BUITENLANDSCH OVERZICHT PüfiOL er op! HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 DERDE BLAD LETTEREN EN KUNST MUZIEK. RICHARD CROOKS IN AMSTERDAM. Dien overgang van koele ontvangst tot donderende ovaties hebben we gisterenavond in de groote zaal van het Concertgebouw kunnen bijwonen. Ons Nederlandsch publiek Iaat zich niet vlug door reclame van buiten af opzweepen. ,,'s Werelds grootste tenor" wie deelt den kampioenstitel uit. zoolang er nog geen kampioenswedstrijden zijn, waar de candidaten elkaar muzikale blauwe oogen of knockouts kunnen bezorgen? Misschien zal het er in onzen sportlievenden tijd, die toch zangwedstrijden genoeg telt, nog wel eens toe komen en zullen we dan in ons sportblad de portretten van Challiapine. Crooks, Annie Woud, Jo Vincent en anderen naast die van Zus Braun, Helen Wills, Aljechin en Primo Camera zien; voorloopig wenscht echter ons publiek over zijn voor keur nog vrij en proefondervindelijk te be- schikken.En daar men Richard Crooks noch uit de gramofoonplaat noch uit den radio-omroep kende, (ik hoorde dat zelfs aanbiedingen van honderdduizenden dollars den zanger niet konden doen besluiten de klank van zijn meesterstem op de plaat vast te 'le'ggen, maar dat gerucht kan wellicht ook Amerikaansche reclame zijn), verwonderde het mij niet de groote Concertgebouw-zaal nog niet voor de helft gevuld te zien. En toen de zanger, ge volgd door zijn begeleider Anton van der Horst, de onvolprezen treden van 't podium, die iedereen tot hinken noodzaken, afdaalde, klonk een beleefd aplaus. Maar nauwelijks had Crooks Glucks aria „O del mio dolce ardor" aangevangen of hij had 'het pleit gewonnen, de zinnen bekoord, de harten ver overd. Een tenorstem van geweldige kracht en zeldzame klankschoonheid, met een prach tige Stradivari het best te vergelijken, een phenomenal® adem, een prachtig mezza voce en een fluweelen pianissimo hielden de aan dacht van begin tot eind gespannen, maakten dat men er niet genoeg van kon krijgen; zelfs dat de aard van het gezongene min of meer bijzaak werd. Want, het valt niet te ont kennen: na Stradella's „Per Piëta" viel „Heim- liche Aufforderung" van Rich. Strauss eenigs- zins af. Ik voor mij bewonder de compositie zelve minder dan veie andere van Strauss, maar er was ook meer uitbeelding voor noodig dan Crooks gaf. En toch bekoorde, trots zijn vreemde uitspraak van 't Duitsch, zijn zang ook hier; in het prachtig-eenvoudige „Freundliche Vision" was hij echter veel grooter. Zijn voordracht van het bekende „Zueignung" toonde ons den opera-zanger: een vrijheid in het tempo, in het aanhouden van een enkele lettergreep, die in de liederen- zangkunst onbekend is en ongepast geoordeeld wordt. Een eigenaardigheid van Crooks' zingen was bij deze liederen op te merken: de tegen stelling tusschen zijn mezza voce en zijn pianissimo, die als een verschillend regisUA zonder overgang, klonken. Zeer zeker is dit een technische onvolkomenheid; maar zijn heerlijke zang in de liederen van Rimsky- Korsakoff en Rachmaninoff (waarom de drie teksten, die toch in 't Russisch gezongen wer den, resp. in 't Duitsch, Engelsch en Fransch afgedrukt?) deed dat weer geheel vergeten. Een toegift volgde op de stormachtige toe juichingen. Het publiek begon zelf te vragen; voorloopig maande de pauze nog tot ge duld. Daarna was de begroeting heel anders dan in 't begin; de harten waren voor den jongen man met zijn sympathieke eenvoudige ma nieren en flink-knap uiterlijk volkomen ge wonnen. Slechts