IIE TWEEDE K11SS1R' DE DERDE ECLAi HAARL V®ET1AL1©IMD. BloemendaalZeeburgia (02) Nu de witten, die voor deze gelegenheid in een blauw shirt waren gestoken, ook dezen wedstrijd hebben verloren, begint het er donker voor ze uit te zien. Zeeburgia, dat er sinds het vorige seizoen ook al niet op is vooruit gegaan, speelde in deze ontmoeting met een geweldig enthou siasme, dat vooral tijdens de eerste helft tot een geregeld overwicht der bezoekers leidde. Bij Bloemendaal lukte het weer niet. In de tweede helft b.v. zijn de Bloemendalers bijna voortdurend in den aanval geweest. Wel liet het voorhoedespel vaak te wenschen doch het zat de witte aanvallers toch ook niet mee. De meest eigenaardige situaties ont stonden soms voor het Amsterdamsche doel, waar echter steeds een vijandelijk been in den weg stond. Het eerste doelpunt van Zeeburgia was bo vendien o.i. zeer aanvechtbaar en zeker bij zonder fortuinlijk. Beijk wipte het leder over het hoofd van den Amsterdamschen links binnen, die hem echter op een niet geoor loofde manier het bezit van den bal met suc ces betwistte. Gevolg een protesteerende Bloemendaalsche verdediging en een doel punt voor Zeeburgia. Het scheen wel of de thuisclub hierna den schrik niet te boven kon komen. Zeeburgia bleef voortdurend in den aanval; het spel van de Amsterdamsche halflinie viel in deze periode verbazend op. Steeds weer werd de aanval der gasten aan het werk gezet, doch dank zij het treuzelen voor den Bloemen- daalschen goal en het slechte schieten bleven doelpunten uit. Beijk moest slechts eens een moeilijken kopbal uit 't hoekje grabbelen en en een goed schot van Bockhove stoppen. In de buurt van het Zeeburgia-doel was het opvallend rustig gebleven. Zoo ging met 10 voor Zeeburgia de rust in. Gesteund door den wind begon Bloemen daal direct druk op de Amsterdamsche veste uit te oefenen. Doelman Geelhuizen kreeg daar wel heel veel, doch weinig moeilijks te doen. De aanvallen der Zeeburgianen bleven intusschen nogal zorg baren. Tegen de ver houding in scoorde Zeeburgia bij een snel len aanval door haar linksbinnen van kor ten afstand onhoudbaar. (02). Het Bloemendaal-elftal was als volgt op gesteld: J. BeOjk, IJfs, Bakker, Eijsten, Hij Beijk, Van der Meij, J. Kammeijer, Bakker Jr., Sunter, Immer, Strik. ZandvoortHercules (33) Het sterke Utrechtsche Hercules heeft dus, evenals vele voorgangers, op het Zandvoort- veld een veer moeten laten. Zandvoort had eerst een 20 voorsprong, die echter door Hercules werd omgezet in een 23 achter stand. Tegen het einde kwam de gelijkmaker Zandvoort stelt zich als volgt op: Van der Mey, Water, Keur, Schaap, Beekhuis, A. Moolenaar, Schut, Rinkel, Koper, Keesman, Swart. Het Zandvoort-elftal is dus iets gewijzigd. Er zijn nu enkele jonge spelers in opgenomen wat een verblijdend verschijnsel is. Daar zal Zandvoort het in de t-oekomst toch van moe ten hebben. Ook Rinkel is weer hersteld; hij bezet de rechtsbinnenplaats. Zandvoort is direct sterker. Swart. die als links buiten uitstekend werk verricht, maakt den eersten goal. Aan den anderen kant krijgen de gebroe ders Buitenweg geen oogenblik vrij spel, zoo dat ze voorloopig nog niet al te veel gevaar opleveren. Balt in het Hercules-doel verricht uitste kend werk. Beweeglijk ais hij is, weet hij en kele voorzetten te onderscheppen. Keesman lost dan een schot, dat gehouden, maar niet genoeg weggewerkt wordt. De jeugdige Ko per ziet