50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. LANGENBERG, 473 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoon muziek. 12.25 Concert. Orkest en mandoline. 4.55 Concert Piano en viool. 7.50 Tweede be drijf van „Siegfried", van Rich. Wagner. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6-50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2,20 Orkestconcert met medewerking van zangeres. 7.20 Vocaal concert. Anna Hagen en Edith Schmidt. 7.40 Tooneeluitz. „Famlllen Hansen". 7.55 Kamer muziek door Strijkkwartet. 9.25 Orkestcon- cert, ZEESEN 1635 M. 5,10. Lezingen. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Lezingen. 1.20 Gramofoonmuziek. 1-50 Lezingen. 3.50 Concert uit Leizig. 4.50 Lezin gen. 7.20 Bezoek aan Parijs. Uitzending uit Parijs. 8.50 Pianorecital INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 C«HIH per mr«1. Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Aldabl 4 Oct. te KUIndini van Amsterdam. Amstelkerk 4 Oct. van Lagos naar Accra, W.-Afrika naar Amsterdam. Ares 1 Oct. van Freetown naar Shcrbro, West-Afrika naar Amsterdam. Alcar 4 Oct. van Santos, Rotterdam naar Buenos Ayres. Algorab 4 Oct. van Santos, Buenos Ayres naar Rotterdam. Alwakl 4 Oct. te Hamburg van Rotterdam. Almkerk 4 Oct. van Brisbane naar Whyalla. Boskoop 4 Oct. van Curacao naar Rotter dam. Blijdendljk 4 Oct. van Medan, Java naar New-York. Drechtstroom 5 Oct. te Hamburg, W.-Afri- ka naar Amsterdam. Delfland 4 Oct, n.m. te Buenos Ayres van Amsterdam. Eemstroom 5 Oct. to Amsterdam van West- Afrika. Gaasterland 4 Oct, te Rio de Janeiro, Am sterdam naar Buenos Ayres. Johan de Witt 5 Oct. te Amsterdam van Batacia. Kota Gede, passeerde 4 Oct. 10 uur Point de Galle, Rotterdam naar Batavia. Kennemerland 3 Oct. te Sinoe, West-Afrika naar Amsterdam. Menado 5 Oct. van Rotterdam naar Java via Londen. Mellskerk 4 Oct. te Killndini, Beira naar Rotterdam. Maasland passeerde 4 Oct. Ouessant, Am sterdam naar Buenos Ayres. Marken 5 Oct. 7 uur te Padang, Rotterdam naar Batavia. Nias 4 Oct. tc Port Natal van Rotterdam. Orestes 2 Oct. van Freetown naar Tako- raki, Amsterdam naar West-Afrika. Palembang passeerde B Oct. 4 uur Pantel- laria, Rotterdam naar Batavia. Ridderkerk 5 Oct. tc Kurrachee, Bombay, naar Rotterdam. Saleier 3 Oct. van Sabang, Java naar Am sterdam. Scheldestroom 3 Oct. van Freetown naar Hamburg, West-Afrika naar Amsterdam. Tjerimai 4 Oct. 18 uur van Southampton, Rotterdam naar Batavia. Aldcramin passeerde 5 Oct. Perim, Japan naar Rotterdam. Almelo 3 Oct. van Tocopilla naar Plsagua. Binnendijk 5 Oct. v.m. te Baltimore van Rotterdam. Baarn 3 Oct. van Valparaiso naar Am sterdam. Bodegraven 3 Oct. van Callao naar Chili. Drechtstroom 5 Oct. van Hamburg naar Amsterdam. Haarlem 5 Oct. van Hamburg naar Am sterdam. Jan Pieterszoon Coen 5 Oct. 11 uur van Co lombo, Amsterdam naar Batavia. Karimata 4 Oct. van Singapore, Batavia naar Amsterdam. Kinderdijk 4 Oct, 3 uur 54 min. 25 mijl Z,- Ocst van Niton, Amsterdam naar Trinidad. Krakatau 3 Oct. van Dhlladelphia naar Soerabaja. Lochkatrine 4 Oct. van Cristobal, Rotter dam naar de Paclfickust. Noorderdijk 5 Oct, n.m. van St. Thomas, Paclfickust naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam 5 Oct. van New-York n. Rotterdam. Poseidon 5 Oct. te Havre van West-Indië, vertrekt 5 Oct. 22 u. naar Amsterdam. Phrontis 5 Oct. van Amsterdam naar Li verpool. P. C. Hooft 4 Oct. van Singapore Batavia naar Amsterdam. Rotterdam 6 Oct. v.m, te Plymouth ver wacht, New-York naar Rotterdam. Rhea 3 Oct. van Kingston, J. n. Port au Prince. Statendam 5 Oct. v.m. te New-York van Rotterdam. Schiekerk 5 Oct. n.m, te Genua, Rotter dam naar Calcutta, Salland 5 Oct. van Amsterdam naar Zuid-r Amerika. TJikembang 4 Oct. van Sjanghai naar Soe- rabaya. Vechtdljk 5 Oct. n.m. van Rotterdam naar Hamburg. Telamon 5 Oct. van Amsterdam naar W - Indic.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13