drie Engelsche lk»ieren en de „Romance aus der Oper „die Perlenfischer" (sic!) van den Franschman Bizet, stonden nog op het programma. Dat de tekst van de romance in 't Italiaansch was afgedrukt en ook zoo gezongen werd, verwonderde ons na de vorige polyglottische verrassingen niet meer; dat het eene toegift na het andere gevraagd werd: dat Rigoletto, Tosca, 1' Elisire d'amore (Una furtiva lacrima) de revue pas seerden, verwonderde evenmin. En in deze opera fragmenten was Crooks eigenlijk het allergrootst: hier had hij zich ingeleefd; hier kon hij zich uitleven; hier kwamen mimiek en gebaar vanzelf er bij. Hier stak hij de beroemdste Italianen naar de kroon, zelfs zou ik zeggen dat zijn zang beschaafder bleef. In Anton van der Horst vond de zanger een begeleider van den eersten rang; en hij deed hem meermalen terecht in de toejuichingen deelen. Het slot van een geweldige ovatie. Mocht dit „eenige concert in Nederland" nog door een tweede gevolgd worden, dan is er geen twijfel of de Concertzaal zal te klein blij ken. K. DE JONG. HET TOONEEL. De Blauwe Vogel. Jushny was er weer met zijn „Blauwen Vogel"; dat beteekende dus een stampvolle schouwburg, veel vroolijkheid, kleur, fantasie en succes! Toch zullen de vaste bezoekers van Jushny's cabaret-avonden gisteren iets hebben gemist. Het was weer een program ma vol afwisseling, het was alles uiterst ver zorgd, Jushny die nu als conférencier een Engelsch sprekende „hulp" had meegebracht, was bijzonder op dreef en toch ontbrak er iets aan. Er waren geen hoogtepunten zoo als op vorige avonden, het was alles wat vlak; wij misten scènes zooa'ls van de Wolga-Schlepper, der Leierkasten, Le Roi fait battre tambour, die ons sterk ontroer den er waren geen nummers als „de circus voorstelling, de opera-parodie, het dubbel- mannenkwartet, die ons tranen deden lachen. Het wasnu ja uitstekend, fijn ca baret, dat amuseerde en bezig hield, alles was weer voortreffelijk verzorgd, wij kregen een programma vol variatie, zooals alleen een Jushny ons in Holland brengt, maar het stelde bij de vergelijking met vroegere avonden toch teleur. Jushny bracht nog nooit een programma, of er waren twee of drie nummers bij, die een zoo sterken indruk maakten dat zij ons voor ons heele leven bij zullen blijven; van de voorstelling van gïs- steren was er eigenlijk niets, dat niet tege lijkertijd met de uitvoering vervluchtigde. Jushny wordt hoe langer hoe meer inter nationaal, wat eigenlijk jammer is. Ik had hem het liefst, t-oen hij nog volkomen Rus was. Zoo'n Schnadahüpfl, waarin Jushny het Beiersche Schuhplat-teln met geestige over drijving in kostelijke caricatuur laat zien, is zeker een uitstekend nummer, de Katers in Maart, met de zes verliefde poesen op het dak, was alleraardigst van vinding, het weemoedig Zigeunerkoor met den wilden, meeslependen dans van de Zigeunerijl eigenlijk het beste nummer van den avond was prachtig van uitvoering, maar de ware ontroering de verrukking, brachten zij toch niet. En er waren thans ook enkele nummers zooals de Russische les en Stil Geluk, een „reisherinnering uit München op Spaansche wijs die niet boven gewoon cabaret uitgingen. Jushny's Kozakken-koor was een zwakke navolging van het dubbel- mannenkwartet, doch bleef er stukken bene den, de Berg-Idylle werd door het daarop volgende oude en geestige nummer „de Zwitsersche speeldoos" totaal in de schaduw gesteld, „Weg met de cultuur!" was een fijne bespotting met den tegenwoordigen cultus van de