Wood-Milne RUBBERLEDER zolen en BULLDOG hakken SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 VIERDE BLAD LETTEREN EN KUNST VAN KUNST EN KUNSTENAARS. EEN NOVUM IN UITGEVERSRECLAME. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rejcL WOODMTLNF. RUBBER LEDER is het nieuwe zoolmftterituil, dat zulke ©norroe voordoe lea biedt, dat het gewone zooüeder er ge- heel door verdrongen zal worden, 3} x STERKER DAN LEDER VOORDEELIGER IN PRIJS. ALS LEDER BEVESTIGD LOOPT AANGENAMER GLIJDT NIET UIT GEEFT GEEN TRANSP. YOETEN, Verkrijgbaar in drie dikten (3, 4 en 5 m.M.) bij alle moderne Schoenmakers, in Scheenen Ledenvinkels Nr. De artistiek-psychologlsche portretschil dering gaat opgeld doen in de litteratuur. Wij hebben hier kort geleden de levensschets van Disraëli door Maurois besproken, welk boeiend boek deel uitmaakt van een serie waarin ook Emil Ludwlgs boeken zijn opge nomen. (Napoleon enz.) Dat zijn uitgaven eener Arnhemsche firma. Nu kondigt de Rot- terdamsche firma Brusse in een kleine cir culaire een Sint-Augustinus aan door Louis Bertrand van de Academie Francaise. Fet boek zag ik nog niet, maar het is de vorm van dit circulairetje, die tot een enkele aantee- kening uitnoodigt, omdat we daarin, mis schien, weer iets nieuws te begroeten hebben, waarmee men bij eenig doordenken, matig ingenomen zijn kan. Zooveel te meer, waar een voorbeeld, door een firma als die der Brusse's gegeven, door mindere goden nog onsmakelijker kan worden gevolgd. Een of andere werklooze litterator, in dienst van den uitgever, heeft het dingske opgesteld. „Bij den Boekverkooper" staat er boven en het geeft de gesprekken weer die de uitgever hoopt dat over zijn nieuwste prestatie, Sint Augustinus, door de vrouwelijke bediende met haar klanten gevoerd zullen worden. Dat ze ooit zóó gevoerd werden, maakt hij ons niet wijs; de boekenverkoopers-blondine en haar klanten incluis kunnen zóó ingemaakt of opgezet worden ten behoeve van een of ander curiositeiten-kabinet. Wij worden aanhalerig: „In 'n drukken winkel van een drukke stad.Interieur licht, ruim en hoog. voornaam. Boeken, allerlei niet-te-tellen boeken als stoffeering. 'n Hooge exotische vaas met mandarijnkleurige orchideeën als toon gevend sieraad, 'n Enorme bontgeplekte globe, 'n brons op consol, 'n albastkleurige vrouwenbuste als tintcontrasten „Z ij, de boekverkooper's blondine, staat eenige klanten te woord. 'n Dame: „Nu 'ns een ,ècht mooi boek, hè?" Zij: „Als 't u blieft, mevrouw; 't Boek van het seizoen! Sint Augustinus van Louis Bert rand, in 't Nederlandsch, met houtsneden van Franken" 'n Studente: O, zeker weer zoo'n razend geleerd boek?" Zij: „Pardon, heelemaal niet. Bertrand ontwikkelt zoo geleidelijk vertellend en na tuurlijk 't gevoels- en denkleven van zijn onderwerp De studente: „Heeft zijn genre iets van Ludwig of Maurois' kunst?" Zij: „Juist dame, maar fijner. Want inni ger zielkundig dan Ludwig's „Napoleon" en zooveel interessanter dan Maurois' „Disraëli" omdat de mondiale figuur van den grooten kerkvader zóóveel grootscher en met ontzag- lijker perspectieven aanvoelt, dan die van den Engelschen staatsman der Victoria- periode MUZIEK. LEDENCONCERT DER H.O.V. oien uitsluitend Fransch programma, maar vol verscheidenheid. Berlioz' Ouverture „Car- neval romain", die nu in de zaal heel wat beter en frisscher klonk dan vóór enkele maanden in den Stadsschouwburg en waar van men den haast negentigjarigen leeftijd niet vermoeden zou; het tempo kan mis schien nog iets uitgelatener genomen wor den. Dan de als zwoele zomersche geuren bezwangerde impressie „Prélude a 1' après- midi d'un Faune" in