BINNENLAND STADSNIEUWS LETTEREN EN KUNST Haarlem Zandhaven? Het lot van oude sluisdeuren HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 OCTOBER 1929 VIERDE BLAD HET SCHOUWTOONEEL. DE CIRKEL. HET NOORDELIJKSTE DEEL DER GEMEENTE. DE ROODE KRUISSPELDJESDAG. Een spel van dezen tijd in drie bedrijven van W. Somerset Maugham. Meng 50 procent kluchtspel en 50 procent tooneelspel dooreen en ge krijgt een mixture, dat vrijwel ongenietbaar is. Dat heeft de voorstelling van „De Cirkel" door Het Schouwtooneel ons gisteravond weer eens bewezen. Lady Catharina ChampionCheney is dertig'jaar geleden van haar wettelijken echt genoot weggeloopen om er met Lord Por- teous vandoor te gaan. Wanneer de knappe Elisabeth Champion tot drie maal toe ver kondigt, dat zij haar schoonmoeder zoo be wondert, omdat zij den moed gehad heeft den man van haar hart te volgen, dan be grijpt een ieder in de zaal hiervoor trouwens al gewaarschuwd door den titel „De Cirkel" dat het jonge vrouwtje aan het einde van het stuk haar eega een dergelijke poets zal bakken en met den jeugdigen T eddy Luton, die gedurig om haar heen zweeft, de wijde wereld in zal trekken. Geheimen zijn er dus na 10 minuten al niet meer voor ons en de eenige vraag, die ons nog interesseert, is, hoe de schrijver dit tot in den treure zoo af- gesappeld thema zal uitwerken. Zelden hebben wij dat onbeholpener ge zien dan van Somerset Maugham. Van Lady Catharina en Lord Porteous maakte hij twee caricaturen, die niemand au sérieux kon nemen. De schrijver mag het misschien goed hebben bedoeld, hij overdreef zóó, dat hij zijn zaak totaal bedierf. Wie kon nog ge- looven, dat deze Lady Catharina vroeger een intelligente vrouw was geweest, dat Lord Porteous alle eigenschappen in zich had ge had om minister-president te worden. Het waren twee kluchtspelpoppen, zij een mal loot, hij een idioot. En deze fout van den schrijver werd bovendien nog sterk geaccentueerd door de spelers. Pine Beider en Ezerman hadden mis schien nog wat kunnen redden door tempe ring, door de aftakeling van deze levens schipbreukelingen fijner en menschelijker weer te geven. Inplaats van dat te doen, dikte zij de caricatuur nog stevig aan. Wat was er na deze kluchtspel-inlctding te verwachten van de ernstige, dramatische scènes, die vol gen moesten. Ze waren totaal niet voorbe reid en misten daardoor alle effect. De Lady Catherina, die in het derde be drijf plotseling een zeer ernstig betoog tegen haar schoondochter hield, was een totaal ander wezen dan de Lady Catharina uit de eerste twee bedrijven; heel dat tooneel leek er een geleend uit een ander stuk. En wat te zeggen van dien plotselingen omzwaai weer aan het slot, waarmee wij na allen ernst op eens weer naar de klucht toe ste venden. De voorstelling door Het Schouwtooneel rammelde al evenzeer als dit onmogelijke „spel van alle tijden". Het stuk zat er blijk baar nog niet goed in, wat minder erg zou zijn geweest, als de artisten niet in zoo'n totaal verschillenden stijl hadden gespeeld. Ko Arnoldi stond met zijn mooi weergegeven figuurtje midden in een comedie van fijne ironie, Jaap van der Poll en Jeanne van Rijn naderden hot drama, Pine Beider en Ezerman zaten midden in de klucht en Jacques Snoek kwam met zijn uiterlijk, schoolsch spel 4 passen voorwaarts halt, 3 passen voorwaarts halt nu en dan in het melo-drama terecht. De volle zaal De Cirkel ging als abonne- ments voorstelling toonde zich maar matig enthousiast, wat werkelijk niet te verwonde- SCHOUWBURG JANSWEG. T.O.N.E.V.O. voert „Het Spookhuis" op. T.O.N.E.V.O. heeft een uitbundig succes be haald met Henri van Wermeskerken's „Spook huis" een stuk dat evenmin als de opvoe ring ernstig beoordeeld wil wezen. Hoofd zaak is immers dat men zich eens terdege amuseert. De schrijver heeft er zich nog al makkelijk afgemaakt en de spelers kunnen zich