Engelsche dans-girls, maar kon ons de kleurrijke en opwindende slotnum mers van vroegere avonden toch niet doen vergeten. Heel het programma maakte op mij den indruk van een Europeesche navol ging van Jushny's Blauwe Vogel, zonder de rijke fantasie, den zeer fijnen geest en de eigenlijke ziel van den Russischen Jushny. J. B. SCHUIL. SCHOUWBURG JANSWEG. „Jacob van Lennep" in „Doddy". Dit is inderdaad een zeer verschrikkelijke verwarring, die zich om het leventje van de argelooze Doddy weeft. Een verwarring die met ieder woord gecompliceerder wordt, die zich afwikkelt als een kluwe wol, die in de klauwen geraakt is van de kat. De intrigue van dit kluchtige tooneelspel als geschreven voor dilettanten zullen wij u zeker niet navertellen. Genoeg zij u te we ten, dat een aanslaande gezinsvermeerdering in het gezin van een professor het leimotiv is in dit spel, en dat dit leitmotiv uitge rafeld wordt in een aantal bijkomstigheden, die met een slordige hand verspreid worden over de diverse lotsbeschikkingen van de fa milie. De voornaamste deugd die de opvoering door „Jacob van Lennep" kenmerkte, was het tempo. Maar zelden wordt een klucht door een diletantenvereeniging met voldoen de snelheid gespeeld. En behoudens een klei ne hapering in het tweede bedrijf, die door het publiek wellicht niet eens is opgemerkt, liep de ganschs gecompliceerde gezinsver meerdering glad van stapel. Zij die zich het best in de vlotte speelwijze thuis gevoelden waren de heeren Huib Tuninga, Arie van He- mert en mevr. Cobi v. d. Berg. Vooral van Hemert heeft flair. Hij voelt zich zeer son aise op de planken en laat zich zelfs verleiden om die deugd te zeer uit te buiten. Zoo klonk zijn stem bij den inzet in het eerste bedrijf te rouw en te geforceerd, en te vermoeiend. Gelukkig vergde van He mert later minder van zijn stembanden. Hij had toen zeer goede momenten; die de opinie, dat hij één der beste Haarlemsche dilettanten is, bevestigden. Hij beoefene slechts de techniek van het spreken en ver- zorge zijn uitspraak! Daar ontbreekt nog één en ander aan! De heer Tuninga sloeg zich goed door zijn rol heen. Ook hij schijnt, bij iedere voorstel ling beter te worden, en 't is nu wel duide lijk in welke richting de tooneelleiding zijn kracht moet benutten. Mevrouw Cobi van den Berg had niet de minste moeite met het nogal onbenullige rolletje van Florrie, zij paste zich uitnemend aan en steunde wat bij dergelijke voorstellingen van het hoogste gewicht is het tempo. Mevr. Lingeman's nerveuze mama was enerveerend. Hetgeen dan ook de bedoeling was. De qualiteit-en van mevrouw Toni Groene- v.*eg verdienen de aandacht van de regie. Zij gaf een buitengewoon aardige dienstbode, die vooral m het eerste bedrijf in de scènetjes met Dr. Dote tot haar recht kwam. Haar spel is natuurlijk cn vrij, en onderscheidt zich bijvoorbeeld zeer gunstig van dat van mevr. Tuninga, welker ongedwongenheid al tijd gespeeld blijft. De rol van de kleine, vroolijke, sportieve Doddy (de onschuldige oorzaak van de verschrikkelijke verwarring) lag haar in het geheel niet. Alles was gekun steld en allerminst wat het toch in de eerste plaats had moeten zijn kortaf, raak en pittig. Dit genre ligt mevr. Tuninga zeker niet. De regie zal het op een andere manier moeten probeeren. De heer van Zandbergen, die anders veel last heeft van een zekere onhandigheid en langzaamheid van beweging, voelde zich klaarblijkelijk zeer op zijn gemak in het vel van den professor-die-geen-temperament- heeft. Hij