haar visionnaire vrij heid een merkwaardige tegenstelling met het in hetzelfde jaar 1893 ontstane nog eenigs- zins den overgeleverden vorm en wijze van bewerking huldigende strijkkwartet van Debussy. Coloristisch bereikte hier het or kest niet weinig en de zich aan het einde ontladende bijval was verklaar baar, was tevens een bewijs dat het audito rium met zijn tijd is meegegaan en deze muziek aanvoelt. De suite „Ma mère l'Oye" van Ravel, dooi den auteur voor orkest bewerkt naar het origineel voor klavier vierhandig, hoorden we enkele jaren geleden onder de leiding van den meester zelf op een Bachconcert. Te beweren dat ons orkest alle moeilijkheden der partituur volkomen overwonnen had, ware teveel gezegd: er valt nog te verfijnen, te ciseleeren; maar bereikt is er in elk ge val reeds heel wat. Welk een verschil met Debussy's schrijfwijze toont deze muziek met hare subtiele eontrapuntïsche lijnen! In haar eenvoud haast ontroerend zijn de Pa vane der schoone Slaapster en de illustraties van het rusteloos en angstig zoeken van Klein Duimpje naar de kruimeltjes die de vogels hadden opgepikt. Met de uiterste deli catesse is hier alles even aangeduid; in de drie volgende nummers neemt de teekening drastischer vormen aan. In no. 4 kon de wei nig beweeglijke tuba de contrafagot niet geheel vervangen en het tempo van no. 2 scheen mij iets langzamer genomen dan de componist bedoeld heeft. Een bijzonder goede uitvoering van Césat Franck's Svmphonie volgde na de pauze. Fijna dynamische- en tempo-nuanceeringen gaven aan het geheel de noodige plastiek en de stemming en het klankgehalte vielen over het geheel zeer te prijzen. Hinderlijke acoustische verschijnselen heb ben wij gisteravond niet getroffen; we zijn nu nieuwsgierig te ervaren hoe de groote orkesten op de Bachconcerten in de her bouwde zaal zullen klinken. K. DE JONG. MUZ1EKVEREENIGING „UTILE DULCI". Het muziekkorps der onderafdeeling St. Jozefsgezellen, dat sinds eenigen tijd onder de beproefde leiding staat van den heer A. C. Jutjens, gaf Woensdagavond een feest- concert. waarvoor buitengewoon groote be langstelling was- De zaal in het eigen ge bouw Jansstraat 59 bleek voor de vele luiste raars te klein, zoodat velen zich mossten ver genoegen met een staanplaats. Utile Dulci, dat ook buiten de concertzaal zich verdien stelijk maakt, bleek dit jaar een drukken werktijd achter den rug te hebben, zoodat volgens opgaaf van den voorzitter net. korps drie malen tijdens de verkiezingen, voorts op 193. Stop. Hier kunnen wij de malloot van een boekverkoopersblonaine haar congé geven. C en A zijn toch fijner, inniger-zielkundïg en interessanter. Daar gaat het om, om een novum, meen ik, in uitgeversreclame. Wat bij confectie gepast schijnt, werd bij den handel in geestesproducten tot nu toe nagelaten, 't Kwam geloof ik, nog niet voor dat in ons land een uitgever Jansen adver teerde: „mijn boeken zijn mooier den die van Pietersen, die kort geleden verschenen en zoo'n succes hebben". Over den Augustinus der Brusse's wil ik niets gezegd hebben ik las het boek niet over de wijze waarop zij hem introducee- ren, heb ik angst. Angst voor de waardigheid der Nederlandsehe uitgevers. Gaat hun hou' en trouw, in nood en dood niet verder dan het jaarlijksche eet-diner en laat hun ge moderniseerde gilde-geest toe, dat de één de spullen van den ander verkleint ten eigen prof ij te? Voor het decorum der waar dige vakbroeders heeft Brusse een raam op een kier laten staan: als ze het niet vlug sluiten gaat het tochten en vat het decorum kou. Wat mij ten slotte minder interesseert dan het feit dat ook op dit