Stresemann s bijzetting. De plechtigheid in den Rijksdag. Müller's rede. ALLE RECHTSZAKEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 OCTOBER 1929 DERDE BLAD Berlijn in rouw, enorme menigte op de been. Stresemann op zijn doodsbed. (Bijzondere V-D.-dienst uit Berlijn). Doodenmasker door Professor Lederer afgenomen. Grauw, eenigszins koud herfstweer heersch- ■te Zondagochtend in de Duitsche Rijkshoofd stad. Reeds in den vroegen ochtend schijnt hdt alsof geheel Berlijn zich in de binnen stad verzamelt om getuige te zijn van de laatste rit van den overleden Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann. Uit alle deelen van de millioenenstad komen de menschen naar hot centrum. Reeds te •negen uur 's morgens vormen zich langs den weg, welken de rouwstoet zal passeeren, dichte menschenrijen. De politie heeft veel werk om de orde te handhaven. Langs de geheele route werden touwen gespannen om de menschen tegen te houden. Tusschen de zuilenrijen van den Branden burger Tor hangen zwarte vanen. Het mi nisterie van buitonlandsche zaken is met xouwguirlandes van bergviooltjes en dennen groen behangen. Aan beide zijden van den hoofdingang staan met rouw omfloerste pi laren, terwijl ook de historische lantaarns met rouwomfloerst zijn. De vensters van het ministerie zijn met rouwcrèpe gedrapeerd. Reeds eenige uren voordat de rouwstoet zich opstelt is er, zoowel voor het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken als bij het paleis van den Rijkspresident, geen doorkomen meer aan. Talrijke fotografen hebben zich opgesteld, Politie te paard en de dienstauto's der autoriteiten zijn de eenige •die de plechtige stilte verbreken. Steeds meer kransen worden per auto van het gebouw van den Rijksdag aange voerd. Zij kunnen nauwelijks meer geplaatst worden. De drukte' voor het Rijksdaggebouw tusschen de opgangen, waar zich reeds vele personen bevinden, die aan de plechtigheid in den Rijksdag zullen deelnemen, is zeer groot. In den Rijksdag. De groote zittingszaal van den Rijksdag is vervuld van een plechtige stemming. Op de plaats van het presidium is een katafalk op gericht, waarop de lijkkist met de dienst- vlag van den Rijksminister van buitenland sche zaken rust. Aan beide kanten van de kist zijn twee groote kandelabers met bran dende kaarsen opgesteld. Achter de katafalk is de hoofdzijde van de zaal met een groot zwart baldakijn bekleed, dat de geheelö hoogte van de zaal inneemt en in het midden een met rouwcrèpe gehulde zwarten Rijks adelaar op gouden fond vertoont. De balustra des der zaal zijn me't rouwcrèpe bekleed, waarop donker-groene guirlandes van eiken loof. Om de katafalk ligt een ontelbare hoe veelheid kransen, waaronder vooral de kran sen der familie, van dön Rijkspresident, van het corps diplomatique, van de Rijksregeering van de Pruisische regeering evenals van de overige landsregeeringen en Vrije Steden opvallen. Verder ziet men een kostbare krans van den Raad en van het Secr*etariaat-Generaal van den Volkenbond e«n van den Secretaris- Generaal Sir Eric Drummond persoonlijk. De Fransche Minister-president Briand heeft een krans gezonden met op het lint de woor den: „Aan mijn lieven vriend". Ook de re geeringen van talrijke andere landeu heb ben kransen gezonden. Langzamerhand vulien zich de zaal en de tribunes. Het corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, Rusland en Frank rijk, enkelen in diplomatenuniform, neemt voltallig in de diplomatenloge plaats. Ook de Rijksregeering is geheel tegenwoordig. Verder merkt men op den chef dör legerleiding en der marine, generaal Heye en Admiraal Praeger. De Rijksdag- en Landdagafgevaar digden zijn ook bijna alle verschenen. Te 10.55 uur neemt Rijkspresident Von Hindenburg, vergezeld door den Rijksminis ter van binnenlandsche zaken Severing, en den vice-president van den