HAARLEM'S DAGBLAD SOCIALE MAATREGELEN N.V. Philips' Gloei Het is algemeen bekend, dat de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een reeks van sociale maatregelen heeft getrof fen, bestemd voor hare werknemers, die hun loon bij de week ontvangen. Teneinde Zich rekenschap te kunnen geven van het vele, hetwelk zij heeft ingevoerd, is, ten be hoeve dier werknemers, een wegwijzer ont worpen, welke uitmunt door practische in deeling. Deze wegwijzer is in verschillende hoofdgroepen gesplitst, nl.: Gezondheid, Fondsen, Coöperatie, Huisvesting, Onderwijs en Ontspanning. Iedere hoofdgroep is weder onderverdeeld en door dezen wegwijzer kan men zich op zeer eenvoudige wijze een beeld vormen van wat onder iedere hoofdafdeeling behoort. Zoo is de groep Gezondheid gesplitst in de omicrafdeelingen: Geneeskundige Dienst, Hulp in de Huishouding, Wijkverpleging en Baden. De groep Fondsen is eveneens onder verdeeld en omvat mededeelingen over de Ziekenkas, het Pensioenfonds, de Belasting spaarkas, het Ondersteuningsfonds, het Phi- lips-v. d. Willigen-fonds en het Philips-de Jongh Ontspanningsfonds. De hoofdgroep Coöperatie heeft, zooals begrijpelijk, geen on derverdeeling; Huisvesting is geplitst in: Wo ningen, Hypotheek, Kosthuizen en Volkstuin tjes. De splitsing van de hoofdgroep: Onder wijs is zeer uitgebreid en omvat o.m.: Naai en Verstellessen, zoomede Kookonderwijs en Wasch- en Strijklessen voor werkneemsters. Opleiding voor meisjes van 13 jaar voor de gloeilampenfabricage (duur 8 maanden). On derwijs voor onderbazen, bazen en hulp-as sistenten, een 3-jarige Dagschool tot oplei ding van a s. kantoorbedienden. Avondonder wijs voor kantoorpersoneel. School voor ma ch ineschr ij ven, machinetellen, stenographic en ponsen, enz. En ten slotte is de groep: Ontspanning, nog weder in een aantal onder deden gesplitst, zooals: het Philips-de Jongh Ontspanningsfonds. Buurtvereeniging „Phi- lipsdorp", Philips' Sportvereeniging, Philips' Harmonie, enz. Het kan natuurlijk niet de bedoeling zijn om in een dagbladartikel een uitvoerig ex posé te geven van de vele reglementen, en andere bepalingen, waaraan deze verschil lende instellingen zijn gebonden, zoodat slechts een keus uit de belangrijkste wordt gedaan. Het blijkt dan. voor zoover de ondergroep: Geneeskundige Dienst betreft, dat het fa- brieksreglement aan werknemers, die in vas ten dienst zijn, vrije geneeskundige behan deling toekent bij artsen der Onderneming op vertoon van een ziekenkaart. Ditzelfde geldt voor vrouwen en kinderen onder de 14 jaar. mits deze goedgekeurd zijn door den eigen huisarts. Indien de werknemer ge dwongen is door ziekte thuis te blijven dan is hij verplicht onmiddellijk zijn naam, af- deeling en loonnummer te melden bij den portier of den afdeelingschef. Het aan den arts gevraagde ziekenbriefje moet direct bij de Ziekenkas ingeleverd worden, anders wordt geen ziekengeld uitgekeerd. De Verloskundige Dienst is in groote lij nen op deze wijze geregeld, dat alle werk neemsters tegen speciale tarieven gebruik kunnen maken van den Verloskundigen Dienst of zoo zij zulks wenschen tegemoet koming in de kosten kunnen krijgen. Geheel daarop aansluitend is de regeling voor Hulp in de Huishouding waardoor bij ziekte of be valling der huisvrouw hulp verkregen kan worden in de huishouding, waarvoor een ta rief is vastgesteld afhankelijk van het ge zinsinkomen. Van de verschillende Fondsen Is het Pen sioenfonds van groot belang. Dit fonds ver zekert aan de aangeslotenen ouderdoms- en invaliditeitspensioen en aan hun nagelaten betrekkingen weduwe- en