HOCKIY. ZEILEN DE HOCKEYDAG TE AMSTERDAM. Amsterdam wint de Hockeyspeldjes. (Van onzen medewerker). Voorronde. 1 Zaterdag hadden de voorwedstrijden op de terreinen van de Amsterdamsche Hockey en Bandy Club plaats. Amsterdam I kwam al heel goedkoop aan haar overwinning, daar M.H-C. II geen elf tal bij elkaar kon krijgen. Bloemendaal slaagde er in om met groote moeite van Be fair winnen; deze elf jonge spelers speelden zoo'n enthousiaste partij, dat Bloemendaal in 't begin overrompeld werd; ten slotte werkte de Bloemendaal- voorhoede zich los en Drijver en v- d. Linden zorgden voor de twee goals. M.H.C. I had aan 't Gooi II een gemakke- lijken tegenstander; hoewel de Musschen met verscheiden invallers speelden, wisten ze toch hun meerderheid uit te drukken in drie goals. BloemendaalUtrecht was een felle partij van weerszijden, het spel ging gelijk op; -lc voorhoeden lieten de resp. achterhoeden geen oogenblik uitrusten. Het einde kwam met on- veranderden stand. Met loten was Bloemen daal de gelukkige. T.H.C. '25 speelde tegen de derde Haar- lemsche club n.l. HBS. T.H.C. '25 nam op eenïgszins gelukkige wijze de leiding, doch lang plezier had zij er niet van, want H.B-S. maakte spoedig gelijk. HBS. nam nu het heele spel in handen, doch de T.H.C.-verdc- diging wist score te voorkomen; T.H.C. '25 raadde beter dan de H-B.S.-captain, zoodat T.H.C. in de volgende ronde kwam. Famos maakte het Amsterdam evenals Be fair Bloemendaal in 't begin aardig lastig, doch tenslotte zegevierden de betere tech niek en tactiek der Amsterdammers. Zondag. 's Morgens kwart voor tien begon de Lal al weer te rollen. Eerst bekampten H.O.C. I en Haagsch Ly ceum II elkaar met het gevolg dat H.OC. I, dank zij haar betere techniek en schutters- capaciteiten in de voorhoede, met 30 won. Togo I kreeg een papieren overwinning van Victoria II. H-D.M. maakte Leiden met 30 in en toen deze drie goals gemaakt waren, vond H.D-M. het voldoende en speelde kalm tot aan het einde. Haagsch Lyceum I maakte korte metten met de H.OC.-reserves, want de Lyceïsten doorboorden het H.O.C.-doel vijf maal. Arnhem—Victoria was een gelijk opgaande strijd: beide ploegen waren aan elkaar ge waagd, doch de achterhoedes bleken te sterk voor de voorhoedes; het spel eindigde zoo als het begonnen was. Arnhem was de geluk kige met loten. In de tweede ronde kwamen de Haarlem- sche clubs weer in het veld. Bloemendaal speelde tegen Enschedé een lauwe partij. Enschedé zat daarentegen onder aanvoering van Jannink fel op den bal; En schedé scoorde al spoedig een mooien goai door toedoen van Jannink. Dit schudde Bloe mendaal iets wakker, doch voor het doel der Enschedé'ers werden de gemakkelijkste kan sen verknoeid. Eindelijk maakte Drijver ge lijk, doch voor het einde gelukte het aan geen der beide partijen meer om te scoren; Enschedé mocht in dc volgende ronde spe len. M. H. C. I pakte van de bully af de zaken energiek a; n; Bloemendaal H had dan ook heel weinig in te brengen. Al spoedig scoorde Van Kempen met een mooi schot; Hubrecht maakte kort hierop no. 2. Een vlugge door braak werd met succes beloond als Gunning onhoudbaar in schoot, doch nu was het met Bloemendaal gedaan; regelmatig werd de score opgevoerd. Einde 51. In de derde ronde kwamen de Musschen tegenover het sterke Amsterdam. Van de bully af gaven beide partijen elkaar niets toe en hoewel Amsterdam iets sterker was, dan M.H.C., wist de Musschen-achter- hoede voorloopig scores te voorkomen. Haar voorhoede speelde niet nauwkeurig genoeg om door de zeer hechte Amsterdam-achter- hoede heen te breken. Eindelijk