zijn kans; hij vergroot op handige wijze den voorsprong (20), Het gaat er nu gunstig uitzien voor de Zandvoorters. Het spel van beide partijen is ongeveer gelijkwaardig, maar in de laatste minuut volgt een snelle uitval van den rech tervleugel van Hercules. D. Buitenweg krijgt den bal en schiet in (2—1). Voor rust kri.;gt Zandvoort nog een penalty die door Moole naar (waarom Koper niet?) hoog overge schoten wordt. Na de rust een paar sensationeele spel-mo- menten. Hercules komt overdonderend op zetten, Zandvoort wordt overspeeld. Binnen enkele minuten heeft W. Buitenweg op schit terende wijze gelijk gemaakt, terwijl dadelijk daarna nummer drie bij Van der Mey in doel komt. (23). Wel weet Zandvoort zich weer los te wer ken, maar in den stand komt voorloopig geen verandering. Kort vóór tijd is één der Hercules-backs zoo ongelukkig, in eigen doel te schieten, zoodat tenslotte toch de stand nog gelijk wordt. Blijft Zandvoort zoo spelen, dan zullen wel meer puntjes binnen komen! HelderKennemers (14) Met een keurige overwinning zijn de Ken- nemers uit het hooge Noorden teruggekeerd. Deze overwinning op het eveneens nog onge slagen Helder was ten volle verdiend. Het elftal der Beverwijkers sloot als een bus; in dezen vorm spelend kan nog menig succes worden geboekt. De Helder mid-voor trapt af, doch de Ken- nemers nemen direct den aanval over en de Heldersche rechtsback kan nog ternauwer nood redden. Na zeven minuten wederom een prachtige aanval; tenslotte geeft Horeman aan de Kennemers de leiding (0—1). Helder heeft niets in te brengen; het ge lukt Groot nog vóór de rust den stand op 02 te brengen. Na de rust is het spel zoowaar nog beter; keer op keer bestoken de rood-zwarten de Helder veste en als Groot het leder krijgt toegespeeld is het 03. Energiek strijdt Helder voor een tegenpunt doch de Kennemer-defensie is weer in vorm. Toch kan zij niet verhinderen, dat de rechts binnen met een kopbal de eer redt. Verwoed valt rood-zwart weer aan en ten slotte is 't weer Groot, die den hattrick ver richt en den stand op I4 brengt. Z. R. C.Zeemeeuwen (26) Zeemeeuwen heeft zich van de gevoelige klappen der vorige weken geheel hersteld, zoodat degenen die voorspelden, dat Zee meeuwen dit jaar geen leidende rol zou spe len, wel wat voorbarig gesproken hebben. Zeemeeuwen stelde zich als volgt op: De Jong, Keur, Koning, Schilpzand, D. Moolenaar, W. Moolenaar Drommel, de Munk, Paap, Koper, Felzen. Zeemeeuwen had de opstelling iets gewij zigd. D. Moolenaar bezette de spilplaats, wat hij op uitstekende wijze deed. Door zijn hard werken werd steeds opnieuw de voorhoede der Zeemeeuwen ten aanval gedreven. Reeds spoedig nam Zeemeeuwen door A. Paap een 01 voorsprong, die echter door een uitste kend tegenpunt weer te niet gedaan werd. Zeemeeuwen bleef vóór rust voortdurend sterker, maar de aanvallen van Z. R. C. wa ren vooral door het goede spel der vleugels gevaarlijk. Rust 11. Na rust begint Zeemeeuwen met talrijke aanvallen, waarbij vooral de linkervleugel zich buitengewoon weert. Ook de productie- viteit laat aan die zijde niets te wenschen over; een drietal goals, alle van W. Koper, bezorgen Zeemeeuwen een veiligen voor sprong. Z.R.C. maakt een tegenpunt, waarna Paap het halve dozijn volmaakt. Tegen het einde komt Z. R. C. nog gevaarlijk opzetten. Reeds is De Jong gepasseerd, een schot volgt, maar op de lijn staat Keur, die het hooge schot niet meer weg kan