Tiff AMSTERDAM LICHTSTAD De Munt een sprookjeskasteel. i ill I iüiJLiü n m i f i, fc t1 fy mn 1 BU1TENLANDSCH OVERZICHT n V' ■'■■üg-k tnti q iiiI Spierpijn- Kloosterbalsem DE FRANSCHE SENAATSVERKIEZINGEN. NIEUWS UIT KABOEL. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 OCTOBER 1929 DERDE BLAD De binnenstad, baadt in bonten gloed en blanken schijn. Indrukken van den eersten avond der Edison-Lichtweek. Licht. En nog eens: licht. Licht stroomt langs gevels, licht vloeit over asfalt, licht klautert in ranke lijnen cln- hoog, licht spoelt over straten, over huizen, licht glanst en straalt en flonkert en spet tert over Amsterdam, dat nu lichtstad ge worden is. Wat zijn we begonnen!? Er is geen doorkomen aan. Amsterdam is yóL Nauw stap je als Spaarnestedeling het Centraal-station uit of de stad met al zijn licht vangt je al. Je wringt tusschen ver- koopers van officieele programma's je door, je stort je in 't gewoel van 't Damrak dat als een laan van ranke zuilen licht is, je gaat mee in den stroom van menschen, die langzaam-aan voorttrekt, de stad in. Het valt op je, de drukte, het licht, het geroezemoes, de feestelijke stemming. Je raakt in een droom, een droom van licht, yan helder wit en vroolijk kleurig licht. Daar slingert een zacht-roode rank zich om den gevel van de Bijenkorf, daar staat helder de Industrieele Club in de bundels der schijnwerpers, daar spoelt het licht van Cterke lampen langs Peek. Het is licht, allemaal licht. En op den Dam, waar je even tot de ont dekking komt dat je nog niet fijngedrukt bent, staat de blanke obelisk hoog en helder tegen de avondlucht die gloort van 't over dadige schijnsel der stad. Mooi is die obe lisk met zijn opstrevende lijnen, stijgend uit een groote witte ster, daar voor het oude Paleis dat in zijn koepel het licht vangt van wat schijnwerpers. En statig zijn de kleurige, schoone ramen van de kerk waar doorheen het licht speelt. Maar daar is de Kalverstraat met zijn volte, met zijn duizenden menschen die voortbewegen of voortbewogen worden, want je loopt niet maar schuift mee in de massa langs de etalages. Houten bakken hangen boven de straat met sterke gekleurde lampen, met moderne Chineesche lampions. En ge moet het Rokin zien, dat ongekende schoonheid openbaart op dezen eersten avond van de lichtweek. En ;oven de donkere ge vels voorbij het Spui steekt fijntjes de spits van het Munttorentje uit. In rijen staan de trams achter elkaar, ze schieten niet op, de files van.autos evenmin, telkens rukken ze wat verder, rusten dan weer, de verkeersagent op den Dam is een gewichtig personage geworden, want hij regelt nu 't verkeer van Damrak eii Rokin, van Damstraat en Paleisstraat, én van Cen traal-station tot Munt schijnen zijn armen te reiken. En dan sta je opeens voor dat sierlijke ge bouwtje, voor de Munt, Zijn contouren zijn in vlammende strepen geteekend, zijn toren tje lijkt een speelsch vlechtwerk van lich tende slingers en op „het" Singel geniet je weer van 't elegante sprookjeskasteeltje, dat zich ij del spiegelt met duizenderlei tintelin gen in het water, dat leeft van 't licht. Het boeit je blik, je ziet niet de vurige, schreeu werige lichtreclames er om heen, Je, ziet alleen schoone, feeërieke bouwseltjes van duizenden lampjes die op gezette tijden schijnen weg te wazen, die dooven om dan weer aan te gloeien ln schijnbaar grooter pracht. Het Koningsplein baadt in warmen rooden gloed en ver strekt zich de Leldschestraat waar als gestyleerde vanen de belichte sier sels zijn. Je zou hier over de hoofden kunnen loo- pen. We schuifelen moeizaam voorwaarts en een paard voor een ergens opgeduikeld bak je heeft innig plezier in de auto's, die snel heidsmonsters, die even langzaam vooruit komen als hij. Beneden 1 M. -r asfalt-peil scharrelt de jeugd tusschen de beenen der groote menschen door. En een dame duwt even kalm haar kinderwagen alsof ze achter in het Vondelpark liep. Vooruit staan zoeklichtbundels tegen de rossige lucht. Daar, op het Leidscheplein waar Hirsch als een wit paleis is met wonder- spel van licht en donker achter uitbouwsel- tjes en