terrein blijkbaar aan de smakeloosheid geofferd moet worden, om het publiek voor iets, dat waarschijnlijk goed ia, te interesseeren. Over een paar goede en onderhoudende boeken die wij ontvingen hoop ik U binnen kort te berichten: „Onder de loupe van het buitenland" noemde G. Brugmans een reeks causerieën, waarin hij laat hooren hoe men buiten onze grenzen over ons dacht, vroeger en nu. (Baarn, Hollandia Drukk.) En Van Holkema Warendorf gaf een nieuw verhaal van G- van NesUilkens in het licht, „Maratakken" getiteld, dat aan dacht verdient. Voorloopig vermeld ik slechts de volgende ontvangsten: Van Allert de Lange, Amsterdam: Man en Vrouw. Oorspr. Roman door Alma de Mia. .390 pag. Van H. D. Tjeenk Willink, Haarlem: Voor den Stroom en op de klippen, (een zeemans verhaal uit de 18e eeuw) door J. C. Mollema, 375 pag. en Puberteit (Young Woodley) door John van Druten (vertaling Ida Haakman). Van Seyffardt, Amsterdam: Prof. Dr. Rud. Otto. Het Heilige. Uit het Duisch door J. W. Dippel. Van Hollandia Drukkerij, Baarn: Domini que Dunois door Georgette Garou. Vert, van H. WiessingAdrian. En van Scheltens eri Giltay, Amsterdam: twee Romans van Grazia Deledda: Heimwee en De Schuld van Anderen beide vertaald door E. A. KeulsSchuur. ll-10-'29. J. H. DE BOIS. den Julianadag en inzonderheid op Konin ginnedag oogenblikken van bijzondere in spanning heeft gekend, waarbij dan nog de concerten in Groenendaal en de zomercon- certen in de buitenwijken zijn te tellen. Be halve deze arbeidsindeeling had het korps nog te studeeren voor twee muziekwedstrijden, waar directeur Jutjens het korps voorbeeldig aanvoerde, de eerste te Amsterdam, de twee de te Heemstede, waar het, zooals wijzelf mochten constateeren, een heel goeden in druk maakte. De heer Jutjens, als ervaren vakmusicus, streeft natuurlijk naar volmaking van zijn korps ook wat de bezetting aangaat. En zoo staat allereerst op zijn verlanglijst een saxophonebezetting, waarvan de alt-, de tenor- en de bautonsaxophone resp. 175, 200 en 250 moeten kosten. Als er aan dit zeer zakelijk onderdeel van 's voorzitters inleidingswoord de noodige aandacht wordt gewijd, is 't best mogelijk dat een hartewensch van Utile Dulci binnen afzienbaren tijd in vervulling gaat- Dan zou de eerste stap zijn gedaan, om te komen tot een stabiele intonatie. Nu, in deze weinig ideale bezetting, kon het niet anders, of de reinheid was nog wel eens een vrome wensch, vooral op die plaatsen waar het groote forte zoo welwillend was, de meest in 't oogloopende intonatiefeilen te verdoeze len. De directeur is thans nog genoodzaakt, de zeer zacht gespeelde passages in lage lig ging uitsluitend toe te vertrouwen aan het groot koper. Bij meer uitgebreide bezetting kan hij naar goedvinden de registers kiezen. Toch viel er nog menig oogenblik te waar- deeren, waar de directeur ook met de huidi ge bezetting mooie effecten bereikte. Daartoe rekenen we in de eerste plaats de fantasie van P. And ré „Les échos du pays". Inzonder heid het slotdeel maakte een indruk, dien we tot het beste van den avond mogen rekenen. De muzikale waarde van de stukken onzer muziekkorpsen staat helaas nog op een te laag peil, dan dat onze aandacht wordt gaande gehouden door wat de heeren com ponisten hebben te vertellen. De uitvoering daarom heeft onze hoofdinteresse, en zoo de auteur als in even genoemd stuk, dan nog naast muzikale gedachten begrip toont te hebben van vorm, van opbouw, van lijnen- harmonie, dan is er op zulk een avond nog genoeg te waardeeren. Stukken als de ouver ture van Hessels, aaneenrijging van gemeen plaatsen, hebben zelfs de belangstelling niet