koppen, maar met de hand uit doel slaat. Zoo ontgaat Z. R. C. nog een bijna zeker doelpunt, want de toegestane penalty wordt gemist. Einde van dezen prettigen wedstrijd, die goed geleid werd, komt dus met een flinke overwinning voor Zeemeeuwen. Schoten—D. S. V. (7—1) De eerste overwinning van dit seizoen is aan Schoten te beurt gevallen. D. S. V. werd het kind van de rekening; met niet minder dan 7—1 werd zij naar Amsterdam terug gestuurd. De cijfers zijn geenszins geflat teerd. want Schoten speelde een goed spel, waartegen D. S. V. niet was opgewassen; er werden nog verscheidene 'goede kansen on benut gelaten. Als scheidsrechter Twisterling beginnen bluaast, zijn beide ploegen volledig, blaast, zijn beide ploegen volledig, spel; Schoten neemt spoedig de overhand. Keurig spelend komt zij steeds voor het doel der Amsterdammers, waar Lohmann eenige goede kansen mist. Dan is het De Goede, die zijn club de lei ding geeft (10). D. S. V. valt-moedig aan. maar stuit steeds op de hechte Schoten-defensie. Dan is het weer De Goede, dié: den voorsprong voor Schoten vergroot (20). Vóór rust wordt er niet meer gedoelpunt. Na de thee heeft Schoten weer spoedig succes. Lohmann passeert eenige spelers, zendt dan een tam schot in, dat de keeper laat glippen (3—0). D. S. V. spant zich blijk baar niet erg meer in; Schoten doelpunt er verder lustig op los. Uit een goeden voorzet van rechts doel punt Cyon keurig (4—0). Steeds weer terug komende doelpunt De Goede (50). D. S. V. voetbalt niet erg meer; zij trapt maar in het wilde weg. Ook Schoten, met de overwinning in het zicht, spant zich niet bijster meer in. Cyon scoort no. 6 en als even later no. 7 geboren wordt, gaat de strijd als een nachtkaars uit. Vlak vóór het einde krijgt D. S. V. nog een penalty, die in een doelpunt wordt om gezet. Als het einde daar is, boekt Schoten een keurige overwinning. De heer Twisterling leidde goed. Schoten 2H. F. C. 3 (22) Als de heer Cassée beginnen blaast, zijn beide elftallen volledig. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug spel; H. F. C. III heeft al spoedig suc ces (0—1). H. F. C. heeft hier niet lang ple zier van, want Kabel maakt door stevig doorzetten gelijk (1—1). Als een der backs van Schoten een bal verkeerd beoordeelt ontstaat hieruit een cor ner, waaruit H. F. C. doelpunt (12). Direct hierop is het rusten. In de tweede helft is Schoten het meest aanvallend, maar mist eenige goede kansen. Dan laat de heer Cassee even stoppen om naar het passeeren van de „Graf Zeppelin" te kijken. Als weer begonnen is, blijft Schoten aan vallende, maar steeds ontkomt het doel dei- gasten aan een doorboring. Toch maakt Schoten gelijk via een der H. F. C.-backs (2—2). Schoten werkt hard voor het winnende punt, maar heeft geen geluk. Gedoelpunt wordt er niet meer. De heer Cassée leidde heel goed. Reserve Eerste Klasse. R. C. H. 2—H. F. C. 2 (4—2) De reserves van R.C.H. hebben ook hun perste overwinning te pakken. H.F.C. 2 werd het slachtoffer van den wedstrijd, die des morgens op het R.C.H.-terrein gespeeld werd. In den beginne leek het alsof ook nu weer verloren zou worden, want de H.F.C.-aanval speelde een heel goed en snel spel, waardoor Veenstra c.s. veel en lastig werk kregen. Het gelukte hun echter zich de vele aanvallen van het lijf te houden en toen na een goede door braak Nachtegeller uit een voorzet van W. Kedde het eerste doelpunt maakte, raakte het spel wat meer verdeeld. Toch waren de H.F.C.