bracht het er tenminste goed af. De heer W. Nottelman had het kleine rol letje van dr. Phil. Brown voor zijn rekening genomen. Het komt ons voor dat deze speler zich wel eens aan grooter werk zou kunnen wagen. Het alleraardigste stuk werd door de toe schouwers hoogelijk gewaardeerd. L. A. NED. TOONEELVERBOND. Een tooneelcongres in 1930 in Den Haag. In de bestuursvergadering van het Neder landsch Tooneelverbond werd in plaats van prof. P. H. van Moerkerken, die als voorzit ter had bedankt, gekozen prof. Dr. J. H. Scholte, hoogleeraar in de Duitsche t-aal cn letterkunde aan de Universiteit te Amster dam. Het dagelijksch bestuur is nu aldus sa mengesteld: Prof. Scholte, Mr. J. van Sche- vichaven, alg. penningmeester, Mr. J. de Vrieze alg. secretaris. Tevens werd in deze vergadering principieel besloten om het 60- jarig bestaan van het verbond in 1930 te Den Haag te vieren en vergezeld te doen gaan van een tweedaagsch Tooneelcongres, zulks in sa menwerking met de uitgevers van het Tijd schrift „Het Tooneel" de heeren A. J. C. Strengholt en Albert de Lange te Amster dam. Er zal worden getracht een uitgebreid Eere-comité en een congres en jubileum comité te vormen. Het doel is een jubileumfonds bijeen te brengen, daar de 60-jarige Tooneelschool en het Verbond zelf bij lange na niet over vol doende middelen beschikken om te doen wat noodig is voor de Tooneelschool en de Too- neelwereld. Men hoopt in regeerings-, industrieele- en kunstkringen ruime medewerking en steun te vinden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEH a 60 Cta. per regeL Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest DE MOORDZAAK-LANS. VEERTIG GETUIGEN EN ZES DESKUNDIGEN. Zooals reeds gemeld is. wordt door de Rot- terdamsche rechtbank de behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder G. J. van O., verdacht van den moord op den heer Lans, directeur van A. de Haas Jr. Han del Mij. voortgezet op 22 October. Bij de behandeling in Juni j.l. is gebleken, dat de belangstelling voor deze zaak buiten gewoon groot was. In de audiëntiezaal wa ren toen zoovelen toegelaten, dat het belem merend werkte op een geregelden gang van de verhooren. Om dit bij de nieuwe behan deling te voorkomen, is thans door den pre sident mr. S. C. Canes, beslist, dat tot de audiëntiezaal alleen die personen toegang hebben, die zich tevoren daarvoor van de toestemming van den president hebben voorzien. Die toestemming* wordt alleen ge geven aan die personen, die gegronde rede nen kunnen aanvoeren waarom bij de be handeling willen bijwonen en die deze rede nen by den majoor van de rijksveldwacht in het Gerechtsgebouw hebben kenbaar ge maakt. De toegang tot de publieke tribune blijft natuurlijk vrij. Verder verneemt de Tel. nog. dat bij de voortgezette behandeling niet minder dan veertig getuigen en zes deskundigen zullen worden gehoord. DE EERSTE RETOURVLUCHT. Te Medan. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het eerste postvliegtuig, dat, zooals gemeld, de terugreis van Batavia naar Holland heeft aanvaard, gisteren om vier uur te Medan is aangekomen. Aan boord is alles wel. TWEE HUIZEN TE WESTMAAS AFGEBRAND Te Westmaas (Z.H.) is Dinsdagmorgen kort na drie uur brand ontstaan in de met vlas en 'erwten gevulde schuur van A. Ver meer. De schuur en het aangrenzende woonhuis zijn geheel afgebrand, eveneens de aan de overzijde van den dijk gelegen schuur en het woonhuis van A. C. van Nieu- wenhuizen. Hierbij gingen zaaigraan, ge- dorschte