slaagde Westerman er in, om Amsterdam de leiding te geven. De Amsterdamsche voorhoede ging nu nog beter samen spelen en de Musschexi konden den druk niet weerstaan en Spies maakte met een goed schot no. 2. Hierin kwam geen verandering. Een andere zeer fi-aaie wedstrijd was de partij H.D.M.Haagsch Lyceum. Door beide partijen werd uiterst snel en uitstekend sa mengespeeld, vooral het binner.trio van H.D.M. was weer in vorm. Het eerste succes kwam voor Haagsch Ly ceum als de rechtsbinnen ineens uit een voor zet inschoot, onhoudbaar voor den H.D.M.- keeper, spoedig hierna scoorde Haagsch Ly ceum op eenigszins fortuinlijke wijze no. 2. Na de rust pakte H.D.M. nog feller aan; de midvoor slaagde er in om met een vliegend schot den achterstand te verkleinen, doch Haagsch Lyceum staat met man en macht te verdedigen. De stand blijft onveranderd. DEMI-FINALES. Amsterdam ITogo I Cl0). Amsterdam neemt van de buily af het spel in handen; het spel is nauwelijks vijf mi nuten oud, als Erven Dorens er met den ba! van door gaat en den zal onhoudbaar langs den keeper jaagt. (10). Togo onderneemt nu ook eenige aanvallen doch veervei-der dan de backs brengt ze het niet. Amsterdam is nu sterk in de meerder heid; Westerman scoort op de hem bekende wijze no. 2 Amsterdam spaart zich nu zicht baar voor den eindstrijd; Togo komt nu iets meer in den aanval, doch Hardebeck hoeft slechts eenige keeren handelend op te tre den. Even vóór het einde maakt de midvoor het derde doelpunt. Einde 30. Haagsch LyceumAmsterdam II (2—1). Het begin is voor Amsterdamsche reserves, doch de Lyceïsten komen langzamerhand in de meei-derheid; uit een goed aangegeven corner scoort de Haagsche midvoor het eer ste doelpunt. De roodwitten blijven in de meerderheid; na goed doorzetten maakt de midvoor no. 2. Ook hier zien we, dat de Ly ceïsten zich gaan sparen voor den eindstrijd. Amsterdam komt nu opzetten; op een for tuinlijke wijze maakt de rechtsbinnen van Amsterdam een tegenpunt; dan valt Haagsch Lyceum weer fel aan, doch doelpunten blij ven uit en het einde komt met een overwin- ning voor de Hagenaars. FINALE. Haagsch Lyceum IAmsterdam I (0—2). Dit is wel de mooiste wedstrijd geweest van dezen hockeydag; Amsterdam heeft wel iets meer gekregen dan zij verdiend heeft. Na de bully neemt Haagsch Lyceum het spel geheel en al in handen; aanval op aan val wordt op Hardebeck's doel ondernomen. De Amsterdamsche voorhoede kan het niet verder brengen clan de roodwitte halflinie. Na ongeveer tien minuten komt Amster dam een beetje les; de partijen gaan dan geiijk op. Even voor rust gaat Westerman er in zijn eentje van door en passeert met een goed schot den Haagscnen keeper. (01). Na rust krijgen we weer een vlug, aantrek kelijk spel te aanschouwen; van beide Kanten wordt goed gecombineerd. Tegen dc verwach ting maakt Spies na een snelle doorbraak Amsterdam's tweeden goal. De laatste tien minuten zijn weer voor Haagsch Lyceum, die voor het Amsterdam sche doel niet weg zijn te krijgen, doch het gelukt haar niet, te doelpunten. Einde 0—2. Ned. Korfbalbond Overzicht. Evenals op alle andere velden was de in de lengtestaande wind ook op het Haarlem- veld een groot beletsel voor behoorlijk spel, vooral daar de bal nogal eens hoog gespeeld werd. Advendo, dat het nieuwe N. K. B.