weezenpensioen; bovendien keert het bij overlijden van den aangeslotene een begrafenisgeld uit. De gel den, bcnoodigd voor de uitkeeringen ontvangt het fonds uit vaste bijdragen der aangeslo tenen en der N.V., zoomede uit extra bijdra gen van laatstgenoemde. De aangeslotenen betalen aan het fonds een vaste bijdrage van 3 pet. van hun pensioengrondslag, welke laatste door het College van Beheer wordt vastgesteld op grond van het verdiende loon. Voor hen, die tusschen 2.50 en 7.50 per week verdienen bedraagt de grondslag 5, voor loonen tusschen 7.50 en f 12.50 is deze f 10 en voor loonen tusschen f 12.50 en f 17.50 bedraagt de grondslag f 15. De N.V. betaalt een zelfde vaste bijdrage als de aangeslote nen. Het vaste ouderdomspensioen gaat in op 65-jarigen leeftijd, waarvan het bedrag afhangt van den leeftijd bij toetreding. Voorts zal evenals voor het vaste ouderdomspen sioen uit de vaste bijdragen der aangeslo tenen en der N.V. bij overlijden van den aangeslotene aan de weduwe een pensioen worden toegekend. Uit eventueele extra bij dragen. welke de N.V. in het Pensioenfonds stort, kunnen verhoogingen der pensioenen gegeven worden. Een en ander wordt geno teerd in het pensioenboekje. Het maximum van hetj ouderdomspensioen is verkregen, wanneer het pensioen een bedrag bereikt heeft gelijk aan zooveel maal 1 1/2 pet. van den pensioengrondslag als de betrokkene op zijn 65en verjaardag volle jaren aangesloten zal zijn geweest, met een maximum van 60 pet. daarvan. Het maximum van het weduwe pensioen Is de helft van dat van het ouder domspensioen. Bij algeheele en blijvende in validiteit wordt den aangeslotene een inva liditeitspensioen toegekend, gelijk aan het bedrag, dat voor ouderdomspensioen staat in geschreven. Bij overlijden van den aangeslo tene krijgt de weduwe pensioen, terwijl de weezen een weezenpensioen ontvangen, dat voor elke wees gelijk is aan 1/8 van het we duwepensioen. Bij het overlijden van den aangeslotene, die in dienst der N.V. was of reeds ouder doms- of invaliditeitspensioen trok, wordt aan hen, dit? de begrafeniskosten moeten dragen f 100 uitgekeerd. Onder de Hoofdgroep: Fondsen, behoort eveneens de Belasting-Spaarkas. Hot lid maatschap van deze kas is vrij. Zij, die iedere week eten voldoende bedrag van hun loon willen laten afhouden, kunnen via deze kas hun belasting laten betalen. Van het op deze wijze gestorte bedrag wordt een jaarlijksche rent© betaald, welke gelijk is aan het bedrag van één wekelijksche stor ting. Behalve dat de belanghebbenden op deze wijze zich dus kunnen verzekeren van een practische wijze van böiastingbetalen, worden door de belasting-spaarkas ook gratis belastingadviezen gegeven, en zoo noodig verzoekschriften geredigeerd. De Philip's Coöperatie (exploiteert een bakkerij, slagerij, drogisterij, brandstoffen- handel'en kruidenierswarenhandel. De af- DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 BIJ GROOT-WERKGEVERS. lampenfabrieken. nemers der coöperatie worden onderschei den in drie groepen n.l. leden, bevoorrechte verbruikers en gewone verbruikers. Lid kan een ieder zijn, in dienst der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en bekwaam om over eenkomsten te treffen, terwijl bij voorkeur uit ieder gezin slechts één persoon, zoo mogelijk de oudste, daarvoor in aanmerking moot komen. Bevoorrecht verbruiker lean ieder zijn, in dienst der N.V.. doch niet be kwaam om overeenkomsten te treffen, met dien verstande, dat uit ieder gezin slechts één persoon, bij voorkeur de oudste van hen, die daarvoor in aanmerking komen, bevoorrecht verbruiker kan zijn en