balcons, en roode gloed over ae gevels van De Vries en Café de Boer waart, waar batterijen schijnwerpers Américain duchtig in 't zonnetje zetten is het nog even druk.,* En in het Leidsche Boschje straalt het mo numentale bouwsel dat Philips van licht- zuilen, groote lampen en glazen schijven in geel en wit daar neer liet zetten. Ge kunt naar het Rembrandtplein gaan met zijn gevels in lichtglans, naar het Fre- derikpleln waar de fontein kleurige straal tjes spuit, naar de Heerengracht, die tusschen Vijzelstraat en Koningsplein de eer der hoofdstedelijke grachten ophoudt, door met wat schaarsche, weinig effectvolle verlich ting ook mee te doen. En ge moet zeker eens gaan naar het Rijksmuseum, de tochtige doorgang is er herschapen in een gouden poort en de genie speelt met een zoeklicht over de torens, zoolang de groote Fokkers nog niet boven de lichtstad snorren. En in het museum, dat nu ook 's avonds voor het pu bliek is opengesteld, kunt ge de Nachtwacht bekijken in ideale belichting, belichting die leven doet het warme geel en dieper maakt de donkere partijen, kunt ge gaan door tal van zalen, waar 't indirecte licht, vaak beter dan overdag, de schilderijen en beeldhouw werken doet zien. O, Amsterdam viert joyeus het feest van het licht, het feest van Edison. Bont en blank schittert de stad, en Amsterdam dat altijd mooi is presenteert zich nu anders, maar óók mooi. Amsterdam is wereldstad in deze licht- wekelijksche dagen, de straten zijn vol als Wallstreet om half twee, de pleinen juichen usju "V T - ff i L..J \llU van t overdadige schijnsel als Times Square om middernacht Drie rijen dik schuiven de auto's over 't Damrak, langzaam trekken de trams voort in gesloten colonne, en in den electrischen trein terug behoud je de illusie van groot stad, moet je denken aan Métro of Subway waar je ook direct opeen gepakt staat. Zij heet een hulde aan Edison, deze licht week. of is het een feest van, een feest óm het Licht? C. G. B. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers „Geen goud zoo goed" ln vurige lijnen teekent de oude Munt zich sierlijk c/ tegen den hemel. DE ZIEKTEWET. Voor do leden van de bij den Haarlem- schen Chr. Besturenbond aangesloten orga nisaties heeft Maandagavond de heer G, Baas Kzn. van Amsterdam, secretaris van Patrimonium, gesproken over de Ziektewet. Vóóraf gaf spr. een historische beschou wing, waarin werd nagegaan, hoe verschil lende ministeries een ontwerp Ziektewet hebben ingediend, maar hoe het eerst mi nister Talma gelukte e»en wet in het Staats blad te krijgen, die echter niet werd inge voerd. Het was minister Slotemaker de Bruine, die de zaak van de Ziektewet weder ter hand nam. Met de wet, die thans is aan genomen, is wel niet alles bereikt wat we wenschten, zeide spr., maar toch veel. Het mag toch als een feit van beteekenis worden beschouwd, dat eindelijk is verkregen een regeling van de uitkeering van hot loon bij ziekte. De wet beoogt in hoofdzaak hen die in ziekte geen loon ontvangen een deel van dat loon te waarborgen, zoodat ze dan een bestaanszekerheid hebben. Verde».- be sprak de heer Baas de vragen: wie ondere de verzekering vallen, hoe de uitkeeringen zijn geregeld en aan wie do wet geen uit keeringen toekent. Hij zeide vervolgens, dat det wet organen kent tot uitvoering van de wet en wel de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigin gen. Het staat er zóó mede,, dat, als een patroon niet is aangesloten bij een bedrijfs- vereeniging, zijn werklieden automatisch bij de» Raden van Arbeid zijn verzekerd. Daar aan voegde spr. toe, dat de wet is in werking getreden op 1 Augustus 1929 en dat 1 Maart 1930 wordt begonnen met het betalen der premiën en met de uitkeeringen. De conclusie van spr. was, dat met deze wet een stap op den weg naar de sociale rechtvaardigheid is gezet en dat er mede een stuk bestaansonzekerheid van de arbeiders is weggenomen. Door een tiental personen werden den spre ker vragen gesteld. Nadat de heer Baas van antwoord had gediend, werd de vergadering gesloten, NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING- Donderdag 