-aanvallen, door dat de R.C.H.-middenlinie aanvankelijk niet sterk speelde, nog steeds gevaarlijk. Gedurende de oogenblikken dat juist de „Graf Zeppelin" zich boven Haarlem bevond, zag Kuit kans om den stand op 20 te brengen, waarna het spoedig rusten was. Na de rust was het H.F.C.die eerst een doelpunt maakte uit een toegestane penalty. Het spel bleef intusschen aan beide zijden zeer behoorlijk, al werd voor het doel nog al eens een enkele kans verknoeid. W. Kedde bracht toen den stand op 31, waarna spoe dig een der H.F.C.'ers wederom tegenscoorde. Er kwam daardoor weer eenige spanning in den strijd, doch toen Hoogendoorn met een goed schot nummer vier langs den H.F.C. doelman gewerkt had, was het pleit vrijwel beslecht. Het bleek tenslotte dat dit de laatste goal van den wedstrijd was, zoodat R.C.H. dezen zeer geanimeerden wedstrijd met 4—2 won. Haarlem IIE. D. O. II (22) Haarlem 2 heeft op eigen terrein het niet verder kunnen brengen, dan een gelijk speO, waarmede zij beneden veler verwachtingen bleef. Het vertoonde spel was dan ook niet zoo goed als in de drie vorige wedstrijden. Haarlem 2 had een andere opstelling dan ver leden week: het backstel werd gevormd door Van Balen Blanken en Boot. terwijl M. Hout- kooper op de rcohtsbuitenplaats speelde. Hij kreeg niet veel te doen; wat hij echter deed was weer ouderwetsch, terwijl hij eenige ge vaarlijke schoten loste. Onder leiding van den hevr Drilsma stelden de elftallen zich op. Haarlem heeft het eerst het lichte windje in den rug. Van overwicht is echter geen sprake. Er wordt vrij vlug gespeeld, terwijl de reserves van E.D.O. zeer enthousiast zijn. Eenigen van hen zijn zelfs te enthousiast, waardoor enige mooie kansen onbesuisd over worden geschoten. Bij diverse Haarlem-aan vallen blijkt het, dat de keeper van E.D.O. in uitstekenden vorm is. In eenige hachelijke situaties blijft hij den toestand volkomen meester, terwijl hij eens een zeer hard schot van Van Polanen op goede wijze stopt. Bij een ED.O.-aanval geeft Calland uit een voorzet van den linksbuiten aan zijn elftal de leiding (01). De rust gaat echter met 11 in, doordat Levy met een ver schot voor Haarlem doel punt. Na de hervatting Is Van Balen Blanken door Tuinman vervangen doordat een been- blessure hem hot verder spelen onmogelijk maakt. Tuinman neemt de rechtsbuiten plaats in. ED.O. neemt weer de leiding, dit maal uit een vrijen trap van Dona (12). Bij een Haarlem-aanval maakt Groeneveld echter uit een scrimmage gelijk (22), met welken stand het einde aanbreekt. HAARL. VOETBALBOND De Uitslagen. 5—2 1—5 3—3 6—2 2—2 6—3 0—2 2—4 3—0 I A: HiilegomHaarlem 3a D. I. O.—E. D. O. 3 DamiatenR. C. H. 4 I. V. O.—Haarlem 3 1 B: Schoten 2H. F. C. 3 Haarlem 4E. D. O. 4 RipperdaBloemendaal 2 II A: Bloemendaal 3Schoten 2a T. H- B. 2—R. C. H. 7 II B: D. I. O. 2—Bloemendaal 4 uitgesteld. SwastikaKinheim 2 011 2 C: E. D. O. 5—E. T. O. 1—3 V. V. H.—R. C. H. 5 0—5 Haarlem 5D. O. A. 44 II D: SpaarnestadZandvoort 2 23 L V. O. 2—Haarlem 6 3—1 Zeemeeuwen 2D. W. O. 21 III A. R. C. H. 9Beverwijk 4 uitgesteld. Bloemendaal 5Zandvoort 3 04 Stormvogels 5I. V. O. 3 80 III B: Beverwijk 3—V. O. G.2 uitgesteld. Kennemers 6Damiaten 3 21 III C: D. O. A. 2Spaaxnevogels 3 2—0 Zeemeeuwen 3Kinheim 4 22 3 D: Bennebroek 2V. V. H. 2 02 Ripperda 2D. W. O. 2 24 III E: Spaarrievogels 2—Zeemeeuwen 5 04 DrosteD. I. O. 3 72 III F: Hiilegom 3Zeemeeuwen 4 33 Damiaten 2Halfweg 3 72 JUNIORES Afd. A: R. C. H. a—Zeemeeuwen HaarlemD. I. O. Adspiranten ZeemeeuwenZandvoort Bloemendaal aE. D. O. a 9—0 9—3 0—5 3-4 Zaterdagmiddagcompetitie Afd. L IJ. F. C. IUlysses I 5—0 Afd. II Ulysses II—Vliegende Vogels 12—4 Kennemerland HV. V. IJ. III 32 Buiten dc competitie H. F. C. VeteranenKennemerland 58 DrosteKennemerland 3 35 Eerste klasse A. D. I. O.