wel al leen wanneer iemand uit dat gezin lid is of kan zijn. Daarnaast staan nog een aan tal andere groepen, die als bevoorrecht ver bruiker kunnen optreden. Gewoon verbruiker is een ieder, die, anders dan als lid of bevoorrecht verbruiker, be- noodigdheden betrekt van de coöperatie. Ieder lid stort een bedrag van f 2 als inleg- geld en bovendien binnen 1 jaar na datum van inschrijving als lid een gelijk bedrag in het reservefonds. Het bestuur dei- coöperatie bestaat uit ten minste 9 leden, welke uit en door de algemeene vergadering gekozen worden. De dagelijksche leiding berust bij het dagelijksch bestuur, bestaan de uit drie personen, welke door de algemeene vergadering worden gekozen. De leden van het bestuur mogen direct, noch indirect be trokken zijn bij leveranties aan de vereeni- ging, terwijl geen verzekeringen ten be hoeve der vereeniglng door hun bemidde ling mogen worden gesloten. De geldmidde len bestaar. uit de inleggelden der leden, het reservefonds, opgenomen gelden en schen kingen. Over de door de leden gestorte in leggelden wordt geen rente uitgekeerd. Van de winst kan ieder jaar tot ten hoogste 10 pet. uitgetrokken worden voor gratificatiën aan het personeel der vereeniging, terwijll 10 pet. in het reservefonds kan worden ge stort. De nettowinst, na aftrek .van het zoo juist genoemde, komt aan de leden en de bevoorrechte verbruikers. Voor de juiste huisvesting heeft Philips ook het noodige gedaan en daartoe behoort in de eerste plaats het stichten van wo ningen. Deze zijn gelegen in Philipsdorp. Woensel, Tongelre, Stratum en in de om geving van Eindhoven. Voor het bouwen en koopen van een eigen huis kan onder bepaalde voorwaarden hypotheek verleend worden. Het bezit der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken aan arbeiderswoningen bedraagt ca. 1400: terwijl zij voorts de beschikking heeft ovor een verder aantal van omstreeks 1200 woningen, eigendom van een bouwver- eeniging, in het kapitaal waarvan zij heeft deelgenomen. De distributie heeft plaats door de door de directie benoemde Woning commissie1 aan de hand van 'n door de directie vastgestelden leidraad- Het Philips—v. d. Willigenfonds Is een stichting wan Dr. Ir. G. L. F. Philips en mevrouw J. Philipsv. d. Willigen, met het doel kinderen met aanleg tot studeeren door financieelen steun tot het voortzetten dei- opleiding in staat te stellen, terwijl het Philips—de Jongh Ontspanningsfonds' is ge sticht door den heer Dr. A. F. Philips on mevrouw Philips—de Jongh met het doel in den meest ruimen zin van het woord de geestelijke en lichamelijke ontspanning van het personeel en hun huisgenoot©n te be vorderen. MOLLERUS. UITVINDINGEN. (Van onzen Londenschen Correspondent). Het Britsch Instituut van Gepatenteerden houdt elk ja^r te Londen, in de Central Hall, Westminster, een tentoonstelling van uitvin dingen. Die tentoonstelling heeft, behalve een ernstigen kant, ook altijd een grappige. Onder de tentoonstellers vindt men mannen en vrouwen maar uitvinden schijnt bijna uitsluitend een mannelijke bezigheid te zijn, vandaar wellicht het overheersohend aantal onpraktische dingen die normale proble men van mechanica of electriciteit hebben ^angepakt- Anderen wedijveren met den ver maarden teekenaar Heath Robinson in de vervaardiging van toestellen, die langs me- chanischen weg werk doen dat veel prac- tischer en sneller met de menschelijke hand kan worden verricht. Wat men zich echter bij een bezoek aan zulk een tentoonstelling vooral afvraagt is, wat er tenslotte met al deze tot materie ver vormde ideeën gebeurt. Hoeveel er van be