BUITENL.ANDSCH OVERZICHT J. Lottgering Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1929 VIERDE BLAD DE OORLOG TUSSCHEN NOORD- EN ZUID-CHINA. Feng vastbesloten. DE GEVECHTEN BEGONNEN. BINNENLAND Feng tegen de Nanking- regeering. PEKING, ]3 October (V.D.) Maarschalk Feng heeft Vrijdag over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord- en Zuid-China een verklaring afgelegd, waarin hij mede deelt clat alle pogingen om de geschillen tus schen hem en de regeering in Nanking bij te leggen, zonder resultaat zijn gebleven. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de ver plichtingen, die hij in Mei van dit jaar te genover het leger van generaal Feng op zich heeft genomen, niet uitgevoerd. Hij heeft daartegenover Feng een ultimatum gesteld, waarin hij verlangt, dat de troepen van ge neraal Feng zich binnen 24 uur door de re- g.eeringstroepen zullen laten ontwapenen. Feng verklaart dat hij den eisch van de re geering te Naxxking niet kan inwilligen en hij hoopt dat de generaal Yen Sin Tsjuang en Tsjang Shue Liang hem in den strijd te gen Nanking zullen steunen. De regeering te Nanking zal met den steun van zijn bondge- nooten ten val gebracht worden, waarop hij in Nanking een nieuwe regeering zal vor men. De gevechten tusschen de troepen van Feng en de regeeringstroepen zijn Vrijdag kan den spoorweg TientsinPukau begon nen en volgens latere berichten zou Feng Pukau al ingenomen hebben. Afschaffing der spionnage- diensten?, LONDEN, 13 October. (V.D.l De „Sun- day Express" verneemt, dat de Britsche re geering plannen zo.u hebben tot afschaffing van. den geheimen dienst. De minister van Buitenlandsche zaken Henderson, zou reeds onderhandelingen met buitenlandsche regeeringen aan het voeren zijn betreffende de spionnagediensten. Men hoopt in samenhang met de hangende vloot- bssprekingen ook op dit gebied overeen stemming te kunnen bereiken. Hevige verkiezingsonlusten in Mexico. NEW YORK, 13 October (V.D.) Naar uit Mexico City gemeld wordt, drongen te Teco- lotlan in den staat Jalisco gewapende land bouwers tijdens de verkiezingen in de stad. Het kwam tot hevige botsingen met de re- geeringsroepen, die na een hevig vuurge vecht de orde herstelden. Vorv zoover be kend zijn er acht dooden en 138 gewonden. MacDonald over Brittannië en de zee. Het diner dat het comité voor buitenland sche politiek ter eere van MacDonald gaf, werd gepresideerd door Elihu Root, aldus een telegram van de United Press aan de Tel. In antwoord op de op zijn gezondheid uitge brachte toast zeide MacDonald, dat de we reld diende te weten (en hij verklaarde dit zonder voorbehoud), dat er gedurende de door hem in Amerika gevoerde besprekingen nooit de gedachte heeft bestaan aan een af zonderlijk accoord tusschen Groot Brittan- hië en de Vereenigde Staten. Het accoord, aan welks totstandbrenging zij gewerkt heb ben, zoii altijd onvolledig zijn, wanneer het niet tot gemeen bezit zou worden van alle naties op onze aarde. MacDonald herinnerde er zijn gehoor aan, HET TOONEEL. VOORUITGANG. „UITKOMST". Uitkomst door dilettantenhet leek mij eerst een hachelijke opgaaf! Zou er van dezen teeren kinderdroom het moeilijkst speelbare werk van Heyermans in een opvoering door liefhebbers nog iets over blijven? De regisseuse, mevrouw Sanders Herzberg heeft zelf natuurlijk het gevaar gevoeld! „Mochten wij falen", zoo zei me vrouw Sanders aan het slot van haar toe lichtend woord voor deze voorstelling, „ver geef het ons dan terwille van onze groote liefde." Welnu, laat ik hier dadelijk mogen zeggen: de spelers hebben niet gefaald. Wat ernst, toewijding en groote liefde onder astistieke leiding zeifs bij