Rijksdag Von Ar berg und Graef plaats in de ee re-loge. De aanwezigen verheffen zich van hun zetels als de president groet. Direct achter den Rijkspresident nemen in de eere-loge de familieleden van den overeledene plaats. De plechtigheid vangt aan met het ten gehoore brengen van de Ouverture zu Coriolan van Von Beethoven, gespeeld door het Phil- harmonisch Orkest. De Rijkskanselier Müller neemt dan het woord tot het uitsproken van de herdenkings rede. Hij zegt o.a.: „Aan de baar van den Duitschen minister van buitenlandsche zakt*a staan niet slechts treurend zijn vrouw en zijn zoons, wien wij onze innige deelneming betuigen, staat niet slechts de Duitsche Rijksregeering, die haar ministers van buitenlandsche zaken, niet slechts de Rijksdag, die een van zijn meest vooraanstaande leden, niet slechts de Duitsche Volkspartij, die haar leider verloren heeft, doch in den geest neemt aan deze afscheids- plechtigheid het Duitsche volk deel, dat een van zijn beste zonen verloren heeft en de wereld daarbuiten, die in hem den grooten staatsman vereerde en in hem den mensch van goeden wil hoogachtte. Weinige uren voor zijn verscheiden was hij in den Rijksdag en daarna nog tehuis in het ziekbed bezig er naar te streven ernstige politieke moeilijkheden uit den weg te ruimen Onder alle betuigingen van deelneming is daarom geen zoo treffend als die van onzen vereerden Rijkspresident, waarin wordt ge zegd, dat de overledene tot het laatste oogen- blik trouw voor zijn vaderland gewerkt heeft. Hij werkte voor zijn land en zijn volk, voor Duitschland en het Duitsche volk geraakte zijn hart in vuur. Tegenover de vele en dik wijls onrechtvaradige aantijgingen is het voor mij als Duitschen Rijkskanselier in dit uur een eereplicht te verklaren, dat er geen trouwere Duitscher was dan Gustav Strese mann, niemand, die zooals hij, zijn geheele groote kunnen voor het door hem geliefde- vaderland inzette. Het was mij daarom een voldoening, dat in deze dagen ook in bladen, die hem anders bestreden, de groote vader landsliefde van Stresemann werd erkend. Zeker, hij dacht met echt Duitsche sentimen taliteit aan het in de troebelen van den wereldoorlog verzonken Duitsche Keizerrijk terug. Toen hij evenwel met helderen poli- tieken blik gezien had, dat na de verandering van den staatsvorm slechts op den grond slag van de grondwet van Weimar prac- tischen arbeid voor het Duitsche volk kon worden gedaan, heeft hij het als een nieuwe taak beschouwd op dezen grondslag met be slistheid voor den staat mede te werken. Thans na zes jaar, staan wij weer in aan zien en als groote mogendheid erkend in den kring der naties, ondanks het feit, dat ons niet een gelijke gewapende macht ter zijde staat als andere volken. Niemand zal de groote noodep en de zware wonden ont kennen, die de oorlog ons bracht en die ons ook thans nog pijnigen. Doch ook niemand kan ontkennen, dat Duitschland in de zes jaren van de werkzaamheden van Gustav Stresemann een goed stuk verder gekomen is. „Naast zijn werkzaamheden voor de bui tenlandsche politiek kwam nog de arbeid, dien hij op 't gebied der binnenlandsche po litiek als leider van zijn partij gedaan heeft. Hij werkte voor het concentreeren van alle waardevolle krachten voor den staat. Wanneer thans een diepe rouw door ons volk gaat, wanneer zelfs de tegenstanders den degen aan zijn baar laten zinken, dan geldt deze rouw niet alleen den staatsman en leider, hij geldt ook den mensch Stresemann. Hij leefde niet op een eenzame hoogte, doch leefde met de breedste kringen. Om met Goethe te spreken: „Dieser ist ein Mensch gewesen und das heisst ein Kampfer sein". Zacht klonk daarop Beethovens treur- marsch uit de „Eroica", opnieuw door het Philharmonisch Orkest uitgevoerd, door de zaal De plechtigheid in den Rijksdag was hier mede geëindigd. Mevrouw Stresemann verliet met