reiken het gebied van den handel als nut tige verkoopsartikelen? Deze tentoonstelling geeft den indruk dat de meeste uitvinders hun vindingrijkheid hebben geconcentreerd op de behoeften, echte of vermeende, van den auto. Er zijn b.v. een aantal „gadgets" die den motordief zijn bedrijf voorgoed moeten stopzetten. En men heeft het niet altijd in sloten gezocht. Een uitvinding maakt dat de claxon helsch lawaai gaat maken wanneer de benzine kraan wordt geopend. Een schrille alarm kreet, die het oor van den eigenaar op goeden afstand moet bereiken. Als steeds zijn er dozijnen vindingen die ten doel hebben huishoudelijken arbeid te vereenvoudigen. Indien al die dingen, die in den loop der jaren voor dit doel zijn ver vaardigd, werkelijk practisch waren, zou de hulsvrouw al lang in satijn en op satijn hebben kunnen rusten. Een voorbeeld van de paskwilligheid. die op dit gebied aan den dag treedt, vindt men in een uitvinding, die u in staat stelt van uw bed uit de kachel be neden aan te maken. In dit geval moet de uitvinder geheel geïnspireerd zijn geworden door de listigheden van den teekenaar voor noemd. Bij het bed hangt eenvoudig een -draad of touw, dat in verbinding staat met de kachel en met een lucifer die den brand in de krullen steekt. Deze uitvinder neeft dus in de sterke concentratie op zijn denkbeeld geheel vergeten dat een modern huis met de narigheid van kachels aanmaken geheel heeft afgerekend dank zij het gebruik van vulkachels, gas- en electxsche haarden. Een andere uitvinder heeft de vreugden van „pootjebaden" van het strand overgebracht naar den huiselijken tuin. Men kan nauwe lijks van een uitvinding spreken daar hier slechts sprake is van een houten geraamte waarin een stuk waterdicht doek wordt ge legd, waarin dus zand en water kunnen worclen gebracht. DE MOORD IN ROTTERDAM. De ontvoering gereconstrueerd GETUIGEN HEBBEN GOED WAARGENOMEN. Gisteravond hebben de inspecteurs Beek man, Greveilnk en Kalkman, die het onder zoek in de zaak betreffende, den moord in den polder Blijdorp leiden, met een recher cheur op de fiets den gang van zaken van het misdrijf, dat zich juist een week geleden heeft afgespeeld, gereconstrueerd en wel op dezelfde tijdstippen ten einde te controleeren in hoeverre de verklaringen van de getuigen juist kunnen zijn schrijft het Hbld. Er werd gevraagd waar de man gestaan had, waar het meisje had gespeeld en waar de overige getuigen, voor het meerendeel kinderen, zich hadden bevonden. Er zijn verschillende opmetingen gedaan, de afstanden zijn ge controleerd benevens de straatverlichting, ten einde te kunnen nagaan wat de getui gen gezien kunnen hebben. Door de verkla ringen, welke nu zijn afgelegd en die na genoeg alle zijn geschift, heeft men een dui delijk beeld gekregen van wat er op dien noodlottigen Woensdagavond moet zijn ge beurd. Uit de resultaten, welke men gister avond met de reconstructie heeft bereikt, is gebleken, dat de verklaringen van de getui gen wel degelijk waarde hebben. Het gaat immers in dergelijke zaken vaak zóó, dat de getuigenverklaringen vaak zeer uiteenloo pend zijn, indien zij zelfs niet tegenstrijdig zijn, maar in deze zaak blijken de verklarin gen geheel in elkaar te grijpen. Er is in ieder geval aangetoond, dat zij in hoofdza ken overeenkomen. Men heeft deze proef niet eerder genomen om de verklaringen bij de getuigen te laten bezinken. In de eerste dagen was men te veel onder den indruk en bij vele getuigen zat te zeer de wensch voor om verklaringen te willen afleggen. Nu kon men alles rustig overdenken en de politie kon de indertijd door haar