24 October zal de heer Oscar Tydgat uit Antwerpen als schrijver meer bekend als Lode van Gent voor de leden der Nederlandsche Reisvereeniging, Afd. Haarlem, in de bovenvoorzaal van café-res taurant Brinkmann komen spreken over Bretagne", het sprookjesland- Bretagne, het westelijk schiereiland der Fransche republiek, is een land, rijk aan natuurschoon. De goed hartige, geloovige visschersbevolking, die nog de oude Keltische taal spreekt, bezit schil derachtige kleederdrachten. De „pardous" z.g. godsdienstige ommegangen met de ge weldige natuurkrachten hebben de Breton- ner zeer bijgeloovig gemaakt. Het is een volk met een verleden, vol sagen en legenden, waarvan liederen en gedichten nog gewagen. En geen wonder, hun land is een cultuurland geweest, het is-een groot museum uit den steenen tijd der Druïden. Oscar Tydgat, die gedurende eenige jaren in Bretagne geleefd heeft, zal dien avond aan de hand van mooie gekleurde lichtbeel den, een en ander vertellen over dat sprook jesland. Spreker zal het in hoofdzaak hebben over onafzienbare heidevelden en verweerde steenrotsen, overzaaid met ontelbare stee nen, de meuhirs. Over de woeste rotsen, de IJslandsche visschers (men denke aan Pierre Loti) de sprookjes, legenden, calvaries, par dous, overoude volksgebruiken, kleurrijke kleederdrachten, en middeleeuwsche dansen. De avond wordt opgeluisterd door de be kende zangeres mej. Tine Gimpel uit Am sterdam, die in Bretonsch costuum eenige Bretonsche liederen zal zingen. Het belooft dus een aparte avond te worden. COURANTENBEZORGERSVEREENIGING „ONDER ONS". In de zaal van Café Dreefzicht vierden de leden van de courantenbezorgersvereeni- ging „Onder Ons" met hun dames, hun jaar feest, dat telkenjare in de maand October wordt gehouden. Dit feest droeg echter dit maal een bijzonder karakter daar het juist 10 jaar geleden was, dat de vereeniging „Onder Ons" werd opgericht. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer de Haan, werd deze aangenaam verrast doordat de heer Van Zanten, met een gelukwensch, den voorzitter een vaandel voor „Onder Ons" namens een speciaal daarvoor gevormde commissie aanbood. Hierna zongen de aanwezigen een vaandel- marsch. Een tweede meer persoonlijke verrassing voor den heer De Haan volgde, toen hem door den heer Portegies, namens alle leden, een glas-in-loodraam werd aangeboden, daar de heer de Haan ook zijn 10-jarig jubileum vierde als voorzitter. Ook aan de beide andere bestuursleden werd een gedachtenis aangeboden- De heer De Haan bedankte voor de blijken van waardeering en richtte nog het woord tot enkele leden die ook, van de oprichting van „Onder Ons" af, lid waren. Spr. bood hun een gedachtenis aan en een bloemen hulde aan hunne dames. Hierna volgde nog een gezellig samenzijn, onder leiding van den heer Th. Donkerloo, dat tot heel laat duurde. De stemming was uitstekend. Een lucifersmonopolie in Duitschland. De toestand in Sovjet-Rusland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS 't Belangrijkste Nieuws geeft heden geen aanleiding tot commentaar. De Fransche Senaats verkiezingen. PARIJS, 21 Oct. (V.D.) Door de senaats verkiezingen in 30 departementen Algiers en Guadeloupe ia de politieake constellatie slechts weinig veranderd, hoewel er 26 nieuwe senatoren zijn verkozen. Onder degenen, die voor het eerst of opnieuw zijn gekozen bevonden zich: Doumir, president van den senaat, Cheron, minister van Finan cien, Maurice Albert, Savrant Jouvanel, Lan dry e.a. In het departement du Haut-Rhin versloeg Pïleger den autonomist Abbe Haegy. De Fransche pers is eenstemmig van oor deel, dat de Senaatsverkiezingen geen essen- tieele verandering in de samenstelling van den Franschen Senaat brengen. De zeven zetels die de linker-partijen gewonnen heb ben, zullen niet van grooten invloed zijn. Van meer beteekenis daarentegen is het heen gaan van enkele senatoren, die in het poli tieke leven van Frankrijk een belangrijke rol hebben gespeeld. In Frar.?ois Marsal, den vroegeren Franschen premier, verliest de Senaat een der beste kenners van de Fran sche Staatshuishouding. Het