van den meest oppervlakkigen toehoorder. Zé verdwijnen gelukkig hoe langer hoe meer van de programma's, die, we twijfelen er niet aan, door Utile Dulci, bij betere bezetting, op hooger plan gevoerd zullen worden. G. J. KALT. KAiUUvMlZIEKAVONDEN TOONKUNST. Het bestuur van de af deeling Haarlem en omstreken van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst is er weder in geslaagd 4 kamermuziekavonden in den Stadsschouw burg te arrangeeren, en wel op: Vrijdag 1 Nov. 1929 Hona Durigo, zang. Woensdag 27 November 1929: Het Wiener Strijkkwartet. Donderdag 13 Maart 1930: Gregor Piati- gorsky, cello en Vrijdag 4 April 1930 José Iturbi, piano. Deze avonden zijn ook toegankelijk voor niet-leden van Toonkunst, HET TOONEEL. STINE VAN DER GAAG T Wij wisten het reeds lang, dat wij Stine van der Gaag nooit op het tooneel terug zouden zien. Toen zij naar Zwitserland ver trok om er genezing te zoeken voor haar longziekte, hebben haar vrienden en vrien dinnen afscheid van haar genomen met de zekerheid, dat het een afscheid voor altijd was. Toch zal het bericht van haar overlijden, dat heden ons bereikte, zeker zeer veten smartelijk treffen, ook in Haarlem, waar deze talentvolle en in haar kunst zoo ernstige actrice vooral bekend was door de vele be langrijke rollen, die zij bij Het Schouw- tooneel heeft gespeeld. Stine van der Gaag was in den mooisten tijd van Het Schouw- tooneel naast mevrouw Van dcc Horst de eerste actrice van het gezelschap, dat vooral in die jaren geregeld in onzen Stadsschouw burg zijn voorstellingen gaf. Hoe velen in Haarlem zullen zich Stine van der Gaag nog herinneren als Lca in „De Paradijsvloek", haar eerste rol bij het gezelschap van Jan Musch en van der Horst. Zij trof ons toen dadelijk door het klassieke in haar gezicht en de klassieke rust ook in haar mooie, sonore stem. Zij gaf in dio rol het pure, het reine van de lief hebbende vrouw! Dit pure, reine in heel haar voorkomen en haar spel deed haar ook als aangewezen zijn voor de rol van Solvejg in Peer Gynt! Als de klassiek-mooie vrouw zie ik Stind van der Gaag ook weer voor mij in de rol van Agatha in Pirandello's De Consequenties van het Fatsoen, welke rol zij in prachtig samenspel met Jan Musch tot iets waarlijks grootsch wist te maken. En het was in „De Naakten Kleeden" van denzelfden schrijver, dat Stine van der Gaag wederom met Jan Musch als tegenspeler het mooiste in haar artisten-loopbaan heeft bereikt. Zij voerde de rol van Erselia Drei op tot die hooge spanning, welke Piran dello ervan eischt. Nooit heeft Stine van der Gaag mij sterker van haar waarlijk groote dramatische kracht overtuigd dan in dat stuk van Pirandello. Als Erselia Drei toonde zij zich eigenlijk voor het eerst als een „tragédienne de pur sang". Kort daarna is de physieke instorting ge komen. Zou deze rol te veel van haar reeds toen blijkbaar zwakke gezondheid hebben gevergd? Jetje Gebert, Zwaanhilde in Ib sen's De Comedie der Liefde, Judy in Vader tje Langbeen, Begga in De Zonderlinge Gast, Marna in Björnson's „Als de jonge wijn bloeit", Suze Hederich in „Mevrouw links Mijnheer rechts", het vrouwtje in „De Gevel toerist, Nona in „Als de Winter komt", dit waren niet de rollen welke het hartebloed vragen van de actrice. Belangrijker was Ma- rike van Nieumeghen, in welke rol Stine van der Gaag zoo roerend eerst het onschuldige reine van het jonge meisje en later zoo aan grijpend het berouw en de wroe ging van Marike gaf. Dat het ta lent van deze actrice ook in een andere richting ging, bewees zij in „De Voorgevel", waarin zij een pervers jong meisje met een doordringende scherpte speelde. Het