opgenomen gegevens met de thans verstrekte verklaringen controleeren, waarbij bleek dat geen van deze verklaringen afwijkend was van de vroeger afgelegde. Er bestond voor deze proefneming een ge weldige belangstelling. Deze belangstelling was zelfs zóó groot, dat men bij de laatste proeven ruim baan heeft moeten maken om niet te worden belemmerd in de waarnemin gen. Omtrent de wijze waarop men te werk is gegaan nog het volgende: Eerst zijn de ge tuigen gezet op de plaats, waarop zij de vo rige week hebben gestaan. Voor misdadiger fungeerde de rechercheur met zijn fiets; staande op hun plaatsen is nagegaan wat de getuigen gezegd hebben, wat zij hebben waargenomen en daarna zijn de inspecteurs op de plaats van de getuigen gaan staan, teneinde zoo goed als mogelijk is te contro leeren of men deze waarnemingen inderdaad heeft kunnen doen, omdat al zoo vaak ge bleken is, dat getuigen zeggen iets te hebben gezien wat men in geen geval gezien kan hebben. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat vele verklaringen door kinderen worden gegeven en dat men in het algemeen met deze verklaringen zeer voorzichtig dient te zijn. ALASTRIM. Patiënt in den Haag gestorven. De directeur van den Haagschen G. G. D. meldt: De patiënte, die ruim een week geleden wegens alastrim in de barakken te 's-Gra- venhage werd opgenomen, is thans overle den. Zij had geen herinenting ondergaan. DE POSTVLUCHTEN. HET RETOURVLIEGTUIG VAN MIDDAG OP SCHIPHOL? Blijkens telegrafisch bericht van de be manning van het retourvliegtuig is dit Woensdag om 8 u. 10 uit Constantinopel ver trokken om 14 u. 26 (pl.tijd) te Boedapest aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag werd de reis voortgezet. Het vlieg tuig kan vanmiddag om 14 u. 30 op Schiphol worden verwacht. WAAROM VAN EEN SCHOOL BIOSCOOP IS AFGEZIEN. LANTAARNPLAATJES OF EPIDIASCOPEN? In aansluiting met onze mededeelingen in ons vorig nummer is nog te melden, dat door B. en W. aan de schoolbioscoop-commissie advies gevraagd was over de stichting van een schoolbioscoop. Dit ging over een bios coop-centrale, omdat tegen bioscopen op school bezwaren bestonden bij de brandweer en omdat daaraan ook zooveel kosten ver bonden zouden zijn, dat het niet uitvoerbaar wordt geacht. Vóór de stichting van een centrale school bioscoop was de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de andere onderwijs-organi- saties waren er tegen. Sommigen ontkenden het nut, anderen hadden er geen tijd voor over. Het gevolg was, dat er geen voorstel van B. en W. kwam over te gaan tot stichting van een centrale schoolbioscoop. De lantaarnplaatjes-commissie bestaande uit 5 leden (hoofden van scholen en onder wijzers) zal nu aan B. en W. adviseeren: le. Al of niet epidiascopen? 2e. Al of niet lantaarnplaatjes? 3e- Op welke wijze lantaarnplaatjes of epidiascopen? De commissie heeft tweemaal vergaderd, maar de beslissing wat zij zal adviseeren is nog verre. Als de commissie advies heeft uitgebracht gaat de zaak vermoedelijk nog naar de vak organisaties voor advies. N.V. DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADE FABRIEK. Zooais bekend heeft Droste's Cacao- en Chocoladefabriek alhier eenigen tijd geleden een belangrijke uitbreiding ondergaan. Thans is een nieuwe uitbreiding tot stand gekomen. Waar vroeger de Haarlemsche Stoomverffabrlek stond, staan nu gebouwen, die geheel door de administratie van Droste's fabrieken in gebruik zijn genomen. Deze week zijn de kantoren in dc nieuwe uitbreiding gevestigd. LANDELIJKE WERKLOOZEN ORGANISATIE. EEN MOTIE. Woensdagavond werd alhier een vergade ring gehouden van de afdeeling Haarlem van de Landelijke Werkloozen Organisatie. Er werd een motie aangenomen die ter kennis van den Gemeenteraad zal worden gebracht en waarin verzocht wordt om: le. Erkenning van het bestuur. 