eveneens nogal wat vrijheid veroorloven. Hetgeen dan ook geschiedde. Mevrouw Berg man die* de lachers wel op haar hand had en overigens ook een heel grappige „Oma" was, was voortdurend wel wat erg laat met haar antwoorden en opmerkingen. Het geheele tempo had trouwens gevoegelijk wat opge voerd kunnen worden, dan zou waarschijn lijk minder opgevallen zijn, dat de personen die in het „Spookhuis" leven drie bedrijven lang niets anders doen, dan hun woorden herhalen. Maar hiermede zijn dan ook alle bezwaren geopperd. De heer Pollé voelde zich natuur lijk volkomen thuis in de huid van den zwet- scrigen Mr. Proper, den Hollandschen-In- dischman, die niet gelooft aan de „Stille kracht" maar er toch een diep ontzag voor koestert. Zooals gezegd speelde mevrouw Bergman-Heuperman de tweede groote rol in het stuk; die van de „mystieke schoonmama" die den ganschen lieven dag niets anders doet dan kaart leggen en geesten zien en derzelver manifestaties gewaar worden. De Dt overige rollen verdwijnen geheel naast de genoemde. Van mevr. Proper, Thijs de zcon, Non de dochter en Kassan de Inland- sche bediende merkte men niet veel, in geen enkel opzicht zijn deze rollen komisch ge- markeert. Alleen in het tweede bedrijf krijgt Thijs eenige malen de gelegenheid om zich op den voorgrond te plaatsen. En de heer F. H. v. d. Schaaf kweet zich toen goed van zijn taak. Naast de namen van mevr. C. v. Kou- terenZaayer, en mevr. J. de Vos-Jacobs (als mevr. Proper en Non) dienen wij dan nog die van de vertolkers van Dr. Hissink en den commissaris van politie te vermelden. De heeren Th. A. v. d. Have en W. L. F v. d. Have hadden deze relletjes voor hun reke ning genomen. De zaal was stampvol. De stemming uit stekend. Niet in het minst omdat het strijkje van de Haarlemsch? Zeilvereeniging weder om zijn medewerking verleende, Bovendien was voor T.O.N.E.V.O. nog een verrassing weggelegd. De heer Pollé had reeds voor het begin gezegd dat er iemand in de zaal aanwezig was aan wien men het eigen lijk te danken had dat dit stuk vertoond kon worden. Uit de opmerking van den heer Pollé, dat als het stuk succes mocht hebben, dit ook aan dien heer (die incognito wenschte te blijven) te danken zou zijn voor een groot deel, maakte het publiek terecht op dat de schrijver zelf gekomen was, om te zien hoe „het Spookhuis" werd vertoond. Hij zal tevreden eeweest zijn. L. A. GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN MILITAIREN IN NIJMEGEN. TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Zaterdagavond heeft een aantal beschon ken militairen van de Koloniale Reserve te Nijmegen een ernstig relletje veroorzaakt. De mannen waren in de Broerstraat aan het vechten en toen de politie een hunner wilde arresteeren, keerden zij zich tegen den agent waarbij zij al spoedig hulp kregen van een aantal burgers. Er ontstond een gevecht, maar het gelukte de politie, die spoedig as sistentie kreeg, den arrestant onder hevig verzet naar het hoofdbureau over te bren gen. Een agent in burger, die bij de arres tatie de helpende hand geboden had, werd, toen hij het politiebureau verliet, door een burger aangevallen, waarop een hevige wor steling ontstond, tengevolge waarvan beiden vrij ernstig aan het hoofd gewond werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Direct schoot hulp toe en werd ook de burger in arrest gesteld, aldus het Hbld. ALASTRIM. Maandagavond, toen de Rotterdamsche ge neeskundige dienst voor de eerste maal met 18 auto's is uitgerukt voor het vaccineeren op straat, zijn in totaal 4690 personen inge ënt, meldt de N.R.C. DE NIEUWE WET OP DE BESMETTELIJKE ZIEKTEN EN DE MAATREGELEN TEGEN ALASTRIM. Het Hbld. schrijft: Sommige geneeskundigen hebben er de re geering of den autoriteiten een grief van gemaakt, dat men alastrim als een afzon derlijke ziekte heeft gekenmerkt en de ge vallen niet onder