tarwe en landbouwgereedschappen verloren. Van den inboedel van Vermeer werd niets, van dien van Nieuwenhuizen wei nig gered. De oorzaak van den brar.d is on bekend en al het verbrande is verzekerd, meldt het Hbld. LUGUBERE VONDST IN EEN BOSCH BIJ WOUW. MISDAAD OF ZELFMOORD? Men meldt uit Bergen op Zoom aan de Msb.: De boschwachter van het buitengoed „de Wouwsche Plantage", heeft Dinsdagmorgen een lugubere vondst gedaan. Tijdens een wandeling door de uitgestrekte 'oosschen, vond hij in een langs een dreef loopende droge sloot een menschengeraamte. dat nog gedeeltelijk in kleederen was gehuld. Nadat de boschwachter het- mos en de dennen naalden had verwijderd, zag hij, dat in een van de handen een revolver rustte. Men weet niet, of hier misdaad dan wel zelfmoord in het spel is.Vast staat, dat de man met een schot in het hoofd om het leven is gekomen, want de schedel was doorboord. De politie werd onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld. Heden zou het par ket van Breda ter plaatse komen. VRIJZ. HERVORMDEN IN HAARLEM NOORD. Het permanente comité van Vrijzinnig Hervormde leden in den Ned. Prot. Bond, afdeeling Haarlem-Noord heeft Dinsdag avond in het gebouw van den Bond aan de Berkenstarat een vergadering belegd, waarin besloten werd tot oprichting van een ver- eeniging van Vrjjzinnig-Hervormden in dit stadsdeel. De voorzitter van dit comité, de heer H. van Leeuwen, hield een inleiding voor deze vergadering, die tevens belegd was om de van de Ned. Herv. Kerk (Julianakerk) geres titueerde kerkelijke belasting aan de betrok ken leden uit te reiken. Werd het vorige jaar (1927) 42 pet. van den aanslag geresti tueerd, over 1928 werd dit precentage door den Kerkeraad teruggebracht op 33 pet. De voorzitter meent dat de tijd daar is om het permanente comité om te zetten in een ver- eeniging. Dan kan, zei hij, met meer kracht worden opgetreden voor de rechten van de Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Baar, Vrijzinnig Herv. Predikant te Alkmaar, voerde daarna het woord als voor zitter van het Provinciaal bestuur van Vrijzinnig-Hervormden in Noord-Holland. Hij verdedigde het goed recht van de Vrijzin nige leden in de Ned. Herv. Kerk naar aan leiding van de kerkelijke reglementen en voorschriften. Er is, aldus ds. Baar, een ont wakend vrijzinnig Godsdienstig besef in Noord-Holland. Onlangs nog werd een ver- eeniging opgericht in LJmuiden-Oost. In Be verwijk en in Castricum bestaan eveneens vereenigingen. Na een gedac'ntenwisseling besloot de meerderheid der vergadering tot oprichting. De leden van het permanente comité, de heeren Van Leeuwen, Van Eerde, Vink, De Vries en Paartman, vormen het voorloopig bestuur, dat zich met de verdere constitu eering van de nieuw vereeniging zal be lasten. DE MOTIVEERING VAN DE A.S. VL00TC0NFERENTIE. Wat gebeurt er in Roemenië. MANIU EN DE REGENTSCHAPSRAAD. Dictatoriale symptomen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct«. per regel. ALLE RECHTSZAKEN MR. DRS. KASSE ZEGEL, rcchtsconsulcnt cn A. J. JELGERSMA. accountant, Vcrwulft no. 1. ingang Koningstraat. Telefoon 10966, 6 Geopend 109 uur. De tekst der uitnoodigingen. welke door Henderson aan de Fransche, Italiaansche en Japansche gezanten zijn overhandigd, is thans gepubliceerd. Zooals bekend, worden hierbij do onderscheiden regeeringen uit-ge- noodigd deel te nemen aan de vijf mogend- heden-conferentie voor de ontwapening ter zee, welke In Londen eind Januari zal wor den gehouden. (Zie ook elders