2e. Medezeggingschap in het onderzoek naar die gezinnen die steun dringend noodig hebben. 3e. Steun voor man en vrouw 12 en 1 voor elk kind, tot een maximum van 20; tevens verstrekking van 1 per week, gedu rende de 5 wintermaanden, voor brandstof. 4e. Afschaffing van het verstrekken van handelsgeld aan bedeelden. 5e. Spoedige versrtekking van bedden goed, wanneer het noodig is ook van kleeding en schoenen. EEN VERPLEEGDE UIT MAAS- OORD ONTSNAPT. Onder een goederenwagen van Rotterdam naar Am sterdam. Gisterenavond werd aan den uitgang van het Centraal Station te Amsterdam een man aangehouden, die poogde zonder kaartje het station te verlaten. Hij vertelde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand t© zoeken en dat, hij nu weer naar buiten wilde. Daar de man echter eenigszins vreemd deed en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hem vast en bracht men hem over naar het politidpost- hius Centraalstation. Daar bleek, dat hij een half-verpleegde was van het gesticht „Maasoord" op Portugaal in Rotterdam, die gisterenavond ontvlucht was en kans had gezien onder den laatsten wagen van een goederentrein de reis van Rotterdam naar Amsterdam mede te maken. ERNSTIGE RELLETJES TE MAASTRICHT. Uit het publiek geschoten. VIER PERSONEN GEWOND. Woensdagavond hebben op verschillende plaatsen in Maastricht ernstige relletjes plaats gehad, die vooral op den Statönsingei tot hevige botsingen leidden. Er waren daar veel menschen op de been, toen werkwilligen van de zinkwitfabriek kwamen. Plotseling werd uit het publiek herhaalde mak'n geschoten. Een agent werd in de buik gewond, de marechaussee Henders kreeg een schot in de knie. Hij werd naar het politie bureau vervoerd. Verder werd de burger Schdpers door 3 schoten in buik en borst gewond, terwijl de burger Dear een schot in het dijbeen kreeg. De agent en de twee burgers moesten per auto van den G. G. D. naar hdt hospitaal vervoerd worden. Ook in de Capucynenstraat en op Hoog- Frankrijk was er veel volk op de been, ter wijl ook hier de opwinding groot was. Uit de ramen werd met allerlei voorwerpen geworpen naar d© politie, die genoodzaakt was verschillende charges uit te voeren en de samenscholingen uiteen te drijven. Hier vielen echter geen gewonden. Hoewel dd toestand gisterenavond in de geheele stad weer rustig was, zag men dezen toch donker in. De geheele politiemacht werd op de been gehouden. Men verwachtte niet. dat de relletjes zich vannacht nog zouden herhalen. NED. ZEEMANSCENTRALE. Tot voorzitter der Nederlandsche Zeemans centrale is benoemd oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die deze be noeming heeft aanvaard. Op Zondag 20 October zal het nieuwe Nederlandsche Zeemanshuis te Genua fees telijk worden geopend. COLLECTE ROODE KRUIS. De collecte van het Roode Kruis ten bate van het Parkherstellingsoord heeft opge bracht: 2616,27. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst 2239,67. DE WINTERPROVISIE VAN EEN BUNZING. De landbouwer Scheers in de buurtschap Halle bij Zelhem (G.) heeft bij zijn woning een bunzing gevangen. In het hol van het dier werden veertig kippen gevonden, die de landbouwer vermist had en die de bunzing als winterDrovisie had opgestapeld, meldt de Tel. DE MOORD IN DEN HAAG. De termijn van gevangenhouding van Kr. v. d. M., den verdachte van den moord op mevr. O., op het Bezuidenhout in Den Haag is door de Haagsche rechtbank met dertig dagen verlengd. SCHEEPVAARTBERICHTEN Commewyne 16 Oct. te Amsterdam van W.