-twaalf- tal van D. V. V. opzocht en sterk op kwam, won met 82. S. V. 1 wist Haarlem II met 51 te over winnen. Aneta overtrof zichzelf en herstelde zich door D. D. V. II met 41 te verslaan. S. V. I—Haarlem II (5—1) S.V. I he'eft in dezen wedstrijd de eerste punten weten te bemachtigen. Met den uit slag mag zij zeer tevreden zijn, want in het veld wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op Wanneer scheidsrecht-er Ttk' Horst -be ginnen fluit, stellen beide partijen zich met eenige invallers op. Gesteund door den wind is S.V. in den aanval. Handgraaf heeft niet over pech to klagen, wanneer twee schoten van hem achter elkaar doeltreffen. In den volgenden Haarlem-aanval wordt veel geschoten, maar verscheidene ballen springen weer uit de mand. Kort voor rust woet mej. Van Gelder den stand op 3—0 te brengen. Na rust schijnt Haarlem goede plannen te hebben, want ze is sterker. Met het schie ten heeft men echter pech. Wanneer S. V. 4—0 weet te maken, is Haarlem geslagen. Mej. Crdmers weet de stand nog tot 5—0 op te voeren. Eindelijk wordt het volhouden van Haar lem beloond met een punt, van W. van Leeuwen (5—1). Het laatste gedeelte van den wedstrijd wordt in den regen gespeeld. AnimoAdvendo (28) Als om twee uur de beide ploegen opko men. blijkt het, dat er weer eens geen scheidsrechter opgekomen is. Na veel heen en weer gepraat, gaat er iemand van Adven do op uit, teneinde een scheidsrechter te zoeken; inderdaad gelukt het hem, d<m heer guizinga, bereid te yindeö pm te fluiten, waarop deze om kwart voor drie arriveert en beide ploegen opgesteld vindt. Het blijkt, dat Advendo met eenige gerou tineerde spelers (als de heeren Veen en Van den Berg) uitkomt, terwijl „Animo" met één invalster verschijnt. Het begin is voor Advendo, dat al heel spoedig door Krelage de leiding neemt. (0—1). Spoedig daarop volgt een schitterende bal van een dame. Ook no. 3 laat niet lan£ op zich wachten, maar „Animo" komt er steeds beter in en het gelukt Kune het eerste tegenpunt te ma ken, nadat eenige mooie schoten van hem uit de mand tenigsprongen (1—3). Hierop is het rusten. Direct na rust verdwijnt een goede bal van Kruger in de mand. Advendo gooit er nog en schepje op, wat de pas gepromoveer den te erg wordt. Achtereenvolgens wordt de stand nu opge voerd tot 2—8, waarmede het einde komt. De wedstrijd werd in de beste verstandhou ding gespeeld en tot aller genoegen dooi den heer Huizïnga geleid. De overwinning van Advendo is verdiend, maar erg geflatteerd. Haarl. Korfbalbond Haarlem IIIAneta II (14) De IJmuidenaren verschijnen met vier da mes. Haarlem laat uitvallen. Haarlem speelt tegen den vrij sterken wind in. Aneta blijkt veel sterker te zijn. Na vijf minuten leidt zij reeds door Broeksma en Bais met 20. De vakwisseling brengt geen verandering; Aneta doelpunt, nog twee maal door Boone kamp. De rust breekt dus aan met 0—4. Na de rust gaat de wedstrijd gelijk op. Beide partijen vallen beurtelings aan, echter voorloopig zonder resultaat. Na een half uur speeln weet Amand een tegenpunt voor Haarlem te maken (14). Met dezen stand komt het einde. Aneta heeft verdiend gewonnen. Advendo 2D. S. V. 1 (11) De Advendo-reserves zetten den eersten competitiewedstrijd met een gelijk spel tegen D. S. V. I in. On een zeer s'.ad terxcïn werd gespeeld, zoodat van een bepaald mooi en vlot samen spel geen sprake was. D. S. V. liet direct al een stevig spel zien; hoewel haar aanval erg gevaarlijk leek, ont brak hier een vlot samenspel. De aanval van Advendo was beter, de verdediging van D. S. V. hield goed stand; toch weet de vlugge J. Dix zijn bewaker te ontglippen en met een mooi vrij schot geeft hij Advendo de leiding (1—0). D. S, V. laat het hierbij niet zitten; ze tracht met alle geweld een tegenpunt te ma ken. Een D. S. V.