spel van Stine van der Gaag vóór haar toetreden tot Het Schouwtooneel o.a. bij het gezelschap van Royaards en bij de „Rot terdammers" onder Van Eysden heeft niet een zoo sterke impressie op mij gemaakt, dat ze mij is bijgebleven,. Wel weet ik, dat haar debuut bij het gezelschap van Royaards in „De Markies" van Priola - met Henri Brond- geest als de „markies" een ware verrassing voor kritiek en publiek was, maar zelf heb ik de actrice in dat stuk nooit gezien en kan ik er dus geen persoonlijken indruk van weergeven. In mijn herinnering zal de naam van Stine van der Gaag steeds aan Het Schouwtooneel verbonden blijven. Bij dit gezelschap heeft zij haar triomfen gevierd en hebben vele Haarlemmers haar zeker een warme genegenheid toegedragen. J. B. SCHUIL. „ROSE MARIE". Woensdagavond werd in den Schouwburg aan den Jansweg voor den tweeden keer de Revue-Operette in tien tafereelen „Rose Marie" opgevoerd door het Tooneel-, operet te- en revuegezelschap onder directie van Jan Nooy te Amsterdam. Dit gezelschap is dus van alle markten thuis en het steekt die veelzijdigheid in deze revue-operette niet onder stoelen of banken. Integendeel: daar wordt gezongen soms lang niet kwaad daar wordt tooneelge- speeld als het zoo eens te pas komt en daar is ook de komiekheid en daar zijn de dans- nummers die in een revue niet gemist kun nen worden. De directie van den Schouwburg aan den Jansweg maakte bekend dat de eerste voor stelling top Zondagavond j.l.) totaal uitver kocht was en zeer veel succes had. Hetzelfde kan getuigd worden van de voorstelling van Woensdagavond: er was bijna geen plaats onbezet en het publiek was enthousiast over wat te zien en te hooren werd gegeven. Het was inderdaad een smakelijk toebe reid ratjetoe dat hier werd voorgezet en de aanwezigen beten er met graagte in. Van groote waarde voor het welslagen van „Rose Marie" is dat men beschikt over een goede komische mannelijke en een dito vrouwelijke kracht. Dit is hier het geval. Deef Goubitz is een werkelijk niet onver dienstelijk komiek, die een uitbundig suc ces oogstte en tallooze malen de menschen deed schateren van het lachen en Emmy Emerants logenstrafte door haar optreden afdoende de bewering dat vrouwen op het tooneel niet komisch kunnen zijn. Haar spel was inderdaad voortdurend van een hoogst komische kracht. Het was soms of zij de hoofdrol had en niet Rose Marie (Truus In- pyn) aan wie overigens voor haar frisch en natuurlijk spel en lieven zang alle lof toe komt. En zoo deed ieder naar zijn krachten noemen wij nog den politiesergeant van Frans Meermans zijn of haar uiterste best om deze voorstelling goed te doen sla gen. Hetgeen gelukte. Vele décors deden het ook heel goed, bij voorbeeld dat in het slottafereel en dat waarin het verlichte kasteel in de verte te zien was. Als Rose Marie nog eens terugkomt, vindt zij weer een volle zaal. Wedden? E. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. VRAAG VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYD ANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. T®L 11361 ran 8-12 en 1^-5. ZaUrd. 