haar zoons als eerste de eereloge, daar na vertrokken de Rijkspresident en de mi nisters, terwijl de aanwezigen van hun zetels opstonden. Langzaam werden de ontelbare kransen op de buiten gereed staande auto's gebracht. Daarna werd de lijkkist door beambten der Schutpolizei opgeheven en door het Hoofd portaal van den Rijksdag naar den grooten uitgang gebracht. Op weg naar het kerkhof. Eenige minuten na twaalf uur vertrok de rouwstoet uit de groote zaal van den Rijks dag. Voorop werd een groote vergeet-me-niet- krans van mevrouw Stresemann gedragen. Na een aantal andere kransen volgde de lijkkist, die door zes politie-agenten in uni form op ae schouders werd gedragen. Onmid dellijk achter de kist liep een geestelijke. Achter hem volgde, begeleid door den vice- president van den Rijksdag von Kardorf de echtgenoote van den overledene. Vervolgens kwam de rouwstoet, voorop de Rijkspresident von Hindenburg, naast hem de Rijkskanselier Hermann Mueller en de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Severing. Het weer was intusschen eenigszins opge klaard. Eenorme menschenmassa's hadden zich op de Platz der Republik opgesteld. Een vliegtuigeskader vloog tijdens cie plechtig heid vin den Rijksdag boven het gebouw. Op de Platz der Republik, waar tien pila ren met rouw omfloerst waren opgesteld, had een politiemuziekcorps treurmuziek ten gehoore gebracht. De lijkkist werd voor den opgang naar het Rijksdaggebouw op een met zes rouwbeklee- de paarden bespannen wagen geplaatst. Reichsbanner hadden zich aan den voet van de trap met hun vaandels opgesteld. Naast de kist stonden de geestelijke, mevrouw Stre semann, haar zoons en de naaste familiele den. Naast het spreekgestoelte hadden de Rijkspresident von Hindenburg, de rijksre geering, de vertegenwoordigers der landsre geeringen en het corps diplomatique plaats genomen. Daarop nam de vice-president van den Rijksdag von Kardorf het woord voor een rede, in welke hij o.a. zeide: „In naam van den Duitschen Rijksdag en in naam van mijn partij vrienden roep ik den man, die daar zoo jong gestorven is, on zijn laatsten tocht een hartelijken afscheidsgroet toe. Wat deze man, die uit kleine kringen stamde, bereikt heeft, dankt, hij slechts aan zich zelf. Aan zijn wieg is hem niet voorge zongen, dat hij eens een leider van zijn volk zou zijn. Toen Stresemann zijn functie aan vaardde, was de eenheid van het Rijk in ge vaar. Toen zijn functie aan zijn doode han den ontgleed, liet hij een Duitschland ach ter, welks aanzien in de wereld thans nie mand meer betwisten kan. Dat is en blijft zijn verdienste. En wanneer op 30 Juni van het volgend jaar de vrijheidsklokken zullen luiden, wanneer de dag van de bevrijding van het Rijnland zal zijn aangebroken, dan zal een dankbaar volk hem gedenken. Het doel van zijn arbeid was de vrijheid van den Rijn. Kort voor het bereiken van dit zieis- verlangde doel heeft het noodlot hem uit ons midden geroepen". „De overledene werd geliefd en verafgood door zijn aanhangers als zelden een man te voren en hij is gehaat en bestreden door zijn tegenstanders op een wijze ais zelden een politicus en een staatsman bestreden is. Wij zulleYi den tegenstand, dien hij heeft onder vonden, moeten begrijpen. Hij vindt zijn oor zaak in den toestand van Duitschland. Hij vindt zijn oorzaak daarin, dat de afstand tusschen het wenschelijke en het bereikte en het bereikbare nog steeds zoo ongehoord groot is. Doch onbegrijpelijk lijkt mij de haat, dat men gewaagd heeft dezen trouw- sten patriot de politieke, nationale en de persoonlijke, eer te betwisten. Dit heeft dezen levensvreugdigen en gevoeligen mensch in het diepst van zijn ziel het zwaarst gekrenkt. Er zullen velen zijn, die schuld moeten be kennen tegenover hem. Hij was een tot lij - dens toe bereid patriot, hij beminde zijn volk en zijn vaderland