pokken heeft onderge bracht. Bij de laatste ziekte kunnen n-1. de autoriteiten bijzondere dwangmaatregelen ter isoleering toepassen die bij het alastrim niet mogelijk zijn. De bepalingen der nieuwe wet en van het Koninklijk besluit hebben in deze door som mige gevoelden leemte voorzien. De nieuwe wet kent twee soorten besmet telijke ziekten (A en B); waarvan afzonder lijke maatregelen gelden. Tot de A ziekten behooren de pest, de pokken, de cholera, de gele koorts, en de vlek- en terugkeerende typhus; het alastrim behoort onder groep B. De personen, die naar het oordeel van den geneeskundigen inspecteur of den directeur van een gezondheidsdienst gevaar opleveren voor overbrenging van een A-ziekte, of ver dacht worden er aan te lijden, kunnen door den burgemeester hunner woonplaats wor den onderworpen aan maatregelen van af zondering, waarneming, toezicht en onder zoek of advies van den inspecteur (direc teur). Deze maatregelen kunnen echter ook wor den toegepast bij een B-ziekte (b.v. alas trim), indien naar het oordeel van den in specteur (directeur) de verspreiding van cïïe ziekte in bijzondere mate dreigt voort te gaan. Zoodoende kan dus ook tegen alastrim opgetreden worden als ware het gewone pok ken, indien de plaatselijke geneeskundige autoriteiten dit wenschelïjk achten. UIT HET TAXI-BEDRIJF. WEER EEN NACHTVERGADERING. Smds eenigen tijd heerscht er onder de taxi-chauffeurs eenige ontstemming over de naleving der concessievoorwaarden o-a. over het feit dat door enkele personen die een auto bezitten op belangrijke plaatsen waar vervoer is, het zoogenaamde „snorsysteem" wordt toegepast. Hierdoor wordt schade toe gebracht aan het taxibedrijf in het algemeen maar in het bijzonder aan de chauffeurs, daar hun inkomen nog steeds voor het grootste deel moet gevonden worden uit de fooien. Daarbij komt dat toezicht, hetwelk op het werkelijk taxibedrijf nauwkeurig plaats vindt, niet kan worden gehouden op de auto's en de personen die vooral tegen het nachtelijk uur gaan snorren, waardoor ook de goede naam van het taxi-bedrijf en van de chauffeurs in gevaar kan komen. Verder zijn er nog eenige punten In de concessie-voorwaarden waarin men gaarne eenige verandering zou zien aangebracht. Teneinde deze aangelegenheid nader te be spreken hebben de besturen van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiders besloten in den nacht van Woensdag op Donderdag een nachtvergadering te doen houden voor de leden van deze organisatie. SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. IN EEN LADING COPRA. Zaterdagavond is brand ontstaan in ruim 1 van het langszij van het Decnsche motor schip Lalandia liggende ïichterschip Mann heim 227. Het Deensche schip ligt aan de Maashaven te Rotterdam bij loods Maasveem. Men was bezig de lading copra uit de La landia in het Ïichterschip te lossen. Een van de bootwerkers, die balen aan het stuwen was, verloor daarbij zijn krukhaak. Met een brandenden lucifer is hij naar den haak gaan zoeken en de vlam van den lucifer heeft toen een neerkomende hijschbaal vlam doen vat ten. Kort daarna stond het geheele ruim in brand. De brandweer heeft het vuur met 6 stra len gebluscht. Ten einde overslaan van het vuur te voor komen heeft men het Ïichterschip naar het midden van de rivier verhaald. Het ruim is toen geheel onder water gezet. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan aldus de N. R. C. OUDE VROUW DOOR DE N.Z.H. 1 OVERREDEN. OP DEN ADM. DE RUYTERWEG IN AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is op den Admiraal dé Ruyterweg bij de Zoutmanstraat te Amster dam, een oude vrouw door een tram van de N.Z.H.T.M. overriden en gedood. De vrouw, een verpleegde uit het Nederl. Herv. Diaco- nessenhuis, was uit een wagen van den Sioterdijkdienst gestapt en wilde vervolgens de straat oversteken, meldt het Hbld. Door dat een auto naderde week zij terug op de tramrails. Op dat oogenblik kwam juist een tram naar Zandvoort aan, die de oude vrouw greep en ongeveer twintig meter meesleurde. Door het wegbreken van een gedeelte van het hek, dat de trambaan afsluit, kon men de vrouw, die op slag dood geweest moet zijn, te voorschijn brengen. Het zeer verminkte lijk werd per ziekenauto naar het Wilhel-*, minagasthuis vervoerd. HET DERDE POSTVLIEGTUIG TE JASK. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig, op weg naar Ned.- Indië, Maandagmorgen om 5.40 uit Bagdad is vertrokken en na een tusschenlanding to Boesjir om 16.40 te Jask is aangekomen. Al les is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK. In een Zondagmorgen door de federatie Amsterdam der S.D.A.P. gehouden openbare vergadering hebben de heeren Geudeker en mr. H. W. Vliegen gesproken over de zaak Giessen-Nieuwkerk. Eerstgenoemde zeide o.m., dat de beide vrij gesprokenen na het herstel niet reclame-objecten voor de S.D.A.P. mogen zijn. (Applaus). Als men in dit op zicht in de dagen van spanning wel eens wat ver is gegaan, spijt het hem. Met de vrij spraak van Teunissen en Klunder, aldus spre ker verder, zijn we er nog niet; we moeten de socialistische beweging zóó doen groeien, dat zij in staat zal zijn, herhaling van zaken als deze te voorkomen, aldus de N.R.C. Mr. H. W. Vliegen heeft daarna den juri- dischen kant van de zaak behandeld. MR. A". MOENS. t Op 74-jarigen leeftijd is te Velp overleden mr. A. Moens, oud-directeur van de Neder- landsche Bank, meldt de Tel. Mr. Moens werd, na eerst advocaat geweest te zijn, en eenige jaren gewerkt te hebben op de secretarie te Rotterdam in '85 benoemd tot chef van de secretarie der Nederland- sche Bank. Achtereenvolgens was hij daarop kassier-generaal, directeur-secretaris en van 19151919, dus in de oorlogsjaren, maakte hij deel uit van de directie der Nederland- sche Bank. In verband met de crematie op Westerveld van den heer Moens, oud-directeur der Ne- derlandsche Bank, zal op Woensdag 9 Octo ber een extra-trein van en naar Westerveld loopen. De tijden van vertrek en aankomst zijn de volgende: Naar Westerveld: Amster dam 13 uur, Haarlem 13.20, Westerveld 13.29. Naar Amsterdam: Westerveld 15.08. Haarlem 15.17, Amsterdam 15.37. EEN GOUDEN ARMBAND. De Haagsche politie heeft bij een opkooper in Den Haag in beslag genomen een gouden armband, bezet met opalen en briljanten. Deze armband zou ongeveer twee jaar gele den in den electrischen trein Rotterdam- Den Haag zijn verloren. Belanghebbenden wordt verzocht zich te vervoegen aan het Haagsche bureau van politie, afdeeling B. BESTEMD VOOR BOUWLAND. 16 Januari stelde de gemeenteraad van Haarlem een uitbreidingsplan, een zooge naamd geraamteplan, vast, aangevende in hoofdtrekken de bestemming van de gronden gelegen ten Noorden van de Jan Gijzen vaart ten Oosten van den Rijksstraatweg, ten Zui den van de grens der gemeenten Haarlem en Velsen en ten Westen van de Heksloot en het Spaarne. In dit plan wordt aan die gronden de bestemming gegeven gedeeltelijk van bouwterrein en voor het Noordelijkste gedeelte langs den Rijksstraatweg van grond voor land- en tuinbouw. Op dien grond zul len geen andere bouwwerken mogen worden gezet, dan die welke met die bestemming in verband staan, dus boerderijen en schuren. Dit plan heeft eenigen tijd ter visie gele gen, doch bezwaren werden er niet tegen in gebracht. 9 Maart werd het in handen gesteld van de vaste commissie voor de uitbreidings plannen in Noord-Holland, die er gunstig over adviseerde op 10 April. 