- Indië. Enggano 16 Oct. van Amsterdam naar Ham burg. Flandria 16 Oct. van Funchal, Amsterdam naar Buenos-Ayres. Kota Baroe passeerde 16 Oct. 13 u. Gibral tar, Rotterdam naar Batavia. Kota Radja passeerde 16 Oct-. 8 uur Finis- terre, Batavia naar Rotterdam. Phrontis passeerde 16 Oct. Gibraltar, Am sterdam naar Macassar. Schiekerk 16 Oct. 17 u. van Suez, Rotter dam naar Calcutta. Giekerk passeerde 15 Oct. Gibraltar, Beira naar Rotterdam. Koningin der Nederlanden 16 Oct. van Ba tavia naar Amsterdam. Ouderkerk 16 Oct. te Hamburg van Bre men. Prinses Juliana passeerde 14 Oct. Gibraltar, Batavia naar Amsterdam. Patria 16 Oct. n.m. van Rotterdam naar Batavia. SPORT EN SPEL Ned. Voetbalbond. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG AFDEELING L Eerste klasse: D. F. C.Sparta AjaxR. C. H. HilversumV. S. V. ExcelsiorHaarlem Tweede klasse A. Z.V.V.Alcm. Victrix. SpartaanH.R.C. HollandiaWest Frisia. K.F.C.V.V.A. W.F.C.—D.W.S. Tweede klasse B: B. F. C.—H. V. C. BloemendaalVelox. A .F.CZeeburgia. ZandvoortD.E.C. BaarnHercules. Derde klasse A. Helder—Q.S.C. Purmersteij nK.V.V. Assendelft—A.P.G.S. MeervogelsDe Volewijckers. KennemorsO.S.V. Derde klasse B. SchotenKinheim. Z.R.C.T.H.B. O.V.V.O.De Zeemeeuwen. AmstelHortus. D.S.V.—O.D.E. Vierde klasse C. E.D.W.Beverwijk. HalfwegNorvicus. HeemskerkE.H.S. BennebroekSloterdijk. Reserve derde klasse A. Z.F.C. 2—Hilversum 2. Haarlem 2A.F.C. 2 Blauw-Wit 2—E.D.O. 2. R.C.H. 2Ajax 2. :f Reserve derde klasse A'. O.S.V. 2—Z.V.V. 2 V.S.V. 2—Alcm. Victrix 3. West Frisia 2Hollandia 2. Q.S.C. 2Z.F.C. 3. AFDEELÏNG II Eerste klasse: H. V. V.Feijenoord H. F. C.—Z. F. C. Stormvogels't Gooi E. D. O.Blauw-Wit Hermes-D.V.S.V. U. C. Tweede klasse A. Quick—S.V.V. D. H. C.—B. M. T. Overmaas—V.I.OB. S.V.W.—C.V.V. R.F.C.Merwede. Tweede klasse B: V.O.C.Fortuna, O.D8.Gouda. U.V.V.—Unitas. Steeds HoogerV.D.L, Neptunus—Xerxes. Derde klasse A:' G.S.V.Hillinen. LaakkwartierR.V.C. U.V.S.—Alphia. Rijswijk—A.SC. Reserve "eerste klasse HB.S. 2-Excelsior 2 Xerxes 2V.O.C. 2. C.V.V. 2—D.H.C. 2. Unitas 2U.V.V. 2 Sparta 2Feijenoord 2 AFDEELING HL Eerste klasse: Z-A.C.Go ahead. A.G.O.V.V.Tubantia Heracles-Robur et Velocitas. Vitesse—Wageningen EnschedéP. E. C. AFDEELING IV. Eerste klasse: N.O.A.D.N.A.C. L.O.N-G.A.Wilhelmina. Eindhoven—P.S.V. B.V.V.Roermond. M.V.V.Willem H. AFDEELING V. Eerste klasse: Velocitas—W.V.V. G.V.A.V.—Friesland. FrisiaAlcides. Le euw ar denAchilles. VeendamBe Quick. (Sportkr.) MOTORWIELRIJDEN. HERKULEYNS NAAR HAMBORN. Zondag 20 October zullen te Hamborn motorwedstrijden worden gehouden, waar aan o.a. Herkuleyns (Nederland) zal deel nemen. SCHAKEN. 3CHAAKTOURNOOI IN SAN REMO! Uit Rome wordt aan het Persbureau Vaz Dias gemeld: In de maand Januari va n het volgend jaar zal te San Remo een meestertournooi worden gehouden dat alles wat men tot nu toe op het gebied van schaken in Italië heeft gezien, zal over treffen. Uitgenoodigd zullen worden: Dr. Aljechin, Aukes, Canal, Collé. Dr. Euwe, Grünfeld, Johner, Eldroczy, Mattison, Nim- zowitsch. Rubinstein, Spielmann, Dr. Tarta- kower, Vidmar, Monticelle, Romet en Hell- mann. BOGOLJUBOW SLAAT ALJECHIN. Uit Berlijn: Het Is Bogoljubow tenslotte toch nog gehikt de Dinsdag afgebroken veer tiende partij van den strijd om het wereld kampioenschap te winnen. Dc stand van deze wedstrijden is op het oogenblik als volgt: Aljechin 4 gewonnen, Bogoljubow 3 gewonnen, 4 remise.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14