-heer weet ten slotte met een fraai schouderschot den stand op 11 te brengen. Het spel gaat nu gelijk op; het middenvak van D. S. V- speelt een goede par tij, daarentegen is Advendo's verdediging hecht, zoodat D. S. V. hier niet veel heeft in te brengen; jammer past het middenvak van Advendo zich niet aan, zoodat D. S. V. nogal eens den bal onderschept. Als scheidsrechter Van Hamburg het einde fluit, zijn de punten gedeeld. VoorwaartsO. O. G. (90) Voorwaarts is van den aanvang af ster ker. Reeds kort na het begin neemt Voor waarts de leiding, en drukt haar meerderheid voor de rust in nog twee doelpunten uit, zoo dat met een 30 voorsprong wordt gedraaid. Ook na de rust is Voorwaarts sterker en weet den stand regelmatig op te voeren tot 9—0. O. O. G. had voor haar volhouden wel een tegenpuntje verdiend. De laatste wedstrijden om den Van Thielbeker. De drie laatste seriewedstrijden van de Haarlemsche Jacht Club zijn Zaterdag en Zondag verzeild. Helaas waren verscheidene deelnemers nu verhinderd, zocdat er slechts vier jollen startten. De Zaterdagmiddag gehouden wedstrijden werden beide door mej. T. de Visser gewon nen die hiermede een even verrassende als fraaie prestatie leverde. Bij dc Nationale wedstrijden muntte deze jeugdige zeilster reeds uit, maar we hadden niet gedacht dat zij reeds zco spoedig haar oudere rivale mej. Alberts zoo overtuigend zou slaan. Ook Stoel zag zich in beide races door den jongsten deelnemer gepasseerd, maar wist toch beide keeren tweede te worden. Door dezen onverwachten uitslag hadden nu Stoel, mej. de Visser en mej. Alberts ieder negen punten verkregen, zoodat de tiende en laat-ste race de beslissing moest brengen. Na een mooien zeihvind op Zaterdag kre gen we Zondag een harden, in cle buien zelfs storms chtigen wind. Daar Feitkamp nu niet startte en mej. de Visser veel water binnen boord kreeg en in het riet moest, sturen om te hoozen, verloor de wedstrijd veel aan in teresse. Te meer nadat Stoel zich in de twee de ronde een grooten voorsprong wist te ver overen. De aankomst was: 1 A. C. Stoel 1.3.22. 2 D. Alberts 1.9.20. 3 T. de Visser 1.13.15. Daar het totaal bepaald werd, naar de vijf beste wedstrijden der deelnemers hadden de beide eerst aankomenden nu ieder acht pun ten. Na loting was mej. Alberts de gelukkige winnares. Kolonel De Visser reikte den prijs met en kele toepasselijke woorden uit, waarmee het zeilseizoen 1929 der Haarlemsche Jachtclub gesloteii is. ZWEMMEN. België wint de estafette tegen Holland Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: De 4 maal 200 M. estafette BelgiëHolland is na een spannenden strijd door België ge wonnen in 10 min. 10 2/5 sec. Hollands tijd was 10 min. 15 1/5 sec. De Belg Blitz, die 2 min. 27 sec. voor de 200 M. noodig had, ver beterde daarmede het Belgische record van 2 min. 29 sec. SCHAKEN Om het Wereldkampioenschap. Uit Heidelberg wordt aan „De Crt." ge meld, dat de tiende partij van den schaak wedstrijd om het wereldkampioenschap tus- schen Bogoljubow en Aljechin door laatstge noemde gewonnen is. De stand luidt nu: Aljechin 5, Bogoljubow 2, remise 2. BILJARTEN. Diep-springen. Een student van de Universiteit van Cali- fornië heeft het wereldrecord diepspringen verbeterd, door van de „Brug van den Vrede", die op de Amerikaaiisch Canadeesche grens ligt, in het water te springen, zonder zijn nek en de rest van zijn ledematen te breken. Ik weet niet, waarde lezers, hoevelen uwer min of meer geregeld van den 3 Meter hoo- gen toren in het zwembassin springen of duiken. Die aardigheid went heel gauw, maal ais je het voor de eerste maal doet, knipper je toch met je oogen en krijg je zelfs een fractie