eenvoudige liefhebbers ver mogen, hebben wij Zaterdagavond gezien. Ik aarzel niet deze waardeering van Uitkomst één der indrukwekkendste opvoeringen, wel ke ik ooit van dilettanten zag, te noemen. O zeker, de vertooning was niet feilloos, niet altijd kwamen de bedoelingen van den auteur tot hun recht, maar er bleef zoo veel goeds over, dat de opvoering van uitkomst in onze herinnering zal blijven als iets waar lijk moois! Hoe zelden kunnen wij dit van een dilettanten-voorstelling zeggen! En dat juist dit prachtige stuk door een arbeiders- vereeniging was uitgekozen en op het pu bliek een zoo sterken indruk maakte, was een reden tot vreugde te meer! Vooruitgang heef? alle arbeiders-tooneelvereenigingen met Uitkomst een voorbeeld gegeven; de op voering was een daad! J Welk een groot tooneelschrijver heeft Heyermans zich in Uitkomst getoond! Hoe knap wordt de droom in het eerste tafereel voorbereid, hoe zeldzaam sterk is dit werk van compositie en uitwerking. Uit het schijn baar zoo rauwe bedrijf van de beklemmende ellende is heel de teere, ontroerende kinder droom gewevèn. Wat moet Heyermans het kind lief hebben gehad, met welk een roe rende genegenheid moet hij zich over de kinderziel hebben gebogen en haar hebben beluisterd, dat hij dezen kinderdroom heeft kunnen schrijven! Want dat is het waarlijk sublieme van dit stuk, dat het bijna voort durend. de droom- van Jantje blijft. Even, één enkel oogenblik, als de sterren uit- dooven, wanneer zij in de handen van den bankdirecteur en den kapelaan komen en weer gaan gloeien, zoodra Jacob ze aanvat, dat de Britsche vloot het leven zelf der Britsche natie is. „Wij zijn een zeevarend volk op een betrekkelijk klein eiland, Euro pa staat voor onze deur en ons rijk is ver spreid over de geheele wereld, met alle goe de en kwade gevolgen, daaraan verbonden. Wij moeten levensmiddelen importeex-en. Een maandenlange effectieve blokkade zou ons volk den hongerdood nabij brengen. On ze strijdkrachten te land moeten altijd se cundair blijven. In geval van een conflict is de Britsche vloot Brittannië zelf. De zee is onze zekerheid en onze veiligheid. Het is moeilijk, het Britsche volk een gevoel van veiligheid te geven, wanneer het vlootwapen wordt beperkt". Habib Oellah gevangen genomen PARIJS, 13 October (V.D.) Volgens be- i-ichten uit Bombay zou het den troepen van Nadir Xhan gelukt zijn Habib Oellah ge vangen te nemen. Offxcieren die na de in neming van Kaboel op de vlucht geslagen waren, zouden hem aan Nadir Khan hebben verraden. Een socialistische regeering in Australië. LONDEN, 13 October (V.D.) De laatste uitslagen van de verkiezing in Australië van de verafgelegen districten versterken de ne derlaag van de regeering Bruce. De regeering zal in den loop van de week aftreden en plaats maken voor een socialis tische regeering die in het nieuwe parlement een sterke meerderheid heeft. De verhouding van de pax-tijen in het nieu we parlement is als volgt: Arbeiderspartij 46 zetels, regeeringsblok 27 zetels, oriafhankelij- ken 2 zetels. Rede van Mgr. Nolens ter Zeeliedenconferentie. De voltallige zitting der Zeeliedenconferen tie heeft over de werkgevers-resolutie be- ti-effende de wijze van benoeming der werk gevers- en ax-beidex-s-gedelegeex-den beraad slaagd. Deze resolutie werd door den heer Valstar aan de conferentie medegedeeld. Van werkgeverszijde werd zij als een quaestie van gezond verstand verdedigd door de gedele geerden van Duitschland, Frankrijk en Bel gië; zij werd in vrij gematigde termen be streden door de arbeiders-gedelegeerden van Frankrijk. Indië, Spanje en Engeland. De belangrijkste gebexirtenis was een scher pe rede van