—E. D. O. III (1—5) E. D. O. III, dat een zeer sterk elftal in het veld bracht, speelde bovendien zóó uitste kend," dat het voor D. I. O. onmogelijk was om een behoorlijk resultaat te bereiken. Toch zijn de eerste aanvallen voor D. I. O. Het E. D. O.-doel wordt nogal eens in ge vaar gebracht, maar bijzonder groot is dit gevaar niet, daar de vooi'hoede niet door tastend genoeg is. Toch geeft de linksbuiten aan D. I. O. de leiding (1—0). Kort daarop maakte de linksbinnen met een fraai schot in den benedenhoek gelijk G—D. Een zwak moment van de D. I. O.-achter hoede wordt door E. D. O. niet onbenut gela- t- -. in tien minuten tijd vier goals! De rechtsbuiten geeft E. D. O. de leiding: even later vangt de keeper een schot goed op, maar bij den uittrap belandt de bal via één der spelers in het doel. Twee minuten later een schermutseling voor doel, het uit zicht wordt belemmerd, zoodat met een on houdbaar schot de stand op 14 wordt ge bracht. Eindelijk herstelt D. I. O 's achter hoede zich, maar nu is het te laat. hoewel D. I. O. in de meerderheid komt. Verschil lende malen wordt tegen lat en paal ge schoten, terwijl de keeper goed werk doet. Dan een uitval van E. D. O., waardoor de eindstand op 15 wordt gebracht. I. V. O.Haarlem 3 (62) De thuisclub speelt voor het eerst weer met *n volledige voorhoede; deze speelde een snel combinatiespel, waartegen de Haarlem-ver dediging niet opgewassen bleek. Reeds kort na het begin scoort de rechts binnen der thuisclub op eenigszins gelukkige wijze en hoewel de roodbroeken thans beter aanvallen, weet I.V.O. den voorsprong t-e ver- grooten als de rechtsbinnen uit een corner onhoudbaar inkopt. Thans is het de beurt van de bezoekers; Klipp scoort onhoudbaar tegen. Even voor rust wordt het echter 31 als na een snellen aanval de rechtsbinnen den hattrick verricht. Na de thee vergroot Jongkind al spoedig den voorsprong tot 41, terwijl dezelfde spoe dig hierna met een kopbal den stand op 51 brengt. Hierna wordt eenige minuten gestaakt om te kijken naar de „Graf Zeppelin". Als weer begonnen wordt, onderneemt Haarlem direct een mooien aanval: dc bal stuit techter van paal tot paal en dan weer het veld in. Even later scoort Klerk. (52). Eenige minuten vóór het einde gaat I.V.O.'s linksbinnen er alleen van door en doelpunt mooi. (62.) Klei-k krijgt in de laatste minuut een pe nalty te nemen, welke wordt gestopt. Eerste klasse B. Haarlem 4E. D. O. 4 (63) Haarlem 4, een elftal, dat eenigszins uit veteranen bestaat, is op afdoende wijze de meerdere van E. D. O. 4 gebleven. Haarlem 4 toonde zich over alle linies sterker dan de roodzwarten; dezen waren echter gehan dicapt. doordat ze den geheelen wedstrijd met tien man speelden. Haarlem speelde eerst met den zwakken wind in den rug en was spoedig in de meerderheid. De eerste twee goals kwamen van den voet van De Groot, terwijl Beets den stand op 30 bracht met een mooi ver schot, dat via de lat in het doel verdween. Met dezen stand brak de rust aan. Na de rust is E. D. O. wat meer ia het