van een seconde lang een luchtledig gevoel in je maag. Drie Meter. De brug waarvan de nieuwe wereldrecordhouder Wil fred Meadows sprong, was 49 Meter en 65 centimeter boven het watervlak. En hij deed het natuurlijk voor de eerste maal. Dat is toch een prestatie. Laten wij elkaar goed begrijpen. Een stu dent. die dergelijke ambities heeft, moet noodig eens college gaan loopen in de begin- -selen van nuchter verstand, want het is on getwijfeld gekkenwerk. Er zijn zooveel geval len bekend van soortgelijke dwazen, die van de iets minder hooge Brooklyn brug te New- York zijn doodgevallen, het water is van zulk een onverbiddelijke moordende hardheid, wanneer de springer zijn sprong slechts een paar centimeter verkeerd berekent, dat de onderneming louter gekenmerkt mag worden als misdadige roekeloosheid. Maar met dat al blijft het toch een prestatie van durf, neen, doodsverachting en koelbloedigheid. Waarom de jonge man dit gedaan heeft, weet ik niet, maar zijn daad zal ongetwijfeld een prima sensationeel succes zijn en dat is in Amerika (en eigenlijk ook overal elders te genwoordig) al heel wat waard. Een dooden- sprong, zooals in geen enkel circus ter wereld ooit vertoond is. Wie weet, misschien ligt er al een contract voor hem klaar bij een dier filmmaatschappijen, die altijd wel waag halzerige jonge lieden kunnen gebruiken. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het vo rige record op naam stond van den Ameri kaan Wiell, die op 29 Juli 1909 van de reeds genoemde 46 Meter hooge Brooklyn brug te New York sprong en de eerste en eenige van een lange serie springers was, die weer „opdoken" om hun leven voort te leven. Er is dus een nieuw wereldrecord in het diepsprin gen, maar laat ik er ter vermijding aan toe voegen, dat geen enkele sportfederatie dit record erkent. Want met sport heeft het na tuurlijk niet te maken. Voetbal-magische kunst? Dc Engelsche schrijver W. Branch John son heeft in het Engelsche tijdschrift The Contemporary Review een merkwaardige be schouwing geleverd oyer de afkomst van het voetbalspel, welke in het laatste nummer van Wetenschappelijke Bladen in vertaling is overgedrukt onder den titel „Voetbal een overblijfsel van Magische Kunst?" Wanneer je dezen titel leest, dan wrijf jé toch even je oogen uit. Het gezellige spel. let je van het trappen tegen een bal, heen dat nou iets met toovenarij te maken? En je bent bij voorbaat geneigd, het verband als vergezocht te beschouwen. De schrijver zich hiervan terdege bewust en hij begint dan ook met: Natuurlijk, het heen en weer schoppen van| een bal schijnt wel een van die natuurlijke en spontane genoegens, die geen diepzinnige! verklaring eischen; maar de ondervinding kan ons leeren, dat wat voor de hand ligtj niet- altijd zoo voor de hand liggend is alal het schijnt en dat achter de instinctieve daad; van het heden vaak de weloverwogen daad van vroegere eeuwen verborgen ligt. De Grieken en Romeinen speelden voetbal; men zegt dat het gespeeld werd in Ierland twee duizend jaar geleden; de Moari's, de bewo- ners van de Faroër eilanden, van de Philip, pijnen, van Polynesië en de Eskimos, allen spelen het, of een spel dat er zeer veel over- eenkomst mee vertoont. Wanneer wij der halve een onderwerp in beschouwing gaan nemen, dat in ruimte en tijd zoo wijd ver breid is, dan zouden we er ons wel over moeten verbazen, indien de geheel© bedoe. ling en beteeknis ervan duidelijk aan de oppervlakte te onderkennen was, In enkele afgelegen deelen van Engeland, bestaat nog de gewoonte om op den Dinsdag voor de Vasten te voetballen. Wel te