8—L SCHOUWBURG JANSWEG. Cabaret-ensemble „De Witte Raaf". Het cabaret-ensemble „De Witte Raaf", dat op het oogenblik een succesvolle toumée door ons land maakt, zal op die tournée ook Haarlem aandoen. Zondag 20, Maandag 21, en Dinsdag 22 October zal in den schouw burg aan den Jansweg en drietal voorstel lingen worden gegeven tegen populaire prij zen. In aanmerking genomen de groote be langstelling, welke het gezelschap overal mocht ondervinden, lijkt het ons aan geen twijfel onderhevig of het gezelschap zal ook hier volle zalen weten te trekken. De Heldersche Crt. schreef oven deze voor stelling: Slechts het beste van het beste wordt ge boden en het enthousiasme waarmee dit ge zelschapje begroet werd, is het beste bewijs dat het publiek het gebodene wist te waar deeren. En dat gebodene staat wat bescha ving, goeden smaak en artisticiteit betreft op zeer hoog peil. En de Nieuwe Arnhemsche Courant: „De Witte Raaf" heeft in den schouwburg haar werkelijk glorieuze entrée gemaakt. Geen nummer, of het werd in een andere, altijd zich aanpassende „omlijsting" ge bracht. Een lied, een voordracht, een dans, een grapje, een pantomime, alles tot in uiter ste détails verzorgd, als een volkomen gaaf gevormd nummer met bijpassende décors, gingen in bonte rij aan oog en oor voorbij. Het publiek heeft het achttal met lang aanhoudend applaus gehuldigd. NIEUWE EENACTERS. De Redder Als 't Lente wordt De Vuurproef door G. H. Priem. De Kaarten liegen niet Het Poppenuur De Tijd, die ons gegeven is door A. den Hartog Uitg. van Haverman's Moderne Tooneel- bibliotheek, Naarden. Herhaaldelijk wordt mij door dilettanten en niet door dilettanten alleen de vraag gedaan, of ik geen geschikte één- acters ter opvoering voor hen weet. Korte éénbedrijfsstukjes bestaan er genoeg, maai er zijn slechts weinige, die aan de eischen, welke men aan een goeden eenacter mag stellen, voldoen. Een klaar exposé, een af gerond geheel, voldoende spanning, een geestige en geconcentreerde dialoog, een niet al te geforceerd gegeven en aan het slot een inslaande „frappe", men vindt ze slechts zelden en bijna nooit vereend in een eenacter. Heyermans heeft ons Feest, Ahasverus en Het Kind nagelaten, Speen- hoff schreef er 'n paar o.a. het zeer knappe en fijne „De Voet" G. Nolst Tre- nité importeerde er eenige uit Engeland en Oostenrijk, die in het onder zijn redactie staand „Dilettanten-Tooneel" verschenen zijn, en in Haverman's Moderne Tooneel- bibliotheek hebben eenige frissche blijspelen in één bedrijf van Broecelet het licht gezien. Thans zijn mij ter beoordeeling weer zes eveneens in" Haverman's Moderne Too- ncelbibliotlieek uitgekomen eenacters toe gezonden, die alle zonder uitzondering het bewijs leveren, hoe moeilijk het is goede een acters te schrijven. De drie in één band uitgegeven stukjes van den heer G. H. Priem zijn het minst geslaagd. De heer Priem schrijft een voor het tooneel veel te gewron gen, boekerigen dialoog en laat zijn personen zelfs heele verhandelingen in lange, ouder- wetsche monologen houden. Als wij lezen, dat een jonge vrouw in haar eentje spreekt en zegt: „Loopt men in den tuin!" een leelijk gallicisme, tusschen twee haakjes ,,'t Zal de kat zijn van de buren! Wat ben ik onrus tig vanavond! Zou een man dat gevoel nu niet kennen? Waarschijnlijk niet! Hij is grover en slechts de grovere verschijnselen reageeren op hem Onlangs sprak hij van de 4 demensies. Iemand, die in een wereld van vier dimensies leefde, zei hij, kon zich omtrent onze wereld van drie geen begrip vormen"en zoo nog een tijdje doorgaat hardop te denken, dan glimlachen wij toch even. Wie laat in 1929 een dame, die alle vijf nog bij elkaar hoort te hebben, zulke drooge verhandelin gen In haar eentje op het tooneel houden? En van zulke naïeve soms bladzijden lange monologen krijgen wij In dit boekje er eenige. Van de drie stukjes is De Redder het beste. Hierin is de Intrigue aardig gevonden en de groeiende argwaan van Max, den man, die meent zijn vrouw van ontrouw te moeten verdenken, als zij na een spoorwegongeval met een vriend bulten heeft gelogeerd, is psychologisch zeer verklaarbaar evenals do oplossing, waardoor