aftreden van minister Anteriot kan zijn positie in den ministerraad vrij aanzienlijk schaden- De burgemeester van Marseille op wiens her kiezing men stellig rekende, is verslagen. Daarentegen heeft de president van den Senaat, Doumer, een verrassend groot aan tal stemmen op zich vereenigd. Or.der dege nen, die in den Senaat voor het eerst hun intrede doen bevinden zich 5 ministers. Een lucifer-verdrag gesloten. STOCKHOLM, 21 Oct. (V.D.) De direc tie van de Zweedsche lucifertrust deelt het volgende mede: Zaterdag zijn de Duitsche regeex-ing en de „N.V. Fin. Maatschappij Kreuger Toll" tot een accoord gekomen. Bepaald is dat Duitschland het monopolie krijgt voor den verkoop, uitvoer en invoer van de producten van de „Deutsche Zuend- holz Verkaufs A.G.", die later haar naam zal veranderen. De duur van het monopolie be draagt ten minste 32 en ten hoogste 50 jaar. Gedurende den tijd dat het monopolie van kracht is mogen er in Duitschland geen nieuwe lucifersfabrieken worden opgericht. De aandeelen zullen gelijkelijk worden ver deeld tusschen de Zweedsche Lucifersfabrie ken, de International Match Corporation, eenerzijds, en de Duitsche fabrieken en dé Reichskredit A.G., anderzijds. De onderhandelingen te Baden-Baden BADEN-BADEN, 21 October (VJD.) De le den van alle delegaties hebben Baden-Ba den verlaten. De sub-commissie voor de trustovereenkomst benut deze afwezigheid om haar arbeid voort te zetten. Des morgens heeft men de concept-ontwerpen voor de conferentie onderzocht. Naar de Fransche perscommissie mededeelt, hebben de onder handelingen ten doel de wenschen der ver schillende regeeringen met elkaar in over eenstemming te brengen, voor zoover het be treft de eischen, die de bank uit bank-tech- nisch oogpunt moet stellen. Maandagmiddag zou bovendien de sub-commissie voor le veranties in natura bijeenkomen om de noodige voorbereidingen te treffen voor de gezamenlijke zitting met de commissie voor Hongaarsche oud-premierRadoslawoff is over in de tweede helft dezer week te Baden-Ba den zal worden gehouden. Oud-premier Radoslawoff overleden. BERLIJN, 21 October. CV. D.) De Hongaarsche oud-premier Radaslow is over leden. De vroegere Hongaarsche minister president Wasili Radoslawoff was voor de eerste maal minister-president onder het regentschap van Stambuloff. Hij was een trouwe medewerker van koning Ferdinand. Gedurende den oorlog sloot hij in Septem ber 1915 het verbond met de Centralen. Na de ineenstorting vestigde hij zich in Duitsch land. In 1920 was hij met de andere minis ters van zijn kabinet tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, zoodat hij niet meer in Bulgarije kon terugkomen. Eerst kort ge leden werd hij begenadigd. Familieleden van Aman Oellah vermoord?, LONDEN, 21 Oct. CVD.l Naar de „Daily Telegraph uit Allahabad meldt, zijn bij een grondig onderzoek van de citadel te Ka boei in een gesloten ruimte zes lijken gevonden. De identificatie gaat met groote moeilijk heden gepaard, daar de lijken reeds in ver- gevorde'.-den staat van ontbinding verkeer den. Het is echter gelukt de identiteit van drie er van vast te stellen en wel Abdoel Medsjid Khan, een bloeder van Aman Oellah, Hayatoella Khan, een stiefbroeder van Aman Oellah en Mohammed Oesman. een voormalig bevelhebber van Kandahar. Aangenomen wordt, dat Habib Oellah bij het bestijgen van den troon in het begin van dit jaar deze zes personen te zamen met een aantal andere aanhangers van Aman Ooellah in de citadel heeft gevangen gezet. Toen hij zag. dat hij verslagen werd, heeft hij daarop de zes gevangenen voor zijn vlucht uit Kaboel laten dooden. Aan den anderen kant bestaat ook dd mo gelijkheid. dat de gevangenen in hun wan hoop zelfmoord gepleegd hebben of den hon gerdood zijn gestorven. Te Kaboel is volgens de jongste berichten uit Pesjawar de orde en rust hersteld. Rusland en het nieuwe bewind, MOSKOU. 