boven alles". Onmiddellijk na de rede van von Kardorf, die door de bewogen menschenmassa zwij gend werd aangehoord, vormde zich de rouw stoet. Voorop gingen honderd manschappen der Schutzpolizei te paard, waarop twee mu ziekcorpsen en nog honderd politie-agenten te voet volgden. Na de hieraan aansluitende corporaties van studenten kwam de wagen met de lijkkist.. Naast den wagen liepen zes attache's en de directeuren van het ministe rie van buitenlandsche zaken. Direct daar achter liepen de geestelijke en de beide zoons van den minister. Achter hen de Rijkspresi dent von Hindenburg, links van d°zen de Rijkskanselier Herman Mueller en rechts de vice-president von Kardorf. Daarachter volg den de ministers van de Rijks- en Staatsre- geering en het corps diplomatique. De we duwe en de naaste vrouwelijke familieleden van den overleden minister volgden in een gesloten auto. Daarna kwamen de vertegen woordigers van den Rijksraad, de chefs van leger en vloot en verdere afgevaardigden van studentenorganisaties. Hierop volgde etn groot aantal Rijksdag- en Landdagafgevaar digden, waarachter twaalf wagens, overvol beladen met kransen. De partij vrienden van den overleden Rijksminister sloten den in- drukwekkenden rouwstoet. Langzaam zette de stoet zich onder het ten gehoore brengen van treurmuziek door de muziekcorpsen in beweging. Ooveral ston den vele duizenden en duizenden menschen langs den weg geschaard. Van het Rijksdag gebouw trok de stoet langs den Brandenbur ger Tor naar de Wilhelmstrasse. Bij het pa leis van den Rijkspresident werd halt gehou den.. de Rijkspresident nam afscheid. Tien minuten voor één uur hield de lijk wagen stil voor het venster van de werkka mer waar dr. Streseman zes jaar lang ge werkt heeft. Het venster stond wijd open. Het was met rouwcrèpe gedrapeerd. Ter-wijl de klokken in de omgeving luidden, werd een plechtige stilte van twee minuten in acht ge nomen. Daarna roffelden de trommels, de muziek zette in en de stoet ging verder in de rich ting van de Belle Alliance Platz. Het geheele verkeer stond stil en tienduizenden stonden langs den weg geschaard. Daarna vervolgde de stoet door de Blucherstrasse naar de Kaiser Friedrich Platz. Op de nabij de Hasenheide gelegen Kaiser Friedrich Platz heerscht ongewone rust.Reeds in de vroege ochtenduren zijn alle toegangen tot het plein, aan welks zuidkant het Luisen- staedtische Kerkhof ligt. door de politie af gezet. Het kerkhof is tot des middags drie uur voor het openbaar bezoek gesloten. De politie zorgt voor het handhaven van de af zetting. Een breede weg leidt van den ingang van het kerkhof, iets glooiend naar een ouden kerktoren, in de nabijheid waarvan de laatste rustplaats van Dr. Stresemann ligt. Slechts eenige meters van het graf van de! ouders van Stresemann heeft men een graf gegraven, dat het stoffelijk overschot van den Rijksminister van buitenlandsche zaken zal bevatten. Steeds is het zijn wensch ge weest naast zijn ouders voor de laatste maal te ruste te worden gelegd. Op een kleine open plek bij het graf zal het eere-gsdenkteeken voor Dr. Stresemann worden opgericht. Van een bijzondere versiering van het graf heeft men geheel afgezien. Toen de kop van den rouwstoet te twee uur het kerkhof bereikte, werden van de nabij gelegen garnizoenskerk de klokken geiuid. De muziekcorpsen en de Schutzpolizei namen naast, den ingang tot het kerkhof plaats en lieren den rouwstoet voorbijtrekken. De lijkkist van den overleden minister van Buitenlandsche Zaken werd toen, terwijl het orgel speelde van den wagen getild en naar de Kapel gedragen. Nadat het gevolg binnen gelaten was, werd de ingang van het kerkhof weer gesloten, waarna de groote rouwstoet zich op de Kaiser Friedrichplatz ontbond. In de Kapel had vervolgens de zegening van het stoffelijk overschot plaats, waarna de kist naar het graf