de „redder" zijn vriend zijn rust eii vertrouwen terug geeft. De andere twee stukjes „Als 't Lente wordt" en „De Vuurproef" zijn belde te veel bedenk sels om te kunnen worden geaccepteerd. Zelfs met. een beteren, natuurlijker dialoog zouden zij moeilijk gered kunnen worden. A. den Hartog blijkt vooral door zijn vlotten dialoog meer toöneclschrijver te zijn dan dc heer Priem. Toch is dc heer den Hertog in deze eenacters .aanmerkelijk be neden dc stukken gebleven, die ik tot nu toe van hem gelezen of gezien heb. Ook in dezen bundel is het eerste stukje het beste. „Do Tijd, die ons gegeven is", ls ceh wat weeïg, sentimentcel gevalletje zonder dramatische spanning en handeling: „Het Poppenuur" waarin poppen tot menschen worden en in hun kort menschenbcstaan door hun harts tochten ten ondergaan munt niet be paald uit door originaliteit en deze wat al tc naïeve poppengeschicdenis wordt met den dood van alle poppen te veel een poppenkast om ons maar eenigszins te boelen, laat staan te ontroeren. „De kaarten liegen niet" is een wel handig geschreven stukje met een niet onaardig gevonden slot, maar het treft toch ook niet door pittigen, levendigen dialoog of frischheid. Broedelet weet' zulke gevalletjes vrij wat geestiger en drastischer le geven. Een goede aanwinst voor het dilettanten- tooneel kunnen wij deze eenacters dan ook onmogelijk noemen. J. B. SCHUIL. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. N. J. T. het als bestuurder van oen motor rijtuig zich met net rijtuig op een weg be vinden. terwijl niet wordt voldaan aan do artikelen 16 cn 19 van het Motor- en Rij wielreglement f 4 subs. 4 dagen hechtenis. G. J. B. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 da gen hechtenis. J. v. d. R. idem f 6 subs. 6 da gen hechtenis cn f 2 subs. 2 dagen l^pchtenis. J. R. het te Bloemendaal als bestuurder van een motorrijtuig overschrijden der maximum door B. en W. aangegeven snelheid ten aan zien van een der binnen de bebouwde kom men gelegen wegen f 8 subs. 8 dagen hech tenis. P. v. d. B. het te Velsen in een voor het publiek toegankelijk lokaal gelegenheid geven tot het beluisteren van radio I 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. N. het in staat van dronkenschap ver- keerende in het openbaar de orde verstoren en eens anders veiligheid bedreigen 10 subs. 10 dagen hechtenis. N. v. R. overtreding der IJkwet 4 x 0.50 subs- 4x1 dag hechtenis. Th. K. het in staat van dronkenschap ver- keerende in het openbaar de orde verstoren en eens anders veiligheid bedreigen 6 subs. 6 dagen hechtenis. C. S. het door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd een valschen naam opgegeven en rijden zoiider licht 8 subs 8 dagen hechtenis en 2 subs. 2 dagen rechtenis. J. B. overtreding der Leerplicht wet 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. B. en C. A. S. overtreding der Visscherijwet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. Ch. F. overtreding der Arbeidswet 2 x 5 subs. 5 dagen hechtenis voor iedere boete. Th. P. van W. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 8 subs. 8 dagen rechtenis, 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. C. v. B. overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement 6 subs. 6 dagen hechtenis. J. K. idem 20 subs. 30 dagen hechtenis. L. J. K. overtreding van het Motor- en Rijwlclregle- ment, Vrijspraak. W. Th. K. openbare dron kenschap f 3 subs. 1 week tuchtschool. J. K. overtreding der Motor- en Rijwielwet <geen rijbewijs vertoonen) 25 subs. 25 dagen hechtenis (dronkenschap) 7 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13