in deze ru briek). De tekst luidt: „Tk heb de eer Uwe Exc mede te deelen, dat de informeele besprekin gen ter zake van de ontwapening ter zee, welke gedurende de laatste drie maanden te Londen zijn gevoerd tusschen den premier van Engeland en den gezant der Vereenigde Staten, thans op het punt- zijn gekomen, waarop men kan zeggen, dat er geen enkel belangrijk detail meer te regelen valt, dat de tot standkoming van een overeenkomst- zou kunnen verhinderen. Van tijd tot tijd heeft de premier reeds Uwe Exc. op de hoogte gesteld van de vorderingen, die de onder handelingen maakten, en ik heb thans de eer u te melden, dat een voorloopig en infor meel accoord is bereikt. In de eerste plaats zijn de besprekingen een der resultaten geweest van het te Parijs gesloten anti-oorlogsverdrag. Vervolgens is men overeengekomen, dat het parite its-prin- cipe elk der verschillende scheepscategorieën zou beheerschen. en dat deze pariteit op 31 December 1936 za! zijn bereikt. Tusschen de Britsche regeering in het Vereenigd konink rijk en de regeeringen der Dominions is tel kens overleg gepleegd, waarbij de gedachte is uitgesproken, dat de pariteit aan Britsche zijde zal worden overgebracht, op de Domi nions. In de derde plaats is het vraagstuk van de sterkte der slagschepen aangeroerd, waarbij partijen hebben afgesproken, dat het wenschelijk zou zijn de plannen ter ver vanging der slagschepen, zooals voorzien bij de Conventie van Washington van 1922. tc herzien. Ten vierde, gezien het feit, dat. beide landen dezelfde opvatting huldigen met be trekking tot de wenschelijkheid van volle dige afschaffing van het wapen der onder zeeërs. gaf dit vraagstuk nauwelijks aanlei- leiding tot diepgaande besprekingen. Partijen erkennen echter, dat dit onderwerp niet defi nitief kan worden geregeld zonder dat de andere zeemogendheden mede ter conferen tie aanzitten. Met het oog op het einddoel van de onder havige onderhandelingen, zoo gaat de nota voort, achten zoowel Engeland als Amerika zeer wenschelijk, dat de categorieën, die niet in de Washingtonsche conventie zijn gere geld, alsnog worden beschouwd. De nota vervolgt dan: „Het Is onze vurige wensch. dal uwe regeering eveneens de wen schelijkheid van een dergelijke conferentie zal gevoelen. Z.M.'s regeering in het Ver eenigd Koninkrijk en die der Vereenigde Staten van Amerika zijn overeengekomen, dat de bedoelde conferentie in Londen zal plaats vinden eivwel in het begin van Januari aanstaande. Wij hopen, dat uwe regeering bereid zal zijn afgevaardigden te zenden. De gouvernemen ten van de Dominions zijn verzocht verte genwoordigers ter conferentie af te vaardi gen. Op dezelfde wijze waarop beide regee ringen uwe excellentie tot dusverre informeel op de hoogte hebben gehouden van de be sprekingen zal Z.M.'s regeering geneigd zijn in den tusschentijd voor de conferentie voort te gaan met de informeele besprekingen met Uwe Excellentie op alle punten, die ophel dering zouden kunnen behoeven. Het be lang van een herziening van de geheele ma ritieme situatie binnen korten tijd is zoo vitaal, dat ik vertrouw, dat de regeering van Uwe Excellentie in staat zal zijn deze uit nood iging te aanvaarden, en dat de voorge stelde datum zal convenieeren Z.M.'s regee ring stelt zich voor u te zijner tijd haar plan nen betreffende de onderwerpen, die zij meent, dat ter conferentie moeten worden besproken, mede te deelen en zal gaarne een dergelijke mededeeling van uwe regeering afwachten. Men hoopt, dat op