of fensief; zü weet er 31 van te maken, door den middenvoor. Hierna neemt Haarlem het spel in handen en het wordt 41 door Hetem. Uit twee through passes maak Kommann op goede wijze evenzooveel goals (61). Dit vindt ED.O. echter te bar; zij voegt nog twee doelpunten aan haar totaal toe. zoodat het einde aanbreekt met 63 voor Haarlem 4. RipperdaBloemendaal II (02) Eindelijk heeft Bloemendaal II het dan tot de overwinning gebracht en nog wel tegen het sterke Ripperda op eigen veld. Vóór rust ging de strijd gelijk op. De vele aanval len van Ripperda waren niet bijzonder ge vaarlijk; het spel werd steeds veel te kort gehouden, zoodat de Bloemendaal-verdedi- ging, die er goed het oog in had. meestal vrij gemakkelijk kon wegwerken. De Bloe- mendaal-uitvallen waren weliswaar minder talrijk, maar toch beleefde het Ripperda- doel enkele gevaarlijke momenten. Zoo bij voorbeeld toen Bloemendaal een penalty te nemen kreeg; Jonkergauw schoot hard tegen den keeper, waarna de terugstuitende bal word ingeschoten (01). Met de „Graf Zeppelin" In zioht werd rust aangekondigd. Na de rust was Ripperda bijna voortdu rend sterker, maar zij wist geen enkele maal het doel te vinden. Aan den anderen kant maakte A. Cassee na goed doorzetten nog een tweede doelpunt. Hier bleeg het bij, zoo dat het einde kwam met 0—2. TRAM- EN SPOORWEG- COMPETITIE. TramvogelsA. G. T. (36) Do Tramvogels brengen tegen wind in het leder aan het rollen. Nadat diverse aanval len aan beide kanten onschadelijk gemaakt zijn, heeft A G.T. het eerst succes door toe doen van haar rechtsbinnen (0—1). Weinige minuten later is hert de Tram- vogelsmiddenvoor, die de partijen op gelij ken voet brengt (11). Niet ontmoedigd trapt A.G.T. weder af en heeft zoowaar bijna terstond succes door toedoen van haar linksbuiten (12). De Geeltjes geven zich niet gewonnen; hun midhalf krijgt gelegenheid om uit een penalty de partijen wederom op gelijken voet té brengen (22). A.G.T. wijzigt haar opstelling: de rechts binnen geeft zb'n vereenlging a! spoedïg voor de derde maal de leiding (23)- Tramvogels krijgen weinige minuten later do kaas om gelijk te maken, doch hun mid half mist tot tweemaal toe een strafschop. A.G.T. komt thans geducht opzetten. Haar middenvoor kopt fraai een corner, goed door links genomen, in (24). Eenige seconden vóór rust beoordeelt de Tramvogelsdoelman een ver schot verkeerd (2—5). Na het kopje thee komen de Tramvogels terstond flink opzetten, doch zonder het gewenschte succes. Wanneer de A.G.T.-links- buiten voor de zooveelste maal goed voorzet, mist de Tramvogelskeeper gedeeltelijk; de toeloopende middenvoor der Amsterdammers heeft geen moeite om den stand op 26 te brengen. De Tram vogels komen nu danig in het of fensief, doch slechts hun linksbuiten ziet kans. den A.G.T.-doelman het nakijken te geven, zoodat het einde komt met 6—3 voor de A.G.T. R.-K. FEDERATIE 1. EN S. I—n. B. C. I (2—4). Met een invaller voor Duinhoven ging H. B. C. Zondag naar Den llaag. Ook nu weer bleek H.B.C. in goeden vorm te zijn. want met niet minder dan 4—2 wer den de beide puntjes naar Heemstede mede genomen. DIOC. R.