ver staan een speciaal soort van voetbal, met honderden spelers en een „veld" dat gewoon een deel van een stad of een geheel dorp is. Het verband tusschen dezep datum en het spel neemt de schrijver als geschikt uitgangs punt voor het onderzoek naar den magischen oorsprong. Men had ook tot voor kort in Frankrijk en België dergelijke voetbalwed strijden op speciale data. In een uitvoerig betoog, dat wij hier niet kunnen -weergeven, voert de schrijver nu het heen en weer trap pen van een bal op dezen datum terug tot het denkbeeld van een kamp tusschen whiter en zomer om het bezit van de zon, in dit geval gesymboliseerd in den bal. In de be doelde wedstrijden trachtten de partijen denl bal binnen de grenzen van een bepaald ker«; spel te brengen, waarmee het vangen van! de zon voor het eigen volk in symbool zou zijn gebracht. Ook uit andere bijzonderheden blijkt nog, dat er een bepaald heidensch ver band moet hebben bestaan tusschen voetbalj en vruchtbaarheid. Op sommige plaatsen in Engeland waren de ploegen samengesteld uit getrouwden eenerzijds en vrijgezellen ander zijds. Ook als de ploegen uit vrouwen beston den, zooals te Moerness in Schotland, gold dit voorschrift en het was opmerkelijk dat de getrouwen altijd den strijd wonnen. Ver-! der moest vaak de laatst gehuwde man uit het dorp of het eiland, den bal leveren, soms ook verrichtte de jongst gehuwde vrouw den, „aftrap". En overigens staat het vast dat dei wedstrijd op den Dinsdag voor de Vasten! werd gespeeld in de hoop op een goeden oogst voor de winnaars. Het is, na den prachtigen zomer, dien wü gehad hebben, wel een wat tragisch idee, dat wij den duisteren winter, dien deze laatste regendagen doen verwachten, willen door-j brengen met het aanschouwen hoe de zon, in den symbolischen vorm van een voetbal op onze velden wordt heen en weer getrapt.! G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 UW KLEERMAKER DAMMEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „HAARLEM NOORD". In het clublokaal van de jubileerende bil- jartvereeniging zijn de nederlaagwedstrijden vervolgd met de ontmoeting ..De Koren beurs" alhier en de jubilaresse in klasse B. In de eerste partij stonden Treffers (De Korenbeurs) en Cornet (Haarlem Noord) te genover elkaar Hoewel het in het begin on geveer gelijk op ging, bleek later, dat de be zoeker niet op dreef was, terwijl de gastheer volgens zijn gewone kunnen speelde. Alleen op het laatst kwam deze er wat beter in en won ten slotte met vrij grooten voorsprong: 95 om 125 voor „Haarlem Noord". Daarna bonden Steffens (De Korenbeurs) en Meeuwenoord (Haarlem Noord) den strijd aan. Het Korenbeurs-lid zette goed in met van acquit 15 te scoren. Vervolgens bleven de spelers gelijk op gaan. De jeugdige speler van „De Korenbeurs" demonstreerde een zeer aantrekkelijk spel. doch op vreemd terrein kon hij zijn volle kracht "niet ontplooien. Meeuwenoord speel de regelmatig en kwam met kleine series steeds verder vóór en wist eindelijk uit te maken, toen zijn tegenstander 107 noteerde. Nu ontmoetten Langenberg (De Koren beurs) en Kronenburg (Haarlem Noord) el kaar. Ook deze gast zette vrij goed in, doch verflauwde daarna eenigen tijd. waarvan Kronenburg goed partij trok en toen hij la ter een serie van 21 noteerde, dachten we hem met vlag en wimpel te zien winnen. De Korenbeurs-man dacht daar anders over, kwam er eindelijk beter in en wist het nog tot 121 te brengen, toen de gastheer uit maakte. Ten slotte traden Nelis (De Korenbeurs) en Van Vliet (Haarlem Noord) in het krijt. Eerst leek het, of de strijd spannend zou wor den, maar v. Vliet speelde hoe langer hoe beter en daar de bezoeker beneden kracht bleef, won hij gemakkelijk met 61 om 125. De uitslag van den avond was: „Dc Koren beurs" 384, „Haarlem Noord" 500 caramboles. Damredacteur: 3. W. ran Dartelen, Raad huisstraat Nr. 