mgr. Nolens, aldus het Hbld., tegen de houding der reeders, waarïix hij een bedreiging meende te ontwaren. De heer No- lens verweet den reeders hun bevoegdheid te buiten te gaan door te dreigen verder niet aan de discussies deel te nemen. Tenslotte mex-kte mgr. Nolens op, dat wan neer de competentie van de arbeiders-gedele geerden te* confex-entxe wordt betwijfeld er zeker ook rede'n is de competentie van een groot aantal reeders-gedelegeerden, die het grootste deel van hun leven niet op den schip, maar op een kantoor hebben doorge bracht, in twijfel te trekken. Nolens verklaar de tenslotte, tegen de motie der reedtvs te willen stemmen, al liet hij de mogelijkheid open door een belangrijke wijziging eenigszins aan de wenschen der reeders tegemoet te komen. voelen wij in deze symboliek, dat Heyer mans en niét Jantje droomt, maar dat is ook slechts een moment. Overigens is in heel dien droom de fantasie van het kind! Is het niet een exquise vondst om juist den zwaan zoo'n belangrijke rol in Jantjes droom te laten spelen, den zwaan, dien hij opgewon den van koorts pas in het Vondelpark heeft gezien? En hoe zuiver gevoeld om dezen zwaan voortdurend in Jantjs's taal te laten spreken! Hoe gelukkig is telkens door in dezen droom de vereeniging van den fantast die de schrijver van Joep's won derlijke avonturen in hooge mate was en den realist. De stof, die de fantast bood is door den realist met zeldzame knapheid uit gewerkt en daardoor is uitkomst ook in zijn detail-bewerking zulk een gaaf werk ge worden. In de opvoering, welke Royaards Indertijd van Uitkomst heeft gegeven, was er een merkbare tegexxstelling tusschen werkelijk heid en droom en het lijkt mij wel zeker, dat Heijermans dit ook zoo bedoeld heeft. Of het dilettanten ooit zou gelukken in de opvoering de ware „droomsfeer" te scheppen, acht ik zeer twijfelachtig. Mevrouw Sanders heeft daar blijkbaar in haar regie ook niet te zeer naar gestreefd. Mocht zij het wel heb ben gedaan, dan is dat haar niet gelukt. Er was geen essentieel verschil in het spel der uitvoex-enden in het deel der werkelijkheid en het deel van den droom, Jantje's droom werd hierdoor behalve in het begin, toen hij alleen met den Javaan was en de belichting bijzonder gelukkig genoemd mocht worden te reëel. Een heel enkele maal gelukte het ook in het tweede deel de droomstemming te benaderen bijvoorbeeld in de groote ver rukking van den politie-agent over den lich tenden steen en ook nu en dan in het too- neel met den schoenlapper maar over het algemeen lag het zwaartepunt van den droom meer in het fantastische gebeuren daxx in het spel. Dat was in zeker opzicht ccn te kort in de opvoering, maar ik meen, dat mevrouw Sanders heel verstandig heeft ge daan het spel niet te foxxeeren. Met dilet tanten ware dat vast en zeker op een mis lukking uitgeloopen. Alleen de moeder bleek in staat om een droomgestalte te suggerce- ren; zij wasook in haar spel met Jantje kortweg prachtig. De overigen bleven op den beganen grond, stegen niet op xxaar het fantastische droomenland. Of hierdoor aan het stuk bepaald te kort werd gedaan Mijns inziens slechts ten deele! De regisseur kan ook van de gedachte uitgaan, dat kleine Jantje in zijn droom alles vrij reëel ais INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». por regeL SOPHIAPLEIN 6—14 in het gewone leven zal zien en zoo op gevat hebben de leden van Vooruitgang ons iets werkelijk zeer goeds gegeven. In den kelder van den kruier voelden zij zich thuis en mevrouw Sanders heeft het spel zoowel individueel als van het ensemble voortreffelijk geleid. De voorstel ling ging ver uit boven wat wij over het al gemeen van