-K. HAARL. VOETBALBOND De Uitslagen. Ill D: HB.C. IIISantpoort III T.IJ.B.B. Ill—B.S.M. I Geel Wit II—Lisse III iv n. Vict-rlx n—Geel Wit III B.S.M. II—V.V.F. AFDEELING I. Alliance in—T.IJ.B.B. V R.K.V.Z. Ill—H.BC. IV B.S.M. IV—GeeJ Wit IV Santpoort V—B.S.M. IH AFDEEI.ING II Concordia nHB.C- V D.S.S. in—RX.V.Z. IV Vriendschappelijk. R.K.V.Z. I—D.S.S. I R.K.V.Z. II—D.SB. n Alliance IV—V.VR. n 8-4 1—3 1—4 1—2 0-20 4-3 1—6 1—0 5—0 2—0 4—1 2-3 1—2 2—2 SCHAKEN Om het Wereldkampioenschap. De twaalfde partij van den schaakwedstrijd om het wereldkampioenschap te Berlijn werd door Aljechim gewonnen en de dertiende partij door Bogoljubow. D e sensatie Het is een vaste gewoonte geworden voor de correspondenten van bladen en telegraaf- agentschappen, vooral in telegrammen, waar van ieder woord telt, uitslagen van interna tionale sportwedstrijden op te geven als bijv, Nederland slaat Noorwegen, of Dultschland verplettert België enz. Wel hebben dc ge noemde staten, als zoodanig, weinig met zulk een gebeurtenis te maken gehad, maar het is een onschuldige methodesoms. Soms ook niet. Een groote Australische krant kreeg eens op een dag van zijn corres pondent te Nouméa in Nieuw Caledpnië het lakonieke telegram: Matrozen en soldaten verpletterd door Caledoniërs. Het bericht was erg kort, maar de journalist, die het ont ving, kon zich voorstellen dat de correspon dent in de verwarring niet uitvoeriger had kunnen seinen. Hij begreep dat de autori teiten gewaarschuwd moesten worden, dat er een oorlogsschip naar Nouméa zou wor den gezonden en dat hier prachtige kopij was, niet alleen voor zijn eigen blad, maar ook voor de Engelsche pers, die hij als Australisch berichtgever placht te dienen. En hij schreef en seinde dus: Correspondent Nouméa meldt Fransche matrozen en solda ten in de pan gehakt door Kanaken. Burger bevolking in gevaar. Toestand doet zich zeer ernstig voor. De Engelsche pers reageerde slechts zwak jes op dit sensationeele nieuws. Eén enkel blad slechts nam het telegram op en dan nog onder voorbehoud. Maar zoo vond het ook zijn weg naar Parijs, waar het met alge meen ongeloof ontvangen werd. En spoedig daarop kwam de verklaring. De Fransche ma trozen en soldaten te Nouméa hadden zich inderdaad vereenïgd ter bestrijding van de Nieuw Caledonische bevolking, maar de strijd was op het voetbalveld gestreden en de burgerlijke bevolking moge eenigszins op gewonden zijn geraakt, haar toestand was volkomen veilig. De gedeballoteerde. Ramsay Macdonald, de tegenwoordige pre mier van het Vereenigd Koninkrijk Is niet altijd in eigen land geëerd geweest. In een vroegere periode van zijn werkzaamheid heeft hij zich eens laten voorhangen voor het lidmaatschap van de Golfclub tc Spey Bay en hij werd bij die gelegenheid gcdeballo- teerd om zijn radicale politieke beginselen. Maar ziet, de versmade werd eerste minis ter en het bestuur der golfclub achtte het noodig om amende honorable te maken. Dus noodigde het Macdonald onlangs uit, om de prijzen uit te reiken na een golftournool. En had de minister nu maar voor de eer be dankt, dan was alles goed geweest. Dan was aan de eer voldaan, dan had het bestuur zich gerehabiliteerd gevoeld. Maar Ramsay Macdonald nam de uitnoodiging aan, mis schien wel een beetje uit lust tot vermaak, wie zal het weten. Want deze kreeg hij ze ker, toen hij met veel buigingen en plicht plegingen als de gast van den dag werd ont vangen door het bestuur van de club, die hem als lid niet had willen accepteeren. Tennis amateurs en profs. Er is in de laatste paar jaar telkens spra-? ke geweest van de instelling van een zg. „open kampioenschap" voor tennissers. Dat wil zeggen een kampioenschap waarin be roepsspelers en amateurs gezamenlijk om