deze conferen tie de voornaamste maritieme machten suc ces zullen hebben in het bereiken van een overeenkomst. Ik zou er den nadruk op wil len leggen, dat Z.M.'s regeering geen neiging hebben ontdekt, in geen enkelen kring, om een nieuwe machinerie in het werk te stel len voor de bespreking van de maritieme ontwapeningskwestie. Integendeel leeft de hoop, dat men langs dezen weg een tekst, zal kunnen uitwerken, die de taak van de voorbereididende ontwa peningscommissie van den volkenbond zal verlichten evenals van de daarop volgende algemeene ontwapeningsconferentie. In Roemenië het land dat 't meest ge trouw blijft aan de aloude traditie der ope rette is weer iets niet in den haak. Zoo als men weet heeft de vurige opponent der liberalen (de partij van Bratianu) de boeren leider Maniu, die na een verbitterden strijd er eindelijk in slaagde de macht in handen te krijgen 't recht aan zijn regee ring getrokken In afwachting van een be noeming van een nieuwen regent in den re- gentschapsraad. Dit is het instituut dat de voogdij uitoefent en de macht vertegen woordigt van den minderjarigen troonsop- volger. De Liberalen zeggen dat Maniu en de zij nen zich wederrechtelijk van het grondwet telijke recht (waarbij de benoeming van een nieuwen regent moet plaats vinden) hebben meester gemaakt en thans is de gelegenheid dus geschapen voor de van de macht ont heven liberalen. En dit Is een quaestie waar voor de groote Roemeensche massa zich le vendig interesseert! Maniu en zjjn aanhangers behoeven er niet op te rekenen, dat- de liberalen bij de stemming (die vandaag zal plaats vinden) hun medewerking zullen verleenen. Integendeel. Zij hebben beloofd weg te zul len blijven, als de verkiezing van den nieu wen regent aan de orde is. Ook de derde partij, die van Avarescu heeft er heil in gezien, de tactiek van de liberalen te volgen. Ook zij heeft de medewerking met de regeering opgezegd. Maniu denkt er niet aan om nu de be noeming van een regent niet te doen plaats vinden. De ministerraad zal zonder Bratianu en Averescu ook een regent kunnen benoe men. In den ministerraad meent men den toe stand te kunnen beheerschen! Ook hier dus symptomen die onmiskenbaar de dictatuur verraden! L. A. Kaboel ingesloten. KOWNO. 8 Oct. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het Russische telegraaf- agcntschap mede. dat de hevige gevechten voor Kaboel voortgezet worden. De troepen van Nadir Khan hebben alle plaatsen vo-)r Kaboel Ingenomen, zoodat iedere toevoer van levensmiddelen afgesloten is. 't Relletje in Bolsjewistisch Parijs". Bcssedowski. de afgezette Sovjet-diplo maat. heeft de ambassade aangeklaagd wegens smaad, daar men hem vaischelijk van verduistering heeft beschuldigd. Tot zUn advocaat heeft Besseriowski den oorlogsbl inden kamerafgevaardigde Sca- poni gekozen- Hij verklaarde verder dat hU voortaan, gezien zijn ondervindingen met het Sovjet- regiem. aan de zijde der anti-bolsjewisten zou strijden. De waarnemende sovjet-gezant Bese- dowsky. die op zulk een eigenaardige wijze den diplomatieken dienst heeft verlaten en van een bolsjewistisch diplomaat een émigré werd. verklapt nu eenige geheimen, aldus het Hbld. Typisch is zijn volgende mededeeling. Eiken dag worden door het sovjet-gezant schap te Parijs 100 exemplaren van het te Parijs verschijnende blad van Miljoekow naar Moskou gezonden. Daar wordt het blad door de leiders van de regeerende partij ge lezen. De laatste jaren gingen de bolsje wistische leiders er zelfs