dilettanten in zulk soort werk te zien krijgen. Het- spel van allen was in deze opvatting zeer knap op elkaar afgestemd; het werd een mooi geheel. De leden van Vooruitgang zijn zoo bescheiden de namen der spelenden niet op het prograxnma te ver melden; voor hen is blijkbaar het geheel hoofdzaak. Ik wil dan ook xxiet. te veel in details treden, al valt het mij bij deze voor stelling moeilijk. Zoo kan ik niet nalaten hier de „moeder" afzonderlijk to noemen. Weinige beroepsactrices hadden den toon van deze moeder zuiverder kunnen treffen. Hoe teer terwijl zij toch aldoor de vrouw uit h<tt volk bleef was zij in haar spreken tegen den zieken Jantje! Dat was werkelljx ontroerend. Het zuivere accent- trof ons ook in het spreken van Jantje! Dat was namelijk een kind en deze travesti deed ons nu en dan aan niemand minder daxx Ciska Kremer denken! Voortreffelijk en altijd x-aak waren de overgangexx; het was eexx verras sing zoo iets zuivers en xxxoois te hooren op eeix dilettanten-voorsteilixig. Zoo lang lxij op het ziekbed.lag, was deze Jantje vrijwel vol maakt. Gedurexxde den droom hinderde nu en dan een zekere stijfheid in de actie, bleek het ons, dat haar kuxxxxeix beperkt was. Maar hoe aangrijpend ja ik durf dat bij liefhebbers door mij gebruikte woord hier bezigen was Jantje aan het slot van zijn droom in van angst en zijn bexxauwenis, hoe prachtig werd heel die sterfscène, niet alleen door Jantje, maar ook door heel de omgeving. Bravo, mevrouw Sanders voor uw regie xn dat toonoel! Wij zouden het volmaakt hebben kuxxnen noemen, als de belichting toen min der fel ware geweest. Thijs Banes, Jacob, de politie-agent hij vooral bijzonder goed Lammersen, de schoexilapper, zij alien vormdexx een knanxp ensemble. Met welk eexx liefde moet hier gestudeerd zijn om zulke resultaten te krij gen. Exi hi'; xnoeilijk probleem van den zwaan was door mevrouw Sanders zeer bevredigexxd opgelost! Ook de zwaan trof oxxs door juiste, rake dictie. De'n bakker denk ik mij meer als een gruwelijke droomgestalte en ook de rol van Sien had sterker bezet kixnnen zijn. Hierdoor ging van het tooneel van den moord op den zwaan in de voorstelling van Royaards 'n ontzaglijk momexit niet die be- klemmende suggestie uit ais gewenscht was. Wij moeten de verschrikking, de afschuwe lijke nachtmerrie met Jantje medeleven eix daar was thans geen sprake van. Maar daar 1 naast stond zoo veel goecls, dat wij deze op voering in dankbareherinnering zullen houden. Ik kan mij begrijpen, dat mevrouw San ders, zooals zij mij na afloop der voorstelling zeide, „heerlijk met Vooruitgang had ge werkt!" Het was aan de resultaten te zien. Zeer hoop ik, dat Vooruitgang in de gelegen heid moge worden gesteld de voorstelling van Uitkomst nog dikwijls te herhalen. Met Uit komst werd iets meer en iets beters gegeven dan wij gewoonlijk van het dilettantentooneel gewend zijn. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt dé Redactir zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nie' geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. DE KOLK TE SPAARNDAM. OVER „PRONK" EN OUDE DINGEN. M. de R., Na de voltooiing der werkzaamheden aar. de Koiksluis te Spaarndam heeft men kunnen lezen, dat er blijdschap te kennen werd ge geven over het behoud van hot „Oude" aan de Kolk, want dat zelfs de houten lantaarn palen bleven staan of weder op hun oude plaats gezet waren. Voor liefhebbers van hel „Oude" is het misschien heel aardig, zulke pronkpalen met hun leege ijzeren kop, doch voor de bewoners der Oost- cn West-Kolk is het zeer onaangenaam. Waren die palen voorheen tenminste nog voorzien van een petroleumlamp, thans ontbroken