werd gedragen. De teraardebestelling van aen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken had hierop in besloten familie- en vriendenkring plaats. Er waren niet meer dan driehonderd perso nen op de begraafplaats aanwezig. Toegelaten waren slechts zijn familieleden, de Rijksministers, de personen met wie hij nauw samenwerkte en een kleine kring van persoonlijke vrienden van den overledene. Nadat het stoffelijk overschot in de Kapel was geplaatst werd door een koor het koraal „Harre meine Seele" gezongen. In de Kapel, waar de kist geheel verborgen was onder groen en witte leliën, hield dc voormalige Op- perlrofpredikant Dr. Kessler uit Dresden een rede. gedurende lange jaren had de predikant rn nauwe relatie met den overledene gestaan en hij herdacht diens meest op den voor grond tredende nrenschelijke eigenschappen, n>. zijn goedheid, zijn zuiverheid van opvat ting en zijn eerlijkheid. De troost voor de echtgenoote, de zoons, de vrienden van den doode en voor het geheele Duitsche volk moet hierin bestaan, dat op enkele uitzon deringen na, beproeving het lot van alle groote menschen is, waardoor zij gesterkt worden voor hun moeilijke taak. De lijkstoet bewoog zich vervolgens naar het graf. dat ge legen is onder een hooge plataan. Onder de tenen van het ..Deutschland, Deutschland iiber alles", zooals Dr. Stresemann dat ver langd had, daalde de kist in het graf. Ver volgens werd door den predikant een kort gebed uitgesproken. Een vertegenwoordiger van het studentencorps „Neo Germania", waartoe Dr. Stresemann had behoord, sprak een woord van herdenking. De vaandels neigden en de voorzitter-grootmeester van de loge „Friedrich der Grosse" sprak een laat ste afscheidswoord. Dit was het einde van dezen Octoberdag, die grauw en somber was begonnen en eindigde met een gulden schijn sel van warm zonlicht te werpen over de hooge boomen van het kerkhof. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Ct». per regel. MR. DRS. KASSE ZEGEL, rcchtsconsulent cn A. J. JELGERSMA, accountant, Vcrwulft no. 1, ingang Koningstraat, Telefoon 10966, 6 Geopend 109 uur. Wybert-tabletten onder het oefenen ter bescher ming van de keel, vóór het optreden ter zui vering van de stem. DE PIJLSLAAN. De wegbedekking van de Pijlslaan behoort te worden herzien. Deze herziening zal naar de meening van B. en W. moeten bestaan in, voor zoover betreft het gedeelte van die laan gelegen over de spoorbaan, het aan leggen van een asphaltbetonweg, breed voor het eerste gedeelte 9 M. en daarna 6 M. met ter weerszijden klinkerfietspaden van 2 M. Voor het gedeelte van de Pijlslaan tusschen de Dahliastraat en den spoorwegovergang kan thans nog geen blijvend werk worden gemaakt, omdat voor dat gedeelte de weg nog verbreed moet worden en de daartoe benoodigde grond nog niet ter beschikking van de gemeente is. Het ln laatstgenoemd gedeelte van de Pijlslaan aanwezige bruggetje zal kunnen verdwijnen door in plaats van den duiker een rioolbuis op pl.m. 25 M. bewesten de Dahliastraat aan te brengen. De kosten van een en ander ramen B. en W. op f 20.000. Zij achter spoedige uitvoering van boven omschreven wegverbetering noodzakelijk, omdat de bestaande toestand onvoldoende is te achten en stellen voor hun college tot uitvoering van die werkzaamheden te mach tigen door het benoodigde crediet ad f 20.000 ter beschikking te stellen. Hedenmorgen reeds ontvingen wij uit Berlijn een aantal foto's van de teraardebestelling van Stresemann. Van links naar rechts: Stresemann's laatste gang uit hel Rijksdao gebouw. Het stoffelijk overschot wordt naar buiten gedragen. Achter de baar. liepen van l. n. rMinister Severing, president von Hindenburg en rijkskanselier Mueller. En eindelijk een foto van den stoet, die juist Brandenburger^ Tor gepasseerd isA

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9