16 April werd het in handen gesteld van den inspecteur van de Volksgezondheid, den heer Wentink. Inmiddels is echter nog een bezwaarschrift ingekomen van den heer J. A. Schoor], land bouwer te Haarlem, waarin deze mededeel de, dat het plan hem niet eerder ter kennis was gekomen en er tegen protesteerde, dat deze grond uitsluitend voor land- en tuin- bouwdoeleinden zou bestemd worden, met het oog op zijn leeftijd. Reclamant toch zal door zijn ouderdom spoedig niet meer in staat zijn om het landbouwbedrijf te blijven- uitoefenen, hij heeft geen opvolger en had zich voorgesteld om het land als bouwterrein te verkoopen en van de rente van het be drag dat het hem zou opbrengen te gaan stilleven. Over dit bezwaarschrift zijn B. en W. nog gehoord. In hun antwoord van 5 Juni heb ben zij betoogd, dat zij geen grond aan de grens van Haarlem en Velsen tot bouwter rein wenschen te bestemmen, omdat een lintbebouwing, die beide gemeenten verbindt hun ongewenscht voorkomt. Ten tweede, zei den B. en W. kan de gemeente onmogelijk rekening houden met de leeftijden van de grondbezitters. Reclamant ziet zich trou wens alleen voordeelen ontgaan, die hem in de toekomst wellicht zouden zijn ten deel ge vallen. De inspecteur der Volksgezondheid heeft daarop nadere inlichtingen gevraagd, waar na hij adviseerde de goedkeuring aan het plan niet te verleenen, omdat de bestemming die aan de gronden gegeven wordt gelijk staat met een bouwverbod, en in strijd is met art. 11 derde lid van de Woningwet. Maandagmiddag werd na een ter plaatse re memorie van het gemeentebestuur ver schenen, waarin zijn standpunt nog eens uiteengezet wordt. Maandagmiddag werd na en ter plaatse ingesteld onderzoek de zaak tfehandeld voor de z.g. „Technische Commissie" uit Gede puteerde Staten, waarvan voorzitter is de heer A. W. Michels, en lid de heer D. Kooi man. Voor den reclamant Schoorl trad op als gemachtigde de te Velsen gevestigde nota ris G. D. Boerlage, voor de gemeente de directeur van Openbare Werken, ir. L. C. Du- mont. De heer Boerlage zette uiteen, dat hoezeer het algemeen belang gaat boven het per soonlijke, dit laatste toch niet beschadigd mag worden. De rechtsovertuiging, dat ieder die zoo gelukkig is aan den openbaren weg te wonen daaran mag bouwen, leeft nog. Een autoriteit op dit gebied heeft spreker ver zekerd, dat er geen enkel bezwaar bestaat tegen het in elkaar loopen van twee gemeen telijke bebouwingen. Er is toch al gebouwd aan dezen weg. Daarom gaat het asthetisch bezwaar ook niet meer op. Zoolang de wet het eigendomsrecht van onroerende goede ren nog erkent, moeten wij daar rekening imee houden. De goede verwachtingen die de eigenaar van de toekomst had moeten wij billijken. De heer Dumont verdedigde het standpunt van de gemeente. Hij voerde aan. dat de an dere eigenaren geen bezwaar hebben ge maakt, dat men dus blijkbaar tevreden is met de aan de gronden gegeven bestemming. Spreker betwist het recht van den. eigenaar op de bestemming tot bouwterrein. Hij weerlegde nog enkele andere geopperde bezwaren. De heer Boerlage bleef echter bij het door hem ingenomen standpunt. De heer Schoorl lichtte nog toe. dat er geen andere reclamanten zijn, omdat de gemeente zelf de overige gronden bezit. De heer Michels deelde daarop mede, dat Gedeputeerden later hun beslissing zullen bekend maken. COLLECTRICES GEVRAAGD. Namens de Collecte-commissie en mede namens het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis wordt ons opneming verzocht van het volgende: De Roode Kruisspeldjesdag op a.s. Zaterdag gaat naderen met rassche schreden- Zal deze algemeene collectedag slagen en zal het bestuur in staat gesteld worden zijn werk voort te zetten en uit te breiden? Niemand onzer, die daaraan twijfelt, om dat wij bij ervaring, het goede hart onzer ingezetenen kennen. Er is echter een alles- beheerschende voorwaarde! En die is: dat ons dien dag honderden en honderden hulpvaardige en liefderijke han den ten dienste staan, dat wij geholpen worden in ons voortdurend streven om lijden te verzachten, om in breeden kring hulp en steun te bieden. En deze hulp is oneindig veel meer waard dan