die ook, de Kolk is 's avonds geheel in duisternis gehxxid. Dat dit groot gevaar oplevert voor menschen, die niet goed den weg weten langs de Kolk, bewijst een geval van Zon dagavond j.l., toen een persoon, vreemd op Spaarndam zijnde, een verlicht lokaal aan de Kolk verliet en wegens de duisternis regel recht in de Koiksluis liep. Door hulpgeroep kon spoedig do man op het droge geholpen worden. Een goede straatverlichting is dan ook dringend noodig en dan maar zoo modern mogelijk, want pronk hebben wij genoeg aan den schutsluis en daarin hadden wij liever het „Oude", de scheepvaart. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. TEN HAVE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ceal» per re;cl. Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a TT"*.*!!""?' Dr. h.NANNING's SUPPOSITOR1A (Zetpillen tegen aambeien.) f v. DE MOORD TE ROTTERDAM. Een verdachte opgesloten. ONVOLDOENDE ALIBI. De regeering heeft een belooning van 500 uitgeloofd aan hem of haar, die dusdanige aanwijzing geeft, dat de arrestatie van den dader daar het gevolg van zal zijn. Van Vrijdagmorgen 9 uur tot 's nachts 4 uur hebben de inspecteurs van den just-itiee- len dienst Beekman, Greveling en Kalkman, met eenige rechercheurs aan één stuk door aan het onderzoek in de Rotterdamsche moordzaak gewerkt. Het resultaat, van al dien arbeid is, dat toen men Zaterdagmorgen vroeg weer aan het werk trok. een bepaalde lijn kox! worden gevolgd. Indien enkele ge tuigen. die zeer positieve verklaringen heb ben afgelegd, bij hun lezing blijven volhar den, en zij zijn allen zeer pertinent in hun verklaringen geweest, dan zou dit zeer ver strekkende gevolgen kunnen hebben. Nader verneemt de N. R. Ct. dat het spoor dat zoo veel goeds beloofde dood geloopen is. Een getuige heeft- verklaard, dat hij op den avond van den moord een man, dien hij van naam kende om kwart voor zeven had zien staan, gekleed in een manchester pak en met een fiets op den hoek van de Coolschestraat. De politie heeft zeer veel moeite gehad om te kunnen ontdekken, dat deze man momenteel ergens in Overijssel werkt Terstond is naar de bedoelde gemeente getelegi-afeerd. Zater dagmiddag is telegrafisch antwoord ingeko men van deix burgemeester van die gemeen te, dat de bedoelde man op den avond van den moord in die gemeente is geweest. Hieruit valt dus af te leiden dat de vermoedelijke dader lijkt op dezen man, waardoor genoem de getuige zich heeft kunnen vergissen. Maar oxxdanks deze teleurstelling is men terstond verder gegaan met het onderzoek en men heeft zich met kracht gewox-pen op een ander spoor, waarvoor men reeds enkele aanwijzingen had, welke bij verder onderzoek nog meer resultaten zijn gaan opleveren en al xxxoet men uiteraard xxiet de beooi-deeling van de feiten uiterst voorzichtig zijn de teleurstelling van Zaterdagmiddag is daar het beste bewijs van in den loop van dien middag heeft men toch opnieuw hoop ge kregen. Zaterdagmiddag is een man aangehouden, en het onderzoek is zoo ver gevorderd, dat Zaterdagmiddag om zes uur zijn „in verzeke ring stelling" kon worden gelast, met andere woorden de man is opgesloten, als verdacht van het gruwelijke misdrijf, dat Woensdag avond in den Blijdox"ppolder ls gepleegd en waarvan de 10-jarige Marietje van O. uit de Coolschestraat het slachtoffer is geweest. In vex-band met. den stand vaxx het onder zoek kan nog niet alles worden gepubliceex-d, maar de vogende feiten zijn gebleken: De gearresteerde is op den avond waarop de moord is gepleegd omstreeks acht uur in hoogst zenuwachtigen toestand thuis geko- xxien, hetgeen uit getuigenverklaringen blijkt. Wat hij tusschen zes en acht