toe over. te Mos kou een eigen editie van het blad van Mil joekow uit te geven. Dc Moskovische editie, die uitsluitend voor de belangrijkste lei ders bestemd is en van het bestaan, waar van niemand anders in Rusland afweet, verschijnt drie a vier keer per week in den vorm van een brochure. De bolsjewiki ne men alel belangrijke stukken over en voor zien ze van hun commentaren. Alle opstel len van Miljoekow en zijn critlek alsmede de critick van zijn medewerkers worden te Moskou door de bolsjewistische leiders op gesloten bijenkomsten besproken. De Roemeensche liberalen en de Regenten. De verkiezing van een nieuw lid van den Roemeenschen rcgentschapsraad in de plaats van wijlen Buzdugan zal zooals ge meld vandaag geschieden in de vereenigde zitting van Kamer en Senaat, die als Na tionale Vergadering zullen bijeenkomen. De nieuw gekozen regent zal onmiddellijk den eed afleggen. Naar de premier Maniu verklaarde, zal hij trachten het met de partijleiders over den persoon van den nieuwen regent eens te worden. aldus dc Tel., opdat diens ver kiezing met algemeene stemmen kan ge schieden. Intusschen heeft de regeering de koninklijke rechten van den regent-schaps- raad overgenomen, totdat de benoeming van het nieuwe lid haar beslag zal hebben gekregen. Daarom ïs het bestuur der liberale partij bijeengekomen. Besloten werd. dat wegens de overneming der souvereine rechten door de regooring. noch de liberale senatoren noch de liberale Kamerleden aan de verkie zing van het nieuwe lid van den regent- schapsraad zullen deelnemen. Als candidaat wordt thans naast Mirones- cu ook generaal Presan genoemd. Onrust in Bolivia? Verschillende berichten, die langs verschil lende wegen worden ontvangen, doch die den Boliviaanschen censor zijn gepasseerd, doen veronderstellen, dat de kans bestaat op een spoedige revolutie tegen den Boliviaan schen president Siles. Het optreden tegen Siles is het gevolg van zijn pogingen do nieuwe presidentsverkiezin gen te verhinderen zegt de Tel. Verder wordt hij door zijn tegenstanders ervan beschuldigd hOc, oorlogsgevaar van de zijde van Paraguay tijdens het. bekendo Gran Chaco-incidcnt van Januari J.l. sterk te heb ben overdreven en tevens verwet men hem dat hij de allures van een dictator aan neemt en de vroes voor oorlog langen tijd nadat de crisis met Paraguay was opgelost, nog te hebben aangewakkerd. De democratische elementen in het land en niet alleen de aanhangers van den po- pulairen vorigen president Montez, wenschen herstel van de constitutie en nieuwe verkie zingen. Onder voorwendsel, dat hij revolutie voorbereidde, verbood de president daarop den vice-president Saavedra naar Bolivia terug te keeren en toen Montez den presi dent ervan beschuldigde ten koste van alles de macht in handen te willen houden, om dat Siles bevreesd zou zijn voor oen verkie zing met Saavedra als tegenstander, trachtte de president zijn voorganger te arresteeren. Montez zocht echter een toevlucht in het Chileensche gezantschap en begaf zich van daar met een vrijgeleide, die hem schoor voetend door Siles werd verstrekt, naar Arica. Saavedra was indertijd op regelmatige wijze tot vice-president gekozen, doch nimmer wilde Siles hem toestaan zijn functie te aan vaarden. Saavedra vluchtte naar de Mexl- caansche legatie en Siles, die minder be vreesd was voor Mexico dan voor Chilli, liet Saavedra in het gezantschapsgebouw gevan gen nemen en tot verbanning veroordeelen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9