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te lenden naar boven genoemd adres. EEN INTERESSANT PARTIJ-GEDEELTE. Onderstaande stelling kwam voor in een partij, gespeeld op 16 September 1.1. in den wedstrijd om het clubkampioenschap der „Haarlemsche Damclub" 19291930, tus schen de heeren P. G. van Engelen met Wft en J. W. van Dartelen met Zwart. PARTIJ-FRAGMENT Nr. 1483. Zwart: J. W. v. Dartelen. Wit: P. G. van Engelen. ZWART WIT Stand in cijfers:" Zwart 14 schijven op; 3 59 11 13 15 16 18 19 20 en 23. Wit 14 schijven op: 22 27 28 32—34 38—40 43 45—48. Zwart speelde 510, waarop Wit ant woordde met 3329. Zwart heeft ongetwijfeld voordeel dooi den slechten stand van Wit's linkervleugel. Echter ook Zwart's tempo's raken op. reden waarom Zwart f>esloot tot den volgenden uit ruil: 19—24! (Wit 28:30) 16—21! (Wit 27 16) 18 27 (Wit 32 21) 20—24 (Wit 29 29, want wanneer Wit 30 19 had gesla gen, volgt Zwart 13 35 en daarna 812 en 1117 met schijfwinst) 15 42 (Wit 48 37 en natuurlijk niet 47 38 wegens Zwart 8—12 en 11—17 met schijfwinst). In den diagramstand levert oogenschijn- lijk het volgende schijfwinst op: Zwart 510' (Wit 33—29) 16—21 (Wit 27 16) 18 27 (Wit 32 21 gedwongen) 23 32 (Wit 38 27) 19—23 (Wit 29 18) 13 31, waarna door Zwart 8—12 en 11—17 Wit schijnbaar een schijf verliest. Zie echter welk een mooie verdediging Wit nog in reserve heeft! 46—41! (Z.wart 31—36) 41—37! (Zwart 8—12) 37—31! (Zwart 36:27) 21:32. of op: 46—41! (Zwart S—12); 48—42! {Zwart .11—17). 4136J, of op: 46—41! (Zwart 8—12) 41—36! (Zwarf 31—37) 21—17! (Zwart 11 22) 48—42! Wel een stand vol verwikkelingen. De partij eindigde in remise nadat Zwart in het eindspel de winst verzuimde. PROBLEMATIEK. Wij geven deze week ter oplossing eeii zeer fraaie compositie van W. J. v. d. Voort. PROBLEEM Nr. 1484. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw-VennepJ Opgedragen aan den Damredacteur en aaii de leden der Haai .msche Damclub. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand iri cijfers? Zwart 15 schijven op? 811 1319 24 26 29 en 36. Wit 15 schijven op: 25 27 28 33 35 37—40 42—44 46 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit vraagstuk worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 14 October a.s. bij den redacteur dezer rubriek OPLOSSINGEN. De auteursoplossingen van de problemen Nos. 1477 en 1478 zijn; Nr. 1477. W. van Daalen. Wit: 28—23 34—30 29 40 38—33, 27—21, 3732 31 24 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Nr. 1478. E. CAMOIN. Wit:* 2218 (Zwart gedwongen 11:13) 3429 3228, 26 8 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Beide vraagstukken werden correct opge lost door: W. van Daalen, J. v. Vlugt, F. A. Berkemeier, W. J. A. Matla, P. Mollema, J. van Looij, R. Hartgerink, Jac. Fr. van Gar deren, J. Wielenga, J. P. van Eijk, A. de Jong. J. Poppen, P. G. van Engelen, J. C. van Waarrd, H. G. Teunisse, H. Greeuw, J. v. d. Giessen, G. A. Ottolini Jr. en J. L. Versteeg, allen te Haarlem; F. H. Kluen en M. Lieffe- ring, beiden te Heemstede; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; B. Dukel en H. de Boer. bei den te IJmuiden: W. J. v. d. Voort te Nieuw* Vennep; G. L. Gortmans te Amsterdam; J- van Steanwïjk te Rijswijk (Z.-H.)_ en 5 Kleute Jx. te 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8