uur heeft ge daan is nog niet duidelijk gebleken. Het alibi dat hij opgeeft is althans onvoldoende en er wordt nog onderzocht in hoeverre wat hij zegt juist kan zijn. Hij beantwoordt aan het signalement exx zal met de getuigen worden geconfronteerd. De verdachte is vele malen xxxet de zeden politie in aanraking geweest en heeft al en kele vonnissen wegens zedendelicten achter den rug. Al zijn kleeren zijn voor scheikundig onderzoek in beslag genoxxxen De verdachte is dexx laats'ten tijd hex'haaldelijk in den Blij - dorppolder gesignaleerd. Alleen heeft merx geen fiets kunnen vin den. De politie houdt evenwel rekexxing met de mogelijkheid, dat de man een fiets op dien avond heeft, gehuurd of geleend. Dit zou dan vermoedelijk in het Westelijke stadsdeel zijn gebeurd. SCHEEPVAARTBERICHTEN Ares 11 te Grand Bassam, Amsterdam n. West Afrika. Alderamin 11 van Port Said, Japan naar Rotterdam. Almelo 8 van Pisagua naar Pisco. Alkaid 12 te Antwerpen van Hamburg. Abbekerk p. 11 21 uur Dover, Rotterdam n. Australië. Alcor 9 te Buenos Aires van Rotterdam. Borneo 11 van Marseille, Batavia naar Am sterdam. Baarn 10 te Valparaiso van Corral. Bodegraven 10 van Tocopilla naar Anto- fagasta. Brielle 8 van Cristobal naar Curasao. Ba toe 11 van Singapore naar Manila. Billiton 12 van Rotterdam naar Hamburg. Bovenkerk 12 van Colombo Rangoon naar Rotterdam. Boschdijk p. ll de Azoren, New York naar Java. Breda 11 te Curacao van Amsterdam. Bennekom 11, 18 uur 20 m. Eastbourne, Amsterdam naar Curacao. Baarn 14 te Caleto Coloso verw., vertr. 23 v. Chili (verb.) Djember 12 van Batavia naar New York. Enggano 12 te Amsterdam van Java. Flandx-ia 11 22 uur van Cherbourg Amster dam naar Buenos Ayres. Flandria 11 14 uur te en 15 uur van Southampton Amsterdam naar Buenos Aires. Giekerk 12 van Marseille naar Antwerpen, Beira na.r Rotterdam. Grijpskerk 11 van East Londen naar Dur ban. Helder 8 van Dakar naar Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Heemskerk 11 te Kaapstad, Amsterdam n. Z.-Afrika. Insulinde 12 14 uur van Colombo, Rotter dam naar Java. J. P. Coen 10 van Singapore, Amsterdam naar Batavia. Jan Pieterszoon Coen 12 te Batavia van Amsterdam. Koudekerk p. 12 Ouessant, Hamburg naar Rotterdam. Kota Inten 12 van Batavia naar Rotter dam. Kota Gede 12 te Batavia van Rotterdam. Kota Baroc 12 van Rotterdam naar Ba tavia. Kieldrccht 12 van Rangoon, Rotterdam n. Calcutta. Maaskerk 11 van Las Palmas naar Free town, Amsterdam naar W. Afrika. Merauke 11 te Boston, Batavia naar New York. Melampus 10 te Bremen van Hamburg. Zondagmorgen om 7 uur is op de plaats waar Woensdag de moord op een tienjarig meisje weixl gepleegd, een nxaxx aangehouden die aan het- signalement van den vermoedb- lijken dader beantwoordde en die eexx alibi opgaf, dat in 't geheel xxiet bleek te kloppen. Toch heeft men hem weer vrij gelaten, om dat- later dit alibi wel aannemelijk was. De Zaterdag aangehouden man blijft voor- loopig nog opgesloten. De stroom van getuigen Ls ook Zondag blij ven aanhouden, zoodat de politie waarschijn lijk den gcheelen nacht zou moeten doorwer ken om heden gereed te zijn voor het groote onderzoek. Er wordt heden een verwijderd verband ge zocht met- een beschadigde fiets, die Vrijdag nacht op de WUnhavcxxkade is gevonden en waarvan men nog steeds geen eigenaar heeft kunnen opsporen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat deze fiets niets met den moord heeft uit te staan. TWEE KINDERLIJKJES TE ROTTERDAM GEVONDEN. PASGEBOREN TWEELING LEVEND BEGRAVEN? ONGELUK OF MISDAAD? Vrijdag hebben arbeiders, die bezig waren met graafwerk aan den Dordtschcn straat weg te Rotterdam een doos gevonden, waar