dc overwinning strijden, zooals dit sinds jaar en dag ook op golfgebied in Engeland naast het amateur-kampioenschap bestaat. Aanlei ding tot dit streven is natuurlijk geweest de veranderde situatie in de beroepssport, sinds spelers die in het spel eerst nis amateur reeds eenige vermaardheid hadden verwor ven tot het beroepsspel zijn overgegaan. En de onmiddellijke aanleiding is de nieuws gierigheid om te weten wie nu eigenlijk ster ker is, Kozeluh, de primus der profs of Co- chet of Lacoste, de beste der amateurs. En, hoewel Engeland op do baan reeds jaren lang zwakker is dan Amerika en Frankrijk moest vandaar, der traditie getrouw, het parool gegeven worden. Dezer dagen is or weer eens naar geïnformeerd bij do Engel sche Lawn Tennis Association en uit het vage antwoord dat verkregen werd, meent men te mogen opmaken, dat de instelling van een open kampioenschap in de naaste toekomst, lang niet onmogelijkis. In elk geval zullen wij er wel spoedig meer van hooren, want een speciale commissie, voor dat doel benoemd, moet nog in October met een rapport over deze aangelegenheid ko men. Het zou ons geenszins verwonderen, wanneer het er inderdaad van kwam. Een bestraffing. In de wereld der wielersport, die helaas vol knoeierijen zit. wordt soms zonderlinge rechtspraak gevoerd. Het volgende staaltje vonden wij in een buitenlandsch blad betref fende de Salomo's wijsheid van de Du'.tsche wielersportautoriteiten. De renner Knappe reed onlangs te Berlijn in de sprints. Voor den wedstrijd werd hem door zijn tegenstander de overwinning aan geboden tegen een vergoeding in klinkende munt. Knappe weigerde. Niet het denkbeeld van de zege. naar wij mogen aannemen, maar de conditie van de munt. Waar op de andere renners prompt een com bine vormden en Knappe niet succes iedere kans op de overwinning benamen. Daarop ging de renner zich beklagen en hij speelde daarbij geheel open kaart. Met het gevolg dat niet de anderen beboet wer den, maar Knappe zelf, omdat, hij het voor stel niet voor de race. onmiddellijk toen het gedaan was, aan de leiders had overgebracht. Dit oordeel moge theoretisch juist zijn, het ls toch in de practijk wel wat hard voor den renner, die, omdat hij geen verklikker wilde spelen van een opzet, die niet door zou gaan, ook nog de benadeelde partij was door een combine waarvoor zijn tegenstanders hem voor de race toch wel niet gewaarschuwd zullen hebben. Sérès-Linart. Hoe dikwijls hebben deze twee namen '.n vroeger jaren niet. zeer vet gedrukt op bil jetten, in programma's en kranten gestaan, als d e groote attractie van wielerwedstrijden in alle landen, tot zelfs in Amerika toe. Sérès de Fransche en Linart de Belgische kampioen waren jarenlang de sterkste spe cialisten achter den motor en klassieke on verbiddelijke tegenstanders. Linart rijdt nog steeds en is nog altijd gevaarlijk ook. Sérès heeft zijn fiets of zijn tricot of zijn ren- schoenen aan de wilgen gehangen. Maar dezer dagen werden de weinige toe schouwers bij de training ln het Vélodrome d' Hi ver te Parijs verrast door het schouw spel van Linart in training achter een motor, bemand door Sérès. De Fransche veteraan Is van plan zich op het gangmakersmc-tier toe te leggen en het was wel merkwaardig dat hij zijn eerste oefening hield me', zijn ouden tegenstander. Ditmaal behield Sérès voortdurend de leiding, met een lengte precies.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7