een zilver- of een goudstuk. Dat is de persoonlijke, do individueele hulp en het is deze, welke wij zoozeer noodiig hebben. Wij vragen geen geldelijke offers, deze toch zijn dikwijls moeilijk in belangrijke mate te brengen. Wat wij te vragen is, ons te helpen op as. Zaterdag met persoonlijke hulp en dat kan ieder. Haarlem en omgeving tellen honderden en honderden dames van eiken rang en stand. Wij zien die honderden op bazars, op do voetbalwedstrijden, op de tennisvelden en hockeyclubs, op de bals, op de ijsclubs en in de cinema's, doch dit alles is voor per soonlijk genoegen. Geen onzer zal dat mis gunnen, doch nu komen wij tot de dames van boven de 14 jaren met het verzoek, zich ook eens nuttig te maken voor den lijden den en steun behoevenden evenmensch. Juist dit zal voor u een bekoring hebben en u a.s. Zaterdagmiddag na afloop een groote satisfactie bezorgen, omdat ge dan in u de overtuiging zult dragen nuttig voor uw evenmensch te hebben gewerkt aan het doel dat het Roode Kruis het heele jaar door nastreeft. Wilt dit overwegen en dan twijfelen wij er niet aan, of gij zult, met volledige toestem ming uwer ouders, u onverwijld begeven naar het Bureau van Het Roode Kruis, Kenau straat no. 9 (geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur) en u opgeven om a.s. Zater dag de Roode Kruisspeldjes ten werkoop aan te bieden. Na afloop keert gij huiswaarts met de heerlijke voldoening in u, te hebben medegewerkt aan hdt steunen van lijdenden en zwakken. Wat de collecte betreft voor het Parkher stellingsoord, daarover zullen wij morgen het een en ander mededeelen. Laten de dames daarop in geen geval wachten. HAARLEMSCHE VEREENIG ING VOOR ON DERRICHT IN HET FRANSCn. Bovengenoemde vereeniging houdt op Don derdag a.s. in café Brinkmann haar jaar vergadering. Naast de bespreking van de verschillende verslagen zal bestuursverkie zing plaats vinden wegens aftreding van mej. Berdenis van Berlekom en de heeren Huls man, Borggreve en Ir. Voorzanger. Verder zal besproken worden de vraag of aan de Opleidingsscholen ook in de vierde klasse cursussen moeten worden gegeven en de hiermee in verband staande Statuten wijziging. LEZING VAN DEN HEER SEURBRING. Men schrijft ons: Het was interressant den heer Seurbring onzen stadgenoot onlangs te hooren vertellen van zijn voetreizen door Soedan" Centraal Afrika, de Sahara en Egypte. Dat die le zingen de algemeene belangstelling wekten bleek wel uit het feit dat voor de tweede le zing in den Protestantenbond de ruime zaal te klein bleek en ruim een honderdtal be langstellenden niet toegelaten konden wor den. Met buitengewone uitbeeldingskracht heeft de spreker in eenvoudige woorden een gedeelte van zijn ondervindingen meege deeld. Zeer interessant was wat hij vertelde over de Oerwouden in Centraal Afrika, de Niam-Niam, een mensch-etenden stam. Ook is hij in aanraking geweest met de helsche praktijken van een heksendokter- De heer Seurbring mag op één lijn gesteld worden met mannen als kapitein Scott. Vrijdag as. zal de heer Seurbring zijn lezing voorzetten en wel over den tocht door de Sahara en verdere bijzonderheden over Egypte, aangevuld door lichtbeelden. Wij kunnen ieder aanraden deze in teressante lezingen bij te wonen. nrrlk ren enormen omvang het veelbesproken Zantlvcrvoer door het Kleverparkkmarticr „itiid heeft, blijkt nog eens ten overvloede uit deze afbeelding, die een acht tal volgeladen zandschuiten te zien geeft zooals zij Zaterdagmorgen door onzen foto- graaf in den Schotersingel „gesnapt" teerden. De vraag schijnt gewettigd of Haarlem .handhaven" geworden is. Oude sluisdeuren op de helling. Tc IJmuiden worden tij met autogenische snij-apparaten stuk gesneden, zoodat niets dan een ruïne van oud ijzer overblijft. De sluisdeuren zijn 50 jaar onder water geweest.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14