in de lijkjes van een pasgeboren tweeling, een jongetje en een meisje werden gevonden. Het eene kiixd was in een oude rok, het an dere in een stuk dekexx gewikkeld. Naar alle waarschijnlijkheid is de doos ixx den nacht van Donderdag op Vrijdag begraven en voor zoover het onderzoek heeft uitgewezen i> het niet onwaarschijnlijk te achten, dat cie kin deren levend begraven zijn, meldt hot Hbld» ALASTRIM. WEER EEN STERFGEVAL IN ROTTERDAM. De directeur van den Haagschen G. G. D. meldt, dat Vrijdag weer een verdacht geval van alastrim door den geneeskundigen hy giënist is waargenomen bij een niet inge ënt kind van drie jaar, wonende- in de Deut sche laan te 's-Gravenhage. De zieke is over gebracht naar de barakken ter observatie. De familie is Vrijdag ingeënt en de noo- dige maatregelexx van ontsmetting zijn ge nomen. Dezer dagen ls een vrouw van 56 jaar uit het westelijk deel van Rotterdam, die iix een der ziekenhuizen werd verpleegd, aan alastrim overleden. Bij den G. G. D. te Rotterdam is nog een geval van alastrim aangegeven, aldus het Hbld. ONGELUK OF MISDAAD? Het gebeurde te Noord- Kraaijert. Betreffende het gebeurde te 's Heer Arends" kerke, in het gehucht Noord-Kraaijert, kan worden gemeld, dat de toestand van den jongeman, die door een schot uit een revol ver is getroffen, Zaterdagmorgen zeer ern stig was. Zooals bekend wordt hij verpleegd in het Gasthuis te Middelburg. Dat men hier met een moordaanslag gepleegd door de zus ter van den gewonde zou te maken hebben, daarvoor bestaan nog geen bewijzen, meldt de N-R.C- Het meisje heeft volgons een ande re lezing de revolver in de hand gehad en tegen haar familieleden gezegd: Wie wil de revolver van mij koopen? Toen is de revol ver plotseling afgegaan met het bekende noodlottig gevolg. Madloen p. 12 1 uur Kaap del Arml, Rot terdam naar Java. Menado p. 12 Flnisterre, Rotterdam naar Java. Narenta p. 11 Prawle Point, Paclflckust naar Rotterdam. N ij kerk 11 te Hamburg van Rotterdam. Nias 10 te Belra van Rotterdam. Orestes U te Winnebah, Amsterdam naar W.-Afrika. Prinses Juliana 11 van Genua, Batavia n. Amsterdam. Randfonteln 11 van Beira naar L. Marques Rietfontein 11 van Suez, P. Soedan, Am sterdam naar Z. Afrika. Reggestroonx 11 te Accra, W.-Afrika naar Amsterdam. Riouw 12 te Bombay, Amsterdam naar Java. Salabangka 11 te Sabang van New York. Stadsdijk p. ll n.m, Ouessant, Rangoon naar Rotterdam. Sumatra 11 te Beira van Rotterdam. Soekaboeml 11 18 uur van Liverpool, Java naar Rotterdam. Schouwen p. 12 3 uur Suez, Makassar naar Rotterdam. Soesterberg ll 12 uur te en 19 uur van Leixoes, Amsterdam naar Z.-Amerika. Siantar 9 van Seattle naar Batavia. TJikini 10 van Tientsin naar Dalren. Tjileboet 11 vaxx Manila naar Macassar- Tjerlnxai 11 12 uur van Marseille, Rotter dam naar Batavia. Triton 11 16 uur te Havre, Puerto Plata n. Axxxsterdam. Vlieland ll te Bclawan Rotterdam naar Batavia. Aludra 11 n.m. te Rotterdam, van Buenos Ayres. Aphacca 11 nm. van Rotterdam naar Montevideo en Buenos Ayres. Billiton 11 n.m. van Rotterdam naar Hamburg. Drechterland 12 van Pernambuco, Amster dam naar Z. Amerika. Drechtdijk 11 v.m. te San Francisco, Pacl- fickust naar Rotterdam. Edam 12 v.m. van Vigo, Tamplco naar Rot terdam. Eemstroom 12 v. Hamburg naar Amster dam. Gaasterland 11 van Santos, Amsterdam naar Z.-Amerika. Gelria ll van Santos 12 van Rio Janeiro, Buenos Ayres naar Amsterdam. Hoogkerk 11 n.m. van Rotterdam naar Bombay. Nebraska 11 n.m. van Rotterdam naar Vancouver via Londen. Seemba 12 v. Amsterdam naar Batavia. Vcendam 12 v.m. te New York van Rot terdam, LETTEREN EN KUNST

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13