20 Oct-. (WJB.) In antwoord op een draadlooze mededeeling van den Afghaanschen minister van buitenlandsche zaken over de erkenning door de stem des volks van Nadir Khan, hcoft de plaatsver vangende volkscommissaris voor buitenland- sche aangelegenheden Karachan eveneens draadloos geantwoord en daarbij de onver anderlijkheid der beti-ekkingen van goede nabuurschap tusschen beide» staten bevestigd. Het Sovjet regime en de T egenzin. De centrale vakvereeniglngsraad te Riga gaf enkele weken geleden bevel tot mobili satie van een aantal vakvereenigings ambte naren die zouden worden uitgezonden naar het graanfront, teneinde het verzet der boeren tegen de inlevering van graan te be strijden. De raad heeft nu moeten verklaren, dat deze mobilisatie een mlslukkig dreigt te worden, doordat een groot aaxxtal ambte naren bang ls naar de boerendistricten te gaan. De meerderheid der aangewezenen be vindt zich nog steeds te Moskou, onder voor wendsel van ziekte. Een lid van het vakver- eenigingssecretariaat verklaarde, dat zich onder de leden der vakvereenlgingen een be treurenswaardige tegeixzin ontwikkelt tegen het bijwonen van vergaderingen; in enkele gevallen was het zelfs noodig, de politie te hulp te roepen, om te voorkomen, dat de arbeiders naar huis gingen in plaats van de vergaderingen op de fabrieken bij te wonen. Scullin zal een nieuw Austra lisch kabinet formeeren. Bruce, de premier van de verslagen natio nalistische coalitie-regeering heeft het ont slag van zijn kabinet bij den gouverneur- generaal ingediend. Aan Scullin, den leider der Labour-party, die zooals men weet bij de jongste verkie zingen de overwinning heeft behaald, is ver zocht een nieuw kabinet te vormen. De nieuwe ministers zullen morgen gekozen worden. ERNSTIGE BOTSINGEN TE WEENEN. TWEE DOODEN EN VIJF ERNSTIG GEWONDEN. WEENEN, 21 Oct. (V. D.) De Zondagnacht is te Weenen zeer bloedig verloopen. Bij bot singen van beschonken personen werden twee personen gedood en vijf ernstig gewond. Te Hernals kwam het tot een schietpartij, waarbij een persoon gedood werd. Verder hebben een groep Radaubroedcrs iemand overvallen. De aangevallene werd als het ware doodgetrapt. Op de Schmelz had even eens een schietpartij plaats. Behalve twee dooden werden acht personen gewond, van wie vijf ernstig. GASVERGIFTIGING. ZEVEN DOODEN. NEW-YORK, 21 Oct.. (Reuter.)' Gistermor gen heeft men in een logement in een der wijken van de stad de lijken gevonden van eexx man en zes kinderen, die des nachts in hun bed, tengevolge van het ontsnappen van gas, waren vergiftigd. VAN PLANTEN, DIE LANG LEVEN. Er zijn veel planten, 'die meer dan honderd jaar oud worden. Dat is voor eerst de wijnstok, hij zou een ouderdom van 135 jaar kunnen bereiken. Op hem volgt de olm met 335 jaar, de wilde roos met 400 jaar, het klimop met 440 jaar, en de veldeschdoox-n met 516 jaren. Sparren, pijnboomen, en thu- jaboomen (cypressen) worden 300 tot 400 jaar oud, berken 570, oranjeboomen 620, de nooteboom 800 jaar oud, beuken brengen het tot 900 jaar, lindeboomen en platanen worden soms meer dan 1000 jaar oud, eiken soms 1500 jaar. Ceders bereiken een ouderdom van 2000 jaar. Onder de geweldige tot 50 meter breedo kronen van eenige Amerikaansche baobabs (broodboomen) hebben, volgens de Gverleverhxg reeds de allereerste menschen van Afrika beschutting gezocht voor de zen gende zonnestralen. De oudste thans bekende levende boom is de Cypres van Montezuma, in Mexico, waarvan de ouderdom op 6000 jaar wordt geschat. Hij zag de beschaving van vele deelen der aarde ontstaan en verdwij nen, hij leefde onder den bouw der pyrami- den en was reeds oud bij de geboorte van Christus, waarmede onze tijdrekening begint. Hy zag Rome en Carthago zich ontwikkelen en bloeien. Hij zag den ondergang van deze steden, zag Columbus Amerika ontdekken en Cortez Mexico veroveren. Toen reeds werd de boom door de Mexicanen als een ..eerwaardig ge- denkteeken van vervlogen tijden" beschouwd. Cortez bracht een bezoek aan den boom en noemde hem het grootste wonder, dat hij ooit had gezien. AARDBEVING. Buenos Aires 20 Oct (N.T.A.) Het noor den van Argentinië werd heden door een aardbeving geteisterd. Verscheidene huizen zijn Ingestort, vele personen zijn gewond. Ook wordt gewag gemaakt van een doode.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9